Żywot św. Marii Egipcjanki
20:49
Spotkanie Pańskie
19:09
2 жыл бұрын
Boże Narodzenie
21:23
3 жыл бұрын
Św. Mikołaj Serbski
1:52:14
3 жыл бұрын
Stopnie i nagrody kapłańskie
7:41
3 жыл бұрын
Symbolika szat liturgicznych biskupa
10:43
Płacz Matki Bożej
8:41
4 жыл бұрын
Jak prawosławie rozumie grzech?
8:58
Symbolika ikony Bożego Narodzenia
11:26
Пікірлер
@Lyngalain_26
@Lyngalain_26 9 күн бұрын
Gdzie jest ta cerkwia ?
@invictusdreezix8719
@invictusdreezix8719 19 күн бұрын
Czym nagrywasz? Jest bardzo dobra jakość
@maciek1655
@maciek1655 Ай бұрын
Podoba mi się implementowanie polskiego do Liturgii. Gdyby języki narodowe były bardziej powszechne w cerkwi można byłoby się spodziewać fali konwertytów.
@arturcmok7702
@arturcmok7702 21 күн бұрын
U grekokatolików słowackich modlą się w słowackim na Ukrainie po ukraińsku
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 11 күн бұрын
Takiej samej jak u katolików po watykańskim II?
@robertfiakowski5140
@robertfiakowski5140 Ай бұрын
Jasno i przejrzyście, brawo!
@arsenelupin3796
@arsenelupin3796 2 ай бұрын
Bo tak zwane świątynie to ładowarki. Kradną nam siły życiowe i wysyłają do gadów. Dlatego nie chodzę tam.
@WojciechOlichwiruk
@WojciechOlichwiruk 2 ай бұрын
Sanktuarium w Grabarce miało nadane w XVIII w. nawet papieskie odpusty, było więc ważnym miejscem kultu dla wiernych „ritus græci” ale pewnie też przybywali tam pielgrzymi „ritus latini”. A w 1839 car… oj przepraszam! bp. Siemaszko przyłączył Kościół Unicki na terenie Imperium do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
@aleocochodzi6129
@aleocochodzi6129 2 ай бұрын
A unici, to skąd się wzięli? Z nieba spadli? Grabarka była już wcześniej miejsce kultu. Była tam parafia prawosławna, a swego czasu modlili się tam prawosławni mnisi. Po Unii Brzeskiej miejscu to stało się unickie, a na początku XIX wieku wróciło do prawosławia, po tym gdy taką decyzję podjął unicki biskup Siemaszko.
@WojciechOlichwiruk
@WojciechOlichwiruk 2 ай бұрын
@@aleocochodzi6129Unici z nieba nie spadli, ciężko przecież walczyć z faktami, ale tu warto zaznaczyć, że tutejsi prawosławni, w przeciwieństwie do tych od XIX w. nie należeli do patriarchatu Moskiewskiego. Należeli do metropolii Kijowskiej, która w 1596 r. podpisała unię brzeską (będącą zasadniczo ponowieniem unii florenckiej z XV w.). Paradoksalnie więc ostatnim, nieprzerwanie funkcjonującym spadkobiercą przedunijnej metropolii Kijowskiej jest… Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka, która jest właśnie ostatnim zachowanym fragmentem kościoła unickiego w I Rzplitej powstałego na mocy tejże Unii Brzeskiej 1596 r. Unia Brzeska została co ważne podpisana z inicjatywy biskupów prawosławnych, bez personalnych, zewnętrznych nacisków. Cerkiew notorycznie traciła szlachtę na rzecz Kościoła Katolickiego, biskupi nie mieli prawa do zasiadania w Senacie, od pocz. XV w. bez zgody władcy nie można było ponadto wznosić nowych cerkwi. Unia Brzeska teoretycznie gwarantowała rozwiązanie tych wszystkich problemów; faktycznie jednak odpływ wiernych, nawet chłopów, w tym intensywnie tu na Podlasiu, Rusi Czerwonej nadal trwał, senatorami biskupi uniccy zostali dopiero bodaj w 1792. Kościół prawosławny dość szybko, raptem ponad 20 lat po unii został zalegalizowany. Unia Brzeska jednak, szczególnie dzięki bazylianom wniosła wiele kulturalnie i oświatowo, powstawały seminaria, przez co wzrastał tragiczny wcześniej poziom wykształcenia duchownych. Z tego co wiem, oficjalnie historia sanktuarium sięga zarazy w Siemiatyczach w 1710 r. Prawosławni mnisi, jeśli byli, działalność prowadzili gdzieś w Puszczy Mielnickiej, ale zdecydowanie nie na Grabarce, która była zdecydowanie pod kontrolą unitów. Co do bp. Józefa Siemaszki, to cóż, ciężko się było spodziewać po Nim czegoś innego. Już w 1833 będąc biskupem litewskim prosił o przyjęcie do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, prośba została wtedy jednak odrzucona, ponieważ było zbyt wcześnie. Po śmierci metropolity bp. Józafata Bułhaka został przewodniczącym Kolegium Greckokatolickiego. Stanowiska w nim oczywiście obsadzała władza świecka, więc de facto to ona sprawowała od czasu powołania kolegium na pocz. lat 30 XIX w. władzę w Cerkwi Greckokatolickiej na terenie Imperium.
@BarbaraMakal
@BarbaraMakal 2 ай бұрын
❤❤❤❤❤❤♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️🕊️🕊️🕊️🕊️🕊️🕊️🕊️🕊️🕊️💖👑💖💎🕊️🕊️🌹💖💎🕊️♥️♥️♥️
@pikpoczek
@pikpoczek 2 ай бұрын
Grzesiu, dziękuję za film.
@Eliasz07
@Eliasz07 2 ай бұрын
Dziękujemy Panu Bogu za dar autokefalii naszemu Świętemu Kościołowi! Niech żyje Święte Prawosławie!
@ave1395
@ave1395 2 ай бұрын
Co jest świętego w nawoływaniu do mordów na Polakach i chwaleniu III rzeszy?
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 Ай бұрын
@@ave1395 Nie wiem. Trzeba zapytać na Mazowszu w okolicy Łomży. Albo paulinów z Jasnej Góry, tak się cieszyli z odwiedzin Himmlera.
@adress1100
@adress1100 2 ай бұрын
A co tam robi Wojda? Przyszedł rozmawiać o zażegnaniu schizmy, czy przeszedł konwersję na prawosławie? Niech się zdecydyje.
@djPauler
@djPauler 2 ай бұрын
Hierarchowie zapomnieli że poza Kościołem Katolickim nie ma zbawienia
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 2 ай бұрын
@@djPauler W kościele katolickim też go nie ma.
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 2 ай бұрын
@@BlazejGawliczekOMI91 Szanowny, będę zobowiązany, jeżeli nie będzie mi się imputować słów, których nie wypowiedziałem. W którym miejscu zaproponowałem przejście heterodoksów na prawosławie? Właśnie, w żadnym. Stwierdziłem, że niekatolików nie obowiązuje dogmatyka katolicka. Z punktu widzenia mojego kościoła, kościół katolicki nie dysponuje monopolem na zbawienie. Powiedziałem tylko to i aż to. Zdjęcie ekskomuniki absolutnie w nauce obu wyznań nic nie zmieniło, toteż był to miły, ale pusty gest. Techniczny. Podaliśmy sobie dłonie, usiedliśmy do stołu i... dotarliśmy do ściany.
@akxyzabcyt8033
@akxyzabcyt8033 2 ай бұрын
Arcybiskup Wojda przyszedł na Górę aby spotkać się. To dobrze, że przyszedł.
@akxyzabcyt8033
@akxyzabcyt8033 2 ай бұрын
​@@djPaulerMoże i nie ma a może i jest... .
@mudrakova_music
@mudrakova_music 2 ай бұрын
<3
@marhi153
@marhi153 2 ай бұрын
Dziękuję bardzo ❤
@76saw13
@76saw13 3 ай бұрын
Gdzie znajdują się Zaleszany?
@Gerontikon
@Gerontikon 3 ай бұрын
@@76saw13 Zaleszany znajdują się na Podlasiu. Tutaj link do mapy google z bezpośrednim wskazaniem monasteru w Zaleszanach. maps.app.goo.gl/ZNbBCfvXS9KGTfXm9
@marekgorski-yl7op
@marekgorski-yl7op 3 ай бұрын
Też wszystko mieszam
@End_tony
@End_tony 3 ай бұрын
@bazant711
@bazant711 3 ай бұрын
Zazdroszczę prawosławnym, że nadal w każdej cerkwi cieszą się tradycyjną liturgią z mnóstwem piękna i symboliki oraz w starożytnym liturgicznym języku. Katolicy teraz chodzą na nudne msze, które zostały zamienione w charyzmatyczną imprezę i są odprawiane w kościołach z białymi, pustymi ścianami jak w szpitalu
@truckerfh8180
@truckerfh8180 3 ай бұрын
A dodatkowo Rzymskokatolickie msze Novus Ordo odprawiane są "po łebkach". Taka msza w zwykły dzień roboczy potrafi trwać dwadzieściakilka minut, max pół godziny...
@lesuccesalest1687
@lesuccesalest1687 3 ай бұрын
wartościowe kazanie, ksiądz super to prowadza.
@marhi153
@marhi153 3 ай бұрын
Dziękuję ❤
@Damjes
@Damjes 3 ай бұрын
Ja mam pytanie, co się stało z ikonostasem?
@xeno11ful
@xeno11ful 3 ай бұрын
Oby tylko nie reformy i odnowienie liturgii
@Gerontikon
@Gerontikon 3 ай бұрын
Cerkiew, w której została nagrana Liturgia, została wybudowana w XVIII wieku. Niedawno przechodziła generalny remont. W ramach tego remontu postanowiono, między innymi, namalować nowe freski na wewnętrznych ścianach świątni oraz przygotować nowy ikonostas. Ponieważ jednak cerkiew jest dość mała, to żeby ją optycznie powiększyć postanowiono przygotować taki ikonostas, który nie będzie zbyt wysoki. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ tego typu, zmniejszone, ikonostasy można spotkać w wielu cerkwiach, w różnych częściach świata. Taką formę miały też ikonostasy w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa. Jak się już stoi w tej cerkwi, to dość łatwo da się zauważyć, że ikonostas jest bardzo dobrze wkomponowany w bryłę cerkwi oraz w cały program ikonograficzny w prezbiterium. Poza tym, rzeczywiście, optycznie powiększa świątynię. Można powiedzieć, że wszystkie elementy tej cerkwi tworzą harmonijną i wzajemnie się uzupełniającą całość.
@domkov91
@domkov91 3 ай бұрын
Stare ikonostasy tak wyglądają - niskie, ikony Bogurodzicy i Chrystusa (ewentualnie patrona), królewska brama (carskie wrota) to de facto przejście, przeważnie z zasłoną odkrywaną na Boską Liturgię. Z biegiem czasu rozbudowywano ikonostasy, i to różnie! zależnie od lokalnej tradycji. Więc mamy i stare ikonostasy w takiej formie, i nowe które nawiązują do tej formy, ale też bardzo różne, nawet barkowe. Grunt, by był zachowany układ minimalny - oddzielnie Świętego Świętych poprzez ikony Chrystusa i Bogurodzicy oraz jedno większe przejście (królewska brama) i jedno mniejsze (diakońskie przejście - i nawet ono może być jedno, i to też jest tradycyjne).
@Damjes
@Damjes 3 ай бұрын
Mi się wydawało, że rolą ikonostasu jest separacja sanctum, separacja tajemnicy. A nie mamy separacji tajemnicy, jeżeli postawimy taką bramkę, przez którą wszystko widać. To brzmi dziwnie (chociaż jestem ekskatolikiem i ateistą satanistycznym, więc co ja tam wiem). Natomiast ściana z drzwiami bardziej zapewnia ten klimat Tajemnicy. Ale ok, mogłem sobie dopowiedzieć kilka rzeczy, bo prawosławie to ciekawa religia, ale znam ją głównie z KZbin.
@domkov91
@domkov91 3 ай бұрын
@@Damjes No właśnie, w terminologii wschodniego chrześcijanstwa tajemnica/misterium to sakrament, w którym wierni muszą mieć udział, by się przebóstwiac - kapłan nie moze sprawować sakramentów, a zwlaszcza Tajemnicy Tajemnic (=Sakramentu Sakramentów) bez choćy 2-3 wiernych. Więc Święte Świętych w cerkwi to kontynujacja Świątyni w ST, ale już w świetle NT, czyli Wcielenia Syna Bożego - dzięki któremu człowiek ma dostęp do Bożej Rzeczywistości. Więc rola ikonostasu to wyznanecznie strefy, gdzie nie można sobie wchodzić bez potrzeby i blogosławienstwa (a w niektórych rytach i tradycjahc także np. w skorze - bo to oznacza śmierć żywej istoty - czy obuwiu). Strefa oltarzowa wyznaczona ikonostasem chroni niejako Święte Świętych czyli Ciało i Krew Chrystusa w Eucharystii w ten sposób własnie - ale nie zasłania, wręcz najstarsza tradycja i logika nakazuje odsłonięcie zasłon i otwarcie drzwi jak są na całą Boską Liturgie bo to Eucharystia, a ta tez zawsze jest Paschą (a na Paschę wszystko się otwiera nie tylko na Liturgię). Stąd też - co widać tutaj na nagrnaiu - czynny udzial wiernych w Anaforze Eucharystycznej poprzez "amen" - a nie tylko obecność.
@Gerontikon
@Gerontikon 3 ай бұрын
Wiecej na temat symboliki i struktury prawosławnej Liturgii można się dowiedzieć z poniższego filmu: kzbin.info/www/bejne/lYnSc6ysnqqkr6c&ab_channel=Gerontikon
@pawelwyrwas
@pawelwyrwas 3 ай бұрын
Pierwszy!
@DominikDrąg72
@DominikDrąg72 3 ай бұрын
Z czasem dostrzegam, że niestety Kościół Rzymski strasznie "uciekł" od starodawnej Tradycji przedchalcedońskiej, mam na myśli starą Tradycję Rzymskokatolicką, bo o tej heretyckiej/masońsko-protestanckiej/"ekumenicznej"/globalistycznej sekcie watykańskiej to nawet nie wspomnę ! ...zarówno w teologii i w liturgice. To smutne.
@orthodoxwarrior
@orthodoxwarrior 3 ай бұрын
Piękna ikona. ❤️☦️ Slawa Isusu Chrystu
@marhi153
@marhi153 3 ай бұрын
Dziękuję bardzo ❤
@BeniaminZaboj
@BeniaminZaboj 3 ай бұрын
Tragedia
@mudrakova_music
@mudrakova_music 3 ай бұрын
@edmondkluts7437
@edmondkluts7437 4 ай бұрын
thank you!
@elizawetka
@elizawetka 4 ай бұрын
Śpiewałam to 30 lat temu po grecku. Nie wiedziałam, że śpiewają też po polsku. Przepięknie 🙏❤
@maciejcyron3359
@maciejcyron3359 4 ай бұрын
Jesteś gorsza niż Tusk...............😢przestań mowić po polsku !!!!!
@maciejcyron3359
@maciejcyron3359 4 ай бұрын
Patrz w oczy...jak rozmawiasz...
@elwirawlostowska4721
@elwirawlostowska4721 4 ай бұрын
Gdzie można ojca Efram posłuchać po angielsku?
@krystynawarecka1326
@krystynawarecka1326 4 ай бұрын
right here 🙂
@elwirawlostowska4721
@elwirawlostowska4721 4 ай бұрын
@@krystynawarecka1326 ale bez tłumaczenia bo to podwójnie czas zabiera.
@elwirawlostowska4721
@elwirawlostowska4721 4 ай бұрын
Źle przetłumaczyła pani mówiąc “upokorzyć” tu pasują bardziej słowa “ oblec się w pokorę lub stać się pokornym”
@barbaraszulc2254
@barbaraszulc2254 4 ай бұрын
ale chyba żeby stać się pokornym to trzeba się upokorzyć, tak po polsku myślę bo nie znam angielskiego, pozdrawiam
@elwirawlostowska4721
@elwirawlostowska4721 4 ай бұрын
@@barbaraszulc2254 upokorzyć się to znaczy zupełnie co innego niż stać się pokornym czy obleć się w pokorę.
@elwirawlostowska4721
@elwirawlostowska4721 4 ай бұрын
@@barbaraszulc2254 upokorzyć się to jest bardziej w negatywną stronę a stać się pokornym jest pozytywne.
@elwirawlostowska4721
@elwirawlostowska4721 4 ай бұрын
@@barbaraszulc2254 upokorzyć też można kogoś ale ja nie mogę sprawić , żeby ktoś stał się pokorny.
@utqiagvik1991
@utqiagvik1991 10 сағат бұрын
może lepiej: "ukorzyć się" (przed), niźli "upokorzyć".
@robertcieloszczyk7592
@robertcieloszczyk7592 4 ай бұрын
Przepiekna nauka o pokorze !
@nataljasoojka3632
@nataljasoojka3632 4 ай бұрын
Jakaś monaszka - zakonnica zbyt taka ...... Ducha w niej nie ma, nie czuć takiej pokory pobożnosci
@darioR69
@darioR69 4 ай бұрын
Lepsza Jesteś od Niej nie sądzę po takim wpisie dewocja niskich lotów !
@lechnowotko7132
@lechnowotko7132 4 ай бұрын
@@darioR69 Swiete slowa.
@katogoria
@katogoria 4 ай бұрын
Rozumiem że to jest piekne, ale czy my mamy czas słuchać czegoś więcej niż Rzymu? Prawosławie setki lat temu odpadło, i niech Bóg mu błogosławi ale nie powie nam niczego więcej.
@76saw13
@76saw13 4 ай бұрын
Każda mądra duchowa rozmowa warta jest wysłuchania.
@katogoria
@katogoria 4 ай бұрын
@@76saw13 Tak, ale jak masz 100 albo 500 do wyboru, nie chodzisz po peryferiach, bo czasu nie da się rozciągnąć.
@mireldrewnowski3588
@mireldrewnowski3588 4 ай бұрын
Współczesne Prawosławie i Katolicyzm nie mają prawie nic wspólnego z nauczaniem Jezusa!W ciągu wieków udało się przebiegłemu Lucyferowi doprowadzić te Kościoły do upadku,została tylko garstka mnichów!
@katogoria
@katogoria 4 ай бұрын
@@mireldrewnowski3588 Jaasne. A która wiara jest prawdziwa?
@krzysztofkrakowiak8108
@krzysztofkrakowiak8108 4 ай бұрын
Każda....i kłamstwo jest też prawdziwe jak to załapiesz ...więcej nie zadasz takiego pytania....❤😅😊
@justynaolszewska5727
@justynaolszewska5727 4 ай бұрын
Bog zaplac.
@zenonrydzewski9945
@zenonrydzewski9945 4 ай бұрын
Czy w KP jest prowadzona posługa egzyrcyzmowania ?
@Gerontikon
@Gerontikon 4 ай бұрын
Tak, jest prowadzona. Ale mogą się tym tylko zajmować osoby na wysokim stopniu życia duchowego. Zazwyczaj są to mnisi. Ale nie wszyscy, a niektórzy, z odpowiednim doświadczeniem duchowym.
@zenonrydzewski9945
@zenonrydzewski9945 4 ай бұрын
Niech Jezus Chrystus i Matka Najświętsza wynagrodzi wielebnej Siostrze za piękne, profesjonalne tłumaczenie.
@nataliam.3335
@nataliam.3335 4 ай бұрын
Fenomenalny wykład!
@zenonrydzewski9945
@zenonrydzewski9945 4 ай бұрын
Ameryka jest kierowana przez anglosaskich chazarskich globalistów szatanistów z synagogi szatana. I zatruwa zniewala cały świat
@zenonrydzewski9945
@zenonrydzewski9945 4 ай бұрын
Wspaniały Ojciec duchowny. Niech prowadzi ludzi do Boga
@zenonrydzewski9945
@zenonrydzewski9945 4 ай бұрын
Niech będzie pochwalony, uwielbiony Jezus Chrystus jedyny Zbawiciel świata !
@tadeuszborek5832
@tadeuszborek5832 4 ай бұрын
PO pitalajcie w UE
@piatkakonstancin
@piatkakonstancin 4 ай бұрын
Pięknie dziękuję!
@gabrielakurianowicz7705
@gabrielakurianowicz7705 4 ай бұрын
Bardzo wartościowe spotkanie z Ojcem Efremem ! Bardzo dziękuję za udostępnienie ! 🙂
@Gerontikon
@Gerontikon 4 ай бұрын
W opisie pod filmem, znajdziecie listę wszystkich zadanych pytań i poruszonych przez ojca Efrema zagadnień, wraz z kodami czasowymi.
@pikpoczek
@pikpoczek 4 ай бұрын
Marta❤
@BorsucznikThePilgrim
@BorsucznikThePilgrim 4 ай бұрын
TO TEN LOKALNY OJCIEC CELEBRYTA Z CHICAGO OD ŚMIESZNEGO ROWERKA 😍
@Korfu2022Corfu
@Korfu2022Corfu 4 ай бұрын
Co za rowerek?
@Gerontikon
@Gerontikon 4 ай бұрын
Tak, to ten sam :)
@BorsucznikThePilgrim
@BorsucznikThePilgrim 4 ай бұрын
@@Korfu2022Corfu Wpisz w google "father Ephraim bike" i pierwszy link 😀
@Gerontikon
@Gerontikon 4 ай бұрын
@@Korfu2022Corfu Ojciec Efrem, osiem miesięcy temu, został wydelegowany z Alaski do posługi w Chicago. Gdy już przyjechał do tego miasta, to zaczął szukać jakiegoś sposobu na sprawne i niedrogie poruszanie się po mieście. W ten sposób trafił na mały, nieco dziwny pojazd, który wygląda jak rower z kabiną. Mimo, że nie posiada silnika, pozwala na dość szybką jazdę. Oczywiście, widząc ten dziwaczny pojazd przechodnie ragują zdzwieniem i śmiechem, ale ojciec Efrem się tym nie przejmuje i mówi, że ludziom jest tak ciężko w dzisiejszych czasach, bo mają tyle trosk i stresu, więc niech się trochę pouśmiechają na widok tego pojazdu, to chociaż troszkę będzie im lżej. Tutaj link do filmiku z pojazdem ojca Efrema: kzbin.info/www/bejne/iJfafKaMoLKml68
@sventization
@sventization 4 ай бұрын
​Bałbym się tym jeździć słaba widoczność z środka pojazdu, małe to, niskie i tam pewnie jest spory ruch 😮​@@Gerontikon
@stronapostronie5426
@stronapostronie5426 4 ай бұрын
Dziękuję za udostępnienie.
@ukaszm6559
@ukaszm6559 5 ай бұрын
A te napisy ?