10 lat raczej nie przetrwa Zachód w takiej formie jaką widzimy w ostatnich dekadach, więc dzisiejsze pato-priorytety stracą na znaczeniu. - albo Zachód zbankrutuje z powodu "nadrukowanych" pieniędzy, które nagle przestaną być wymienialne na świecie i priorytetem stanie się wyżywienie ludności. - albo dojdzie do wojny domowej w poszczególnych krajach, która rozleje się na na cały Zachód i obróci w proch lewoskrętnych jełopów, co doprowadzi do neo-konserwatyzmu. - albo dojdzie do globalnej wojny, która wyłoni technologie korzystne dla wojska, więc praktyczne dla cywilizacji i ludzi. - albo inżynierowie z Nigerii, oraz ginekolodzy z Afganistanu zamienią Zachód w Liban, wiec priorytetem będzie zachowanie życia a nie brylowanie na salonach motoryzacyjnych. Zachód jest obecnie tak niestabilny ideologicznie, gospodarczo, społecznie i technologicznie, jak napompowany do granic wytrzymałości balon. Wystarczy mocniejszy podmuch wiatru, ostra drobina piachu w powietrzu, aby pękł z hukiem.
@4nrgy2 ай бұрын
może tak być ale: Chiny mają wejście do europy: Węgry i Serbia. Czylli transfer nowoczesności się utrzyma Crypto i wolnośc poruszania utrudniają okradanie przedsiębiorczych. Czyli budżet EU i panstw członkowskich wysycha. więc możliwości prowadzenia polityki również takiej niszczącej stają się coraz mniejsze. Fizyka wygra bo zawsze wygrywa z ideologią
@ansuz36532 ай бұрын
@@4nrgy - Chiny nie są żadnym Bogiem a jedynie dosyć silnym mocarstwem globalnym, więc nie powstrzymają przemian w Zach. Cyw. (wręcz celowo przebiją ten balon) ;) - Od 2007 spekuluję na giełdzie a w tym czasie kupowałem i sprzedawałem największe g*wna z Newconneckt, ale takiego jak krypto nigdy nie tknąłem, za bardzo śmierdzi. ;) - Finanse UE a w szczególności USA są tak bardzo zdeprawowane jak Ursula von der Layen i Kmela Harris razem wzięte. Prędzej rozdęte Słońce pochłonie Ziemię, niż UE i USA zdołają skupić własne długi, gdy reszta świata zacznie je wyprzedawać. ;) "Fizyka wygra bo zawsze wygrywa z ideologią" Fizyka (astrofizyka) to miłość mojego życia od podstawówki i tutaj zgadzam się z Tobą, ale... ...ale rozkładające się na deszczu szczątki ludzi i walące się, zrujnowane wieżowce to też fizyka. To właśnie entropia Zachodniej Cywilizacji "zrodziła" obecną pato-ideologię.
@MG-fr3tv2 ай бұрын
myślę, że droga na skansen EU już dawno ustalona
@ansuz36532 ай бұрын
@@MG-fr3tv Nie doceniasz europejskiej prawicy. ;)
@ansuz36532 ай бұрын
@@MG-fr3tv Wahadło polityczne zostało tak bardzo naciągnięte w lewo, że lada moment wyrwie się lewoskrętnym z rąk a potem ruszy coraz szybciej na prawo, aby na końcu przełamać moralny ogranicznik i roztrzaskać z hukiem zegar historii, jak inkluzywną czaszkę młotem. ;)
@3ndru12 ай бұрын
Panie inżynierze, kontrola jakości widzów wyłapała błąd w edycji. Poziom głośności (zbędnego) podkładu "darmowa muzyczka" od 14:45 został zamieniony z kanałem audio MIC. Napisów brak, czytanie z ruchu warg utrudnione, wysłuchanie komentarza oraz rozmów jest niemożliwe. Jak inny widz to pięknie opisał "muzyczka spieprzyła ten film" - sama prawda
@burkosalw2 ай бұрын
Taki z niego inzynier jak z kociej dupy trąba
@bartech1012 ай бұрын
Rozmowa jak w klubie disco przy głośniku.
@3ndru12 ай бұрын
@@bartech101 Może nawet trudniej, w klubie disco możesz przysunąć ucho do rozmówcy, możesz coś na migi przekazać albo złapać za rękę i udać się do cichego miejsca. Z tym nagraniem już nic nie zrobisz, może tylko Pan Inżynier.
@PolskiRoland11 күн бұрын
Ale wiesz, że ten film mógł być tak celowo stworzony? Sporo youtuberów tak robi, jak uznaje, że chce zrobić z czegoś videoprezentację.
@tadeusz43062 ай бұрын
Zrób cos z ta muzyka najlepiej wylacz !!!!!!!!!!!!!!!
@zezek17832 ай бұрын
Piękna muza!
@nesezege2 ай бұрын
@@zezek1783 typowe granie do kotleta...
@JayDustheadz2 ай бұрын
Wrecz przeciwnie, imo swietna muzyka jako tło, bardzo relaksujaca.
@zezek17832 ай бұрын
@@JayDustheadz Przecież wiadomo, że nie jest to muzyka pretendująca do miana Sztuki, a muzyczny podkład dla procesów przemysłowych (tu: wstawienniczych). Autor nie wizytuje filharmonii, wiec czego ci "znafcy" oczekują? Już tacy miłośnicy Chopina? Wątpię.
@superenduronako41422 ай бұрын
Też bym wolał słyszeć komentarz niż muzykę.
@b.bb.b48062 ай бұрын
Przygody He-Man'a w Chinach. Pytam gdzie jest szkieletor i keidy wreszcie zostanie pokonanay. Na potęgę posępnego czerepu.
@itrabos2 ай бұрын
Raczej Gracjana.
@januszlepionko2 ай бұрын
@@itrabos A to nie było tak, że Gracjan to była polska odpowiedź na He-Mana? ;)
@aknife72 ай бұрын
Ta dziwna muzyka zagłusza to, co istotne....
@arkadiuszpiasecki46352 ай бұрын
z targów zamiast słychać ciebie to słychać muzykę. Pozdrawiam
@miecz83162 ай бұрын
Nie rozumiem tego edytowania filmiku, prowadzisz jakąś rozmowę z kimś, a muzyka tak głośno gra że nic się nie da usłyszeć, o co tutaj chodzi? W ogóle czemu ta muzyka jest tak mega głośno w porównaniu do wszystkiego innego...
@AndrzejKlimczak-cn8qu2 ай бұрын
Bo to są tajne i poufne rozmowy z najmądrzejszymi chińskimi firmami :)))))
@jarajara12582 ай бұрын
Ta głośna muzyka w drugiej połowie to jakaś porażka nic nie słychać.
@ImArabaT2 ай бұрын
Myślę, że zamiast dawać serduszko to lepiej zapodać odcinek bez tej muzyczki, mając materiał źródłowy nie stanowi to wielkiego problemu.
@spamator122 ай бұрын
@@ImArabaT popieram.
@grzegorzwarszawski37442 ай бұрын
Chińskim inżynierom nikt nie rzuci pieniędzy??? Przecież tam rząd wspiera przemysł motoryzacyjny w stopniu w jakim się europejskim firmom nawet nie śniło.
@AndrzejKlimczak-cn8qu2 ай бұрын
Prawdę napisałeś, dumping cenowy i dopłacanie miliardów przez chińczyków to jest standard! Każdy to wie oprócz etatowych chińskich propagandystów i dezinformatorów, ale służby w Polsce już pracują nad chińskimi agentami i nie uciekną nawet w kamperze do Portugalii:))))
@hublanek2 ай бұрын
to wsparcie polega głównie na ułatwieniach kontaktów biznesowych oraz pełnego dostępu do badań prowadzonych za publiczne pieniądze a u nas "badania" za publiczny grosz robi się po to żeby dostać grant na kolejne nic nie wnoszące badania z których nic nie wynika
@adamkuczynski17322 ай бұрын
@@AndrzejKlimczak-cn8qu polskie koncerny upadają a Rząd pyta się UE o pozwolenie na dofinsowanie 🤣 - to Chińczykom się nie podoba i nie chcą się spytać 😂😂
@dexta19832 ай бұрын
@@hublanek Bzdura , są to dotacje bezpośrednie idące w miliardy dolarów, jest dużo informacji na ten temat , jeden ze znanych kanałów motoryzacyjnych na youtube "povagowani" nagrał cały odcinek na ten temat zresztą dość rzeczowy. Skąd informacja żę chodzi tylko o ułatwienie kontaktów?
@hublanek2 ай бұрын
@@dexta1983 Cóż chyba nie masz pojęcia jak działa to państwo zresztą w powagowanych było tyle bredni na temat Chin że nawet nie mam zamiaru ich wszystkich wymieniać
@mirekg92192 ай бұрын
Ta śliczna muzyczka SPIEPSZYŁA cały film !!!!!
@zezek17832 ай бұрын
Jeszcze pokomentuj prowadzenie kamery.
@MrMrnk2 ай бұрын
@@zezek1783trochę trudno ustalić co gość mówi bo muza ciut za głośna i przeszkadza A prowadzenie kamery jest superowe
@zezek17832 ай бұрын
@@MrMrnk Jeśli gość mówi, a muza "przesłania" tę wypowiedź to znak, że tak chciał autor, że nie pasowało to autorowi do jego działa. Uwaga na poziomie: dlaczego kamerzysta nie ujmował rozporków, bo ja chciałem je widziec. Albo to Koncert Życzeń, albo Wycieczka z Przewodnikiem. Bez urazy, ale więcej skromności by wypadało.
@leff4442 ай бұрын
Piepsz i fanilia
@dariuszb.97782 ай бұрын
Pamiętam, jak 30 lat temu na studiach mieliśmy gostka z Niemiec (nie pamiętam której części). Chwalił się, że Niemcy są w przeciwieństwie do zacofanej Polski już postindustrialne, a my głupki dopytywaliśmy się go co to właściwie znaczy i co oni właściwie produkują. Postindustrializm Niemiec polegał na tym, że dostawali od Rosji tanie surowce, które rozprowadzali z marżą po całej Europie (Rosja w zamian dawała gwarancję, że nie będzie ich równie tanio sprzedawać innym krajom tej części kontynentu) oraz wyprowadzili swój przemysł za granicę, przy tym nieco do Europy Wschodniej, a większość do Chin wraz z know-how i "patentami" (dla Chińczyków coś takiego jak "patenty" nigdy nie istniało; Japończycy chociaż udawali pół wieku temu, że je respektują, a takie kraje jak Polska czy Czechy nie miały nigdy wyboru, jak oddawać połowę zarobionej kasy na obsługę patentów, znaków zastrzeżonych zagranicznego właściciela etc.).
@andrzej21111Ай бұрын
Polska sama zlikwidowała swój przemysł aby nie było konkurencji dla przemysłu z Niemiec. BND dobrze wiedział jak pomóc Polakom w likwidacji przemysłu.
@Max-zd5jsАй бұрын
Religia w szkołach ,za przedmioty ścisłe zrobiła z Nas Osłów !!!.
@andrzej21111Ай бұрын
@@Max-zd5js Dokładnie. To już nawet nie typowa religia tylko ideologia jednej partii zwanej prześmiewczo PiS.
@mehow357Ай бұрын
@@andrzej21111😂😂😂 Za komuny, i tuż po komunie to mieliśmy taaakie produkty i taaakiej jakości że nikt na świecie ich nie chciał, tylko ruski od nas brał w ramach bloku 😂😂😂 doucz się, ja nie muszę bo pamiętam 😂😂😂
@andrzej21111Ай бұрын
@@mehow357 Teraz także w sklepach produkty z UPAdliny kiepskiej jakości i jakoś publicznie nie ma marzekania. Jest promocja i ludzie się cieszą.
@grzegorzsmetny-sowa28362 ай бұрын
Muzyka zbyt głośna na filmiku z targów, zagłusza konwersację
@heniokwasek70572 ай бұрын
Bardzo ciekawa wiedza, niesamowity pasjonat z Pana. A od pasjonatów człowiek uczy się najszybiej. Jeszcze przed chwilą myślałem że "wodór jest genialny/ paliwo przyszłości". Teraz jak widzę ile jest z tym problemów i jak mnoży koszty to już wiem o co chodzi. Dziękuję, bardzo wartościowy film.
@ansuz36532 ай бұрын
- VHS nie wyeliminowało z rynku Betacam - Silniki iskrowe nie wyeliminowały zapłonu samoczynnego - Budownictwo z kamienia/ betonu nie wyeliminowało domów drewnianych To tylko ideologia dąży do zachowania jedynie słusznej prawdy (technologii). Fizyka na którą się powołujesz dąży do entropii i rozkładu różnych technologii na różnych odbiorców gotowych je przyjąć z powodów ekonomicznych, kulturowych, czy mody. Gdy ideologia, wraz z jej nosicielami, zgnije na ulicach miast, nie pogrzebana, wtedy eko-system technologiczny (fizyka) zadecyduje gdzie technologie znajdą swój habitat i czy znajdą jakikolwiek. ;)
@4nrgy2 ай бұрын
silniki z zapłonem iskrowym nie wyeliminowały diesla bo .. są gorsze. pod każdym względem ale głównie sprawności. entropia polega na tym że zawsze wygrywają rozwiązania pochłaniające mniej energii również tej umysłowej czyli np łatwiejsze. nie wyobrażam sobie świata w którym wolę jechać na stację tankować auto zamiast podłaczyć je do domowej fotowoltaiki🤷♂️
@ansuz36532 ай бұрын
@@4nrgy Ja wcale nie wartościowałem wyżej wymienionych technologii, gdyż każda z nich ma swoje zalety, wady, oraz własną niszę. - Znam mnóstwo zastosowań, gdzie silnik lżejszy, prostszy, tańszy, posiadający wyższe obroty, mniej awaryjny, cichszy dyskwalifikuje zapłon samoczynny, ale... ...ale znam drugie tyle zastosowań, gdzie silnik Diesla pokonuje "prymitywny" zapłon iskrowy. - Zgadzam się, prostota, łatwość, taniość, powszechność, czy prymitywność zawsze zwycięża nad jakością, jednak to nie jest nie jest entropia, ale... ...ale zasada Kopernika-Greshama. (zły pieniądz wypiera dobry). ;) - Zdecydowanie wolę auto, które trzeba tankować w trasie w powszechnych stacjach, niż w domu z własnej infrastruktury i rezygnować z prędkości, lub klimatyzacji aby dojechać, lub na wózku ciągnąć agregat i cysternę na paliwo, ale... ...ale jeżeli tym autem jeżdżę tyko do pracy, na zakupi i do pubów, to auto tankowane w domu z gniazdka jest niezastąpione. (Troszkę przerysowałem tematy, aby było bardziej obrazowe) ;)
@ukaszszewczyk31962 ай бұрын
@@4nrgy przecież gdybysmy teraz zaraz Wszyscy tankowali swoje auta ze swojego prądu to zaraz wszyscy placilibysmy dodatkowy podatek i juz by nam nie bylo tak wesolo. Jakiekolwiek zmiany w tej kwestii to beda jedynie okresy przejsciowe. Chwile bedzie tanio i wygodnie zeby zaraz bylo jak zawsze.
@bishbish91112 ай бұрын
@@4nrgy W zimę ładowanie z fotowoltaiki? Jak ktoś mieszka w bloku, to też sobie nie poładuje.
@krzysztoft71232 ай бұрын
Polski projektant m.innymi reflektorów i logo znanego producenta samochodów powiedział, że w Chinach są czy jest szkoła, w której 4 000 absolwentów uczy się właśnie jak stworzyć nowoczesne i jak najbardziej przemyślane cuda motoryzacyjne i inne. Wygląda na to, że to działa. Wywiad z nim czytałem lub oglądałem (nie pamiętam) ok. 15 lat temu.
@TheRPacer2 ай бұрын
Jeśli baterie stanieją trzykrotnie, czyli ich dzisiejszą ceną trzeba podzielić przez 3. Zatem stanieją nie o 300 proc., tylko w przybliżeniu o 66,7 proc. Gdyby ich cena obniżyła się o 100 proc., kosztowałyby 0. To chyba niemożliwe?
@4nrgy2 ай бұрын
Typowy błąd osoby nie pracującej z procentami. Masz akcje spolki Polsat. Akcje staniały 50% ale potem wyrzucili synusia i wzrosły 70%. Czyli zarobiłeś 20%??? Nie mam cierpliwosci czasem
@TheRPacer2 ай бұрын
@@4nrgy Popraw mnie jeśli się mylę, ale zdaje mi się, że na tym Polsacie straciłeś 15 proc.
@dafafaaf767913 күн бұрын
@@TheRPacerCena akcji*0.5*1.7=cena akcji* 0.85
@kumir_2 ай бұрын
9:36 Najprawdziwsza prawda! Żadne dotacje i sracie. Producent ma zarabiać a nie czekać na dotację!
@dexta19832 ай бұрын
Przecież chińscy producenci aut elektrycznych żyją z dotacji rządowych, pisałem o tym u siebie w komentarzu , nawet w polskiej prasie można znaleźć informacje ma tem temat BYD w 2022r dostało 2.1 mld dolarów rządowych dotacji dla przykładu. Niektórzy producenci funkcjonują tylko dzięki dotacjom od państwa, kiedy się kończą dotacje producent znika z rynku.
@burkosalw2 ай бұрын
Za przeproszeniem ale pierdoli głupoty że chińskim fabrykom rząd nie rzuca państwowych pieniędzy. Chińskie elektryki są najmocniej dotowanymi przez rząd na świecie.
@kumir_2 ай бұрын
a ver ! (czyli po naszemu: wyjaśniam!). W Chinach dotacje są na : 1. nowy produkt (innowacyjny raczej) i wtedy jacyś ..otwierają firmy krzak, biorą dotacje, coś tam może i poprodukują przez lata paru..aż się kasa skończy i plajta. Potem kolejna pula "kasy" od Rządu i powtórka...tylko , że Rząd to robi pod hasłem "przegonić zachód", tzn. naganianie ludzi do wyścigu szczurów. No i z tej polityki dziś jest "parę" potężnych firm: telefony, komputery, maszyny budowlane i tp. 2. Dotacje albo ulgi na podatkach...jak ktoś eksportu to coś tam. No i wiadomo, wszechobecny "udział" Państwa w firmach (czyli taki dostęp do kapitału jak ORLEN od NBP za rządami ...) ALEEEE, w Europie o dotacje unijne jest ....trudne dla szaraka. Sami swoi dostają. np. duże firmy typu VW pod projekty elektro, albo kumpel z laboratorium w Rzeszowie na innowacyjny krem do ciała... Nie ma porównania! Najlepszy przykład przedstawił autor na tych targach, rozwiązanie przedstawione przez chińczyków jest kompletne, abstrahując od jakości i trwałości komponentów.
@Martin-b6p2 ай бұрын
00:22 Gwoli ścisłości istnieją silniki spalinowe zasilane wodorem. Honda ma takie prototypowe konstrukcje oraz nawet w Polsce na jednej z uczelni stworzono system zasilania silnika wodorem. Problemem jest, że wodór spala się w wyższej temperaturze niż benzyna lub olej napędowy co przy używaniu do spalania powietrza atmosferycznego zawierającego około 80% azotu powoduje powstawanie dużych ilości tlenków tego pierwiastka (NOx), które są szkodliwe dla ludzi. Istnieje co prawda metoda zmniejszania tych zanieczyszczeń przez stosowanie ubogiej mieszanki, czyli nie stechiometrycznej, która dla wodoru wynosi 1:34 a aż 1:64 (proporcja paliwa do powietrza), ale to powoduje znaczące zmniejszenie mocy silnika. Której można przeciwdziałać zwiększając pojemność silnika, ale to powoduje zwiększenie masy "obrotowej" oraz całego silnika, aby wytrzymał naprężenia związane z jej pracą, co powoduje wzrost masy całego silnika jak i zmniejszenie jego sprawności.
@bronisawkrzyzek22902 ай бұрын
Dodam tylko że są w producenci samochodów ciężarowych zainteresowani silnikami spalinowymi zasilanymi wodorem, prace trwają ale diabeł tkwi w szczegółach np. niska kaloryczność, problemy ze smarowaniem, bezpieczeństwo. O temacie infrastruktury nie wspominam
@1969OLEK2 ай бұрын
Dzisiaj ładowałem samochody ciężarowe piaskiem w ciężkim terenie. Każda wywoziła po około 25 ton w błocie na odcinku 1 kilometra do utwardzonej drogi a potem trasa 10 km do rozładowania. Każda z nich zrobiła po około 12 transportów. Ciekawe ile te wynalazki potrafią?
@4nrgy2 ай бұрын
nie wiem w jakich to było warunkach obiektywnie ale zdolności terenowe aut elektrycznych są nieporównywalne, zero poślizgu i cała moc co do mW tam gdzie potrzeba
@1969OLEK2 ай бұрын
@@4nrgy zrobię film i ci prześlę
@zygmuntwieliczko4742Ай бұрын
Właśnie do tego elektryki są najlepsze. Małe prędkości i krótkie odcinki - bajka dla elektryka.
@zbigniewlachowicz72582 ай бұрын
Gdyby tak jeszcze raz była możliwość wybrania kierunku kształcenia...., to wybrałbym mechatronikę, elektronikę, mechanikę i architekturę !!! A nie ekonomikę w kierunku "organizacja przedsiębiorstw"... ! Bo to jest kierunek dobry, ale nie w naszym socjalistycznym pojęciu sprawy.... !!!
@gRuHa892 ай бұрын
7:24 myślę, że to też wynika z tego, że amerykańskie ciężarówki były zawsze po prostu kiepskie, a na pewno dużo gorsze od europejskich. Popatrz na filmy w sieci jak Jankesi się zachwycają jakimiś Scaniami czy Magnumkami z lat '90. W porównaniu do ich ciągników to były statki kosmiczne - amortyzowana kabina, amortyzowany fotel, regulowana kolumna kierownicza, synchronizowana skrzynia, wysokość stania w kabinie. To są punkty marketingowe Tesli Semi, na nas to nie robi wrażenia, bo jest to standardem w byle śmieciarce od 30 lat.
@andy22972 ай бұрын
Jak zwykle ciekawostki. Dzięki wielkie ukłony 🙂
@SzymonTVnHujownia2 ай бұрын
Toyota wprowadza wymienialne wodorowe cartridge
@piotrkomorowski95172 ай бұрын
Ciekawy materiał. Dziękuję.
@distalrapid58782 ай бұрын
Świetny materiał Arku. Dzięki wielkie za relację. Muzyka jest LUX! Wszystko w klimacie. Też myślę, że 5-6 lat i europejskie firmy spłyną, bo Chińczycy są zwyczajnie praktyczni, a nie teoretyczni. Pozdrawiam serdecznie! :)
@Martin-b6p2 ай бұрын
19:50. Przydało by się ściszyć muzykę, gdyż nic z tej rozmowy nie słychać poza "500V system". ;( Z tego co widzę, to panele z mikro soczewkami. Ciekawe jaką to ma sprawność.
@jakubiskra5232 ай бұрын
Na metr kwadratowy? Taką samą jak inne
@Martin-b6p2 ай бұрын
@@jakubiskra523. Nie jestem dokładnie pewny czy to akurat ten typ modyfikacji panelu o którym kiedyś czytałem, ale tego typu soczewki miały skupiać silnie światło na małych elementach PV, które dzięki temu miały osiągać większość sprawność konwersji energii fotonów na energię elektryczną. Poza tym miały być bardziej odporne na zmianę konta padania promieni słonecznych, gdyż nie następowało tak łatwo odbicie przy większym koncie odchylenia położenia panelu od zenitu względem słońca.
@jakubiskra5232 ай бұрын
@@Martin-b6p Każdy panel w obojętnie jakiej technologii będzie miał mniej więcej podobną moc na taką samą powierzchnię, przy braku jakichś odbić itp. a ile te odbicia wnoszą to nwm, ale przypuszczam że mało ze względu jak się ma produkcja z paneli względem ułożenia słońca na niebie.
@tygrys00722 ай бұрын
Jak dla mnie samochody ciężarowe mogą dalej jeździć na diselku... Czekam na te niskie ceny tych nowych baterii i wtedy kupię sobie magazyn energii do domu 100kw/h. Jak europa jest taka zacofana i zdziera z nas kasę to wole kupić od chinola który mimo niskiej ceny i tak na tym zarobi. Konkurencja jest najlepsza dla konsumenta!!! A chejterzy to przeważnie ci co za chwile na tym stracą i srają w portki. Obniżcie ceny to będziemy kupować od was proste🤔. Marża 300% to zdzierstwo.
@bartoszczajkowski57652 ай бұрын
300 % nie mogą, 100% tańsze by zero kosztowały. Chyba, że to żart. Pozdrawiam. 3x tańsze mogą być.
@4nrgy2 ай бұрын
jeżeli liczymy z dołu. Vat też liczysz nie od ceny brutto z góry tylko doliczasz do ceny netto nie?
@bartoszczajkowski57652 ай бұрын
@@4nrgy matematyczne niemożliwe. Do 100 % tańsze mogą być. Więcej nie.
@kretowicz162 ай бұрын
@@4nrgy zgodnie z logią matematyczną twierdzisz źle, jak coś tanieje od dołu? Jeżeli jest promocja na coś 50% to nie znaczy że tanieje 200% ;) Tylko właśnie że tanieje o 50%. Z Twoją logiką to by musieli dopłacać, bo jeżeli x to cena bazowa, 100% rabatu to za darmo, a 300% rabatu, to x - 3x = -2x Więc dopłacają 2 krotność ceny która nie dawno była na rynku?
@Payek7392 ай бұрын
Chyba autorowi chodziło o to : Na przykładzie 1000 zł - 50% = 500 zł I 500 zł - 50% = 250 zł I 250 - 50% = 125 zł (Nie wiem jak to nazwać obniżka 150% ? haha) Ale się tam nie znam może głupoty pisze ;}
@xyzzyx3482 ай бұрын
300% to chyba że by nu dopłacili 200% 😂
@tomaszjanuszewski-r8o2 ай бұрын
Ogólnie jeżeli chodzi o baterie i czas ich ładowania to jest do zrobienia w bardzo krótkim okresie czasu żeby to szybko było ale moje pytanie jest inne skąd wziąć energię żeby je naładować
@krzysztofczaraj170Ай бұрын
Oj tam czepiasz się. Nie ma fizycznej możliwości .... to abstrakcja. Ogólnie jeżdżenie z baterią to stary i idiotyczny pomysł. minęło 150 lat i dalej krążymy wokół tego samego problemu. A dlaczego ... bo jest on nierozwiązywalny. To błędna droga.
@patrac2826Ай бұрын
Niemcy poświęcili miliardy na opracowanie pojazdów zasilanych wzorem oraz kotłów ogrzewajacych budynki zasilanych wodorem, w związku z tym w UE będzie wodór czy to bezpośrednio, czy to hybryda podukująca prąd ze spalania wodoru. Nie ważne, że to nie efektywne ekonomicznie, ważne żeby Niemcom się kasa zgadzała.
@dominikm17652 ай бұрын
Fajnie że Pan był i to zrelacjonował ... w takich miejscach można zobaczyć przyszłość. Europa jest pase ...
@biuro712 ай бұрын
Przydałoby się jakieś rozpoznanie w zakresie pasty wodorowej. To taki niemiecki wynalazek bardzo poprawiający stabilność wodoru.
@Pyramidey6662 ай бұрын
Dobre trwałe i szybko ładujące się baterie to klucz by motoryzacja spalinowa odeszła do lamusa, mówie to jako mechanik, sprawność silnika spalinowego to jakieś ~35% podczas gdy elektrycznego już 80-90% liczby mówia same za siebie.
@marko_z_bogdanca2 ай бұрын
A liczyłeś sprawność ładowania i przetwarzania paliw kopalnych na energię elektryczną a także sprawność transportu energii elektrycznej z elektrowni? Chyba nie.
@4nrgy2 ай бұрын
SZYBKOŚĆ REAKCJI na sterowanie. silnik spalinowy nawet najlepszy z najmniejszym turbolagiem to są minimum 1/10s do 1 swkundy elektryczny 1/1000s to nic trudnego więc sprawność przeniesienia napędu jest zupełnie inna kiedy na minimalne nawet zmiany warunków np przyczepności czy przeciążeń komputer sterujący samochodem może reagować praktycznie w czasie rzeczywistym
@4nrgy2 ай бұрын
co do sprawności produkcji prądu generator diesla ma 50% sprawności auto z silnikiem diesla 30-35% jeśli kierowca jest b.dobry
@hublanek2 ай бұрын
@@4nrgy do tego od marca do września jest nadprodukcja energii z pV a w pozostałym okresie można ją uzupełnić właśnie generatorami których sprawność będzie większa niż 85% bowiem da się z nich odzyskać ciepło które w tym okresie jest bardzo potrzebne - przynajmniej w naszej części świata
@mariusz072 ай бұрын
@@marko_z_bogdanca, paliwa kopalne nawet w Polsce już się zwijają. Za kilkanaście lat to Bałtyk będzie największą elektrownią w Polsce, a paliwa kopalne będą miały może z 20% udziału w energetyce.
@grzeniu72462 ай бұрын
ciężarówki elektryczne mają ten problem, że są za ciężkie, i jedyne co mogą wozić to styropian
@hublanek2 ай бұрын
jeśli będą mieć niezbyt wielką ale łatwo wymienialną baterię (np w 5 min) to już niekoniecznie
@4nrgy2 ай бұрын
@grzeniu7246 liczyć umiesz? ciągnik siodłowy waży 8t jeżeli zastąpimy silnik i układ napędowy prostszym elektrycznym to zostaje na 4-5t na baterie. to oznacza 2MWh baterii myślenie nie boli
@mariusz072 ай бұрын
W Rabenie już są elektryki i jakoś styropianu nie wożą tylko zwykłą spożywkę.
@hublanek2 ай бұрын
@@4nrgy jak widać matematyka jest bardzo bolesna :)
@krzysztofkozowski29682 ай бұрын
@@mariusz07 ale wokół komina jezdzą
@Markus-v1v2 ай бұрын
Dobrze posłuchać ulubionego pieniacza internetowego :-)
@pawek95282 ай бұрын
Hej ta zwiększona masa resorowana faktycznie poważna sprawa, wał ma dużo zalet ale te baterie porozrzucane w każdym wolnym miejscu z kablami gdzie popadnie, elektronika też lubi być odpowiednio chłodzona a wszystko to nie lubi deszczu, piachu, kamieni...
@mariusztrusiewicz67202 ай бұрын
Mam pytanie z innej beczki, czy na targach były silniki pneumatyczne ( na powietrze)??
@4nrgy2 ай бұрын
nie. jest bardzo duża strata na energii na sprężaniu
@Sebastian.Brzozowski2 ай бұрын
Bardzo cenny materiał - dzięki. Jako kierowca zawodowy z Kanadyjskich prerii myślę, że o ile parametry takie jak zasięg i ładowność będą zbliżone lub bedą przewyższać spalinowe konstrukcje to przyjma się szybko. Obecnie tylko dystrybucja lokalna mogła by wykorzystywać ładowane elektryki. W mojej firmie sa kierowcy którzy poruszaja sie tylko i wyłącznie pomiędzy dużymi miastami gdzie mamy swoje przeładownie a do klienta dowozi towar lokalny kierowca który pracuje w godzinach pracy ,,dziennych". My często jeżdzimy w systemie dwie ciężarówki na jednej trasie gdzie w połowie drogi wymieniamy się naczepami. Firma która ma 40 ciągników ma około 150 naczep chłodni :-) Zawsze zastanawiałem sie czemu chłodnie nie są przystosowane do elektrycznosci - ale diesel wygodniejszy :-)
@ukaszszewczyk31962 ай бұрын
@@Sebastian.Brzozowski mamy na firmie pierwsze auto i naczepe w pelni elektryczne. Naczepa fajna, nawet sobie baterie doladowuje hamując bo na jednej osi ma mmechanizm roznicowy i pradnice na nim. Ale ciagnik to volvo o smiesznym zasiegu 250km. To parodia jest. Dystrybucja jedynie wokół komina wchodzi w gre jak na razie.
@MrMisty19692 ай бұрын
18:20# muzyka zaglusza rozmowe
@Tomasz_O2 ай бұрын
Europa to skansen. Dzięki za relacje 👍
@carbondog9305Ай бұрын
Po czwarte cena wodoru 100zł za kg dla 100km, bo koszt 1kg, to od 50kWh, czyli łatwo policzyć, że 50kW jest droższe niż 20kWh zużywane przez EV na 100km.
@ambidextrous83562 ай бұрын
jestem mocno zdziwiony tą aparycja i ponad przecietna elokwencja ! duzy plus sub i wrzucam na oglądanie po koleji filmy z tego kanału 🎉
@chinski-kanal-informacyjny2 ай бұрын
Facet nagrywa, a realizator przykrywa to muzyką. Gdzie tu sens? Ukłony
@dawidblachowski2 ай бұрын
Jeśli coś tanieje 100% to jest za darmo. Czyli skoro baterie tanieją 300% - tzn że będą do nich dopłacać 200% ich wcześniejszej wartości? Biore.
@maciej00925 күн бұрын
Staję w kolejce zaraz za Tobą ;)
@doobaq12 ай бұрын
12:30 Niekoniecznie 15-letnie gwarancje świadczą o nadchodzącym obniżeniu cen albo jakimś przełomie technologicznym. Teraz chodzi o to żeby wykroić sobie jak największy kawałek tortu za wszelką cenę - na takiej zasadzie jak Uber, który przez lata dopłacał do każdego przejazdu po to żeby pozyskać każdego możliwego klienta. Może i liczą że za te 15 lat faktycznie produkcja stanieje ale w czasach kiedy prezesi największych korporacji zmieniają się co dwa lata, chyba nikt się tym aż tak bardzo nie przejmuje. Ważne jest tu i teraz, ściągnięcie dużej liczby klientów, a tym samym uwagi inwestorów i szybki wzrost cen akcji, bo tylko za to są bonusy. Za wszystkie inne parametry baterii trzeba słono zapłacić już dziś, co pogorszy wynik finansowy w tym roku i zniechęci inwestorów a taka gwarancja na dzień dzisiejszy nic nie kosztuje.
@4nrgy2 ай бұрын
nie mówisz o chińskiej wersji kapitalizmu tam takie oszustwo może być ukarane wyjazdem na stadion bez biletu powrotnego
@marekmosiadz11272 ай бұрын
jak dla mnie to jest udane filmidło - mimo dominacji ścieżki muzycznej jest klimat - dużo można zobaczyć a gadulec nie jest konieczny...
@zbigniewlachowicz72582 ай бұрын
W pozytywnym tego słowa znaczeniu, ZAZDROSZCZĘ PANU tego, że może Pan realizować się w tym co lubi lub polubił !!! Pozdrawiam serdecznie !!!
@burkosalw2 ай бұрын
@@zbigniewlachowicz7258 w sensie jako chinska tuba propagandowa?
@antonik84542 ай бұрын
Ciekawy film. Muzyka za głośna nie słychać rozmowy.
@antonigut25892 ай бұрын
Mam nadzieję, że presja Chin na Europę, zredukuje socjalizm w EU, wymusi w ten sposób produktywność. Niestety politycy EU psują to wysokimi cłami zamiast główkować jak podnieść konkurencyjność EU. Politycy pragną utrzymać socjal, by kupować głosy ciemnego ludu.
@4nrgy2 ай бұрын
Dokładnie tak. Niestety b. Widoczne jak się wyjedzie za zachodnią granicę
@piotrcartoonrec28452 ай бұрын
Ta rewolucja w napędach jest spowolniona przez to, że włączają się do tego urzędnicy...
@marianbiznesu18992 ай бұрын
Trochę tak, ale też trochę z powodu tego, że pojawiły się technologie pozwalające budować takie rzeczy i mają one szanse konkurować z silnikami spalinowymi. Na to nałożyły się potrzeby geopolityczne: CHRL chciała wejść na rynek produkcji środków transportu (a w spalinówkach było trudniej), a firmom zachodnim wydawało się, że podniosą poprzeczkę wejścia na rynek dla krajów na średnim poziomie rozwoju technologicznego jak Polska, Rumunia, Turcja, Brazylia i wieeeeeele innych. Firmy zachodnie myślały, że są bezalternatywnymi liderami rynku i... wygląda na to, że nie jest tak do końca, bo CHRL odrobiła lekcje (mimo słabości tamtejszego systemu).
@arczidriver2 ай бұрын
Arek musisz wziąść pod uwagę że ciężarki nie tylko jeżdżą. Prócz tego co widzisz ciężarówki jeszcze stoją kierowcy w nich śpią a prócz tego często pracują podczas załadunku i rozładunku Zatem nie ma możliwości aby ciężarówki diesla się skończyły W Niemczech w okolicach Darmstadt jest linia nad autostradą Niby miało być to przełom i ciężarówki jak trolejbusy obecnie okazało się to nierentowne i ponoć ma być to likwidowane więc nie ma możliwości aby ciężarówki jeździły na prąd a ciężarówki na przykład na LNG są bardzo problemowe mają mały zasięg i bardzo małą moc ci którzy nimi jeżdżą strasznie narzekają
@sniper1002 ай бұрын
to ma działać, mieć proste podejście, prostą wymianę części, prostą naprawę i jedziemy
@turystykanacodzien70202 ай бұрын
Moze i bateria tanieją, może maja nowe super technologie, możne je ładować z paneli słonecznych, ale ... przecież duża część właścicieli aut mieszka w blokach. Czy tu da sie naładować auto z paneli słoneczynch ? Wątpię. A ładowarki osiedlowe jak sobie poradza w ładowaniem aut ? No nie poradzą. Będą wieczne kolejki. Tak to widze. Prosze o odpwiedz jak to widzisz.
@vanguntАй бұрын
Jeśli ładowanie baterii będzie trwało do dwudziestu minut to w zasadzie nie będzie problemu. Będzie się podjeżdżać na stacje ładowania i w czasie w którym niektórzy potrafią się guzdrać na stacji benzynowej sprawa będzie załatwiona. Problemem może być cena takiej przyjemności. Tutaj dom z własną "elektrownią" może dawać przewagę i korzyści, ale pod warunkiem, że pazerne państwo nie przyłoży ręki do złupienia obywatela. Bo nie wyobrażam sobie, że biurokraci pozwolą ludziom na darmową jazdę. Wymyślą jakoś formę opodatkowania w takiej sytuacji. Tego jestem pewny.
@thewetfly9207Ай бұрын
Cześć, czy możesz wskazać mi konkretne modele samochodów które można naładować w 10 minut?
@4nrgyАй бұрын
wszystkie NIO od modeli 2023. wszystkie mają shenxing battery i obsługują 4C ładowanie czyli 15min. 6C dopiero weszło
@thewetfly9207Ай бұрын
@4nrgy dziękuję 🫡
@radektu59272 ай бұрын
Na ten moment nikt nie wymyślił lepszej metody magazynowania energii czyli paliwo w chemii mimo iż silniki mają słabą sprawność. Poprawa wydajności i sprawności na ten moment to hybryda silnik spalinowy jako generator i silnik elektryczny (plus silnik cieplny?),jak w pociągach. Natomiast moim zdaniem i tak długo to nie zostanie szybko rozwiązane, z 20-30 lat będą ciężarówki wozić tradycyjnie. Po prostu chodzi o wagę i przepisy. Oczywiście można je zmienić ale i tak każde inne rozwiązanie napędu spowoduje zwiększenie wagi pojazdu a za tym zmniejszenie tonażu przewozu. Zasięg i rozliczenia podatkowe dokładają kolejną trudność w poprawie sytuacji. Nawet wydłużenie zestawu pojazdu idzie topornie. Jak coś jest prostsze i tańsze, a działa ciężko będzie to zmienić. Jedyna opcja by był jakiś mocny skok to AI pomoże w fizyce naprowadzić na nowe rozwiązanie technologiczne. Np dużo lżejsze akumulatory energii a jakie to czas pokaże... a czy w ogóle... da się... Patrzę od kuchni bo nimi jeździłem i jeżdżę. Na to trzeba patrzeć całościowo czy kompleksowo.
@michalczerw56922 ай бұрын
Jurop jest w doopie. Opracowaną mamy technologie paliw syntetycznych, a z uporem maniaka brniemy w elektryki. Pojawia się nadwyżka energii ze słońca czy z wiatru to kierowana jest do rafinerii i zamieniana na paliwo syntetyczne, które można od razu wlewać do baku w milionach samochodów bez jakiejkolwiek ich przeróbki. Na razie walczymy z ideologią.
@4nrgy2 ай бұрын
paliwa synettyczne są nawett mniej opłacalne niż wodór
@michalczerw56922 ай бұрын
@@4nrgy Tak, lecz nie za wiele , a biorąc pod uwagę ich transport i przechowywanie są idealne na czas transformacji.
@tomeq49932 ай бұрын
Ciężarówka nie ma wyprzedzać tylko jeździć spokojnie. A Rosyjscy inżynierowie rozwalili system już kilkadziesiąt lat temu pojedz Pan sobie do lublina tam komunikacja oparta jest na cos takiego jak trolejbus. Teraz te trolejbusy unowocześnili dodali akumulatory i tam gdzie nie ma linii jeździ na akumulatorze jak wraca na trasę jeżdzi i jednocześnie się ładuje.
@kumir_2 ай бұрын
@@tomeq4993 rosyjscy???? Przecież to tlumoki. W Europie to wymyślili a w Polsce od lat jeżdżą takie Trolino z Poznania (od Solarisa)
@4nrgy2 ай бұрын
@kumir_ ło matko! kolega @tomeq4993 mówi o rozwiązaniach z 1930roku bo już wtedy w rosji jeżdziły trolejbusy. rozumiesz???
@kumir_2 ай бұрын
@@4nrgy nie no padłem! 1930 w Rosji mieli baterie? Co ty za bzdety się nasłuchałeś? Byłeś w Rosji np. w latach 90-2000? Bo ja byłem i jeździłem tym g-o-wnem co tam mają!
@maciejbuchaniewicz2 ай бұрын
W Sopocie w tym roku w sierpniu takie widziałem. Stoję za takim, a on cyk - skręcił w lewo gdzie nie ma trakcji i pojechał radośnie dalej. Szczęka mi opadła.
@tempaktempaczek21782 ай бұрын
@@kumir_ Chyba rusofobia mózg Ci zlasowała. Nic nie zrozumiałeś.
@radomirgebal75692 ай бұрын
Jak najbardziej mozliwe. Jest napisane, ze baterie tanieją 300%. Skoro 100%=1 to 300%=3. Ogniwe 300% tansze sa po prostu 3x tansze od obecnej ceny. Lub Baterie o 300% tasze ale dopiero od jakieś konkretnej ceny. Oznacza to nie więcej i nie mniej niż: [Ogniwo1] - 300%[Ogniwo2]= coś, albo ileś tam... Kwestia odniesienia, to wszystko.
@wojtek55962 ай бұрын
Napisanie jest oczywiście możliwe jeśli skończyło się edukację matematyczną i logiczną w połowie szkoły podstawowej. Jeżeli coś kosztowało 30 i teraz kosztuje 10, to jest 3 razy tańsze, ale DO K...Y NĘDZY ... jest tańsze o 66% , z groszami.
@discodisco30632 ай бұрын
W Katowicach na Orlenie jest cała infrastruktura przygotowana pod WODÓR . Jest z 10 dystrybutorów z wodorem, mur oporowy (w razie wybuchu) i pełno zbiorników .
@ukaszszewczyk31962 ай бұрын
@@discodisco3063 bo to przyszlosc, tylko jeszcze o tym nie wiemy. Dlatego baterie tanieja bo to Juz jest technologia bez przyszlosci. Tylko jeszcze o tym nie mowia bo przecież tak mialo byc pieknie😉
@krzysztofkozowski29682 ай бұрын
@@ukaszszewczyk3196 o tóz to.... wciskają nam starą technologię
@aprapet72182 ай бұрын
A kto kupuje ten wodór? Mam nadzieję, że chociaż zakład komunikacji miejskiej. Nikt normalny nie kupi auta na wodór. Toyota na rok sprzedaje jakieś 2 tysiące sztuk tego badziewia na całym świecie. Mirai to piękne auto (z wyglądu). W Anglii, Danii zamykają już stacje na wodór, bo nie ma zbytu.
@ukaszszewczyk31962 ай бұрын
@@aprapet7218 te do tej pory to nie sa auta na wodór tylko na prad pozyskiwany z ogniwa wodorowego. Przyszłość to wlasnie instalacja wodorowa do zwykłego silnika tlokowego. Obejrzyj jak Toyota wlasnie testuje takie rozwiązania.
@aprapet72182 ай бұрын
@@ukaszszewczyk3196 widziałem takie rozwiązanie. Nie nadaje się. Zimny wodór zajeżdża pompę paliwa. Z tego , co pamiętam, to taka pompa paliwa wystarcza na jedno tankowanie. Wodór ma bardzo wiele wad, które powodują, że się nie nadaje do napędu. Nikt tego nie zmieni. Fizyki nie da się oszukać. Fakty: - bardzo niska wartość energetyczna - drogi w produkcji - drogi w transporcie - drogi w przechwytywaniu - wybuchowy ...
@wojtek1415wojtek2 ай бұрын
czas ładowania to nie jedyna przeszkoda w samochodach elektrycznych, sprawa przesyłania energii jeszcze zostaje. Osobówki można ładować z fotowoltaiki w domy lecz ciężarówki to już z małych osiedlowych reaktorów atomowych
@Andrzej_W.2 ай бұрын
ŚWIETNA MUZYKA! CO TOZA ZESPÓŁ?
@4nrgy2 ай бұрын
oj wiem i pracujemy
@krzysztofozog86622 ай бұрын
a co z bateriami sodowo-jonowymi ? miał być hit bez litu
@4nrgy2 ай бұрын
nie ma rynku. są cięższe i wolniej się ładują
@hublanek2 ай бұрын
@@4nrgy ale ponoć miały być znacznie tańsze za kWh więc dla potrzeb magazynowania stacjonarnego były by ok
@mariusz072 ай бұрын
@@hublanek, myślę że byłyby ok nawet dla mniejszych aut typowo miejskich gdzie wystarczy wrzucić aku 25 kWh, a ładować można się na zakupach nawet z ładowarki 40 kW.
@hublanek2 ай бұрын
@@mariusz07 nie wiem jak daleko robisz zakupy od domu ale w moim przypadku jest to max 25km co oznacza że pierońsko kosztowna ładowarka w centrum handlowym jest mi całkowicie zbyteczna jeśli pojazd miałby zasięg około 100km
@mariusz072 ай бұрын
@@hublanek , bo dzisiaj mają ceny zaporowe, ale wszystko z czasem stanieje. Będą dobre ceny to i będzie klient.
@ireneuszs85502 ай бұрын
pytanie czy doczekamy się napędu hybrydowego opartego o silnik spalinowy turbinowy?
@4nrgy2 ай бұрын
silniki turbinowe mają mniejszą sprawność niż diesle
@ireneuszs85502 ай бұрын
@@4nrgy prawda,ale są za to znacznie prostsze w budowie, ponadto gdyby pracowały w stałym obciążeniu też można by było wyciągnąć z nich niezłe parametry.Amerykanie chyba w latach 60 kombinowali z wrzuceniem silnika turbinowego do samochodu i wychodziły im niezłe wyniki na testach autostradowych przy stałej prędkości.Sam silnik jest prosty,problemem za to może być jakaś przekładnia,która obniży kosmiczne obroty do takich akceptowalnych przez prądnicę
@szeptuch2 ай бұрын
15 lat gwarancji? O tak. Reklamacja odrzucona. Uszkodzenie z winy uzytkownika 😅
@jacekalbertАй бұрын
Że wszystkim tak robią
@arturwieczorek82222 ай бұрын
Jeśli faktycznie jest tak, jak w tym filmiku, to w ciągu pięciu lat dowiemy się, że technologia elektryczna nie jest już przyjazna środowisku i należy powrócić do spalinówek. UE nie pozwoli, żeby niemieckie koncerny zostały wypchnięte z rynku.
@josefjosifowicz25232 ай бұрын
EU jest w natarciu, właśnie nakłada cła na SE, wizja się znacząco oddala, polityka o ochrona rodzimego biznesu, zawsze wygrywa z technologia
@nocturnalamnesia3062Ай бұрын
a co ze sprawnością przekładni mechanicznej ?
@4nrgyАй бұрын
w dzisiejszych czasach to już jest 98-99%
@qduaty1Ай бұрын
Słabą stroną wodoru jest cena komponentów. Elektrolizery są mniej opłacalne do kompensacji dunkelflaute niż akumulatory, a wodorki metali - trwały magazyn wodoru zdatny do cyklu rocznego - są na razie nieopłacalne w ogóle.
@wuskai.Ай бұрын
To że było mało stoisk to tak naprawdę jeszcze nic nie znaczy. Kiedyś drukarek 3D też było bardzo malutko stoisk i wszyscy się naśmiewali że jakieś zabawki są na targach. A teraz to jest jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu.
@PiotrMPioter6662 ай бұрын
Rynek chiński to najbardziej dotowany rynek na świecie. Czekam na ich fantastyczne auta w eu.
@4nrgy2 ай бұрын
🤣 jakieś konkrety? ile bn $?
@PiotrMPioter6662 ай бұрын
@@4nrgy BYD uzyskuje od chińskiego rządu ogromne wsparcie. W 2020 roku było to około 200 mln euro, jednak w 2022 roku - już 2,1 mld euro! Pierwszy lepszy artykuł na otomoto 2022 roku dotacje rządowe objęły ponad 99% tamtejszych spółek notowanych na giełdzie
@spamator122 ай бұрын
@@4nrgy ale tak wlasnie jest...
@mateuszkozowski2575Ай бұрын
Porównajmy np stopień skomplikowania obecnych silników spalinowych do silników elektrycznych. Dla silników spalinowych liczba ruchomych elementów jest ogromna, do tego systemy dbające o ekologię (np. dpf, egr,), liczba różnych płynów (oleje, adblue, płyny chłodnicze). W przypadku silników elektrycznych zasadniczo mamy wirujący na łożyskach rotor... Brak elementów ciernych. Sprawność dobrego diesla to ile? coś około 45%? A sprawność elektryków? 90-95%? Do tego w dieslach zakres obrotów gdzie mamy duży moment obrotowy nie jest zbyt szeroki. Znów popatrzmy na silniki elektryczne... Dostępny moment obrotowy też przekłada się na skomplikowanie skrzyń biegów... Elektryki mają ogromne przewagi w wielu aspektach. Mają też oczywiście wady. Jeśli faktycznie nastąpi przełom w zakresie baterii (szybkości ich ładowania, bezpieczeństwo) to przyszłość leży w elektrykach. Pytanie tylko czy nadążymy z produkcją prądu do tych aut i ile ten prąd będzie kosztować... Czy to znaczy, że silniki spalinowe zostaną całkowicie wyeliminowane? Raczej nie. Dla samochodów pracujących w ciężkich warunkach czy tam gdzie nie ma infrastruktury do ładowania, silniki spalinowe nadal będą miały rację bytu. Swoją drogą zastanawiam się czemu mało jest pojazdów gdzie akumulatory byłyby wymienne. Podjeżdżasz na stację i w 2-3 minuty wymieniają Ci baterię na naładowaną. Mając np: 30% sztuk baterii więcej niż liczba pojazdów - można byłoby je efektywniej ładować (np. wtedy gdy jest tańsza energia z farm wiatrowych lub z PV przy dużym nasłonecznieniu).
@krzysztofczaraj170Ай бұрын
Moim zdaniem ... problemem jest nie źródło napędowe a przyzwyczajenia ludzi. Auto osobowe prywatnie nie będzie potrzebne społeczeństwu. Przyszłością jest transport publiczny, usługi .. ewentualni środki osobistego transportu. Samochody osobowe to ślepa uliczka. Po co ci one ... BY STAĆ w KORKACH. Czym je zasilisz w milionowym mieście, w budynku mieszlanym z setką rodzin.
@PCGracz-u4uАй бұрын
Jak piszesz silnik elektryczny jest prostszy i ma sprawność ponad 90% , ale w całkowitym obiegu energii już tak "fajnie" nie jest , niezależnie czy elektrownia jest atomowa czy węglowa , sprawność turbiny parowej to trochę ponad 40 % , dodaj straty przesyłu i ładowania, to całkowita sprawność elektryka (całkowita sprawność obiegu energii) to może 30 % , ale nie to jest istotne , a istotna jest wydajność energetyczna systemu teraz to jest 20% do 25% czyli masz na umowie np. 20KW (i tyle max możesz brać) ale statystycznie instalacja policzona jest na 1 /4 czyli albo 25 procent bierze na maxa albo wszyscy nie przekraczają 25 % poboru , i nie ma problemu , ale zakładając 1,5 elektryka na dom ? elektryk przy szybkim ładowania żąda 100 KW czyli przekraczamy statystyczne obciążenie systemu z 4 razy 4 , pierwsza czwórka to dojechanie do wartości umowy 20 KW a następne 4 to przekroczenie o 4 razy żądania szybkiego ładowania , czyli system energetyczny w Polsce elektrownie i kable przesyłowe trzeba powiększyć 16 krotnie , nie realne a sprawność całkowita to może 30 % i dlatego dizle były są i będą "cool" ze względu na : (1) tani (2) łatwy (3) bezpieczny i (4) rozproszony : system magazynowania energii ... niestety i tego problemu nie da się przeskoczyć ...
@wojciechsowinski339222 күн бұрын
Batery sharing to utopia. To może się sprawdzić co najwyżej na bazie samochodowej gdzie masz wiele takich samych pojazdów w jednej flocie przy założeniu że w kolejnych latach zmieniając kolejne pojazdy dalej nic się nie zmieniło w technologiach bateryjnych, ale w wypadku rynku ogólnego tworząc odrębny podmiot będący właścicielem tysięcy a z czasem setek tysięcy baterii czekających na półkach na swoją kolej na wynajem po pierwsze musisz zamrozić kupę kapitału, po drugie musisz kupę kapitału zamrozić w punktach wymiany, po trzecie ta firma będąc właścicielem musiała by ponosić koszty zmian generacyjnych i jeszcze wiele innych elementów które wpływały by bezpośrednio na ekonomikę przedsięwzięcia. To wszystko byłoby odzwierciedlone w koszcie jednorazowej wymiany baterii rozładowanej na naładowaną i nagle użytkowników by olśniło jak droga jest faktyczna eksploatacja pojazdu w tym systemie. Na dzień dzisiejszy mnóstwo ludzi nie liczy kasy którą już wydali i zapomnieli. Zachwycają się tym że ładując na stacjach szybkiego ładowania koszt przejechania 100km kosztuje ich 20 czy 30 zł (nie wiem ile, to tylko przykład) a jakby im firma sharingowa wkalkulowała w to wszystkie koszty łącznie z bieżącą amortyzacją baterii to okazało by się że i 200zł za 100km to mało.
@wojciechsowinski339222 күн бұрын
@@krzysztofczaraj170 nic głupszego dzisiaj nie znalazłem 😂"Auto osobowe prywatnie nie będzie potrzebne"🤣😂🤣 Nawet nie mam siły żeby podjąć dyskusję z takim dzbanem🤣
@PCGracz-u4u22 күн бұрын
@@wojciechsowinski3392 opisujesz to od strony finansowej i słusznie, a opisywałem od strony , fizycznej wydolności systemu energetycznego , i sprawności obiegu energii, ale pośrednio : skoro w pełnym obiegu energii elektrycznej elektrownia, przesył, ładowanie elektryka , jest finalnie niższa niż dizla czy benzyny, to technologia elektryczna musi być droższa , do tego dochodzi koszt logistyka którą dobrze opisujesz, ale to też wynika z fizyki ... bo ? bo ciężar ropy czy benzyny to ledwie 20% ciężaru całkowitej energii , a 80 % to ciężar powietrza ..ale którego nie trzeba wozić , jest powszechnie dostępny jak trawa dla przysłowiowego konia ... czyli ? czyli np. dla osobówki 60 kg paliwa to zasięg 1 tyś km (około) ale gdyby jeszcze miał wozić powietrze do spalenia tego paliwa , to bak ważył by 1 tonę , i właśnie w elektrykach tak jest, a to wynika wprost z fizyki .. uszkodzony zbiornik na paliwo (który w samochodach się nie uszkadza) kosztuje np. 200 zeta a bateryjka która się uszkadza kosztuje600-800 tyś. zeta... i to jest "klu" problemu , czy lepie wozić 60 kg paliwa (dizel) czy 1 tonę baterii elektryk ? w wymiana 0,5 do 1 tony baterii to był, jest i będzie, logistyczny koszmar... owszem jest jakieś 10% niszy rynkowej dla elektryków, jak drugi samochód "wokół komina" dla ludzi co mają domek działkę czyli miejsce parkingowe i do ładowania , ale globalnie to nie da się słuchać tych zielonych oszołomów
@elGundzios2 ай бұрын
Pędzimy jak lemingi na brzeg klifu. 10 lat to max na rozmontowanie nie tylko ciężarówek.
@Banerled2 ай бұрын
*_Areczku o czym rozmawiałeś z Frankiem Orlickiem _**_18:00_**_?_*
@4nrgy2 ай бұрын
o panelach na ciężarówkach i możliwych zastosowaniach dla raptem 5kWp mocy . No i o tym że oni oceniają czas życia paneli miekkich na 10lat. dla mnie to delikatnie mówiąc zbyt optymistyczne
@jansapaa62462 ай бұрын
W sprawie napędów dokładnie na to samo zwróciłem uwagę na IAA- te silniki się pourywają ;-) Ale Europa ma czas. Wciąż orkiestra gra na Tytaniku 😢
@burkosalw2 ай бұрын
Taa jeszcze nigdzie się nie urwały. Wiesz kuźwa po co silnik spalinowy jest resorowany? Ko sam wprowadza takie wibrację że urwałoby jego mocowanie a nie bo niby działa na niego siła zewnętrzna. Nie dość że ta chińska przekupa jawnie kłamie o tym że chińskie marki nie są dotowane to jeszcze z punktu widzenia inżynierii rozpowszechnia głupoty
@rafabugajny90712 ай бұрын
Jprdl kto projektował te samochody i ciężarówki ktoś chyba się na oglądał za dużo filmów sf porażka jak się to wszystko zacznie jarać podczas awarii to wszyscy zmienią podejście do akumulatorów jak na razie cofamy się w rozwoju zamiast iść do przodu wszystko polityka
@dareknag5250Ай бұрын
To tam mozna zdjecia robić? W Polsce nawet plotu jakiejkolwiek instytucji nie mozna fotografowac ,bo zaraz jest interwencja(bezprawna ,ale jest)
@pawelopalka20692 ай бұрын
Witam wszystkich, mam sposób jak na elektryczne samochody aby nie traciły czasu gdy się skończy energia w bateri.
@pasiutrial2 ай бұрын
Jaki to sposób?
@MG-fr3tv2 ай бұрын
właśnie byłem ciekaw - patrząc na osiągnięcia toyoty w temacie wodorowym, czy tak jak wyczuli rewolucję hybrydową w autach, czy wyczuli wodór (mówiąc ze oni nie idą w prąd i basta, tylko wodor). Na pewno chinczyki, biorąc pod uwagę złoża litu itp, cisną w tym kierunku (na tym na czym stoją). Oby się nie okazało, że tak jak byli baronowie paliwowi, tak teraz będą baronowie litowi (ewentualnie ziem rzadkich). Ale tak szczerze - nie widzę tego, aby ta technologia rozlała się na cały świat. Ale z drugiej strony - widząc plusy zasilania elektrycznego, to tylko baterie są teraz ich jedynym minusem - w porównaniu do skomplikowania silników spalinowych. Ale na szczęscie - samolotów elektrycznych chyba nie doczekamy :D. Ja obstawiam pójście w prąd, ale z małymi reaktorami atomowymi jako generatorami.
@4nrgy2 ай бұрын
pomyśl reaktory jądrowe w autach to jak rozdać wszystkim granaty. nie ma szans. a nawet nie ma po co. OZE wystarczy. 2x zapotrzebowanie w elektrowniach wiatrowych i 5x w PV + baterie i nie trzeba żadnej innej energii
@MG-fr3tv2 ай бұрын
@@4nrgy a gdyby powsadzac jakieś małe SMR-y na paliwo z odpadów, to nie byłby to głupi pomysł. System wymian baterii (tak jak kiedys kasety się wymieniało VHS). OZE brzmi nieźle, ale czy w naszym pięknym opresyjnym (pod tym względem) kraju?
@AndrzejKlimczak-cn8qu2 ай бұрын
Dobrze piszesz w sprawie wodoru, przecież Niemcy budują sieć szkieletową dla przesyłu wodoru za setki mld euro, ale chińskie lobby litowe zawsze będzie siać propagandę I dezinformację
@hublanek2 ай бұрын
@@MG-fr3tv a jak myślisz z jakiego powodu obrót materiałami rozszczepialnymi jest tak ostro kontrolowany ? a Ty byś chciał żeby taki stał pewnie w każdej gminie
@Marriu12 ай бұрын
@@4nrgy Tu raczej chodziło o małe SMR-y
@elektrodowywandal95892 ай бұрын
Ostatnio pojawiły się na Polskim rynku akumulatory AGM z czystego ołowiu w cenie identycznej do lifepo4. Może to będzie pewniejsza inwestycja?
@4nrgy2 ай бұрын
zaly czy jest szansa doładowywać do 100%. aku kwasowe muszą być jak najczęściej doładowane do pełna. wtedy są prawie wieczne
@elektrodowywandal95892 ай бұрын
@@4nrgy Mam taki use case że paneli jest kilka razy więcej nix potrzebuję bo jest je gdzie stawiać.
@tomaszcioch68042 ай бұрын
Mogło być fajnie ale montażysta muzyką zpierdolił całą resztę.
@kapelmaisterful2 ай бұрын
cytuje fragment analizy dokonanej przez naukowcow z polskich uczelni - byla to praca zbiorowa, autorow nie pamietam cytat mi sie zachowal : "Wnioski Przedstawione w pracy wyniki analiz pokazuja, ze koszt produkcji wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej, szczególnie z OZE, jest wysoki. Malo tego, z ilosci ok. 180 MJ elektrycznosci uzyskuje sie tylko kilogram wodoru (wartosc opalowa wodoru wynosi H2 Wd =121 MJ kg), z którego na powrót mozna otrzymac zaledwie ok. 60 MJ energii elektrycznej. Produkcja taka jest zatem „termodynamicznym barbarzynstwem”. " wodor nie ma szans. Predzej juz metanol , gdyby nie byl silna trucizna . Niestety przy masowym stosowaniu ta cecha go wyklucza. Samochody na ogniwa metanolowe funkcjonuja calkiem niezle , osiagaja zasiegi rzedu 1000 km , ale w uzyciu jest ich niewiele .
@spamator122 ай бұрын
Co za pajace z tych naukowcow :) To niech zaprezentuja magazyn energi lepszy od wodoru, czekam (popcor i cola przygotowane).
@zbigniewlachowicz72582 ай бұрын
To powiem Panu więcej..... 10:00 . Napęd silnikiem elektrycznym z wirnikiem przechodzącym wzdłużnie wychodzącym z obudowy silnika z obu stron, połączonym z dwoma wałami napędowymi (jeden na przód i jeden na tył napędzającymi zawsze pojazd na wszystkie koła !!! To jest moje marzenie !!! O tym myślę od lat !!! Pozdrawiam z Podlasia !!! Ps. Pojazd ma być SAMOWYSTARCZALNY (produkować prąd podczas jazdy w ilości co najmniej wystarczającej na potrzebny przebieg kilometrów). A więc zamontowany zespół prądnic produkujący prąd podczas jazdy w ilości większej od wymaganej !!!
@Krzysiekrecykling2 ай бұрын
Ale taka prądnica też ci wyhamowuje pojazd nie ma.perpetum mobile kup se hulajnogę i włącz odzyskiwanie energii zobaczysz ile na h będziesz jechał przy hamowaniu wyhamuje ci kurwa w 5 sekund cały pojazd .ludzie są niestety jeszcze niedoinformowani naiwni i głupi
@julijuli33692 ай бұрын
Postęp będzie stłamszony cłami i innymi embargami... Ważniejsza papierowa słomka zapakowana w celofan 🙈
@4nrgy2 ай бұрын
Papierowe slomki to dowód że rządzą nami idioci
@pawelkonarski46672 ай бұрын
@@4nrgy My intelektualiści ich wybieramy.
@VEKYR9002 ай бұрын
dobra dobra, tanie baterie spoko. Ale teraz pytanie skąd prąd tani prąd???? Bo kupno pv za 100 tys , aby zimą jako tako dawały radę, to nie jest tanio i niezależnie. A poza tym zaraz to obłożą kolejnym podatkiem zapewne zależnie od powierzchni, więc znów tanio nie będzie. Więc serio baterie to taka przyszłość....
@4nrgy2 ай бұрын
znowu wraca temat ile PV i już
@VEKYR9002 ай бұрын
@@4nrgy chodzi o to że pv, baterie itp ma się nijak do ceny prądu z elektrowni, gdzie wciąż są atrakcyjne (+-) . I dokładają chore podatki chorej unii taniej na pewno nie będzie. Lecz mając na uwadze to co się dzieje sam zamierzam niewielki zestaw założyć , bo mam nie wielkie zapotrzebowanie. Aczkolwiek i tak pewnie 10 tys trzeba będzie wyłożyć... Wszystko byłoby pięknie gdy był tani prąd co napędzało by gospodarkę , ale widać że nikomu na tym nie zależy....
@RK-bm9kq2 ай бұрын
Po co wy wszyscy te idiotyzmy o podatkach od pv tworzycie? I to od powierzchni jeszcze ..
@kumir_2 ай бұрын
@@RK-bm9kq niestety nie będziesz "ty" zabierać nam (politykom) kasę! Masz kupować drogo, a potem wprowadzimy Ci taki podatek, abyś nadal nas otrzymywał.
@krzysztofkozowski29682 ай бұрын
@@RK-bm9kq serioooo????? to powiem wiecej bedziesz płacił podatki od kiklometra przejechanym elektrykiem
@Electester2 ай бұрын
1:50 to akurat bullshit - wodór przechowuje się w postaci gazowej pod ciśnieniem i wtedy nic nie trzeba schładzać
@4nrgy2 ай бұрын
no niestety fizyka się kłania. trzeba schładzać jeżeli w postaci ciekłej, już pokazywałem na kanale. sprężanie jest dobre do 20atm
@MG-fr3tv2 ай бұрын
nie do końca bullshit - w postaci gazowej ma naprawdę mały stosunek gęstości energii. Dlatego dąży się do ścieśniania po to, aby w stanie ciekłym w obrębie pojazdu zbiorniki nie zajmowały tyle miejsca co cały samochod a dało się wykrzesać z tego jakiś zasięg
@4nrgy2 ай бұрын
mało niestety ludzi zna podstawy chemii W LITRZE BENZYNY JEST WIĘCEJ WODORU NIŻ W LITRZE CIEKŁEGO WODORU!!!!
@Electester2 ай бұрын
@@4nrgy Do 20 atm bo?
@4nrgy2 ай бұрын
@Electeste bo powyżej taniej wychodzi schłodzić niż sprężać.. i niestety wodór to nie lpg i pod żadnym ciśnieniem nie zachowuje postaci ciekłej w temperaturze 20℃
@ukaszszewczyk31962 ай бұрын
Jest coraz mniej modeli na ogniwa wodorowe bo Toyota wsadzila wodór w stanie cieklym do silnika spalinowego i jak na razie problemem jest zbiornik i pompa ale to kwestia czasu. A baterie beda taniec bo niewiele ich będzie potrzeba w przyszłości.
@4nrgy2 ай бұрын
no zobaczymy. ja obstawiam że łatwiejsze wygra.
@ukaszszewczyk31962 ай бұрын
@@4nrgy co moze byc latwiejszego od przestawienia zwyklego auta spalinowego jak dolozenie mu instalacji podobnej do LPg. Oczywiście duzo drozszej ale jak z rury wydechowej zacznie leciec tylko para wodna to swiat zwariuje. Chyba ze jednak nie zalezy nikomu na ekologi
@krzysztofkozowski29682 ай бұрын
@@4nrgy niemcy mówią...nie wazne co bedzie sie działo wodór i tak bedzie na końcu
@arturpodkowinski86222 ай бұрын
Świat idzie do przodu. Nowe technologie zwiększają pojemność baterii oraz jej niezawodność przy ciągłym zmniejszaniu udziału pierwiastków ziem rzadkich. Jak świat idzie do przodu widzą 40-50 latkowie. Bo oni pamiętają jakie były początki tej rewolucji. Telefon na kable, latarka na żarówkę żarnikowa i wylewające po rozładowaniu baterie cynkowe. Początki komputerów z wgrywaniem gier z kaset magnetofonowej. 16,32 lub 64 KB pamięci. A teraz każdy ma w kieszeni lub na ręku urządzenie S,MART o dziesiątki tysięcy razy większej mocy obliczeniowej niż była potrzebna dla człowieka by lecieć w kosmos i wylądować na Księżycu. I jak to teraz wygląda Motoryzacja auta gaźnikowe 2 zawory na cylinder, smród i brak mocy przy kosmicznym spalaniu. Diesel tylko ze wstępną komora spalania na pompie rzędowej. Biorąc pod uwagę postęp technologiczny za kilka lat będą dostępne baterie z gęstością kilkukrotnie większa niż obecnie przy zdecydowanie niższej cenie niż ich dzisiejsze odpowiedniki. Nawet tysiące płaskoziemców wyliczających PROCENTY %%%% tego nie zmieni. Nie czepiajmy się szczegółów a patrzmy na to na co powinniśmy patrzeć.
@kwestionariusz12 ай бұрын
No postep jest niesamowity od ZX Spectrum do Iphone w kieszeni. Niestety ten rozwoj komplikuja i spowalniaja biurwy i wszystkie ekozjebne pasożyty. Wtym komusze prawo energetyczne w Polsce. Teraz POjeby beda zamykać Rybnik wczesniej PISdy wyburzyly Ostrołeke. Ale maja rozwiazanie 🤡bon energetyczny
@jestes718302 ай бұрын
Czy Chiny w tym zakresie to najbardziej innowacyjny i rozwinięty kraj? Czy to tam jest przyszłość rozwoju technologii?
@AndrzejKlimczak-cn8qu2 ай бұрын
Nie załapałeś? Przecież to oczywiste, że na tym kanale chiny to najbardziej zaawansowany, najmądrzejszy, najbardziej wspaniały kraj na świecie, przecieżkto płaci ten wymaga:)))
@hublanek2 ай бұрын
stety czy niestety ale tak
@hublanek2 ай бұрын
@@AndrzejKlimczak-cn8qu nąjmądrzejszy jeszcze nie - jeszcze trochę czasu upłynie najbardziej zaawansowany też jeszcze nie - tu potrzeba tego czasu znacznie mniej - wspaniały ? a co to za określenie i dla kogo wspaniały ?
@adamkuczynski17322 ай бұрын
@@hublanek kilka tysięcy lat trwająca kultura w kontakcie 2 tysiąc-letnią - była zawsze poniżana i niszczona aż się opamiętała
@hublanek2 ай бұрын
@@adamkuczynski1732 owszem ale nadrabia zaległości i niebawem będzie znacznie wyżej, tym bardziej że nasza jest na równi pochyłej w kierunku likwidacji
@dudus25polandАй бұрын
Tak to wszystko musi jeździć a tu jest największy problem. Ciężarówka naładowana na firmie agregatem 20kw co ledwo daje radę ją naładować w 80% w 4 godz. jedzie 100km podróż z Warszawy do Gdańska trwa dwa dni. Rewolucja nastąpi przy kolejnej ewolucji baterii. Na dzień dzisiejszy dla firm transportowych to gadżet nadający się pod płot.
@4nrgyАй бұрын
co ty opowiadasz? kto ładuje cokolwiek agregatem 20kw??? w jakiej ty firmie pracujesz? kiosk ruchu?
@dudus25polandАй бұрын
@@4nrgy Agregat zasila ładowarkę bo z sieci nie ma przydziału na taki pobór prądu. W firmie transportowej gdzie jest spawalnia, tokarnia, lakiernia i mały kiosk nie jeden.
@4nrgyАй бұрын
kurcze, to ja mam w polsce w domu 20kw. ale.. tak zupelnie serio magazyn100kwh i generator wychodzi taniej niż kupowa prąd
@witeksza9152 ай бұрын
Co ze zbiornikiem wodoru wojskowej akademii technicznej? Miała być w środku jakaś wloknina przyklejają a cząsteczki wodoru....
@hublanek2 ай бұрын
jak zwykle dużo szumu po to żeby dostać grant na kolejne badania które coś tam wykażą (a jak nie to się coś ładnego napisze np że są bardzo dobre rokowania dla rozwoju tej dziedziny) i umożliwią dostanie grantu na kolejne 5 czy 10 lat
@spamator122 ай бұрын
@@hublanek to fakt, czesto (praktycznie zawsze) tak to wyglada.
@zbigniewteterycz1571Ай бұрын
POZDRAWIAM .
@tadeuszk.85972 ай бұрын
Wycofują 27 000 aut elektrycznych marki Porsche! Urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że ponad 27 tysięcy pojazdów modelu Taycan musi zostać poddanych kontroli ze względu na potencjalne problemy z baterią!
@zygmunt30352 ай бұрын
I pomyśleć że nasz przyjaciel i sojusznik zza wielkiej wody chce to wszystko zablokować albo na tym "łapę położyć".
@hublanek2 ай бұрын
ani to przyjaciel ani sojusznik - zwykły okupant
@adamkuczynski17322 ай бұрын
Ale Niemcy zagłosowaĺy przeciw 45% cłom na samochody osobowe w UE
@hublanek2 ай бұрын
@@adamkuczynski1732 i co to zmieniło ?
@zygmunt30352 ай бұрын
@@adamkuczynski1732 Leszek Ślazyk to wyjaśnia dlaczego Niemcy tak postąpiły a mianowicie bardzo wiele państw z UE, w tym Polska, zagłosowały za podwyższeniem ceł na chińskie samochody osobowe a przeciwny głos Niemiec niczego nie zmienia ale daje im to lepsze relacje z Chinami. Cwane to, tak rozgrywają pozostałych członków UE.
@pawek95282 ай бұрын
Kabina i fotele w vanie gdzie trzeba 8 godzin dziennie spędzać mimo wszystko jest ważna...
@zbigniewteterycz15712 ай бұрын
A CO TAM PANIE U TOYOTY SŁYCHAĆ . POZDRAWIAM .
@Szechem2 ай бұрын
Czy europejscy producenci cieżarówek znikną? To zależy mam wątpliwość, patrząc na to, że zapotrzebowanie na spalinowe jest i bedzie. Może się skonsolidują np. z Fordem i bedą produkować w Turcji bliźniacze konstrukcje, tak jak Transit i T7? Po małych dostawczakach widać, że hybrydy będą bardziej wchodzić do gry. Z bateryjnym zasilaniem jest jeden problem: recykling na terene UE. Popyt u nas na elektryka mimo wszystko będzie, ale patrząc na to, że nowszemu pokoleniu zależy na "autach na lata", to bez recyklingu i taniej wymianie baterii będzie ciężko. Kia już teraż ma dobrze wymyślony system wymian do aut EV, ale czas pokaże dopiero za kilka lat, czy ich pomysł ma sens.
@marcinfuchs49462 ай бұрын
Spokojna głowa jak na razie nikt nie kupuje chińskich ciężarówek Niech przejadą 2 mil km to pogadamy
@zmianazdrowialr78592 ай бұрын
Pomyślcie jak to będzie po pierwszej zimie jak to soli nabierze jakie bedą koszty serwisów ile tego złomu znowu bedzie po 5 latach nikt tego nie bedzie chciał odkupować
@KserkssАй бұрын
1 są też silniki wodorowe spalinowe np toyota. 2 dotacje na auta elektryczne w Chinach są gigantyczne dużo większe niż w eu
@Beyond_The_Frame-x2yАй бұрын
Jak coś może być tańsze o 300% zimeczku ? : ) dopłacają 200% ? : )
@kobranockanocka31142 ай бұрын
Pozamykają wszystkie fabryki w Europie
@tempaktempaczek21782 ай бұрын
Bo wraca usmeński plan zaorania Europy jak z lat 30tych wówczas wprowadzany przez Adiego czyli teraz nie kawałek Polski a już teren całej Polski plus krainaU jako Generalne Gubernatorstwo za ok 5 lat.