Oficjalny serwer Discord dla widzów: discord.com/invite/69EMVfN Czasówka: 00:00 Wstęp i omówienie filmu 5:45 Cynamon 10:03 Pantheon 16:04 MATE 20:04 Deepin 25:04 XFCE 32:39 Plasma 39:06 Open Box - Oryginał 39:52 Open Box - Mabox Linux 42:33 Tiling Manager i3 44:56 LXQT 48:08 GNOME 3
@Moon-sy7ju3 жыл бұрын
Potwierdzam, zajebiste atmosfera jest na tym serwerze
@michaldziad57363 жыл бұрын
5
@jedrek033 жыл бұрын
Temat filmu 5z plusikiem dla świeżaków linuksowych bardzo dobry poradnik,na zachętę że może coś wyglądać inaczej niż "jedynie słuszny system operacyjny".Do testowania livecd linuksa bardziej od Rufusa poleciłbym Ventoy tworzysz raz pendrive'a potem tylko wklejasz lub usuwasz różne iso i możliwość posiadania kilku iso na jednym pendrive.Miłego weekendu i więcej równie fajnych promujących pingwinka filmów 👌👍👍👍
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Na ventoy nie każdy Linux działa prawidłowo :( thx za opinię ;)
@jacek70293 жыл бұрын
Bardzo dobry pomysł na film. Gdy chciałem zainstalować miałem do wyboru Mint Cinamon, Mint mate czy Mint xfce nic mi to nie mówiło, dla nowych osób duża liczba srodowisk na początku nie jest zachecająca bo dezorientuje. Ale dzięki temu filmowi każdy będzie mógł wstępnie wybrać środowisko dla siebie.
@siuda75123 жыл бұрын
3:45 Bardzo dobrze, ze dałeś wzmiankę o LiveUSB, dzięki czemu mamy solidny i kompletny video poradnik 👍 Dbałość o szczegóły zawsze na propsie!
@rafadujniczuk34344 ай бұрын
znalazłem pana przez wypadek, miło się pana ogląda
@piotrniebieski21563 жыл бұрын
Panie Bartek. Jak zwykle trafiasz nie w dychę a w stówę. Super odcinek. W I E L K I E D Z I Ę K I !
@pantarei.11 ай бұрын
Pierwszy raz w życiu linuksa odpaliłem w 2010 roku - była to Fedora, która domyślnie korzystała z Gnome, wtedy jeszcze w wesji 2. Byłem zachwycony tym, jak "spokojny" jest to pulpit - bez nadmiaru kolorów (dużo jasnych szarości), bez wodotrysków (dotychczas korzystałem z Windows XP), schludny, oszczędny, super estetyczny, miał ładnie uporządkowane menu. Był przyjemny dla oka i zachęcający do korzystania. Podobne odczucie miałem po sprawdzeniu Ubuntu - wówczas był to Karmelkowy Koliberek - też korzystał z Gnome 2. Do tego Ubuntu miało bardzo przyjemne ikony, kolorystyka zaś to były odcienie jasnego brązu. MInęło ok. 5 lat zanim znowu miałem podobne wrażenie pt. "łał, to ładnie wygląda" - tym razem miałem je, gdy zainstalowałem Windows 10. I raz jeszcze podobne wrażenie odniosłem korzystając z Deepin 14/15. Od tamtego czasu żadne środowisko graficzne w dowolnym systemie nie zrobiło już na mnie wrażenia. Te nowoczesne środowiska graficzne w ogóle do mnie nie trafiają - nie jarają mnie wszystkie kolorki tęczy, nadmiar opcji, wydziwianie z miganiem, efektami graficznymi itp. Jakiś drobny wyjątek może stanowi ChromeOS w tym sensie, że w tej całej cukierkowatości jest dość prosty, ale wiadomo - nie jest to pełnoprawny system (choćby dlatego, że nie obsługuje wielu kart graficznych). Większość nowych środowisk (jeśli nie wszystkie), to jest jak dla mnie przerost formy nad treścią, o czym zresztą świadczy ich zasobożerność.
@dominikkaniera23373 жыл бұрын
Świetne odcinki! Czasami żartem, a tak to profesjonalny kanał. Polecam i pozdrawiam
@CichlidVibes3 жыл бұрын
Kraj wiśni powiadasz :D jakiś czas Cie nie oglądałem, ale widzę, że pewne rzeczy się nie zmieniają. Pozdrawiam serdecznie i przesyłam wirtualną piątke
@gniewko1234563 жыл бұрын
Panie, pełen szacun i sub ode mnie. Dzięki.
@siuda75123 жыл бұрын
Drobna sugestia: pokazując Gnoma mogłeś nie krzyżykować aplikacji, tylko zostawić apkę i uruchamiać nowe na oddzielnym pulpicie. Gnome najlepiej sprawdza się gdy masz: 7 apek, 5 pulpitów! Przydałoby się to jakoś pokazać, tak by nowy użytkownik nie próbował ograniczać się do jednej przestrzeni roboczej (jak na klasycznym DE), bo to toporne wykorzystanie tego środowiska.
@localcreep13373 жыл бұрын
Mam drobną uwagę - i3 i Openbox to nie są środowiska graficzne (desktop environments), tylko menadżery okien (window managers), więc tytuł trochę nieadekwatny. Różnica jest taka, że środowiska graficzne mają już wbudowane własne menadżery okien (choć te wbudowane można podmienić na customowe, np. Xfce + xfwm4 na Xfce + i3, albo Plasma + KWin na Plasma + Openbox). Materiał sam w sobie bardzo dobrze wyjaśnia różnice między różnymi środowiskami graficznymi. Życzę dalszych sukcesów na YT, bo kanał bardzo fajnie się rozwija (ponad pięciokrotny wzrost subskrypcji w ciągu roku) :)
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Zgadza się i wspominam o tym w filmie. To czysty xorg :) dzięki!
@arendar793 жыл бұрын
w zyciu bym nie pomyslal, ze tyle tego jest 😲 dzieki za film 👍
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Dolicz do tego awesome, bspwm, jwm,flux box,trinity, enlightenment i kilka innych a wyjdzie ponad 20 ;)))
@adamswn5953 жыл бұрын
Świetny odcinek.kawal dobrej roboty!dzieki👍
@mateuszjamrozek63053 жыл бұрын
wspaniały odcinek Panie Bartku świata linuksa
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Dzięki za opinię
@NPwany3 жыл бұрын
bardzo ciekawy odcinek i temat. Szybko mineło to pierwsze 25 minut bo na drugie mi baterii nie starczyło
@dominikdominik13413 жыл бұрын
Miłego weekendu życzę :)
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Dziękuję uprzejmie :) I nawzajem !
@witoldsuchan123 жыл бұрын
Jak dla mnie, to brakuje Budgie. Bardzo dobre środowisko. Sprawdziłem wiele i na tym zostałem. Może zrobisz drugą część, bo jeszcze kilka pulpitów zostało.
@michalandryszak25523 жыл бұрын
Przez dłuższy czas byłem uzależniony od KDE 😋 Tylko w tym środowisku dawałem radę ustawić sobie dźwięk tak jak chciałem. Czyli dźwięk ze skype mieć na głośnikach monitora (USB) a pozostałych aplikacji na karcie dźwiękowej 😊
@gargantua70433 жыл бұрын
Świetny film, dziękuje ;-)
@kondzio20033 жыл бұрын
I tak Cinnamon jest najlepszy. Pozwala najwięcej dostosować pod siebie. Może zrobi pan ankietę na kanale "z jakiego pulpitu korzystasz"
@djturbofiwip21373 жыл бұрын
super odcinek ale co do i3, paskudnie wygląda na tych praktycznie domyślnych configach, ale bez większego problemu (np. ściągając gotowe configi) można z niego zrobić takiego maboxa jak nie lepiej, wystarczy spojrzeć na te wszystkie wątki poświęcone ricingowi i3 na reddicie czy chanach. sam bardzo polecam ten wm. pozdrawiam!!
@andrzej211113 жыл бұрын
Dobry przegląd pulpitów. Przyda się.
@danielk72513 жыл бұрын
Który desktop ma funkcje HUD znaną z Unity? Dziala to tak. Pracując np w GIMP klawiszem skrótu wyskakuje szukają i można przeszukać menu programu...
@mpkaras2 ай бұрын
Co obecnie może być lżejsze? XFCE, czy MATE?
@adiuvu68702 жыл бұрын
kiedy druga część?
@mariopr53243 жыл бұрын
Mnie akurat przypadł do gustu Cinnamon. Wcześniej używałem KDE i Mate. Od dwóch tygodni zmieniłem Minta na EndeavourOS. Koniecznie chciałem mieć Archa. Niestety Cinnamon na starcie ma braki. Część sobie doinstalowałem. Od wczoraj używam RebornOS i jestem mega zadowolony. Mam Archa i Minta w jednym :). RebornOS na starcie ma bardziej dopracowany pulpit niż EndeavourOS. Pozdrawiam wszystkich.
@lazik711 Жыл бұрын
qnx w latach 80 miał przycisk start, tyle, że po prawej - taka ciekawostka ;)
@mahiawelly3 жыл бұрын
ciekawy film - a może jakaś podpowiedz, co zrobić z karta graficzna nvidia, która nie jest wspierana przez danego linuxa np mx linuxa 19.4 - aczkolwiek przy odpaleniu 19.3 działa i zainstalowaniu dodatkowych aktualizacji wszystko jest ok = wersja 19.4 - grafika jest w rozdzielczości nieciekawej i nic nie da się na tym zrobić ikony duże i mało wyraźne - brak ostrości = jakaś rada - tylko nie taka żeby odpalić 19.3 ?
@krzesimirchrzastowicz48333 жыл бұрын
Z tym mieszaniem różnych środowisk to nie jest tak, że zupełnie nie można. Np. XFCE i LXDE, którego tu akurat nie wymieniono, można mieszać dowolnie bez żadnych konsekwencji. Sam używałem sobie kiedyś Sparky Linuxa LXDE z panelem i pluginami z XFCE. Na starym kompie zdarzyło mi się też odwrotnie - w XFCE używałem PCmanFM gdyż Thunar działał tam jak muł, ale reszta środowiska dawała radę. Ponadto bardzo popularne jest właśnie mieszanie tych dwóch wymienionych wyżej środowisk z managerami okien typu Openbox czy Fluxbox. W MX-Fluxbox masz np. LX-Appearance z LXDE do zarządzania motywami GTK oraz Thunara i XFCE4-Appfinder do uruchamiania aplikacji i to wszystko działa bardzo dobrze i nie wywołuje uczucia braku spójności. Oczywiście faktem jest, że mieszanie Gnome z Plasmą raczej nikomu na dobre nie wyjdzie. ;)
@vvvaaa36683 жыл бұрын
Super film jak zawsze
@mr_hardy53293 жыл бұрын
♥️♥️♥️♥️♥️
@gramynapingwinie51103 жыл бұрын
ciekawy temat o pulpitach:)
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Tak właśnie myślałem :)
@stealtx1283 жыл бұрын
dla mnie xfce nr1-lekko i funkcjonalnie a na drugim miejscu lxde,lxqt.
@sebeg_the_tea_boii3 жыл бұрын
Chwilę temu GNOME 40 wyszło, mogłeś moment poczekać z tym materiałem i pokazać na filmie aktualną wersję, która jednak się sporo różni od tej 3.38, którą prezentujesz na filmie 🤔
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
A beta 40tka z Fedory czyn się różni poza statusem?
@gidaban793 жыл бұрын
No to zaczynamy piatkowy seans :D
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Myślę że będzie udany ;))
@emsaodzkarpz88613 жыл бұрын
Czy Origin da się uruchomić na Linuxie?
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Jest taka możliwość lutris.net/games/origin/
@munciak3 жыл бұрын
mam pytanie, jaka dystrybucja została użyta przy pokazaniu xfce?
@munciak3 жыл бұрын
i plasma :D
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Reborn OS we wszystkim poza pantheon
@munciak3 жыл бұрын
i Gnome!
@munciak3 жыл бұрын
@@SwiatLinuksa dziękuje za odpowiedź
@piotrandrzej22723 жыл бұрын
Temat w wielkim skrócie poruszony jak można umeblować pulpit a i tak to co je wspólnie cechuje to pastelowe odcienie szarobure chmur burzowych naśladujące i do tego plaskate strasznie (na windowsa modłę upodobnione). Te ciekawsze graficznie pominięto, TDE i e17.
@zygmuntkiller82243 жыл бұрын
Bartku i3 nie jest środowiskiem :) to tylko menadżer okien
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Miękkie o tym w filmie ;)
@mojtarnow3 жыл бұрын
Z GNOME jest/może być ten problem (przynajmniej ja z nim mam ten problem, bo ja jestem z tekstowych/czytających użytkowników, niekoniecznie wizualnych), że wzmacnia wtórny analfabetyzm tak jak Androidy na telefonach z ikonami. Opiera się na grafikach/ikonach - często złożonych/kolorowych itd. Przetworzenie czyli analiza jednego ekranu, gdzie np. jest 6x4 ikon i znalezienie właściwego programu dla ludzi tekstowych zwalnia workflow (a literki i podpisy przynajmniej na tym filmie raczej malutkie). Dla ludzi z opanowaną klawiaturą, np. w Xfce uruchomienie Firefoksa (czy dowolnego innego programu) to jest 6 klawiszy wciskanych w czasie poniżej sekundy - menu startowe (pod klawiszem Windowsowym), wpisanie 'fire' i Enter. Wiem, że w Gnome też jest jakieś wyszukiwanie, ale pierwsze wrażenie jest właśnie takie (dla kogoś z poza GNOME) - wielkie ikony na ekranie jak na telefonie, dużo kolorów i kształtów - a to dodatkowe bodźce do przetworzenia dla mózgu - czyli redundancja/nadmiarowość. To moja opinia o GNOME przynajmniej o tym podstawowym zastosowaniu jak wybór programów do uruchamiania.
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Ciekawa opinia kolego! Nigdy się w ten sposób nie zastanawiałem. Dobre spostrzeżenia. Ale mamy duży wybór więc każdy dla siebie znajdzie coś odpowiedniego ;) bardzo dziękuję !
@yoku37303 жыл бұрын
dodałbym do filmu jakiś dynamiczny menadżer okien :)
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
jest i3
@yoku37303 жыл бұрын
@@SwiatLinuksa i3 to nie dynamiczny manager ale szanuje i tak
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
@@yoku3730 chodzi ci o bspwm czy popos Shell? Jedno i drugie to przecież rozbudowane i3
@yoku37303 жыл бұрын
@@SwiatLinuksa chodziło mi o np bspwm czy dwm bo workflow się różni :)
@emsaodzkarpz88615 ай бұрын
Ten dobry człowiek to ja
@mojtarnow3 жыл бұрын
Szkoda, że zabrakło Fluxboksa.
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Wielu zabrakło ale pozostałe są dość specjalistyczne i nie dla każdego. Wybrałem te z których najczęściej się korzysta. Kiedyś może zrobię wersję hardcore
@mojtarnow3 жыл бұрын
@@SwiatLinuksa No w tym sensie piszę, że zabrakło, bo z Fluxboksa raczej korzysta trochę ludzi i nie jest jakiś specjalistyczny - choćby Twój film o MX Fluxbox na Rasberry Pi niedawno zrobiony. Liczb nie ma pewnie, ale Openbox i Fluxbox są porównywalne zapewne jeśli chodzi o popularność.
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
@@mojtarnow może zrobię kiedyś te dziwniejsze ;)
@piotrandrzej22723 жыл бұрын
Co do efektów 3d to za to odpowiadają biblioteki open gl i Mesa w linuxie a bez sterowników własnościowych to kuleć to będzie i przyjemność pracy żadna.
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Jakoś nie zauważyłem żeby podczas nagrywania cokolwiek przycinalo ;)
@piotrandrzej22723 жыл бұрын
Na domyślnych będzie, w windowsie też, już to przerabiałem. Ale i niewiadomo jak byłby szybki pulpit to bez dla mnie podstawowego programiku jakim jest 'visual task tips' to proszę o wybaczenie odpadają. I nawet to co jest w 7 i kde nijak się ma do niego.
@piotrandrzej22723 жыл бұрын
Używałem Mandrake 9.1, 10.0 PWP, 2006 z kde 4 i open suse 10.0 i knopixa i nowsze a i dotej pory mam dwie cegły o linuxie i zaglądam do nich by odświeżyć wiedzę. Ale system niewiem jaki nie był to jest narzędziem a od narzędzia oczekuję długoletniej niezawodnej pracy a nie zmian, zmian,zmian......
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
@@piotrandrzej2272 to jest zrozumiałe :)
@piotrandrzej22723 жыл бұрын
5 lat na xp sped 2 i3 sterowniki od Bluetooth rozłożyły na łopatki, 2 na xp 7eye sp3 zrobił się mułowaty a proces przerwań do 30 procent pracy, a test innych systemów dał podobny wynik, okazało się że port sata zaszwankował. I dalej na tym leciwym wiekowo jadę, a komputer i ostatnio dwa tygodnie chodził i śmiga bez problemów i mam nadzieję na następną pięciolatkę, win 7 na laptopie z sporadycznie używany bo dopieszczenie wyglądu jak w xp to zapomnieć.
@glowiak34303 жыл бұрын
Gdzie LXDE?
@aryofervolazin92743 жыл бұрын
w mint przymulaly okna z plikami, i przy operacjach roznych sie przywieszaly na np 10 sekund... oprocz tego byl problem z kopiowaniem malych plikow -- predkosc np 7kb/s gdy bylo duzo malych plikow... gdyby nie to bym dalej uzywal linuxa... no i glowny powod ze nie dzialal mi w emulatorze photoshop cs2 ktory kupilem na allegro... bo w gimpie ciezko cokolwiek zrobic a w photoshop wszystko jest proste i intuicyjne
@aryofervolazin92743 жыл бұрын
byl tez duzy problem z przegladaniem folderow ktore mialy np 2 tysiace malych ikonek png
@aryofervolazin92743 жыл бұрын
duze pliki sie kopiowaly normalnie
@aryofervolazin92743 жыл бұрын
jeszcze mi sie przypomnialo -- mint cinnamon --- gdy mialem tyle kart coezkich otwarte w firefoxie ze zapelnnila sie pamiec ram to system sie zawieszal --- a w windowsie po prostu zaczyna mulic
@aryofervolazin92743 жыл бұрын
odnosnie cinnamon - nie bylo animacji okien tylko zacinajaca sie pół-animacja
@n-uv7vg21 күн бұрын
0:57 Ejpla ?
@michalzklodzkafr3 жыл бұрын
Ja korzystam z Manjaro Deepin
@sza25623 жыл бұрын
Gnome wygrywa, jak dla mnie
@rsznbffgrfgwer2963 жыл бұрын
gnome 3, moje ulubione ale po becie gnome 40, gnome 3 przestało mi się podobrać. Dla mnie tylko 40
@csmiron3 жыл бұрын
widać ze zjadłeś na tym zęby
@glowiak34303 жыл бұрын
Distro reviews are just DE rewiews. Change my mind!
@adiuvu68702 жыл бұрын
Smuteczek że nie było budgie
@kurierowy3 жыл бұрын
🤯 WOW Linux jest lepszy niż winda (tylko że nie mogę ogarnąć dualboota Windows 10 + Linux 😢)
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Może to pomoże kzbin.info/www/bejne/iJ3TdYOZnLJjbs0
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
A jak nie to na discord naszym zawsze ktoś pomoże
@boguslawskierka36983 жыл бұрын
witam nagraj różnicę miedzy Linuxem mint a Windows transferu danych i kradzieżą internetu przez szpiegowskie żydowskie programy Windows .
@MyCzesio13 жыл бұрын
Co do cinnamona to bym nie powiedział, że taki płynny i lekki:/ Postawiłem sobie z nudów minta z cinnamonem i mało płynnie to działa, laguje, potrafi się przyciąć a mam dosłownie twój komputer do testów z i5 xD Wcześniej miałem pop osa z gnomem i lepiej działał o niebo (oczywiście mam zamknięte sterowniki do mojej 750ti)
@nicekovsky3 жыл бұрын
Dziwne, sam używam Minta z środowiskiem Cinnamon i chodzi elegancko, możliwe że odpaliłeś fajewerki i karta nie dawała rady :D
@kondzio20033 жыл бұрын
Ja mam Cinnamon na Mincie z prockiem i5 2 generacji i mi śmiga jak lala.
@sawomirr73313 жыл бұрын
Cinnamon ma akcelerację sprzętową z grafiki, jak masz w slocie normalną grafikę a nie jakąś intergrę to działa bardzo dobrze. Ja mam Athlona IIX3 + ATI Radeon HD 4670 (10 letni) i nie mam żadnych problemów, a mam wrażenie że działa to lepiej niż Mate.
@nicekovsky3 жыл бұрын
@@sawomirr7331 Integra tez daje radę, oczywiście nie liczę GMA i podobnego bo nawet do wyświetlenia pulpitu się nie nadają
@MyCzesio13 жыл бұрын
@@sawomirr7331 nw. Integre mam wylaczona i leci z grafiki, ogólnie zawsze są jakieś problemy z Linuxem
@NPwany3 жыл бұрын
pierwszy
@yazovkomentuje2 жыл бұрын
Ja dziadkowi zainstalowałem Mint-a
@roboosmiornicax8793 жыл бұрын
MATE wbrew pozorom nawet po angielsku wymawa się prawie tak jak po polsku "mate", nie "mejt" jak większość osób by się spodziewała ;)
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
Dokladnie :) a się ze mną kłócą co poniektórzy :P MATE i koniec :P
@Buniekk3 жыл бұрын
@@SwiatLinuksa Yerba Mate też wymawia się MATE, a nie mejt. Kurdebele to nie Australia by ciągle MEJT powtarzać :D
@satagiah3 жыл бұрын
@@Buniekk Ale skoro to same duże literki to powinno być "em ej ti aj" ;)
@xSeeJay91x3 жыл бұрын
XFCE > wszystko inne!
@sawomirr73313 жыл бұрын
Zabrakło Budgie - a jest to coraz bardziej popularne (i dla "ludu") środowisko.
@marek90ck Жыл бұрын
nie ma dzwieku
@SwiatLinuksa Жыл бұрын
Podgłosnij sobie albo sterowniki zainstaluj bo u mnie działa xD
@satagiah3 жыл бұрын
Witam. Od dawna oglądam od niedawna subuję ale muszę się przy%&**)% do jednego środowiska: Pantheon to takie g... że aż szok. Jest ładne i estetyczne ale po dłuższych testach na lapku mojej kobiety działa co najmniej dziwnie. Zanika dźwięk. Instalacja czegokolwiek jest cholernie niewygodna. Nawet terminal potrafi wk... nikomu nie polecam tego desktopu.
@gargantua70433 жыл бұрын
Kraj kwitnącej wiśni to Japonia, nie Chiny :-)
@SwiatLinuksa3 жыл бұрын
No tak bo Chiny to ryż? Oblałem hehe
@staryw766711 ай бұрын
Xfce i KDE są super. Gnome 3 i późniejsze to tragedia, tak samo Unity