Tajemnica Tesli. Jak działa ten silnik

  Рет қаралды 265,019

4nrgy technologie

4nrgy technologie

Жыл бұрын

• 3 Phase Induction Moto...
• Electric Car tzero 0-6...
• The Mystery of the tZe...
• Electric Car Conversio...
• My EV conversion after...

Пікірлер: 356
@piotrhaczek1179
@piotrhaczek1179 Жыл бұрын
Moje gratulacje... Chyba jeszcze nikt na polskim Youtubie w tak prosty i ciekawy sposób nie wyjaśnił całej istoty związanej z napędem elektrycznym. Duży plus za przedstawienie również zarysu historycznego. Wszystkiego dobrego w Nowym Rokuje 👍🎊🍸
@yyyy976
@yyyy976 Жыл бұрын
Chyba nie stworzył baśni - zawierającego elementy prawdy
@dariuszblazejczyk5970
@dariuszblazejczyk5970 Жыл бұрын
Ciekawie opowiedziany odcinek w dodatku bez krzyczenia :) Dużo lepiej się Ciebie słucha jak spokojnie, bez emocji omawiasz jakieś zagadnienie. Pozdrawiam
@RandyV2max
@RandyV2max Жыл бұрын
Nie zgadzam sie :) Uwielbiam jak 4ngry tech krzyczy :D
@darekf5574
@darekf5574 Жыл бұрын
Przecież krzyczy i połowa przekazu w pizd...
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik Жыл бұрын
Też wole bez krzyku
@AkiWataru
@AkiWataru Жыл бұрын
Prawda zwracałem na to uwage już rok temu i widzę poprawę :v
@albu318
@albu318 Жыл бұрын
Z krzyczeniem wyglada jak nawiedzony sekciarz. :) Wole takie odcinki jak ten, bo przyminaja mi Sonde.
@tadeuszwolf7476
@tadeuszwolf7476 Жыл бұрын
Dużo się od Ciebie nauczyłem. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Pozdrawiam
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
Nawzajem Najlepszego Roku 2023🎉
@krzysztoftrojak5639
@krzysztoftrojak5639 Жыл бұрын
Witam Panie Arku. Małe sprostowanie w 3.43 filmu. Silnik klatkowy przy 4 biegunach to 2 pary biegunów. Wtedy jego prędkość synchroniczna to 1500. Dziękuję za dużą porcję ciekawych informacji jak zawsze. Pozdrawiam.
@xtg7676
@xtg7676 6 ай бұрын
Faktycznie ja nie krzyczysz to aż miło się słucha . Pozdrawiam z 🇨🇮
@pawelmajakowski27
@pawelmajakowski27 3 ай бұрын
Nie ważne czy mowisz głośno czy spokojnie. Masz wiedzę i to dużą i wartościową . Szacun. Pozdrawiam Cię serdecznie. Życzę Ci samych przyjaznych i pomocnych ludzi wokół Ciebie.
@tomaszszajny8577
@tomaszszajny8577 Жыл бұрын
Dobrze że tłumaczysz należycie... Dużo zdrowia w Nowy Roku
@stickylabhome7568
@stickylabhome7568 Жыл бұрын
wytworzyłeś u mnie wnioski takie, że jest od groma wynalazków które ułatwiłyby nam życie, tylko niema za dużo ludzi, którzy by chcieli bawić się w rozpowszechnianie produktu - czyli jako konstruktorzy amatorzy nie musimy się martwić o szklaną ścianę "technologii", bo potrzebne rzeczy już dawno są, tylko nikt jeszcze nie połączył kropek.
@ansuz3653
@ansuz3653 Жыл бұрын
Propagatorzy nie są potrzebni w wolnym rynku. Produkty posiadające potencjał komercyjnych szybko znajdą inwestora, który dostrzeże potencjalne zyski, dopracuje projekt, wdroży do produkcji i zleci profesjonalna kampanie reklamową. Jedyne co trzeba propagować (wspierać przez państwo) to nauki podstawowe, gdyż one NIE gwarantują zysków w okresach inwestycyjnych a są fundamentem rozwoju cywilizacji.
@misiomisioo2811
@misiomisioo2811 7 ай бұрын
dokladnie tak jest ... ale dlatego ze patenty sa drogie i ciezko je uzyskac a to co zrobisz jesli tylko zastrzezesz rozwiaznie firmy skopiuja blyskawicznie zglosza patent wytocza ci sprawe o naruszenie patentu i karza zaplacic pare milonow dolcow za kopiowanie "ich " i" przez niech opracowanego rozwiazania/wynalazku" tylko po to aby sie zabezpieczyc przed eventualnymi pozwami wiec do konca twojego zycia jesli rozwiazanie jest cos warte beda cie nekac prawnikami i sprawami sadowymi wlasnie po to aby cie wykonczyc finansowo i mentalnie abys nawet nie prubowal ich skarzyc czy cos im udowadniac a jest to bardziej oplacalne niz podpisanie z "toba umowy" czy ewentualne zatrudnienie cie bo zawsze mozesz domagac sie swoich praw puzniej ... a w razie gdy przegraja co jest malo proawdopodobne dostaniesz niewielki procent od zysku ... wiec dla nich wygrana tak czy owak bo takiej batalli to bedziesz klebkiem nerwow podjrzewajacym wszystkich o wszystko i spiskujacycm przeciwko tobie ale jak juz oracowywujecie wynalazek w wiekszej grupie to juz durzo wieksza szansa na powodzenie ale wieksza grupa to i wiecej problemow rownierz czysto logistycznych czy prawnych ...
@tomaszzapolnik975
@tomaszzapolnik975 Жыл бұрын
Bystry i kontaktowy gość widać że potrafi przekazać to co chce w przystępny i przyjemny sposób pozdrawiam i chętnie coś jeszcze obejrzę 👍
@grzegorzkoecki5375
@grzegorzkoecki5375 Жыл бұрын
Szczęśliwego Nowego Roku, oraz dużo zdrowia, bo to teraz najważniejsze.
@paolo4285
@paolo4285 Жыл бұрын
Czasem się nie za bardzo lubimy, ale ten odcinek to petarda! Gdzieś słyszałem jakieś pogłoski na temat początków Tesli, ale nie znałem szczegółów. Dziękuję bardzo.
@hmmtentego5542
@hmmtentego5542 Жыл бұрын
Sylwester z Arkiem:) !!! wszystkiego lepszego w nowym roku!!!
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
i nawzajemnie👍
@grzegorziwaniak173
@grzegorziwaniak173 Жыл бұрын
Nfggffffd to co się dzieje w tym RG to co się dzieje w tym roku to tylko tttttt
@thomas9334
@thomas9334 Жыл бұрын
Znowu bardzo ciekawie wykrzyczane informacje :)
@BorysMadrawski
@BorysMadrawski 6 ай бұрын
Ponad 100 lat temu samochodów elektrycznych z zasilaniem bateryjnym było równie dużo, jak samochodów z silnikami spalinowymi. Porsche nawet stworzył wtedy pierwszy samochód hybrydowy: Lohner-Porsche Semper Vivus. Wracamy więc do punktu wyjścia sprzed ponad 100 lat. Gratulacje! OK, nie było wtedy półprzewodników i nie dało się zrobić falowników, czy przetwornic, a technologia baterii była też (trochę) mniej zaawansowana, ale tak, czy inaczej, zmarnowaliśmy te ~100 lat, podczas których mogliśmy włożyć więcej wysiłku w badania i doskonalenie technologii.
@lesnypatrol7292
@lesnypatrol7292 Жыл бұрын
Spełnienia marzeń i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku 2023
@michaadamczyk7321
@michaadamczyk7321 20 күн бұрын
2:58 - nie możemy częstotliwością ustawić tak, żeby nie było poślizgu. Poślizg będzie zależał od obciążenia. Aby utrzymać prędkość w przypadku pojawienia się obciążenia układ sterowania zwyczajnie wymusi większą częstotliwość. 3:40 - częstotliwość 50 Hz to jest 1500 rpm dla 4 biegunowego (2 pary) silnika indukcyjnego. Materiał bardzo ciekawy, pozdrawiam!
@arturakim3378
@arturakim3378 Жыл бұрын
Dzięki za wiedzę która nam przekazujesz Wszystkiego najlepszego na Nowy Rok
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
🎇🎆🎉👍
@Szymon2003
@Szymon2003 Жыл бұрын
No nareszcie jesteś.
@tomnewtnt5718
@tomnewtnt5718 6 ай бұрын
Bardzo piękny filmik świetnie to wyjaśniłeś już teraz wiem jak to działa. Nagrywaj więcej takich ciekawostek Pozdrawiam
@marcinchocho5081
@marcinchocho5081 Жыл бұрын
Najlepszego w nowym roku. Mało jeszcze kumam z tego wszystkiego ale twoja pasja zachęca do uczenia się i rozwoju. Uwielbiam BaldTV , ulwielbiam Historię bez Cenzury, a odkryciem roku dla mnie jest 4nrgy technologie . Jeszcze raz najlepszego
@mariuszulkowski
@mariuszulkowski Жыл бұрын
Super łatwo fajnie wytłumaczony temat fenomenu Tesli
@chcegrubalapa
@chcegrubalapa Жыл бұрын
Wow, wciągnąłem materiał jak włoch spaghetti na obiad. A miałem tylko przejrzeć po łebkach żeby dowiedzieć się czegoś o tej Tesli. Świetnie, w prosty sposób przekazujesz informacje. Pozdr
@jacekgalikowski437
@jacekgalikowski437 7 ай бұрын
Super wytłumaczone. Pozdrawiam
@marcinrogala1981
@marcinrogala1981 6 ай бұрын
Dziękuję za info. Pozdrawiam.
@artur34443
@artur34443 6 ай бұрын
Super objaśnienia tematu
@76kamel
@76kamel Жыл бұрын
Trolejbusy budowane w Lublinie też mają silniki prądu zmiennego ale pięciofazowe , opracowane na Politechnice Lubelskiej już dawno temu.
@leszek-gw9vi
@leszek-gw9vi 7 ай бұрын
No i się pala i potem ludzie giną
@wpjariko
@wpjariko 6 ай бұрын
miałem okazje przejechać się Teslą. Wyrywa z butów. Główna wada to kasa. Druga wada to akumulatory i ich żywotność. Nowe samochody są drogie stare tanieją. I ludzie mniej zamozni kupują naprawiają i się cieszą jazdą. Z elektrykami będzie inaczej właśnie przez baterie. Sytuację mogło by poprawić wprowadzenie wymiennych standardowych baterii. Wtedy samochód miał by jakąś wartość stałą malejącą z wiekiem auta nie zależną od drogiej baterii. Postęp w nowościach akumulatorów poprawiał by parametry modułu dla wszystkich samochodów nie tylko nowych. Szybka wymiana modułu eliminuje stanie przy ładowarce, moduły ładowane słońcem w dzień pochłoną nadwyżki energii. Koszt starzenia się baterii wliczony w koszt wynajmu. Moduły standardowe to łatwe magazyny energii. I pewnie jeszcze więcej zalet by się znalazło. Pytanie tylko czy właścicielom świata na tym zależy? Czy czasami nie jest tak by plebs przesiadł się na rowery a samochód tylko dla kimirsena i jego świty?
@grzegorzjastrzebski2089
@grzegorzjastrzebski2089 Жыл бұрын
Szczęśliwego nowego roku i zdrowia iny był lepszy niż obecny. Pozdrawiam wszyskich wspierających kanał. A niewspierającym życzę więcej tolerancji.
@flepix
@flepix Жыл бұрын
Człowieku ale ty mi zaimponowałeś tym filmem, mega!!!
@piotrpenczek5668
@piotrpenczek5668 5 ай бұрын
Mechanik mówi. Dobry materiał.
@mariuszplaczynski7605
@mariuszplaczynski7605 Жыл бұрын
Super fajny odcinek, fajnie opowiedziany. Trzeba suba posłać!
@Sylwester_Krolak
@Sylwester_Krolak Жыл бұрын
Ten "silnik od pralki" to nie taka głupia rzecz. Wielu, gdy usłyszy że w tej ciekawszej wersji to trójfazowy silnik prądu stałego, robi zdziwioną minę niedowierzania, ale silniki BLDC to temat na odcinek specjalny.
@darekmistrz4364
@darekmistrz4364 Жыл бұрын
Właśnie nigdy nie rozumiałem jak ktoś używał tego stwierdzenia w sensie negatywnym. Dla mnie to była ogromna zaleta że silnik który możesz zamontować w pralce, to możesz go zamontować w samochodzie. Ludzie chyba na siłę lubią sobie komplikować życie i wydaje się im wtedy że tak jest lepiej. A to właśnie chodzi o to żeby wziąć to co już jest istniejące, sprawdzone, dopracowane i zoptymalizowane, i zastosowanie tego wszędzie tam gdzie skomplikowane rozwiązania ledwo się sprawdzaja
@banytube
@banytube Жыл бұрын
0:00 Tesla jest samochodem na baterie zbudowane z ogniw Li-Jon. Nie posiada własnego generatora ani pantografu. 3:46 Albo 100Hz, albo dwa bieguny. Inaczej się nie da. Poza tym każdy rodzaj silnika ma swoją charakterystykę momentową. W indukcyjnych niestety nie da się wyeliminować zjawiska utyku, czyli zastopowania po przekroczeniu momentu maksymalnego, który jest większy od rozruchowego. Oczywiście prawidłowo dopasowany falownik kontroluje parametry pracy silnika i odpowiednio reaguje na przeciążenie. Silniki prądu stałego tej wady nie mają, dlatego nadal napędzają ciężkie lokomotywy. pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_elektryczny_asynchroniczny#Rozruch_i_regulacja_obrot%C3%B3w bezel.com.pl/2018/08/01/maszyny-pradu-stalego/ 🙄Do Siego Roku 😀
@IN-vm1wt
@IN-vm1wt Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek.
@mariotrump6846
@mariotrump6846 5 ай бұрын
Z tym zafalowaniem to tak nie do końca :) konwersja oczywiście następuje z napięcia zmiennego na stałe ale finalnie otrzymujemy charakterystykę prostokątną imitującą tylko sinusoide ;) Poza tym mnóstwo ciekawych informacji o powstaniu firmy także dziękuje
@kriskrisow9456
@kriskrisow9456 6 ай бұрын
Mądry z Ciebie gość.
@2kMario
@2kMario 6 ай бұрын
Do wczoraj myślałem że Tesla robi najlepsze silniki , do czasu jak nie zobaczyłem silnika montowanego w autach Lucid . Oni potrafili z 80kg jednostki wyciągnąć 500 koni , mistrzostwo .
@MM_superspider
@MM_superspider Жыл бұрын
Arek , silniki tesli posiadają magnesy stałe - w modelu plaid , żeby się nie oderwały z powodu siły odśrodkowej owinięto wirnik włóknem węglowym, chłodzenie jest wymuszone przez cyrkulację oleju który ma za zadanie odbierać ciepło i przekazywać do wymiennika dzięki czemu magnesy się nie rozmagnesowują . Z tego co mi wiadomo ten "szatan" wiruje ponad 18k/min specjalne łożyska i inne cuda . Chyba , że się mylę i jest inaczej ? Dzięki za Twoją pracę , dużo ciekawostek, że Ci się chce ... Pozdro z uk
@--T1000
@--T1000 Жыл бұрын
Zainspirowałeś mnie przyglądam się kobyle na owies i wozowi drabiniastemu może wpadnę na genialny pomysł😅
@CichyADV
@CichyADV Жыл бұрын
O jak pieknie to przedstawiles. Od tej strony tego nie znalem.
@adammarekgreczycho7778
@adammarekgreczycho7778 Жыл бұрын
Arkadiuszu, Tobie i Widzom kanału Szczęśliwego, Spokojnego,Pracowitego,Owocnego a nade wszystko Zdrowego NOWEGO 2023 ROKU mimo że i Pele Odszedł, Benedykt XVI też Odszedł trzeba być dalej i trzymać PION. Ja się tam pomodlę za Ich Dusze, za Nasze Zdrowie i żeby tym szajbusom z Dawos i ich sługusom nie wyszło totalnie. Najlepszego i Pomyślności!
@mistrzjakoby
@mistrzjakoby Жыл бұрын
A to ciekawe 😉😁
@paweljandobruk1791
@paweljandobruk1791 Жыл бұрын
Szczęśliwego Nowego Roku 2023
@polak80polak72
@polak80polak72 Жыл бұрын
Silniki indukcyjne nie lubią niskich prędkości obrotowych, bardzo tracą moc. Do napędów gdzie trzeba precyzyjnie regulować prędkość obrotową w przemyśle kiedyś stosowano silniki prądu stałego mają one moc z niskich prędkości obrotowych. Dzisiaj lepsze są silniki bazszczotkowe BLDC lub trójfazowe synchroniczne PMSM. Sądze, że silniki PMSM są stosowane w teslach.
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 7 ай бұрын
No to cię rozczaruje, ponieważ elektryczny autobus Solaris ma napęd asynchroniczny silniki TSA trójfazowe o mocy 160 kW lub w przegubowym 240 kW. Falownik zaprojektowała firma z Polski MEDCOM, specjaliści od napędów elektrycznych w szynobusach metro, tramwaje kolej itp. Silnik jest sterowany częstotliwością 2 -150 Hz. Trudniej jest zrobić prądnice asynchroniczną ale to w obecnych rozwiązaniach nie ma problemu. Mimo wszystko dalej jest bateria litowa, która konstrukcyjnie ma ponad 30 lat. Bateria - akumulator litowy po raz pierwszy zastosowano w kamerze video firmy Sony 1991 roku. Od tej pory lit nadal jest podstawą budowy baterii. Jeszcze jedno każda elektronika, która pracuje przy dużych prądach - kilkaset Amper, oraz wysokich jak na elektronikę napięciach zasilanie 400 - 700 Volt, to pytanie nie jest czy się to zepsuje, tylko kiedy to nastąpi. Spalone falowniki w hybrydach, elektrykach to dla mnie chleb powszedni. tu filmik z mojego kanału technicznego z naprawy falownika od Volvo hybrydy kzbin.info/www/bejne/r2LCY617ms1mhJYsi=-wDUXWf6aFXlKNYu
@grzegorzcygan8323
@grzegorzcygan8323 Жыл бұрын
Bardzo dobry film. à propos silnika od pralki, w syrence był silnik od motopompy.
@sylwektokar4742
@sylwektokar4742 Жыл бұрын
To że jesteś smart off grid of Universum to każdy wie, ale że przy okazji pretendujesz do najlepszego programu popularnonaukowego to już magia inteligentnego przekazu dla nowych pokoleń. Szerokiej drogi, wysokiej fali, zasubskrybu bezmiar i wszystkiego najlepszego w Nowym roku 2023 życzę Tobie Arku a reszcie szalonego Sylwestera i do siego roku💓💓💓😁
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
wielkie dzięki Solenizancie🎉, wszystkiego naj
@sylwektokar4742
@sylwektokar4742 Жыл бұрын
@@4nrgy 💓
@maciekdugosz7939
@maciekdugosz7939 Жыл бұрын
bardzo ciekawe
@projektz3267
@projektz3267 Жыл бұрын
Kozak jesteś !
@grzegorzkapica7930
@grzegorzkapica7930 Жыл бұрын
Dobre. Sprawdzę, co jeszcze stowrzyłeś.
@LrPrl93
@LrPrl93 6 ай бұрын
15-18 lat temu patrząc na pralkę miałem ciągle myśli, a co by było gdyby wsadzić silnik z pralki do samochodu, przecież przy wirowaniu tak zapiwprza. Trzeba było to wykorzystać 😁
@kenarf3332
@kenarf3332 Жыл бұрын
teraz w tesli 3 sa juz silniki z magnesami a Lambordżini mówią ludzie co jedzą Spadżetti 😁
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 7 ай бұрын
Polska to stan umysłu. Powiesz lambordżini to cie poprawiają a sami mówią dodż zamiast dadż albo szewrolet zamiast szewrolej. Hipokryci pieprzeni
@tomaszpiotrowski2532
@tomaszpiotrowski2532 Жыл бұрын
Brawo
@zygmu
@zygmu 6 ай бұрын
ciekawe info..
@majsterkowanieB
@majsterkowanieB Жыл бұрын
Niestety nowe tesle mają już inaczej zbudowane silniki. W modelu 3 w wirniku są magnesy stałe. Te silniki Tesli model S pierwszej generacji maiły problem z łożyskami. Miedzy pierścieniami łożyska i kulkami zachodziła jakaś reakcja która uszkadzała bieżnie łożyska. Musieli zastosować specjalne łożyska z kulkami które nie są przewodnikiem. Taka ciekawostka.
@becetI
@becetI 7 ай бұрын
Indukowanie się prądu w wale silnika i jego przepływ przez metalowe części łożysk powoduje iskry, które niszczą powierzchnie łożysk.
@marekrawluk
@marekrawluk Жыл бұрын
W samochodach Tesla są stosowane dwa rodzaje silników, te z bieżącego filmu, trójfazowe AC ale też z magnesami trwałymi reluktancyjne synchroniczne, więc Elon Musk musi się jednak martwić o magnesy. W wielu materiałach informacyjnych podaje się zazwyczaj ten pierwszy typ, ale w modelu S Plaid (o absolutnie najlepszych osiągach) używane są ogółem 3 silniki z czego 2 są trójfazowe AC a jeden Permanent-Magnet-Assisted Synchronous Reluctance Motor. W chwili obecnej silniki asynchroniczne trójfazowe są w niektórych aspektach słabsze od tych PMASRM, przy czym te nowe konstrukcje reluktancyjne synchroniczne z pomocniczymi magnesami są dopiero rozwijane a trójfazowe asynchroniczne znane od prawie 150 lat. Dało się w tym czasie nieco więcej z nich wycisnąć dzięki ciągłemu rozwojowi falowników, przy czym chyba doszliśmy już do ściany. Polecam film: kzbin.info/www/bejne/ap2qh5yjgbBobsk minuta 17:20
@sebastianm1553
@sebastianm1553 6 ай бұрын
Kurde.. nic nie rozumiem ale podoba mi sie ten kanał
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw Жыл бұрын
Ciekawy materiał. Dla mnie elektronika konstruktora, to jest oczywiste. Akumulator Optima 850 czyli o prądzie rozruchowym aż 850A to najsilniejszy akumulator na świecie. Dlatego go użyli aby osiągnąć duża moc. Niestety pojemność jego jest bardzo mała a ciężar ogromny. I to właśnie akumulatory Li-ion dokonały rewolucji. Kilka uwag. Przedni silnik w Tesli jest silnikiem z magnesami! A to przy jakiej temperaturze (Curie) tracą swoje właściwości zależy od jego składu. Tanie magnesy neodymowe mogą pracować do max 80 stopni. Stare, słabsze ferrytowe do setek tak samo jak nowoczesne neodymy.
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw Жыл бұрын
I zdaje się, że Tesla roadster była na akumulatorach Ni-Mh. Tak jak pierwsza Toyota Prius. Musieliśmy poczekać na Li-ion a potem na ich dopracowanie, bo pierwsze nie były zbyt wydajne prądowo. Obecnie w motocyklach elektrycznych mamy wybór. Standardowy lub dwa razy niższa pojemność akumulatora ale trzy razy wyższa moc. Zwykle ludzie sugerują się tylko pojemnoscią.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
już trzeci tzero byl na liion 18650 i ten układ napedowy dostał roadster a ac propulsion w tym samym czasie wyszła z scion'em na liion. ale to roadster był pierwszym na swiecie autem produkcyjnym na liion
@Ginkobil50
@Ginkobil50 9 ай бұрын
Nie wiem jakie silniki są w Teslach. Ale standardowy silnik 20kW waży około 200 kg! Silnik 200kW będzie ważył ponad tonę! Tak więc mówimy o zupełnie innym silniku, który musi mieć kompletnie inną konstrukcję, żeby dał się wsadzić do samochodu, a tym bardziej do koła samochodu! Zastosowanie napędów invertorowych, czyli po polsku falowników? Już od lat 80-tych takie napędy są stosowane w tramwajach. Tak więc sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, niż ją przedstawiasz. Żeby działał samochód elektryczny musi być lekki i mocny silnik, wydajna elektronika i akumulatory, a dodatkowo prąd! W latach 90-tych była raczej tendencja odchodzenia od prądu, którego przesyłanie okazało się mniej ekonomiczne niż przewożenie paliwa. Miałem znajomych, którzy mieszkali na osiedlach wyposażonych w generatory kontenerowe i z własnego prądu. Na początku XXI wieku firmy chcące ładować samochody elektryczne z fotowoltaiki bankrutowały. Jeszcze dzisiaj, 90% użytkowników samochodów elektrycznych ładuje je w domu lub w pracy. Mnie interesuje co innego: ile paliwa jest spalane dziennie w Polsce lub w Europie? Ile nowych elektrowni trzeba wybudować, żeby zastąpić to paliwo prądem? Ile linii energetycznych trzeba poprowadzić żeby ten prąd... A może po prostu budować elektrownie przy stacjach ładowania samochodów? Ale, jak benzyniaków będzie powiedzmy 20%, to 80% stacji paliwowych będzie zlikwidowanych? To też jest problem!
@kaczi12
@kaczi12 Жыл бұрын
Uważam że samochody elektryczne nie są ekologiczne ale przez popularność i mocny nacisk na tą technologię wkrótce staną się ekologiczne szczególnie że większość wiodących marek już mają swoje patenty na dużo bardziej ekologiczne baterie, ale możliwe że to właśnie Elon będzie pierwszy 😅
@zbigniewteterycz1571
@zbigniewteterycz1571 Жыл бұрын
SUPER MATERIAŁ . REASUMUJĄC .ZROBIĆ KONWERSJE SAMOCHODU SPALINOWEGO NA ELEKTRYCZNY . WYMIENIAJĄC SILNIK I JEST GOTOWA RECEPTA TAK JAK TO ZROBIŁ ADAM GIEMZA W SWOIM ELEKTRYCZNYM CINGUECENTO . POZDRAWIAM .
@krystiannowakowski1379
@krystiannowakowski1379 Жыл бұрын
problem był kiedyś nie prąd zmienny a wysokie napięcie które było trudno stworzyć stosując akumulatory kwasowe to zniechęcało dawniej do prób w tym kierunku.
@Dominik-xi2hu
@Dominik-xi2hu 6 ай бұрын
Elektryki to przyszłość. Czy to się komuś podoba czy nie. Pozdrawiam serdecznie ❤
@grzegorzpedrycz2630
@grzegorzpedrycz2630 Жыл бұрын
Super materiał !
@wieslawstanislaw8784
@wieslawstanislaw8784 6 ай бұрын
Idąc dalej tym ribentropem...zamiast tony akumulatorów wstawiamy wydajne ogniwo paliwowe....i wtedy to wymiata bo ogniwo waży o wiele mniej
@4nrgy
@4nrgy 6 ай бұрын
mhm. tak ci mówią żebyś podjeżdżał na stację tankować wodór wielką przewagą akumulatora jest to że doładujesz go sam własnym prądem w domu za darmo
@darekskowyra3643
@darekskowyra3643 Жыл бұрын
Tesla stosuje oprócz silników indukcyjnych także silniki pmsm z magnesami neodymowymi. W tym filmie są też te magnesy testowane w porównaniu do magnesów w silnikach innych producentów.kzbin.info/www/bejne/ap2qh5yjgbBobsk
@jacekzielonka8102
@jacekzielonka8102 Жыл бұрын
Dla czterobiegunowego silnika obroty przy 50Hz to ok.1450obr/min :)
@ksryszard
@ksryszard Жыл бұрын
Ja trochę z innej beczki. Mam wiatrak 12V. Okazuje się, że wiatrak się kręci i nie ładuje akumulatorów. Bo napięcie które daje ten wiatrak to 6-8 V. A gdybym miał wiatrak 24 bądź 48 V do Aku 12V to wiatrak by dawał 14 bądź 16V i wówczas ladowalby pięknie
@pokrec
@pokrec Жыл бұрын
No, tak, silnik klatkowy jest niezajeby**lny. Tam po prostu nie ma się co popsuć. Fizycznie. No, może z wyjątkiem łożysk wału, ale te w silniku klatkowym wymienia się banalnie i tanio. Oczywiście, silniki z magnesami są dużo mniejsze przy tej samej mocy i są to silniki BLDC - bezszczotkowe i napędzane są też inwerterem VFD, tylko, że ten inwerter jest sterowany czujnikami mierzącymi pozycję wału silnika, czyli de facto jest to komutator elektroniczny. Takie silniki mają swoje zalety, które są wykorzystywane w dronach - malutki, lekki i ma obłędny stosunek mocy do cięzaru i gabarytów. Zawsze coś za coś. Ale silnik klatkowy w samochodzie ma sens, zwłaszcza, jeśli chcemy sie pozbyć magnesów i uniezaleznić od ich importu od naszych chińskich przyjaciół.
@sutanzotarasia7799
@sutanzotarasia7799 7 ай бұрын
A gdyby zrobić wiatrak od chłodnicy działający jak prądnica? Samochód jedzie i śmigło się kręci jak w wiatraku
@fddevnull
@fddevnull Жыл бұрын
Tesla używa dwóch rodzajów silników indukcyjne i SRM. W modelach z jednym silnikiem są chyba tylko SRM ale pewny nie jestem bo już nie siedzę w temacie parę lat. Dual motors mają dwa rodzaje bo każdy ma inną charakterystykę i można trochę zaoszczędzić.
@pawelwegrzyniak4047
@pawelwegrzyniak4047 Жыл бұрын
no dobre toto, prosto, logicznie wyjasnione teraz juz nawet w pralkach stosują konwersję AC => DC => VFD (AC) - precyzyjniejsze sterowanie i mniejsze silniki, przez co tansze, no i sprawnosc wieksza - mniejsze straty na pradach wirowych przy wyzszych czestotliwosciach swoją drogą sprytnie Tesla to wymyśliła żeby nie kupować neodymu od chińczyków
@papuv666
@papuv666 5 ай бұрын
Potwierdzam : silniki klatkowe są tanie w produkcji i o ile się ich nie spali, to chodzą tak długo, jak długo pozwolą mu łożyska.
@BorysMadrawski
@BorysMadrawski 6 ай бұрын
Ponoć najlepsze napędy elektryczne produkuje dla swoich samochodów chorwacki Rimac, ale i chińskie firmy produkują tego bardzo dużo, więc i one mogą mieć coś bardzo zaawansowanego.
@Oliwiersantos
@Oliwiersantos Жыл бұрын
Fajny materiał.
@1sl0ma1
@1sl0ma1 Жыл бұрын
czy Hoymiles HMS-2000-4T nada sie do off grid
@misiarzjozef697
@misiarzjozef697 Жыл бұрын
Wszystko wie ,na wszystkim się zna
@c-018rr5
@c-018rr5 Жыл бұрын
taka prawda
@wiech61
@wiech61 Жыл бұрын
3,46 min. czterobiegunowy = 2 pary = 1500 obr/min. przy 50 Hr , a nie 3000 obrotów, chyba że się mylę. Inwertery, falowniki gdy się pojawiły pytam elektronika czy da radę wysterować silnik od zera do powiedzmy 10 tys. obrotów, da radę. Dzwonię do Tamel-u w Tarnowie inżynier odpowiada że się da, ale taki silnik będzie dobrze pracował w granicach nie dużej odchyłki konkretnego uzwojenia pod dane obroty, a później będzie się grzało uzwojenie ze względu na nie dobrany przekrój drutu i ilość uzwojeń do tych skrajnych obrotów. Co się zmieniło od tamtego czasu ? Wiechu
@januszzoch2568
@januszzoch2568 Жыл бұрын
Ciekawe jakby w tej roli sprawdziłby się silnik pierścieniowy, np. taki jak panowie Brown Boveri & Cie swego czasu w Szwajcari robili.
@2maton
@2maton Жыл бұрын
Pompy ciepła również istniały już od dawna, tylko nikomu przez lata nie przyszła do głowy myśl, żeby przekazywać ciepło z zewnątrz do domu, nawet gdy na zewnątrz jest zimno, nie jest to zbyt intuicyjne.
@piotrzajac7083
@piotrzajac7083 6 ай бұрын
Tesla ma, w zależności od modelu, albo jeden silnik indukcyjny i jeden silnik pm, albo jeden silnik IPSynRM. To co mówisz nie jest prawdą w wielu aspektach. Zwykły inverter poradzi sobie z silnikiem indukcyjnym, ale będzie miał za dużo ograniczeń związanych ze sterowaniem w tym konkretnym przypadku, natomiast nie poradzi sobie z silnikiem PM, a tym bardziej z silnikiem IPSynRM. Zarówno silniki PM jak i IPSynRM potrzebują magnesów. Silniki indukcyjne mają za małą sprawność w kontekście zmiennych obciążeń, w przypadku pojazdu jednosilnikowego stosuje się konstrukcję IPSynRM, a w przypadku dwusilnikowego stosuje się konstrukcję PM i Indukcyjną. Odzysk energii z silnika Indukcyjnego jest nieefektywny, lepiej do tego nadaje się silnik PM… Można by więcej kwestii poruszyć, ale najpierw podstawy, podstawy związane z tym, że brakuje tu całkowicie rzetelności.
@jerzycieslar1471
@jerzycieslar1471 Жыл бұрын
3:40 2 pary biegunów = 2P = 3000 obr/min synchronicznych, a 4P = 1500 obr/min synchronicznych, co nie zmienia faktu że film jest ciekawy.
@eNKa007
@eNKa007 Жыл бұрын
Pierwszy raz zastosowano AC Propulsion w General Motors EV1. Więcej w filmie "Who killed electric cars"
@misiomisioo2811
@misiomisioo2811 7 ай бұрын
czyli silnik ze starego odkurzacza mocno obudowany elektronika z paroma usprawnieniami i bardziej zoptymalizowany w sumie zaden szal ale rozbudowane chlodzenie i porzadnie zestrojone sterowanie z zasilaniem robia swoje w sumie naped nie robi zadnego efektu wow jak sie taka tesle robierze i zobaczy jak to jest zrobione to tez cala magia ucieka w sumie proste auto a budowa baterii poza wewnetrzna budowa ogniw wynika sama z siebie olbrzymim plusem tesli bylo to ze wybrano rozwiazane silowe po prostu wpakowali olbrzymia baterie i zpewniono jej dobre chlodzeni ogrzewanie i wsadzono w bardzo tradycyjna bude i nowoczesny silnik zoptymalizowan go do pracy jaka ma wykonywac zadnych specjalnych wynalazkow tam nie ma ot wspolczeesny swiat i tak pewne rzeczy wymusza podobnie jak zastosowwanie i ktos to w calosc bardzo fajnie polaczyl prz co tesla wygladala normalnie i byla po prostu urzytkowa na codzien czego nie mozna bylo powiedziec o innych w sumie technicznie lepszych elektrykach ktore to jednak straszyly wygladem i na sile wciskanymi nie dzialajacymi jak nalerzy rozwizaniami z przyszlosci co ludzi odrzucalo tesla uproscila sprawe i to ludzie chwycili on nie chcieli dziwactwa oni chcieli normalne auto tylko z silnikiem na prad i to sie tesli udalo zrobili normalny samochod ktorym mozna jezdzic na codzien z bagaznikeim z normalnym wygladem z przestrzenia dla pasarzerow itd ...
@maricomovies
@maricomovies Жыл бұрын
Zaraz zaraz, przecież nowszych Teslach (model 3) są silniki z magnesami trwałymi, czyli jednak zrezygnowano z silników klatkowych w nowszych konstrukcjach?
@eSUBA94
@eSUBA94 Жыл бұрын
W nowszych teslach przedni silnik jest już inny a w indukcyjnym zaczeli używać uzwojeń z carbonu
@fddevnull
@fddevnull Жыл бұрын
SRM albo jak to oni nazywaj PMSRM czyli SRM z magnesami stałymi. Wyższa sprawność jak indukcyjne
@backpackista
@backpackista Жыл бұрын
Interesujący materiał. Ciekaw jestem co ogólnie sądzisz o dzisiejszych seryjnych Teslach oraz o elektrykach jako takich i całej nagonce na nie.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
chyba już nawet Amerykanie nie mają parcia na Teslę za te pieniądze możesz kupić dużo lepsze auto elektryczne. dla mnie przebojem jest fort f150 lightning który w wersji elektrycznej zarąbistej zresztą kosztuje tyle samo co wersja spalinowa. nie wiem czy jeszcze w tym roku czy za dwa lata ale jak rządy przestaną się wtrącać i robić dotacje to samochody elektryczne będą znacznie tańsze niż spalinowe
@waldemar6751
@waldemar6751 Жыл бұрын
Silnik indukcyjny nie jest znowu taki bezobsługowy , padają łożyska na wirniku a uzwojenia stojana dostają zwarć między zwojowych , ale biorąc pod uwagę skomplikowanie dzisiejszych silników spalinowych to silnik indukcyjny przy nich ma budowę przysłowiowego cepa.
@youemilioo
@youemilioo 5 ай бұрын
To nie każdy silnik w elektryku robi za prądnice i oddaje energię? W nissanie tak mam przynajmniej że jak puszczam gaz to się ładuje
@4nrgy
@4nrgy 5 ай бұрын
wszystko zależy od programu. sterowniki w rowerach np zazwyczaj nie mają odzysku
@adamkrajewski8191
@adamkrajewski8191 8 ай бұрын
Ten inwerter za 100 to stanowczo zbyt droga opcja. Za 14 złotych na portalu aukcyjnym jest sterownik falownika czysty sinus między innymi z opcją regulacji częstotliwości 0-400 Hz.
@4nrgy
@4nrgy 8 ай бұрын
o kurcze. superfajne. poszukam aż
@lukaszdudek4605
@lukaszdudek4605 Жыл бұрын
Poda pan numer telefonu interesuję mnie elektrownia wiatrowa 10 kw lub 12 kw proszę o odpowiedź proszę pana
@Piotr_T
@Piotr_T Жыл бұрын
Kierowniku a czy taki falownik można zasilać prądem stałym? Tam taki kupny z aledrogo?
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
tak oczywiście. on ma na wejsciu prostownik. więc każdy prąd zamienia na stały
@kondzio2003
@kondzio2003 Жыл бұрын
A nagra może pan film o polskim pojeździe z Pruszkowa Re-Volt lub nazywanym też SAM lub S.A.M. Re-Volt.
@paweljandobruk1791
@paweljandobruk1791 Жыл бұрын
Wyższa szkoła jazdy te auta . I jako ciekawostka . Sam Tesla w NY kiedyś pokazał jak jeździł cały dzień bez ładowania akumulatorów . I bez tych falownikow i to jest ciekawostka technologiczna . Zakopana głęboko przez korporacje
@youtuberesearch7017
@youtuberesearch7017 Жыл бұрын
Niby jak bez falowników i niby gdzie zakopana skoro to można znaleźć w internecie nikt tego nawet nie ukrywa. Tesla jedyne co powiedział co to że używał promieni gamma czyli obwodu z wysokim napięciem i częstotliwościami.
@user-gh4ce9mn9c
@user-gh4ce9mn9c 7 ай бұрын
Z tego co wiem to we wszystkich silnikach obecnych samochodów elektrycznych sa silniki elektryczne na prad 3= zmienny. Ten typ silnika jest najwiecej sprawny z silników i nie ma szczotek dlatego nie ma iskrzacych sie czesci. Czyli nie ma szczotek grafitowych które by sie zużyly wczesniej czy poźniej.
@4nrgy
@4nrgy 7 ай бұрын
bldc to silnik na prąd stały 3 fazowy😁 serio serio
@pawelwojtyczko3284
@pawelwojtyczko3284 7 ай бұрын
Elektyk to nie gówno to auto inne jakie znamy ale zachecam do pokonania 1000km i napisania komentarza bo to inny świat
@rafkar7561
@rafkar7561 Жыл бұрын
To nie tak że przed teslą nikt nie próbował stworzyć samochodu elektrycznego, próbowali ale największym problem były Akumulatory. W sumie to na cały sukces złożyło się wielu ludzi, rozwój półprzewodników też był potrzeby by zrobić to z sensem, rozwój akumulatorów bez tego nic by nie wyszło. Ogół ludzi widzi jednego geniusza który coś robi, ja widzę dziesiątki geniuszy którzy rozwijają swoje dziedziny aż da się to wykorzystać w jakimś produkcie.
@abiogaz
@abiogaz Жыл бұрын
Dzień dobry
@mmbrzezinski
@mmbrzezinski Жыл бұрын
W Tesli sa silniki na magnesy stałe. z tyłu na magnesy, z przodu indukcyjne
@Daginski
@Daginski Жыл бұрын
Zalezy od rocznika
@mmbrzezinski
@mmbrzezinski Жыл бұрын
@@Daginski w 3/y chyba niezależnie od rocznika
@Daginski
@Daginski Жыл бұрын
@@mmbrzezinski a to tak myslalem ze ogolnie piszesz
LOVE LETTER - POPPY PLAYTIME CHAPTER 3 | GH'S ANIMATION
00:15
World’s Deadliest Obstacle Course!
28:25
MrBeast
Рет қаралды 158 МЛН
Каха ограбил банк
01:00
К-Media
Рет қаралды 11 МЛН
WŁASNA FABRYKA W DOMU
15:04
4nrgy technologie
Рет қаралды 180 М.
Jak wygląda bateria TESLI od środka? ⚡️
10:06
Daniel Grzyb
Рет қаралды 12 М.
Czy wrotycz naprawdę jest trujący? Część I
16:30
Instytut Botaniki Dermatologicznej
Рет қаралды 10 М.
Przerażający wynalazek Nikoli Tesli ujawniony w tajnych dokumentach!
14:29
Silnik indukcyjny asynchroniczny
12:02
Elektro ROBBIT
Рет қаралды 70 М.
CAŁA PRAWDA O SAMOCHODACH ELEKTRYCZNYCH!
28:51
Hardcore Teaching
Рет қаралды 354 М.
Nowa Bateria Tesla 4680 Pobije Wszystkich Konkurentów!
10:07
To Interesujące
Рет қаралды 446 М.
Przekręt na MAGAZYN ENERGII ...
18:47
Nietypowe Rozwiązania
Рет қаралды 76 М.
Hisense Official Flagship Store Hisense is the champion What is going on?
0:11
Special Effects Funny 44
Рет қаралды 2,7 МЛН
YOTAPHONE 2 - СПУСТЯ 10 ЛЕТ
15:13
ЗЕ МАККЕРС
Рет қаралды 175 М.
Мой инст: denkiselef. Как забрать телефон через экран.
0:54