Timex 2048 i pracownia informatyczna [TOWARY MODNE 50]

  Рет қаралды 64,097

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер: 490
@robert.trzebinski
@robert.trzebinski 3 жыл бұрын
Bardzo interesujący odcinek - prosimy więcej o starych komputerach.
@rapiotr
@rapiotr 3 жыл бұрын
„Nadajnik telewizyjny” zwany modulatorem ;) Robisz wspaniałą robotę . Lata 80 były z jednej strony szare, ale to nasza młodość. Wysyp nowych technologii . Sprzęt audio, video , komputery, i Telewizja Satelitarna. To był fajny czas dla ludzi interesujących się elektroniką. No i gazety. Młody technik, radioelektronik. Elektronika praktyczna. Ech. Teraz to już retro ;) Pozdrawiam serdecznie.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 3 жыл бұрын
W latach 80 video, komputery i tv satelitarną można było sobie pooglądać w młodym techniku, ewentualnie przez szybę Pewexu. Dostępność tego wszystkiego przyniósł dopiero rok 1989. Dziś już nikt o tym nie pamięta...
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
@@adamdarski8919 Tylko takie stare dziadki jak my (-; I marzenia , jak fajnie by było mieć coś takiego.
@donpedro7594
@donpedro7594 3 жыл бұрын
@@adamdarski8919 Atari 65Xe kosztował w Pewexie 120$
@awpuchala
@awpuchala 3 жыл бұрын
Nikt nie prosił a każdy potrzebował taki odcinek 🙂
@mikaeljung7470
@mikaeljung7470 3 жыл бұрын
W tym całym syfie internetowym pańskie produkcje to prawdziwy quality content. Mam nadzieje że będzie tego tylko więcej. Pozdrawiam.
@marsel-ll4fq
@marsel-ll4fq Жыл бұрын
Ojciec kupił mi Timexa 2048 w 1986 roku. Miałem 11 lat i używałem go do 89 gdy dostałem c64. wyżebrałem kartę dźwiękowa AY jak dobrze pamiętam nazwę. Najlepsze lata mojego dzieciństwa. A zaczynałem od Meritum z Mery Elzab bez opogramowania i pisałem po nocach programy w Basic uczącą się z Bajtka. Pozdrawiam serdecznie.
@darek3141
@darek3141 3 жыл бұрын
Mimo że mam 28 lat i nie są to moje czasy ale uwielbiam oglądać tak jak kiedyś wyglądały ekektronika . Pokazuje Pan to w taki sposób że czeka się na kolejny odcinek jak na jakimiś film z Hollywood. Pozdrawiam i oby więcej takich wspaniałych odcinków.
@adamsalamon551
@adamsalamon551 3 жыл бұрын
Wspaniały odcinek, dziękuję bardzo za przypomnienie komputera Timex. Jestem z Warszawy ale u mnie w liceum pracownia komputerowa wyglądała bardzo podobnie, z tym że mieliśmy komputery Elwro i uczyliśmy się programować w Pascalu. To był sprzęt niby prymitywny ale i tak uczył logicznego myślenia. To były piękne czasy. A u tych uszkodzonych do połowy pamięciach nie wiedziałem.
@LoftBits
@LoftBits Жыл бұрын
Na strychu czekaja na mnie 3 Juniory ze stacja i monitorami Neptun, z "odkladanym w nieskonczonosc" planem odtworzenia sieci Junet. Pana kanal to inspiracja, moze w koncu sie do tego zabiore ;-)
@MrArturse
@MrArturse 3 жыл бұрын
Zakrótko Panie Adamie, za krótko ! 😉 Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.
@piotrwdowiak8698
@piotrwdowiak8698 3 жыл бұрын
Pamiętam jak do mojego liceum przybyły Timexy, byłem już w ostatniej klasie więc tylko mogłem popatrzeć, na młodsze roczniki jak stawiają pierwsze kroki w informatyce. Za to dostaliśmy od Pani nauczycielki matematyki instrukcje po ang do przetłumaczenia. Ja byłem wtedy krok dalej ;), więc z dumą po paru dniach przyniosłem swój fragment fachowo zrobionego tlumaczenia. Timex miał plastikowa, dość solidnie wyglądającą klawiaturę i ogólnie sprawiał.dobre wrażenie. Znowu włączył mi Pan maszynę do podróży w radosna przeszłość ;). Opis pamięć i masowej rozbawił mnie do łez, podziwiam staranność przygotowania materiału i błyskotliwy komentarz. Do następnego odcinka.
@jerzyiwaniak1803
@jerzyiwaniak1803 2 жыл бұрын
Ja swojego Timexa 2048 kupiłem w Baltonie, druga połowa lat 80-tych, napisałem programik który pomagał mi sporządzać kalkulacje cenowe w działalności którą prowadziłem, wydruki robiłem na Seikosha GP50 :)
@marek19581225
@marek19581225 3 жыл бұрын
Świetny film. Każda pana produkcja jest bardzo interesująca. Szczególnie czekałem na pana filmy o komputerach z tamtych czasów. Wcześniej pan je zapowiadał. Teraz oglądam z zapartym tchem. To moja młodość. Moje pierwsze pasje. Nauka programowania na sucho, bo nie było mnie stać na komputer. Robienie kursu programowania na cudzym sprzęcie i temu podobne atrakcje. Same wspomnienia. Pozdrawiam i czekam na następny film.
@numicros
@numicros 3 жыл бұрын
Jest Pan prawdziwym człowiekiem renesansu! Szacunek za tłumaczenie na assembler i programowanie eepromu z modyfikacjami w latach 80'-90'
@Radek.68
@Radek.68 3 жыл бұрын
U mnie w szkole mieliśmy pracownię komputerową na ostatnim, 3 piętrze budynku wybudowanego już po wojnie, ale stanowiącego jedną całość z budynkiem słynnej Poczty Polskiej w Gdańsku. Innymi słowy: w latach 80. XX wieku chodziłem do Technikum Łączności. Jako że wówczas była to szkoła o bardzo wysokiej renomie (i poziomie), ściśle współpracująca z Politechniką Gdańską, to w okolicach roku 1985 powstała tam prawdziwa pracownia komputerowa. Na początku trafiło do niej coś ok. 20 komputerów ZX Spectrum 48 kB i tyleż zielonych monitorów Neptun. Wystarczyło, aby w jednej klasie był 1 komputer na 2 osoby. Uczyliśmy się tam, na lekcjach informatyki, programować głównie w Sinclair BASIC-u. Co prawda liznęliśmy trochę LOGO, ale jakoś nikomu on do gustu nie przypadł. W tamtych latach właśnie napisałem swoją pierwszą, prostą grę na ZX Spectrum: strzelało się do przesuwających się po ekranie "czołgów". :) Pozdrawiam!
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 3 жыл бұрын
Znakomity materiał! ZX Spectrum i Timex 2048 zainteresowały mnie ok. 1988 roku - miałem już wtedy 36 lat i trzech synów, z których dwóch już u kolegów widziało te maszynki i gry. Mnie zaś te maszynki interesowały z przyczyn zawodowych - jako kierownik działu technicznego mogłem za ich pomocą teoretycznie uprosić większość moich prac związanych z kosztorysowaniem robót budowlano-montażowych. Niestety - pod względem finansowym te maszynki były dla mnie niedostępne. Dopiero jesienią1989 roku, po wielkich wysiłkach organizacyjno-handlowych udało się zakupić Atari 65 XE wraz z magnetofonem XCA 12. Telewizorek Neptun już mieliśmy. Dzieci były zadowolone, a ja w końcu uzyskałem bardzo przydatne narzędzie wspomagające moją pracę.
@CARGO6000
@CARGO6000 3 жыл бұрын
Każdy odcinek z Pana serii jest ciekawy. Bardzo się cieszę, że na KZbin, są tacy twórcy jak Pan. Współczesna telewizja ma poważną konkurencję.. .
@grzegorzchrust1718
@grzegorzchrust1718 3 жыл бұрын
Mistrzostwo Świata. Gratuluję wytrwałości.
@barbura5000
@barbura5000 3 жыл бұрын
Ćwierci z tego nie rozumiem, ale oglądam i słucham.
@TheGustav66
@TheGustav66 3 жыл бұрын
To jest nas dwóch.
@sylwo_28_37
@sylwo_28_37 3 жыл бұрын
Ja rozumiem wszystko i także super się ogląda 👍. Moje czasy.... Przerabiałem Spectrum, Atari, C64, Amigę...
@cacperro
@cacperro 3 жыл бұрын
Panie Adamie jeśli dobrze pamiętam to właśnie przez urządzenia oparte na 8051 "spotkałem" się z Panem po raz pierwszy. Na pewnym znanym forum DIY związanym z elektroniką. Pamiętam, że Pana krytyczne (acz dziś bez wątpliwości słuszne) komentarze do różnych prezentowanych urządzeń były tymi, które nakazywały mi wewnętrznie nie publikować swoich "wynalazków". Nie jest to żaden żal, raczej znak informujący o tym, że i w tak pośredni sposób można wpłynąć na czyjeś (bardziej profesjonalne) podejście do zadania. Oglądam Pana materiały dość długo, i na którymś z kolei filmie dotarło do mnie, że to właśnie Pan! W czasach gdy o '51 czy o programowaniu nie wiedziałem nic zerkałem na MIDI sprzęty w Pana wykonaniu. Robiły na mnie wielkie wrażenie! Muzykant 8 i 13 do dzisiaj je robią! Proszę wierzyć, czekam na każdy nowy film, Pozdrawiam
@YershJRSZ
@YershJRSZ 3 жыл бұрын
Cudowny materiał, ilość merytoryki na tym kanale jest zadziwiająca, zwłaszcza z perspektywy osoby, która o sprzęcie tym jedynie slyszy z opowiadań, gdyż urodziłem się dobre parenaście, jak nie ponad dwadzieścia lat po czasach jego świetności w 99
@romlen_src
@romlen_src 3 жыл бұрын
Że tak już? To koniec? Jednym tchem pochłaniałem ten odcinek. Niesamowicie opowiedziane. Pełny szacun za taką wiedzę i Twoje projekty układów logicznych.
@Marecheck1978
@Marecheck1978 2 жыл бұрын
Polskie logo. Pamiętam. PŻ - pokaż żółwia, SŻ - schowaj żółwia (te komendy miały swoje drugie "dno" 🤣), WL, WP itd. Prymitywne to-to było, ale naświetliło mi w głowie ideę procedur. Myśmy korzystali już z ELWRO 800 Junior w sieci JUNET (12 sztuk) z monitorami Neptun oraz drukarką i stacją dysków elastycznych 5,25'' na stanowisku nauczyciela. Całość uzupełniały dwa monitory Neptun podwieszone na pylonach po obu stronach sali i sprzężone z kamerą Unitra TP-K w celu prezentacji listingów. W zastępstwie JUNET'a, do indywidualnego wgrywania programów służył nam dedykowany magnetofon UNITRA Lubartów MK-250 (z licznikiem!). Ciekawostka> W domu miałem C64 i żeby ułatwić sobie sprawę, nie ślęczeć w kolejce oraz zajmować obleganych maszyn, zdarzało się, że programy pisałem w... emulatorze ZX-Spectrum, a całość przenosiłem na taśmie. Emulator posiadał dwie wady - był strasznie wolny i nie obsługiwał (co zrozumiałe) komend systemowych, bezpośrednich odwołań - SYS, POKE, PEEK, ale z braku laku dało się pracować.
@darekf6159
@darekf6159 3 жыл бұрын
Super materiał. Ja swoją przygodę z komputerami zacząłem w 1988 roku. Był to klub przyzakładowy. Pierwsze komputery z którymi miałem styczność to były Atari 800XL + magnetofon XC12 + stacja dysków 1050 + monitor neptun 12cali zielony. Nauka programowania w Basicu oraz gry jak River Raid, Montezuma. To były czasy z łezką w oku. W 1991r miałem już własną atarynkę najpierw z magnetofonem, a potem i ze stacją dysków. A od 1999r pierwszego peceta 166MMX, RAM 32MB, dysk 4,3GB.
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 3 жыл бұрын
Wgrywanie programu do komputera poprzez mini jack ze smartfona to coś przepięknego :)
@marekmazgaj6147
@marekmazgaj6147 3 жыл бұрын
Kazdy program jak prawdziwy "wehikuł czasu " Super!
@LukaszBracha
@LukaszBracha 3 жыл бұрын
Odcinek zakończył się niespodziewanie, nie da się Pana nie chwalić, Panie Adamie!
@AAEDBB
@AAEDBB 3 жыл бұрын
Wow , jak zawsze klasa sama sobie dydaktyczna odpowiednik programu "Sonda" i nawet bardziej rzeczowy niż ten z zeszłej epoki jestem zachwycony pana twórczością i fachowością
@muzeumhistoriikomputerow
@muzeumhistoriikomputerow 3 жыл бұрын
Ciekawa opowieść, faktycznie komputer Timex był bardzo popularny u nas w kraju, co dało niesłychane efekty prac domowych elektroników i informatyków!
@michalp.6211
@michalp.6211 3 жыл бұрын
Jak zawsze pełen profesjonalizm. Wspaniały odcinek, z niecierpliwością czekam na więcej 😀
@jxrmd
@jxrmd Жыл бұрын
W moim LO bawiliśmy się w mikroprocesor - ty będziesz akumulatorem, ty licznikiem rozkazów a ty jednostką sterującą. Potem była wycieczka do zakładu pracy w którym komputer to były jakieś szafy.
@mariuszrl1143
@mariuszrl1143 3 жыл бұрын
Suuuper ! Odcinek ! 👍, aż łezka mi się pojawiła w oku, na widok ZXa ! 🥲
@Darek80
@Darek80 3 жыл бұрын
Dziękuję za ten film i powrót do przeszłości (w tym swojej). O asemblerze do Z80 czytałem wiele lat po tym jak komputerka już nie miałem będąc już w technikum elektrycznym - książka "Mikroprocesor w pytaniach i odpowiedziach".
@piotrjarzynski917
@piotrjarzynski917 3 жыл бұрын
Hehe, pracowalem w Polbricie:-) Piekne czasy. To byla moja pierwsza praca po studiach.
@andrzejthethinone1577
@andrzejthethinone1577 3 жыл бұрын
Timex to pierwszy komputer jaki w życiu zobaczyłem i z jakiego w domu korzystałem. To była druga połowa lat 80tych a ja miałem te kilka lat (3-4-5? - teraz już nie pamiętam). Oczywiście, choćby z racji wieku, interesowały mnie głównie gry, ale nawet na nie byłem za mały i były za trudne. :) Ojciec pisał jakieś fajne rzeczy w Basicu, ale niewiele z tego pamiętam :) Ale, to było MAGICZNE pudełko dla takiego kilku-latka jak ja i teraz gdy tylko widzę lub słyszę cokolwiek związanego z tym cudeńkiem, odpala się we mnie 'to coś'. Na początku lat 90tych, w szkole podstawowej uczyliśmy się logo i Turbo Pascala na Mackintosh Classic i to są, znowu, ciekawe urządzenia. Dzięki!
@ITTom
@ITTom 3 жыл бұрын
Miałem Zx spectrum mój kuzyn Timexa. Fascynował nas wtedy fakt że mamy 2 zupełnie inne komputery a jednak, takie same. Cały nasz świat to były wtedy gry oraz dema na te 8bitowce. Najbardziej jednak żałuje że nie miałem okazji nauczyć się assemblera. Mimo że przyszedł taki moment iż fascynowało mnie tworzenie, (może troche z braku dostepu do dobrych źródeł wiedzy) moja nauka ograniczała się do eksperymentowania z programami w Basic’u które publikował Bajtek. Dzięki za tę podróż w czasie.
@retronukleon
@retronukleon 3 жыл бұрын
To był mój pierwszy komputer jaki zobaczyłem na oczy i posiadałem w domu. Niestety została mi z niego tylko oryginalna polska instrukcja obsługi. Obecnie czekam na dostępność zx spectrum next. Żaden inny komputer nie budzi we mnie tylu emocji co ZX. Ostatnio gram sobie w gry od Ultimate w ramach Rare Replay na xboxie. Jetpack ciągle jest świetny :>
@RetroGralnia
@RetroGralnia 3 жыл бұрын
Na dokładnie takim komputerze uczyłem się BASICa w 6 klasie podstawówki. Kurs ten prowadził społecznie nauczyciel informatyki z I Liceum w Rawiczu - prof. Nowak. Połowę kursu siedziałem na Timexie, a drugą połowę na C64. Pamiętam, jak się zszokowałem, że na Commodore muszę wpisywać pełne instrukcję, zamiast wciskać pojedyncze klawisze. Pamiętam pierwszy wpisany program - "Kubuś Literka". Od tamtego momentu wiedziałem już co chce robić w życiu :D /borg
@mariuszk8339
@mariuszk8339 3 жыл бұрын
"Kubuś Literka" był przepisywany z Bajtka chyba przez wszystkich posiadaczy Spectruma i klonów :-) Ja przepisywałem na Timex'ie 2048.
@sofix111
@sofix111 3 жыл бұрын
więcej materiałów o starych komputerach !!! ja zaczynałem od c 64 , na lekcje informy nie miałem wstępu ze względu na selekcję na podstawie średniej z matematyki a w podstawówce pierwsza pracownia operowała na spectrumach otrzymanych w spadku z ówczesnego LO...był podział na lepszych i gorszych , ale to jeszcze czasy języka rosyjskiego w podstawówkach .Lata 80-te :)
@taksebrzdekam...1866
@taksebrzdekam...1866 Жыл бұрын
Panie Adamie. Podziwiam Pana od samego początku. Rocznik 74. Pozdrawiam😋 P. S. Przechodziliśmy z pewnością przez wszystkie poziomy rozwoju cywilizacyjnego...
Жыл бұрын
Jesteśmy tym szczęśliwym pokoleniem, które urodziło się w wieku pary - jak najbardziej czynnej, a nie muzealnej, a zejdzie ze sceny - kto to wie, w jakiej erze?
@st.john_one
@st.john_one Жыл бұрын
ja podobnie uważam - pamiętam autobusy ogórki i parowozy, a dziś... ufff
@darmog384
@darmog384 Жыл бұрын
U nas w Mechaniaku bylo kolko informatyczne. Timex stal na stoliku, przy nim profesor, zas uczniowie obserwowali telewizor z odleglosci ok 3 m. Zaś w biurze konstrukcyjnym pewnego zakladu? gdzie mieliśmy praktyki, pojawił sie Sharp z oryginalnym monitorem i iglową drukarką. Dyrektor zamknął to wszystko na klucz w szafie, obiecajac otworzyc w przypadku jakies kontroli lub wizytacji z wojewodztwa lub ministerstwa. Stwierdził przy tym: Pokazemy im, ze tez jesteśmy nowoczesni i zinformatyzowani. ))
Жыл бұрын
Ten dyrektor prawdopodobnie w domu całe życie trzymał pilota w woreczku :)
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 3 жыл бұрын
Czemu CSH sprzedawały komputery? - Dla forsy. Ta sieć sprzedawała drobiazgi bardzo tanie których trzeba było sprzedać dużo aby sklep się utrzymał. I sezonowo ubranka gdy nowe pokolenie zuchów zaczynało przygodę z harcerstwem. A Komputery były modne drogie a konkurencyjnych sklepów nie było wiele, a wystarczyło sprzedać jeden komputer aby sklep istniał przez wiele tygodni. Mówił o tym ówczesny szef CSH we wywiadzie w chyba Bajtku. :)
@jarosawmuras2331
@jarosawmuras2331 3 жыл бұрын
Wyrazy szacunk Panie Adamie! Miałem ZX81. Dodałem inwersję obrazu. Już nic nie było czarno na białym, tylko na odwrót. Ale byłem dumny 🙂
@andrzejbo1
@andrzejbo1 2 жыл бұрын
Mnie ten etap ominął i wszedłem od razu w świat Amigi. Wujek miał Timexa (miał warsztat naprawy telewizorów), ale ja jeszcze wołałem bep na chleb i na muchy pta pty... Po Amidze było już PC. Zepsuł się zaraz po uruchomieniu, bo padł zasilacz. Na szczęście sklep miał pan na parterze. Nie chciało mu sie iść do góry, bo miał klientów, więc pokazał mi jak wymienić zasilacz i tak zaczęła się moja przygoda z elektroniką. Kolejny komputer złożyłem już sam i idąc do liceum o profilu elektronicznym byłem "guru". Nawet zanosiłem Amigę do szkoły, bo miałem na niej program do projektowania płytek drukowanych... Na PC miałem kartę Herkulesa... Amiga miała wtedy dużo większe możliwości graficzne, ale niestety nie miała twardego dysku... całe 40 megabajtów. Niestety, gdy kończyłem szkołę upadły zakłady Meratronik w Szczecinie, gdzie miałem praktyki i zostałem z zawodem, w którym nie było pracy, (było dużo ludzi z fabryki, którzy mieli dużo większe doświadczenie) a trzeba było iść do wojska. Pamiętam, że moim nieziszczonym marzeniem było posiadanie Amstrada i taki zresztą był wykorzystywany w pracowni w tych zakładach. Nie pamiętam tylko dlaczego i zapomniałem powodów wyższości monitorów zielonych (taki miałem) nad bursztynowymi. Dopiero po wejściu standardu VGA PC zaczynały wyprzedzać Amigę. Też zapomniałem na czym polegał spór o wyższości DR DOSa nad MS DOSem.
@ivuldivul
@ivuldivul 3 жыл бұрын
5 marca 1981, dokładnie 40 lat temu, na rynek trafił ZX81 - przodek prezentowanego w filmie Timex'a
@Stabio_PL
@Stabio_PL 3 жыл бұрын
Czuję, że ten odcinek i kontynuacja może być NO1
3 жыл бұрын
Co prawda moje dzieciństwo związane było z Atari 800XL ale zanim stałem się jego posiadaczem, wiele czasu spędziłem na zabawie Timexami i Spectrumami u kolegów i w osiedlowym klubie. Fajne czasy...
@janfaworski5155
@janfaworski5155 3 жыл бұрын
Jak zwykle będę nudny i powtórzę kolejny raz...Jesteś geniuszem...
@zadzwon112
@zadzwon112 3 жыл бұрын
Moje początki to ZX81 z rozszerzoną pamięcią 56k, a wkrótce potem ZX Spectrum 128+. To była maszyna!!! Basica nauczyłem się szybko z kursów Rolanda Wacławka z Młodego Technika. Co uczyniło mi szkodę na całe życie, bo do dziś walczę z przywiązaniem do komendy GOTO i programowanie obiektowe jest dla mnie męczarnią.
3 жыл бұрын
GOTO wciąż mi siedzi w C, ale staram się używać go tylko w drodze wyjątku.
@krzysztofderen1582
@krzysztofderen1582 3 жыл бұрын
To był pierwszy komputer z którym miałem styczność :) zagrywalismy się w Masters of the Univers, Cybernoid, Wyścig z czasem... super film btw 💪👍
@jacekmarkiewicz174
@jacekmarkiewicz174 3 жыл бұрын
Świetny materiał. Normalnie wehikuł czasu :) Ja uczyłem się języka LOGO w 1990 lub 1991 roku na kółku informatycznym. Były tam komputery ELWRO i zielone, monochromatyczne monitory. Ach ten żółw... Pokaż żółwia, schowaj żółwia, obróć żółwia :D
@DonPedro6901
@DonPedro6901 3 жыл бұрын
Cóz za kapsuła czasu! Panie Adamie, słowa uznania za przeróbki i adaptacje, MIDI to zawsze było coś co mnie kręciło na maksa, do dziś zresztą. Pamiętam jak kolega z liceum wyjechał do rodziny do Niemiec by tam kopać rowy i zarobić na Speka. Wrócił chyba w końcu z Atari, ale i tak było super. Potem już się pojawił IBM XT, AT i poleciało z górki. A dziś wgrywasz Pan programy ze smartfona do Speka. Kto by wtedy o tym pomyślał, tylko heretyk jakiś! Pozdrawiam i czekam na cd.
@hansolo741
@hansolo741 2 жыл бұрын
Oglądam trzeci raz :) Łza się w oku kręci. Pozdrawiam serdecznie :)
@metiobyk
@metiobyk 3 жыл бұрын
Super sprawa, szacunek za to że robiłeś to wszystko bez Elektrody oraz Internetu. Pogratulować wiedzy.
@r2d2aa
@r2d2aa 3 жыл бұрын
@Krzysztof Bardzinski Hhah byłu też programy w telewizji (raczej słabe w porównaniu do Bajtka ) czasaem można było narywać z nich programy
@TheMichal80diablo
@TheMichal80diablo 3 жыл бұрын
Co to już, 16.50 minęło. Dobrze że p. Adam nie nagrywa odcinków po 50 min bo bym nic w domu nie ogarnął.
@michalszklarski
@michalszklarski 3 жыл бұрын
Dzięki pasji i zaangarzowaniu mojego dyrektora szkoły podstawowej mogliśmy w 98r uczyć się żółwia na elwro junior. Zielony kolor do dzisiaj kojarzy mi się z tym komputerem.
@FoHsi
@FoHsi 3 жыл бұрын
Nie wiem czy to nie na takim komputerze nauczyciel robił lekcje z angielskiego w podstawce 😀. Już wtedy miałem lekcje informatyki na PC. Do tej pory mam wydrukowane wizytówki zrobione w Corelu, a to przecież było wieki temu 😀. Fajnie się oglądało.
@aaaooo000aaa
@aaaooo000aaa 3 жыл бұрын
Świetny filmik. Coraz lepszy scenariusz i zaangażowanie operatorskie Panie Adamie ja w 89. zaczynałem niewiele dalej w Technikum na Loretańskiej w klasie elektronicznej I tam już mieliśmy 286 i 386 Echhh A w domu mam jeden działający MK232 kółko z twardszego plastiku z późniejszych lat 80 tych
@BrzezinskiTV
@BrzezinskiTV 3 жыл бұрын
To był mój pierwszy komputer. Plus najlepsza gra na świecie, Bomb Jack.
@relu84
@relu84 3 жыл бұрын
Jak zwykle - wyborny materiał i bolesne oczekiwanie na kolejny odcinek :)
@rafakrzysztofG
@rafakrzysztofG 3 жыл бұрын
Pierwszy raz z komputerem miałem styczność w Młodzieżowym Centrum Kultury i to właśnie był Timex. Radość bezcenna.
@tomaszsmietanko7260
@tomaszsmietanko7260 3 жыл бұрын
Miałem ZX Spectrum w latach 80 tych i na studiach wspomagałem się nim pisząc programy.
@kawu3373
@kawu3373 3 жыл бұрын
Szczyt moich marzeń, nieosiągalny!
@Przemo0908
@Przemo0908 3 жыл бұрын
Też za dzieciaka miałem takiego Timexa i mam do teraz ☺️ internet mojego dzieciństwa rozgłośnia harcerska i emitowane gry i programy przez radio. Wyczekiwało się z przygotowaną kasetą do nagrywania , to były czasy. Moj Timex posiada jeszcze moduł sieciowy dzisiaj zwanym portem LAN. Może jakieś ciekawostki i doświadczenia związane z Timexem ? Bardzo miło się słucha i ogląda. Bardzo proszę o kolejne odcinki. Pozdrawiam. Mógłbym jeszcze wiele wspomnień związanych z timexem wypisywać ale obawiam się , że miejsca w komentarzu by zabrakło ☺️
@yasioo
@yasioo 3 жыл бұрын
Niestety ominęła mnie era komputerów 8-bitowych w latach 80', więc nadrabiam teraz. Dziękuję i poproszę o więcej :)
@cenobith73
@cenobith73 3 жыл бұрын
To tak jakbyś żałował, że ominęła Cię era czarno-białej tv i pralki Frani. Zaufaj mi - nie masz czego żałować... :)
@porucznikkazubek1544
@porucznikkazubek1544 3 жыл бұрын
@@cenobith73 Poniekąd.😉
@cenobith73
@cenobith73 3 жыл бұрын
@@porucznikkazubek1544 Nie "poniekąd" tylko "dokładnie". :)))
@porucznikkazubek1544
@porucznikkazubek1544 3 жыл бұрын
@@cenobith73 Wiesz, jako doświadczenie życiowe. Chyba, że Ty masz związaną z tym traumę. To rozumiem.😉😁
@yasioo
@yasioo 3 жыл бұрын
@@cenobith73 Jakoś jednak Ci nie ufam. Zależy kto co lubi. Myślę, że istnieją fani czarno-białej kinematografii. Ja natomiast chętnie bawię się RISC OSem... więc takie trochę lata 80' :)
@marcinkowalski6966
@marcinkowalski6966 3 жыл бұрын
Dobry odcinek. Czekamy na drugą część.
@Fabi....
@Fabi.... 3 жыл бұрын
Pamietam logo z podstawowki... Mnie juz wtedy krecil basic 😃 Na commodore pisalem pamietniki, mam je nagrane na kasetach, zabezpieczone haslem ktorego juz nie pamietam, ale to bylo proste zabezpieczenie, wystarczy przerwac pętle i odczytac z kodu zrodlowego 😃
@protompl6074
@protompl6074 3 жыл бұрын
Dziękuję za piękne wspomnienia
@TipyPata
@TipyPata Жыл бұрын
Timex był moim DRUGIM komputerem. I to ze stacją dyskietek 3" ale w trzech oddzielnych obudowach a nie w jednej jak na filmie. A moim PIERWSZYM komputerem był Texas Instruments TI99/4A i widać go na filmie w 6:47 :) Może odcinek o tym 16-BITOWYM monstrum? :) Pozdrawiam serdecznie autora! Wspomnienia wróciły i łezka się zakręciła w oku :)
@Nick-Cooper
@Nick-Cooper 21 күн бұрын
Czy pamiętasz jak sie miała cenowo ta jedno-napędowa stacja 3" w 3ech pudełkach do tej FDD3000 w jednym pudle z dwoma napędami, która kosztowała 2x tyle co gumiak.
@piwex69
@piwex69 3 жыл бұрын
Mieliśmy całą pracownię w Technikum na Zajączka - te i te większe Timex 2068 (Unipolbrit), z rom-em Spectrum na kartridżu. No i hit absolutny - system dyskowy chyba FDD3000 ze stacją dysków 3", jak w Amstrad CPC6128.
@michalp7513
@michalp7513 3 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, w szkole pracownia była wyposażona na elwro 800 junior wersja 3. A sam posiadałem Commodore C64, jestem fanem 8 bitowych komputerów. Pozdrawiam
@terra9777
@terra9777 3 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo interesujący odcinek super!
@geekyprojects1353
@geekyprojects1353 3 жыл бұрын
Za timexa lapka w góre. Dziwne ze nie ma wiecej filmow o timexie na youtube. Zapamietalem go jako udoskonalone spectrum.
@vt1100
@vt1100 3 жыл бұрын
Mnie ominęła ta przyjemność i od razu stałem się szczęśliwym posiadaczem C64
@Player83PSX
@Player83PSX 3 жыл бұрын
W połowie lat 90-tych u mnie jeszcze w szkole podstawowej był Elwro i SpectraVideo, oprogramowanie wgrywane było z Kasprzaka. Fakt na lekcji informatyki uczyli nas Logo i Basica. Lecz u mnie w domu była już Amiga 1200, więc te komputery w szkole po woli wymieniali na PC.
@krystiandrwal7679
@krystiandrwal7679 3 жыл бұрын
No panie Adamie ciekawie zrobiony odcinek pozdrawiam serdecznie zdrówka
@pl_swedish3729
@pl_swedish3729 3 жыл бұрын
Kupiłem taki w składnicy harcerskiej w Lublinie. Wersja z 1989 posiadała zewnętrzną stacje na dyskietki, system operacyjny wgrywany z dyskietki, porty na joystick były w obudowie komputera, całość wyprodukowana w Irlandii.
@lysy1972
@lysy1972 3 жыл бұрын
Ja tak samo w Lublinie;)
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 3 жыл бұрын
To nie wersja posiadała stację dysków, tylko sprzedawano do niego stację dysków. Timex 2048 nie miał takich wersji. Co najwyżej mógł być sprzedawany w zestawach z innymi urządzeniami.
@LoftBits
@LoftBits Жыл бұрын
To była pewnie FDD3000 - będąca komputerem samym w sobie. Była nawet wersa TImexa "terminal", który sam w sobie nie miał procesora i praktycznie był tylko klawiaturą do tej stacji. Albo mogła to być prostsza wersja stacji - jeśli były to takie 3 klocuszki jeden nad drugim (lub jeden obok drugiego), bo ktoś wymyślił, że napęd, kontroler i zasilacz muszą być w oddzielnych mydelniczkach. Te trzy klocuszki były też sprzedawane z logo "Unipolbrit".
@spike1413
@spike1413 3 жыл бұрын
Miałem Timexa, nie pamiętam który to był rok ale kupili mi go rodzice w składnicy harcerskiej w Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszy był uszkodzony, wymienili na nowy i drugi służył mi do czasów zmiany na Amigę 500. Wiadomo, że wtedy głównie na nim grałem, jak ktoś jest zainteresowany skąd brało się gry w tamtych czasach to jest fajny na Yutube film o giełdach np. pod karlikiem czy Elbudem. Początkowo największą wadą był ten irytujący beznadziejny dźwięk ale po pojawieniu się modułu AY moim zdaniem był już lepszy niż Atari czy C64. Dużym plusem systemu Timex / Spectrum były moim zdaniem mądrzejsze gry niż np na mojego kolegi Atari 800XL pamiętam jak zagrywałem się w strategie turowe na Timexie których w ogóle nie było na Atari a których zasady i generalna koncepcja a nawet trochę grafika jest podobna jak dzisiaj (np. gry od HPSSim) . Niestety nie dało się sejwować przez co sesja z taką grą była naprawdę długa. Na pewno plusem posiadania w tamtych czasach komputera (a jakże - tak się wtedy na nie mówiło) było to, że egzamin na informatyce na studiach przeznaczony na 2 godziny robiło się go na 100% w 20 minut. Pamiętam też sytuację gdy 2 studentki siedziały przed monitorem (brakowało dla każdego komputera) i Pan po pół godzinie podszedł do nich i powiedział że znacznie więcej zrobią gdy włączą jeszcze monitor.
@czytowazne-x2m
@czytowazne-x2m Жыл бұрын
Ale mnie Pan wzruszył. Wprawdzie moim pierwszym komputerem był RIAD R32 ale Timexa też później się dorobiłem...
@turekretromaniak
@turekretromaniak 3 жыл бұрын
super miód na moje uszy :)
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 3 жыл бұрын
Pan to jesteś orkiestra 👍🏿
@adamsmiako2705
@adamsmiako2705 3 жыл бұрын
Super odcinek. Ja posiadałem ZX spectrum 128 k + 3 .
@piotrek5609
@piotrek5609 3 жыл бұрын
Dobrze Adaś że wyrwałeś się z foto-.. i rozwijasz swój kanał. Pozdrawiam Cię serdecznie P.
@radiotv2011
@radiotv2011 3 жыл бұрын
Super odcinek i wiedza 😃👍
@leszektczew
@leszektczew 3 жыл бұрын
Mój ogólniak parę lat później to już były PeCety, uczniowskie 486 i profesorski Pentium, Windows 3.11 ale jeszcze bez połączenia w sieć. A z AC-logo to tylko rysowanie żółwikiem bez świadomości że to jest w ogóle język programowania :).
@maciejwronski
@maciejwronski 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o fragment opowiadania (13'14'') o "bezużyteczności zastosowania rozszerzonej pamięci 80KB w ZX Spectrum", to muszę sprostować, że takie przeróbki służyły głównie do tego, by móc cieszyć się z wersji dźwiękowej gry przeznaczonej na późniejszy model 128KB na przerobionym "gumiaku" 80KB z dołączonym interfejsem SOUND (AY). Aby to zadziałało, konieczna była także odpowiednio przerobiona wersja gry ze 128KB na 80KB. Przeróbka polegała na symulacji jednego z banków pamięci Spectrum 128KB, który obsługiwał rozszerzony dźwięk. To wszystko działo się u nas w Polsce, a dystrybucja takich gier miała miejsce na giełdzie przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Kolejnym zastosowaniem tak rozszerzonej pamięci były np. programy kopiujące. W późniejszym okresie przerabiane były zarówno Timexy 2048, jak i "gumiaki" nawet na pełnoprawną wersję 128KB (niezapomniani Koledzy z serwisu STAVI) :)
3 жыл бұрын
To prawda, ale było to już działanie schyłkowe. Wtedy świat zachwycał się już Amigami i ST, a kto mógł, przesiadał się na C64 czy 800/65/130XE. Spectrum, nawet w szatach Amstrada, było już komputerem przestarzałym.
@Stabio_PL
@Stabio_PL 3 жыл бұрын
O TAK! Moja miłość TIMEX!!!
@dziedzicpruski2177
@dziedzicpruski2177 3 жыл бұрын
Super dziekuje i pozdrawiam
@skajuoker--x
@skajuoker--x 3 жыл бұрын
Wiem, że zaleca się aby filmy na KZbin nie trwały dłużej niż 15 minut ale na tym kanale 15 minut jest jak 1,5 minuty
@herrhausmeister5079
@herrhausmeister5079 3 жыл бұрын
Timex 2048 byl moim pierwszym komputerem i byl swietny:)
@WoytekG
@WoytekG 3 жыл бұрын
Oj siedziało się i klepało programy... 😍Miałem :). Super materiał
@matti66olk
@matti66olk 3 жыл бұрын
Super odcinek dziękuje i pozdrawiam
@adamurban2834
@adamurban2834 3 жыл бұрын
Konkret. Dzięki!
@marcinkowalski7143
@marcinkowalski7143 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Pozdrawiam. :)
@zscorporation
@zscorporation 3 жыл бұрын
Świetny Odcinek ! :)
@ferar384
@ferar384 3 жыл бұрын
Uwielbiam!!
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 🍀 Ale żeś zrobił zajefajny odcinek! Uwielbiam stare komputery! Sam mam co nieco o kompach retro u siebie! I to były też moje czasy! P.S. Pozdrowienia dla ukochanego Krakowa, którego ostatnio niestety nie mam okazji odwiedzać!
@krzysztofc.1433
@krzysztofc.1433 3 жыл бұрын
haha pamiętam te czasy, super filmik
@redos111
@redos111 3 жыл бұрын
Dzięki za świetny materiał!
@Tempera101
@Tempera101 3 жыл бұрын
1:28 TV Rubin 710 (Ruski, oryginalny) też był kupowany w Składnicy Harcerskiej. Połowa lat 70, każdy harcerz miał dwa ;-)
@stoczwarty
@stoczwarty 3 жыл бұрын
Miałem ten komputerek. I nawet stację dyskietek, też TIMEXa :) Gdzieś w piwnicy to jeszcze leży :)
Notebook za pół mieszkania [TOWARY MODNE 58]
20:13
Adam Śmiałek
Рет қаралды 78 М.
Commodore 64 - król komputerów [TOWARY MODNE 62]
20:40
Adam Śmiałek
Рет қаралды 95 М.
FOREVER BUNNY
00:14
Natan por Aí
Рет қаралды 31 МЛН
Players vs Pitch 🤯
00:26
LE FOOT EN VIDÉO
Рет қаралды 138 МЛН
pÓłkownik Discman [TOWARY MODNE 57]
18:54
Adam Śmiałek
Рет қаралды 54 М.
Jak działa kalkulator? [RS Elektronika] #215
36:10
RS Elektronika
Рет қаралды 134 М.
Komputer z Krakowa MK-45 [TOWARY MODNE 82]
19:27
Adam Śmiałek
Рет қаралды 76 М.
⌨️ Komputery, które albo się kocha, albo nienawidzi  (RG#386)
32:22
ZK-120, czyli koślawy król magnetofonów [TOWARY MODNE 37]
25:10
Adam Śmiałek
Рет қаралды 169 М.
Radzieckie jajeczka [TOWARY MODNE 74]
16:43
Adam Śmiałek
Рет қаралды 95 М.
Mikroprocesor 286 i komputer PC/AT [TOWARY MODNE 164]
25:50
Adam Śmiałek
Рет қаралды 49 М.
Delta S - ZX Spectrum po radziecku [TOWARY MODNE 168]
20:40
Adam Śmiałek
Рет қаралды 46 М.
Polskie układy scalone [TOWARY MODNE 111]
25:24
Adam Śmiałek
Рет қаралды 63 М.