No video

Terapia skoncentrowana na współczuciu (CFT) - dr Julia E. Wahl, Zofia Szynal

  Рет қаралды 4,108

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Күн бұрын

Kto choć raz w życiu usłyszał - weź się w garść i nie użalaj się nad sobą, ten wie, że najczęściej przynosi to odwrotny skutek. Tymczasem Terapia Skoncentrowana na Współczuciu (CFT) opiera się na rozwijaniu cech współczucia w relacji z samym sobą, z innymi osobami i ze światem zewnętrznym.
Na czym dokładnie polega taka terapia? Jakie są jej główne założenia? Jakie techniki i metody wykorzystuje? Co na temat skuteczności terapii CFT mówią badania naukowe? Do kogo jest skierowana, a komu raczej nie pomoże? Jak wygląda dostępność psychoterapii CFT w Polsce i w jaki sposób wybrać odpowiedniego terapeutę?
Temat terapii CFT rozwinie psycholożka, trenerka uważności i wykładowczyni Uniwersytetu SWPS dr Julia E. Wahl w rozmowie z psycholożką Zofią Szynal.
dr Julia E. Wahl - psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia, wykładowczyni, założycielka i dyrektorka The Mind Institute (www.mindinstitute.com.pl) oraz Polskiej Szkoły Uważności (www.polskaszkolauwaznosci). Kierowniczka i pomysłodawczyni Podyplomowych Studiów Uważności i Współczucia na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu oraz Krakowie, Podyplomowych Studiów Ekopsychologii, Ekoterapii i Zmiany Społecznej na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu, Szkolenia z Compassion-Focused Therapy (CFT)/Compassionate Mind Training (CMT) (www.cftpoland.pl) oraz Szkolenia Ekoterapii (www.ekoterapia.com.pl) w Polsce. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Mindfulness. Stworzyła program wsparcia dla pacjentów onkologicznych w ramach doktoratu na University of Derby w Wielkiej Brytanii. Regularnie pisuje do różnych czasopism w Polsce i za granicą (m.in. do Przekroju, Charakterów, Psychologie und Leben, Psychologii w Praktyce). Prowadzi liczne szkolenia i warsztaty. Jest autorką książki „Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne” (Wyd. Sensus).
Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/st...
#CFT #współczucie #psychoterapia

Пікірлер: 6
@anitach5901
@anitach5901 6 ай бұрын
Paul Gilbert bardzo tez promuje medytacje i mindfulness.
@domagalpawel
@domagalpawel 5 ай бұрын
Tak , jak tego słucham to kieując sie współczuciem jesli (dobrze rozumiem to pojecie) Musze powiedziec ze Pani professor chyba mowi co wie . Poruszajac mase wątków , ale nie zabardzo chyba jeszcze wie co mowi , nie odpowiadajac na pytania prowadzacej . Napewno ogromna wiedza pani profesor , ale zdecydowanie przekazywana w bardzo chaotyczny i nie ustrukturyzowany sposób i nawet usilne próby nadania przez prowadzacą rozmowe jakies formy i konkretyzacji rozmowy w celu zdefiniowania podstawowych pojec nie zby sie powiodły. Ale nie wolno sie poddawac . Moze kolejnym razem sie uda😅. Bo to swietna inicjatywa. Chociaz koncowka dobra!😊 Pozdrawiam!
@piter4blue
@piter4blue 6 ай бұрын
❤ dziękuję za podcast 🎉
@anitach5901
@anitach5901 6 ай бұрын
Ja bym powiedziala akceptacja siebie takim jakim sie jest.
@anitach5901
@anitach5901 6 ай бұрын
Zazdroszcze mozliwosci rozmowy z Paulem Gilbertem . Mi zostaly tylko materialy dostepne na you tube albo konferencje on -line z jego udzialem .Osobiscie uwazam,ze wspolczucie to dopiero pierwszy etap . Zeby faktycznie pomoc innym potrzeba empati . Dr Gabor Mate rozroznia 5 poziomow empati ,ktore ewaluuja od wspolczucia do zrozumienia,zadawania pytan ...pozdr
@anitach5901
@anitach5901 6 ай бұрын
Duzo sie mowi tez o samo wspolczuciu i dbaniu o siebie
Psychoterapia DDD (Dorosłych Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych) - Joanna Flis, Zofia Szynal
50:16
Intymność i obrona - w trójkącie konfliktu - Paulina Wojkiewicz
1:13:14
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 2,2 М.
Stay on your way 🛤️✨
00:34
A4
Рет қаралды 31 МЛН
Schoolboy - Часть 2
00:12
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 17 МЛН
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 35 МЛН
ADHD u dorosłych  Fakty i mity | Magdalena Chorzewska, Kanał Psychologiczny
29:46
Seks, zazdrość i zdrada. Dynamika związków miłosnych - Michał Pozdał
1:14:06
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 248 М.
Psychopaci - jak ich zidentyfikować i czy wszyscy to przestępcy? - prof. Daniel Boduszek
56:35
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 450 М.
Co się dzieje w głowie mojego nastolatka? - dr Radosław Kaczan, Tomasz Kuźmicz
1:01:55
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 4,1 М.
Joanna Flis  „Co ze mną nie tak?"
1:33:21
Rozmawiam, bo lubię.
Рет қаралды 65 М.
ADHD u kobiet - cechy charakterystyczne, zaburzenia towarzyszące
1:14:29
Stay on your way 🛤️✨
00:34
A4
Рет қаралды 31 МЛН