Dodao bih samo onu staru: "Znanje je moć". Inače hvala na edukativnom predavanju.
@vladimirdula5 ай бұрын
Ali pri tom moć nije znanje.
@bobi_rancic2 жыл бұрын
Odlično. Naučio sam nešto.
@serviser97725 жыл бұрын
👍👍👍
@darkopejic958 Жыл бұрын
moć su i sila i autoritet, pa dakle ispravno je da gdje prestaje autoritet počinje sila... moj profesore
@ksenijaregodiclove15804 жыл бұрын
Ja imam moci sli nekad kad se zelim odbraniti one krenu da divljaju
@kristinaantonic62644 жыл бұрын
ja se prezivam antonic
@fortitude12084 жыл бұрын
Kristina Antonic bravo
@nm20225 жыл бұрын
U moru levo-libtardskih isprdaka, a koje, nažalost, imamo prilike slušati i na ovom kanalu, jedan zdravomisleći čovek koji ne podleže kojekakvim praznoslovnim propagandističkim nebulozama koje kroje neoliberalni kapitalistički poslušnici sa domaće društvene i akademske scene.
@4092miki5 жыл бұрын
Јеси ли то ставио/ла неолиберале (либералне капиталисте) под либтард левицу? У српском друштву, како оном које себе назива наводном интелектуалном елитом, тако и у шире распрострањеном слоју, има понајвише комуњара а најмање неолиберала. :))
@nm20225 жыл бұрын
@@4092miki Liberali više u socijalnom kontekstu, a ne ekonomskom. Mada, kod nas je specifična tzv levica. Ta ista samoprozvana levica, to jeste (a nekada ni to) samo nominalno, i uz sterilna teorijska tiradisanja, apstraktnih dometa. Međutim, primere koje pružaju svojim zalaganjima i životom, nisu ništa do neretko jedna antilevičarska, sa aspekte kapitala u širem smislu globalistička, globalistička i kontra intervencionistička. Prilično apsurdno i oksimoronski, ali valjda u duhu razvodnjenih umova skrivenih pod velom famozne postmoderne. Kada pogledaš našu "levicu", šta zastupaju, ko ih finansira, kakve interese suštinski propagiraju, dobiješ sliku o najčešće beskorisnim idiotima, nabeđenih u vlastitu intelektualnu, a posebno moralnu superiornost.
@4092miki5 жыл бұрын
@@nm2022 Мислиш на економски интервенционизам? Бога ми мени делује да у Србији постоји један јак политички консензус између левице, центра и деснице око тога да држава и те како треба да се пита у економији тј. тржишту. Стално је присутан тај модел државе дадиље. Сигурно не у обиму као за време црвених, али и даље је остао тај планерски дух у врху било које власти, из којег они себе врло често задају право да бирају шта је "социјално праведно" и исплативо (угл. по њихов џеп) а шта не. Глобализација сигурно има своје лоше и добре стране. Сигурно нећеш рећи да је глобализација лоша нпр. за Кину која се управо монструозно развила када је отворила тржиште. Погледај пример блесавог Трампа и исте те Кине како протекционизам и интервенционизам изгледају у пракси. Лик ће САД да одведе у рецесију, иако ми је драго што је добио Хилари да се разумемо. Глобализација је природна тековина модерне цивилизације, а то што се она искоришћава и за неке друге подле ствари је жалосно.
@vesnabe85525 жыл бұрын
@@4092miki Neoliberali jesu neokomunjare ... ako se pažljivo uporede cljevi ( jednoumlje ... najopštije rečeno), metodi, strukture ... ceo algoritam je potpuno isti ... uostalom i komunizam je bio "poklon" zapada, "ljubljenom" istoku. Najzad, lokalni neoliberali su i potomci komunjara ... onih istih koji su 44. okupirali Beograd i , preventive radi, odmah postreljali 30 000 Srba, oteli i uselili se u tuđe kuće ... ubili patriotski i kulturni Beograd ... i "ugazili" ovaj mučni kružok dvojke. "Očevi i oci" vrha lokalnih NVO i lokalne mučne autošovinističke elite jesu bile komunjare. Samo su tehnologije nove.
@acamiln83544 жыл бұрын
@@4092miki Skoro da nema bitne razlike izmedju neoliberalnog(sto demokrate u SAD podrzavaju, i skoro svi u Evropi) od komunista. I jedni i drugi izbacuju boga. I jedni i drugi bi komunizam za druge, ali ne i za sebe. I jedni i drugi izbacuju nacije i prepoznaju se samo po "veri", kao muslimani. I jedni i drugi su spremni da OTMU(ne da ukradu) da bi dosli do cilja. I jedni i drugi su ekstremno manipulativni, ali nedovoljno pametni i realni, tako daj e propast sa njiam zagarantovana. Razliak je mozda sto su neoliberalci malo hipi nastorijeni, dok komunisti su malo konzervativniji. U sustini i jedni i drugi zele komunizam za druge, ali ne za sebe.
@jakovdolic62904 жыл бұрын
Jel može mala pomoć, kako se zove pesma iz uvodne špice ?
O, pa ja nisam znao da se meni ovo svidja. :) Ne znam sta je ovo, filozofija ili psihologija ili nesto trece. Padalo mi je vise ideja tokom slusanja ovog predavanja, pa sam ih zapisao i sada da probam da vidim imaju li ikakvog smisla. Mislim da onaj koji je podloznik mora da ima dozu vere ili dozu postovanja prema ma kakvom mocniku, da bi izvrsavao njegove zelje. Nemoguce je biti mocnik nad nekim ako nemas dozu vere ili postovanja od druge strane. Kako on postize veru kod nekog ili postovanje. Postovanje moze da se postigne i cistom silom. Covek postuje kad je neko jak ma u kom smislu, makar bio toliko surov po tebe da ti je zivot u pitnju. Ti i dalje imas postovanje prema njemu. Vera se postize iskrenoscu ili manipulacijom. Ako se postize manipulacijom ta moc ne mora na duge staze da donese dobro ni mocniku ni podlozniku. Ako mocnik nije dovoljno pametan da to vidi, propasce zajedno sa podloznikom(Cini mi se da je to slucaj sada sa zapadom). Vera u crkvu i boga pravi da su crkva i bog mocnici nad nama. Ima jedna pojava kod ljudi da ne vole coveka koji stalno prica istinu i logicno. Svakodnevna forsiranje istine i logicnosti boli koliko i laganje svakog dana sa TV-a. Tako da doza manipulacije mora da postoji. Pitanje je samo sta je svha/cilj te manipulacije.
@marinamarkovic17883 жыл бұрын
Profesor Antonić je sociolog. Na Filozofskom fakultetu u Beogradu postoji izborni predmet Teorije moći, ali ga jako mali broj studenata uzima.