Вишиваний код Вінниччини: "чортове вишиття", хрестик Брокара та вплив шароварщини

  Рет қаралды 18,842

Суспільне Вінниця

Суспільне Вінниця

17 күн бұрын

До другої половини ХІХ століття на території Вінниччини було понад 200 технік вишивання сорочок. При цьому жоден зі способів вишивання не був хрестиковим. Традиційними техніками володіла практично кожна жінка - на одній сорочці могли поєднуватися одразу кілька видів вишивки.
Як розповіла етнологиня Юлія Васюк, найпоширенішою на Поділлі була вишивка низзю - її жінки на Заході країни ще називали "чортовим вишиття", оскільки не могли повторити цю техніку. Особливість низзі в тому, що вишивали сорочку з виворітної сторони і сам орнамент вишивки нагадував ткацький варіант. Схеми для вишивання старовинних сорочок не використовували - подолянки відтворювали орнаменти своїх матерів і бабусь. До заміжжя дівчина мала вже вишити від 30 до 80 сорочок.
Окрім низзі, також вишивали в техніці лиштва, виколювання, солов'їні вічка, замкова низь та багатьма іншими.
Для традиційних подільських сорочок характерними були саме геометричні орнаменти - ромби, солярні знаки, знаки безкінечності, напівромби. Усе це було зумовлено саме рахунковою технікою вишиття. Жодних колосків, калин, волошок на подільських сорочках до другої половини ХІХ століття не було.
Нитки для старовинних сорочок фарбували самостійно природними барвниками, в деяких районах Вінниччини їх навіть запікали в хлібі - так нитка набувала світло-коричневого кольору.
Після того як на теренах Поділля з'являється мило Генриха Брокара в моду входить "мильна" вишивка. Підприємець на етикетках мила друкував схеми універсальних вишивок хрестиком - завдяки цьому вишивання хрестиком стає дуже масовим, бо схеми були дуже простими, їх могла відтворити кожна жінка і орнаменти ці можна було розмістити на сорочках, рушниках, фартухах, скатерках та інших речах. Маркетингова кампанія Брокара практично викорінила надовго традиційну вишивку Поділля. Надалі доклали до цього зусиль і "совєти", котрі максимально здешевили, знецінили і принизили український стрій та образ українця, впроваджуючи в моду синтетичні вишиванки з однаковими фабричними орнаментами.
Як змінювалась мода на вишиті сорочки, які автентичні техніки вишивання та орнаменти притаманні Вінниччині, як виготовляли вишиті сорочки на Поділлі, чи мали символи на вишитих сорочках сакральні значення і як на сучасну вишиту сорочку вплинула політика "шароварщини" в СРСР - про це дивіться детальніше в інтерв'ю з етнологинею і фольклористкою Юлією Васюк.
#НовиниВінниччини #новиниВінниці #дивитисьновиниВінниччини #Суспільненовини #Єдиніновини #інтервюмарафон #марафонЄдині #новини #марафон #Вінниця #Суспільне #СуспільнеВінниця
Ми в Telegram: t.me/suspilne_vinnytsia
Ми у Facebook: / suspilne.vinnytsia
Ми в Instagram: suspilne.vi...
Сайт філії: vn.suspilne.media/
Усе про Суспільне читайте тут: suspilne.media/
Політика взаємодії з аудиторією на цифрових платформах Суспільного: lnk.bio/NVpa

Пікірлер
CAN YOU HELP ME? (ROAD TO 100 MLN!) #shorts
00:26
PANDA BOI
Рет қаралды 36 МЛН
🍟Best French Fries Homemade #cooking #shorts
00:42
BANKII
Рет қаралды 18 МЛН
CAN YOU HELP ME? (ROAD TO 100 MLN!) #shorts
00:26
PANDA BOI
Рет қаралды 36 МЛН