Naprosto perfektně a zcela profesionálně odvedená práce! Moc vám všem za to děkuji. Zvláště vyzdvihuji velmi srozumitelně podané informace a praktické zkušenosti. Opatrujte se! 🍀🍀🍀
@bohuslavkuklik6305 Жыл бұрын
VYNIKAJÍCÍ A NÁZORNÉ !!! Jako totální laik dotlačený k zájmu o FVE jsem tímto kanálem naprosto nadšený !!! DÍKY - SKVĚLÁ PRÁCE !!! 🇨🇿🇨🇿❤❤❤🇸🇰🇸🇰
@ondrej.bacina Жыл бұрын
Moc děkuji. Pokud se vám líbí můžete podpořit tvorbu super díky nebo zde www.teslacek.tv/podpora
2 жыл бұрын
Tohle je naprostá paráda! Dušanovi respekt jak výborně to vymyslel, klukům díky za zpracování skvělého videa a já jdu šetřit na barák, abych tam mohl realizovat úplně stejný systém ;) Tohle je slast, dal jsem to jedním dechem :D
@IljaMichalic5 ай бұрын
to máte podobné, ako ja keď som si začal kedysi kupovať platne - potom už stačilo dokúpiť len gramofón! 😀
@mareksykora7792 жыл бұрын
Neskutečně hodnotné video. Dva odborníci se sešli a vyždímali z problematiky maximum.
@romancechak70442 жыл бұрын
Pánové, děkuji za super video. Mám to s pánem podobně - taky pasiv, na střeše 5,4kWp a nově rozšířeno na 24kWh. Jen na dotop a přípravu TUV nemám peletková kamna, ale pomáhám si fototermikou. Před instalací spotřeba 6,5MWh (z toho sauna 1MWh), teď to čekám kolem 3,5MWh. V červenci uplyne 1. rok od instalace. BVE už je objednané, takže budu řešit dopojení wallboxu. Takže díky za ten tip s napájením přímo z gridu (mimo FVE) v zimních měsících. V plánu je také rozšíření až na 10kWp,naše malá spotřeba energie nás nepustila na vyšší výkon FVE. Takže budu časem řešit přepočty a projekt znovu - bohužel. Časem uvažuji o nákupu za spotové ceny, přeci jen budu mít poměrně velkou akumulaci (24kWh v baterkách, 1600l ve vodě a 75kWh v autě), tak by se s tím dalo trochu pracovat. Jinak celá série o FVE s Ondrou je perfektní, dobře a srozumitelně to vysvětluje. Ještě jednou díky.
@lukasbaader85222 жыл бұрын
Ten wallbox se snad ani nezapojuje tak, ze by umel fungovat jen z FVE. Ti by byl nesmysl a pres zimu by nikdo nic nenabyl. Ani v lete, kdyz by bylo pod mrakem.
@obajer2 жыл бұрын
@@lukasbaader8522 Já osobně si myslím, že když tam Dušan dá chytrý wallbox, který bude umět přepínat mezi různými režimy, tak mu nakonec bude stačit jen jedna míchačková zásuvka z těch dvou. Prostě to pojede tak, jak se zvolí režim na wallboxu: buď podle přebytků, nebo plným výkonem, nebo nějakým základním výkonem (6A) a zbytek výkonu se bude řídit dynamicky podle osvitu. A tu druhou zásuvku že by fakticky použil jen v případě, že by byl dlouhodobý výpadek ČEZu a on by chtěl nabíjet auto ikdyž FVE poběží v režimu ostrova, tedy z backup výstupu. Ale chápu, že si tam ty zásuvky nechal nachystat obě, takže to má připravené na všechny situace a hlavně blbuvzdorné :)
@babjakjan2 жыл бұрын
@@obajer No, ale tím nepokryje situaci, kdy bude potřeba nabíjet EV ale nebude chtít šahat na domácí baterku, zároveň nebude svítit slunce a bude to chtít pokrýt čistě ze sítě. V případě sebechytřejšího wattrouteru by nešlo zařídit to, aby nešahal na baterku a goodwee by chtěl síti vždy vypomháhat i kdyby to bylo na úkor baterie. Jen místo dvou zásuvek by se mi tam líbili nějaký mechanický přepínač :-)
@obajer2 жыл бұрын
@@babjakjan Udělat se to dá ;) Pro takové účely se wallbox napojí na přívodní kabel mezi elektroměr a modbus elměr měniče. Signál o velikosti přebytků si wallbox bere z wattrouteru (případne z vlastního CT) a zároveň se na něm dají volit režimy, jestli má auto nabíjet jen podle výše přebytků, nebo plným výkonem, nebo nějakým mixem. Díky tomu, že je zapojen mezi elektroměrem a modbus elměrem měniče, nikdy nedochází k vybíjení domácích baterií. Takto to lze udělat s Wallboxy Zappi, Home Solar Box a nově také se Solax X3 Gen2: gbc-solino.cz/headpage/e-mobil-nabijecky/solax-g2/ Manuální přepínač, ATS přepínač nebo druhá zásuvka na zdi se tam ale hodí také - pro možnost nouzově nabíjet EV z backup výstupu. Tam by to automaticky šlo jen pomocí ATS.
@marekbobak80842 жыл бұрын
@@obajer Ahoj Ondro, předně taky děkuju za sdílení všech tvých zkušeností a znalostí tady i dříve na MyPower. Co se týče wallboxů, tak nikde nezmiňujete schopnost automatického přepínání mezi nabíjení jednou fází a třemi fázemi. To je podle mne důležité právě pro využití s FVE, kdy lze začít nabíjet přebytky při třetinovém výkonu 1,4 kW na jednu fázi oproti 4,2 kW v případě 3fázového wallboxu. Co ty na to? Je to podle tebe přínosné? Ze zmíněných WB to podporuje Zappi nebo go-eCharger či openWB. Zatím se asi nejleším řešením zdá být to Zappi. Ještě bych chtěl upozornit na SW pro řízení nabíjení podle přebytků evcc.io, který se rozrůstá do použitelnýho managementu energie v domě a umí si brát data (SOC) i o jednotlivých elektromobilech ze serverů automobilek.
@jozefvrabec62612 жыл бұрын
nechcem kritizovať technické vybavenie baráku, ale som sa na konci videa zasmial nad vetou, že "já nevím co to je otevírat okna v celém baráku a možná ani nejdou otevrít". Pozrite sa na okno do zadu a je otvorené na ventilačku 56:27 min videa. :) :) :) Myslím si, že pri nútenej ventilácii s rekuperáciou ani nie je doporučené vetrať oknom, je to totiž skrat a únik pretlaku. :)
@obajer2 жыл бұрын
JJ, já se při sledování hrubě sestříhané verze smál na úplně stejném místě!!! Jde o to, že kvůli tomu, aby nebyla na nahrávce ozvěna, jsme se všichni 3 nacpali do té technické místnosti a zavřeli dveře na chodbu. Takže tři chlapi, Tesláčkovy reflektory a ktomu všechno to technické vybavení. Dušan pak ještě vypnul rekuperaci, aby tam bylo co nejvíc ticho a také aby ji mohl rozebrat, což někde dál v tom videu dělá. No za pár minut nám tam bylo takové vedro, že jsme prostě museli otevřít to okno :D A na Dušana je pak přesně záběr, kdy říká - já doma ani neotevírám okna a přímo za ním otevřená ventilačka :D
@doliku2 жыл бұрын
@@obajer amen bratře, to je dobrej vtip! Ten chlap v tom videu všem vyloženě do očí lže🤣🤣🤣
@stefanfojtik78522 жыл бұрын
Veľmi ďakujem za pravidelný a náučný obsah. Fakt paráda, nakoľko vás pravidelne počúvam v aute keď je na to čas. Chcel som vás poprosiť dalo by sa niečo zlepšiť na ozvučeni. A hlavne rozumiem ze to nie je až tak jednoduché zmeniť ale ten hlasný pravidelný smiech ak by bolo možné trocha obmedziť bolo by to už na 110%. Ešte raz ďakujem a veľa síl v pokračovaní v tomto kanále.
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
Jsem rád že se líbí. Jakmile se lidé, kterým se obsah líbí natolik, že to třeba chtějí někam posunout stanou patrony a začnou přispívat na tuto tvorbu, která je jinak zdarma. Pak se to dá posouvat.
@chacharzbazal Жыл бұрын
Já měl namontováno za týden, od podpisu smlouvy 😊
@Aic3692 жыл бұрын
Moc děkuji za toto informativní video. Velmi inspirativní. 💯
@pavelbocek44192 жыл бұрын
Mám stejnou fotovoltaika s tím rozdílem, že mám na střeše 7,4 KWp. Z mého jednorocniho sledování jsem zjistil, že teplota měniče v létě překračuje přes 65°C, kdy pracovní teplotu měniče výrobce deklaruje od 35-60°C a měnič padá (sníží se výkon), po konzultacích ze solidsanem jsme nenašli řešení, proto jsem si koupil, 12v trafo a 3*9cm pc ventilátorky, hlinikovy plocháckem spojil tři ventilátorky rychlo páskou a foukam vzduch ze spodu na zadní žebra měniče, tímto je problém vyřešen a teplota i při plném zatížení měniče je o 25°C nižší, tzn. kolem 40°C. Myslím si, že toto výrobce střídače podcenil-umístěním v interiéru a obávám se, že přehřátím dochází ke zkracování životnosti střídače, proto doporučují chladit, chladit, chladit!
@doliku2 жыл бұрын
Dobře vy! Já ten problém nepozoroval, byť je střídač v tech. místnosti u pračky, sušičky a AKU nádoby, ale zaměřím se na to😉
@pavelbocek44192 жыл бұрын
Ještě jsem chtěl dodat:, mám umístěn měnič stejně u stropu v tech. mist., kde je největší horko od akum. nádrže a v horkych letnich dnech kdyz nedochazi k cirkulaci vzduchu je přehřívání evidentní, možná u 5Kwp to stridac do 60°C ještě zvládne, ale pokud chcete rozšířit na 10 Kwp, tak se přehřívání nevyhnete. Pokud budete sledovat zvýšení teploty nad 60°C při celodenním bezmračném počasí bezdůvodný prudký pokles výkonu na 180W, 300W apod. dochází k omezení výroby střídače, možná že k přehřívání dochází jen u mého kusu o čemž pochybuji. Pri ceně 80000 za střídač si myslím, že udržení nižší teploty se odměni delší životností zařízení. S pozdravem Ať to proudí!
@pavelcihak21882 жыл бұрын
Hezký den. Mohu se jen optat. Ohledně té teploty. Jak blízko ke stropu máte umístěn měnič?
@pavelbocek44192 жыл бұрын
Mezi měničem a stropem je 35cm
@doliku2 жыл бұрын
@@pavelbocek4419 možná to problém bude, protože v tech. místnosti bývá především po sušičce velké vedro. Trochu to eliminuje cca 0,5m od střídače vyvedený odtah rekuperace...je to vidět ve videu😉
@R.oman12 жыл бұрын
Bomba. Klobouk dolů!
@Ironyy10002 жыл бұрын
Perfektni video! Mel bych pro vas napad na dalsi video ohledne fotovoltaiky: Idealni FV system pro novostavbu, tim myslim, kdyz ma clovek moznost zakomponovat FV primo do navrhu/projektu domu.
@petrhorak35272 жыл бұрын
Díky super práce, akorát mi dnes přistála nabídka od Solidsunu, takže díky za super recenzi, asi je rozhodnuto.:D
@dezziprints64442 жыл бұрын
solidsun je určitě super, jen si člověk připlácí cca 80-100k za to, že je to solidsun :) jinak stejné komponenty, GW10ket, 22x450wp panely a H2 pylon 14,2KWh stojí všude jinde kolem 540.000 a u solidsunu je to 620 za to samé. Ale zase má člověk jistotu velké firmy :)
@petrhorak35272 жыл бұрын
@@dezziprints6444 ano je pravda , ze nejsou nejlevnějsí ,ale proti Schliegru je rozdíl ve stejne nabídce cca 25 k , to jsem ochoten skousnout. 440 k pred dotaci 6,3 KWp 10 kw
@honza55922 жыл бұрын
Dusan je borec 😁👍
@karelrutte26062 жыл бұрын
Super video, doporučuji Všem shlédnout.
@MrWolf-ml2pg2 жыл бұрын
Díky!
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
Díky moc!
@bohuslavkuklik6305 Жыл бұрын
52:15 rozložení spotřebičů po fázích !!! VELMI DŮLEŽITÉ - kvůli rovnoměrnému zatížení fází !!! 👍👍👍
@petobl8 ай бұрын
No jak som pocul ze rovnomerne zatazenie faz a pritom povie ze ma spravene 1 faza garaz a zahrada, jedna faza spodok a tretia poschodie, kde predtym vravel ze su len spalne, tak mi prislo ze si neskutocne odporuje :) ako moze byt dobre rozdelenie zataze, ked vsetky hlavne spotrebice ma na jednom podlazi, ktore ma na jednej faze? pracka, susicka, varna doska, rekuperacia, ohrev TUV, obehove cerpadlo, chladnicka, mrazak, svetla atd atd... Na co mu goodwe teda pusti 3.3kw na fazu, pripadne max 5kw, ale to uz je pretazovanie a lepsie by pre striedac bolo keby dodava do kazdej po 2kw. Plus teda ak prave nebude minat garaz / zahrada, tak ked bude mat na streche viac ako 10kw, tak ich nebude vediet vyuzit ak nebude prave nabijat bateriu alebo auto. (na fazu max 5kw)
@vladimirmahr56922 жыл бұрын
Pěkné video, pěkná práce, mnoho zajímavých informací, srozumitelně podáváno. Ještě jste měli využít znalosti majitele a probrat téma jak má realizovaný HOP. Panely má na střeše poměrně blízko hromosvodu, tak to musel řešit. Strašně se mi líbilo jak pan Bajer přišel, podíval se a hned pochopil zapojení, rozvody a provedení realizace. Je vidět, jak je odborně na špici.👍
@doliku2 жыл бұрын
Co se týče hromosvodu, ten není blíže panelům méně jak 0,5m. Když na to teď koukám, neřekl jsem spoustu informací co tam měli být a je tam ode mne i dost chyb, přeřeků a nepřesností. I tak ale děkuji za milá slova.
@petrzmapetrzma98262 жыл бұрын
Super chlapi... Jste nejlepší!😉
@bohuslavmayer9102 жыл бұрын
Díky. Můžu také potvrdit, že i mnou poptávané firmy navrhovali střídač Goodwe 10K-ET. Protože ale chci dát na střechu 10 kWp panelů a trochu bojuji s místem, budu muset využít kromě jižní střešní roviny také západní a východní, takže celkem 3 stringy. Od Goodwe to umožňuje pouze typ 10KL-ET, ten se do ČR prý ale nedováží. Pátral jsem proto na internetu a našel místo něj střídač od Solax, jejich novinku X3 Hybrid G4 10.0. Ten má sice taky jen 2 MPPT, ale jeden z nich je rozdělen na dva, takže celkem jsou zde 3 dvojičky vstupů pro připojení panelů. Nevím ale, zda z takového zapojení 3 stringů nebude plynout nějaké omezení? Každý string bude v jiném úhlu vůči slunci. Jinak zajímavostí toho střídače je superasymetrie, takže i když celkem má 10 kW, tak na fázi není limit 3,3 ale 5 kW. Což by mohlo někomu pořešit nebo alespoň pomoci v případě špatného rozfázování v RD. Ve standby nočním režimu by měl mít jen 5 W a má v sobě zabudován i EPS zdroj, takže switchtime v případě výpadku sítě je pod 10 ms. To mě taky zaujalo, že nebudu muset zvlášť řešit záložní zdroj zvlášt k počítači. Snad jsem ale nepřehlédl nějaké mouchy tohoto střídače. Kdyby s ním měl někdo zkušenost nebo má info o Solax, zda to je rozumná náhrada za Goodwe, tak budu rád, když napíše. Jinak díky moc oběma Ondřejům za pořad, nikde jsem opravdu nenašel věcnější a lépe vysvětlené informace na toto téma.
@amperak2 жыл бұрын
šel bych do něj. použij ten společný MPPT na stringy které pracují proti sobě (východ-západ) ta supewrasymetrie je skvělá věc.
@saladayt7 Жыл бұрын
Ono je to asi jedno, který měnič použijete (Solax je pokud vím považován za více kvalitní). On i ten Solax má ty 2 vstupy jdoucí do jednoho MPPT rovnou na vstupu zapojeny paralelně. Takže jestli je zavedete separátně do měniče nebo je spojíte paralelně ještě před měničem je úplně jedno.
@bohuslavkuklik6305 Жыл бұрын
Dobrá reference na firmy Solid Sun + S-power !! 🇨🇿❤🇸🇰
@marekkonecny45722 жыл бұрын
Video super, plné užitečných informací. Propočet návratnosti je relativně střízlivý, žádné nesmysly o pěti letech a podobných letákových blbostech. K těm finančním propočtům jenom tolik, je potřeba počítat i cenu peněz, a to málokdo dělá. Tím se návratnost bohužel začne sunout dále do budoucna. Stejně tak živnotnost jednotlivých komponent a jejich servisní náročnost většinou není do návratnosti napočtena. Jinak řečeno, návratnost 8,5 roku (která je zmíněna ve videu jako optimistická), je iluze. Při půjčce na celý systém někde v řádu 7% p.a. a ceně 350000Kč a době splatnosti 10 let, je celková zaplacená cena za systém 490000Kč. Pokud se mi po 6-7 letech cokoli porouchá, tak náklady na opravu budou v řádu desítek tisíc korun. Tím vším se mi odsouvá návratnost do budoucnosti a radikálně stoupá pravděpodobnost výpadku další drahé komponenty. Může se mi velmi snadno stát, že reálná návratnost bude v nekonečnu, tedy ta investice nebude návratná nikdy. Dokonce ani při cenách elektřiny roku 2022, nebo i vyšších je návratnost velmi, velmi problematická. To vše mi nebrání si FVE také pořídit a tím popřít sám sebe. Beru to jako technologickou hračičku a částečnou ochranu před výpadky elektřiny, kterých je tady na vesnici požehnaně. Jako skutečnou investici nelze FVE brát.
@doliku2 жыл бұрын
Souhlas. S posledním odstavcem to máme stejně. Tu "návratnost" jsem počítal takto jednoduše jen pro názornost a ukázku zdražování elektřiny než jako vážně míněný návod jak dobře vydělat. No a zmiňoval jsem, že jsem na FVE měl našetřeno a přemýšlel kam dát peníze "aby pracovaly" a neměl jsem je jen tak v Bance. No a konečně přístup, že se to či ono může rozbit? To přece můžete aplikovat na všechno v domě...
@autosamolepkycz2 жыл бұрын
Kluci, zase opet peckovy video - boží 👍👍👍
@jakubsimek27202 жыл бұрын
Skvělá práce, super video! Vrtá mi ale hlavou jedna věc. Dušan uvádí, že v režimu back-up přetížil střídač při sepnutí průtokového ohřívače v garáži. Zároveň uvádí, že přechod na back-up režim je plně automatický a zaznamená ho jen díky lednici, která ze zálohy vypadla :) Zdá se tedy, že je veškerá zálohovaná spotřeba napojena přímo na OFF-GRID výstup měniče, který je tedy stále pod napětím. OFF-GRID výstup pak ale bude pravděpodobně mít stejné omezení co se týče maximálního výstupní proudu potažmo výkonu, ať už se jedná o režim jak s ČEZem nebo bez ČEZu. Mířím tím tam, že při sepnutí průtokového ohřívače by se měl střídač přetížit vždy, nehledě na režim ve kterém se nachází. Tím je průtokový ohřívač natrvalo vyřazen z provozu, nebo by se musel přepojit k nezálohovaným okruhům. Děje se to? Nebo mi něco uniká? Díky za postřehy.
@doliku Жыл бұрын
Ahoj. Nejsem expert, takže popíšu to, co mi to dělá a kdy. Jednu fázi mam na garáž tzn. hlavní spotřebič vodárna, průtokáč na vodu a pak dloho nic nic a až pak kotel atd. Když si umývám ruce cca 1‐2 minutky je vše ok. To střídač na tu jednu fázi dá, ale jakmile bych si chtěl napustit kyblík horké vody tak to nedá a střídač se restatuje. Když toto chování někdo popíše technicky budu rád.
@jakubsimek2720 Жыл бұрын
@@doliku Hmm...a to se tedy předpokládám děje v každém stavu..ne jenom v režimu back up? Nemohlo by to být tím, že ohřívač má nějaký malý zásobník (5l třeba) a částečně modulovatelný výkon? Ve chvíli kdy se pustí na chvilku na mytí rukou tak to jede z nahřátého zásobníčku a poté (když už není odběr a poklesne v něm teplota) se sepne na min. výkon, což mu na opětovný ohřev vody v zásobníku stačí. Pokud ale musí dávat výkon potřebný pro průtokový ohřev - napouštění většího objemu (kýble), tak musí sepnout na plný výkon a dojde k přetížení střídače? Technický list, či název výrobku by napověděl :)
@doliku Жыл бұрын
@@jakubsimek2720 je to průtokáč bez zásobníku, takže na plný pecky jede hned od začátku, má to řešení v tom, předělat to na ten se zásobníkem, ale...1) su líné 2) potřebuji to tak málo (o jen na ty ruce), že se mi nevyplatí to řešit😉
@doliku Жыл бұрын
@@jakubsimek2720 navíc tam jde o to, že se na té jedné fázi sputí nejen ten průtokáč bez zásobníku, ale i vodárna ve vrtu ve studni a to jsou dva nevětší žrouti na té fázi najednou
@jaroslavzapletal84902 жыл бұрын
Pán má doma krásnou zídku - super
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
Si dělal sám :)
@doliku2 жыл бұрын
Toto jsou gabiony a opravdu, celá zahrada, zemní úpravy, gabiony, ploty, zámkovka, obrubníky, kačírek atd. prošlo mýma rukama😉 Děkuji pěkně za pochvalu😊
@jantomko40522 жыл бұрын
Na Slovensku dodávateľ ponuka virtuálnu baterku s ročnou balanciou, tj. čo v lete "našetrím" v zime vyčerpám a tým pádom mam náklady len za distribúciu. Pri mojej spotrebe (bez elektroauta) , navratnost cca 6 rokov. (keďže žiadna lokálna baterka, jediná nevýhoda že grid musí bežať :), to vyriešim neskôr ... v kombinácii s autom ktoré bude podporovať obojsmerne nabíjanie ... Inak dalšie poučné video .. diky !!
@JaneKLX2 жыл бұрын
Na kolik let máte podepsanou smlouvu o využívání virtuální baterie? Jakou garanci máte, že produkt s názvem virtuální baterie bude v nabídce například za 2 až 5 let? Pokud vím, tak v ČR není žádná garance o dlouhodobé nabídce služeb virtuální baterie a tato služba začala hooodně let potom, co nastal první boom realizací fve.
@jantomko40522 жыл бұрын
@@JaneKLX uz to ponukaju dvaja, magna energy aj ZSE (mensie rozdiely v moznosti prenasat z roka na rok) , tak verim ze to bude do buducna len lepsie a bude si kde vybrat tak aby to bolo vyhodne.
@jakubsevcik7332 жыл бұрын
Mam totez. Virtualni baterie muze byt pro nektere domacnosti vyraznym zrychlovacem navratnosti. Ale i kdyby ji clovek mel jen par let, tak si na sebe ona nadinstalace vydela a clovek to pak jednou pouzijeme na dobijeni BEV.
@jurajkostolansky3803 Жыл бұрын
to časom zrušia...nebudu vediet ze co s eletrinou v lete..da si to 500 tis. domacnosti a pekne to obmedzia
@vnouzirozbijsklo2 жыл бұрын
Pěkné video. Jen k tomu rozšiřování. Mám za to, že když je čerpaná dotace na FVE, není možné ji 10let jakkoliv předělávat. Ale nikde jsem to přesně nedohledával.
@doliku2 жыл бұрын
Jde to ale dře to. Musíte dodržet všechny podminky staré dotace a projít celým kolečkem znovu. Dnes už je to lepší
@lukasbaader85222 жыл бұрын
@@doliku Presne tak. Jedina podminka je informovat FZP a ten to musi schvalit. Bezne se to deje a schvaluje. Udrzitelnost se rozsirenim nijak nedotkne. Jen na.to samozrejme neni zadna dotace.
@saladayt7 Жыл бұрын
No já doufám, že to půjde snadno. Nějak jsem nenašel podmínku, že to nemohu rozšířit. Je tam podmínka, že nesmíte vyměňovat komponenty. Pokud se něco rozbije a už to není na trhu, můžete to vyměnit za něco s obdobnými parametry. A nesmíte snížit žádný sledovaný parametr (výkon panelů, kapacita baterie, výkon měniče...). Tedy pokud má pán 10kW měnič a 5kWp panely, rozšíření o dalších 5kWp by neměl být problém (i při toto rozšíření bude splňovat původní podmínku na velikost baterky ale i kdyby nesplňoval, je to podle mě jedno protože toto již není předmětem dotace). Přímo v podmínkách se naopak píše, že na další rozšíření systému již nejde využít dotace.
@lejelejenakoleje2 жыл бұрын
Gratulace Dušanovi za správně nastavený systém. Vidím tak jen jeden problém a tím je budoucí rozšíření (přidání dalších panelů). Pokud se nepletu, tak dotace Zelená úsporám jakýkoliv zásah do systému vylučuje na poměrně dlouhou dobu. Nechce se mi hledat, třeba mě někdo doplní.
@doliku2 жыл бұрын
Děkuji ti. Jde to prý celkem snadno. Jen musíš dodržet stejná pravidla staré dotace a projít celým kolečkem znovu, což samozřejmě něco stojí. Dnes už je to jinak, lepší! Než se začtu, nevíte někdo jaká je vlastně udržitelnost dotace v r.2020, kde bylo i podminka 1,25x víc kWh baterek než kWp? Díky
@IljaMichalic5 ай бұрын
Nechcem byť otravný a opakovať sa, ale zasa skvelé video, ktoré ma zasa dosť poučilo! 🙂 A sláva Ukrajini! 🙂
@marekbanas50752 жыл бұрын
Děkuji za super sdílení zkušeností. Mám trochu obavu z hlučnosti měniče a baterií (asi zejména při jejich chlazení). Technickou místnost s rekuperací máme oddělenou jen zasunovacimi dveřmi a při vysokém výkonu jde rekuperace v domě slyšet. Jaká je hlučnost stridace a baterií? Je třeba se toho bát a raději obojí umístit do garáže? - Tam by ale zase mohly být problémem nízké teploty v zimě...
@doliku2 жыл бұрын
Střídač Goodwe je pasivně chlazen, takže je téměř bezhlučný. Při dobrém nainstalování není potřeba ve většině případů dodatečné chlazení. Rekuperace je v domě asi to nejhlučnější. Tedy po manželce a dětech
@UGI-cz2 жыл бұрын
super video
@liborlamiavitovi18542 жыл бұрын
Mají nám montovat solary na rodinném domě už SME před dvěmi měsíci zaplatili 207 tis. A teď čekáme snad přijedou má to bejt 15 panelu 10 baterie tak něco si dát pozor aby to udělali aby to mělo hlavu a patu. Hezké video
@obajer2 жыл бұрын
Věcí na které je potřeba dát pozor je opravdu hodně. Doporučuji načíst odkaz níže. Snad Vás to příliš nevyleká: solarforum.cz/viewtopic.php?p=13035#p13035
@JaneKLX2 жыл бұрын
Co vnímám, tak český stát jako "majitel" ČEZu nemá absolutně žádný zájem na tom, aby lidé měli nějakou soběstačnost a nezávislost, protože na tom nic nevydělává. Současná podpora FVE je hnusná politika, kdy se lidem jen hážou klacky pod nohy viz případ složitosti a někdy i nemožnosti jednoduše legálně rozšířit systém. V případě této, za mě vymakaného systému, by bylo rozšíření možné doslova za pár hodin práce, ale státem tvořená legislativa z toho udělá anabázi na x měsíců s náklady v desetitisících za píčoviny jako jsoou kulatá razítka..Dotace na tom nic nemění. Proč tedy ta zdánlivá podpora? Co to už měsíce sleduji, tak jsme nabyl dojmu, že pro stát a jeho ČEZ je to jen výhodný kšeft, kdy za halíře dostávají kvanta energie z přebytků nebo dokonce mají přebytky zdarma, které poté prodávají "mému sousedovi" bez ftv za plnou cenu vč. distribuce, .... dál rejžují na pokutách za to, když majitel fve bez smlouvy dodá do systému malé desítky KW. Opravdu řízení našeho státu neslouží lidem, jen je ždíme a ždíme. Stále jsme vcelku velcí prodejci elektřiny do zahraničí, máme na mnoho let dostatečnou kapacitu výroby a stát toho dostatečně ždíme, aby bylo co rozkrádat Jak to dopadne s návratností? Vidím to tak, že až si fve nainstaluje dostatečný počet lidí (kdo to umí, by mohl na základě pravděpodobnosti .... vypočítat, jaký počet je dostatečný pro změnu parametrů výběr peněz za dodávku elektřiny) a náši zákonodárci přijdou s takovou změnou, že budeme platit jen za to, jaký máme jistič - tzn. za rezervovaný odběr a skutečný odběr nebude hrát takovou roli. Cena za samotnou silovou část 1 KW bude nízká. Návratnost se výrazně prodlouží až do čistých výrazných ztrát - pokud člověk vezme čistě parametr "návratnost" k rozhodnutí. Tento profízlovaný a silně komunistický stát "DĚLNICKÉMU LIDU" nedá nic zadarmo a zapomeňte, že fve bude vzhledem k investici nějak návratná. Koukám na to tak, navrhnout fve jako ostrov s možností čerpání ze sítě a v dalších letech směřovat investice k možnosti úplného odpojení od el. soustavy. Ale to dopadne tak, že potom naši zákonodárci napálí na solár takové daně, že se opět budeme výhodně připojovat k ČEZu .... a poslouchat kydy o budoucnosti zelené planety :-) :-) .
@obajer2 жыл бұрын
Mám obavu, že nějak takto to opravdu je :(
@mareksykora7792 жыл бұрын
Berte to jako sebeobranou reakci státu proti "hurá elektrifikaci", která "zimu neřeší" a která se dá charakterizovat nějak takhle: "Nakoupím soláry, tepelné čerpadlo, elektroauto, abych mohl na jaře, v létě a na podzim ohřívat vodu, měl skoro zdarma elektriku, v létě si skoro zadarmo nabil svoje elektroauto. A v zimě pak natáhnu ruku k ČEZu, aby mi všechnu tuhle šílenou spotřebu, kterou jsem zvedl svým tepelným čerpadlem vzduch-voda, které se v lednu mění v přímotop, ohřevem vody, vařením, elektromobilem, kterým chci samozřejmě i v lednu jezdit, zvedl na obrovskou míru, kterou mi ten ČEZ přece musí pokrýt, ať už to udělá jak chce. Mám na to přece právo.".
@tomasmatejek35722 жыл бұрын
@@obajer Patřím do distribučního území Egd a nemůžu si na vyřizování připojení stěžovat. A to jsem jeden z těch, který začal zjednodušeným připojením. Při odchodu z DPI mi nejlíp vyšla VB od ČEZ, takže jsem následně přecházel do plného připojení. A ještě k tomu měnič 5000VA na 1F. Takže jak jste se bavili na zahradě, každou firmu dělají lidé a je to o tom, na koho narazíte. Úplně bych to nepaušalizoval.
@saladayt7 Жыл бұрын
@@tomasmatejek3572 Ono jde využívat VB od ČEZ když nejste v distribučním území ČEZ?
@vladimirmahr56922 жыл бұрын
Líbí se mi nadčasovost s jakou majitel uvažoval. Taktéž si myslím, že výkon střídače by měl být 10 kW i když namontované panely nemají 10 kWp. Proč ale v žádosti o připojení neuvádět výkon panelů těch 10 kWp i když jich bude ve skutečnosti méně ? Pokud nepoužiji baterie on-grid zapojení, tak ten výkon panelů by neměl bránit poskytnutí dotace a tam by byla chyba neuvádět v žádosti panely 10 kWp.
@amperak2 жыл бұрын
Super video, jinak že by tam bylo míň rozvaděčů bych neřekl. je tam na akumulaci, na auto, jent en ACDC je společný místo dvou malých. BTW ten dodavatel FVE bude i výrobce rozvaděčů, takže mu nebude dělat problém rozvaděč certifikovat (to se na něj nalepí štítek) Jinak klvalitně odvedená práce. za vyzdvihnutí stojí vzduchoivá mezera stykače pro 0% výroby z obou stran! výrobce předepisuje minimálně z jedné a je to zde dodrženo. nebývá zvykem... :) Jo a u sledování mám na druhém monitoru monitoring FVE :)
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
Ampéráku prosím pošli mi na můj email na tebe kontak rád bych se stebou spojil a domluvil natáčení jestli teda bude zájem na tvojí straně. Díky O.
@amperak2 жыл бұрын
@@ondrej.bacina máš tam mail :D
@romanhorky66702 жыл бұрын
Super video!!! Vzpomínám si u mého RD, jak jsem bojoval v roce 2005 se stavebním úřadem, abych měl střechu na JIH. Už tehdy jsem se na instalaci FVE těšil. K instalaci sice došlo až v roce 2009, ale nelituji. Mám tedy jen jednofázovou s wattrouterem s přebytky do vody, ale stačilo na tu správnou fázi napojit ty správné spotřebiče. 🙂 Nyní na firmě instaluji 68,4 kWp. Jsem na začátku, tak uvidím, jak rychle to proběhne 😉
@bohuslavmayer9102 жыл бұрын
Doplnit do systému FVE zařízení pro chytrou distribuci vyrobené energie má určitě smysl. Instalační firma FVE mi ale místo Watrouteru nabízí Greenbono AKU regulátor. Máte s ním prosím někdo zkušenost? Mělo by to umět také distribuovat vyrobenou elektřinu a např. plynule dle aktuální výroby na panelech pouštět do el. patron v aku nádobě. Moje uvažovaná logika fungování FVE když svítí slunce je v posloupnosti: -priorita 1=pokrytí aktuální spotřeby RD přímou výrobou z panelů -priorita 2=nabíjení baterií FVE -priorita 3=spuštění el. patron v aku nádrži vč. hlídání nepřekročení max. teplot -priorita 4=odprodej přebytků do sítě
@doliku2 жыл бұрын
Za mě je to velice podobné řešení, ale více o tom asi Ondra...
@obajer2 жыл бұрын
GreenBono AKU toho dokonce umi vice nez Wattrouter. Je to velmi dobra volba. Jen pozor - GB AKU je slozitejsi na konfiguraci, zde je tedy prostor pro chyby. Logika, kterou popisujete, neni na GB AKU problem.
@stanislavmlcuch20852 жыл бұрын
Jeden zásadný rozdiel medzi WR a GB je ten, že GB funguje aj v ostrove. WR funguje len čisto na pretoky. Ale je to veľmi šikovné zariadenie. Nevýhoda je troška export dát. Nie je taký detailný a prehľadný ako by som si predstavoval. Pre Vašu situáciu to zvládne úplne v pohode. Viete na WR pripojiť 4ks digitálnych čidiel + 4ks PT1000. Doporučujem obetovať jeden ANDI vstup na elektormer pre bojler. Ja som to na začiatku nespravil a teraz vôbec nemám predstavu koľko energie išlo do bojlera z FVE. Z WR exportu som sa to nedozvedel, ale možno som zle čítal.
@amperak2 жыл бұрын
Greenbono aku mohu jen doporučit
@miroslavlieskovsky14282 жыл бұрын
Pozdravujem. S tou azbukou plne súhlasím!
@crteccorporation3574Ай бұрын
10 kw stridac je tam taky proto aby stíhal dodávat adekvátní výkon do jednotlivých fází a systém.nemusel při špičkách prisosavat ze site ale prisosaval z baterky.... dobrý reseni
@helowq84692 жыл бұрын
Treba porozmyslat nad tym, ci by sa neoplatilo nabijat baterie z gridu v case kedy je cena tej energie najlacnejsia a potom to vyuzit cez den. Napr. tano o 4:00
@doliku2 жыл бұрын
Dobrý den. Vzhledem k tomu, že jsem prozatím zůstal u Čez distribuce, Elektřina na dobu neurčitou a sazbu D45d a nepřikupuji za spotové ceny, tak u mne ne. Více o tom však určitě Ondřej Bajer. Také v zhledem k většímu cyklování baterie a její životnosti a ceně mi to z mého laického pohledu nedává zatím smysl.
@helowq84692 жыл бұрын
@@doliku ak sa cykluje medzi 85 a 20 tak sa zivostost rapidne predlzuje.... Ak budete mat 10kwp a budete nabijat, tak ako nabijate, tie baterie tak dlho nevydrzia....
@obajer2 жыл бұрын
@@helowq8469 Ohledně prodloužení životnosti vhodným cykováním máte pravdu - nastavením se to dá ovlivnit. Na druhou stranu, jednou za pár dní je potřeba dobít baterky do plna, aby BMS srovnala články a hlavně aby se resetovalo počítadlo ampérhodin, podle kterého se zobrazuje SoC. Sestava, kterou má Dušan toto umí řešit automaticky - dokáže standardně nabíjet jen do 90% SoC a jednou za čas si BMS sama řekne o dobití do 100%. Ano, u 10kWp a této kapacity baterie by už teoreticky mohlo docházet k dobíjení proudem 1C. BMS to umí trochu pohlídat - je tam datová komunikace s měničem, která do měniče dynamicky posílá jaká je maximální doporučená hodnota nabíjecího proudu (většinou říká že chce max C/2). Takže těch 10 let by články měly vydržet určitě, možná i nějaký ten rok déle. Vlastně je větší riziko to, že se pokazí BMS nebo střídač, to vidím v praxi častěji, než že by odcházely články. Bavili jsme se s Dušanem i o možném rozšíření (více kapacity pro lepší pokrytí podzimu a menší relativní nabíjecí proudy) a nakonec jsme došli k tomu, že tuhle baterku Dušan nechá pracovat tak jak je a až si za deset či více let bude kupovat druhou, tak už třeba budou lepší technologie a pak by vzal baterku rovnou trošku větší. Rozšiřovat totiž baterku, která už několik let pracuje sice lze, ale je to trochu škoda, však to znáte.
@realnuke Жыл бұрын
Super video :) . Len ma pri tychto vsetkych videach o FV napada, preco sa nerobia panely, ktorych sklon by sa dal regulovat ? V zime by sa panely nejakou hydraulikou zdvihli a mali by priaznivejsie naklonenie k dopadajucemu slnecnemu ziareniu. Jedina nevyhoda ktora ma napada su coraz horsie vychrice, ktore by takuto "plachtu" mohli poskodit ...
@ondrej.bacina Жыл бұрын
Dělá se to, je to natáčecí systém. Potřebuje to výrazně méně panelů, ale zabere to prostor na zahradě a musí se to ochránit před větrem. Funguje to na principu slunečnice.
@mirekzeman13652 жыл бұрын
Ahoj kluci, zase parádní díl. Nechcete natočit díl na výběr vhodného dodavatele (sysel energie, ČEZ atd.)na výkup el. energie tzn. vs virtuální baterie? Přemýšlím jestli je lepší na přebytky cpát do virtuální baterie nebo si nechat platit za přebytky.
@jiriniewalra34342 жыл бұрын
koukni na vykupni cenik "bezdodavatele"
@mirekzeman13652 жыл бұрын
@@jiriniewalra3434 Zajímavé a není lepší virtuální baterie než výkup?
@jiriniewalra34342 жыл бұрын
@@mirekzeman1365 asi si to musis spocitat, za draty platis vzdy pri spotrebe a za virtualni baterii platis pausal. U toho vykupu jednoduse inkasujes i kdyz malo. Je otazka jestli u virtualni baterie se ti ten pausal vyplati...
@jakubsevcik7332 жыл бұрын
Pekne video. Mam prakticky totez, co pan. Resim rozsireni z 6,3 na necelych 10kW. Smlouvu s distributorem si clovek sam zaridi, posila se tam to jednopolove schema s popiskem. To neni tak slozite. Sam si doplnim panely do puvodniho stringu, takze nemusim lezt do elektroinstalace. Proste to jen seriove dopojim. Jeste musim sehnat nekoho na revizi pred tzv prvnim paralelnim pripojeni. Ale doufam, ze to vetsi problem nebude. Novy projekt po mne nikdo nechtel. Firma si rekla neskutečnou cenu..
@doliku2 жыл бұрын
Jsem laik, takže si na rozšíření sám určitě netroufnu...ale ten problém bych viděl spíš na straně udržitelnosti, tedy DOTACE a potom také případný problém při reklamacích. Ať nám to svítí a dělá radost o nadále😉
@amperak2 жыл бұрын
problém je, že firma musí vyřešit i změnu dotačního programu. chce to oslovit firmu, která to montovala. součástí rozušíření bude asi muset být upgrade akumulace. Já bych to řešil jako většina. na měniči omezit velikost přetoku do sítě na to, co je ve stávající smlouvě (asi 6,3kW) a nemít závistivého souseda. PPP nemusíš řešit, máš přeci stávající 6,3kWp FVE připojenou. Toto je nejefektivnější řešení. po uplynutéí dotační lhůty (10 let) dokreslíš zbytek do projektu, změníš smlouvu u distribuce. Pozor, pokud máš na FVE prodlouženou záruku od firmy, tak tam bude napsáno že nesmíš provádět zásahy.
@sustromeczech49302 жыл бұрын
Doplnil do 10kwp na jednom stringu ? To není dobrý nápad. :)
@amperak2 жыл бұрын
@@sustromeczech4930 měniče maj rozsah napětí že to zvládnou. to se samozřejmě musí pohlídat.
@jakubsevcik7332 жыл бұрын
@@amperakVolal jsem na SFŽP a urednici mi rekla, ze se jim to uz hlasit nemusi. Nijak to neohrozuje dotaci. Dokonce mi rekla, ze je to naopak zadouci..Ale faktem je, ze zasah svepomoci asi neni uplne bez rizika..Jinak samozrejme, ze velke vetsine rodin o dvou detech bude stacit onech 5-6kWp. Za duben mam 25 % vyroby do pretoku..
@vladimirmikusik47862 жыл бұрын
Delenie fáz po poschodiach je možno jednoduché, ale určite nie dobré. 90% domov má prízemie ako dennú časť a poschodie ako večernú/nočnú časť. Prakticky všetky spotrebiče používane cez deň sú na jednej fáze. Zapnem pračku, sušičku a rúru a ak mi menič dá maximum 3,7kW na fázu, tak na tej fáze ťahám elektriku z vonku aj keď FVE má výkonu dosť. Nevýhody to má aj bez FVE. Ak mi vypadne z distribúcie jedna fáza, čo už som zažil, tak mám cele poschodie po tme. Ak mám fázy prepletené medzi poschodiami, tak si na oboch poschodiach stále viem svietiť.
@camper62852 жыл бұрын
Ondra+Ondra+Dušan= IQ že do 600 moc nechybí 🙂 parádní video Ondro.
@obajer2 жыл бұрын
:DDD
@acer91242 жыл бұрын
Dušanovi respekt, vyrovnaný človek a má to moc pěkné. Pánové věděli by jste kolik má klidovou spotřebu (když soláry nic nedávají) jeho strídač goodwe ? Opustil jsem od nabídky čezu 400w neakceptuji. Moc díky za odpověď.
@obajer2 жыл бұрын
Těsně pod 100W
@acer91242 жыл бұрын
super moc díky. teď ještě dohledat ve videích jak vypadá webová aplikace abych se měl na co těšit.
@obajer2 жыл бұрын
@@acer9124 google obrazky a hledat "SEMS" coz je webgui nebo "PV Master" coz je appka pro mobil ;)
@obajer2 жыл бұрын
@@acer9124 nebo demo pristup zde: www.semsportal.com
@acer91242 жыл бұрын
@@obajer Pane Bajer děkuju. Poslední dotaz je takový, nabídku mám na 3fázovou el. 5.4 kwp -goodwe , baterie risen 11.1kwh a mám ještě zásadní starost s tím, že jsem volal na čez a paní mi řekla, že od mě po změně smlouvy na soláry vykoupí pouze přetok maximálně do výše mého odběru, ostatní by bylo bráno jako nelegální. Někde ve vašich videích jsem to viděl, ale už nevím kde, jde mi o to zda toto zařízení (zřejmě podobné jako má Dušan) by umělo to, že dokáže omezit výkon panelů, když není požadavek na proud, bojler by byl nahřátý, baterie plná a odběr doma zanedbatelný. TZN tak aby strašně velké množství nešlo do čezu a raději utlumilo výkon. Toho jediného se obávám. A tím že to mám lehce předimenzované bych měl pokrýt teoreticky požadavky celý rok při spotřebě 1800kwh / rok. Děkuju Z.
@alesproschek192 жыл бұрын
Dobrá práce pánové. Skvělé video ze spoustou užitečných rad a doporučení. Opravdu záleží na tom jak s vámi firma, která Vám FVE instaluje komunikuje. Já jsem takové štěstí neměl a žádné informace jsem od firmy k provozu FVE jsem nedostal 😟 (když nepočítám odkaz v emailu s proklikem na návody, které jako laik nechápu) a proto se chci zeptat, zda jste neudělali video s komentářem případně s návodem k aplikaci STEMS Portal, kde je práce s touto aplikací vysvětlena jednoduchým způsobem.
@petrchytil54502 жыл бұрын
45:01 uááá :-)
@rostislavkrystof9796 Жыл бұрын
Dobry den,potřeboval bych poradit. Jakou silou třifazovou topnou spiralu v kw použit do akumulačni nadoby 750l pro ukladani přebytku. Elektrarnu budu mit 10kwp. diky moc za radu.
@obajer Жыл бұрын
Casto se dava cca 6kW, tedy 2000W z kazde faze. Silnejsi topny element nema s 10kWp FVE moc vyznam. Hlavne pozor na to, ze pro spolupraci se systemy na vyuziti prebytku (wattrouter a pod.) musi byt spirala zapojena do hvezdy, tedy s vyvedenym nulakem. Do 750L se teoreticky vleze 75kWh energie, ale v realu to bude tak 40kWh. Plnym vykonem by se tedy nahrivalo cca 8h. Nekdy se davaji 6kW spiraly dve do kaskady, to ma oproti jedne par vyhod (spinani stykacem, neni potreba tak velke SSR rele, je mensi ruseni). Ale to by Vam nejlepe navrhnul a vysvetlil odbornik z firmy co bude ohrev TUV montovat a nastavovat.
@LacoVarga2 жыл бұрын
@Teslacek_Aitacek, hovorili ste vo videu, akú maximálnu kapacitu batérií bežný RD potrebuje, ale nejako som nezachytil, akú veľkú batériu má nainštalovanú tento konkrétny RD. Podľa videa odhadujem, že asi 10.65 kWh. Ale ak je na streche "iba" 5 kWp, nedegraduje to batérie? Dík.
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
Přesně tak je tam okamžik kdy to Dušan říká
@obajer2 жыл бұрын
V tomto případě jsou to 3 moduly Pylontech Force H2, celkem skutečně 10,65kWh. Využitelná kapacita je samozřejmě trošku menší, u LFP baterií cca 80% kapacity štítkové. Pro běžný RD v ČR s hybridní FVE většinou postačuje lithiová baterie v kapacitě mezi 10-20kWh. Vpodstatě je to tak, že nejužitečnější je ta první kWh baterie, která vykrývá krátkodobé špičky výroby vs odběru a tak eliminuje neustálé přetoky mezi FVE a DS. Každá další kWh už je užitečnější méně a méně. Dušan v zimě baterku nechává vybít maximálně do 40% SOC, což je hodnota, na které baterka vydrží sedět celé měsíce, bez jakéhokoliv poškození. Zároveň, moderní baterie umí komunikovat s měničem a pokud by během týdne ani jednou nedošlo k tomu, že se baterka nabije nad 90% (a provede balancing), tak do měniče pošle signál "request full charge" a měnič dobije těch posledních pár kWh přímo ze sítě, aby na baterii tímto provedl údržbu. Ale i toto se většinou děje jen jednou nebo dvakrát za zimu. Z praxe to zatím vypadá, že má-li baterie 2x tolik kWh kolik je na střeše kWp, tak vše funguje velmi dobře a baterie se stíhá pravidelně nabíjet i užitečně vybíjet. Naopak pokud by na střeše bylo více kWp než kolik kWh by měla baterie, pak by to bylo trápení (příliš velké nabíjecí/vybíjecí proudy). Naštěstí, měniče s komunikací umí proudy dynamicky omezovat, právě podle signálů z baterie.
@LacoVarga2 жыл бұрын
@@obajer , takže je na začiatok lepšie mať aspoň jeden blok batérie, alebo ak to finančne nevychádza, doplniť batérie až neskôr?
@obajer2 жыл бұрын
@@LacoVarga Jeden modul neni mozne pripojit, moderni stridace potrebuji napeti cca 200V, zatimco jeden modul baterie miva vetsinou 96V. Takze do zacatku moduly dva. K tomu i panely a vycerpat tak maximum dotace 205 000 Kc. Panely lze pridat kdykoliv. Baterie maximalne do roka ci dvou.
@LacoVarga2 жыл бұрын
@@obajer , teda minimum je v tomto prípade 7,1 kWh?
@petrpostolka36825 ай бұрын
Pěkné video, děkuji za něj. Mám dvě otázky. Nejsou panely na střeše nějak blízko od jímačů? Neměla by tam být větší přeskoková vzdálenost? Není střídač blízko stropu? Děkuji za odpovědi.
@doliku2 ай бұрын
1. Ne, je tam odstup více jak požadovaný 0,5m 2. Ano, nyní již po upgradu výkonu a beterek dopněno o aktivní chladič
@pavelmaly26962 жыл бұрын
Dobrý den. Mám FVE 9,6 kWp, Panely Panasonic, střídač SMA 9 kW od roku 2018. Mám sice přípravu na baterie, ale se vší úctou baterie nemají žádnou ekonomiku ať s dotací nebo bez dotace. Dnes na samotnou FVE bez baterií dostanete taky fajn dotaci. Nebavím se o tom, že jsou ceny nabídek natažené díky poptávce a samozřejmě dotaci. V zimě k ničemu. v přechodových mesících také spíše k ničemu. Prostě bude baterie prázdná a na 6-8 měsíců s kapacitou třeba 7 kWh...žena večer chystá večeři, zapne troubu nebo sporák a za 2 hodiny je baterie prázdná a 7 kwWh je cca 70 Kč dnes k cene baterie, k ceně její obnovy, recyklaci... Za mě nákup elektřiny v hodinových spotech a přebytky prodávat taktéž v hodinových spotech přímo na trh, tedy přes den za nejvyšší ceny = za třžní cenu. Přes den není spotřeba, veškeré přebytky prodávám za vysoké ceny. Večer je cena elektřiny nízká a tu odebírám, protože jsme doma. Ekologie baterií je další pecka. Pro představu ceny elektriny během 24 hodin: www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2022-05-04
@obajer2 жыл бұрын
Ano, i fve bez baterie, tedy ongrid, je moznost. Mluvili jsme o tom v jednom ze starsich videi. A ma skoro nejrychlejsi navratnost. Kdyz se zkombinuje s prodejem dle OTE, tak to muze byt i pekne prilepseni :) Tedy akorat clovek nesmi mit velkou spotrebu elektriny pres zimu, aby na tom spotu zase neprodelal, ze. Mimochodem, muzete se mrknout do vyuctovani, kolik MWh se Vam povedlo poslat do site za minuly rok? Diky za info!
@pavelmaly26962 жыл бұрын
@@obajer Dobrý den. Samozřejmě off grid je díky těmto technologiím vůbec řešení jak si rozsvítit, tm kde je složité nebo nemožné dotáhnout kabel. Ale tam se tolik neřeší návratnost, spíš tak zhruba zda pořízení je ještě "za rozumné" pocitově. Přetoky jsem měl 5,316 Wh x 1,- Kč/MWh. Máme pasivní domek, TČ 1,3 kW, zásobník tepla 650 litrů. Přes léto TČ chladí, rekuperace, nucené větrání atd. Odběr ze sítě 2021 VT 4,347 MWh, NT 0,307 MWh. Výroba z FVE 10-11 MWh. Spotřeba domácnosti mi pak Vychází strašně veliká, pravda je, že pracujuji doma, žena na MD. Nedávno jsem udšlali úpravu podpory TČ při dohřevu zásobníku pomocí 2x 4 kW patron. V zimním období patrony spínaly pravidelně a příliš brzy na 51°C. Teď se spínají později od 48°C. Dohřev je na 55°C. V zásadě je to listopad-únor, říjen/březen je už podstatně slabší. Od dubna TČ stojí, FVE dohřeje na 73°C pměrně rychle. Pak je otázka, zda nesnížit dohřev na třeba 63°C v netopné sezóně a nevyužitou energii neposlat na trh. Prostě teplotu, kdy se přes odběry TUV a přrozenou ztrátou nestihne zapnout TČ. Na druhou stranu dohřev z 60°C na 73°C je "totéž" jako z 50°C na 63°C. Teď je otázka kolik je potřeba energie na ohřátí vody chladnější a teplejší o 1°C. Nejsíš je ale potřeba energie stejně. Je pravda, že žítí v pasivním domku s s nebo bez těchto technologií vyžaduje změnu stylu žití v domě a zároveň využívání energie. Do současné doby se spotřebiče zapínaly když svítilo slunce, logicky. S energií za tržní ceny se to může změnit na noční praní apod. Vedu takovou myšlenku, že nákup energie za tržní ceny pro klasického spotřebitele bez vlastní výrobny, by měl být výhodnější než kupovat za "fixní" cenu od prostředníka. Má to důvod obejít ziskovou marži a polštář obchodníka. Předpokládá to ale klasický styl života...rodina odejde ráno z domu a odpoledne, či navečer se vrátí domu, tedy nemá spotřebu za vysokou cenu nad cenu od obchodníka.
@obajer2 жыл бұрын
@@pavelmaly2696 Díky za podrobné info! 5316kWh ročně je dost, tam už by se asi opravdu vyplatilo přejít na tu cenu podle burzy a místo 1Kč inkasovat třeba 3,50Kč. Samozřejmě, jen když dokážete ostatní spotřebu z DS řídit tak, aby proběhla v čase kdy je podle OTE cena energie nízko. Ale jestli pracujete převážně z domova a manželka také (MD), tak by to asi řídit šlo :) Kdybyste byli přes den oba pryč, tak to už by do té DS odešlo jistě více, než 5316kWh ročně. Možná 6-7 tisíc kWh? A také koordinace aktuální spotřeby podle ceny elekřiny na burze by se pak už asi dělala o dost hůř. Držím palce, ať Vám to funguje ke spokojenosti!
@saladayt7 Жыл бұрын
Mám baterii a není to tak hrozné. 2 hodiny vaření plným výkonem? To provozujete restauraci? Třeba i teď cca 2 týdny prakticky nejedu ze sítě (ale nepoužívám EE na TUV/topení).
@petrkr9 Жыл бұрын
Hezke video. Posli nejaky odkaz na ligthning donation
@ondrej.bacina Жыл бұрын
Ahoj, díky bohužel nemám. www.teslacek.tv/podpora
@michaelmeszaros89022 жыл бұрын
Caute, super video. BWT odkial je ten zahradny set na zaciatku? (stol/stolicky) Diki
@doliku2 жыл бұрын
Asko nábytek před 8 lety
@michalvaner31672 жыл бұрын
Já zatím fotovoltaiku nemám (dům se zatím staví), ale studoval jsem si možnosti. Co tam je za ten wattrouter konkrétně? Dle návodu, ta vyšší řada (MX) umí i připojit několik bezdrátových zásuvek, bez sekání a větších zásahů do čehokoliv. Takže by se na něj daly navěšet i ty vířivky a podobné věci. Po přečtení návodu by mělo jít to v tom wattrouteru naklikat bez specialisty (on ten wattrouter umí kdejakou šílenost, ale „normální“ věci tam jsou jednoduché).
@obajer2 жыл бұрын
Ano, Dušan má také Wattrouter MX.
@peterherda68422 жыл бұрын
Mam tu istu fotovoltaicku elektraren od Solidsunu a vsetko co pan povedal je pravda, urcite ich doporucujem...
@doliku2 жыл бұрын
To jsem rád a děkuji vám
@hajduch422 жыл бұрын
Super video. 👍 Pre ľudí ktorý sa v tom moc nevyznajú by stačilo poslať firme že to chcú ako v tomto videu a urobte CP. 😁😁
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
Tak to mě trochu na druhou stranu mrzí, že evidentně jsme to vše dobře nevysvětlili, protože jeden z účelů tohoto videa byl aby bylo jasné, že dělat nabídky "od stolu" nebo v tomto případě "od videa" prostě nejde. je tam moc proměnných.
@hajduch422 жыл бұрын
@@ondrej.bacina to je jasné. No ako základ pre niekoho kto o tom rozmýšľa je to úplne postačujúce. Samozrejme že realizátor by to mal na mieste doladiť presne podľa stavajucej inštalácie a potom CP. Myslel som skôr na ľudí ktorý o FVE uvažujú a nevyznajú sa, že takýto príklad je omoc lepší ako príklad od tabule. Samozrejme že aj tie videá boli na 1*
@vaclavrubas94272 жыл бұрын
Řeší přebytky, ale směje se těžbě. Přesně tohle je připad, kdy to dává velký smysl....proč energii nechávat na střeše, nebo jí zbytečně ukládat do baterek?.... navíc může miner ohřívat třeba vodu. Win-win situace.
@doliku2 жыл бұрын
Nic proti těžařům nebo Bitcoinu. Sám něco málo mám. Já jen že těch přebytků není mnoho a taky jsem IT antitalent🤣
@elpihendi67932 жыл бұрын
Peletky išli dosť cenovo hore, síce ako všetko, ale ajtak. Ako to vníma majiteľ domu dnes ?
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
On si stihnul nakoupit na 3 roky dopředu za staré ceny
@doliku2 жыл бұрын
Ano, jak říká Ondra. Protože se dobře uskladněné palivo nekazí, nákupem na tři roky dopředu jsem si za jarní ceny "zafixoval" cenu. Ale jinak peletky šly u nás od jara z 109 na 209 za 15kg pytel pelet a asi to nebude strop...bohužel. Válka a její dopady poznáme všichni z mnoha stran!
@tomasurbancik24162 жыл бұрын
Super video a řešení domu. Měl bych jeden dotaz k wattrouteru. Když více dní nesvítí slunce a nejsou přebytky jak je řešen ohřev bojleru? Jde ten wattrouter nastavit že když bude třeba dohřát vodu zapne ohřev třeba v nízkém tarifu v noci nebo v nějaký čas? Zatím to mám řešené přes wifi 3f spínač a hlídám si to přes internet. Když se dobijou baterie tak zapínám na dálku bojler.
@obajer2 жыл бұрын
Nejsem si jist, jestli sem ještě Dušan často chodí, tak si dovolím odpovědět: Konkrétně u wattrouteru se dá nastavit, kolik energie má každý den do ohřevu TUV minimálně dodat. WR pak počítá, jestli se mu do západu slunce tu energii povedlo získat z FVE. Pokud zjistí že nikoliv, tak v čase dle HDO dohřeje bojler na to energetické minimum s pomocí ČEZu. (V dokumentaci WR tuto fci najdete jako režim Combiwatt) V případě jiných, podobných, řešení se používají třeba bojlery se dvěma termostaty. Jeden nastaven na vysokou teplotu, přes ten teče energie z FVE. A druhý termostat je nastaven na nízkou teplotu. Pokud teplota bojleru příliš klesne, tak druhý termostat jej dohřeje na požadované minimum z ČEZu.
@doliku2 жыл бұрын
Ahoj. Zrovna v tomto období, kdy je slunka pomálu je tvá otázka velice aktuální. Nemám bojler, ale Aku 500l s tím, že v horní části je nerezový had...průtokový ohřev TUV a v prostředku a dole po jedné 4 kW patrony. Protože mám Wattrouter mx, vidím a hlídá mi to teploty v Akumulačce. Důležité pro mne je ta horní teplota, podle které je nastaven Wattrouter tak, že když teplota klesne pod 44°C tak se mezi 13 a 17 hodinou zapne v NT dohřev. Co nepokryje FVE vezme si ze sítě. V létě jsou skoro stále od cca 11-12 přebytky, takže toto nenastává. Naopak. Voda je nahřátá natolik, že pak když celý den nesvítí, nevadí, mám TUV na dva dny dopředu.
@doliku2 жыл бұрын
@@obajer Chodím kámo. Snažím se jednou za měsíc 😉
@rostislavkrystof9796 Жыл бұрын
Chtěl sem se zeptat, je zdroj sunberry RS-FVE ac-02 od Unipi plnohodnotna nahrada za wattroutr mx. diky
@obajer Жыл бұрын
Wattrouter MX je jednoúčelové zařízení, které řídí maximalizaci využití přebytků výroby FVE tak, aby tyto přebytky byly spotřebovány v domě. Tedy například ohřev TUV, řízení ŤC nebo nabíjení elektromobilu. Oproti tomu SunBerry s PLC Unipi je univerzální mikrokontrolér, který lze použít například k tomu, aby se člověk mohl zapojit do systému sdílení elektřiny v rámci komunity. Určitě by šlo SunBerry použít i na řízení ohřevu TUV apod., ale vše velmi závisí na tom, jak bude provedena konfigurace a ladění. A také, jestli budou součástí dodávky i silové prvky jako třeba SSR relé. Jestli se tedy SunBerry hodí právě do Vaší instalace, a co vše bude s jeho pomocí ovládáno, se tedy musíte zeptat přímo Vašeho dodavatele FVE (předpokládám že to je SolidSun, neboť SunBerry je jejich proprietární řešení).
@exshvezdickou2 жыл бұрын
Ono v pasivu bez ohřevu elektřinou je to jiný scénář něž u většiny domů v ČR, každopádně ten správný. A pelety nevím jak na tom aktuálně jsou, ale kolem 2018 na výstavách chodila hromada lidí, že se toho chtějí zbavit kvůli ceně, dostupnosti a starostem. To, že je vše v jednom rozvaděči není ani o tom, že je koupí hotové a nakombinují, ale o tom, že na ty jednotlivé jsou kusové zkoušky, dokumentace a výrobní štítek. Což u toho na zakázku většinou nikdo neudělá. Každopádně pasiv s jižní střechou závidím :)
@obajer2 жыл бұрын
Ano, presne tak to bylo mysleno - ze pro montery je jednodussi koupit si hotove AC a DC rozvadece prave uz s vyrobnim stitkem, nez projektovat rozvadec novy, a navic i s oddelenim AC a DC casti.
@tomasmatejek35722 жыл бұрын
Pelety šly v poslední době hodně nahoru. Ale v porovnání s růstem ceny plynu i elektřiny u TČ je cena ještě OK. Dalo by se říct, že odpovídá inflaci. Určitě není špatná volba, obvzlášť, když je pan domácí u zdroje :-)
@jankall3432 жыл бұрын
Zdravim zo Slovenska! Super kontent pani. Inspirovali ste ma k vymene on-grid menica za hybridny Goodwe 10kw s bateriami BYD. Vzhladom na nutnost mat baterie v interiery musim mat dlhsie kable z panelov ku menicu. Teraz mi menic nedetekuje ziadne napatie z panelov. Kabel je 25m 6mm2. Moze to byt sposobene dlzkou kabla? Podla vypoctou by to malo byt v poriadku. Z navodu Goodwe som vyrozumel ze panely by nemali byt uzemnene, co z mojej predchadzajucej instalecie su. Moze byt toto tiez problem? Dakujem za rady a prajem vela uspechov
@obajer2 жыл бұрын
Diky za feedback! 25m solarniho kabelu od panelu neni zadny problem. Proudy tam tecou kolem 10A coz je "nic". Normalne zmerte napeti na konci kabelu multimetrem, musi tam byt. Ram panelu uzemeny byt muze, to GoodWe nepozna. Nesmi ale byt uzemeny plus pol od panelu, ani minus pol od panelu. To se nekdy delalo, ale hybridni menice pak nepracuji ale hlasi chybu izolacniho stavu. Kazdopadne, opatrne bych zacal tim multimetrem - napeti z panelu musi na konci toho kabelu byt. Pokud ne, je chyba po ceste. PS: pozor na maximalni napeti a maximalni proud, ktery stridac zvladne do jednoho sveho PV vstupu, viz jeho specsheet.
@jankall3432 жыл бұрын
@@obajer vdaka za radu. Po pouziti multimetra som zistil, ze firma od ktorej som kupil solarne kable zle oznacila polaritu. Vdaka ochrane na menici sa nic nestalo. Uz veselo vyrabam! Este raz vdaka!
@obajer2 жыл бұрын
@@jankall343 Tak to je masakr! Ještě že to měnič přežil. Ať Vám to svítí :)
@saladayt7 Жыл бұрын
@@jankall343 Vám nedali červenou barvu na + a černou na -?
@AutokultCZ2 жыл бұрын
To je ale najednou krásný obraz! :)
@obajer2 жыл бұрын
A dokonce i zvuk!
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
Vypadá to, že když už budeme pomalu končit s Ondrou tak jsem se to konečně naučil :)
@jiristefek38372 жыл бұрын
Zdravím. Děkuji za skvělé video. Mohl bych se zeptat na tu akumulační nádrž. To je "kombík" pro TUV i topení a nebo máte pro TUV další bojler?
@doliku2 жыл бұрын
Dobrý den. Ne vše je v jednom. Z AKU nádoby si bere nejen podlahovka, ale je tam nerezový "had" pro TUV (průtokový ohřev vody) a ještě tam je vedení a napojení pro doplnění případných fototermických panelů na plochou střechu nad tech. místností. Byl to původní záměr před FVE a třeba na to v budoucnu také dojde😉 Hezký den přeji
@jiristefek38372 жыл бұрын
@@doliku A mohl bych poprosit o typ nebo výrobce té akumulačky? Firma mi dala do nabídky dvě samostatné nádoby, ale já mám problém s místem v kotelně. Kolik té teplé vody máte nachystáno a jak rychle se po spotřebování udělá další? Ve videu se v závěru zmiňujete že jste otevřen další diskuzi a případně i návštěvě - "exkurzi". Pokud nebydlíte na druhém konci republiky, měl bych zájem. Mějte se fajn. 🙂
@tomaskubicek96322 жыл бұрын
@@doliku Mohl bych Vás též poprosit o typ nebo výrobce té kombinované akumulační nádoby? Případně firmu, která zapojení realizovala a má s tím zkušenosti? Budu mít též FVE od Solidsun, ale oni již zásobníky neřeší.., pro ně to končí wattrouterem. Děkuji.
@doliku2 жыл бұрын
@@jiristefek3837 Dobrý den. AKU je od firmy Atrea, stejně jako rekuperace. IZT-U-TS 500. Integrovaný zásobník tepla s vestavěným elektrokotlem
@miroslavsaferna83332 жыл бұрын
Souhlasím skoro se vším až na ten plán 10kWp a EV. Zřejmě pracujete v noci nebo plánujete 2 elektro auta. Když je všech do puntíku promyšleno, tak jak do toho zapadá běžná pracovní doba 8 - 16 h, tedy po 7 mé ráno odjedu elektro autem a vracím se před 17 tou. Stačí mi pak FVE dobít baterku v autě ? Roční nájezd 18 tis. km. Dík za objasnění. Asi mi něco uniklo.
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
On rozvazi uhlí a peletky nakladakem :)
@doliku2 жыл бұрын
Někde tady pod videem jsem na to již odpovídal, takže jen krátce. Budoucnost budou u nás EV dvě. Máme oba tak malé denni nájezdy, že bychom již dnešní EV mohli nabíjet jen přes víkend. Každopádně jedno EV bude vždy více doma a budu je moci střídat. Navíc v práci dobít taky nebude problémem. Každopádně na své EV co by na mé potřeby dávalo ekonomicky smysl si ještě počkám, proto berte prosím mé úvahy s rezervou😀
@JohnRoss72 жыл бұрын
Nerozumi elektrice ale ma sazbu D45 přímotop.. ale jede teplovodni podlahovku na pelety.. tak nevim. Vyčůraný? Nechal si naplacat jakoze primotopy aby mel sazbu?
@doliku2 жыл бұрын
Nejsem elektrikář a můžu vědět co znamená sazba D45d. Podlahovka byla počítána původně pro nízkoenergetický dům vytápěný uhlím, až v průběhu stavby došlo na pelety, do pořízení FVE elektrické patrony využívány pro TUV a jako bivalentní zdroj
@vladimirkopecny53572 жыл бұрын
Zdravím, čekal jsem kdo si toho všimne :). Nevím co a kde, ale mé sociální bublině musel každý na D45d mít připojené přímotopy ( prarodiče ) nebo elektrické podlahové vytápění bratr. Dcera kamarádky má pouze D26d protože nesehnala kulaté razítko kvůli těm 40% celkového příkonu. Někde to holt jde a někde ne. Jde o kulaté razítko a revizáka.
@jarachyba2 жыл бұрын
Mám FVE s 10kWp střídač od Goodwe i stejné baterky 14kWh a backup je pouze 1,5kW tak pozor na odběr při výpadku proudu. 😉
@obajer2 жыл бұрын
Kruciš, to se mi nezdá, GW10K-ET by měl zvládat backup až 3x 3,3kW. Problém mívá (jako většina střídačů) se startem silnějších motorů, ale vše ostatní by měl utáhnout bez potíží. Nehcete se ještě mrknout do technické specifikace, co tam máte opravdu napsané?
@jarachyba2 жыл бұрын
@@obajer díky za odpověď. Mate pravdu. FVE máme od února a elektrikář , který nám ji zprovozňoval mě řekl tuto hodnotu. Asi se jim nechtělo přepojovat celou domácnost. Máme pouze světla a jednu zásuvku 😟
@kaaya56572 жыл бұрын
@@jarachyba Přepojit celou domácnost je právě to nejjednodušší. Bohužel to není ve většině případů možné, protože se právě omezujete na zmíněných 3x3,3kW = 16A jistič (a zároveň si dál platíte 25A u elektroměru). Aby nedocházelo k přetěžování měničů běžnou spotřebou, je nutné extra vyčlenit zálohované okruhy, typicky světla a pár zásuvek, což v hotových rozvaděčích, které navíc obsahují více RCD chráničů rozhodně není práce na hodinu. Což byl i zřejmě důvod, proč se pan elektrikář vymluvil na malý výkon měniče
@jarachyba2 жыл бұрын
@@kaaya5657 to bude asi ten hlavní důvod. 😉 Je pravda , že naše zapojení rozvaděčů a elektrorozvodné sítě není úplně standardní. Na druhou stranu problém s úhradou za více práce z naší strany určitě nebyl, ale co už. FVE slouží dobře a od začátku instalace nám děla jenom radost. 👍
@saladayt7 Жыл бұрын
@@kaaya5657 Ono to není ani technicky možné. Pokud bude funkční distribuce nebo bude svítit slunce, OK. Ale myslet si, že mi v noci při výpadku pojede celý dům jako bez výpadku je omyl. Omezujícím faktorem je právě maximální vybíjecí proud baterií.
@menmen13162 жыл бұрын
Děkuji za zajímavé informace z praxe. Před 2 lety jsem o tom taky uvažoval ale ekonomicky mi to nedávalo smysl. Jen nerozumím tomu proč se posílá vyrobena elektřina nejdříve do baterky a až pak do Bojleru(Tam jde z baterie nebo přímo z Fve?) . Není lepsi nejdříve nahřát vodu a pak řešit nabijeni baterie a zbytek domu?
@obajer2 жыл бұрын
Je to typické nastavení priorit: 1) Elektřinu z panelů nejdřív pošlete do běžných spotřebičů, abyste nemusel v tu samou dobu co svítí slunce, kupovat z ČEZu. 2) Co si nevezmou spotřebiče, to průběžně ukládáte do baterie, abyste měl elektřinu i v noci, a nemusel po setmění kupovat z ČEZu. 3) Když už jsou plné i baterie, tak vše co zbývá, ukládáte do ohřevu teplé vody. Tam se toho vejde (oproti bateriím) opravdu hodně. Pokud byste tedy nejprve ohříval vodu, tak by se mohlo večer stát, že by už nezbyl žádný čas na nabití baterií. 4) Když vypne termostat ohřevu TUV, tak můžete buď uměle (elektronicky) snížit výkon panelů, nebo můžete elektřinu začít posílat do ČEZu, případně s ní nabíjet elektromobil. Priority se dají změnit, ale většinou to bývá cca takto.
@geniepage12 жыл бұрын
Totalni popis meho domu upne stejne. Peletky, bez plynu, atd. Ttalni kopie. A navratnost mi vysla pred vylitnutim cca 10-12 let. Ted odhadem 8 let. Vidim to same u sebe. Jen tedy posileno o klimatizaci kvuli letu, sauna, pak bazen atd. Ale jinak totalne stejna story. :-) A FVE bude tento rok.
@jirijezek84804 ай бұрын
Video díl 9 chybí? Nebyl natočen? Nebo skončil v trezoru? Nebo to bude Malina na nějakém vyročním dortíku? 😅
@tedogz2 жыл бұрын
Vyplati se me Fotovoltaika kdyz mam na baraku spotrebu 2.3MWh rocne ?
@obajer2 жыл бұрын
Ač to nevypadá, tak paradoxně se vyplatit může - při takto malých odběrech mívá RD většinou drahou distribuční sazbu, takže celková cena za kWh včetně distribuce bývá vyšší. Konkrétní situaci je ale potřeba vždy nechat vyhodnotit nějakým energetickým specialistou. Rozhodně to asi bude spíše menší FVE, možná i jen jednofázová.
@jakubsevcik7332 жыл бұрын
Lze zjednodusene rici, ze spravne dimenzovana (cost/benefit)FVE vam usetri cca 60% z tech 2.3MWh. Vic asi tezko, aniz by zacala byt robustni (problem zimni mesice). Tedy rocne vam to usetri 1.4 MWh* 8000-10000 Kc/MWh (koncova cena v D02). Ceny uvadim dle ceniku pro nove zakazniky. Forwardove ceny na roky 22,23,24 i 25 stale razantne stoupaji. Da se ocekavat, ze na takove ceny (bez zasahu statu) casem spadneme vsichni.
@tomasmatejek35722 жыл бұрын
@@obajer Souhlas. Taková malá elektrárna 1F s dotací může mít rychlou návratnost. Velkou roli u Vás bude hrát velikost hlavního jističe. Pokud byste dokázal dům napojit na síť 1F (vaření v zimě na PB), mohlo by to vyjít hezky. Mám s tím zkušenost :-)
@tedogz2 жыл бұрын
Dekuji za odpovedi. dum mam pripojen 3x25A vyuzivam 3f na indukcni desku a nake ty motory ve stodole. Spotrebu mam standartne 1.8MWh rocne, ted me to zvedl homeoffice. Vyhledove do budoucna zadny velky el.spotrebic neplanuji. No nevim. asi o tom budu jeste chvili uvazovat, nez me zdrazi plyn nad unosnou hranici.
@karelk11572 жыл бұрын
@@tedogz Zkuste, jestli by sla deska pripojit 1-faz. (asi pak nepujdou vsechny plotýnky najednou). Mam celý dům na 1-faz.rozvod 25A, FVE 1.8kW a baterii 2.4kW a 8 mesicu mi bohate staci. Pokud dokazete nahradit 3-f. motory, tak navic usetrite na distibucnich poplatcich.
@adamczernek17369 ай бұрын
Ahoj Ondro. Jeste jste neresili "efektivni propejeni TC s FVE" coz je jakoby alternativna baterii. Nechteli by jste to v nejakem videu priblizit? Doky
@ondrej.bacina9 ай бұрын
Dobrý bod! Zkusíme zapracovat
@adamczernek17369 ай бұрын
Jeste by me zajimalo jestli a jaka FVE by se nejvic vyplatila s TC. Orientace jihovychod.
@adamczernek17369 ай бұрын
Myslim ze to resi dost lidi, pze kdysi se stare domy tak orientovaly a hodne lidi je izolovala a naflakala tam cerpadla.
@jmaxmin2 жыл бұрын
Mám 10kWp měnič a smlouvu s čezem na určitý výkon (aktuálně na 8,4kWp) Můžu připojit k měniči více panelů + nějaký omezovač, aby to v případě špičky neodpálilo měnič a nepřesáhlo 10kW, ale na druhou stranu abych měl vyšší výkon když není 100% jasno? Přecejenom ten maximální výkon je jen velmi krátkou dobu. Ty panely nejsou až tak drahé, dokoupil bych třeba na 15kWp s tím, aby to delší dobu bylo schopno vyrábět těch 10kW, ale ať nemusím měnit i střídač a řešit s čezem a.t.d.
@obajer2 жыл бұрын
Většina 10kW hybridních střídačů zvládne připojení až 15kWp panelů. Najdete to vždy ve specsheetu. Špičkově bude střídač stále vyrábět maximálně těch 10kW, ale za horšího počasí bude prostě dávat více. Při volbě a připojení panelů je potřeba ohlídat maximální parametry PV vstupu - proudy a napětí panelů nesmí překročit maxima střídače. Opět najdete ve specsheetu. Jelikož již máte smlouvu na 8,4kW rezervovaného výkonu, tak s ČEZem nemusíte nic řešit, a panely prostě jen připojíte. Akorát pozor, pokud jste čerpal dotaci NZU, tak se předtím informujte u nich, zda-li připojením dalších panelů neporušíte podmínky dotace. Další věc je, že musíte zajistit, aby do DS nikdy nešlo více výkonu, než oněch 8,4kW. Toto ale umí omezit každý střídač - podle typu má někde v pokročilém nastavení možnost "maximální hodnota exportu" A tam prostě vložíte 8400W.
@krystofhudec91502 жыл бұрын
Jde bez wattrouteru pohánět bojler fotovoltaikou?
@obajer2 жыл бұрын
Jde, bez problémů. Nevýhoda je, že bojler se bude nahřívat v časech podle termostatu, takže typicky po večerní koupeli. Tudíž často z baterek. Proto je lepší doplnit ideálně nějaký vytěžovač, jako je právě wattrouter, greenbono, azrouter a další. A nebo aspoň ke stykači bojleru předřadit časový spínač, aby se nahříval jen přes den, kdy je větší šance, že bude svítit slunce.
@yossko692 жыл бұрын
skvele video, velka vdaka. Mal by som par laickych otazok. Naco bolo potrebne rozfazovanie domacnosti, kedze tento menic Goodwe by mal mat 3f backup? A k comu sluzi a co spina v rozvadzaci FVE istic a stykac N-0% ?? A este k tomu nabijaniu auta. Ked tam bude 400V patkolikova zasuvka, ako auto vie, kolko si moze potiahnut z prebytkov? Je tam aj nejaka komunikacia?
@obajer2 жыл бұрын
Měnič u Dušana má 3f backup výstup, ale na každé fázi má maximum výkonu 3333W. Při zapojení backupu se tedy musí zohlednit to, aby třeba myčka a rychlovarná deska nebyly na té samé fázi.
@obajer2 жыл бұрын
Jistič a stykač N-0% je dálkové vypnutí FVE distributorem, přes HDO signál. Pokud by byl nějaký velký problém v síti, nebo bylo v okolí příliš mnoho FVE, tak je požadováno, aby distributor mohl všechny domácí FVE na dálku odpojit a tím síti ulehčit. (V takovém případě však stále můžete provozovat FVE v backup režimu, odpojenou od sítě.)
@obajer2 жыл бұрын
Ohledně toho jak funguje nabíjení pomocí wallboxů a řízení přebytků mrkněte na dvě předchozí videa, je to tam vysvětleno: kzbin.info/www/bejne/lWSbfWNnrqZnj9E kzbin.info/www/bejne/jHXWfKadfr6Npa8
@yossko692 жыл бұрын
@@obajer jasne, dakujem za odpovede. Len ma zaujalo 52:50 rozdelenie faz: 1f spodok, 2f vrch domu, 3f garaz+zahrada. Ale horni patro na backupe nema 50:02
@obajer2 жыл бұрын
@@yossko69 JJ, také jsem si říkal, že to možná ve skutečnosti bude zapojené maličko jinak, že to třeba elektrikář při testování FVE nakonec pozpřeházel, aby to vyrovnal. Obzvláště když pan domácí potvrdil, že mu na backup jede klidně i celý barák a zlobí jen ten průtokový ohřívač nad umyvadlem v dílně. Na ověření bychom museli rozdělat rozvaděč a já zastávám názor - když to funguje, tak na to nechytej :)
@michalnovak61262 ай бұрын
Dobrý večer, kde bych našel video o Battery boxu? Váš kanál jsem objevil až dost pozdě a dal mi spoustu nových a důležitých vědomostí. V pondělí má přijet zástupce realizační firmy ČEZu, právě s řešením pomocí Battery Boxu, a tak bych chtěl vědět, jaká tam jsou úskalí. Děkuji
@ondrej.bacinaАй бұрын
Protože video způsobilo CEZu veliké problémy v prodejích poslali na mě právníky a donutili video stáhnout. Nehodlám se tu tahat po soudech s takovými mafiány. Je to předražený krám. Podívejte se na diskuse na www.solarforum.cz
@michalnovak6126Ай бұрын
@@ondrej.bacina Dobrý den, myslel jsem si, že je to ten důvod. I tak mnohokrát děkuji za odpověď a za odkaz.
@michalluksa42732 жыл бұрын
zdravím, super video, prosím jaká byla cena kompletního systému? Děkuji.
@doliku2 жыл бұрын
Dobrý den. Nejsem si jist, zda by bylo vhodné cenu zveřejnit. Cena byla jednak předcovidní tzn. zač. r.2020 a také ušitá na míru. Mohu snad prozradit alespoň přibližnou částku bez odečtení dotace cca 400tis. Jak moc je to ale odpovídající dnešní realitě je velkou otázkou...
@amperak2 жыл бұрын
@@doliku zhruba odpovídá, dnes by to bylo tak o 30% víc
@doliku2 жыл бұрын
@@amperak což je za dva roky celkem pěkné zhodnocení prostředků samotných nákladů na pořízení FVE
@amperak2 жыл бұрын
@@doliku až opadne solární boom tak ceny padnou. upřímě ted sem kupoval přímo u dovozce měniče ve velkoobchodě, cena byla oproti loňskému roku větší asi o 5%, ale na netu je ta cena v maloobchodu větší o 25% a víc a lidi to kupují. u panelů nevím. nové nekupuji. ale tam jako fakt dochází.
@fbckostelec2 жыл бұрын
Děkuji moc za užitečné informace. Chtěl bych se zeptat jak bude probíhat dobíjení elektromobilu z toho dalšího stringu. Když slunce svítí a jsou přebytky jsem ještě s autem v práci, vy asi taky jak jsem slyšel v příspěvku. Večer už moc nenabiju a baterku potřebuji na domácnost. Nepředpokládám že si budete kupovat EV aby se ním jezdilo jen v noci. Já to vidím fakt na hybrid který mě v pohodě doveze každý den do práce a zpět a proto posílit doma baterku ještě o 10 kWh na preliti do auta. Nebo máte nějaké jiné řešení? Děkuji.
@obajer2 жыл бұрын
Pokud si to pamatuji správně, tak Dušan plánuje mít (v daleké budoucnosti) elektromobily dva. Jeho manželka totiž pracuje z domu a i teď má k dispozici druhé auto. Jedno auto se tak bude vždycky nabíjet i přes den u domu, druhým Dušan popojede pár kilometrů do práce. Pro každého ale takové řešení opravdu není, to je jasné. PS: Někde dále v komentářích to Dušan i popisoval, jak to do budoucna asi plánuje...
@fbckostelec2 жыл бұрын
@@obajer Ano to je řešení, které se nabízí. Ale pořídit 2 ev kvůli úložišti abych využil přebytek že solaru mi připadá velmi nerentabilni. A ono fakt stačí na denní dojetí do práce někam uložit 20 kWh. Proto je škoda že si nenechal možnost zapojit druhou baterku.
@vladimirmikusik47862 жыл бұрын
@@fbckostelec Chybička je len v tom, že pri nabíjaní EV malým výkonom ma jeho AC->DC pomerne malú účinnosť.
@doliku Жыл бұрын
@@vladimirmikusik4786 máte pravdu, proto nabíjení EV a samotné EV bude v plánu až s 10kWp 😉
@MegaKxp2 жыл бұрын
Dovolil bych se na návratnost instalace FVE podívat trochu jinak. Návratnost je třeba vždy s něčím srovnávat. Při instalaci FVE si v podstatě fixujete cenu elektrické energie za cenu, která se rovná v prvním přiblížení podílu ceny FVE a množství vyrobené elektrické energie za předpokládanou životnost systému jako celku. Jistě bude panovat shoda, že elektřina ze sítě nikdy nebude v budoucnu levnější než nyní, proto se FVE více či méně vyplatí kažnému. Dle mého názoru je nutno návratnost srovnávat s tím, jak jsem schopen prostředky vložené do instalce FVE zhodnotit jinak. Konktrétně když budu vynikající trader, tak budu schopen prostředky nutné na pořízení FVE ročně zhodnotit o 50% a FVE pro mě nemá smyls, podobně podnikatel může dané prostředky investovat do své firmy a zisk může být časem vyšší než u FVE.
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
O.K. to jste už na úrovni ekomomie "ušlá příležitost" jenže u finančních aktivit je třeba také započítat riziko. Každá investice má zkrátka svoje. Investice do FVE je o snížení měsíční finanční zátěže. Investice jsou o zbohatnutí (nebo taky propálení spousty peněz:)
@MegaKxp2 жыл бұрын
@@ondrej.bacina Nejsem ekonom, ale jak nad tím tak přemýšlím, možná bych FVE nazval zajištěním ne inversticí, protože já tu elektřinu v budoucnu budu potřebovat tak jako tak. Pokud tu investici do FVE nebudu s něčím porovnávat pak mi příjde výpočet návratnosti irelevantní.
@doliku2 жыл бұрын
@@MegaKxp klidně to zajištěním můžeme nazívat. Jsem zajištěn v případě nedostatku... no s tou investicí...řekl bych, že dnes bych stejnou konfiguraci měl o 30% dražší v nákupu, což je zhodnocení za necelé 2 roky velmi slušné a to nepočítám ty ušetřené prostředky...
@jirijezek84804 ай бұрын
Video "ČEZ battery box vyplatí se to" zmíněné v tomto videu nemohu najít. Je dostupné? Díky za odp. nebo odkaz.
@doliku2 ай бұрын
Podle mne muselo nuceně do trezoru...
@_s474n2 жыл бұрын
Video jsem jeste cele nevidel, ale hned ze startu mne zarazilo, jak chce rozsirovat o dalsi radu panelu a vsiml jsem si, ze se to uz pomerne dost priblizi hromosvodu. Jak se toto v realu bude resit? Ma i toto promyslene?
@obajer2 жыл бұрын
Jestli myslíte to tlusté vedení u spodní hrany střechy, tak to není hromosvod, ale sněhová zábrada. Jinak v tomto konkrétním případě je střecha plechová, takže tam stejně existují jen dvě rozumná řešení ochrany před bleskem: oddálený izolovoaný hromosvod, nebo naopak ochranné pospojení všeho kovového. A jak jsem na to svým laickým okem koukal, tak bych řekl, že u Dušana je použito právě to druhé řešení - ochranné pospojování všeho kovového co je na střeše, včetně konstrukce a rámů panelů.
@_s474n2 жыл бұрын
@@obajer pravda, ja na to koukal na mobilu a ted na TV je to opravdu zabrana. Nicmene ceho jsem si na TV vsiml, ze v DC casti rozvadece byly pouzity SPD pouze T2. Zajimave je, ze takto se s tim “nemazli” vetsina instalacnich firem (tak jako s tim, ze kolikrat misto 6mm2 se pouziva “ctyrka”, nebo ze backup vystup je tvoren pouze zasuvkou na DIN liste, apod.). Mozna by to mohl byt zajimavy namet na dalsi video, takove “ typicke nesvary” :)
@pavolvachalek3 ай бұрын
To je bleskozvod a nie hromozvod
@janpetracek56012 жыл бұрын
nevím jestli to pán ví ale jezo střecha je i v reklamě na Solidsun, firma co mu to stavěla. Ta reklama mi schodou náhod vyskočila ve chvilku kdy byla nová kapitola s obrázkem střechy😅😅😅
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
To nebude úplně náhoda :)
@doliku2 жыл бұрын
Ahoj. Pán o tom samozřejmě ví. Jakmile se tohle video dostalo k někomu od Solidsunu, zavolali mi, jestli by si to taky nemohli přijet natočit a používat to. Nu a protože jsem fanda a stále spokojenej s FVE, podepsal jsem jim právo použití pro marketing. Mohu ale odpřísáhnout, že krom videí mého "hradu" z dronu od nich mi nic dalšího nekáplo, tedy že z toho krom dobrého pocitu nic víc nemám. Hezký den😉
@jklmnpqrst2 жыл бұрын
takze pan si nezriadil fotovoltaiku koli zisku, ale najdolezitejsi dovod bol ten, aby mal elektriku, ked vypadne CEZ? to je necakane uprimne.
@doliku2 жыл бұрын
Zisk jak ho chápu já, nastane až po bodu návratnosti, který se jen těžko předvídá viz. video. Samozřejmě se s ním počítá, ale primárním důvodem byla soběstačnost, zhodnocení nemovitosti a volných prostředků v čase též😉
@pavelseda44212 жыл бұрын
jak lze rozšířit FVE pokud na stávající FVE je na dotaci, co vše je potřeba? Mám na střeše 4,5kWp, dělána v roce 2020, chtěl bych rozšířit na 6 kwp. Do 6 se vejdu podmínkou 70% využití doma z podmínek dotace, pak navíc mám slabý střídač a málo místa na střeše na 10 kWp. Co to vše obnáší abych mohl rozšířit o 3 panely a nepřišel o dotaci. Děkuji.
@pavelnovotny95362 жыл бұрын
Ptal bych se rovnou úředníků z SFŽP, myslím, že Vám ochotně poradí a přidání výkonu by jim nemělo vadit (další dotaci nedostanete). 70% v současnosti neplatí.
@doliku2 жыл бұрын
Musíte dodržet stejné podmínky staré dotace. Krátce hlavně 70% výroby spotřebovat a baterek o 1,25 x více než je kWp na panelech. Taky je třeba komplet nový projekt, žádost...kompletní kolečko znovu
@saladayt7 Жыл бұрын
@@doliku Asi bude muset dodržet svoje staré podmínky. V nových podmínkách ani jeden z vámi uváděných parametrů není. Baterie musí mít kapacitu v rozmězí 1x-2x. Ale to platí pro novou instalaci. Podle mě bude největší problém s měničem, který bude třeba vyměnit (ten byl za dotaci). Pouhé přidání panelů by mělo být OK.
@janjakubik60662 жыл бұрын
Klucí ahoj .Mám dotaz .Dobře mám foto voltajiku od cezu a bez baterek .a kdyby chtěl tyhle baterie co má tady namontované Šlo byto namontovat na to moje zařízení nebyl by s tým problém u výrobce ????A hlavně kolik to spotřebuje proudu ze sítě když nevyrábí panely????děkuji
@obajer2 жыл бұрын
Pokud mate ten samy stridac (GW10K-ET) tak baterie pripojit pujdou. Zde jsou konkretne baterie Pylontech Force H2. Stridac se da nastavit tak, aby ze site bral jen minimum a krmil svoji vlastni spotrebu z panelu a baterky - potrebuje cca 100W.
@janjakubik60662 жыл бұрын
@@obajer Zdravím já jsem taky laik musel bych se podívat na presné číslo toho střídače .Můžou vypadat stejně ale muže bít jinej.Nebo nevím jesli by mi nepadla záruka pokud bych neměl baterbox od nich myslím šez .Je to ten samí typ.A ted co ten batery box stoji neříkal to Dušan náhodou ???.Tam se mi líbilo vice věcí i na ten bojler i když mám jenom 300litrů.Děkuji
@janjakubik60662 жыл бұрын
@@obajer Myslím samozřejmě 10KW baterii děkuji
@obajer2 жыл бұрын
@@janjakubik6066 Driv stala 10kWh v tomto provedeni asi 110 000 Kc. Ted bude stat tak 140 tisic :( Jako urcite je lepsi poptat to rozsireni primo od puvodniho dodavatele, prave kvuli tem zarukam. Ale kdyz s nim nebude rec, tak lze poptat i jinde. Akorat si to vemte i s instaci od firmy, at je vsecko v cajku.
@janjakubik60662 жыл бұрын
@@obajer Děkuji nebo na celou jsem neměl peníze a jde mi o to aby to nežralo to co vyrobí a opravdu 1,7Mgw za rok je dost .Když jiná bude mít jenom 0,6Mgw za rok .O to mi jde .At to nekrmím ze sítě.
@fdolsky2 жыл бұрын
Můžu se zeptat, co host myslel tím, jak říkal "nabiju si wallbox"? Ten wallbox má nějakou baterii v sobě? To se přeci bude nabíjet z baterie, nebo ne?
@doliku2 жыл бұрын
Modří už vědí...to je samozřejmě přeřek a omlouvám se za něj, ikdyž jsem ho popravdě ani nezaznamenal😉
@fdolsky2 жыл бұрын
@@doliku Mockrát děkuji za odpověď. Rozhodně to není nějaká kritika, jen jsem si nebyl jistý, jestli mi něco neuniká. Chci mít v podstatě velmi podobný systém, nicméně řeším novostavbu a nevím, s čím vším se budu muset na začátek uskromnit. Určitě nebudu mít kotel na peletky, budu mít tepelné čerpadlo a krb s výměníkem, protože mám v podstatě neomezené zásoby dřeva. Jediné, co neplánuji, tak je klimatizace, ačkoliv se zdá, že to bude asi škoda vzhledem k tomu, jak moc si to pochvalujete. Každopádně děkuji moc za sdílení Vašich extrémně užitečných informací.
@doliku2 жыл бұрын
@@fdolsky já to beru úplně v poho nebojte, nenapadlo mne nic záporného😉 Jinak k té novostavbě, určitě doporučuji ponechat nějaké to místo pro FVE vedle hlavního rozvaděče, klidně naddimezovat rozvaděč a uděat si minimálně prostup nahoru na střechu. Tu klimošku zvlášť jsem instaloval ze dvou důvodů 1) chlazení rekuperací nebo s její pomocí u mé "staré" rekuperace ATREA ještě nebylo možné 2) jedna dvouzónová klimatizace v nejvyšším bodě domu má mnohem větší účinnost. Druhou vnitřní jednotku bych rád využil do budoucí zimní zahrady, na kterou pečlivě šetříme😉 NO A HLAVNĚ NESNÁŠÍM KOMÁRY a v teplotě nad 24°C se mi špatně usíná, takže okna vždy zavřená a s elektřinou do klimatizace si v létě starost opravdu nedělám🤣
@pavelliska81292 жыл бұрын
Pocital v navratnosti i vymenu baterii?
@doliku2 жыл бұрын
Myslíte, ze budu muset řešit dokonce výměnu už za deset let? Počítám, že když se k nim člověk alespoň trochu dobře chová (stálá teplota, správně nastaven BMS apod.), vydrží min. 15 let a víc, byť postupně se samozřejmě bude pomalu snižovat jejich kapacita
@pavelliska81292 жыл бұрын
@@doliku Mam na elektrokole / je jak v bavlnce / 7 let a uz je za zenitem.
@doliku2 жыл бұрын
@@pavelliska8129 něco mi říká, že to třeba bude trochu jináč u baterky do kola a baterií pro FVE...
@ondrej.bacina2 жыл бұрын
Baterie do kola se nedá srovnat :) hlavně její BMS
@janziki44769 ай бұрын
Divím se, že tenkrát byla taková neochota firem, dnes mám opačný problém, oslovim 3 a volá mi s nabídkou 6😂
@robertpeko2 жыл бұрын
no super ja mam spotrebu 5MW tepelné čerpadlo voda- voda jeho príkon je 1.5kw tak ja by som šiel na minimum prebytok aj tak pustím do tepelneho cerpadla nech dobije nadobu ešte kde dá dá zistiť alebo napíšte aké baterie ma aký menič a presne aká firma kontakty
@obajer2 жыл бұрын
Baterie Pylontech Force H2. Menic GoodWe GW10K-ET. Firma Solidsun. Rizeni prebytku Wattrouter MX. Popravde, je to uplne standardni sada komponent, spise zalezi na tom, jak moc si firma vyhraje s konfiguraci a ladenim. Jak rikal Dusan ve videu - i u nej musela firma dojet jeste jednou, vychytat mouchy. Dale pak: Rekuperace Atrea. Peletovy kotel Ponast.
@doliku2 жыл бұрын
@@obajer tak já se s tím cvakám na mobilu, odešlu a zjistím, že mne o dvě minuty předehnal můj fotoguru Ondra 🤪🤣
@obajer2 жыл бұрын
@@doliku Jeee tak ja to smaznu at se muzes vypsat :P
@doliku2 жыл бұрын
@@obajer ani náhodou, od tebe to má úroveň, ode mne tam je srdíčko 😀😀😀
@robertpeko2 жыл бұрын
a ta druha firma ktorá bola v úzkom vybere?
@jirkas2292 жыл бұрын
Tak to je doba silenost, neco tak slozityho .. Ja mam VitronEasySolar 5000VA panely primo do Mppt napichany, stresni konstruce pouze pospojena s kostrou menice, bezi to v ESS rezimu - hybridni rezim, tedy nafazovane na sit s moznosti posilani pretoku ven nebo bez nich, je to 1F system, pretoky aktualne mam zakazany na vstupu limit 100w, je za tim trvala zatez 2.2kw 24/7 + byt a 9kwh lifepo4 baterka, jednoduche vic nepotrebuju. K ty baterce pylontech, je to hezky ale cena za 1 kwh je skoro 2x vyssi nez mam ja s clanky objednanymi z ciny + vhodna BMS (uplne obycejna bez komunikace, nebo BT, jen balancuje clanky+hlida nizke a vysoke napeti, coz ale vicemene neni ani potreba to si hlida stridac i mppt nabijecka take.) No clanky v pylontechu bych si tipl budou ze stejny fabriky v cine, jen k tomu maji hezkou krabicku a BMS s komunikaci coz vicemene neni ani potreba. Wattrouter to uz je vubec silenost .. v dnesni dobe lze za 200 czk za mesic od Cezu mit virtualni baterku, tj kwh co poslu jako pretok si muzu kdykoli zase zadarmo vzit zpatky, tj wattrouter je hovadina. Pokud uz budu chtit treba u ostrovni instalace resit stav kdy mam malou spotrebu a baterka se dotkne 100% a doslo by na utlumeni vyroby coz nechceme, tak lze veli snadno pouzit programovatelne rele bud v mppt nebo v multiplus stridaci a nastavit si aby se seplo kdyz baterie dosahne hladiny "absorption"(a vyplo s nejakym offsetem treba na 53V) a tim relatkem sepnou stykac ktery pripoji k baterii treba 2 kw menic 48/230v na kterem bude viset bojler nebo jiny "spickovy" spotrebic. Tohle je proste strasne prekombinovane a slozite, to uz snad sloziteji udelat nejde.
@obajer2 жыл бұрын
To se Vám jen zdá, že je to složité. Ve skutečnosti jde o jeden z nejjednodušších třífázových FVE systémů :) Tři fáze u větších domácích FVE, nad 3,6kWp, vyžadují české předpisy. Systém postavený na Victronu je oproti tomu modulární a pomocí jeho komponent se dá postavit malá jednofázová FVE i obrovská třífázová, s výkonem nad 100kWp. Baterie, to je bohužel kapitola sama pro sebe - dnes jsou opravdu drahé a každý nemá znalosti na to, skládat si baterii a BMS sám. Obzvláště, pokud se jedná o baterii na 400V DC s datovou komunikací, tak jak vyžaduje většina 3f hybridních měničů. U Victronu je to naopak velmi snadné - podporuje olovo i lithium, klidně i bez komunikace a vše je na malém napětí 48V, takže pokud na to někdo má chuť a znalosti, skutečně si může baterii i BMS poskládat sám, tak jako to máte Vy. Co se týče vytěžování pomocí relé, to sice funguje, ale zbytečně to huntuje baterku. Typicky v situaci: "baterie nabitá, na střechu svítí 300W, relé sepne 2200W spirálu". GreenBono, Wattrouter, nebo PLC vytěžovače mají tu vlastnost, že díky proporcionálnímu řízení dokáží odebírat přesně ten výkon, který zrovna poskytují panely. I na mojí FVE jsem kdysi míval jen relé, ale pak jsem to předělal na PLC vytěžování a je to nebe a dudy.
@obajer2 жыл бұрын
Děkujeme za sledování! Pokud by Vás zajímala další videa ohledně fotovoltaiky, zkuste tento Tesláčkův playlist: kzbin.info/aero/PLJpNgLIJ1aMxvf8UMm3fpu6sdfvOj0rqu
@jirkas2292 жыл бұрын
@@obajer no nevim kdyz vidim ty narvany rozvadece u toho .. ja tam nic takoveho nemam a nepotrebuju mam teda EasySolar tj. jisteni je soucasni sloupku se stridacem a mppt a vic tam proste nepoterbuju, 400 DC baterii pro domek na co ? me bohate staci 180Ah 48V lifepo4 ktera me vysla cca 50k czk clanky presne 2400$ a dolar byl za 21 czk v te chvili, BMS 70$, jako to zapojeni te baterky je velice jednoduche, kdo ma nejakou elektrotechnickou prupravu musi to zvladnout. Komunikace u BAT je zbytecna kdyz si ji Multiplus i mppt meri a maji i korekce s ohledem na proud a ubytky, pripadne umi merit mericimi draty primo baterii. Nez resit wattrouter a dalsi slozitosti, dneska je elegantni moznosti virtualni baterie od CEZu dokonce lze kwh ktere poslu do site v lete v dobe prebytkove vyroby, odebrat bezplatne zpatky v zime kdy ji spotrebuje tepelne cerpadlo a tudiz topim zadarmo ze svych vyrobenych Kwh .. a cely system je velice jednoduchy. Ja toto nepotrebuji protoze mam obrovskou spotrebu 24/7 kdy jen ve dnech s extremni vyrobou potrebuju pres poledne plne cyklovat baterii abych vse pobral. Pokud bych tyhle spotrebice nemel, jiste bych pouzival virtualni baterku a neresil elektrotechnicke slozitosti. Pouziti virt. baterky je 200 czk s DPH za mesic ;)
@jirkas2292 жыл бұрын
Ano virtualni baterka ma sva pro a proti, hlavni proti je bohuzel to ze kwh odebrane nad ramec tech co do site odesleme jsou za spotovou cenu .. to ma jako byt podpora malych solarek, si delaji asi v Cezu srandu :-D Kombinace s D57 zrejme nelze .. takze to je bohuzel klasicky vojebtarif.. takze idealne mit proste spotrebice ktere umi nadvyrobu co uz by se nevesla do baterek premeni v penize (krypto tezba), pokud by to stat myslel s podporou solarek vazne udelaji tarif pridavny k tafifu stavajicimu proste nejaky pausal 200 za mesic bud ale proste kwh za kwh a hotovo a zbytek odberu dle D57 treba to bych bral.
@saladayt7 Жыл бұрын
No já vám tedy nevím. Jestli máte střešní konstrukci jen propojenou s kostrou měniče tak to rozhodně není správně a říkáte si o zničení měniče. Dnes už se za VB platí cca 500. A zadarmo si tu elektřinu rozhodně zpátky neberete. Berete ji asi za 0.8Kč/kWh + právě poplatek za VB. Takže pokud máte instalaci
@jurajnikolov42192 жыл бұрын
a co tak TC a FV z baterkami :D to mi dava daleko vacsi zmysel ako dake pelety :D ale tak sak treba sa pochvalit ako predajca peletiek :D :D :D
@obajer2 жыл бұрын
TČ + FVE je také možnost, ale potíž je v tom, že v hlavní topné sezóně domácí FVE nedokáže vyrobit dost energie k tomu, aby ukrmila běžné spotřebiče, natož TČ. V zimě je tedy nutno energii pro provoz TČ kupovat a tam se člověk vystavuje riziku vysokých cen, protože elektřina na 3 měsíce se doma uskladnit nedá. Něco lze eliminovat pomocí virtuání baterie, ale tam je zase riziko, že službu VB dříve nebo později ČEZ a EON zruší. Tuhá paliva, ať už pelety nebo dřevěná polena, mají tu výhodu, že se dají nakoupit a skladovat roky dopředu. Volbu tedy musí každý udělat sám za sebe, podle toho co je pro jeho situaci vhodnější, jaká rizika mu vadí/nevadí a také jak moc je pohodlný. Je fajn, že si zatím ještě pořád každý můžeme svobodně vybrat :)
@radeklanda94622 жыл бұрын
Pěkné video, až na prodej a pálení tuhých paliv fuj…S tím otevřeným oknem v technické mistnosti to ma pan tak vychytane, ze mu vubec nefunguje rekuperace ma mit velky odtah kde se mu to zahriva, ale u pasivu mit ventilacku ne ne
@obajer2 жыл бұрын
On ta ma odtah - pres rekuperaci. Okno v technicke mistnosti je vtipna prihoda - otevreli jsme ho jen kvuli nataceni, protoze jsme se tam nasackovali vsichni tri a zavreli za sebou dvere, aby nebyla ozvena z chodby :) Jinak to pan domaci zavrene a odtahuje prave pres Atreu...asi by o tom rekl nejvic on sam
@doliku2 жыл бұрын
@@obajer pravda pravda je to vtipné...říkám že nevíme co je otevírat okna a zrovna za mnou je otevřená ventilačka. Ono když jsme se mi tři kvalitní kousci narvali do malé místnůstky, pěkně jsme topili. Šlo by pustit odtah rekuperací, ale to bychom byli jak ve filmu Na samotě u lesa a určitě byste to chtěli slyšet ještě jednou pěkně v klidu🤣
@doliku2 жыл бұрын
K těm palivům...nu je to tak, kde je poptávka a že je obrovská...ale dnešní automatické kotle nejsou to zlo ani uhlí, je to hlavně o kotlích a majitelých. Mluvil jsem ve videu hlavně o ekonomice nikoliv o ekologii, ikdyž jsem paradoxně více eko příznivcem. Někdy je život komplikovanej. Každopádně se stále vyvíjíme...
@karelk11572 жыл бұрын
@@doliku Také mám pasivní rekuperaci, ale běží jen přes zimní období. Pokud už chceme otevírat okna (květen - září, záleží na počasí), tak rekuperaci vypínám a větrám ventilačkama. Doporučuji pořídit měření CO2 ( např. Netatmo meteostanice) a uvidíte jak se u uzavřené místnosti rychle zvyšuje koncentrace CO2.
@doliku2 жыл бұрын
@@karelk1157 měření CO2 je součástí systému😉
@quadproficz2 жыл бұрын
Hezka pezentace, nizkoenergeticky dum je samozrejme v dnesni dobe vyhra. Hezky udelano. Palec nahoru, ale za nektere casti videa hosi palec dolu, ale vy na to casem prijdete.
@obajer2 жыл бұрын
A jéje! Vlasto, tak nám to řekni co se ti nezdálo, ať na to nemusíme přicházet sami. Děkuju!
@quadproficz2 жыл бұрын
@@obajer Ondro, někdy se musíme sejít uplne nezavisle a pokecat, ten palec dolu se zrejme tebe netyka. Ale napovím, ..... nesuď tam, kde nejíš a nespíš.
@pavelliska81292 жыл бұрын
Kdybych dal 10 olovenych aku za sebe 120 V, 7 kWh kapacita / cena 12 000 korun - je to pouzitelne? V aute mi vydrzi olovena 8 let, ale tady by ta zivotnost byl nizsi , jenze ta cena , to by byla parada?
@obajer2 жыл бұрын
Ještě byste musel doplnit o BMS s datovou komunikací s měničem. Ale popravdě, olověné baterky dostávají u FVE hrozně moc zabrat. Aby vydržely déle než 2 roky, muselo by se jednat o obrovskou kapacitu (tak aby baterie nebyla zatěžovaná příliš velkými proudy). Jeden můj kolega to tak má, ale používá dvě sady článků z "ještěrky", takže zabraný prostor na podlaze je 2m2 a stálo to pěkných pár desítek tisíc. Asi jediná výhoda olověných baterek je, že po smrti se dají ještě prodat do bazaru. Na všechny ostatní parametry jsou vždy horší než dnes pro FVE nejpoužívanější LiFePO4.
@Dzordzikk2 жыл бұрын
Mno, vzhledem k tomu, že panely jsou na celé fotovoltaice to nejlevnější, tak nevidím důvod, proč na nich šetřit a proč rovnou neudělat 10kWp a přebytky neprodávat za tržní cenu a tím si návratnost ještě výrazně zkrátit a navíc si rozšířit počet měsíců, po které jsem soběstačný. Přesně tak, jak je zmíněno na konci videa. Dneska mi doinstalovali 10kWp a super. Navíc jsem připravený na elektromobilitu, stačí doinstalovat box na dobíjení. Plyn vypnutý a topím TČ. Jinak k tomu jednomu rozvaděči, ten mi instalační firma udělala automaticky a ani by je nenapadlo to dělat do více. Dokonce mi vyšla vstříc a obešlo se to bez rekonstrukce stávajícího rozvaděče a jeho zvětšování, nebo přesouvání do sloupku na hranu pozemku, což byla zase moje podmínka při realizaci. Ještě poznámka k rovnoměrnému zatížení fází. Tohle je dost velké dogma, které v reálu nemá moc smysl řešit, protože i kdybych spotřebiče naprosro rovnoměrně rozložil mezi fázemi, tak je mi to k ničemu, protože je rovnoměrně nezapínám, takže je to v reálu téměř úplně jedno. Stačí si pohlídat rozložení mezi fáze spotřebiče, které často zapínám společně, nic víc není třeba řešit. A poslední poznámka, k cirkulaci vzduchu. Myšlenka výborná, ale realizace je fajn jenom tehdy, pokud žijete někde, kde nemáte dementy sousedy, kteří v 21. století topí tím největším hnusem, který existuje, tj. hnědé uhlí a do toho sem tam přihodí petku nebo jinej dordel z domácnosti. V takovém případě po většinu dne neexistuje otevřít okno, nebo jakkoli jinak větrat. A předpokládám, že s tímto žádné systémy pro takové větrání nepočítají. Už aby bylo zakázáno topit fosilními palivy úplně. Konečně se bude dát na vesnicích také dýchat.
@doliku2 жыл бұрын
Ve videu zmiňujeme, že v dnešním nastavení dotací pro FVE již žádné podmínky nejsou a proto bych dnes šel určitě taky do plné palby. Až bude, též budu přebytky prodávat. V konfiguraci co je ve videu to není potřeba. V zimních čtyřech měsících vám 5kWp nebo 10kWp zas tak velké časové prodloužení soběstačnosti neudělá. Jednoduše když slunko nezasvítí je vymalováno. Jinak gratuluji k FVE. Ať vám to svítí a máte z toho stále radost jako já.
@Dzordzikk2 жыл бұрын
@@doliku Děkuju, frčí to jak steklé. Jinak 5 a 10 kWp je dost velký rozdíl. Mám to nasledované z monitoringu i pře jarní a zimní měsíce a např. v listopadu to dalo na 75% soběstačnost, v prosinci kolem 33%, leden kolem 45% a únor byl už pohoda a dál už je tolik přebytků, že bez bazénu nebo auta to nejde využít, leda prodávat, což dramaticky zkrátí návratnost. Jinak právě přemýšlím nad tím, jestli vyměnit kotel na plyn za něco jiného, je možné sem poslat link na ten váš kotel a cca cenu realizace u vás? Děkuju.
@doliku2 жыл бұрын
@@Dzordzikk kotel je to Ponast KP8. Cena u mne před 9 lety bude pro vaše potřeby bezpředmětná.
@amperak2 жыл бұрын
@@Dzordzikk dřív dotační podmínky byly že výkon FVE musí odpovídat spotřebě. nešlo udělat 10kWp FVE na spotřebu 3,5MWh
@Dzordzikk2 жыл бұрын
@@amperak Já to vím, ale to už dávno neplatí a vzhledem k tomu, že to video bylo uveřejněno teď, je dobré to lidem připomínat kvůli novým instalacím. Nemá smysl řešit co bylo, jenom to co je teď.
@tomasbarthel75112 жыл бұрын
Dobry den koukam na vase videa o fotovoltaice a musim rict ze to mate super s Ondrou Bajerem… uvažují také nad domácí elektrárnou a vyjela na me firma MalinaGroup jen o ni nemohu poradne nic moc najit používají svoje panely nejake střídače, které neznám. Firma na me působí jakoze hrozne suoer tim ze jsou samotní výrobci atd super záruky ale zároveň me znepokojuje ze nikde žádné rezence a tak… nemáte případně nejake info nebo alespoň jak dobrou maji tu svoji technologii ? Diky moc at se daří Tomáš 🙂🙂
@obajer2 жыл бұрын
S Malina Group nemám já ani mí známí zatím žádné zkušenosti. Původně je to předpřipravená schránková firma a říká se, že ji aktivoval člověk, který se trhnul od "známé firmy" Schlieger. To se dá vyložit oběma způsoby, negativně i pozitivně. Zakázky teprve začínají realizovat, dosud sbírali objednávky. S těmi jejich výrobky je to také trochu zvláštní: Ve skutečnosti sami nic nevyrábí, ale nechávají si lepit svoje logo na produkty čínských OEM výrobců. To je dnes celkem běžná praktika, hlavně v zahraničí. Rozdíl u Maliny je, že se prsí tím, že hardware sami vyrábějí a navrhují. A to je prostě lež. Maximálně si můžou říct, jestli chtejí mít svoje logo ve firmwaru a jestli má být vypínač černý nebo žlutý. Návrh elektroniky jde kompletně za OEM výrobcem. Panely jsou jen s nálepkou, ale toho bych se bál nejméně, tam je to dnes prašť jako uhoď. Střídače jsou značky Deye, který se v USA prodává pod značkou SunSynk. Na SunSynk už pár recenzí najdete - funguje to. Baterie jsou původně od výrobce "UFO Power", ty jsem zatím neviděl použité ani na instalacích v zahraničí. Hardware viz odkazy níže. Každopádně, chodit to asi bude, ale já osobně bych ještě půl roku počkal, až budou mít více hotových referencí a vychytané porodní bolesti. Jako třeba chování těch produktů v kritických situacích, dostupnost servisu, přehřívání, asymetrie, přetížení, kompatibilita střídač vs baterky atd. Rozhodně bych zrovna já nechtěl být pokusným králíkem. www.deyeinverter.com/product/hybrid-inverter-1/ www.ufobattery.com/cs/powerwall/
@tomasbarthel75112 жыл бұрын
Super moc děkuji za vyčerpávající info
@FarkyJ2 жыл бұрын
myslim ze toto video zneprijemny zivot vela firmam :D wattrouter + pripojka na elektro bude dost ziadana hhhhh...... lentak dalej borci.
@JaneKLX2 жыл бұрын
Velmi brzy se toto video přejmenuje na video pro horních 10 tisíc, možná by to bylo dobré uvést do poznámky v závorce už teď :-) Nejvíc na mě zapůsobilo poslední téma o budoucnosti a jak pán hezky mluví o své ženě, rodině, prioritách, ..... Myslím, že to jeden z těch nejzákladnějších parametrů pro rozhodnutí, zda budovat FVE, .... Prostě pokud doma není pohoda, láska, jednota, .... tak vás tam neudrží ani 20 KWp panelů, tepelné čerpadlo a ani jiné super technologie. 1. Jak prošlo schválení projektu, který je navržený a realizovaný tak, jak je - s přípravou na další panely a rozšíření, obsahuje mnohem více součástek než je reálně potřeba pro standardní fve 5 KWp, .... ? Je toto provedení v souladu s projektem a podmínkami dotace? 2. Jediná výtka k videu, že nezaznělo nic o pojištění nemovitosti / domácnosti před a po montáži systému. Jak se k fve staví pojišťovny, nemají k tomu nějaké skryté lumpárny malými písmenky ve smlouvách atp.? Myslím, že toto by bylo dobré téma na samostatné kratší video. Přeci jen je to drahá technologie a opravdu jsem na českém internetu nenašel jediné video s tématem fve, kde by se tohle nějak řešilo. 3. Další věc, která mi vrtá hlavou, když každý ví, jakou sílu a schopnost má elektřina, zkrat, přehřátý vodič, spatný spoj, ..... proč nikdo neřeší např. nějaký automatický systém hašení pořáru u el. zdrojů v jejich technických místnostech? V té ceně by to už o tolik neprodražovalo instalaci a podle mě by to byl další a dobrý obchodní artikl, který by měl dobrou přidanou hodnotu např. v "klidnějším" spánku. Pokud by měl někdo něco přínosného, prosím o reakci. Opravdu mnohokrát děkuji za videa s tematikou. Díky nim jsem dozrál k rozhodnutí, že vybudujeme doma fve. Naustále a v každém mediu na mě několikrát denně hučí reklama od montážních a distribučních firem na fve, ale když do nich napíšu dotaz, kde uvedu základní potřebné údaje a jasně popíšu jednoduchý požadavek na parametry, tak neodpověděl prakticky nikdo. Pouze f. Malina odpověděla větou, ať jim nic nepíšu a ať nejdřív vyplním kontaktní formulář na stánkách, kde jsou kolonky jen pro jméno a kontakty s tím, že se mi ozve jejich obchodní zástupce. Tím to skončilo, nikdo se neozval. Nerozumím, proč tedy investují do reklamy. Vlastně tomu rozumím, reklamu jim platí stát ze zlodějiny, které říkají dotace. Jednání českých firem a lidí je v drtivé většině opravdu katastrofální (hold jsme potomci komunistů). Proto jsem definitivně rozhodnutý pro stavbu svépomocí, bez dotace a zbytečného papírování. Těším se na to jak malý kluk :-). Od realizace čekám jediné, že nám bude dělat radost. Jestli bude nějaká návratnost, bude to jen bonus, ale neočekávám ho. Stačí, když si odpšoukne jedna poblázněná sopka a můžeme být bez slunce x měsíců, ....
@lukasbaader85222 жыл бұрын
Zajimave, ze Vam firmy na poptavku prakticky neodpovi. Firma Malina... Zkuste pohledat refernece na netu. Mozna budte rad, ze se uz neozvali. Jinak jak zaznelo ve videu. Dve nejvetsi firmy na FVE jsou S-Power a Solidsun. Firmy velkych dodavatelu jako CEZ, EON atd., bych radeji z vyberu vynechal (predrazene a ne optimalne navrzene, prece jen potrebuji, abych od nich klient elektrinu odebiral a ne, aby byl sobestacny). Ja mam take FVE od Solidsun. Pred 2 tydny jsem znamemu dal tip na jednofazovou FVE od S-Power za luxusni cenu (150 tisic po odecteni dotace, konfigurace 1f stridac, 3.6kWp v panelech a 7.1 kWh akumulator). Psal jsem jim s dotazem a odpoved byla do druheho dne. Znamy tam psal take a rovnez se mu ozvali myslim druhy nebo treti den. Dalsi den ho kontaktoval obchodak a za 4 dny byl u nej doma na prohlidce. Smlouvu ma jiz podepsanou a dodani do 6 mesicu. Myslim, ze na S-Power super rychlost. Chce to byt trochu asertivni a jednat razne, rychle. Jsem zvedavy, jakou bude mit s nimi zkusenost. Smlouva je napsana dobre a je tam i zaruka dotaci i v pripade zamitnuti ze strany fondu zivotniho prostredi.
@JaneKLX2 жыл бұрын
@@lukasbaader8522 Děkuji za odpověď. Problém bude ve mně, protože jsem všem napsal, že nemám zájem o unifikovaná řešení, ale že chci zkráceně řečeno ostrov připojený na rozvodnou síť, kde bude zajištěno to, že nebudou žádné přetoky, protože nechci řešit s distributorem jakékoliv připojování mé fve. Zároveň mám smlouvu o dodávkách elektřiny, kterou potřebuji. No, už je to jedno. Jediné, co mi mrzí, že až na jednoho nikdo ani neodpověděl. Jsem rád, že si to vybudujeme doma svépomocí. Teď mám připraveno 250 000,- na základní instalaci, kde chci 15 - 20 panelů - prakticky jakýchkoliv dostupných s co nejvyšším výkonem, ale minimum musí být 6 KWp, 2 primitivní, ale spolehlivé střídače 5 a 3 KW a k tomu všechen potřebný zbytek. Do půl roku mám uvolněných dalších 120 000,- a chtěl bych začít upravovat další instalace k souladu s principy fve. Nedělám to kvůli dotacím, ale pro snahu do budoucna o soběstačnost. naše nejvyšší spotřeba elekřiny byla ročně 2.6 MWh ročně v malém rd, kde žijeme se 3 děckama. A to bylo v covidu, kdy jsme byly xx měsíců téměř vždy doma, koupila se televize, ... a spotřeba letěla výrazně nahoru, protože jinak jsme byly vždy do 2 MWh ročně. Topení, tuv, vaření je na plynu a roční účet za toto všechno bylo krásných 9000,- Vlastně zdražení energií vč. všech dalších poplatků klidně o 100% - 200% pro mě není problém, ale vadí mi závislost a jaký mají vliv na podvědomí a psychiku každodenní zprávy o dalším zdražování už včera zdražených energií, omezování, zastavování dodávek, otáčení směru proudění plynu v trubkách, protože nějaký vyjebaný nácek si udělá holport s rusákem, kupuje plyn za zlomek a potom ho prodává svým "kamarádům" v EU s marží xxx procent .... Řízení tohoto státu a EU mě nutí k utracení těžce vydělaných peněz, které jsme mohli utratit, a rádi bychom to i tak udělali, jinak. V zemi, kde jsou dobré vlády, by se toto nestalo. Můj vládce mě okrádá o daně, zdaňuje mi spoustu věcí několikrát, ..... tak mi ještě říká: "ty zmrde votravnej, snad si nemyslíš, že my se ti budeme starat o výrobu a dodávku elektřiny (kterou si ale samozřejmě platím cenou jako němec, který má ale mzdu 3x vyšší než já). Ty zmrde jeden, snad si nemyslíš, že my se budeme snažit jednat o obchodní smlouvě s rusákem, norem, ... o dodávkách plynu, když jsme si od tebe nechli zaplatit daně z hodnoty ze všech plynových spotřebičů, které jsi koupil, nechali jsme si zaplatit daně ze zisku firmou, která mi to montovala ... a koukej ty zmrde všechen plyn vytrhat ze zdi, protože my ti to nařizujeme. a dělej nebo ti napaříme flastr ..." Nedávno jsem se vrátil z dovolené ze země, kde lidé neplatí za dodávky elektřiny, neplatí ani za dodávky vody. Je to chudá země - království, ale lidé v ní jsou i tak spokojení a těžko byste v médiích narazili na informaci, že z té země se valí do Evropy tisíce ekonomických běženců. Stát by měl za to, jak nás odírá, kde to jen jde, dávat lidem skutečně el. energii zdarma. Běžné rodině někde v paneláku musí stačit 1 fázový rozvod 1 x 20A a tento příkon by měl být zdarma. Chceš navíc, zaplať klidně ranec, ale 20 A jistič máš jinak zdarma. Mělo by to efekt na několika úrovních, lidé by se museli snažit myslet, plánovat, domlouvat, .... určitě by to v součtu vedlo ke snižování spotřeby, protože by vlastně ani jinak nešlo, byl by to super nástroj, který by lidel dával možnost volby, .... Místo toho nás EU nutí v údajném zájmu o ekologii k tomu, abychom spotřebu energie zvyšovali a zatěžovali tak planetu násobně víc, než je nutné. Je to celé na palici, opravdu mě to hodně hněvá. Ušetřit peníze na fve není žádná sranda, pokud máte rodinu se 3 dětma, jste obyčejní zaměstnanci ve fabrice, .... Ale hlavou zeď neprorazím, tak můžu jen zamáčknout slzu a peníze vrazit do něčeho, co jsem nikdy doma nechtěl. Jde mi hlavně o to, že na sebe bereme velkou zodpovědnost a starost o systém. Zamdranej stát vyhrává a přenáší zodpovědnost na občany, o které by se měl podle zákonů země starat.
2 жыл бұрын
@@JaneKLX Promiňte, ale píšete neskutečně dlouhé komentáře, kde popisujete spoustu věci najednou, jestli takhle vypadaly Vaše poptávky, tak se nedivím, že na ně nikdo nereagoval. Napište poptávku na 10 slov a ne na 500 slov. Například: "Poptávám výkon xy kW, baterie xy kW, s garancí dotace a možností pracovat v ostrovním režimu". A uvidíte, že se Vám firmy ozvou, jakmile napíšete takovou slátaninu jako nahoře, jste automaticky klasifikován jako problémový zákazník a nikdo se s Vámi nebude bavit. Taky jsem měl kdysi problémy "vypíchnout" to důležité a rozepisoval jsem se a proto berte mou radu v dobrém. Opravdu stránkové emaily nikdy nečte...
@JaneKLX2 жыл бұрын
@ Vidíte, dnes se mi jako na potvoru během cca 90 minut telefonicky ozvali ze 3 poptávaných firem, všichni se omluvili, za opožděnou reakci s vysvětlením ..... dokonce mi volali znovu i od Maliny Takže jsem rád, že nejsou všichni jako vy a čtou email do konce. Pamatujte si, že máte jen jednu pusu a dvě uši a v tomto poměru byste měl tuto výbavu používat a máte to stejné jako s emailem - protože jsem nečetl do konce, nic jsem se nedozvěděl .... Život mě naučil, že 50% lidí neumí text ani správně přečíst a dalších 40% k těm 50% to ani nepochopí. Pro mě je podstatné to, že hledám těch zbylých 10% . Nemáte něco k tomu, na co jsem vznesl dotazy? Je to v příspěvku poměrně přehledně rozčleněno.
@vladimirmikusik47862 жыл бұрын
@@JaneKLX Takže ste si vymyslel technicky nerealizovateľný system a čudujete sa, že sa s vami nikto nebaví. Ak chcete skoro ostrov ktorý nie je zistiteľný na strane distribútora, tak to bude treba prepínať manuálne. Vypnúť FVE a pripojiť sa na sieť. Inak to dokážu zistiť, lebo elektronika ktorá to prepína funguje tak, že musí zaznamenať krátky tok elektriky smerom do rozvodnej siete. Trvá to milisekundy, ale chytrí elektromer to za ten čas tiež zaznamená.
@adampolach2 жыл бұрын
S informací o instalaci DC a AC části do jednoho rozváděče bych byl opatrný. V ČR toto řešení není zatím možné. Zkrátka jej normy neumožňují.
@obajer2 жыл бұрын
Tohle je častá výmluva instalačních firem. Normy ČSN a EN však nic takového nezakazují - schválně to zkuste najít v ČSN 33 2000-7-712 ed.2 nebo v EN 61439. Dokonce existuje pár výrobců, kteří u nás kombinované rozvaděče pro PV DC + AC prodávají jako hotový výrobek, například Legrand. Jinde v EU je situace podobná, protože většina příslušných norem je takzvaně "harmonizovaná".