Świetna seria. Miło, że coś o prawosławiu po polsku można obejrzeć 🙂
@teamseabus80964 жыл бұрын
Jeszcze raz dziękuję. Szczęść Boże
@teamseabus80964 жыл бұрын
Ujęła mnie głęboka duchowość. A poza obrzedami skromność mnichów. Chyba że to jest tylko moje odczucie. Przydałoby się w naszym kościele taka skromność. Szczęść Boże
@greekorthodoxmonarchist3 жыл бұрын
@@teamseabus8096 To akurat nie muszą być mnisi, a zwykli żonaci księża :)
@Soundofmusic7773 жыл бұрын
@@teamseabus8096 Kaplan w tym filmie jest mnichem, natomiast inni seminarysci maja wybor: jezeli sa powolani do malzenstwa, wtedy nie moga stac sie kaplanami dopoki sie nie ozenia. W prawoslawnej praktyce seminarysci przed poswieceniem zyaj razem z mnichami i jak mnisi - przechodza ksztalcenie monasterskiego zycia.
@ihumenjeremiasz26174 жыл бұрын
Miło było posłuchać - gratuluje !!!
@luteranieowicz24844 жыл бұрын
Rewelacyjny ten cykl
@zofiaporzycka70203 жыл бұрын
Bóg zapłać i Szczęść Boże !
@ludwikwit49965 жыл бұрын
W Kościele katolickim (mówimy o tradycyjnym rycie) znak pokoju również przekazuje sobie TYLKO służba Ołtarza. PS Bardzo ciekawa seria. Z Bożym pozdrowieniem! Tradycyjny rzymski katolik.
@judasziskariota28062 жыл бұрын
jestem laikiem ale wierzę - Liturgia Prawosławna jest niezwykła. Jestem pod wrażeniem - byłem głupi bo nie rozumiałem..
@dziubu1592 жыл бұрын
Bardzo ciekawa seria przybliżająca nieprawosławnym podstawową wiedzę o Liturgii. Poproszę o informację czy w poszczególnych krajach mogą występować jakieś niewielkie różnice w odprawianiu nabożeństwa? Czasem ( dla posłuchania wspaniałych głosów ) oglądam Liturgię w kościele greckim online i zauważam pewne różnie- np. Królewskie Wrota są otwarte aż do momentu złożenia świętych darów na ołtarzu a kapłani ( bo jest ich na ogół dwóch) wachlują wozduchem przy otwartych wrotach. Jak dla mnie prawosławna Liturgia jest bardzo podobna do mszy katolickiej w tradycyjnym rycie a podczas mszy posoborowej czasem mam wrażenie , że blisko symbolice to nabożeństw protestanckich. Bardzo się cieszę,że znalazłam ten kanał. Pozdrawiam Małgosia
@janpatkowski4113 Жыл бұрын
Moje pytanie może będzie dziwne, ale zadaję je bo chcę wiedzieć - w Greckim Kościele Prawosławnym jakiego języka używa się w świętej liturgii? Koine czy współczesnego greckiego? Pytam, bo dzisiejsze prawosławie stosuje naprzemiennie język starocerkiewnosłowiański, jak i ukraiński czy rosyjski. Jak więc się to ma w Grecji? Wszak koine ze współczesnym greckim nie ma zbyt wiele wspólnego.
@Gerontikon Жыл бұрын
Grecki Kościół Prawosławny używa język koine jako języka liturgicznego. Nie jest to więc współczesna greka.
@franciszeknowak8271 Жыл бұрын
❤
@kuskuzka4 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo wiele wyjaśniające filmiki. Zastanawiam się, czy jako osoba z chrztem katolickim mogę zostać na całej liturgii? Czy tylko na liturgii katechumenów?
@Gerontikon4 жыл бұрын
Można zostać do końca :)
@judasziskariota2806 Жыл бұрын
Poruszyłeś wątek w 6,35 minucie ż ew tym materiale nie możesz go rozwinąć - możesz go rozwinąć w osobnym temacie, Proszę.
@janeczek8283 жыл бұрын
Mam dwa pytania: 1. Czy łyżeczka którą udzielana jest Komunia święta jest wkładana bezpośrednio do ust wiernych, tak iż jest możliwość jej kontaktu z językiem wiernego, czy też raczej zawartość łyżeczki jest „wlewana” do ust wiernego bez dotykania narządów jak np język. 2. Słyszałem kiedyś, że pozostałości po liturgii a więc ciało pańskie jest przechowywane na ołtarzu w „tym szklanym czymś” (najmocniej przepraszam, ale nie pamietam dokładnej nazwy) natomiast Pan w swoim filmie powiedział, że nie przechowuje się pozostałości po liturgii
@Gerontikon3 жыл бұрын
1. Tak, łyżeczka jest wkładana bezpośrednio do ust wiernego. Jej zawartość jest spożywana przy "pełnym kontakcie" z ustami wiernego - że tak to ujmę. 2. Pozostałość Eucharystii jest spożywana przez kapłana lub diakona po każdej Liturgii. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Po Liturgii Wielkiego Czwartku Eucharystia jest pozostawiana i umieszczana w darochranitielnicy, czyli w naczyniu do przechowywania Świętych Darów. Stoi ono na ołtarzu i ma kształt cerkwi. Otoczone jest szklanym kloszem. Na samym dole znajduje się mała szufladka, do której wkłada się Święte Dary po Liturgii Wielkiego Czwartku. Pozostają one tam przez cały rok. Gdy zaistnieje sytuacja, że kapłan musi pojechać do chorego, np. do szpitala i mu udzielić Eucharystii, wówczas przychodzi do cerkwi, otwiera darochranitielnicę i wyjmuje z niej Święte Dary i umieszcza w daronosicy - to specjalne naczynie wykorzystywane do przenoszenia Świętych Darów. Zakończone jest sznureczkiem, który kapłan zakłada na szyję, tak by daronosica spoczęła na jego piersiach. Udaje się z nią następnie do chorego, by udzielić mu sakramentu Eucharystii.
@Soundofmusic7773 жыл бұрын
Dziekuje bardzo! Prosze, a z jakich czastek sklada sie antidor, ktory sie rozdaje po Sw. Liturgii? Z prosfor pozostalych po Proskomidii?
@Gerontikon3 жыл бұрын
Z tych prosfor, które pozostały po proskomidii, ale nie tylko.
@adamwarlocki4 жыл бұрын
Czy będzie również cykl o nabożeństwie wieczornym, proszę? 🙏
@Gerontikon4 жыл бұрын
Będzie. Mam w planach. Niestety, brak jest nagrań całości Całonocnego Czuwania, w takiej formie, w jakiej jest to niezbędne do realizacji takiego materiału. Stosowne nagranie będę więc musiał wykonać sam, co jest czaso- i pracochłonne, ale myślę, że jesienią powinien ukazać się cykl o nabożeństwach wieczornych.
@elebrzos7306 Жыл бұрын
Czy w tej liturgia jest tak że wierni KLEKAJĄ?
@jarojaron5015 Жыл бұрын
Co sie dzieje z pozostałym winem tzn Krwią Pana w Czaszy ktorą nie spożyją wierni?
@mariannamariannowa7491 Жыл бұрын
Czy rzeczywiście trzeba wyjść nie będąc prawosławnym?
@adamwarlocki4 жыл бұрын
A który moment Boskiej Liturgii mówi o śmierci Chrystusa na krzyżu?
@doker34994 жыл бұрын
Wielkie Wejście ( 2:20 )
@piotrr96055 жыл бұрын
a przypadkiem nie jest tak że przemienienie świętego sakramentu zachodzi nie poprzez zmianę fizyczną a poprzez zmianę duchową
@Gerontikon5 жыл бұрын
Z Eucharystią jest tak jak z unią hipostatyczną w Chrystusie. Chrystus stał się człowiekiem, ale nie przestał być Bogiem. Jest w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem. Zjednoczyły się w nim dwie natury. W trakcie Liturgii chleb i wino stają się prawdziwym Ciałem i prawdziwą Krwią Chrystusa, ale mimo tej przemiany nie przestają być nadal chlebem i winem. Są jednocześnie tym i tym. Tak jak Chrystus jest jednocześnie Bogiem i człowiekiem.