TANNENBERG 1914 cz. VII - Ostatnia bitwa generała Samsonowa

  Рет қаралды 86,929

MAZURSKIE TAJEMNICE

MAZURSKIE TAJEMNICE

7 жыл бұрын

Kilkanaście dni po wybuchu I wojny światowej na terenie Warmii i Mazur (ówczesnych Prus Wschodnich) rozegrała się jedna z najważniejszych bitew tego okresu - bitwa pod Tannenbergiem.
Dowódca nacierającej na ówczesne Prusy Wschodnie 2 Armii Rosyjskiej „Narew”, generał Samsonow, zginął 30 sierpnia 1914 roku w lasach na północ od Nidzicy. Wokół jego śmierci oraz ostatnich chwil życia narosło wiele legend i kontrowersji. Najsłynniejszy jest oczywiście tajemniczy skarb generała. Mniej znana, lecz równie fascynująca, jest historia odnalezienia grobu Samsonowa.
Po przegranej bitwie pojawiły się w Rosji różne, mniej lub bardziej wiarygodne, relacje na temat śmierci Samsonowa. Jedna z plotek głosiła nawet, że generał przeżył i przebywa gdzieś w niemieckiej niewoli. Z brakiem pewnych i wiarygodnych wiadomości o swoim mężu nie pogodziła się żona generała - Jelizawieta Samsonowa.
Zrozpaczona kobieta w krótkim czasie doprowadziła do misji poszukiwawczej swojego męża. Już 26 września 1914 roku, na linii frontu w okolicach Przasnysza, pojawił się znany rosyjski polityk, prezes Rosyjskiego Czerwonego Krzyża, Aleksander Guczkow i przekazał stronie niemieckiej list Elżbiety Samsonowej, w którym prosiła o odszukanie grobu jej męża. Ze względu na prowadzone wówczas walki i tajemnicę wojskową Niemcy nie pozwolili Guczkowowi spenetrować lasów w okolicach Wielbarka, gdyż znajdowały się bezpośrednio przy linii frontu.
Walecznej żonie udało się jednak za pośrednictwem duńskiego Czerwonego Krzyża uzyskać zgodę władz niemieckich na poszukiwania i w rok po bitwie, w której zaginął jej mąż, znalazła się na terytorium Niemiec. Z relacji sztabowców gen. Samsonowa wiedziała, że ostatni raz widzieli go ciemną nocą w okolicach wsi Piwnice Wielkie, porzuconej gdzieś w przepastnych lasach między Nidzicą a Wielbarkiem. Misja nie przynosiła spodziewanego skutku. Ostatecznie pod koniec swojego pobytu w Prusach Wschodnich, 21 września 1915 roku, Samsonowa, której towarzyszył kapitan von Boenigk z Ministerstwa Wojny, udała się do Szczytna, aby poprosić o pomoc landrata - starostę - Victora von Posera. Początkowo von Poser nie wiedział, jak mógłby pomóc zrozpaczonej kobiecie, ale przypomniał sobie, że podczas jednego ze swoich objazdów wiejski nauczyciel z miejscowości Ścięciel wspominał mu o grobie jakiegoś carskiego oficera.
9 listopada 1915 roku przystąpiono do ekshumacji.Według relacji landrata von Posera, ciało generała Samsonowa nie zawierało praktycznie śladów rozkładu. Złożono je w trumnie i przewieziono na stację w Przeździęku Wielkim. Bogato zdobiona trumna jechała na prostym chłopskim wozie, za trumną szła ubrana na czarno wdowa, a towarzyszyli jej landrat von Poser, leśniczy Russius oraz niewielki oddział Jegrów ze Szczytna. Następnie przez Berlin, Danię, Szwecję i Piotrogród ciało generała dotarło na Ukrainę do Akimowki, gdzie żona mogła pochować męża w rodzinnym grobowcu.
Bitwa pod Tannebergiem jest przedmiotem ciągłych badań, obfituje w wiele zagadek i tajemnic m.in. jedną z wielkich niewiadomych są okoliczności śmierci głównodowodzącego 2 Armią Rosyjską - Armią Narew - generała Samsonowa. Bitwa ta rozpala również fantazję poszukiwaczy skarbów, którzy poszukują od wielu lat słynnego skarbu generała Samsonowa. Współcześnie, namacalnym śladem bitwy pod Tannenbrgiem są stare wojskowe cmentarze i mogiły porozrzucane po całym obszarze województwa Warmińsko-mazurskiego.
Bitwa ta, jest o tyle istotna dla tożsamości narodowej Polaków, że po obu stronach frontu walczyli Polacy, bijący się często w przekonaniu, że dzięki ich zaangażowaniu zaborcy obdarzą większymi przywilejami naród polski.
W serialu TANNENBERG 1914 - przewodnikami po polach bitewnych są regionaliści, pasjonaci historii, poszukiwacze skarbów, członkowie stowarzyszeń, które prowadzą prace poszukiwawcze i archeologiczne na obszarze południowych Mazur. Osoby te są zwykle w swoich środowiskach swoistymi animatorami kultury i propagatorami wiedzy na temat lokalnej historii. Zdjęcia do filmu realizowane były w oryginalnych miejscach potyczek i wydarzeń z okresu I wojny światowej. Oprócz wymiaru edukacyjnego, film promuje również piękno i atrakcje turystyczne Warmii i Mazur.
Film został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach projektu "Patriotyzm Jutra"
Materiały wykorzystane w filmie dostępne są na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne 3.0 Polska ( CC BY 3.0 PL)
creativecommon...

Пікірлер
TANNENBERG 1914 cz. VIII - Tannenberg-Denkmal
40:57
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 89 М.
TANNENBERG 1914 cz. I - Bitwa u źródeł Łyny
41:56
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 181 М.
BAYGUYSTAN | 1 СЕРИЯ | bayGUYS
37:51
bayGUYS
Рет қаралды 463 М.
А я думаю что за звук такой знакомый? 😂😂😂
00:15
Денис Кукояка
Рет қаралды 6 МЛН
coco在求救? #小丑 #天使 #shorts
00:29
好人小丑
Рет қаралды 96 МЛН
Werwolf Goldberg - Złote Góry #1
31:10
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 128 М.
Rozbicie dzielnicowe. Saga rodu Piastów. Zaprasza Łukasz Starowieyski
52:11
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 187 М.
Wojna Rosyjsko-Japońska - Historia na Szybko
23:03
ThrashingMadPL
Рет қаралды 177 М.
TANNENBERG 1914 cz. V - Bitwa pod Zerbuniem
42:53
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 65 М.
Tajemnica Pociągu: Napiwoda - Muszaki
30:43
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 257 М.
Najazdy mongolskie na Polskę. Zaprasza Łukasz Starowieyski
1:00:47
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 221 М.
TANNENBERG 1914 cz.II - Bitwa pod Uzdowem
47:24
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 85 М.
Kazimierz Pułaski. Ostatni rycerz Rzeczpospolitej. Zaprasza Łukasz Starowieyski
1:00:40
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 169 М.
TANNENBERG - CMENTARZE #1
59:09
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 104 М.
Chodkiewicz gromi Szwedów. Bitwa pod Kircholmem 1605 r.
20:35
Na Szlaku Historii
Рет қаралды 231 М.
BAYGUYSTAN | 1 СЕРИЯ | bayGUYS
37:51
bayGUYS
Рет қаралды 463 М.