Jeśli faktycznie będzie kosztować tyle ile zapowiadają, to może być to ciekawe urządzenie. CPU jaki tam siedzi jest całkowitą nowością, więc koniecznie trzeba przetestować.
@mateuszmazur14823 ай бұрын
Witaj. Dzięki za materiał. Podrzucam temat na materiał. Dzielenie pasma na IP/VLAN. Case typu: jedna pula adresów max 100Mbit jak jest pojemność łącza ale druga pula adresów ma max łącza minus dajmy na to 30 Mbit które by szło na tą pierwszą pulę adresów.
@elektrodowywandal95893 ай бұрын
Nie jedna wieża kościelna spłonęła przez 230V po skrętce 😂
@lukin12313 ай бұрын
Skrętka nie jest dopuszczona do 60V, jest do bzdura. Oczywiście jest to zależne od producenta ale napięcie pracy skrętki jest najczęściej ustalane na 150VDC z próbą napięciową (izolacji) do 1000VDC. W telekomunikacji dopuszcza się puszczanie usług zasilanych zdalnie (ISDN, SHDSL) z napięciem pracy +-100VDC po tych samych skrętkach, a są też stare urządzenia wykorzystujące 200VDC. Nie powinno się jednak puszczać prądu przemiennego.
@TechGlobuz3 ай бұрын
Faktycznie jak się wgłębić w szczegóły to tak jest jak piszesz. W każdym razie przyjęte jest, że skrętki typowo używa się do 60V (napięcie na linii telefonicznej), choć już np. sygnał dzwonka na większe napięcie (ok. 90 V) i jest zmienny. O ISDN całkiem zapomniałem, a faktycznie "kopie" dużo mocniej niż zwykła linia telefoniczna (czasy phreakingu i Urmetów typu jajko mi się przypominają).
@darkneess3 ай бұрын
Przyznam że nie oglądnąłem do końca bo testy to mnie raczej średnio interesują w sytuacji kiedy pół roku temu wywaliłem 4 sztuki RB z 32MB bo na RoS7 to była straszna padaka. Pracowały jako AP w CAPsmanie, oprócz tego zero konfiguracji. No i niestety były cholernie nie stabilne, po restarcie chodzą Ok, raz nie da sie na nich zalogować, raz wywala klientów wifi, po restarcie przez tydzien/dwa znowu działa, a potem znowu problemy. Generalnie więcej nerwów niż warta ta zabawa. Zmieniłem wszystkie na takie z przynajmniej 64MB pamięci i wszystko wróciło do normy, działa stabilnie :) A więc potwierdzam: ROS7 i 32MB - That's Not Compute. Pozdrawiam.
@TechGlobuz3 ай бұрын
Dzięki za informację. Przyznam, że CAPsMAN-a z ROS 7 nie testowałem na tak słabych urządzeniach. "Normalne" Wi-Fi działało mi jednak bez problemów.
@darkneess3 ай бұрын
@@TechGlobuz Teraz używam tego z 32MB w terenie jako mobilny z "normalnym" AP. Na kilka godzin działa Ok, mecz można oglądnąć :) ale na stałe już go nie instaluje.
@kamilkarol53203 ай бұрын
Różnice będą. Zrób dla siebie test z zainstalowanym ros na typowym komputerze. Minus bo licencja będzie chyba na 1 . Ale różnice są. Na pc chodzi to znacznie szybciej. A tu możesz dać nawet 1 giga ram.
@TechGlobuz3 ай бұрын
Chyba nie zrozumiałeś o czym jest ten materiał. Chciałem sprawdzić i pokazać, czy i jaki wpływ ma ilość RAM na wydajność ROS 7, bo jest grupa ludzi, która twierdzi, że ROS 7 w ogóle nie powinno się instalować na sprzęcie z 32 MB RAM. Stąd wziąłem dwa urządzenia z IDENTYCZNYM procesorem, ale inną ilością RAM. Oczywistym jest, że na x86 będzie inna wydajność, bo jest to całkiem inny procesor (zarówno pod względem architektury, jak i wydajności).
@kamilkarol53203 ай бұрын
@@TechGlobuz no cóż. Byłem w połowie kawy porannej . 🤣
@piker-pl3 ай бұрын
Ja mam lepszy numer - hAP AX3 pracująca jako router domowy. Bardzo prosta konfiguracja - NAT, fasttrack aktywny, jeden bridge z wszystkimi ethernetami oprócz pierwszego (WAN) i oboma interfejsami WiFi. I niespodzianka - na WiFi AX 5GHz zamyka łącze (600Mb/s) a na ethernecie 450Mb/s i koniec, nie da się więcej. XD Niezależnie czy klientem jest PC czy Mac, ba - ten sam Huawei Matebook na ethernecie pobiera wolniej niż na WiFi. No jak zyję nigdy z czymś takim się nie spotkałem. Co ciekawe, na bandwith teście na tcp wyniki są w miarę ok, na udp totalny dramat - w jedną stronę chyba max 50Mb/s idzie, a przez to że to urządzenie ma wbudowane wifi to nawet nie znajdę w Internecie podobnego problemu, bo 99,9999999% pytań o hAP AX3 dotyczy problemów z siecią bezprzewodową. Jedynie na reddicie ktoś pisał że wygląda to na bug w oprogramowaniu i że być może kiedyś naprawią. Nie powiem, trochę się zraziłem, że na routerze za 500zł jest wolniej niż na pudełku od operatora, ale chyba zwyczajnie to sprzedam i kupię RB5009... Ehhh, od tego trzeba było zacząć. Zwyczajnie trzeba mieć cierpliwość i przyjmować argument "tak już po prostu jest" jak się jest fanem Mikrotika. XD
@TechGlobuz3 ай бұрын
Jak dla mnie to problem sprzętowy z kablem, portem w hAP ax3, albo z urządzaniem, które podpinasz po LAN (sprawdź na innym komputerze albo na innej karcie sieciowej). Jak wyeliminujesz to wszystko, to zgłaszałbym do Mikrotika.
@piker-pl3 ай бұрын
@@TechGlobuz Sprawdzałem wszystko co się dało - jeden komputer jest wpięty bezpośrednio do Mikrotika, pozostałe przez switcha (niezarządzalny) - bez różnicy, a z wcześniejszym ZTE prędkości po ethernecie jednak przynajmniej dorównywały tym na wirelessie. No i dlaczego UDP się zatyka, a TCP idzie w miarę normalnie? To mnie chyba najbardziej zastanawia, bo na logikę powinno być odwortnie. Zgłaszać to jako bug w oprogramowaniu czy gdzie? Przyznaję, że pierwszy raz mam taki problem z Mikrotikiem. :D
@mariuszgolab35073 ай бұрын
Witam. Błędem jest uruchamianie Btestu na badanym urządzeniu (tutaj 1rdziowym). Btest powinno sie uruchomić np na komputerze lub mocnym RB przed badanym mikrotikiem wtedy przez mikrotika idzie tylko ruch i jest mierzona faktyczną wydajność. Procek ewidentnie obciążony na 100% i nie tylko od ruch ale tez od generowania btestu. Potem przekłada się to na niestety mniejszy ruch (W słabszych urządzeniach 1 rdzeniowych). Czekam na poprawione wyniki ;). Pozdrawiam.
@TechGlobuz3 ай бұрын
Gdzie ty tu masz odpalanie Btestu na badanym urządzeniu? Za kogo ty mnie w ogóle masz, żebym miał nie wiedzieć takich podstaw? Test jest do CCR 1036 za urządzeniem. Masz w opisie do filmu link do arkusza kalkulacyjnego z wynikami testów i tam jest to też wyraźnie napisane.
@brokenik3 ай бұрын
Fasttrack nie ma prawa zadziałać jeśli ruch generujesz na samym routerze. Dlatego nie ma żadnej różniczy czy go włączysz czy wyłączysz. Ruch musi przejść przez router wtedy odczujesz różnicę. Musiałbyć mieć najlepiej dwa CCRy albo RB5009 (ten zamyka 1Gbit/s w TCP/IP na Bandwidth Test) i przepuścić ruch na tym sprzęcie. Żeby uzmysłowić czym jest FastTrack w Mikrotiku - to jest po prostu skrócenie przetwarzania pakietów bezpośrednio przez kernel - w ten sposób przy FastTracku nie da się np. kolejkować ruchu ani też dokonywać pewnych operacji na pakietach (filtrować się oczywiście da). Ruch nie przechodzi przez PRE/POST routing w nomenklaturze netfilter/iptables (notabene włącza się fastrack właśnie w tablicy mangle). Wydajność wtedy wzrasta w zależności oczywiście od sprzetu o kilkanaście do kilkudziesięiu procent. W nowych Mikrotikach da się włączyć jeszcze sprzętowy routing oraz sprzętowy NAT - pozwala to uzyskać wydajność na poziomie portu bez obciążenia CPU.
@TechGlobuz3 ай бұрын
Gdzie ty masz tu generowanie ruchu na urządzeniu? Ruch leci przez urządzenie. Z jednej strony jest komp z aplikacją Btest, a z drugiej CCR 1036. Testowany router jedynie NAT-uje. Inaczej całe testy nie miałyby w ogóle sensu. 750G i 450G po prostu nie mają obsługi fasttracka (tak, mnie to też zdziwiło, ale tak jest).
@brokenik3 ай бұрын
@@TechGlobuz Przepraszam masz rację. Dopiero teraz się przypatrzyłem i faktycznie okienko Bandwidth Test to jest aplikacja uruchomiona na PC a nie ten z Mikrotika. Nie wydaje mi się żeby on nie obsługiwał Fasttracka ponieważ jest on niezależny od sprzętu. Mam chyba u siebie RB450G więc potem podeślę jak to u mnie wygląda.
@TechGlobuz3 ай бұрын
@@brokenik Gdzieś na stronie Mikrotika jest lista urządzeń, które wspierają FastTrack, ale nie ma na tej liście np. RB450G (jak i RB450Gx4), za to jest seria RB7xx. Nie ma też hAP ac/ax, cAP ac/ax, więc urządzeń które na pewno wspierają FastTrack, także można się mocno pogubić. Pamiętam, że jak lata temu wprowadzali FastTracka, to były ograniczenia, że nie każde urządzenie go wspierało. Kto wie, może w ROS 6 by zadziałał FastTrack na tych urządzeniach, ale nie chce mi się teraz tego testować.