Tajemnica interwałów - co naprawdę musisz wiedzieć

  Рет қаралды 29,384

Guitar Way

Guitar Way

Күн бұрын

Пікірлер: 76
@zibidjent_hard_heavy7658
@zibidjent_hard_heavy7658 Жыл бұрын
Ok. Pozostaje do omówienia temat zakazanego dźwięku, czyli trytonu. Tego do końca nie rozumiem, chyba że może to być zarówno rodzaj kwarty jak i kwinty. Super lekcja!
@baz0k
@baz0k 6 жыл бұрын
Super materiał! Wszystko co najważniejsze! Klasa! :)
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Dzięki Bartek! :))
@kamilbialek4395
@kamilbialek4395 6 жыл бұрын
Panowie obaj kawał roboty wykonujecie i każdy z Was ma swój sposób przekazywania wiedzy. Kiedyś jeszcze Szymon Zeiffert był dla mnie motywacją do nauki ale... chyba sposób mi nie odpowiadał. Wolę słuchać nazw dźwięków niż kolejności progów (oczywiście z całym szacunkiem do wiedzy, umiejętności i samej osoby Szymona Zeiffert). Dzięki za wszystkie lekcje i filmy.
@MarcinPietrzycki
@MarcinPietrzycki 6 жыл бұрын
Super sprawa dla fanów gitary bez podstaw teorii. Pomoże to im się odnaleźć. Świetnie :)!
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Dzięki Marcin! :)
@stanisawstraz3449
@stanisawstraz3449 6 жыл бұрын
Z Bartoszem BazOkiem jesteście doskonali! Czapki z głów! :)
@dariuszartys2225
@dariuszartys2225 3 жыл бұрын
No,tego trzeba mi było,dobra pigułka teorii której wcześniej nikt nie potrafił mi wytłumaczyć,dzìęki.
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 3 жыл бұрын
Cieszę się, że mogłem pomóc :)
@januszwu973
@januszwu973 6 жыл бұрын
nigdy tego nie skumam. ale i tak dzięki, pozdro
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Masz pytania - możesz napisać je na grupie facebook.com/groups/guitarway/ :)
@alanpisula
@alanpisula 3 жыл бұрын
Ja póki co jak rozumiem że to są odległości między dźwiękami, w przypadku gitary progi. Od dawna już zapamiętałem że właśnie oktava to ten sam dźwięk Tylko wyższy. Ale dalej jakoś nie mogę ogarnąć :P
@darekkasprzyk154
@darekkasprzyk154 6 жыл бұрын
poproszę jeszcze więcej takich lekcji :):)
@edy6242
@edy6242 6 жыл бұрын
Super Szymon ...motam się z tym połowę życia w różnych poradnikach a tu, masz...Mam prośę do debeściaków,umiesz omiń i nie krzywdź ludzi łapą w dół. Nie możesz pominąć musisz zaistnieć. ?
@hannakubiak8860
@hannakubiak8860 3 жыл бұрын
super wytłumaczone!!! bardzo pomocne 😍
@kociakDSG
@kociakDSG 6 жыл бұрын
Czekam na każdy kolejny filmik od Ciebie. No1 Polskich youtuberów o tematyce gitarowej :) Tak trzymaj :)
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
:))
@daria5348
@daria5348 6 жыл бұрын
Super!! Mimo ze wiem wszystkie te rzeczy, to fajnie obejrzeć w ramach powtórki, dla osób nie znających teorii dobry poradnik zawierajacy najważniejsze informacje i przede wszystkim fajnie wytłumaczone, pozdrawiam :)
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Dzięki Daria, zawsze warto odkurzać fundamenty :) Choćby po to, żeby napotkać "jakąś" rzecz, na którą kiedyś nie zwróciliśmy uwagi :) Pozdrawiam również!
@wpruss
@wpruss 6 жыл бұрын
Mega, chodziłem 2 lata do szkoły muzycznej. Podstawy teorii w teorii mam a w praktyce właśnie mi "rozjaśniłeś" kolejny jej aspekt. Tak trzymaj, a twój kanał będzie genialną "skarbnicą wiedzy" dla gitarzystów na różnym stopniu zaawansowania!
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Taki mam zamiar, dziękuję! :)
@Tomislavski
@Tomislavski Жыл бұрын
Doceniam
@tadeuszjana9907
@tadeuszjana9907 5 жыл бұрын
Gdybyś tak, te super mądrości, tłumaczył nie wypuszczając gryfu z ręki i pokazał to, o czym mówisz, to już chyba lepszej łopatologii na ten temat nie można stworzyć.
@bernardmaltanek8343
@bernardmaltanek8343 6 жыл бұрын
Krótko i na temat !!!
@jakubszaumkesel808
@jakubszaumkesel808 6 жыл бұрын
Dzięki Tobie zrozumiałem, że to wcale nie jest taka czarna magia :D
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
No i bomba - o to chodziło :)
@maciej9613
@maciej9613 6 жыл бұрын
Tak trzymaj, Szymon! :)
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Dziękuję sir!
@jakubmachnik
@jakubmachnik 6 жыл бұрын
Super, dzięki! :)
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Bardzo proszę!
@NopeYesNope
@NopeYesNope 4 жыл бұрын
Hej, ale czy to zawsze sie liczy od dzwieku glownego skali czyli w tym przypadku to byloby C, a w przypadku innej skali np G byloby zawsze liczenie og G, czy mozna to liczyc tez od srodka szerego np w skali C od 2 stopnia od D, a w innesj skali, np. G od 2 stopnia, czyli od A??
@UzbekistanienBOY
@UzbekistanienBOY 6 жыл бұрын
Świetne! Zawodowe!
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Dzięki Piotrek!
@UzbekistanienBOY
@UzbekistanienBOY 6 жыл бұрын
Guitar Way Gdzie byłeś jak zaczynałem przygodę z gitarą???!!! :)
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Ja się sam pytam gdzie byłem, gdzie byłem kiedy JA zaczynałem przygodę z gitarą :D
@kacperomer7648
@kacperomer7648 3 жыл бұрын
Mega fajny materiał, niestety prawie nic nie rozumiem... :/ Ale łapa w górę i subik polecial
@ukaszczech1073
@ukaszczech1073 2 жыл бұрын
Fajnie to wyjaśniłeś, co z trytonem, on jest interwałem też chyba czystym...? Rozumiem że w zależności od kontekstu może to być kwarta zwiększona bądź Kwinta zmniejszona, natomiast trytonu raczej się nie spotyka zwiększonego? Lub zmniejszonego? Tzn w teorii tak, ale chyba zazwyczaj jest to Kwinta bądź kwarta.... Dobrze rozumuję??
@Krzych542
@Krzych542 Жыл бұрын
Nie ma trytonu zwiększonego, wtedy to już masz kwintę czystą.
@patrykszczerba2584
@patrykszczerba2584 2 жыл бұрын
A jakieś porady odnośnie ćwiczeń interwałów ?
@senekkorzenna
@senekkorzenna 6 жыл бұрын
super lekcja
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Dzięki Marta!
@kamilr.9128
@kamilr.9128 6 жыл бұрын
Spotykałem kiedyś i spotykam dzisiaj ludzi, którzy potrafią się kłócić, że między 6 i 7 stopniem skali molowej harmonicznej są 3 półtony, więc to tercja mała. Skieruje ich wszystkich do Ciebie, aby odkryli sekundę zwiększoną ;)
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Tak to już jest ze skrótami myślowymi. Czasem pomagają, czasem szkodzą :)
@pawelfuks8569
@pawelfuks8569 6 жыл бұрын
A jak nazwać flaszkę po koncercie minus 1 kielonek Heee żarcik dobry materiał oby więcej takich!!!
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Dzięki Paweł! :))
@MrMarcinPacyna
@MrMarcinPacyna 6 жыл бұрын
Szymon, jak zwykle świetny filmik. Czy mógłbyś pomyśleć nad taką ciekawą kwestią: ostatnio się dowiedziałem, że np. dwie struny grane jedna pod drugą to odległość kwarty. Poznałem również tercję wielką i małą, a ostatnio "zobaczyłem" septymę. Do tego jednak dochodzi kwestia struny H, na której wszystko się przesuwa. Próbuję to zastosować w praktyce, np. czytając nuty i próbując "dojrzeć" szybko np. odległość tercji (ostatnio zagrałem sobie melodię do Summertime i z zaskoczeniem stwierdziłem, że musiałem jedynie rozpoznać pierwszy dźwięk a potem reszta poszła jedynie wg schematu - czyli nie zastanawiałem się, czy gram E czy A, tylko jaka odległość była między dźwiękami). Trochę mi jednak ciężko się w tym połapać, myślę że to kwestia czas i ćwiczeń, ale taki instruktażowy filmik w tym temacie byłby na pewno super. Pozdrawiam!
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Mnie w czytaniu nut bardziej sprawdza się po prostu myślenie dźwiękami. Choć wiem, że sprawni "czytacze" często bardziej kierują się interwałami właśnie. Niemniej myślę, że nie jest to świadoma sprawa, ale umięjętność szybkiego kojarzenia tego co na kartce, z jakąś dawno przetartą ścieżką na gryfie :) Ale to temat na dłuższą rozmowę :) Poszukaj sobie różnych metod zagrania interwału w "zasięgu palców". Taką tercję możesz np. zagrać bez problemu na dwa sposoby, co otwiera zupełnie nowe spojrzenie na lokalizowanie dźwięków i obnaża kolejny probem... Oplacowanie. Ale to wyćwiczysz w 3 module Ćwiczeń Które Działają :)
@MrMarcinPacyna
@MrMarcinPacyna 6 жыл бұрын
Dzięki!
@michak.7603
@michak.7603 5 жыл бұрын
jedna uwaga.. W naszym nazewnictwie B jest tak naprawdę półtonem A# natomiast w skali C mamy C D E F G A H C czyli dźwięk o nazwie H. Więc septyma to odległość do dźwięku H nie do B. Zwróćcie na to uwagę.
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 5 жыл бұрын
Dlatego ten filmik poprzedzam odcinkiem o nazewnictwie dźwięków, w którym tłumaczę różnicę między naszą rodzimą nomenklaturą, a tą międzynarodową :)
@michabajcer4897
@michabajcer4897 6 жыл бұрын
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, to nie da się zagrać po prostu tercji (w wypadku C do E). Bo 3 stopnie, które są tercją to są 4 półtony, które są tercją wielką, tak? Natomiast byłoby to możliwe dla D do F bo to są 3 stopnie i 3 półtony? Czy gdzieś jest błąd w moim rozumowaniu?
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Tak, nie da się zagrać samej "tercji", ale muzycy często używają takich skrótów myślowych, które wynikają z dalszej zdobytej wiedzy. Np. rozumiejąc, że w akordzie durowym tercja jest zawsze wielka, kolega może Ci powiedzieć - "zagraj tam tercję". Nie definiuje, że musi być wielka, ale Ty powinieneś to wiedzieć. Stopnie definiują nam, powiedzielibyśmy, kolejne literki. Licząc przykładowy D do F mamy tak: D - I stopień E - II stopień F - III stopień Mamy więc wszelkie warunki by określić tę relację tercją. Liczymy więc półtony. Wychodzą, tak jak napisałeś, trzy. Czyli mówimy o tercji małej. Chcąc uzyskać tercję wielką musimy ten dystans niejako rozszerzyć, a więc przesunąć F o półton dalej, ale tak, by w nazwie wciąż pozostało F. Dodajemy więc #, który podwyższa nam dźwięk o jeden półton. Mamy więc relację D do F#. 3 stopnie. 4 półtony. Tercja wielka. Mam nadzieję, że to wyjaśnia temat :)
@solo1953
@solo1953 6 жыл бұрын
Jako inżynier interwały liczę/liczyłem w półtonach, ale w rozmowach z muzykami przełączam się na prymy, sekundy, tercje małe i wielkie ... Większość zgadnień teorii muzyki wstępnie przepuszczam (choćby wzrokowo) przez filtr klawiatury fortepianowej, a dopiero w następnym kroku ćwiczę na gitarze. Są to nawyki z czasów młodzieńczych, choć jak łatwo podpatrzeć u wielu gitarzystów młodego pokolenia (niżej podpisany Baz0k, Szymon - Guitar Way) klawiaturę warto mieć pod ręką.
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Klawiatura mega dużo rzeczy rozjaśnia. Nie bez powodu fortepian jest instrumentem dodatkowym w szkołach i akademiach muzycznych :)
@machlus1
@machlus1 6 жыл бұрын
Również podpisuję się pod stwierdzeniem, że wyobrażenie klawiatury fortepianu znacząco ułatwia poruszanie się po niektórych kwestiach :)
@jarosawgromadzki8556
@jarosawgromadzki8556 6 жыл бұрын
Witam, fajnie by było jakbyś mógł w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić system CAGED. Pozdrawiam.
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Będę pamiętał Jarek :)
@kubakowalski1413
@kubakowalski1413 6 жыл бұрын
Konkret Ps :Ale zarosleś😉.
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Prawda. Odreagowuję po kursie. Ale chyba niedługo pogonię wizerunek drwala :)))
@kotus14
@kotus14 6 жыл бұрын
Przykład Tercja Wielka i Tercja Mała... Czyli zmniejszamy tylko Tercję Małą, a zwiększamy Tercje Wielką? Czy możemy Zmniejszyć i zwiększyć tercję małą oraz wielką tj. (tercja mała "zmniejszona", tercja mała "zwiększona") (tercja WIelka "zmniejszona", tercja wielka "zwiększona")
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Na nazwę interwału składa się jego stopień i rozmiar. Mała, wielka, zmniejszona, zwiększona to rozmiar, który może być tylko jeden. Stąd tercja zmniejszona to tercja mała -1, a tercja zwiększona to tercja wielka +1. Czysto hipotetycznie "tercja wielka zmniejszona" byłaby tym samym co tercja mała, a takie komplikacje nie mają sensu :)
@arturstanczak4032
@arturstanczak4032 5 жыл бұрын
Widzę krzyż a zaraz potem 666 laików. Mój jest 667 :) Świetny materiał. Pozdrawiam.
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 5 жыл бұрын
Uff :))
@patryk4633
@patryk4633 6 жыл бұрын
Czy pryma to jest to samo co Sekunda mała zmniejszona?
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Brzmieniowo (enharmonicznie) tak, z punktu widzenia teorii muzyki są to dwa różne interwały :)
@dardar3265
@dardar3265 6 жыл бұрын
W materiale z linka brakuje rozmiaru 6. Coś przegapiłem czy to braki w mojej wiedzy?
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Nie miałem pomysły jak ugryźć interwał, o którym nie wspomniałem w filmiku. 6 półtonów to zmniejszona kwinta lub zwiększona kwarta. Wrażenie słuchowe powstałe w ten sposób określamy jako tryton :) Słuszna uwaga, postaram się to wdrożyć do treści :)
@dardar3265
@dardar3265 6 жыл бұрын
Spotkałem się w akordach jazzowych z "-5" czyli kwintą zmniejszoną. Dzięki za materiał, tłumaczysz tak, że wszystko jest proste
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Osobiście kwintę zmniejszoną wolę określać jako kwartę zwiększoną. Wówczas wspomniane b5 zapiszemy jako #11, co trochę precyzyjniej porywa się ze skalami. Niemniej w kontekście tworzenia akordów nie ma to większego znaczenia :)
@senekkorzenna
@senekkorzenna 6 жыл бұрын
Nauczono mnie przed wieloma latami tego że używamy określenia dla struny H określenia H a pierwszy niższy półton przed H to B , czy nie można by jednak trzymać się tej wersji a nie używać i tak uciążliwej angielszczyzny wszech obecnej.
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 6 жыл бұрын
Możesz wszystko :) Ja swoją wiedzę bazuję na zagranicznych publikacjach i prościej mi myśleć w ten sposób. Dlatego też proponuję taką metodę wszystkim. Ma jednak ona swoje minusy (np. konieczność uściślania, co mamy na myśli mówiąc B), jednak na etapie poznawania harmonii i coraz bardziej złożonych jej struktur, analogia do alfabetu potrafi być pomocna.
@okuratnywidz3196
@okuratnywidz3196 4 жыл бұрын
A ja bym tam inaczej to objął w prostych słowach interwalów jest tyle co wskazówek zegara czyli 12 po co się rozpisywać nagrywać jakieś zagadnienia ma być prosto i skutecznie pozdrawiam
@robertwodarski9448
@robertwodarski9448 4 жыл бұрын
Szkoda że mówisz o interwałach w tak bardzo teoretyczny sposób. Gdybyś od razu pokazywał te przykłady na klawiaturze pianinowej dla wielu osób stałoby się to na pewno jaśniejsze. Nie wiem jaki jest sens mówić o odmianach interwałow, bez zagrania ich. Kwarta zmniejszona, zwiększona... Fajnie, ale jakie to ma znaczenie, że ludzie poznają ich budowę skoro nie słyszą jak brzmią?.. Znajomość klawiatury pianina dla gitarzysty to podstawa jeśli mówimy o interwałach, harmonii itp. Gdybym sam jej nie znał z pewnością nie zrozumiałbym o czym tu mówisz. Pozdrawiam :)
@GuitarWayPL
@GuitarWayPL 4 жыл бұрын
Ma sens i to bardzo duży :) Chociażby, że ten filmik jest częścią większej serii, a po nim rozmawiamy np. o akordach. Poza tym realia są takie, że większość gitarzystów nie zna klawiatury pianina, położenia nut na pięciolini, a często i lokalizacji dźwięków na gryfie. Czy to dobrze? Nie. Ale takie są realia :) Pozdrawiam również.
@pilotpirx5796
@pilotpirx5796 3 жыл бұрын
Nic nie "jarzę"...chyba już za stary jestem na naukę 😳🙄😒😟
Tak się ćwiczy poprzeczkę (czyli jak pokonać akordy barowe)
7:02
Will A Basketball Boat Hold My Weight?
00:30
MrBeast
Рет қаралды 127 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma
00:14
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 88 МЛН
ЗНАЛИ? ТОЛЬКО ОАЭ 🤫
00:13
Сам себе сушист
Рет қаралды 3,7 МЛН
Nazewnictwo dźwięków - wszystko, co musisz wiedzieć
9:44
Guitar Way
Рет қаралды 19 М.
Nie popełniaj tego błędu
7:00
Guitar Way
Рет қаралды 103 М.
Interwały w muzyce - kompletny kurs dla Każdego!
14:13
Bartosz Bazok Zelek
Рет қаралды 17 М.
Jak w kilka minut zapamiętać akordy barowe
8:40
Guitar Way
Рет қаралды 61 М.
Interwały - Teoria Muzyki od Podstaw 3#
21:21
W Szponach Gitary
Рет қаралды 1,3 М.
SYNCHRONICZNOŚĆ Carla Junga - “To, Czego Szukasz, Szuka Także Ciebie”!
18:29
Will A Basketball Boat Hold My Weight?
00:30
MrBeast
Рет қаралды 127 МЛН