Lehetne videó a túlzott antibiotikum felhasználásról és ennek következményeiről.
4 жыл бұрын
Az úgyis kapcsolódik ugye ehhez a témához, hiszen a világ antibiotikumfelhasználásának 80%-áért az állattartás felelős. :)
4 жыл бұрын
Mármint amit az állatok takarmányába kevernek.
@bohoc44 жыл бұрын
@@k.ferenc2107 Nem gondoltam volna hogy magyar embertől ilyen értelmes dolgot olvasok. De lehet csak előítéletes vagyok.
@MrsLady8134 жыл бұрын
Állati eredetű táplálékkal viszed be a legtöbb antibiotikumot a szervezetedbe, nem magával a tablettaszedéssel, ahogyan azt gondolod.
@telekakos4 жыл бұрын
Van ilyen videó, magyarul: kzbin.info/www/bejne/qoKnfGuilq-fh7c
@buertilacasa74954 жыл бұрын
Azt eszek amit találok a hűtőben 😂😂😂😂😂
@szaboaron89664 жыл бұрын
Same tesó, same😂😂💀
@matesando55124 жыл бұрын
Én is... Esetleg magát a hűtőt is.😆
@kortex20264 жыл бұрын
@@matesando5512 same
@zsoldosalfred28334 жыл бұрын
Same. Same.
@kusmiczkibence97154 жыл бұрын
same
@rekaevtr4 жыл бұрын
Növényi étrenden vagyok, mondom a tapasztalataimat dióhéjban: Kb 9 éve nem eszem húst, és nem hiányzik. A tejtermékről volt a legnehezebb lejönni, mert egy természetes addiktív anyagot tartalmaz, ami arra szolgál, hogy a boci a mamája mellett maradjon, voltak időszakok, amikor visszaszoktam, majd újra le. Ami a dühös vegánokat illeti, ezen a folyamaton a legtöbben keresztül mennek az elején, mert változás áll be a tudatban, és a friss vegán nem érti, mások miért nem értik... ilyenkor a legaktívabb, leghangosabb, ez idővel általában konszolidálódik. Az elején sokat beszéltem erről társaságban, most már csak akkor, ha kérdeznek. A motivációról: 3 dolog tud motiválni valakit arra, hogy lemondjon a kedvenc ételeiről, és mélyen elszomorítsa rokonait, ezek pedig az állatvédelem, a környezetvédelem, és a saját egészsége. Nekem ez utóbbi domiált, 20 kilót fogytam diéta és önkínzás nélkül, sokkal több energiám lett, mint korábban, és azóta is rengeteget változott az étrendem azáltal, hogy figyeltem a testem, és nem agyból akartam kitalálni, hogy mit és mennyit egyek, hanem hallgattam a testi érzetekre. A hiánybetegségekről: B12-t szedni kell, de azt a húsevőknek sem árt. Az emberi test előbb hal bele az alultápláltságba, mint hogy fehérjehiány lépjen fel, ez nem vicc. Vasat szedek időnként kúraszerűen, a 17-35 közötti hölgyeknek amúgyis ajánlott erre figyelni, de tény, hogy a vegáknak, vegánoknak fokozottan. Egy jól összeállított vegán ebéd tartalmazhatja az összes esszenciális aminosavat. A többi szükséges vitaminhoz szintén hozzá lehet jutni növényekből, gombákból. Akit ez érdekel, olvassnivalónak ajánlom Dr. Greger Hogy ne halj meg című könyvét. Az ideológiáról: vegánként hiszek benne, hogy amit teszek az a legjobb nekem és a környezetemnek, de nem mondok le mindenről, amit szeretek, pl vásárolok import élelmiszert, és utazom repülőn, ha úgy adódik, lecsapom a szúnyogot is... A vegánság nekem egy szándék a nem ártásra, sem másnak, sem magamnak, ebben keresem az egyensúlyt. Ami a szellemi frissességet illeti, közel 10 év növényevéstől idáig nem lettem birka...🙂 Amit én szoktam mondani, ha kérdeznek, hogy tájékozódj, kísérletezz, tapasztalj. Érdemes kipróbálni, de ha ész nélkül csinálod, ez is ugyanolyan káros, mint bármi más.
@RutyuRaptor4 жыл бұрын
Sokat olvasom, hogy energetikusabbak a vegánok és a többi, miből áll egy kb 5-6ezer kalóriás vegán étrend 1 napra, mert mikor 40 egyenként 14,5kg-s kábel köteget kell az elsőről a 6-ra fel lépcsőzni azért az tud energiát zabálni.
@viktoriaballa57412 жыл бұрын
@@RutyuRaptor Schwarzenegger is novenyi alapuan etkezik, nem latom rajta h ne birna emelni😀 a vilag egyik legerosebb embere is vegan(patrik babouiman) ahogy rengeteg testepito is
@RutyuRaptor2 жыл бұрын
@@viktoriaballa5741 mint mondtam el lehet jönni és lehet bizonyítani.
@attila.budai082 жыл бұрын
@@viktoriaballa5741 Schwarzenegger igen rossz példa, bár nagyon szeretnek vele dobálózni. Csak nézd meg aktív testépítőként miket evett, milyen volt egy edzés utáni turmix amit ivott. Az, hogy idős korára vegán lett csak egy dolog.
@Moebius-m2c Жыл бұрын
Akár 10 000 kalóriát is be lehet vinni vegánként de semmi értelme.
@lhajdrak24884 жыл бұрын
Szia! Tudom, hogy sok lmbtq ember beszélt már erről a témáról, de mégis megnéznék tőled egy videót a transzneműségről, tudományos oldalról! A története, a szpichés magyarázatai! Nekem bioszból erről kell írnom, és bár már majdnem kész van, szívesen meghallgatnám a te véleményed is a témában! Az új saláta törvény kapcsán. A videó tartalmához meg csak annyit gondoltam hozzáfűzni, hogy 1 évig próbáltam Vega lenne, valószínűleg még mindig vega lennék, ha a család nem csinált volna ki e miatt engem teljesen lelkileg. Köszönöm, hogy beszéltél róla!❤️ Nagyon jól sikerült videó lett Attis:))
@lhajdrak24884 жыл бұрын
@Tamás Gál Nagyon nagyon ellenezték sajnos:(
@lhajdrak24884 жыл бұрын
@@tudhatnad1766 hát lényegében, ez úgy nézett ki nálunk, hogy leültünk enni és ha kiszedtem a húst a kajából, akkor nagyon csúnyán néztek rám, folyamatosan azt hallgattam, hogy nem fogok megnőni, hogy vitamin hiányba fogok meghalni, a hús jó és csak divatból teszem ezt, mert az XY azt mondta. Pedig mindig nyomós okokkal próbáltam elmondani a szüleimnek, családomnak, hogy miért nem szeretnék húst enni. Brutálisnak találtam azt, ahogy az állatokkal bánnak és a környezetem is egy ok volt a sok közül. De bármilyen tudományos kutatást mutathattam nekik, csak veszekedtek vele, Kb. Egy hétig nem is nagyon beszéltünk ezek után. A szüleim az amolyan "az van amit én mondtam, mert te csak egy kis csipsszar vagy és nem tudsz semmit a világból". Szóval, igen nem könnyű velük. Pedig 17 éves vagyok. És nekem is van egy saját világnézetem, gondolataim amik formálódtak, kialakultak bennem az évek folyamán. Úgyhogy igen.
@lhajdrak24884 жыл бұрын
@@tudhatnad1766 Köszönöm!
@GeriiFH4 жыл бұрын
@@lhajdrak2488 Szerintem túl nagy luxusban él az emberiség, hogy ennyire tudjon válogatni. Mindkettő úgy egészséges, hogy a másikat nem viszed túlzásba, de nem veted el teljesen.. Az meg szerintem hülyeség, hogy szegény állatok miatt nem eszek húst. Ez úgy hangzik, hogy inkább megyek autóval, nehogy szegény buszsofőrnek többet keljen takarítania.. stb Nem ítélem el akik emellett döntenek. De amíg az életed nem kerül veszélybe hús miatt vagy nem veszélyeztet, addig ez csak egy társadalmi hatás és alaptalan életmód...
4 жыл бұрын
@阿穆吉阿傑夫傑 A növényes megjegyzésed kapcsán: alapvetően hatalmas probléma, hogy évente több tíz milliárd szárazföldi állatot kell növényekkel ellátni. (Azért van ugye ennyi, mert kereslet-kínálat törvénye itt is érvényesül és tenyésztik őket), a hús-, tej- és tojásipar felelős a világ esőerdőinek irtásáért kb. 80%-ban, az Amazonas irtásáért 90%-ban, ami ráadásul hazánkhoz is köthető, hiszen az Agrotrend cikke alapján: "Magyarország takarmánypiaca mintegy 4 millió tonna, a legfontosabb fehérjenövény a szója, amely nélkülözhetetlen a takarmány előállításához. Az országba évente 550-600 ezer tonna import szója érkezik, főként a dél-amerikai országokból, a termény 95 százaléka génmódosított. Európába 34-35 millió tonna szója kerül be, amelyből csupán mintegy 1,5 millió tonna GMO-mentes." Tehát még akkor sem biztos, hogy ezt kivédjük, ha hazait veszünk. És akkor még csak a takarmányként érkező import szójáról és annak a környezetre gyakorolt hatásáról beszéltünk, nem ejtettünk szót más növényekről, amiket az állatokkal etetünk meg. 100 g hazai csirkemell előállításához 109 g szóját importálnak a kivágott esőerdők területéről. Elég rossz dealnek hangzik, nem igaz? Egy 2016-os Nature tanulmányban (természettudományos szakfolyóirat-család, impaktfaktora: 41.577) bebizonyították, hogy még 2050-re is elegendő mennyiségű élelem jutna mindenkinek akár organikus termelés mellett egy gyengébb terméshozamú évben is az erdőirtásokat megállítva, ha mindenki növényi étrenden élne. Tehát nem marad az állatnak több növény, ellenben rettenetes módon szennyezi és rombolja a környezetet az állattartás pont emiatt.
@mikloshorvai17674 жыл бұрын
Engem nem zavar ha valaki vegán, mindenki táplálkozzon ahogy akar és ne basztassa a másikat
@vlagyimirputyin98894 жыл бұрын
Akkor ne basztasd az állatokat azzal hogy megeszed. Ilyen egyszerű offolni a te mélységesen alpári érvelésed. Amúgy én se vagyok vegán, de tiszteljük már meg egymást annyival hogy meghallgatjuk egymás szempontjait, és értelmes vitát folytatunk róla. Ez a fejlődés kulcsa.
@mikloshorvai17674 жыл бұрын
@@vlagyimirputyin9889 Mielőtt mélységesen alpárinak neveznéd az "érvelésem", én annyival offolom a tiédet hogy valószínűleg nem jól értelmezed a basztatás kifejezést. Szeretem a kultúr vitákat, volt is rá példa mikor állatvédővel beszélgettem. Kérlek ha sikerült értelmezni a kommentem mondanivalóját akkor köss belém, ez is egy kulcs a fejlődéshez.
@vlagyimirputyin98894 жыл бұрын
@@mikloshorvai1767 a basztatók olyan emberek akik meggyőződésükből adódóan próbálnak érvek nélkül meggyőzni. Hát a te kommentedben sem volt túl sok érv. Igaz nem próbáltál meggyőzni se senkit, annál valami sokkal károsabbat mondtál. Nem a vegánok ellen, hanem a diskurzus ellen szóltál, basztatás címszó alatt.
4 жыл бұрын
@@vlagyimirputyin9889 XDDDD Annyit mondott hogy mindenki egyen ahogy amit akar, csak senki ne csesztesse "basztassa" a másikat hogy ő mér eszik húst vagy ő mért vegán, és ilyenek. Kis szövegértés XDDD
@kirakira35224 жыл бұрын
@@mikloshorvai1767 nincs felfogasa :D
@zsofiaszabo53834 жыл бұрын
Lassan egy éve nem eszem húst. Egészségügyi és környezetvédelmi okokból döntöttem így. Csak nyertem vele: Nincs kajakómám és a gyakori hasfájásom is elmúlt. Ugyanúgy látom az erőszakos vegánokat, meg az erőszakos húsevőket is (a neten). Borzalmas ez a hozzáállás mindkét fél részéről. Engem többnyire nem találnak meg az ilyen emberek. Ha valaki megkérdezi, miért nem eszem húst, szívesen mesélek róla, és általában normálisan fogadják. Intelligencia kérdése minden.
@RutyuRaptor4 жыл бұрын
Olvastam itt több helyen, hogy "kajakóma" ezt volna szives nekem kifejteni, hogy micsoda, mert én a kicsivel több, mint 30 évemmel még nem találkoztam a kifejezéssel, bár jól lakot ovodásként már éreztem magam nem egyszer......
@kaszapatrik4 жыл бұрын
@@RutyuRaptor Mostanában én is egyre többször hallom, viszont csak egy ismerősömtől, aki egy amolyan önjelölt szakács, és mindent túlzásba visz, ami az ételekről való beszélgetés során említésbe kerülhet. Így ez a szó számomra értelmetlen, és valami kifogásnak hangzott egész máig, de ha más is használja, csak jelent valamit.
@csicsi453 жыл бұрын
@@RutyuRaptor Az az állapot/érzés, amikor jóllakás után az ember álmosnak, bágyadtnak, akár nehéznek is érzi magát. Ez egy paraszimpatikus reakció a szervezet részéről, ilyenkor átáll a pihentető, emésztő üzemmódra. Ezért érezzük úgy ilyenkor, hogy hú de jó lenne ledőlni szunditani egyet, mert ekkor a szervezet az energiáit a nagyobb mennyiségű bevitt táplálék feldolgozására fordítja. Az ebből adódó, előbbiekben körülírt érzés a "kajakóma".
@ltheh2 жыл бұрын
1. A kajakomanak semmi koze a husokhoz. 2. Attol, hogy hust eszek, nem vagyok eroszakos. 3. Viszont az szamomra nagyon feltuno, milyen mergezo modon tudjak a vegetarianusok tamadni az egeszsegesen etkezo embertarsaikat. Egy dolog, amikor kommentben valaki leirja bunko modon a velemenyet (en is szoktam, es rossz szokas), meg egy masik, hogy en mindenevokent soha nem orditoztam vegetarianussal, de olyat lattam mar, hogy vegetarianus orditozik egy egeszsegesen etkezo emberrel a huseves miatt.
@mercedeszkortvelyesi77472 жыл бұрын
Én még csak most kezdem a hús mentes kajalast eddig jól megy, nem hiányzik, a kajakomàhoz fűznem hozzá, nálam is volt sokszor és határozottan rosszul voltam és mérges voltam magamra, hogy ennyit miért kellett enni és ez mindig akkor volt mikor hús ételt ettem.
@tahaki77514 жыл бұрын
Ahh, tehát palloteriánus vagyok. Jó tudni. :D Amúgy imádom a csirkét. De élve is, ha csirkét látok, el kell kapni és meg kell ölelgetni, mert puha és dagadt.
@Csillamcica4 жыл бұрын
Ez volt eddig a legcukibb komment amit a héten olvastam 😍☺️
@rboti4 жыл бұрын
A liba sokkal aranyosabb szerintem. Van memóriája megismer és odajön a kerítéshez ha meghallja a kasza hangját mert tudja hogy füvet fog kapni szeintem aranyosabb. a csirke buta XP
@norah87164 жыл бұрын
Mindegyik ölelgetnivaló, puha jószág, de a liba tud agresszív lenni, megcsíp és jól le is fúj, ha nem vagy szimpi. :D
@rboti4 жыл бұрын
@@norah8716 Ha kis korától neveli az ember akkor nem agresszív. és jó házőrző :D plene ha vannak olyan 10-en de mondjuk akkor vaddabbak akkor nem simogatós :(
@norah87164 жыл бұрын
@@rboti No igen. De én szeretem azért a megveszekedett fajtáját is. :D
@violapalfi40964 жыл бұрын
Sziasztok! Én több mint másfél éve vagyok vegán. Annyiban biztos vagyok, hogy sokkal egeszségesebb és boldogabb lettem. Egyszer sem voltam beteg azóta. Az egészségem miatt kezdett el vonzani a vegánság, mert nagyon sokat fájt régen a hasam a zsíros, húsos ételektől. Aztán végül az állatok miatt döntöttem először vegatáriánus étrend, majd 3 hónap múlva a vegán életmód mellett. Ami nagyon szuper, hogy azóta soha nincs kajakómám, mivel sokkal könnyebben emészthetőek meg a növények. Én szedek táplálékkiegészítőt, bár szerintem amennyit csökkent a tápanyagtartalma az ételeknek senkinek nem ártana. A vegán étrendet nem tartom egészségesnek, az oreo is vegán. A teljes értékű növényi étrendben hiszek. Egyetértek, szerintem is lehet egeszséges valaki húsevőként, ha tudatos. Nekem a vegánság elsősorban az erőszakmentességet jelenti. Amit nem értek, hogy miért érzik sokan azt, hogy a vegánok erőszakkal ráerőltetik a nézeteiket másokra. Az a tapasztalatom, hogy ha valaki meg tudja, hogy vegán vagyok általában onnantól kezdte úgy néz rám mintha földönkívüli lennék. Valamiért nehezen tudjuk elfogadni, ha valaki valamit másként csinál...mondjuk ha nem eszik húst, vagy nem iszik alkoholt.. Nagyon örülök, hogy megcsináltad ezt a videót Ati! Mikor megláttam egyből rákattintottam😊
@bendzs00-14 жыл бұрын
El se olvasom,mert értelmetlen. De mióta ember az ember, húst eszik, nem kell f*szkodni a vegánsággal...xdd
@krebekae75514 жыл бұрын
@@bendzs00-1 En meg azt nem ertem miert kell ilyen stilusban kommentelned. Teljesen ertelmesen es kedvesen kifejtette hogy o miert vegan, es hogy ettol jol erzi magat, nem kerte hogy olvasd el es nem eroltette ra a velemenyet senkire. Ha ennyire nem erdekel szerintem de szand ra az idot hogy kommentelj foleg ne teljesen ok nelkul bunkon❤
@bodnarlevente5564 жыл бұрын
@@bendzs00-1 ha nem olvasod el honnan tudod, hogy értelmetlen? 🤦🏻♂️🤦🏻♂️
@csabapajer95444 жыл бұрын
"Amit nem értek, hogy miért érzik sokan azt, hogy a vegánok erőszakkal ráerőltetik a nézeteiket másokra." - Egyetlen "név": Csirkevin. A többit már rád bízom.
@bodnarlevente5564 жыл бұрын
Egyébként ha tetszik ha nem tényleg nagyon sok vegán próbálja ráleröltetni a többiekre és sokszor minket a húsevőket úgy álítanak be mint egy gyilkos szívtelen kis köcsögöt :(
@andreahorvath13034 жыл бұрын
Szerintem nincs baj alapvetően egyik étkezéssel sem, mindenki érzi, hogy mit kíván, vagy mit szeretne fogyasztani, mitől érzi jól magát. Én azt nem bírom, mikor vagy az egyik, vagy a másik oldal próbálja a saját nézeteit ráeröltetni a másikra, és mindennek elhordja, mert nem ért egyet vele. Ez borzasztó primitív és szemellenzős hozzáállás. Én személy szerint nagy húsevő vagyok, ha egy ideig nem eszek húst, agresszív és feszült leszek. Ettől függetlenül próbálok kevesebbett enni belőle, és inkább a zöldségeket és a halat részesíteni előnyben, mert azt gondolom, egészségesebb. Elhagyni a húst nem is tudnám és nem is akarnám, de legfőképp szárnyasokat eszem, és olyan helyről veszem, ahol tanyán nevelték őket megfelelő körülmények között (szerencsére erre van lehetőségem). Amúgy úgy vagyok vele, hogy mivel az ember alapvetően mindenevő, ezért mindenféle táplálékra szüksége van a megfelelő működéshez, de egyénenként eltér, kinek mi ad megfelelő energiát és tápanyagot( egyébként erre is vannak komoly genetikai kutatások, hogy míg az egyik ember a gabonafélékből nyer kit több tápanyagot, addig a mási a húsokból). Engem olyanokkal szoktak "megtalálni", hogy nem sajnálom e az állatokat, de az az igazság hogy ez így kicsit igazságtalanna érződik a növényekkel szemben, akiknek azért mert nem úgy kommunikálnak mint mi, ugyan olyan élőlények. Sajnos a szerves, szénalapú élőlények, csak szerves élőlények fogyasztásával tud fennmaradni, ez az élet körforgása. De ha valaki attól jobban érzi magát fizikálisan és lelkileg, hogy bizonyos ételcsoportokat nem fogyaszt, szerintem az is teljesen elfogadható és megérthető.
@dorabarsony91224 жыл бұрын
A vegánok nem ráeröltetni akarják a nézeteiket a húsevőkre, hanem megismertetni!!! A legtöbb embernek esze ágában sincs vegánnak lenni, mert nem ismerik az indokokat és azt hogy az állatok min is mennek keresztül a nagyüzemben. Ja meg ott vannak a környezetvédelmi okok, de azt hagyjuk... Alapvetően senki sem ismeri ezeket, mert nem érdekli őket, ezért akarják megismertetni a vegánok a húsevőkkel az indokokat.
@mrmxc27384 жыл бұрын
a hal csak akkor egészséges, ha valamilyen édesvízi tóban nevelték, a tengeri halak tele vannak nehézfémekkel ill. vegyi anyagokkal(dioxin, PCB -> élő szervezetek zsírszöveteiben raktározódnak), ugyan ez az édesvízi folyók többsége, amelyek mellé gyárakat húztak fel, szóval próbáld szerintem kicsit korlátozni a halfogyasztást, ha boltban vásárolod. Ez a növény-állat párhuzam szerintem azért nem jó, mert a növényeknek nincs idegrendszerük, szóval nem éreznek fájdalmat sem, ill. a növények többségénél a termést fogyasztod el, nem magát a növényt. Nekem nincs semmi bajom a húsevőkkel, de mindenképpen korlátozni kellene MINDENKINEK a húsfogyasztást.
@andreahorvath13034 жыл бұрын
@@dorabarsony9122 Szerintem ezzel nincs is semmi baj. Nekem is vannak vegán ismerőseim, akikkel teljesen jól meg tudjuk hallgatni egymás nézeteit. Többek között ezért is kezdtem háztályon nevelt húsokat venni, a nagyipari helyett. De sajnos olyanba is beleszaladtam már nem egyszer, aki amint megtudta, hogy húst is eszem, elhordott mindenféle gyilkosnak, meg lehülyézett ilyen olyan okokra hivatkozva. Egy szóval, lehet erről kultúrált keretekk között beszélgetni és vitatkozni, de ahoz az kell, hogy mind a két fél nyitott legyen.
@andreahorvath13034 жыл бұрын
@@mrmxc2738 Egyet értek, sokkal kevesebb húst (főleg vöröset) kéne fogyasztanunk. Ez rám is áll sajnos, bár az utóbbi időben sokat csökkentettem.
@nandormerczel44964 жыл бұрын
Szerintem húsra és növényre is szükség van de ez emberenként tényleg eltérhet hogy milyen arányban.
@hmmz19984 жыл бұрын
Nagyon jó videó lett! :) Hát végre valaki, aki kutatásokból csinál videót, és nem a Kiskegyedből. Egy kis korrekció: nem táplálékkiegészítő, hanem étrendkiegészítő, ez helytelen megnevezés. ;) Ez egy rendkívül érdekes témakör, a táplálkozástudomány egy olyan terület, ahol sok kérdés van, és egyre csak több és több lesz. Kíváncsian várom, hogy a hosszútávú kutatások (mert ugye futnak ilyen kutatások) milyen eredményt hoznak. Személy szerint egy ideje nem eszek húst, de inkább etikai okokból kifolyólag, de tejterméket (tejet nem, mert nem szeretem) és tojást fogyasztok. Remélem ezzel kapcsolatban még készítesz videókat! Ez a videó nagyon jó lett, sok sikert a további munkához! Puszi: egy 22 éves dietetikus hallgató :)
4 жыл бұрын
13:55 Amit nagyon fontosnak tartok a videó ezen részlete kapcsán megjegyezni, az hogy a veganizmus egy állatjogi mozgalom, nem egy étrend. Csak azért, mert valaki nem ért a táplálkozáshoz, nem lesz divat vegán. A konklúziód kapcsán pedig nagyon fontosnak tartom kimondani, hogy objektíven mérve a veganizmus nem szélsőséges. Ugyanis az arany középút nem feltétlenül a "mindenből eszem egy keveset", ebben egyik videómban beszéltem már. Az első és legfontosabb ezzel kapcsolatosan ugye a videó kapcsán is, amit boncolgattál, hogy egészség szempontjából nem szélsőséges a növényi étrend: Az Ausztrál Dietetikusok Szövetsége, a Kanadai Dietetikusok Szövetsége, a Physicians Comittee for Responsible Medicine, a Brit Dietetikusok Szövetsége, és a több, mint százezer dietetikust számláló Academy of Nutrition and Dietetics is azon az állásponton van, hogy a megfelelően összeállított növényi étrend minden életkorban (beleértve a gyerekkort és az idősebb kort is) és állapotban (beleértve a szoptatás és terhesség időszakát is) teljes körű és kielégítő az ember számára. A Pécsi Tudományegyetem Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézete pedig az Orvosi Hetilapban közölt egy tanulmányt a növényi étrend előnyeiről, ami szintén ezt támasztotta alá. Sőt, ők a cikkben a növényi étrendet olyan bizonyos tipikus mai népbetegségek kezeléséhez és megelőzéséhez is megfelelő módnak tartották, mint az elhízás, a szív-érrendszeri és tumoros megbetegedések, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a csontritkulás. Ugyanezt támasztotta alá többek között a fenti szervezetek mellett a Harvard Health Publication két kutatása, a John Hopkins Közegészségtudományi Iskola, az American Journal of Clinical Nutrition és a JAMA International Medicine is egy tanulmányában. Továbbá ne feledkezzünk meg arról, hogy már a WHO, vagyis az Egészségügyi Világszervezet is közzétette az állásfoglalását a vörös és feldolgozott húsok karcinogén hatásairól. Emellett a generációk óta növényi étrenden élő hetednapi adventisták átlagosan 7-10 évvel élnek tovább és sokkal jobb életminőségben, mint a környezetükben élő nem hetednapi adventisták. Sőt, amint egy hívő felhagy a hite által megkövetelt életmóddal (aminek része a növényi étrend) várhatóan ugyanolyan életkilátásoknak néz elébe, mint azok, akik a környezetében nem adventisták, úgyhogy még csak nem is szerencsésen öröklődő génekről van szó. És támasztja mindezt alá kb. 300 tanulmány. Az adventistákról szóló tudományos vizsgálatok több mint 60 éves múltra nyúlnak vissza. Az első tudományos közlemény 1954-ben íródott, azóta pedig több mint 300 kutatás taglalta az adventista életmód előnyeit és tanulságait. (A tudományos tények mellett álljon itt a példám egy kis anekdotikus érveléssel: anyukám több, mint 20 éve, én fiatal kamasz korom óta nem eszem húst, évek óta növényi étrenden élek, tökéletesen egészséges vagyok, a vérképem tökéletes, az egészségügyi állapotom remek, izomláz nélkül simán le tudok nyomni egy 2 órás másnak keménynek tűnő edzést és meg sem kottyan.) De a tudomány válasza is egyértelmű: ugyan azt nem mondják, hogy "csak és kizárólag a növényi alapú táplálkozás a helyes", azt igen, hogy a megfelelően összeállított növényi étrend sokkal több előnnyel jár(hat) a vegyes étrendhez képest. Ha pedig állatjogi szempontból visszük tovább a kérdést, hiszen a veganizmus maga egy állatjogi mozgalom: pont a veganizmus az arany középút. Hogy miért mondom ezt és miért furcsa ez az átlag számára? Valamikor az volt szélsőséges, aki a rabszolgákat fel akarta szabadítani, vagy a nőknek szavazójogot akart adni. Sőt, egy Zola könyvben szélsőségesnek ítélték azt a nőt, aki olvasni akart - ma pedig már ezek létjogosultságának a tagadása a szélsőséges. Ebből következik, hogy az, hogy az adott társadalomban mint tartunk normálisnak és átlagosnak esetleg szélsőségesnek, semmit sem mond arról, hogy az adott dolog helyes-e vagy igazságos. Esetleg valóban szélsőséges-e. Állatos példával élve, tegyük fel, hogy az emberiség a kezdetek óta naponta 10 macskát áldozott a szép időért és a jó termésért. Erről tudjuk, hogy felesleges, ahogy az állati eredetű élelmiszerek fogyasztása is, hiszen a világ legnagyobb dietetikai szervezetei is egyöntetűen azt mondják, hogy tökéletesen egészséges az ember állati eredetű élelmiszerek fogyasztása nélkül is. Ilyen esetben sem az a szélsőséges, aki azt mondja, hogy ne ártsunk feleslegesen, és csökkentsük a cicaáldozás számát nullára, annak ellenére, hogy matematikailag a egy normál ember skálája szerint így lenne. Mégis nonszensz, hogy a helyes döntést meghozó, másoknak nem ártó egyén a szélsőséges, nem igaz? Másrészt ha a skála kiinduló pontja más, akkor mondjuk a középút-szélsőségek skálájának három szintje a következő lesz: szentként tisztelet / nem ártok nekik, de más fölé sem helyezem őket / kihasználom őket skálán nézzük, akkor mindjárt a vegánság lesz a középút. Úgy gondolom, hogy ha más élőlények felesleges ártása ellen emelünk szót, az sosem lehet szélsőséges, maximum az adott kulturális közegben tűnik annak.
@Smiley199806264 жыл бұрын
Minden szavad arany🙏
@csak_kat4 жыл бұрын
Nos, akkor nem bajlódom a fogalmazással, szinte mindent leírtál! 🙏💕 Amit kategorikusan érthetővé kell tenni: Vegánság -> állatjogi mozgalom (ahogy írtad), nem étrend. A vegán növényi étrendet követ. Ez alapból nem feltétlenül egészséges. Van viszont a TéNé, azaz a teljes értékű növényi étrend, ami már figyel a szükséges alapanyagok megfelelő mennyiségű és minőségű bevitelére. Részemről: 2001-ben hagytam el a húst, 14 évesen. 2015-re viszont elhagytam minden állati eredetű terméket, fokozatosan. Tökéletes terhességet hordtam ki 2019-ben, és most egy tökéletesen egészséges csecsemőt táplálok. Természetesen figyelek arra, hogy mit eszem. Igyekszem a lehető legjobban élni (és itt a lelki oldalt vedd, ne a tárgyi javak felesleges halmozását) és nem ártani. Ha lehet így is, akkor miért ne?!
@fannioroszlan48124 жыл бұрын
Hát én vega vagyok nem vegán, de nem igazán szeretek beleszólni ezügyben más étkezési szokásaiba
@tomaaa083 жыл бұрын
Nem is beleszolni kell, csak ravilagitani arra hogy mit tamogat az aki penzt ad a husert a boltban.
@varjubalazs314 жыл бұрын
Szerintem ameddig valaki odafigyel arra, hogy ne egyen édességet és túlzottan zsíros ételeket, addig teljesen mindegy, hogy milyen étrendet követ. Ettől függetlenül véleményem szerintem ebben a kérdésben is az aranyközépút a legjobb megoldás. Ha az ember megfelelő arányban fogyaszt állati eredetű ételt és gyümölcsöt, zöldséget és emellett mozog is, akkor szerintem kimaxolta a dolgot.
@Viltord4 жыл бұрын
Nagyrészt így van. Kisrészt azért nem nincs így, mert édességet is lehet enni, meg némi zsíros ételt is, csupán nagyobb odafigyeléssel, mértékkel kell fogyasztani ezeket. Na meg az édességekben vannak dolgok, amik jót tehetnek, ha gondolod, akkor nézz utána. Mint ahogy a kávénak is mértékkel vannak jó hatásai is.
@borbalacsiper76584 жыл бұрын
nagyon nem mindegy hogy milyen az étrend, mert ha az állatokat nem megfelelően tartották, táplálták, és ugye a nagyüzemi állattartásban antibiotikumokkal, növekedési hormonokkal, agyon permetezett GMO-s szójával etetik, akkor az ember azt az egészségtelen húst eszi meg...
@norar92194 жыл бұрын
Édesanyámék mindig tartottak állatokat, disznónk és tyúkunk volt. Rendszeresen tartottak (tartanak) disznóvágást, tyúkot is néha, bár azt inkább a tojásáért. Nyilván kisgyerekként én is sajnáltam levágni az állatokat, de édesanyám mondott valamit, ami után megváltozott a véleményem. Azt mondta: nézz rá erre a tyúkra. Mi keltettük, mi etetjük, ha mi nem lennénk, nem is született volna meg, és nem lenne most itt. Viszont ha már megszületett, kötelességünk gondját viselni, úgy tartani, hogy boldog élete legyen egészen addig, amíg meg nem esszük - de még akkor is tisztelettel kell vele bánni, mert az életét adja azért, hogy mi jól lakhassunk. Nagyon megmaradt ez bennem. Veszek húst, tejet és tojást, de legtöbbször kimegyek érte a piacra, és attól veszem, akiről tudom, hogy jól bánik az állataival. És párommal arra spórolunk, hogy minél hamarabb vehessünk egy kertes házat, hogy lehessenek saját jószágaink. Sokan írják vegános témában, hogy a gyilkosság az gyilkosság - szerintem ez nem igaz. Igen, aki húst eszik, az elveszi az állat életét; de szerintem nagyon nem mindegy, hogy milyen élete és halála volt annak az állatnak.
@bogdanistvan61904 жыл бұрын
Én 3 hónapig vegàn voltam, életem egyik legszebb időszaka volt! Ajánlom mindenkinek!
@gezatakacs40894 жыл бұрын
Miért hagytad abba ?
@unstoppabledead33064 жыл бұрын
😂ennyi vot?
@bogdanistvan61904 жыл бұрын
Mert gyenge a kitartásom, soha semmit sem tudok hosszú távon rendszeresen követni, és amúgy csak tàplálkozás terén tartottam a szabályokat, de így is mintha egy másik bolygón éltem volna, mellette rendszeresen futottam.. Mindenképp visszafogok menni arra a bolygóra!!!
@animalibera67604 жыл бұрын
@@bogdanistvan6190 Remélem sikerül visszatérni, hajrá. És respect, hogy beláttad ezt. A legtöbb ember csak kifogásokat keres, meg kitalál mindenféle faszságot, hogy ne kelljen változtatnia. Mennyivel szebb lenne a világ, ha mindenki ilyen őszinte lenne önmagával.
@gyulanagy89514 жыл бұрын
Végh Gábor seggében lévő titkosszolgálati radar 😂
@szigecsanbettina90374 жыл бұрын
Szia! Azért lettem vegàn, mert mindig is szerettem az àllatokat, vagyis ezt mondtam. Az, hogy szeretem őket kicsit ütközik az elfogyasztàsukkal és azzal, hogy pènzt adok valakinek, hogy megölje helyettem ès èn csak elfordítom a fejem. Egyàltalàn nem az egèszsèg miatt kezdtem, de a vèrnyomàssal kapcsolatos problèmàim megszűntek, a vèrvizsgàlat eredmènyèn is minden bőven megfeleltek az èrtèkek. Èn is inkàbb a teljes èrtèkű növènyi ètrend híve vagyok, mert lehet rosszul is csinàlni, a sok gyorskajàval ès tàrsaival... A bolygò szempontjàból is kifizetődőbb, a vegànsàg utàn sokszor adja magàt a low waste èletmód is, vagy fordítva Igazàbòl ennyit szerettem volna, èn ezt tapasztaltam :)
@RutyuRaptor4 жыл бұрын
Gyerekkoromban rengeteg jószágunk volt, malac, liba, kacsa csirke és a tudj isten, hogy micsoda még. Sokat játszottam állatokkal, volt amelyiknek neve is volt, szerettem őket sőt mai napig szeretem az állatokat. Nem szoktam jószágot bántani(csak embert, mert az megérdemli), de a házi állatnak ha eljön az ideje akkor a kés rossz végén a helye, mert ez az élet rendje egy olyan kúltúrában amiben felnőttem. 15 éves korom óta ha idő van gondolkodás nélkül szúrom le a malacot, vagy vágom el a torkát a baromfinak, pedig sok esetben malacokat ölemben cumis üvegből szoptattam szóval eléggé megszerettem egyiket másikat.
@dorakanizsai22974 жыл бұрын
Alapvető probléma, hogy az emberek többsége azt hiszi, hogy azért mert mindenevő faj vagyunk, azért mindent KELL is ennie. Pedig ez nem így van. Ez csak egy választási lehetőség. Teljes értékű növényi táplálkozással (ami nem egyenlő a veganizmussal) minden tápanyag bevihető. Olvassatok utána, ne az jusson eszedbe, hogy a szomszédod osztálytársának az unokatestvére egyszer egy hétig nem evett húst és meghalt. Én nem ettem már több mint 2 éve és semmi bajom nincs. Ugyanúgy bírom a hosszú futásokat, alig várom, hogy megint belelendüljek a 10 km-be. :) A hús csak megfelelően elkészítve és fűszerezve jó, önmagában, egy lábas vízben megfőzve NULLA az egész. Próbáld ki. Sót se tegyél hozzá.
@zsofiakiss92414 жыл бұрын
,,Egy hétig nem evett húst és meghalt" Hogy micsoda? Ezt azért te is érzed hogy csúsztatás...
@adrienncs.64164 жыл бұрын
Zsófia Kiss O pedig mennyi ilyen városi legenda van. 😅
@kucak78353 жыл бұрын
@@adrienncs.6416 Legenda, ez jó!
@ecchstore29394 жыл бұрын
A hús azért egy érdekes kérdés, mert ősi tápanyagforrásunk, mégis sok problémával hozták összefüggésbe. Nagyon sokan azért hagyják el a húst és többi állati terméket, mert fogyasztásuk panaszokat is okoz nekik. Világos, hogy összefüggéseket találtak különféle problémák és a hús között, s ezek egyértelmű kapcsolatúnak is látszanak. Fontos azonban látni, hogy ez sosem sima ok-okozat probéma. Az, hogy mondjuk a húsfogyasztás köszvényzt okoz, ezt így könnyű észlelni, kéz a kézben jár. Csakhogy ez az összefüggés nem írható egyértelműen a hús számljára. Az, hogy a hús köszvényt okoz valakinél, az bizony több másik összetevő (vagy nem tevő) közjátéka. Igen gyakori az, hogy valamilyen okokból az emberek szervezete nehezen bírkozik meg az állati fehérjék jó részével, holott erre genetikailag alkalmas. Egyszerű lépésnek tűnik az elhagyása, de ez a videóban is elhangzott szempontok miatt nem túl jó ötlet (esszenciális tápanyagok miatt). Sokkal inkább azt kellene vizsgálni, hogy mi idézi elő, hogy az embereknek gondot okoz az állati táplálék emésztése, mi rontja az emésztést, mi tartja gyulladásban azokat a szerveket, melyek ezért felelősek. Illetve milyen egyéb külső káros tényezők játszanak közre, melyekre, ahogyan a természetes táplálékon kívüli egyáb élelmiszeri összetevők esetében és érdemes lenne picit az utóbbi 40-60 évre koncentrálni. Ahogy mondta Attis is, a bármit megevők esznek állatot, növényt, de egy sor minden mást is, amik szanaszét rongálják az emésztőrendszert, hormonális rendszert bármit. Szóval alapvetően az nem normális, ha egy alapvető táplálékkal problémáink adódnak, ebből kéne kiindulni, s rendes okokat találni.
@smallsartbook37194 жыл бұрын
Sziasztok! Én 3 éve vagyok vegán, és sokkal jobb az egészségi állapotom. Évente nézetek teljes vérképet , odafigyelek arra hogy milyen tápanyagokat viszek be. De nem csak az egészségem miatt váltottam, hanem az állatok kihasználása miatt is. Igaz, hogy nem lehet megállapítani, melyik táplálkozás a jó és melyik nem, ez identitás ,életfelfogás kérdése is, ezért tegye mindenki azt amit jónak lát. Én csak pozitívan tudok róla nyilatkozni🙋🏻
@TheRealDuu3 жыл бұрын
Szia Attis, remélem eljut hozzád a kommentem így lassan egy évvel a videó után :D Arról egyáltalán nem esett szó, hogy a B12-t manapság már nem lehet bevinni mindenevő étkezéssel sem elégséges szinten, így mindenkinek pótolnia kellene. Az sem mindegy, hogy sima vegán étkezésről van-e szó, vagy a "Teljes értékű növényi étrend"-ről. Az előbbi ugyanis csak annyit takar, hogy nem esznek állati eredetűt (de mellette fehér liszt, cukor stb. egészségtelen dolgokat igen), az utóbbi pedig ezen kívül csak olyat eszik ami tudományosan bizonyítottan egészséges, és kizárja a feldolgozott és egészségtelen termékek fogyasztását (pl. fehér liszt, cukor, olaj stb.). Ajánlom mindenkinek a Dr. Michael Greger: "Hogy ne halj meg - Tudományosan bizonyított módszerek, amelyekkel megelőzhetjük és visszafordíthatjuk a betegségeket" könyvét a teljes értékű növényi étrendről. Számtalan kutatásra hivatkozik a könyvben, hogy mi miért egészséges vagy egészségtelen. Arról is szó van benne, hogy mennyire egészségtelenek az állati erdetű ételek (szintén számos kutatásra hivatkozva). Illetve megalkotta a "Napi tucat"-ot, azaz, azokat a nélkülözhetetlen ételeket, amiket minden nap fogyasztanunk kellene ahhoz, hogy egészségesek legyünk/maradjunk. Ezzel az étrenddel minden szükséges tápanyagot be lehet vinni állati eredetű ételek nélkül. Attis készíthetnél erről is egy videót, biztos sokakat érdekelne.
@LordMaster-w8oАй бұрын
Végre valaki❤ Most látok először egy ilyen kommentet, nem véletlen, elég ritkák az ilyen intelligens emberek, olvastam amugy a hogyan ne halj meg-et. Legjobb könyv az egézsègről és minden alá is van tàmasztva benne
@juditsomodi47524 жыл бұрын
Kimaradt egy irányzat, a teljes értékű növényi étrend, ami nem egyenlő a vegánsággal.
@falloszaurus6954 жыл бұрын
A kettő között az a kúlönbség, hogy az egyik nem eszik sót a másik igen?
@juditsomodi47524 жыл бұрын
Remelem ezt viccnek szántad 🤣
@erikfarkas4264 жыл бұрын
Hát Judit, annyira felbasztam most magam ezen a kommenteden, hogy normális kommentet írnék már 20 perce, na mesélj mi a faszomert nem egyenlő? 😕
@juditsomodi47524 жыл бұрын
Erről komplett könyveket írnak, nehogy már itt írjam le. De egy példa, hogy míg a vegánságba az olajban sült krumpli is tökéletesen passzol, ez a teljes értékű növényi étrendbe nem fér bele. Egy vegan ehet junk foodot úgy, hogy közben vegán marad.. De ha ezt kérdezned kell, biztos nem érdekelnek annyira ezek az irányzatok, hogy utána olvass.
@falloszaurus6954 жыл бұрын
@@erikfarkas426 azért na!
@izebize87664 жыл бұрын
Sziasztok! Nagyon tetszett, rendkívül informatív volt ez a videó. Örömmel látnék még több ilyet a csatornán.
@rekaabraham24834 жыл бұрын
Sziasztok! Rólam régebben sokan hitték az, hogy vegetáriánus vagyok. Azért, mert nem ettem sok húst. Ennek az az oka, hogy nem szeretem a húst és halakat. (Hányan vannak így rajtam kívül?) Persze vannak olyan ételek például a csirke hús, amit megeszek. Ezt is csak azért, mert fontosnak tartom az állati eredetű ételek fogyasztását. Én teljesen jól érzem így magam, sosem volt semmilyen problémám e téren. Pedig amióta az eszemet tudom e szerint élek. A növényi táplálkozás, mint olyan, valahogy sosem érdekelt igazán. Viszont a videó nagyon érdekes volt, sok új információt szereztem. Nem is tudtam a növényi táplálkozás "csoportjairól" sem. Így bele gondolva, talán én flexiteriánushoz állok legközelebb. Köszönöm szépen Attis, hogy elkészítetted ezt a videót.
@aurora_in_a_nutshell4 жыл бұрын
Én heti egyszer,kétszer eszem húst és az is inkább valamilyen szárnyas,emellett legalább négyféle sportot űzök.
@peregrinusz89344 жыл бұрын
Újfent kiderült, hogy a tudatosságon múlik minden, amit képesek vagyunk befolyásolni.
@Warrior484 жыл бұрын
!!
@idontknow86994 жыл бұрын
Mindenkinek ajánlom a the game changer című filmet
@vandavasas36664 жыл бұрын
I don't know én is! ❤️😊
@RutyuRaptor4 жыл бұрын
Sirva röhögtem végig az első kb 10 percet.
@horvathluca25223 жыл бұрын
és a what the health c. filmet is
@NaimahBellydance4 жыл бұрын
Megtudtam hogy flexiteriánus vagyok. Szuper volt ez a videó is! A kulcsmondat elhangzott, tudatosság és egyensúly kell 💙 ha már táplálkozásnál tartunk, akkor jó figyelem felhívó dolog lehet a cukor függőség. Az étkezési utáni fáradtság. Olyan kis aranyosak tűnik de sokakat érint. Meg a gyógyszer allergia is érdekes számomra, amikor a szervet besokall és egyik pillanatról a másikra extrém reagál, hogyan lehet felismerni és mit érdemes tenni ilyenkor.
@cybulka014 жыл бұрын
Game Changers
@macsaicsaba2 жыл бұрын
Köszönöm a videót. Gondolkozom hogy kipróbálom.
@balazsberke50884 жыл бұрын
Nagyon jó lett a videó! :) Volt szerencsém ki próbálni a heti egy alkalmas vagy csak 2 heti húsfogyasztásos étrendet közben meg csak zöldséget ettem és tejterméket. A tapasztalataim alapján érdekes következtetést vontam le 2 hónapig folytattam ezt az étrendet és fogyásnak indultam jobb lett az emésztésem megszűntek a gyomor gondjaim és csökkent az izom és izületi probléma ám ezek mellett csökkent a fizikai állóképességem gyorsabban elfáradtam és hiába edzettem nem volt fejlődés. Munka után olyan fáradt voltam, hogy majd össze estem folyton éhes voltam szinte és hiába ettem 2-3 órával később újra éhes voltam ami elég nagy gond ha a nehéz fizikai munka 8 órában csak egyszeri étkezést enged meg... Meg vannak a jó oldalai is a csökkentett hús fogyasztásnak de szerintem ez is személy válogatja kinek milyen a szervezete arról nem beszélve, hogy a videóban is említett fontos vitaminok és egyéb elemek szervezetbe való bevitelét is más módon kell megoldani ami természetesen elég drága!
@juditsomodi47524 жыл бұрын
Balázs Berke a 2 hónap alatt a zöldség evés mit takar? Ettél minden nap babot/borsót, teljes kiőrlésű gabonákat? Csontjéjasokat? Azért a vegánok sem csak salátán élnek. Szerintem sokan azért nem tudnak átállni ilyen életformára, mert nem tudják, milyen széles körűen lehet (és kell) táplálkozni.
@balazsberke50884 жыл бұрын
@@juditsomodi4752 természetesen utánna olvastam és igen ettem a felsoroltakat ;) Ki próbáltam a kuszkuszt gerslit burburgot közben minden nap ettem gyümölcsöt is hogy legalább a vércukor szintem ne essen le. Az a baj, hogy sokan akik ezt az életmódot folytatják persze tisztelet a kivételnek alacsony kalória átlaggal élnek naponta és kevés kalória bevitelhez van szokva a szervezet elvégre ha nincs megterhelve a szervezet nem is igényli a magasabb energia bevitelt. Szerencsére német országban kicsit komolyabbak a boltok választék téren és a fagyasztott zöldségek kismillió féle fajtáját tudtam enni és nem csak salátát ettem :)
@balazsberke50884 жыл бұрын
@@juditsomodi4752 teljes kiörlésű pék termékekről akárcsak a barna rizsről meg bizonyára "mindenki" tudja, hogy éppen ugyan anyira egészséges mint a sima... A különbség a felszivódásában és emésztési idejében van! Lassabban nehezebben emészti a teljes kiörlésű termékeket a gyomor ezáltal a belekben lassabban szívódik fel tehát becsapod a hasad és nem leszel olyan gyorsan éhes :) Azt hozzá tenném hogy egyáltalán nem vagyok vega sőt imádom a húst csupán nem vagyok elzárkozott az új tól és kíváncsi voltam mi lesz az eredmény ha minimalizalom a konkrét hús fogyasztást :) ha ettem is akkor csak csirkemell különféle módon elkészitve :)
@joefoldvari3747 Жыл бұрын
@@balazsberke5088 Szia. Én vega sportóként sosem vagyok éhes és az izmaim is rendben vannak már több mint 12 éve. Az energiám is jobb nincs már levertség, kábaság, fáradtság a pörkölt evés után. A hús úgy ad energiát, hogy az emésztés elveszi az össz energiád 60%-át. A magok tökéletes húspotlók, . 20dkg 1300kcal 50g fehérje de mondjuk tökmagból ez 66gram. Egy kuszkusz, bulgur vagy bármilyen salátát is tele lehet locsolni jófajta extra szűz oliva olajjal és nem maradsz éhes.
@csengebanai87414 жыл бұрын
Szerintem az arany középút a fontos mert hiszen ha belegondolounk ahogy mondtad attis,egyik szelsőséges megoldás sem feltétlenül jó. Én inkabb húst eszem de megtartom az egyensúlyt . Eszem zöldséget is gyümölcsöt is és sporzolok szerintem ez a jó egyensúly. Személyes tapasztelataim ezt támasztják alá. És amúgy hogy vagy Attis így karantén idején?❤
@S_o_n_o_4 жыл бұрын
Mihez kell mérni a közepet, csak az a kérdés.
4 жыл бұрын
Az arany középút nem feltétlenül a "mindenből eszem egy keveset", ebben egyik videómban beszéltem már. Az első és legfontosabb ezzel kapcsolatosan, hogy egészség szempontjából nem szélsőséges a növényi étrend: Az Ausztrál Dietetikusok Szövetsége, a Kanadai Dietetikusok Szövetsége, a Physicians Comittee for Responsible Medicine, a Brit Dietetikusok Szövetsége, és a több, mint százezer dietetikust számláló Academy of Nutrition and Dietetics is azon az állásponton van, hogy a megfelelően összeállított növényi étrend minden életkorban (beleértve a gyerekkort és az idősebb kort is) és állapotban (beleértve a szoptatás és terhesség időszakát is) teljes körű és kielégítő az ember számára. A Pécsi Tudományegyetem Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézete pedig az Orvosi Hetilapban közölt egy tanulmányt a növényi étrend előnyeiről, ami szintén ezt támasztotta alá. Sőt, ők a cikkben a növényi étrendet olyan bizonyos tipikus mai népbetegségek kezeléséhez és megelőzéséhez is megfelelő módnak tartották, mint az elhízás, a szív-érrendszeri és tumoros megbetegedések, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a csontritkulás. Ugyanezt támasztotta alá többek között a fenti szervezetek mellett a Harvard Health Publication két kutatása, a John Hopkins Közegészségtudományi Iskola, az American Journal of Clinical Nutrition és a JAMA International Medicine is egy tanulmányában. Továbbá ne feledkezzünk meg arról, hogy már a WHO, vagyis az Egészségügyi Világszervezet is közzétette az állásfoglalását a vörös és feldolgozott húsok karcinogén hatásairól. Emellett a generációk óta növényi étrenden élő hetednapi adventisták átlagosan 7-10 évvel élnek tovább és sokkal jobb életminőségben, mint a környezetükben élő nem hetednapi adventisták. Sőt, amint egy hívő felhagy a hite által megkövetelt életmóddal (aminek része a növényi étrend) várhatóan ugyanolyan életkilátásoknak néz elébe, mint azok, akik a környezetében nem adventisták, úgyhogy még csak nem is szerencsésen öröklődő génekről van szó. És támasztja mindezt alá kb. 300 tanulmány. Az adventistákról szóló tudományos vizsgálatok több mint 60 éves múltra nyúlnak vissza. Az első tudományos közlemény 1954-ben íródott, azóta pedig több mint 300 kutatás taglalta az adventista életmód előnyeit és tanulságait. A tudomány válasza egyértelmű: ugyan azt nem mondják, hogy "csak és kizárólag a növényi alapú táplálkozás a helyes", azt igen, hogy a megfelelően összeállított növényi étrend sokkal több előnnyel jár(hat) a vegyes étrendhez képest. Viszont, ha állatjogi szempontból visszük tovább a kérdést: pont a veganizmus az arany középút. Hogy miért mondom ezt és miért furcsa ez az átlag számára? Valamikor az volt szélsőséges, aki a rabszolgákat fel akarta szabadítani, vagy a nőknek szavazójogot akart adni. Sőt, egy Zola könyvben szélsőségesnek ítélték azt a nőt, aki olvasni akart - ma pedig már ezek létjogosultságának a tagadása a szélsőséges. Ebből következik, hogy az, hogy az adott társadalomban mint tartunk normálisnak és átlagosnak esetleg szélsőségesnek, semmit sem mond arról, hogy az adott dolog helyes-e vagy igazságos. Esetleg valóban szélsőséges-e. Állatos példával élve, tegyük fel, hogy az emberiség a kezdetek óta naponta 10 macskát áldozott a szép időért és a jó termésért. Erről tudjuk, hogy felesleges, ahogy az állati eredetű élelmiszerek fogyasztása is, hiszen a világ legnagyobb dietetikai szervezetei is egyöntetűen azt mondják, hogy tökéletesen egészséges az ember állati eredetű élelmiszerek fogyasztása nélkül is. Ilyen esetben sem az a szélsőséges, aki azt mondja, hogy ne ártsunk feleslegesen, és csökkentsük a cicaáldozás számát nullára, annak ellenére, hogy matematikailag a egy normál ember skálája szerint így lenne. Mégis nonszensz, hogy a helyes döntést meghozó, másoknak nem ártó egyén a szélsőséges, nem igaz? Másrészt ha a skála kiinduló pontja más, akkor mondjuk a középút-szélsőségek skálájának három szintje a következő lesz: szentként tisztelet / nem ártok nekik, de más fölé sem helyezem őket / kihasználom őket skálán nézzük, akkor mindjárt a vegánság lesz a középút. Úgy gondolom, hogy ha más élőlények felesleges ártása ellen emelünk szót, az sosem lehet szélsőséges, maximum az adott kulturális közegben tűnik annak.
@ZsS9114 жыл бұрын
Most vannak háborúk, meg béke is van. Akkor legyen az arany közép út, az a biztos, maradjon néha háború, de azért legyen béke is... :D
@GabenDave4 жыл бұрын
@ az isten vagy az evolúció(kinek mi) arra teremtette az embert hogy fogyasszon húst aki kínozni akarja magát kínozza odáig meg vissza vagyok nagyon sok Vega kajáért de nincs olyan dolog a világon amiért feladnám a húst! DE Igazából mindenki azt csinál amit akar engem nem zavar csak ne magyarázzák nekem mert nem érdekel! Pl én Szinte sosem iszom kólát de húzzon el az összes nyomorult az északi sarkra úszkálni aki miatt az ízesített Pepsi kólák és Cocakólák cukormentesek ezzel csak azt érték el hogy egyiket se fogom megkóstolni sose !
@bazsivoq6274 жыл бұрын
@@GabenDave eredetileg nem arra teremtette, csak később engedte meg
@csatlosbence24734 жыл бұрын
Lehet ez csak az én szervezetem van így de, én lassan 1 éve nem eszek húst, és sokkal jobb nekem így. Kevesebbet fáj a hasam. Nekem a hal az egyetlen amit eszek de azt csak kis mennyiségben nem tudom, hogy hívhatom e magam emiatt vegetáriánusnak. Én nem akarom senkire se ráerőszakolni. Nekem így a jó, és én teljes mértékben elfogadom, ha valakinek máshogy jó. Én rendszeresen összeírom azt amit eszek, és minden szükséges anyagot eszek.
@freebirdcsatornaja4 жыл бұрын
Nem, nem leszel vegetáriánus, ha eszel állatot :D Van egy ilyen szó rá, hogy peszketáriánus, de ne is akard magad felcímkézni, mert nem az a lényeg! :)
@StoneTunnel4 жыл бұрын
Ismét nagyon értékes videót készítettél Atis! Pacsi 😉🤜🤛😎
@DannyFowler84 жыл бұрын
Néha rá nézek egy-egy témánál a Tanulom Magam csatornára. Mivel a tudomány oldaláról közelíti meg, ezért sejtettem maradnak feltáratlan dolgok. A kutatók és tudomány túl sokat vitázik kinek van igaza és kinek nincs. Nos az igazság az, hogy mindenkinek igaza van és senkinek sincs igaza. Ami lényeges és kimaradt ebből a videóból, hogy a levágott, megölt, megkínzott állat húsában rengeteg cortisol, azaz stresszhormon szabadul fel már az állat tartása alatt, legfőképp a halála pillanatában. Ezt a rengeteg stresszhormont az ember megeszi és teljes mértékben alacsonyan tartja az egyén rezgésszintjét. Szellemi gondokat, mint a feszültség, utálkozás, ingerlékenység stb tud magával hozni. A jelenlegi állatenésztés teljes mértékben természet ellenes, hogy millió/milliárd számra halnak meg az állatok erőszak által. Ezek után ezt az erőszakot bevisszük a testünkbe, ahol kifejti hatását. A kicsontozó, feldolgozó folyamatokról nem is beszélve, mennyi plusz méreganyag kerül bele a húsba, nem beszélve a ritka gyenge minőségű tápokról, illetve egyes helyeken antibiotikumokról stb. B12 vitamint általában utólag fecskendeznek bele a húsba, azért található meg a húsban B12, csak erről nem szeretnek beszélni. Ahogy arról se szeretnek beszélni, hogy a sajt valójában a tehén tejéből, gennyéből, jól felsózva készítenek el. Mondanom sem kell, mennyire egészségtelen. A rák, cukorbetegség, demencia, intolerancia legfőbb kiváltó oka az állati eredetű dolgok fogyasztásából ered. Ezt nem fogják kommunkálni az emberek felé, hisz a világ jelenleg abból él, hogy a betegséget fenntartsák és nem a gyógyításon van a hangsúly. Erről hosszasan lehetne írni, de nem szeretnék snekiben sem feszültséget generálni, csak leírtam a véleményemet, amellyel vagy elgondolkodnak vagy pedig zsebre teszik. Nincsen bajom egyik oldallal sem, mert mindkét oldal nagyon tudatlan módon képes viselkedni sokszor. Szimplán egy-két szempár felnyitása a célom, és nem az, hogy neki támadjak az embernek miért ne egyen húst. Mindenki saját döntése.
@annamariablaga58884 жыл бұрын
Köszönöm! Hasznos videó :) Az én véleményem az, hogy a legtöbben úgy tesznek, mintha aggódnának az embertársaikért miközben csak az igazukat akarják bizonyítani. Vegánként valóban aggódom a családomért, ahol mindenki túlsúlyos és nem egészséges. Aggódom, hogy lesz-e a következő generációnak megfelelő élőhelye és a miatt is, hogy lehet, hogy állatokat úgy mutogatnak nekik száz év múlva, mint a dinoszauruszokat nekünk. A sok szenvedésről nem is beszélve, amit az ipari húsgyártás okoz. Annyit még elmondanék, hogy csak körül kell nézni a mai fiatalság még a gyereknemzésre is képtelen a legtöbb esetben. Rengeteg betegséggel küzdenek, ami 60 évesen is korai lenne. Nem kell, hogy mindenki vegán legyen, elég lenne, ha kicsit tudatosabban élne. Ahogy Atis te is mondtad. ( Valóban a legtöbb értelmes vegán már nem veszekszik, hanem példamutatással győz meg :- működik, ezért vagyunk egyre többen)
@0123mandarin4 жыл бұрын
szerintem ez a videó félrevezető és áltudományos és elfogult. Hatalmasat csalódtam Atisban, teljesen olyan érzésem van, hogy megkörnyézeték agráripari marketingesek, hogy a fiatalság körében agitáljon a veganizmus ellen. itt egy válasz rákzbin.info/www/bejne/pXK8oHh7ob-rq68 :
@gyulanagy89514 жыл бұрын
😂😂😂 te aztán értelmes vagy! Szegény gyerekeid 🙄
@betolyas4 жыл бұрын
A legnagyobb gond a táplálkozási formákkal, hogy átlagemberre vannak kalibrálva. Az embereknek nem egyforma a testük, így ideális esetben teljesen egyedi táplálkozási szokásokat kellene követni, ami a saját biológiai paramétereihez és életviteléhez alkalmazkodik.
@mazsolt214 жыл бұрын
Ez így ebben a formában nem igaz. Mindenkinek ugyan azokra a tápanyagokra van szüksége. Az ideális már rég megvan adva, csak a korábbi életmód miatt lehetnek hiány és többlet a szervezetben. Ez a hibás táplálkozás miatt és mozgás hiánya vagy épp túl sok fizikai munka miatt alakul ki. Ezért annyival egészítenélek ki és gondokon így értetted hogy ehhez viszonyítva kell beállítani a tápanyagbevitelt :)
@betolyas4 жыл бұрын
Igen, ez is benne volt, de még hozzávenném az eddigiekhez az alergiákat, intoleranciákat és a DNS mutációk által előidézett egyedi tápanyag többlet igényeket.
@szekelymartin81534 жыл бұрын
Ez nem igaz, mindenkinek az a legoptimálisabb, amire evolúciónálisan adoptálódtunk.
@betolyas4 жыл бұрын
Amit mondasz, az azt jelentené, hogy minden emberi test és ember érő igénybevétel megegyezik. Ebben az esetben valóban, nem kell egyebet tenni, mint az evolúciónk által diktált tápanyagokat bevinni, de a valóság nem ilyen.
@user-jr5vh4kl8k4 жыл бұрын
@@betolyas Így, így! 👌
@cybulka014 жыл бұрын
Cowspiracy
@lauradaru16674 жыл бұрын
Videotémànak esetleg az álomfejtés azaz minek milyen jelentősége lehet? :D
@osvilagiszafari4 жыл бұрын
Ez egy jó ötlet
@zoltanfinta89994 жыл бұрын
Nagyon jó ötlet, Alkotó álomban olvastam utoljára erről, nagyon érdekes és mély témának találom, remélem egyszer lesz róla videó, ha már tudatos álmodásról volt
@daviddavid-mi5qw4 жыл бұрын
Az álom nem csak azokat a dolgokat rakja össze amiket láttál elképzeltél aznap?
@Stolas94 жыл бұрын
@@daviddavid-mi5qw Nem teljesen, de valóban teljesen felesleges túlagyalni őket, mert semmi extrák. Az álmokban megjelenhetnek olyan dolgok, amiktől félsz, amiket szeretsz, amik a vágyaid. Ennyi. Azzal álmodsz, hogy kutyát simogatsz egy állatkertben, hát jó. Nincs benne abszolút semmi extra. Szereted a kutyákat, azt simiztél egyet. Pont. Ennyi. Úgyhogy nem lenne nagyon érdekes téma az álmok, mert mindegyik mögött ennyi áll, vagy éppen ennyi se.
@szekelymartin81534 жыл бұрын
Ennek én is örülnék😄
@peterschwarcz27954 жыл бұрын
Le a kalappal előtted kis barátom! 53 éve űzöm a lakto-ovo vegetáriánus ságot,mivel szüleim annak neveltek, de még ilyen korrekt és objektív nyilatkozatot nem hallottam.
@Zsuzsi874 жыл бұрын
Ez (megint) egy érdekes video volt. 😀 Egyszer gyerekkoromban eldöntöttem, hogy vegetáriánus leszek. Aztán rájöttem, hogy a felvágott is húsból van, és nem tudnám elképzelni az életet rántott csirke nélkül... 😅
@montezuma4724 жыл бұрын
A csirke viszont el tudja az életét képzelni nélküled, főleg hogyha emiatt nem lesz kirántva.
@montezuma4724 жыл бұрын
@阿穆吉阿傑夫傑 Én ezt csak egy poénnak szántam, senki nem állította hogy vegán vagyok. Az én tányéromon is landolnak rántott csirkék.
@monikaszego66044 жыл бұрын
Köszönöm a videót!
@zsofiaburgyan63084 жыл бұрын
Dietetikus hallgatóként nagyon hálás vagyok a jól összeszedett videóért. 🙏🏼 Végre egy olyan véleménykifejtés, ami nem csak egy oldalról vizsgálja meg a dolgot! Csak így tovább, tudatosan! 🍏🍎
@katymajani9 ай бұрын
Atis! Több videód alatt is kritizáltam már adott témájú kutatásaidat, de ez a mostani egész jó lett. Azért hiányoltam mind a hús és tejipar valamint a vegán ipar árnyoldalait, de mint mondtad, ez a videó nem erről szólt. Majd egy másikban 😊
@bbfemma11384 жыл бұрын
Én vegán vagyok. Nincs semmilyen hiányom és nagyon boldog vagyok a bőrömben. Én az állatvédelem miatt kezdtem másfél hónapja. Húst viszont 3 éve nem ettem. Szerintem rendben vagyok
@janossaller17174 жыл бұрын
Nagyon jó videó volt! Annyit tudnék hozzá fűzni, mint személyes vélemény, hogy nézzünk a tükörbe, és mosolyogjunk egy fog villantósat. Én inkább a legegyértelműbb úton közelítem a témát , és az bizony a fogazatunk. Egy tipikus mindenevő fogazat. Ebből kifolyólag egy egészséges mindenevő étrend, és hozzá tartozó egészséges életmód ami szerintem a legmegfelelőbb egy emberi szervezetnek. A szélsőségeket meg tényleg kerülni kell, mint az élet bármely más területén.
@TheLuminousCleric Жыл бұрын
Más videóban meg pont az van,hogy növényevő fogazat, állkapocs mozgás, és emésztőrendszer.
@annavaloczi84674 жыл бұрын
Ez a téma pont jókor jött.😊Én most ebben az időszakban, 46 napig nem ettem húst és halat mert böjtöltem. Előtte még soha nem csináltam de mindig is szerettem volna egyszer böjtölni. Szóval mondhatnánk azt is, hogy 46 napig Lakto-Ovo Vegetáriánus voltam😁Kiváncsi voltam, hogy mennyire lesz hatással ez a szervezetemre. A tejtermékeket és a tojást semmiképpen sem akartam kihagyni az étrendemből, mivel tudom hogy a fejlődő szervezetemre ez nem lett volna jó hatással. De még valószínűleg így is kevesebb fehérjét vittem be mint kellett volna mert a körmömön megjelentek ilyen fehér foltok. Utánaolvastam és ez az egyetlen amivel meg tudnám magyarázni a jelenlétüket. Én egyébként ha tehetném akkor életem végéig vegán lennék mert imádom az állatokat és nagyon nagy állatvédő vagyok. De tudom azt is, hogy az embereknek, ugye főleg a gyerekeknek szüksége van ezekre a tápanyagokra (ugye ez a videóban is benne volt) meg bármennyire is sajnálom az állatokat, nagyon szeretek enni, húsokat is és ha ezen tényleg változtatni akarnék, akkor se nagyon tudnék, úgyhogy ezért lenne nekem nehéz lemondanom ezekről a dolgokról.😔Viszont úgy vagyok vele, hogy szerintem a táplálkozásban az arany középút a legjobb választás, ahogy ezt nagyon sok kutatás is bizonyítja. Tehát mindenből együnk, de ne vigyük túlzásba. Bár igazából szinte nekem az egész életem úgymondva az arany középútra "épül", mivel én szinte mindenben ezt látom jónak de ugye minden ember más és ez így van jól. Köszönöm ha idáig elolvastad!❤
@vankmonika22574 жыл бұрын
Szia! A WHO szerint bármely életkorban egészséges lehet az ember. Mint minden csoportban, így a vegánoknál is van olyan, akik ész nélkül csinálják. Bizony a vegánsághoz olvasni kell és tanulni, hogy tudd mivel viheted be a tápanyagokat. Ha tényleg ennyire szereted az állatokat, akkor lépj be a Vegan In Hungary Facebook csoportba. Vagy a Veganuár 2020 fb csoportba. Biztos vagyok benne, ha ugyanilyen tisztelettel és kultúráltan kérdezel, mindenre választ fogsz kapni! Utána rajtad múlik, hogy mit hiszel el és mit nem. Én kiskoromban állatmentő vagy állatorvos akartam lenni, annyira szerettem már akkor is az állatokat. A vegánság szinte berobbant az életembe. Mikor megtudtam, hogy hús nélkül is lehet élni, akkor kérdés nélkül belevágtam és kipróbáltam ezt az életmódot. Annyira tetszik a vegán életmód, hogy esküszöm neked soha többet nem akarok máshogy élni. Úgy érzem megtaláltam önmagam. Amondó vagyok, hogy aki kipróbálta és tapasztalta mindkét oldal pozitívumát-negatívumát, az tud őszinte, hiteles véleményt alkotni. Köszönöm én is, ha végig olvastad. 😊🐾
@annavaloczi84674 жыл бұрын
@@vankmonika2257 Köszi az infókat!🤗
@vankmonika22574 жыл бұрын
@@annavaloczi8467 Nagyon szívesen! 😊 Érdemes bekövetni facebookon vagy instagramon Váli Tamás vegán testépítő,táplálkozási tanácsadót illetve Tótfalusi Alexa vegán fitnesmodell bajnokot. Mind a ketten tudományos rövid, de érthető bejegyzéseket raknak ki. Nagyon sokat tanultam tőlük. Azért is javasoltam neked most ennyi mindent, mert ezeken keresztül lehet a legjobban megismerni ezt az életmódot. Köszönöm a megértésed és a nyitottságod. 😊
@klaudiascherhoff29173 жыл бұрын
Ajánlom mindenkinek a Hogy ne halj meg című könyvet, akit érdekel az egészség téma.
@fruzsi8704 жыл бұрын
Minden like nál csattintok ide egy ilyen:🍟emojit:🍟🍟🍟🍟🍟🍟🍟🍟🍟🍟🍟🍟
@Thrlmnpkk4 жыл бұрын
Szia Attis! Én egy saját magam által összeállított étrenden élek. Ezt azt jelenti, hogy nem eszek semmilyen cukrot (se csoki, se üdítő, se süti, stb), és nem eszek egészségtelen, zsíros ételeket (pl nem eszek chipset, állati zsírt, hamburgert, pizzát, stb). Csak teljes kiőrlésű pékárut fogyasztok. Nem eszek leveles tésztát sem (lasagne, péksütemény (sósat sem eszek!), rétes, stb). Amit eszek: hús, hal, tojás, teljes kiőrlésű pékárú, zöldség, gyümölcs, tejtermékek. Több halat próbálok enni, és több zöldséget-gyümölcsöt. Ezt az étrendet háromnegyed éve folytatom. Az első kB. 1 hónap volt a legnehezebb, mert én nagyon édesszájjú voltam/vagyok. És sajnos nem volt átmenet, hanem egyik napról a másikra átálltam erre az étrendre. Nagyon egészségtelenül éltem zöldséget, gyümölcsöt alig ettem egy hónapban, volt nap, amikor csak csokit ettem. Aztán elegem lett, és megalkottam a saját étrendemet, nagyon szigorúan betartom őket. Nincs büntetőnap, nassolás. Emellett bevezettem 4 hónapja a heti 5x edzést. 2 óra lovaglás, 3 óra torna (2x fit blast, 1x súlyzós edzés) egy héten. Most jól érzem magam a bőrömben, hogy fit vagyok. Amúgy nagyon tetszett ez a videód is, szerintem érdekesek ezek a táplálkozással kapcsolatos témák. 👍
@Sora-zr8hs4 жыл бұрын
Én már több mint 5 éve vegetáriánus vagyok és az égvilágon semmi bajom nincs.🤷🏻♀️
@gyulanagy89514 жыл бұрын
Sora még... 😀✌️
@ersarnold26734 жыл бұрын
Majd lesz ....nyugi....
@regotakacs79224 жыл бұрын
Én vegán vagyok, és szintén semmi bajom
@regotakacs79224 жыл бұрын
@@ersarnold2673 miért lenne? Mert nem eszik állati holttesteket? Nagyon egészségesnek tűnik tetemet enni.....
@Sora-zr8hs4 жыл бұрын
@@regotakacs7922 végre egy szimpatizáns aki ugyan azon okokból táplálkozik kedve szerint, mint jó magam😌
@tundeacs432421 күн бұрын
Hú ennyi kommentet ritkán látni egy videó alatt... Sziasztok! Szia Attis! Jómagam valamikor kacsafeldolgozó üzemben dolgoztam. Amióta felmondtam alig-alig eszek húst. Igazából meg is undorodtam, és az állatokat is megsajnáltam. Sokat gondolkoztam azon is, mi lenne ha egyáltalán semmilyen állati eredetű ételt nem fogyasztanék. Egyszer kipróbáltam egy hétig és nagyon jó érzés volt. Egyébként mindig félek attól, hogy így mégsem juttatok be elég tápanyagot a szervezetembe. Az hogy a szervezet elég tápanyaghoz jut e, azért csak részben függ attól, hogy az étrend milyen tápanyagokat tartalmaz! Ha a szénhidrátbevitelt jelentősen lecsökkented, a zsírt pedig megemeled, akkor a szervezet sokkal aktívabban kezdi el energiaként felhasználni a zsírt, és ezzel az is együtt jár, hogy a zsírban oldódó vitaminokat is aktívabban veszi fel! Aztán ha legalább időszakos böjtöt tartasz, akkor ezáltal pihenteted az emésztőszervrendszeredet, így amellett hogy bizonyos öngyógyító folyymatok is beindulhatnak amikor újra dolgoznia kell, akkor hatékonyabb munkát tud végezni! Szóval én ezekre is gondolok! Nem vagyok statikus, mindig próbálom magam fejleszteni! Valószínűleg ez is az oka a testmozgás mellett annak, hogy mindig jobb és jobb orvosi eredményeim vannak, ami előtt az orvosok egyébként értetlenül állnak (tisztelet a kivételnek, nagyon nehezen lehetett megtalálni), szklerózis multiplexem van ugyanis. Köszönöm a videót, csak így tovább!❤❤❤
@csordasrichard72144 жыл бұрын
Nem vagyok vegán, de szoktam olyan napokat tartani mikor konkrétan nem eszem sem húst, sem tojást és tejtermékeket sem, csak kíváncsiságból próbáltam ki. Néha kifejezetten jó tud lenni, de nem tudnám minden nap tartani.
@hannamegyasszai-biro30573 жыл бұрын
a tesztet megcsináltam, nagyon hasznos volt.
@jukaszokni4 жыл бұрын
az elgondolkodtató hogy a növényevőknek vannak húst imitáló kaják kitalálva: pl vegán hamburger, fordítva még nem láttam hogy saláta imitáció bélszínből
@blankazimanyi78314 жыл бұрын
ZAD HcSc ezer indok van arra, hogy valaki vegetáriánus vagy vegán legyen és abból csak egyetlen egy, hogy valaki nem szeretia hús ízét, undorítónak találja...
@vandavasas36664 жыл бұрын
ZAD HcSc a húst imitáló kaják azért hasznosak, mert segítik a növényi étrendet való átállást azoknak, akik még csak ismerkednek a veganizmussal 😊 emellett, mivel a vegán emberek nagy része a vegánságuk előtt szerette a húst (és etikai okokból váltott étrendet), érthető, hogy ha már létezik rá kegyetlenség mentes alternatíva, használja is. 😊
@arpadszeiff4 жыл бұрын
Ez egy fantasztikus időzítésű téma. Járványhelyzet idején nem mindegy, hogy a vírus milyen általános egészségi állapotban talál ránk. A hivatalos média nem törődik evvel, a vákuumra gyógyszerkereskedők csatak le. De ők a saját lovukat dicsérik. Attis egy üdítő kivétel. Témajavaslat: Hogyan pótolható otthon a mozgáshiány kijárási korlátozások alatt. De bármi téma időszerű lehet, mellyel az emberek általános egészségére hat.
@Changbinbiased124 жыл бұрын
Én imádom a húst, nem hiszem, hogy tudnék élni nélküle 😅❤
@peterszarvas943 жыл бұрын
Én sem hittem, folyton ettem, de sokkal jobb minden amióta nem!:) Egy kis saját utánajárás sokat segít!
@Changbinbiased123 жыл бұрын
@@peterszarvas94 Szerintem ez egyéntől függ. Túlságosan szeretem az ízét. Meg amúgy tanulmány is kimutatta, hogy a vegánok fizikailag gyengébbek. Persze ez nem sértés. De én személy szerint nem.hiszem, hogy jobb lesz nekem csak mert megvonom magamtól az egyik kedvenc ételem. Örülök ha neked bevállt, de én megvagyok így. Jól érzem magam.
@Inulany6154 жыл бұрын
Szia Attis~ Nagyon szépen összefoglaltad ezt a kérdést és végeredményben egyetértek veled. Én úgymond húsevő vagyok. De amikor látok ilyen vitás posztokat és az jön le hogy mindenevők vagyunk ezért fontos a szalonna mint az állat!!!! Én meg csak ülök hogy persze fontos a szalonna de szerintem az sem egészséges hogy egy nap az összes étkezésünkhöz húst eszünk, húst hússal, húsos körettel stb... Ugyanúgy fontosak a zöldségek és gyümölcsök! Nem mondom hogy tudatosan étkezek, de azért próbálok odafigyelni rá. Nem eszek gyors kaját, meg túl sok csipszet. Szeretek magamnak főzni. Próbálok kiegyenlíteni a zöldség és hús fogyasztásom. Sajnos a gyümölcsök maradnak el sokszor, meg bitang drágák az utóbbi időben :( Szóval igen tudatosabbnak kellene lennünk, és ez az élet minden területére igaz :)
@sweetpotato26224 жыл бұрын
A videóban elhangzottak több pontban is tévesek. Ajánlom figyelmedbe a választ erre a videóra... m.kzbin.info/www/bejne/pXK8oHh7ob-rq68
@vankmonika22574 жыл бұрын
Attis, próbáld ki a vegán életmódot egy hónapig. Ha nem tetszik, nyugodtan verd le rajtam. :D
@TheMogyeee4 жыл бұрын
haha
@33Akra4 жыл бұрын
Nagyon korrekt videó. Gratulálok!
@laszlobogdan42434 жыл бұрын
szerintem ez mentálisan dől el csakis rajtunk múlik, hogy mit eszünk(persze ez csak az én véleményem)
@daviddavid-mi5qw4 жыл бұрын
László Bogdán Hát nem is Ferenc pápa vagy buddha fogja megmondani
@Agatah9404 жыл бұрын
Szerintem ennek lehetnek más okai is. Nagyon rossz, hogy ha elmondom valakinek, hogy terhesen nem tudok húst enni, hányok tőle, akkor zakkantnak néz és attól fél, hogy majd a gyerekemnek sem akarok húst adni... :D Pedig nekem alapvetően semmi bajom a húsfogyasztással és várom, hogy visszatérjen a régi étvágyam. Viszont az tény, hogy amióta nem eszek húst, azóta elmúlt mindenféle gyulladás a szervezetemben és jobban is érzem magam olyankor, amikor éppen nem émelygek. :D Ennek lehetnek szerintem hormonális okai is. Én arra gondolok, hogy a szervezetem nem tudja tolerálni a húsban található hormonokat, ezért vagyok tőle nagyon rosszul. És ha valaki ezt megtapasztalja, hogy milyen jó hosszú idő után teljesen egészségesnek lenni, akkor nyilván meg szeretné őrizni ezt az állapotot. Az ember azt eszi, amit úgy gondol, hogy a szervezetének szüksége van és kíván, ha valaki zöldségre vágyik hagy egyen zöldséget, ha húst, akkor pedig húst...Tudom, hogy az én példám elég ritka és egy átlag vega nem azért vega, mert fizikálisan nem bírja. (Vagy lehet, hogy mégis a szervezet "szól", hogy mire van szüksége? Fogalmam sincs nekem sem és ez most nem egy kötekedő komment akar ám lenni, csak én is filozofálgatok :D) És szerintem, aki húst eszik hússal és makk egészséges, az sok esetben bolondnak nézi a szerinte "éhező/koplaló" vegákat, hisz neki mások az igényei és neki tökéletesen megfelel a hús hússal étrend, közben lehet, hogy más meghalna ugyanattól az étrendtől, mert nem bírná a szervezete. Ugyanez fordítva is igaz lehet. Nem vagyunk egyformák. És egy ember sem marad ugyanolyan egész életében.
@Belloqkac4 жыл бұрын
@@Agatah940 sok boldogságot kívánok a babához :), és nagyon tetszett a kommented :)
@Csillamcica4 жыл бұрын
@@Agatah940 nekem is tetszett a kommented, amúgy én is erre jutottam magamban, hogy mindenkinek egyénileg is mások az igényei. Van ismerősöm aki azt mondta, hogy hús nélkül sokkal gyengébben érzi magát, egy kommentelő meg azt írta, hogy hús nélkül sokkal több az ereje azóta. Embere válogatja ezt is. A baj ott van, hogy hajlamosak vagyunk a másikat támadni, hülyének nézni amiért másképp képzeli el az életét, mint ahogy azt a többség szerint kéne. És legyen szó akármiről, nagyon kevés az a kulturált ember aki normális vitát tud folytatni a másikkal és nem egyből támadás, meggyőzés lesz a cél.
@Agatah9404 жыл бұрын
@@Belloqkac Köszönöm szépen! :)
@petranyi1234 жыл бұрын
Szerintem egyik félnek sincs igaza és mind kettőnek igaza van valamiben. Egyensúlyre kell törekedni mint mindenben az életben.
@xdrs74 жыл бұрын
Szerintem én is vegàn leszek 😌🙈
@noraakantisz81872 жыл бұрын
szerintem ez egy nagyon érdekes videó, viszont azt gondolom, hogy nem csak a személyes egészség szempontjából szabad összehasonlítani a két oldalt -ahogy mondtad, mindkettő ugyanannyira lehet egészséges és egészségtelen is-, hanem környezetvédelmi szempontból.
@noraakantisz81872 жыл бұрын
is
@tgamer58994 жыл бұрын
Hús evők like, vegánok comment. Lássuk, melyik csoport a nagyobb?
@regotakacs79224 жыл бұрын
.
@Sianara014 жыл бұрын
Vegetáriánus vagyok és bár azon vagyok, hogy kevesebb tejterméket fogyasszak, azonban úgy gondolom, hogy számomra ez az étkezés a megfelelő középút :) Mellette mozgok rendszeresen és szedek vitaminokat is, ami szerintem mindenféle étrend mellé ajánlott. Jól érzem így magam, bár tényleg jobb lenne kevesebb tejet fogyasztani xD
@lucabozo45434 жыл бұрын
Én dolgoztam vágóhídon, amiatt amit ott láttam lettem vegetáriánus. Viszont nem zavar, ha valaki húst eszik, amíg nem akarja rám erőltetni.
@hunniaruhak9194 жыл бұрын
Én azt nem értem meg, ha valaki videót csinál egy témában, akkor az miért nem jár utána jóval részletesebben a dolgoknak? Amikor elmondom az orvosoknak, hogy vega vagyok és vegán egyáltalán semmi rosszat nem reagálnak. Akkor neki miért kell ilyet kijelenteni a kis film végén, hogy az az egészséges, ha húst is eszünk, meg zöldségeket, növényeket, mert kobalamint úgysem tudunk bevinni a szervezetünkbe. (?) Ugyanis nekünk is mindenféle vitamin meg ásványi anyag megvan a jákafa gyümölcsben és Spirulina algákban. Sőt! Elmondanám, hogy utóbbiban 250 %-kal TÖBB b12 van, mint a marhamájban. Most olyan sajtkrémet vettem, amiben B12 van. Szóval eléggé utálom, aki csak okoskodik, de nem tájékozódik eléggé utána a tényeknek. És még akkor csodálkoznak, hogy többnek, meg jobbnak gondolom magam a húsevőknél. Igen, mert én miattam nem kell bűntelen, védtelen állatokat megölni. Ja! Meg aztán olvasottabb is vagyok ezeken a területeken.
@nandorhorvath61234 жыл бұрын
A mamámék vegák már 40 éve de semmi bajuk, sőt nagyon jól vannak!
@karolyszabo37884 жыл бұрын
Nagyon alaposan felkészült vagy. Ezért szeretem a videóidat. A húsevők esetében vajon vizsgálták-e mennyi szénhidrátot, kenyeret es esetleg tejet fogyasztanak? Ezek felelősek elsősorban a c vitamin hiánnyal karöltve a szívinfarktusért. Nézték-e szednek-e táplálékkiegészítőket, mennyi c vitamint fogyasztanak? Nem hinném. Magában az, hogy hust eszik,vagy nem eszik még ad nem pontos vizsgálati eredményt. A mértékkel való húsfogyasztás egészséges. Sajnos azonban az ipari termelési módszerek, az antibiotikumok stb. nagyban károssá teszik a húsokat. Magam a paleo étrendet követem, de nem vagyok szektás es nem szeretem a vad vegánokat sem. Amikor elkezdenek gyilkosozni, meg barbározni, általában letiltom öket.
@kisspetra71514 жыл бұрын
" Tudatosság kellene" mondja Attis, és én még hozzátennem, hogy és mértékletesség. Csakhat épp ez az, amire nem képes az emberiség
@devidszabo66804 жыл бұрын
A tudatosságba szerintem beletatozik a mértékletesség, hiszen ha tudatos vagy minden részletre gondolsz elvben. De igazad van arra is figyelni kell.
@RutyuRaptor4 жыл бұрын
Én mértékletes vagyok, csak annyi steak-et eszek amennyi belémfér.
@FoxQxQ4 жыл бұрын
Jó lett a videó
@ninadragnon8074 жыл бұрын
Olyan opció miért nincs hogy "alig eszek húst mert nem szeretem" Ed: amúgy szedek vasat és vitaminokat!
@doxanger4 жыл бұрын
A videóban is elmondja: flexiterianus
@ninadragnon8074 жыл бұрын
Nem ugyan az
@agnesnemagi4 жыл бұрын
Szemi vegetáriánusnak mondhatod magad :)
@Belloqkac4 жыл бұрын
Kedves Nina nem vagy egyedül, ismerek egy testvérpárt, akik szintén nem szeretik a húst, az egyikük vegetáriánus, a másikuk meg hébe, hóba eszik, szegény anyjuk teljesen odavolt :D egyébként cukrászatuk van :D
@krisztinabeniczky88224 жыл бұрын
Szia Nina! Èn teljesen ilyen vagyok. Nagyon kevès húst eszek, mert nagyon nem szeretem. Mindig azt hiszik, hogy divatból csinàlom, pedig nem. Kiskorom óta ilyen vagyok. Amúgy a csalàdomban senki nem ilyen, de legalàbb elfogadjàk 😊 A kisfiam meg pont az ellentètem. Imàdja a húst 😁
@MsBlami4 жыл бұрын
Szia Attis, sosem kommenteltem még ide, de ez egy olyan téma, ahol muszáj vagyok.:) Nagyon szeretem a videóid, így picit félve indítottam el ezt, nem tudtam mire számítsak. Én három éve vagyok vegán és nem tartom az étrendem szélsőségesnek, ha bele gondolok nekem már ez a "normális" :) Vannak olyan dolgok a videódban, amivel nem értek egyet,viszont annak nagyon örültem, hogy tárgyilagos maradtál a kérdésben. :) Én rengeteget kutattam a vegánság témában, erről írtam a szakdolgozatomat. Ha kíváncsi vagy több ilyen kutatásra (akár a rák kialakulása/kockázata vegán életmódnál) szívesen elküldöm neked. A B12ről is vannak nagyon jó anyagok, ahol lebontják, hogyan is van ez konrétan ha ez ember húsevőként vagy vegánként viszi be. Összességében véve örülök, hogy megcsináltad ezt a videót, remélem így több ember utána jár a vegánságnak vagy legalább elgondolkozik rajta, hogy csökkentse húsfogyasztását. További sok sikert neked, és remélem ha visszaáll a világ a rendes kerékvágásba elindul a tréninged. :) Blanka
@regotakacs79224 жыл бұрын
Sajnos eddig a vegyesen táplálkozók részéről nagyrészt gyűlölködő kommenteket láttam, de hátha... Én is vegán vagyok
@anikohajdu87974 жыл бұрын
Szerintem mint a legtöbb területen itt, is az arany középút a jó választás. Mértékletesség a kulcsa mindennek :)
@domotrock46294 жыл бұрын
Én ugy vagyok vele hogy letojom magasrol ki mit eszik csak ne akarják rám terhelni a saját ételüket/fogyasztásait.
@fanniszabo9394 жыл бұрын
hát nem tudom Atis.. azért ez nem lett valami független videó, végig érződik az álláspontod, plusz egy-két pozitívum a vegánság mellett is, hogy ne érje szó a ház elejét. ennél jóval tudományosabb megközelítésre számítottam, csak mintha valahogy nem akartad volna eléggé a vegáság pozitívumait felsorolni (természetesen a húsevés pozitívumaival együtt!!), maradtál a biztonságos határon hogy ne érjen támadás egyik oldalról sem. 🙃
@emokepecsi951511 ай бұрын
Nomeg a hús és tejipar milliószor nagyobb biznisz - ez is valahogy kimaradt...
@rozsasarkozi14934 жыл бұрын
Engem anyukám születésemtől fogva vegetáriánusnak nevelt, mivel ő is ezt az életmódot követte és szerette volna ha én is megöröklöm ezt tőle. A kezdetektől fogva mindig is egy különc voltam mindenhol, az oviban az iskolában, táborokban, de még akkor is ha csak egy barátomhoz mentem vendégségbe és náluk vacsoráztam/ebédeltem stb. Külön menü kellett nekem mivel nem ehettem meg azt amit a többiek is, mert abban van hús. Nagyon ritkán előfordult hogy húsmentes étel volt, de ez ha előfordult heti egyszer. Így mindig az adagok töredékét tudtam csak megenni, vagy pedig a speciális igényeim miatt külön kellett összeállítani nekem az étlapot. Húst nem fogyasztottam, viszont miden állati eredetű táplálékot ettem (tojás, tej, sajt röviden a tejtermékek).Kezdetekben nem volt ezzel baj, engem nem zavart. Aztán elkezdtem serdülni, 13 éves voltam és még életemben nem ettem húst. Előjöttek ennek a hátulütői, vérszegény és vashiányos, emellett rengeteg érzékenységem is van mivel nem kaptam meg a megfelelő energia forrást, a fehérjéket is csak növényi úton tudtam bevinni. Az energia szintem alacsonyabb mint az átlag, és mivel vegaként nem csak a zöldségek a lehetséges opciók, imádom a szénhidrátot. Kakaós csiga, kifli, minden ami hízlal én pedig tömtem magamba őket. Nem volt akkora nagy sosem, de azért felesleggel mindig is küzdöttem emiatt. Mostanra pedig zavar, és részben magamnak és ennek az életvitelnek köszönhetem ezt, és ne feledkezzünk meg a rengeteg problémáról ami ezzel jár! Nem rossz dolog az ha az ember nem visz a szervezetébe húst, de azt inkább önszántából tegye és akkor, ha már nem egy fejlődő szervezetről van szó, mivel később garantáltan megissza a levét :)
@chaos98GTVS4 жыл бұрын
Kedves Attis, ha meglesed a choline kutatás abstractja alatt található conflicts of interest részt, feltűnhet hogy melyik iparban dolgozók pénzelték az adott kutatást :) Továbbá hiányolom a tényközlést, miszerint egy liter folyóvízben💧 elegendő B12 volna számunkra. Tudni illik, hogy azzal hogy fertőtlenítjük a vízünket, megvonjuk magunktól a B12-t is, amiből a szervezetnek pár microgramm is elég volna. Miből van a B12, mi állítja elő? 🦠 Ezen túl jól esett volna ha utánajársz egy kis összehasonlításnak, mennyi kálcium🦴 van pl. egy pohár tejben és egy marék szezámmagban, vagy karfiolban stb. hamar kiderülne, hogy ha odafigyelünk gyerekjáték megfelelő kalcium mennyiséget bevinni, és növényi alapon összhangban lesz a magnéziumszükségletünkkel is. Cinkből 5 kanál napraforgómag elég egy napra, de ez csak egy extrém csalás, a lényeg hogy odafigyeléssel ez is könnyen megoldható. A hemevas bizonyított rákkeltő számunkra emésztés során, borzasztó egy oxidáns, és C-vitamin jelenlétében a növényi vas másfélszer jobban felszívódik és hasznosul (ha egy negyed nyers paprikát megeszünk étketéskor, már meg is oldottuk ezt a problémát). A folsavas állítást nem igazán értem, Cronometerben mérem miket eszek, és a napi minimum szükséglet kétszerese általában összejön anélkül hogy figyelnék rá, ami tökéletes. 🦾Proteinből ezen túl hasznos lett volna egy kis kutatás, és kiderül hogy a min.szükséglete egy embernek testkilogramonként 0.8g, és testépítőknél a maximális hasznosítható mennyiség 1.6g körül mozog. Egy átlag embernek oda se kell figyelnie rá, ha a napi kalóriamennyiségét elfogyasztja, testépítőknek meg minden étkezéskor hüvelyes zöldség és kész. A szükséges taurint még a kutyák is képesek előállítani, épp ezért több éven keresztül a guinness-rekordot a legtovább élő kutyaként egy vegán kutyus tartotta 27 egészséges életévvel. (macskákra ez nem vonatkozik, azok belepusztulnának xD) Cholineból nem árt tudni továbbá, hogy rákkeltő egy húsevő/mindenevő bélflórában, elég komplex de igazolt folyamat. D-vitaminból 60kiló steak vagy 12 kiló csirkemell elfogyasztása elegendő egy napra, de ha valaki hatékony akarna lenni, akkor 1250g marhamáj, vagy 175g organikus lazac is megteszi... de van egy jobb megoldás is, 10 percre kimenni a napra, abba senki nem hal bele! :D RawAnna-ról csak annyit, hogy nyersvegán (az embernek nem azért fejlődőtt ilyen nagyra az agya, hanem mert megsütöttük a keményítődús (télen is elálló) ételeket és amylázt termel a nyálunk ==> Instant agykaja🧠)... Ezen túl pedig abszolút nem figyelt az omega3-6 arányaira, ami napi egy kiskanál lenmagpehellyel, vagy chiamaggal stb. könnyűszerrel kiküszöbölhető probléma (ezt sok vegán nem tudja, azért van az esetükben stroke kockázata meg a B12 pótlása nélkül). Továbbá hiányolom megemlíteni a teljes értékű növényi alapú vegán étrendet, és hogy a vezető halálozások közül mindegyik kockázatát csökkenti (kivéve a balesetekét xD). Jól esne egy kicsit mélyebb kutatás az állati eredetű ételek hatását illetően: Koleszterin, IGF-1, methionine, leucine, telített zsírsavak(napi max 13g az ajánlott), transzzsírok, heme-vas, hormonok és még sokan mások, illetve ezek emésztésekor felszabaduló anyagok, pl. ammónia. Jó lenne ezt a témát lebontani több nézet és szűk témakör keretében. A hírközlés se lesz felszínes és a nézettségednek is jót tehet, ráadásul csak más forrásokból kell anyagot lefordítanod, az nem olyan megterhelő mint újabb és újabb témákat kitalálni. És még meg se említettük az etikai részét, és a testi adottságokat (lúgos nyál és vízelet; fogak és izomzat; emésztőrendszer stb.)
@szivakelena4 жыл бұрын
Elég nehéz úgy vegánnak lenni a családban, hogy szinte mindenki húsimádó és jövőhéten disznót vágnak.....
@krausoscar30254 жыл бұрын
Beszelni kellene, a husokban rejlo novekedesi hormonokrol, es antibiotikumokrol...is Ami igy atkerul az emberbe, es okoz kozvetve vagy kozvetlenul szamos betegsegeket..
@zsofitoth88244 жыл бұрын
A húsfogyasztóknak nem kell odafigyelniük a tápanyagokra?
@andraskirsch7954 жыл бұрын
Az Ausztrál, az Amerikai és a Brit Dietetikusok Szövetsége is egybehangzóan állítja, hogy a kellően változatos vegán étrend MINDEN életszakaszban biztosítja a szervezet számára szükséges összes elemet: www.livekindly.co/myth-buster-vegan-diets-are-unhealthy/ (8 éves vegán múltammal pedig én is.)
@RutyuRaptor4 жыл бұрын
Helyes akkor csak ezzel a fajta étrenddel várlak holnap az épitkezésen. Meglátjuk lesz-e kedved 12 óra malter vödrözés után salátát enni.
@peterdanielantal3524 жыл бұрын
Egyél amit akarsz a szervezeted úgy is érzi hogy mire vágyik. És szerintem is az aranyközépút a jó.
@ananas40644 жыл бұрын
@Tamara Bábiczki az enyèm *homokra*
@szabolcsbokor89114 жыл бұрын
A vegánok a gombát megehetik ? Az élővilág 5 országa szerint az se nem állat se nem növény... :D
@animalibera67604 жыл бұрын
Bármit megehetnek, mert ez nem tiltólista. A vegánok önszántukból döntenek úgy, hogy az állatokat nem használják ki és nem ölik meg. A gomba nem érző élőlény.
@nah_id_win...4 жыл бұрын
Fun fact: A gombák közelebbek állnak az állatokhoz mint a növényekhez
@Bogica1334 жыл бұрын
Van olyan vegán, aki pont ezért kihagyja a gombát, nem eszi meg.
@razettechan93424 жыл бұрын
Itt a lényeg, hogy nem érző lény, így a legtöbb vegán eszik gombát
@nah_id_win...4 жыл бұрын
@@razettechan9342 ez azért nem biztos hogy igaz. Jelenleg nem lehet biztosra venni hogy a növények éreznek fájdalmat vagy sem
@danitakacs45314 жыл бұрын
Én vidéki "paraszt" srác vagyok és már kiskorom óta tartottunk itthon állatokat (malac, kacsa, pulyka, csirke, kecske, bárány) és ez mellett eléggé nagy a kertünk is ahol meg zöldségeket termesztettünk. Szóval ezzel a "csak a hús" és "csak a Vegán" dologgal akkor találkoztam mikor felkerültem Budapestre középsuliba. Szerintem az egyensúly a fontos, hisz az állati fehérjéket könnyebben tudja a szervezetünk átalakítani mint a növényit, de a bolti húsokban nem bíznék meg 100%-ig. Szerintem ha nekem fontos a minőségi táplálkozás akkor háztáji termelőktöl veszek élelmiszert, mert a boltokban pl. A zöldségek és gyümölcsök (nem is beszélve a félkész ételekről) fixen tartalmaznak valami tartósítószert. Másfelől kedvenc hogy a szupermarketekben kapható "hús pogácsát" 60% szója 10% víz S jó ha csak 20% található benne hús
@joefoldvari3747 Жыл бұрын
A növényi fehérje lassabb felszivódású de tökéletesen hasznosul, hibátlan! Űdv!
@federdork21854 жыл бұрын
What the health című dokumentumfilm az valahogy máshogy közelít a húsevéshez mint te... Egyébként mindenkinek ajánlom.
@rekamocza40474 жыл бұрын
Én vega vagyok. Igazából úgy kezdődött, hogy láttam egy videót a legnépszerűbb húsüzemekről és eldöntöttem, hogy ebből én biztos nem eszek többé. Állati eredetű dolgokat eszek/iszok tejet, tojást stb. Mellé még tejcukorérzékeny vagyok, szóval elég jó párosítás.🙃😃
@laszlo82154 жыл бұрын
*Válaszok* *Húst hússal* 🥩🥩
@akoskovacs37404 жыл бұрын
Nem akarok vitát kezdeni, de az én véleményem azokhoz a vegánokhoz, akik azért nem esznek állati eredetű táplálékot mert meg szeretnék védeni az állatokat, hogy a húsipar nem fog leállni a vegánok miatt. Azzal tesszük a legtöbb jót, hogy a levágott állatot megesszük. Ha nem esszük meg kárba vész és hiába vágták le.
@gaborcsurgo8224 жыл бұрын
Jó gyerek vagy, de vegák nem feltétlen az egészségeséletmód miatt nem eszenek húst. Az erőszakmentes táplálkozás fogalmára is gondolj :)
@tanulommagam4 жыл бұрын
Kedves Gábor! Elmondtam a videóban, hogy számos aspektusa van a vegánságnak - mint a természetvédelem, állatok védelme, ruházkodás, szépségápolás, stb - viszont ezek a témák önmagukban felölelnének egy videónyi hosszúságot, ezért ebben a videóban csak az egészségre gyakorolt hatását fogjuk megnézni és ebből a szempontból közelítem meg a témát. Kérlek értelmezd a videót, mielőtt kommentelsz. Köszönöm!
@osvilagiszafari4 жыл бұрын
Ez egy tévhit hidd el nem lenne a hús ipar nélkül se lenne jobb az állatoknak az iparban gondolj bele hogy bánnak velük na szerinted ha nem lenne rájuk többé szükségük hogy szabadulnának megtőlük
@norics55314 жыл бұрын
H Krisztián Nem az a lényeg, hogy hogy pusztulnának el, nekik már kvàzi „mindegy”. A túltermelést kéne megszűntetni. Régen se ettek minden nap húst, nekünk se kellene.
@osvilagiszafari4 жыл бұрын
@@norics5531 ez igaz ezzel egyet értek
@norics55314 жыл бұрын
Így a kevesebb haszonállatot könnyebb jobb körülmények között tartani.
@zoltanpeter82248 ай бұрын
50 évet töltöttem és rendszereset fogyasztok húst , nehéz fizikai munkát végzek . Kb 10 éve kipróbáltam a vegetáriánus étrendet , igaz hogy csak pár hónapig de annyira legyengültem hogy a végén már csak reszkettem . Amiótta ujból fogyasztok húst minden helyrejött . A munkahelyemen a leg erősebb embernek tituláltak , 150 kg-ot könnyedén felemeltem . Most is teljesen rendben vagyok , évente járok kivizsgálásra , én bizony sok húst fogyasztok de csak házit mindenből amit én tenyésztek .
@whoiskicsi4 жыл бұрын
Szia attis! Lenne egy videó ötletem: a Brightburn a lángoló fiúról egy ilyen kritikát vagy reakciót készíthetnél mert egy csatornán sincs normális videó róla és érdekelne más véleménye. Kérlek gondold át mert nagyon jó lenne! 😁🙏❤️
@gaborkiss57664 жыл бұрын
Ez nem is filmkritikás csatorna
@whoiskicsi4 жыл бұрын
@Mátyás Bajusz pont azért mert elcseszett. Attis nagyon viccesen tud kritizálni (ha viccesen akarja) és érdekelne az ő véleménye is. Pont
@whoiskicsi4 жыл бұрын
@@gaborkiss5766 tudom. De miért ne lehetne ilyen videó is?
@gaborkiss57664 жыл бұрын
Hát például pszichológiai részéről lehetne hogy milyen hatással van rád az jó lenne de kimondott kritika nem lenne túllsok értelme
@mschaos214 жыл бұрын
Én környezetvédelmi szempontok alapján követem a növényi táplálkozást már 3 éve, előtte kiskorom óta vegetáriánusként táplálkoztam, mert nem szerettem a húst. A tudatosság szerintem is kulcsfontosságú, nem zavar, hogy az emberek folyasztanak húst és állati eredetű ételeket, szívük joga, viszont a pazarlás és mértéktelenség ami a húsiparban és mondjuk a tejiparban, tojásiparban van, az elszomorító és egyáltalán nem fenntartható.
@tamaskirilla15594 жыл бұрын
Csak a hús 😍🥓🥩🍗🍖
@Random-84 жыл бұрын
Egy videót lehetne csinálni : A nagy kihülésről azaz ahogy az univerzumunkból szépen lassan eltunik minden . Szerintem ez egy izgalmas téma .
@EE-dj7et4 жыл бұрын
1., najó hogy értelme is legyen én nem vagyok vegán de nem ítélem el a vegánokat sem.
@bencebodacz49084 жыл бұрын
Ezeknél a különböző kutatásoknál kíváncsi lennék, hogy mennyire vizsgálták meg a különböző ételfogyasztók által használt élelmiszerek származását. Tudjuk hogy a jelenlegi (sajnos részben szükségszerű) agrárkultúránk mellett a különböző ételeink tápanyagtartalma közel sem egészséges. Teljesen mindegy melyik táborba tartozom, ha a zöldség-gyümölcs bevitelem GMO és agyon műtrágyázott monokultúrás termőföldekből származik, a vágóállat amit fogyasztunk az meg tele antibiotikumozott nem szabadtartású... stb. Aztán itt van még az életvitel: pl. hasonlíts össze egy irodista vegánt egy mindenevő bányásszal. Nem egy kategória. Továbbá hányadik generációs a mindenevő és a vegán/vegetáriánus? Általában ez előbbi felmenői is ettek mindent, míg a második csoport(ok) felmenői is. Munkahelyemen sok indiaival dolgozom együtt. Talán köztük lehet releváns mintát venni: a munka ugyanolyan megterhelő, köztük van (egyedül?) Többgenerációs vegetáriánus hindu, valamint többgenerációs mindenevő keresztény. Ez előbbiek általában kisebbek, erőtlenek, vékonyak, míg az utóbbiak nagyobbak, erősebbek. Ez is elgondolkodtató.
@balintl.82804 жыл бұрын
Nem vagyok vegán, de látott már valaki gorillát, húst enni?
@balintkovacs66294 жыл бұрын
Semmi rosszindula. De lenne egy kérdésem. Szerintetek ez jogos? Volt egy vegán lány, aki azzal kampányolt a vegánság mellet, mert néhány borsodi kisebbségi agyonvert egy gólyàt. És ez úgy jött le , h aki vega az is " vétkes" az ügyben.
@montezuma4724 жыл бұрын
Teljes ostobaság volt a lánynak ezt a dolgot párhuzamba hozni a vegánsággal, ugyanis a kölykök akik szétverték a gólyát, nem étkezés céljából tették. Azért tették, mert szadista kis férgek. Szóval ezt az incidenst felhasználni a vegánság mellett enyhén szólva is etikátlan.
@balintkovacs66294 жыл бұрын
@@montezuma472 meg a mâsik kedvencem az volt, amin volt egy agâr és jött avval, hogy éhezretve van a kutya. Esetleg olvasd el a Tyukszar az edzőcipőn című cikket.
@garushun95414 жыл бұрын
BLOOD FOR THE BLOOD GOD!!!!
@nyxie13074 жыл бұрын
Tetszik a profilképed😄 Garrus😍
@kisgyuri5344 жыл бұрын
Nagyon jó videó, azt sajnálom egyedül, hogy kitértél a vegán étrend konkrét hátrányaira, viszont a húsevőére nem. Kicsit részletesebben beszélhettél volna akár az állati eredetű termékek és a rossz koleszterin kapcsolatáról, vagy ilyesmi.