Bardzo dziękuję Państwu za poruszenie tak ważnego i aktualnego tematu, jakim jest wpływ sztucznej inteligencji (AI) na sztukę. Pragnę podkreślić, że AI może być postrzegana jako kolejne narzędzie w procesie twórczym - podobnie jak pędzel, ołówek czy cyfrowy aparat fotograficzny. Te narzędzia, w rękach wprawnych ludzi, potrafią tworzyć niezapomniane dzieła sztuki. Generatywne AI również jest takim narzędziem i ma potencjał, aby (choć nie musi) wznieść sztukę na kolejny poziom. Współczesna technologia AI otwiera nowe możliwości dla artystów, eliminując techniczne ograniczenia, które mogłyby hamować ich kreatywność. Artysta, pragnący wyrazić siebie, swoje idee i przesłanie, prawie nie musi się już martwić o bariery techniczne. Zamiast tego, może skupić się na tworzeniu. Przykład Zdzisława Beksińskiego, który poświęcił miesiące na eksperymenty z komputerami (kiedy tylko się pojawiły) w celu tworzenia swoich dzieł, jest znakomitym przykładem tego dążenia. Zaniechał używania tego narzędzia bo było bardzo niedoskonałe. Gdyby dziś miał dostęp do nowoczesnych technologii AI, jestem niemal przekonany, że wykorzystywałby je również w swojej pracy. Przewiduję, że w przyszłości, być może za kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, ludzie przestaną zachwycać się wyłącznie zdolnościami manualnymi malarzy czy grafików. Zamiast tego, skupią się na głębszym przesłaniu i emocjach, które artysta chciał przekazać poprzez swoje dzieło. AI, jako narzędzie, może znacząco przyczynić się do tej transformacji, otwierając nowe, nieskończone możliwości wyrazu artystycznego.
@nataliakuras17968 ай бұрын
Jak zwykle słucham Was z przyjemnością. Dziękuję za podcast :)
@burgundowykutacz8 ай бұрын
Jakby jeszcze specjaliści z nauk społecznych stracili pracę to byłoby już idealnie.
@flawiuszapcik80088 ай бұрын
Nie zgodzę się. AI zrobi to, do czego została zaprogramowana. A że humanistycznych pasożytów żerujących na podatnikach jest zbyt wielu, to inna sprawa.
@burgundowykutacz8 ай бұрын
@@whoami1316 a co ma płeć do pseudowykształcenia?
@maryniamarynia32138 ай бұрын
Piękne, Głębokie Rozważania. Mądra Rozmowa o Sztuce. Pozdrawiam Państwa serdecznie.
@hrabiahoreszko21238 ай бұрын
Najśmieszniejsze w sztuce AI jest to, że w następnej epoce artyści będą nawiązywać, inspirować się tą estetyką
@karolinawogrodniczkach8 ай бұрын
Dziękuję za ciekawą dyskusję.
@Piotr_BTF8 ай бұрын
Pani Martyno, pięknie dziękuje za argumenty i za przykład z "Chłopami"
@fennec-aguyfrompoland7868 ай бұрын
Nowy Ład bardzo dobrze dobrał Osoby do programu kulturalnego/kulturowego.
@czitek18 ай бұрын
Czy mozna poprosić o jakiś przykład tej mieszanki ekspresji, surrealizmu itd w wykonaniu ai ? Tej masówki? Bardzo ciekawym
@krystian49118 ай бұрын
Dlaczego nie wspomnieliście o robotach? Widziałem w internecie robota który fizycznie rzeźbi w marmurze. Możliwy byłby robot który będzie malował na płótnie. Tak samo każdy inny rodzaj fizycznie istniejącej sztuki
@wjd23398 ай бұрын
To pytanie tytułowe swiadczy o tym, że zostało zadane przez osoby mające dobrą wolę, aliści nie orientujące się w niuansach sztuk plastycznych i ich wyceny. Otóż żadne nawet nalepsze wytwory AI nie będa nawet w tysięcznych promila wycenione na poziomie rekodzieł uznanych twórców. Innymi słowy AI Rembrandta nigdy nie pobije. Widoczek z jeleniem na rykowisku AI stworzy idealny i dyletanci to sobie powieszą na ścianie i będą zachwyceni. Ale żadne AI nie da rady zastąpić twórczości człówieka z krwi i kości, dopóki nie stanie się człowiekiem, a nie stanie się dopóki jest "sztuczne". Dlatego adepci sztuk plastycznych: wasz czas nie minał, przeciwnie. Wasz czas nadchodzi. Kiedyś przeważnie artysta dopiero po śmierci był wysoko ceniony. Potem to sie poprawiło. A obecnie w zalewie AI nabycie prawdziwego okazu wykonanego przez artystę "ręcznie" jest rarytasem niebywałym! I będzie coraz lepiej opłacalne.
@Bednarskie21378 ай бұрын
czas artystów faktycznie pewnie nie minie za to plastyków, rzemieślników pokroju projektantów, ilustratorów i tym podobnych pracowników myślę, ze niestety tak z względu na to jak zachowuje się rynek i ograniczanie kosztów. pisze to niestety jako właśnie student sztuki
@fennec-aguyfrompoland7868 ай бұрын
Program znakomity i interesujący, ale jakie Konserwy ! :D
@Maciex2958 ай бұрын
A co złego jest w konserwach
@fennec-aguyfrompoland7868 ай бұрын
@@Maciex295 nic, sam jestem na lewicy konserwatyzmu, podśmiechuję się.
@krzysztofparski82948 ай бұрын
Czas na politykow AI
@WspolnaKapiel8 ай бұрын
Jestem specjalistą grafikiem i AI jest dla nas zbawieniem, łatwiej się pracuje. Nie zastąpi to nikogo.
@wieszka17618 ай бұрын
Już wkrótce Al zastąpi Ciebie w całości i drogą eliminacji przestaniesz istnieć jako element zbędny i niedoskonały. Powodzenia.
@WspolnaKapiel8 ай бұрын
@@wieszka1761 Ai jest narzędziem takim jak kalkulator. Upraszcza on wiele rzeczy ale nie zastępuje człowieka w zadaniach, bo osiągnął plateu i nie zapowiada się aby ruszyło to dalej. Natomiast nie widzę w tobie osobie do dyskusji na ten temat, bo prawdopodobnie jesteś jakaś kasjerką, albo kimś nikimś. Bez sensu ta dyskusja ;) Ciesz się tam w każdym razie na melinie, my już mamy domy pobudowane i czekamy na lepszą przyszłość.
@flawiuszapcik80088 ай бұрын
@@WspolnaKapiel Ja tez jestem grafikiem, lejautowcem i ilustratorem. Póki co AI nie używam, bo do pracy na rzecz poligrafii to się jeszcze słabo przydaje. Ale nie wiem, czy te systemy nie staną się tak wytrenowane i tak kumate, że koordynator projektu będzie z tym gadał, jak teraz gada z grafikiem, tylko na efekt nie będzie czekał dniami, lecz minutami. Nie mam pojęcia do czego będzie prowadziła ta technologia i jak szybki postęp będzie robiła. Na ten moment, moje próbki z nią związane określam głównie jako ciekawostkę, ale nie jestem pewien co będzie dalej.
@burgundowykutacz8 ай бұрын
Zdziwisz się.
@WspolnaKapiel8 ай бұрын
@@flawiuszapcik8008 obecnie technologia osiągnęła plateu, więc do następnego kroku jakies 10 lat. Tak uważa twórca OpenAi, w przeciwieństwie do tych śmieci co tu komentują, oni wiedzą lepiej.
@krystian49118 ай бұрын
Możliwy jest spektakl teatralny hologramów
@tobelove18738 ай бұрын
AI będzie dobra w czymś masowym, co się da zrobić na bazie tego, co było, ale nie stworzy nic nowego, dlatego twórca, który będzie oryginalny nigdy nie będzie zastąpiony przez AI
@tobelove18738 ай бұрын
Przekazu też AI nie zastąpi, także może zastąpić artystów lewicowych, bo jej para twórczość jest sama w sobie bez wyrazu
@flawiuszapcik80088 ай бұрын
Ja nie mam tak radykalnego zdania, bo ta technologia trafiła do naszych rąk zupełnie niedawno i dopiero przekonamy się, dokąd nas zaprowadzi. Moim zdaniem jest za wcześnie na jakiekolwiek wyroki.
@krystian49118 ай бұрын
Malwina, nie przygotowałaś się. Hologramy dające koncerty już istnieją i dają koncerty
@flawiuszapcik80088 ай бұрын
Spawacz, elektryk, hydraulik, to zawody które prawdopodobnie mają jeszcze przed sobą dłuższą przyszłość.
@krystian49118 ай бұрын
Dopóki nie zastąpią ich roboty
@adamnowak21378 ай бұрын
@@krystian4911 Prędzęj zastąpią informatyków niż hydraulików.
@Czarnobialy788 ай бұрын
rozpisałbym się, ale może szkoda strzępic ryja. Wydaje mi się, że ta dychotomia ai-sztuka jest naciągana. Jeden (pewnie niejeden) wpisze sobie komendę "rozebrana młoda baba" i ai narysuje mu tężę babę - tym samym ai stanie się tygodnikiem "Veto" z 1989 roku. Drugi wpisze sobie "wspaniałe dzieło sztuki w stylu malarza X z zabawnym kotkiem na pierwszym planie" - i ten stworzy żart, a więc ai co najwyżej dostarczy mema z pozorami ambicji. A przyjdzie trzeci, który ma wyobraźnię, pomysły, trochę się już nauczył kilku myków jak sobie prostymi sposobami tego robota skierować na właściwe tory i to, co zrobi będzie miało w sobie i sztukę, i, przy dużej dawce cierpliwości i odrzuceniu x projektów powstałych przy okazji, nawet duszę, tak, jakby miały stworzone przez tego autora za pomocą bardziej klasycznych środków. czy AI zabije grafików? Odpowiedzią jest odpowiedź na inne pytanie, które już znamy - czy stworzenie keyboardów, samplerów, plików MIDI i programów DAW zabiło żywą muzykę? Artysta zawsze będzie potrzebny, jego umiejętności też, może co najwyżej przez chwilową modę trafić do głębszej niszy - ale kiedy niby w niej nie był? Wygrają ci, którzy będą umieli tworzyć i z pomocą AI, i bez niej, mogąc jedna metoda twórczą udoskonalać drugą.
@Czarnobialy788 ай бұрын
dodam jeszcze, że jeśli AI od obrazów kogoś miałaby wykończyć, to chyba takie banki randomowych zdjęć i obrazków zza mała kasę, bo to każdy sobie sam zrobi. I może na tej samej zasadzie wykończyć muzykę do windy. Czy miałki pop dla proli prosto z opisu dzielnicy biedy u Orwella. czyli najprędzej zagrozić może sztuce użytkowej, która i tak ze sztuki ma bardzo mało a czasem wręcz ze szkoda dla tejże ją udaje.
@IronHubo8 ай бұрын
Oby
@flawiuszapcik80088 ай бұрын
?
@IronHubo8 ай бұрын
@@flawiuszapcik8008 ?
@IronHubo8 ай бұрын
@@flawiuszapcik8008 ?
@Maciex2958 ай бұрын
Człowiek też nie ma duszy to chrześcijański mit. Nie ma duszy
@senseir80268 ай бұрын
Mam nadzieję, że dzieki AI zostaną wycięci w pień wszelkiej maści pseudoartyści, którzy tworzą gównianą sztukę i muszą dorobić do tego 10 stron tekstu aby wytłumaczyć jakie to wspaniałe dzieło.🤣🤣🤣🤣🤣🤣
@flawiuszapcik80088 ай бұрын
Akurat ci mają największe szanse na przetrwanie., bo ich działanie jest tak nielogiczne , że AI zesra się, a nie skuma o co biega, bo sami "artyści" tego nie wiedzą.
@senseir80268 ай бұрын
@@flawiuszapcik8008 Tego nie wziąłem pod uwagę. Sztuczna Inteligencja naturalnie ogłupieje.
@adamnowak21378 ай бұрын
Przecież sztuka konceptualna nijak jest zagrożona, bo performance i "gównosztuka z 10 stron wyjaśnień" to przeciwieństwo grafików i wyrobników, którzy najbardziej ucierpią na automatyzacji. Słowem, dostanie się najbardziej tym "prawdziwym" artystom.
@senseir80268 ай бұрын
@@adamnowak2137 Przestaną korzystać z komputerów, wezmą ołówek, piórko, tusz albo farby do ręki....
@adamnowak21378 ай бұрын
@@senseir8026 Nic nie wiesz o sztuce konceptualnej ani o rynku grafik, prawda? No i co ci graficy zaczną robić ołówkami i farbkami czego nie da się zrobić na komputerze, czyli czego de facto AI nie potrafi skopiować? Myśl trochę, bo bredzisz. Masz schadenfreude, że (pewnie w domyśle lewaccy) artyści tracą teraz finansowo, ale za 2-3 lata może to samo czekać informatyków albo inme grupy zawodowe, do których może należysz. I co? Też się będziesz cieszył jak dziecko?
@krystian49118 ай бұрын
Zaletą sztuki SI jest usunięcie artystów małej jakości bo nie będzie dla nich miejsca na rynku
@adamnowak21378 ай бұрын
Cuckfederata
@flawiuszapcik80088 ай бұрын
Sprawa jest nowa, i nie wiemy jak będzie się rozwijała cała dziedzina obrazowania AI. Zajmuję się tworzeniem obrazów komercyjnych i w poważnych projektach, na dzień dzisiejszy ,AI nie ma istotnego zastosowania. Jest to ograniczenie wynikające również z wymagań licencjodawców komercyjnych wizerunków. Ale co będzie dalej? To się dopiero okaże.