Zdravím Vás pane Broži 🙂. I když většinu informací, které jste ve videu zmínil jsem znal z Vašich předchozích videí, tak musím říci, že mě toto obsáhlejší povídání bavilo a dozvěděl jsem se opět pár nových detailů. Teraformace Marsu po tomto videu mi zní ještě absurdněji, než kdy dříve 🙂. Osobně jsem vyrůstal na Star Treku a miluji vesmírné Sci-fi, ale nejen díky Vám, ale i jiným informacím o vesmíru, které s chutí hltám se mi změnil pohled na celkovou problematiku. Baví mě Vaše PUNKOVÉ povídání a asi nejvíce jsem se bavil, když jste žehlil, to byl superPUNK 😂 Děkuji za toto video. Ať se Vám daří a budu se těšit na další PUNKové povídání 🙂
@ivanvalachovic821211 күн бұрын
Pecka přednáška. Už som si to dal druhý krát. Díky
@romanmasopust63752 ай бұрын
Díky za parádní video!👍
@Chmee22 ай бұрын
Mockrat diky!
@kennyfreedom38952 ай бұрын
Super, díky moc a hezký večer i Vám 🤘🤘🤘
@petrjanous18525 күн бұрын
Díky!
@Chmee223 күн бұрын
Mockrat dekuji za podporu!
@bagristos1939Ай бұрын
Dekuji moc! Uz si to pred spanim poustim snad po 3.
@eduardrichter4844Ай бұрын
Super Opravdu mě to video i poučilo. Takže za mě určitě dokoukat až do konce!
@Chmee223 күн бұрын
Díky!
@vasekstraka63662 ай бұрын
Perfektní video, délka mi vůbec nevadí. Naopak bych ocenil klidně ještě delší verzi, nebo i několik pokračování, kde byste mohli jednotlivá témata a problémy více rozebrat. Mimochodem, když jste zmiňoval „špatný nápad“ nechat vybuchnout atomové zbraně na pólech kvůli radiaci - není to tak, že radioaktivní materiál vznikající při jaderném výbuchu má většinou krátký poločas rozpadu? To by znamenalo, že po relativně krátké době (řádově měsíce) už by radiace nemusela představovat větší problém, na rozdíl od jaderných reaktorů, kde vznikají silně aktivní izotopy dlouhodobě bombardované gama zářením. Příkladem toho jsou města Nagasaki a Hirošima, kde dnes lidé žijí normální životy, což naznačuje, že dlouhodobé následky radiace po jaderných výbuších nemusí být vždy tak závažné. Navíc, v časovém měřítku, o kterém se tu bavíme, by to asi nebyl zásadní problém. Také si myslím, že pokud by skutečně došlo k explozi atomových zbraní na pólech, lidé by se pravděpodobně soustředili na život v oblasti rovníku, což by vliv radiace ještě více omezilo. Možná se mýlím, ale budu rád, pokud mě někdo opraví nebo vyvede z omylu. Děkuji za skvělé video a přeji hodně úspěchů při tvorbě dalších!
@petrbasista92392 ай бұрын
Ne všechno má krátký poločas rozpadu. Cesium-137: S poločasem rozpadu kolem 30 let je jedním z hlavních zdrojů dlouhodobé radiace. Stroncium-90: Má poločas rozpadu přibližně 29 let a je nebezpečný kvůli své schopnosti nahrazovat vápník v kostech. Krypton-85: S poločasem rozpadu 10,7 let je jedním z plynných produktů štěpení. Plutonium-239: Má velmi dlouhý poločas rozpadu, přibližně 24 100 let, a je vysoce toxický.
@Chmee22 ай бұрын
Díky za komentář, to máte vlastně pravdu a to jsem dobře ve videu nepodchytil. Googlím a vypadá to, že by to větší problém dělalo ca nižších pár desetiletí. Takže z delšího pohledu by to tolik nevadilo. Nicméně je asi dobrý dodat, že jak má Mars globální prachové bouře, které roznáší materiál po celé planetě, ten spad by nezůstal jen v oblasti pólů, ale začal by se šířit po celé planetě. Takže kdyby v době ostřelování by byli už lidi na povrchu, zbytečně by to pro ně bylo riziko... Pokud bychom si řekli, že Mars rozstřílíme teď a přistaneme tam až za půl století, pak by to bylo asi jedno... A na závěr stále platí, že i když led roztavíme, stále toho materiálu nebude dost. Takže mi to furt vychází jako špatný nápad a že se vyplatí upnout pozornost na naučení se, jak odklánět asteroidy :)
@vasekstraka63662 ай бұрын
@Chmee2 anebo kombinace. Jaderném zbraně bychom mohli odpálit hned asteroidy postupně až nějaké vhodné najdeme🤣. Ale děkuji za obsáhlou odpověď.
@merenevel20 күн бұрын
Ten krátky polčas rozpadu nie je až taký jednoznačný, následky toho výbuchu v Hirošime a Nagasaki pociťujú do dnes bohužial nehovoriac o genetických mutáciách atd.
@samhawkins38472 ай бұрын
Perfektní přednáška, ostatně jako vždy. Perfektní práce. Klobouk dolů. Děkuji. Ať se daří 😀👍
@Chmee22 ай бұрын
Diky!
@stanislavakolarova85672 ай бұрын
Zdravím, moc díky za vaši skvělou práci. Každé vaše video je super. Těším se na další a klidně i delší 🤣.
@Chmee22 ай бұрын
Diky!
@antoninstudeny50182 ай бұрын
Tak neboj se,mluvíš pěkně,jsou horší přednášející,který já nevydržím poslouchat dýl než 10min a pak usínám,byť mě téma velice zajímá.Takže děkuju za fakt globální pohled na teraformaci Marsu.Mě už to moc netrápí,je mě 70let a ani se nedožiju prvního člověka na Marsu,ale co čeká naše potomky,jim moc nezávidím.Tak jen pokračuj v podobných povídáních a snad se zase někdy uvidíme naživo na přednášce!Dobrou noc pro dnešek!
@astariii3072 ай бұрын
Výborné jako vždy ❤
@AlenaMichnova-jd9zj2 ай бұрын
Opäť super video, názorne a jednoducho vysvetlená problematika, teším sa na ďalšie 🥰
@Chmee22 ай бұрын
Mockrát děkuji!
@tomburakkАй бұрын
Zdravím, super video. Narazil jsem na Váš kanál dnes a musím říct, že super přednáška. Chci se rovnou zeptat, zda máte v plánu někdy udělat video na téma kolonizace Měsíce a všechna úskalí toho, co je potřeba na trvalou základnu na Měsíci? 💚
@luboszelenka9735Ай бұрын
Písečný červy ochočit je nutné.. zítra na cvičáku.
@Chmee223 күн бұрын
Diky za koment, uvidim, klasicky barazim na problem člověkohodin a volného času to točit :D
@davidodler70312 ай бұрын
Skvělá přednáška! Díky! 🙂
@Chmee22 ай бұрын
Děkuji!
@davidodler70312 ай бұрын
@@Chmee2 >>> Není zač 🙂 Jen takový drobný detail: "flór" se píše "fluor" nebo "fluór" 🙂
@exask8Ай бұрын
@@davidodler7031 cs.wikipedia.org/wiki/Fluor asi fluor
@merenevel20 күн бұрын
Krásna scify lepšie ako Isac Asimov gratulujem. Predpokladám, že najbližších 100 rokov sa toho nedočkáme to už tu nebudem čiže utópia.
@miroslavk22132 ай бұрын
Ďakujem za prednášku,bola skvelá.
@Chmee22 ай бұрын
Já děkuji za pozornost :)
@jirinaviron50222 ай бұрын
Děkuji. U "skleněného" zastřešení kráteru mě hned napadl další problém...mikrometeority. Je mi jasné, že by muselo jít o materiál speciálně upravený a v několika vrstvách, aby se jednotlivé díly mohly efektivně opravit/vyměnit
@tomasstanek3192 ай бұрын
Kde by se na Marsu vzaly mikrometeority, když má dostatečně hustou atmosféru na to, aby v ní shořely?? Na Zemi malé meteoroidy hoří v cca 90km výšce, kde je atmosféra ještě daleko řidší než je marsovská.
@luboszelenka9735Ай бұрын
To je hustý.. prodáváš skleníky??
@TeoJKjemojpan2 ай бұрын
😊 super
@brankazigic9191Ай бұрын
Otázkou je jak vyrobit magnetické pole na Marsu, aby plnilo svou funkci jako na Zemí ?
@Chmee223 күн бұрын
I o tom se v tom videu bavime...
@growllik2 ай бұрын
Skvělé video, děkuji 😊 Možná opět akademická otázka - pokud nejsme vlastně schopní i přes nepředstavitelné náklady a s tím spojené a propojené problémy vybudovat udržitelnou a funkční marsovskou přírodu - zkusit se zaměřit ne na předělání planety, ale nalezení vhodnější planety a soustředit lidské zdroje k vyřešení dopravy na tu planetu? Je to vůbec teoreticky možné? A tím nemyslím pohon blízký rychlosti světla a cesty na desítky nebo stovky tisíc let. Děkuji. P.S. Vesmírníček 1 skvělý na loňské Vánoce, dvojka už čeká pod stromečkem😊
@6610storm23 күн бұрын
Ahoj, neříkej, že máš čas ještě na Agraeluse , jinak jsou to halogeny, fluor -ty už budeš vědět 😁👍
@jurajhprobyt21072 ай бұрын
Skôr je mozne ze dovtedy deteraformujeme zem. 😊
@standajanko91192 ай бұрын
Tady je ještě jedna otázka jestli by nebylo jednoduší a rychlejší vyčistit Venuši 🤔😆
@luboszelenka9735Ай бұрын
Upeč kuře
@rowexy22 ай бұрын
naprosto božský, jste dokonalej
@Chmee22 ай бұрын
Díky!
@PetrvonBrunthal2 ай бұрын
Paráda Děkuji
@Chmee22 ай бұрын
Díky!
@tomburakkАй бұрын
Když hrají deskovku Mars Terraformace, tak zvládnu teraformaci za 15 generaci. Určitě to bude tak rychlé i v realitě 😁
@exask8Ай бұрын
jednoduše je teraformace zatím scifi docela ? :D
@exask8Ай бұрын
vytvořit magnetické pole bych viděl jako docela velkou překážku k překonání
@luboszelenka9735Ай бұрын
@@exask8 koupíš magneták.
@helfstajn473926 күн бұрын
Ta náročnost je zhruba taková jako kdybychom chtěli postavit Tokio od základu ale náš největší projekt dosud byl zahradní domek.
@janofab2 ай бұрын
Nie,nevieme teraformovat ani Saharu.
@crushlord38762 ай бұрын
extremne skvele video !! perfektne shrnuto do 2 hodin ... super prace... muj sci-fi scenar (berte jako vtip): poslat krabici s zelvuskama nebo podobne odolnou havet a cekat, co se bude dit a treba zmutuji v nejake martany, kteri se casem stanou inteligentnimi a budou zkoumat nasi planetu a zbytek soustavy :D
@Chmee22 ай бұрын
Aby ten scénář fungoval, potřeboval byste tu krabici poslat někam, kde by byla dostupná kapalná voda. Bez ní ani želvušky nefungují - vypnou se a po čase stejně umřou, protože si během toho vypnutí neumí opravovat DNA. Takže by bylo potřeba, aby ta krabice uměla třeba během místního léta tavit okolní vodní led a dělat kapalnou vodu. Pak by to začalo být zajímavé :)
@petrholinka41002 ай бұрын
Ahoj zdravím, já celý problém, přítomnosti člověka na Marsu, vidím podobně. Je mi cca 48 a předpokládám, že se možná dožiju za 30 let 2 až 3 marsovských stanic s posádkou 10 až 15 vědců/dobrodruhů. Asi v rovníkové níže položené oblasti na geologickém rozhraní. Proč plýtvat skromnými zdroji vody na teraformaci, zpočátku se bude atmosféra marzu (obohacovat jen odpadními plyny).
@inux55432 ай бұрын
uzasny! dekujeme moc, bez prestavky od zacatku dokonce SUPER
@Chmee22 ай бұрын
Tak to jsem rád a děkuji za investici dvou hodin do Vašeho sebevzdělávání :)
@jozefjozef69552 ай бұрын
Dakujem, uzasna prednaska, dal som to v rychlosti 1,75x a takmer som sa terraformoval. Keep going 👍
@petrjanous18525 күн бұрын
Není to tak, že když se zvolí rychlá varianta osídlení vybudováním základny na povrchu, přijdeme o možnost bombardovat povrch asteroidy a tím přijít o možnost mít dýchatelnou atmosféru?
@Chmee223 күн бұрын
Myslim si, ze ne. Kdybychom postavili zakladnu napr v oblasti rovniku a ostrelovali asteroidy oblast poku, nemuselo by to lidem u rovniku zas tolik vadit... zalezelo by samozrejme na velikosti asteroidu a na konstrukci zakladny (podzemni lepsi nez povrchova...).
@merty62 ай бұрын
Je to moja obľúbená téma, aj pri riedkej atmosfére je na Marse cca 25x viac CO2 ako na Zemi. Prečo je teda na Marse taký veľký rozdiel teploty medzi dňom a nocou? Odpoveď je - chýba tlak atmosféry, to znamená ostatných neskleníkových plynov. To znamená že Zemská atmosféra je schopná zadržiavať teplo nielen vďaka prítomnosti skleníkových plynov ale vďaka celej mohutnej atmosfére. Takže to rozpočítavanie skleníkového efektu Zeme na 26% z 33°C mi nedáva veľký zmysel.
@tomaskonopac943127 күн бұрын
Tak kolonizovat vesmír je v podstatě základní podmínka přežití lidstva. Jen si nesmíme lidstvo představovat jako nějaký neměnný statický druh. To, co se z lidstva vyvine ve vesmíru, pokud se tam usadí už b bude vypadat diametrálně jinak. Ono to souvisí s genetickou přizpůsobivosti prostředí. Každý živočišný druh se vyvíjí podle podmínek ve, kterých je. Samotná teraformace Marsu je tak trochu nesmysl ta planeta nemá magnetosféru ani dostatečnou gravitaci schopnou udržet vodu a vzduch trvale na svém povrchu. Přirovnal bych to asi ke snaze naplnit děravé vědro vodou. Je jedno kolik toho nalijete dovnitř vždycky to vyteče ven.
@JAROVARGANITRAАй бұрын
TOTAL RECAAL
@sheepcz77472 ай бұрын
Na Martana my nesahejte, v dobe kdy byla napsana kniha se o toxicite pudy nevedelo. 😂😂😂😂
@janvanik89452 ай бұрын
A co Venuše?
@nirasa2 ай бұрын
Díky za vaši práci, pane Broži. Myslím, že k teraformaci Marsu nikdy dojít člověkem nemůže. Nemá na to - ani technologii, ani znalosti, ani sílu, moc, znalosti fungování vesmíru... a nikdy je mít nebude. V tomto jsem pesimista.
@Chmee22 ай бұрын
Vsak o tom je video, ze to nebude nikdy nic snadneho... :)
@nirasa2 ай бұрын
@@Chmee2 🙂Jo - jen jsem chtěla potvrdit, co jste ve videu říkal.
@HtcVege2 ай бұрын
Nedokážeme teraformovať ani Saharu, a to tam máme všetko, vzduch, tlak, ochranný magnetizmus, teplo, dokonca aj suroviny.
@nirasa2 ай бұрын
@@HtcVege Přesně tak! 🙂
@mir0mikАй бұрын
@@HtcVege nedokazeme? alebo sa to neoplati? Navyse teraformovat Zem menit Zem na Zem...
@janstarec9800Ай бұрын
Moc ukecané
@Albert-k5h5q21 күн бұрын
Podľa mňa nie každá voda na planéte je stejna pitná ako na zemi
@Chmee221 күн бұрын
Cista voda je pitna* vsude, je to jen H2O. Jen nam tak hrozí, ze ji budeme muset někde vyčiatit od primesi * a je potreba dodat, ze lidi ciste H2O nepiji, potrebujeme v ni mit nejaky kationty a anionty ruznych soli a jinych latek
@camalek11 күн бұрын
Vůbec nikdy.😂 Zadnej vesmir neexistuje tupáci tupý.. běžte se radši naočkovat vemena😂
@pavolszabo94542 ай бұрын
Mám takú malú zbytočnú otázočku, ako chcete zvýšiť gravitáciu marsu ktorá je zhruba 0,3G. Keďže jadro marsu vychladlo, alebo chladne tak mars stratil svoju gravitáciu a preto prišiel o väčšinu svojej atmosféry a väčšinu vody....to by som rád videl energetické nároky na to aby sa ľudstvu podarilo jadro marsu znova "nakopnúť"....to sa nedá nazvať ani utopia....a kým nevyriešite túto malú záležitosť tak čokoľvek podniknete s atmosférou marsu je úplne zbytočné.
@Vencino16 күн бұрын
zvíšit gravitaci neni možný. a neni pravda, že vychladnutím ztratil gravitaci, to je nesmysl
@helfstajn473926 күн бұрын
Nejhorší je že se bavíme o projektu který zabere víc času než novodobá historie našeho druhu. Pořádně si nedovedeme ani představit jakou technologií budeme disponovat za 100 let, natož za tisíc.
@Chmee223 күн бұрын
Jj
@lenkacervena80932 ай бұрын
"80,000" není "80 000"!!!
@Chmee22 ай бұрын
Je, ChatGPT kašle při výpočtech na to, jak zapisuje čísla jeden malý národ v srdci Evropy
@netpierce7466Ай бұрын
Vy jste blázen 😮. Lide se nedomluvi ani za 1000 let. Nebuďte dětinský, jen proto že Vy chcete😂😂
@Chmee223 күн бұрын
Vy jste to video nedokoukal, co?
@petrk61862 ай бұрын
Nikdy, na to je krátká odpověď. Proto se mi zdá stopáž 2+ hodiny jako nepochopitelná. Je to stejné jako zabývání se zeměplackou. Proti tomu je loupání brambor nožem a odmítání škrabky některými východními etniky mnohem pochopitelnější, i když je to rovněž nesmysl.