Technologia wielkopłytowa. Historia O Niczym

  Рет қаралды 2,120

tempe rence

tempe rence

Күн бұрын

Пікірлер: 16
@oceansclub
@oceansclub 9 ай бұрын
Nawet nie przypuszczałem, jak bardzo tego potrzebowałem. Dziękuję!
@witeksza915
@witeksza915 8 ай бұрын
Wiecie co będzie nową rewolucją? Płyta warstwowa. Beton uzbrojony włuknem, styropian, znowu beton.
@witeksza915
@witeksza915 8 ай бұрын
Wielka płyta wraca jako ulepszona. Chiny ją ociepliły i uładniły.
@limeslam6567
@limeslam6567 8 ай бұрын
Odcinek na poważnie z nieustannymi elementami swobodnego humoru! Całość ujęta w fajowe ramy: na początek panowie budowlańcy wsuwający fajowe kanapki w papierze zrobione przez fajowe małżonki panów budowlańców, a na koniec fajowe dzieciaki brykające po osiedlach z wielkiej płyty i dyndające z huśtawek, karuzel i podobnych urządzeń rozrywkowo-gimnastyczno-szczęśliwie-cywilizacyjnych. Ci budowlańcy-luzacy, co się jakością ani terminowością robót specjalnie nie przejmują, albowiem akurat miło grzeje słonko, a oni wczoraj właśnie spożyli to i owo, co mleczkiem albo śmietanką dla kulturalności oglądania zostało zastąpione w celu symbolicznym to MY! MY - Polacy jacy-tacy! I dopiero od wczoraj! Przypomina się P.T. Publiczności, że dopiero "Polska komunistyczna" zrobiła z bezrobotnego, bezziemnego, skrajnie biednego i niekształconego, krótkożyjącego i niezdrowego fornala-wyrobnika - człowieka. A nawet obywatela człowieka! Dziadkowie owych budowlańców byli często z urodzenia chłopami pańszczyźnianymi. Do końca II Wojny Światowej polska gospodarka była gospodarką dworską: nominalnie wolni włościanie robili dalej w dworze u pana, który nominalnie nie był już ich właścicielem, ale realnie oni rządzili. Mieli ziemię, zasoby, tytuły i esencję: to oni byli Prawdziwymi Polakami. Fornal nie miał. Taki model gospodarczy, społeczny i cywilizacyjny Polski. "Technologia wielkopłytowa" była technologią tworzenia szklanych domów. Z betonu. Szkło też było, jasno było, balkony albo loggie były, podwórka były. Osiedla słoneczne! Na słoneczku, na ławeczkach, grzali się emeryci, a dzieciaki grzały w piłę, Indian, Czterech Pancernych, berka, chowanego, dwa ognie, szaleństwa huśtawkowe, gumę, rowerowanie i ganianie wszędzie gdzie się dało i nie dało. Ten wcześniej słaby na zdrowiu każdego rodzaju i krótki na życiu Polak, tak się wziął do robienia dziecisków, że sam miał trudności, żeby nadążyć z produkcją domów, szkół, przedszkoli, uczelni, fabryk, domów wczasowych, szpitali a nawet urzędów! Choć jak wiadomo, urzędy same się mnożą. nawet w próżni kosmicznej. Obywatel sam sobie urządzał Polskę, bo innych obywateli nie było. Urządził jak umiał i nie umiał. Pod swoją mentalność, potrzeby, możliwości, chęci-niechęci, gusty i całą resztę. Byle czego nie brakowało, inaczej się nie dało. Polak nie byłby sobą, jakby tak zaraz miał robić, żeby w ogóle nie było byle czego. Najwybitniejszego co najmniej tak samo nie brakowało. Nieprzebrane ilości cudowności w kulturze, sztuce, edukacji, nauce, uprzemysłowieniu, laniu oleju do głowy, malucha, syrenki i ursusa. To co ten Polak z krzaków, bagien osiągnął to więcej niż mistrzostwo świata. Jedyny taki, niepowtarzalny i nie do powtórzenia czas w ciągu tysiąca lat - z okładem już - miejsca na mapie co nazywa się Polska. O tobie, Polaku, ta piosenka.
@Waldek11
@Waldek11 7 ай бұрын
Piekne i prawdziwe a przez wielu wysmiewane i pogardzane bloki z plyty dalej stoja i stac beda wg roznych badan jeszcze dlugie lata na co nie maja szans wiele obecnie budowanych przez deweloperow-oszustow!
@limeslam6567
@limeslam6567 7 ай бұрын
@@Waldek11 Technologia wielkopłytowa ma swoje liczne zalety, ale też pewne wady. Jednak jej wielką zaletą która nie jest wyłącznie techniczna jest to, że w tej technologii budowano osiedla i całe dzielnice o wysokiej jakości urbanistycznej i funkcjonalnej. Jedno z drugim było ściśle związane. Gdyby nie ta technologia, nie byłoby wtedy możliwe budowanie takich dzielnic i szerzej - miast.
@Orzeszekk
@Orzeszekk 3 ай бұрын
To niesamowite jak Polska rozwinęła się w okresie PRL. Aż strach pomyśleć jak bardzo by się rozwinęła gdyby tego PRL nam zaoszczędzono! Polska została nieodwracalnie oszpecona Wielka płytą i jest to nie do naprawienia
@limeslam6567
@limeslam6567 3 ай бұрын
@@Orzeszekk Na pewno nie jesteś strachliwy i poważnie wyjaśnisz sprawę.
@Orzeszekk
@Orzeszekk 3 ай бұрын
@@limeslam6567 a co tu wyjaśniać? To że gospodarka centralnie planowana jest skrajnie nieefektywna i PRL skończył się jego bankructwem, a wystarczyło 34 lata kapitalizmu by Polska miała swój najlepszy okres rozwoju w historii? Czy może to że budownictwo wielkopłytowe nie dość że bylo drogie to jeszcze jest brzydkie i niefunkcjonalne i będzie szpeciło Polskę po wsze czasy? O ile jeszcze można zrozumieć jakieś osiedla z wielkiej płyty w dużych skupiskach, to jak wyjaśnić uzupełnianie dziur po zniszczonych kamienicach blokami w centrach miast? Np we Wrocławiu jest pełno takich potworków...
@witeksza915
@witeksza915 8 ай бұрын
Jakie drapaki na filmie sądzą 😁
@witeksza915
@witeksza915 8 ай бұрын
Problemem była BIEDA WERSJA wielkiej płyty. Polska technologia była kopią enerdowskiej ale uproszczoną i zbiedzoną.
@tomaszpycz2075
@tomaszpycz2075 23 күн бұрын
sporo czytania prosto z wikipedii
Komunikacja Miejska w Wałbrzychu 2/2. Historia O Niczym
9:29
tempe rence
Рет қаралды 4,7 М.
"Na nowoczesnej budowie" (1976) /CAŁY FILM/
12:30
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 595 М.
Who's spending her birthday with Harley Quinn on halloween?#Harley Quinn #joker
01:00
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 22 МЛН
How Strong is Tin Foil? 💪
00:25
Brianna
Рет қаралды 68 МЛН
Wrocławski Pafawag. Historia O Niczym
7:13
tempe rence
Рет қаралды 26 М.
Budownictwo mieszkaniowe w PRL - Taśmy bezpieki, odc. 12
23:33
Sowieci do domu! | Dudek o Historii
49:34
Dudek o Historii
Рет қаралды 85 М.
Nowy Air Force One: latająca forteca [CAŁY FILM]
43:26
National Geographic Polska
Рет қаралды 315 М.
Ten Dom Wydaje Się Malutki, Ale Wejście Do Środka Wywołuje Szok
8:44
To Interesujące
Рет қаралды 162 М.
Skąd się wzięły kłopoty Volkswagena?
41:49
Podcast Ośrodka Studiów Wschodnich - OSW
Рет қаралды 103 М.
"Budynki szkieletowo ramowe" (1963r.) /CAŁY FILM/
20:37
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 306 М.