Miło słyszeć i widzieć profesjonalne podejście, mimo młodego wieku stroiciela. Serdecznie pozdrawiam go i życzę sukcesów w trudnych czasach dla świata muzyki.
@adiii418 ай бұрын
Dostałem w "prezencie" z mieszkaniem Sommerfelda z lat 30. Dobrze, że są takie filmy jak ten oto. Teraz wiem żeby oprócz odkurzenia nie próbować nic samemu. Dzięki, że Wam się chciało Panowie :)
@PIANOKULTURA11 жыл бұрын
Szanowny Panie Grzegorzu, Szanowny Panie Patryku. Miło, że pojawił się wreszcie ktoś, kto rzuca nieco światła na te "tajemnice". Wspaniała robota zarówno stroiciela, jak i redaktora. Aż miło popatrzeć i posłuchać. Zawód i podejście z "duszą" - GRATULUJĘ I DZIĘKUJĘ.
@marcinsledzinski160511 жыл бұрын
Bardzo fajny i rzeczowy filmik. Oczywiście wielkie dzięki, że wam się chciało.
@tkoczuuu248610 жыл бұрын
Najlepszy filmik w necie. Gratuluję i pozdrawiam!
@edisoniras7711 жыл бұрын
jesteście świetni , pozdrawiam
@tamitamilina88743 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za informacje i pozdrawiam 💞
@KilerMansters5 жыл бұрын
myslalem ze to ciezkie bedzie *jest gorzej niz sie spodziewalem* xD
@PromaElektronika11 жыл бұрын
Szacunek.
@user-lo1vl9sg1r3 жыл бұрын
Ja tez wiedzialem,ze to ciezka sprawa...ale nie az tak ciezka :D
@sklepa10 жыл бұрын
pięknie. rzeczowo. dziękuję.
@katarzynaalicja8348 жыл бұрын
Bardzo przydatny film, szczerze dziękuję! :-)
@grzegorz25music11 жыл бұрын
Super prezentujesz w youtube. Kiedyś spróbowałem nastroić dźwięku A E, potem E H i H F. A jak końcu uderzamy A F to cos nie pasowało i złe brzmiało się. Dobrze byłoby prezentować jak powinno słyszeć pomiędzy częstotliwości aby poprawnie nastroiło. Nieraz ktoś mówił, ze trudny obliczone matematyczne.
@kacperdobrowolski7658 жыл бұрын
Czy można prosić o numer telefonu do stroiciela ?
@grzegorzpianista8 жыл бұрын
grzegorzrychlik.pl/serwis
@JabmarMusic8 жыл бұрын
Gdzieś widziałem film, że aby był stabilny instrument wtedy trzeba stroić instrument równomiernie a nie np. od środka. Poza tym stabilność instrument zyskuje przy częstym strojeniu.
@orkako Жыл бұрын
Wszedłem tu aby die dowiedzieć jak nastroić pianino, nim zacznę je sam stroić. Dowiedziałem się, że powinienem zapomnieć o strojeniu pianina XD.
@synesthesis4 жыл бұрын
Pomocne. Dziękuję.
@grzegorzpianista11 жыл бұрын
Nie sądzę by robili to celowo...Fachowcy cenią swój czas i mają dużo pracy. Patryk jest niewidomy.
@SuzukiHarpmaster9 жыл бұрын
Czy ja go kiedyś widziałem w serialu ,,Plebania'' czy mi się wydaje ?
@grzegorzpianista9 жыл бұрын
+SuzukiHarpmaster Tak, zgadza się :)
@palkakrzysiek2 жыл бұрын
1,5 godziny na 88 strun. Jak pierwszy raz próbowałem dojść do ładu ze strojeniem 6 strun w gitarze z floyd rosem / tremolo to zajęło mi to ponad 2 godziny. 😅
@marcinpopow5013 Жыл бұрын
Nie 88 a grubo ponad 200 :)
@adamlisowski77746 жыл бұрын
Patryk wywarł na mnie niesamowite wrażenie serio mnie zatkało. Chciałbym słyszeć tak jak on. Z ciekawości ile lat się tym zajmuje?
@grzegorzpianista6 жыл бұрын
Zaczął w szkole średniej. Pozdrawiam
@artur28852 жыл бұрын
Ile kosztuje strojenie pisanina?
@DISCOMANdiscopolo6 жыл бұрын
Super Filmik :) Pozdrawiam
@MiroslawKruszynski7 жыл бұрын
Witam, a jak z 432Hz? Testowaliście?
@grzegorzpianista7 жыл бұрын
Póki co nie, pozdrawiam!
@kamciax11 жыл бұрын
a co jesli stroiciel specjalnie nie robi tej stabilizacji żeby go często wzywac? :)
@JohnSmith-me9qo6 жыл бұрын
bardzo możliwe, każdy musi jakoś zarabiać :P
@bronco64 жыл бұрын
@@JohnSmith-me9qo brak stabilizacji kołków wyjdzie już po pierwszym graniu, to chyba się rzuci w uszy,choć może nie każdemu. Można dzwonić do szkoły muzycznej i pytać o niezawodnego stroiciela. A jak się bierze byle kogo,bo se kupił tuner klucz i ogłosił,że zrobi za 100 zł-to pretensje do siebie. Niektorzy stroją w półtorej godziny,nawet mniej. Ja nie schodzę ponizej 2 godz właśnie z powodu starannego osadzania kołków.
@kapitantsubasa49394 жыл бұрын
Mam pytanie. Klawisz w moim pianinie nie odbija jak go nacisnę to nie wraca do stanu początkowego, zacina się. Czy ciężko będzie to naprawić samemu?
@grzegorzpianista4 жыл бұрын
Tak. Ale dla fachowca to nie problem.
@kapitantsubasa49394 жыл бұрын
@@grzegorzpianista Bardzo dziękuję za odpowiedź. Problemu szukać w odkrecanym mechanizmie młoteczkowym czy bardziej w samym klawiszu pianina? Mam zamiar wymienić często używany zepsuty mechanizm klawisza na ten skrajny na klawiaturze bardzo sporadycznie używany. Stawiam, że problem jest w mechanizmie młoteczkowym odkrecamy na trzy śruby Bardzo proszę o odp.
@grzegorzpianista4 жыл бұрын
@@kapitantsubasa4939 można poruszać samym młotkiem i sprawdzić czy wraca. Może to być sprawa mechanizmu, np. popychacz, ciasna ośka lub klawiatury - za ciasny garnirung lub brak dystansu przy listwie zamkowej. Jeszcze raz namawiam by zlecać opiekę nad instrumentem stroicielom :)
@kapitantsubasa49394 жыл бұрын
@@grzegorzpianista Jeszcze raz bardzo Panu dziękuję za odpowiedź. Oczywiście zaczekam na Stroiciela i będę uważnie się przyglądał co robi, przy okazji pytając o poszczególne elementy mechanizmu. Wszystko moja wina bo wyładowałem swoją złość na kochanym instrumencie zamiast zrobić sobie przerwę. Serdecznie pozdrawiam. ☺
@tomaszszuba816212 жыл бұрын
proszę podać nr tel.do stroiciela kawa stygnie.
@radwanka834 жыл бұрын
Dzień dobry, gdzie można kupić taki klucz do strojenia?
@grzegorzpianista4 жыл бұрын
Np. w Kaliszu sklep.pianorenovation.pl
@radwanka834 жыл бұрын
@@grzegorzpianista dziękuję serdecznie. A przy strojeniu 3 strun na jeden dźwięk od której struny powinno się zacząć? I jak wytlumic struny zewnętrzne, tak żeby młotek uderzył tylko środkową i żeby ją można było dobrze nastroic?właśnie to rozkminiam metodą prób i błędów... ucho mam ok ale technicznie nie mogę tego ogarnąć więc będę wdzięczna za porady.
@grzegorzpianista4 жыл бұрын
@@radwanka83 na początku używa się taśmy filcowej i przeplata pomiędzy strunami tłumiąc zewnętrzne struny. Niektórzy pracują tylko na klinach. Po nastrojeniu temperacji sukcesywnie ściąga się taśmę po dostrojeniu struny do nastrojonej środkowej. Potem stroiciele korzystają z klinów gumowych lub filcowych by tłumic struny przy strojeniu oktaw. W górnej partii używa się klina plastikowego o dłuższym i wąskim kształcie (coś jak szczypce) dla wygody przy krótkich strunach.
@fast12810 жыл бұрын
Bardzo kształcący film, trochę jednak razi mnie ciągłe wchodzenie w słowo przez prowadzącego wywiad.
@ArvindJuneja6 жыл бұрын
no ciężko się słucha :/
@user-dq7kk6de8j4 жыл бұрын
Wielką wiedzę ma ten pan
@andrzejlisek3 жыл бұрын
Ciekawe, skąd sie bierze cały problem z doborem harmonicznym i zgraniem interwałów, gdzie komat pitagorejski tak bardzo przeszkadza. Gdyby ta "maszyna" mogła wytwarzać każdy z 12 dźwięków oktawy według obliczonych częstotliwości i pod nią nastroić instrument, to czy problem z harmonicznością i temperacją też by istniał (ewentualnie zamiast maszyny można wziąć dowolny instrument elektroniczny, na to samo wyjdzie)? Wydaje się, że można dokładnie obliczyć częstotliwość każdego dźwięku w oktawie i każdy dźwięk z ozobna nastroić na tą częstotliwość, no i wszystko powinno pasować. Dlaczego miałoby być inaczej?
@stefanchaupniczak82522 жыл бұрын
Obliczenie tych konkretnych częstotliwości wymaga poczynienia pewnych założeń. Nie da się tak wyznaczyć częstotliwości, aby każdy interwał brzmiał idealnie.
@andrzejlisek2 жыл бұрын
@@stefanchaupniczak8252 Współcześnie stosuje się tylko strój równomiernie temperowany, w którym częstotliwość kazdego dźwięku jest jednoznacznie zdefiniowana i tworzą one postęp geometryczny. Właśnie identyczny stosunek dwóch sasiednich dźwięków jest głównym założeniem stroju równomiernie temperowanego. W historycznych strojach to był problem zgrać interwały, ale też instrument nie był uniwersalny (brzmiał lepiej w jednej tonacji, a gorzej w innej). Przy takich założeniach, dlaczego stroiciele muszą się męczyć z temperacją zamiast nastroić każdy dźwięk z osobna za pomocą wzorca częstotliwości lub ewentualnie elektronicznego instrumentu, który przez cały okres eksploatacji zachowuje relacje między dźwiękami? Pomijam fakt, że w przypadku pianina trzeba sprawdzać wszystkie dźwięki, bo strojenie przy większej zmianie wysokości może zmieniać naprężenia w ramie i tym samym spowodować niewielkie odstrojenie sąsiednich dźwięków.
@stefanchaupniczak82522 жыл бұрын
@@andrzejlisek Jasne, chyba nie do końca zrozumiałem pytanie. Rzeczywiście, wydaje się, że strojenie i temperacja na słuch jest zbędnym utrudnieniem. W filmiku padają słowa o alikwotach, ma to sens, bo przecież one zawsze są czystymi interwałami, a w stroju równomiernie temperowanym, z wyjątkiem oktawy, takie nie występują. Być może drobne korekty w częstotliwości poszczególnych dźwięków mogą nieco złagodzić te różnice.
@maxmay3965 жыл бұрын
zajmuje się tym 30 lat,niestety strojenie to tylko jedna z wielu rzeczy jakie robi się przy pianinie,trzeba mieć wyjątkowe zdolności manualne jak np.dentysta,wykręcić młotek czy dzwigienke,założyć strune,to wszystko dla prawdziwego stroiciela po latach jest małe piwo,to tak jakby iść do niewidomego dentysty,ciekawe czy ktoś by się odważył ale i tak wielki,wielki szacun,bo słuch masz niezły pozd.
@bronco64 жыл бұрын
Ja również mam takie właśnie zdanie również 30 lat stroję. Ale na Ak.Muz w Katowicach był kiedyś niewidomy stroiciel-legenda. On robił naprawdę niesamowite rzeczy.
@marekgibki44403 жыл бұрын
Żal mi cię bracie bo nie masz pojęcia o tym co potrafią robić niewidomi dlatego nie pisz bzdure
@EucharisticaTV7 жыл бұрын
cześć Patryku i Grzegorzu xd :D zapraszam też do mnie na kanał :D
@TheMirkos20114 жыл бұрын
Z tego Filmiku nic się nie nauczysz Aczkolwiek nie każdy potrafi dobrze nastroić pianino czy fortepian. Ważne aby stroić odpowiednie dźwięki po kolei. Można nastroic dobrze Pianino ale tylko przy pomocy naprawdę dobrego tunera.
@naterskimovie30403 жыл бұрын
Zadania są podzielone
@marcinstefanowicz49523 жыл бұрын
Dlaczego stroi się do „a”?
@andrzejlisek3 жыл бұрын
Bo przyjęło się, że to dźwięk "a" ma ściśle określoną częstotliwość, najczęściej 440Hz, czasami 442Hz. Potem dźwięki "a" wyższej oktawy ma tą samą częstotliwość pomnożoną przez 2, analogicznie dźwięk "a" niższej oktawy ma częstotliwość podzieloną przez 2, w ten sposbób można łatwo ustalić częstotliwość wszystkich dźwięków "a" w całym fortepianie. Częstotliwości wszystkich dźwięków fortepianu tworzą szereg geometryczny (historycznie było trochę inaczej, zanim wymyślono strój równomiernie temperowany).
@michakowalczyk4948 Жыл бұрын
Myślałem że to Messi
@virginiaostrowski165810 жыл бұрын
BAJKI TO DLA BABCI MOŻECIE OPOWIADAĆ A SZCZEGÓLNIE LESZCZ RYCHLIK CHYBA MA ZAMIAR WAM WCISNĄĆ PIANINKO LUB ZDEZOLOWANY FORTEPIAN SUPER CENIE !!!!!!!!!