No video

Hadicové spony, které nekorodují

  Рет қаралды 16,985

Dělejte něco! Tomáš Krásenský

Dělejte něco! Tomáš Krásenský

Күн бұрын

Podpořit mě můžete zde 👉 paypal.me/adel...
nebo zde 👉 670100-2205734330/6210
nebo nákupem v mém e-shopu 👉 www.delejtenec...
Děkuji! 👍🍻
#dělejteněco
Hadicové spony se šnekovým šroubem zná asi každý. Proč ale některé reznou, a jiné ne? Existují čtyři typy podle použitého materiálu a já vám ve videu řeknu, jaké používám já a proč.
Detaily jsem posbíral z různých zdrojů:
W1: Pozinkované spony do nekorozního prostředí. Vrstva zinku 9 mikronů, roční úbytek 1-15 mikronů podle znečištění ovzduší. Destrukční utahovací moment 8 Nm.
W2: Nerezové spony do korozního, málo agresivního prostředí. Pásek a domek z nerezové oceli, šroub pozink. Při stálém kontaktu s vodou koroduje. Destrukční utahovací moment 9 Nm.
W4: Hadicová spona do vysoce korozního prostředí. Pásek, domek a šroub z nerezové oceli A2 (DIN 1.4301). Destrukční utahovací moment 12 Nm. Nerezový šroubek je pozinkovaný, bez pozinku se spona utahuje velmi ztuha.
W5: nerezová ocel A4 (DIN 1.4401). Zvýšená odolnost proti korozi. Pro chemický průmysl, plavecké bazény, mořská voda. Destrukční utahovací moment 9 Nm. Nerezový šroubek je pozinkovaný, bez pozinku se spona utahuje velmi ztuha.

Пікірлер: 53
@PavelKraus_webdesign
@PavelKraus_webdesign 4 жыл бұрын
Tomáši, tohle je přesně ten důvod proč vás sleduji. Kdo by takovou blbost studoval, ani mě to nikdy nenapadlo a přitom je to tak užitečný. ;-) Díky
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
Pavle, to je milé... Díky!
@patrikpatrik2532
@patrikpatrik2532 3 жыл бұрын
Tome obdivuji vaši schopnost předávat informace, krátký stručný výstižný a hlavně poučný, vždy mě zarazí nadpisek, že to bude hloupost, ale opak je pravdou a vždy se dozvím mnoho užitečných informací, jen tak dál ! :)
@honzadvorak7285
@honzadvorak7285 3 жыл бұрын
Tohle bylo hodně zajímavé a poučné video. Díky :-)
@ondrejpilar1021
@ondrejpilar1021 4 жыл бұрын
Takovýhle videí více. Super 👍👏
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
Díky, je to milé překvapení, že to i další lidi zajímá stejně jako mě.
@lopatakladivo5713
@lopatakladivo5713 3 жыл бұрын
Velmi prijemne videa a hlavně mají co říci! Žádné blekotaní kravim, ale opravdu užitečné informace. Dávám odber a budu posílat dal. Za mě palec hore!
@dělejteněco
@dělejteněco 3 жыл бұрын
Velmi příjemný komentář. 😃 Ještě jednou děkuji. 👍
@heinrichjager3855
@heinrichjager3855 4 жыл бұрын
Ultra užitečné video. Absolutně jsem netušil, že to má nějakou normu, byť už mne čistá spona s rezavým šroubem párkrát přinutila se zamyslet. Ale vždycky jsem si zanadával na upadající poměry a nepátral. Tož díky.
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
Pochvala od vás mě těší. Díky! Už jsem se bál, že jste zanevřel kvůli Extolu. 😋 Měl jsem to se sponami stejně jako vy asi deset let. Pak jsem se další tři roky odhodlával k videu. A pak jsem to za tři minuty natočil. 😀 Když někdo může točit videa o šroubování vrutů..., že? 😂
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
Mimochodem co ruka?
@heinrichjager3855
@heinrichjager3855 4 жыл бұрын
Tomáš Krásenský Ruka již v pořádku, děkuji za optání. Vzhledem k tomu, že travím díky zavreným školkám v práci jen dva dny v týdnu, jsem ji pořádně rozhýbal. Já nezanevřel; málo vydáváte. 😉 P.S. S tím šroubováním teď točil něco Vidlák, já na to koukal jak včela na sníh, ale veřím, že to někomu fakt pomůže.
@tomasfrank8188
@tomasfrank8188 3 жыл бұрын
Super.
@MrDoom1995
@MrDoom1995 3 жыл бұрын
Máte super videa. Narazil jsem na vas náhodou a i když pracuju jako servisní technik některé věci jsem netušil například pootočení převodovky u úhlové brusky. Doplni bych, ale jeden údaj. Netýká se, ale spon. Pokud spojujete šrouby z nerezové oceli je nutností je pořádně namazat. Nejenom, že to ulehčuje námahu, ale protože nerez je kontaktní materiál, zamezuje to i "studeným svárům". Je to nejběžnější věc, která se vám stane pokud utahujete delší šrouby a matice. Zkrátka dotahujete a najednou nemůžete s maticí hnout ani o milimetr i když jste v půlce závitové týče. Přeji mnoho zdaru a těším se na další videa.
@dělejteněco
@dělejteněco 3 жыл бұрын
Díky! Právě kvůli té vlastnosti nerezové oceli se někdy používá zinkování (ale i jiné metody). S tou závitovou tyčí to je teda nářez, díky za super tip. To by bylo k nasrání, kdybych v půlce metrové tyče nemohl tam, ani zpět. 😃
@Gatling1861
@Gatling1861 3 жыл бұрын
@@dělejteněco Ale to nemyslíte zinkování nerezových závitovic ?
@dělejteněco
@dělejteněco 3 жыл бұрын
@@Gatling1861 Mám na mysli zinkování nerezových šroubů z austenitické oceli např. u hadicových spon. 😀
@liborvykoukal29
@liborvykoukal29 4 жыл бұрын
Super nalejvárna 😄
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
A bude hůř! 😋
@milanpusec2761
@milanpusec2761 3 жыл бұрын
Zatím asi z dveceti spon se mi podařilo objevit 5 co se jim nestrhl závit. Zřejmě nezáleží na materiálu, proto že je kupuju kde se jen dá. A nevěřím že by mi nabízeli jenom jedinej tip- šmejd. Na štěstí v kovošrote staré trubky s kouskama hadic kdo ví jak starých. Ale vydoloval sem 27 kouskú a po očištění a promazání jsou perfektní.
@martincerveny2284
@martincerveny2284 3 жыл бұрын
Diky, ja vzdycky hledam ty nerezove (jako fakt nerezove) a o tomhle znaceni jsem nevedel. To by mohlo dost usnadnit identifikovani co je jaka spona zac.
@petrxdolejsi
@petrxdolejsi 3 жыл бұрын
Pozinkovaný nerez? To bych nečekal, jak postříbřené zlato 😀
@dělejteněco
@dělejteněco 3 жыл бұрын
Účel světí prostředky 😉
@samojabi775
@samojabi775 4 жыл бұрын
Na toto sa asi nikto nepýta, aby nebol za blbca, ktorý rieši blbosti :D A tým pádom o tom málokto vie, tak som rád za takéto videá. A idem niečo robiť, ahoj :D
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
Díky! Lepší je být za blbce, který ví, než za blbce, který neví. 😀 A po půlnoci už to "dělejte něco" neplatí, tedy aspoň pro dílnu ne. 😋
@HubertFrey
@HubertFrey 3 жыл бұрын
Skvělé, jen mě trochu straší, že s kolegou čumíme v bau-bau na hadicové spony, přijdu domů a yt mi nabídne video o hadicových sponách.
@dělejteněco
@dělejteněco 3 жыл бұрын
Tak to je fakt drsné. Ale já v tom nejedu! Možná to chce vypnout GPS na mobilu. 😜
@ptygr
@ptygr 4 жыл бұрын
A přitom taková blbost... :) Výborná videa, fakt!
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
Přesně to mě napadlo, má oblíbená replika. 😂 Díky, fakt!
@nohic1
@nohic1 3 жыл бұрын
Napisu nezajimavy komentar, jako cena za spojky, ale chci taky srdicko 😂
@PODVRBOU
@PODVRBOU 4 жыл бұрын
Tomáši dobrý den. Pořád něco dělám, ale za tento tip vám děkuji. Kontrolní otázka: jaký používáte odsavač pilin? Zdravím a přeji ZDRAVÍ. Vladimír Paul
@chruscof1
@chruscof1 3 жыл бұрын
Nerez a zinok sa neznášajú pri dlhodobom styku. Konkretne sa jedna o oxidy zinku,ktore dokážu napadnúť chrom v nerezovej oceli a tak vam zacne korodovat aj nerez(aj nerez casom koroduje ,ale je to dlhodobejsi proces,a dalo by sa o tom dlho polemizovat). Podobne ,ak sa nemylim, sa chova med a hlinik. Ide hlavne o to aby sa nekombinovali nakolko maju iné reakcie na oxidy. Čiže pri oxidacii vytvaraju soli ,ktore su bud kladné alebo záporné pripadne kysle alebo zasadite. Tak vznika vyšší koeficient oxidovatelnosti a material má omnoho kratšiu životnosť.
@dělejteněco
@dělejteněco 3 жыл бұрын
Rozumím. Asi u těch spon volí menší zlo, tedy aby to šlo šroubovat? Nebo proč by tam dávali zinek, když by to pak korodovalo?
@chruscof1
@chruscof1 3 жыл бұрын
@@dělejteněco skôr to menšie zlo a nasledny biznis. Pokiaľ človek nemá extra vlhké prostredie v dielni staci pozinkovana ci poniklovana spona. Nerezove su vhodne pri castom striedani hadic nakolko majú nizky koeficient trenia a taktiez maju nizky koeficient opotrebenia v ťahu. Celkovo povedane ak chcem vodiacu dosku a podobne, najvhodnejsia je nerez vdaka chrómu. Je tak tvrdý že časové opotrebenie je minimalne ale pozor na teplo. Neodporúča sa v interiery vo velkom meritku je strašne kumulačný takže zvyšuje náklady na kúrenie . Tam je lepsia liatina, ale top vo vykurovani s minimálnou stratou je meď.
@chruscof1
@chruscof1 3 жыл бұрын
Napísal som to komplikovane ako pablb sory. Nerez do interieru nepatri vo velkych plochách. Zabradlia a podobne su vhodne iba do exterieru. Je to z dôvodu ze nerez obsahuje chrom a jeho bod tavenia je vysoky. Cim vyzsi bod tavenia tym viac si material berie tepla z okolia. Ak by niekto uvazoval nad novym kurenim potom pride na volbu ocel,liatina alebo med. Ocel pozname vsetci. Liatina sa dlho nahrieva no nasledne aj dlho vyuziva salave teplo. Pri malych domoch je idealna meď, rychly prenos tepla aj bez potreby cerpadla.
@chruscof1
@chruscof1 3 жыл бұрын
@@dělejteněco ak si rezal zavit do nereze vieš že je ideálne ak spravíš o 0,2 väčší otvor ako je odporúčaný je to z dôvodu že nerez ma snahu sa ťahať a zahrievat pri spracovávaní . Preto asi davaju ten zinok aby sa to nezakusovalo ale je to iba kratkodoby efekt inak kontraproduktivny. Ako dalsiu radu mozem ponuknut spracovanie hliniku. Pri obrabani je potrebne pouzit lieh alebo cistic brzd. Myslim frezovanie sustruzenie a podobne. Ale ak chcete rezať zavity tak aby sa to nehryzlo je dobra vazelina, u mna osobne taka toxicky zelená bola top .tam vznika iny problem a to že hlinik je akoby mastny a rad sa lepí na nástroj.
@csmachines8035
@csmachines8035 4 жыл бұрын
Nejlepší je MOTEX páska, doma máme zásobu z roku 80. let minulého století a dodnes nezkorodovaly... Ani ve vodě :D. Jinak MOTEX pásky se dají koupit i dnes!
@youngtrailbuilders7522
@youngtrailbuilders7522 4 жыл бұрын
Chcel by som sa spýtať či bude video o sekerach a macetach Fiskars vzadu
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
😀 Aha, to mě nenapadlo, mám je už dlouhá léta, takže je nepovažuju za nic zvláštního. Ty mačety jsou skvělé, ruce nohy berou jako nic. 😋 Sekery mám jenom malé, ale mám tam ještě sapiny a kleště na manipulaci s kládami, šikovná věc. Zamyslím se tedy, zda by si to nezasloužilo video. Díky.
@firstMexican
@firstMexican 3 жыл бұрын
Poté co jsem objevil toto: kzbin.info/www/bejne/o4PGaI16h8iaqLM už motexpásky používám jen pokud mi prostor neumožní použít napínák drátu.
@romancimicky9286
@romancimicky9286 3 жыл бұрын
Díky za tip. Sehnal jsi to někde, nebo vlastí výroba?
@sujamich
@sujamich 3 жыл бұрын
... jj .... to jsem také před léty zjistil , že není nerez jako nerez ..... když chcete nerez musíte jít po anticoru , protože nerez Vám nůže zreznout =D
@Hans_Meier
@Hans_Meier 4 жыл бұрын
Toto som vedel uz za komunistov....... Len vtedy to clovek zohnal len v krajskom zeleziarstve. 😂 V okresnom len na objednavku a cakacka 1 tyzden. 😅 V beznom zabudni, ani na objednavku nie.
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
A můj děda to věděl už za první republiky.
@Hans_Meier
@Hans_Meier 4 жыл бұрын
@@dělejteněco vidno ze si nezil za komunistov. Ja mam 61 rokov. Aj ked som to napisal ironicky, ono sa skutocne nerezove spony dali kupit aj za socializmu, ale skutocne ako pisem. Asi preto ich do dnes nikto poriadne nepozna. Napriklad automechanici, ked menia sponu, vrazia na hadicu prvu po ruke a vobec netusia, ze existuju nerezove. Potom to pocase zhrdzavie a bud to je problem rozobrat a neposkodit hadicu, alebo sa spona po case sama roztrhne. Ked sa roztrhne na hadiciach ku chladicu.......
@dělejteněco
@dělejteněco 4 жыл бұрын
Ale žil, jen jsem tehdy nesháněl hadicové spony. A možná je dnes lidi neznají, protože se to od nikoho nedozvěděli. Proto ty informace předávám dál.
Jak vybrat správný kotouč do úhlové brusky a jak poznat kvalitu?
42:48
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 11 М.
大家都拉出了什么#小丑 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 78 МЛН
GTA 5 vs GTA San Andreas Doctors🥼🚑
00:57
Xzit Thamer
Рет қаралды 25 МЛН
Jak v dílně používám wédéčko (čili WD-40) + SOUTĚŽ
9:44
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 75 М.
Geniální aplikátor lepidla
2:56
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 39 М.
Aku nářadí: proč 20 V není lepší než 18 V?
4:05
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 114 М.
Proč byste NIKDY neměli ohřívat jídlo v plastu
9:28
Jirka vysvětluje věci
Рет қаралды 571 М.
Making your own Hose Clamps for Experimental aircraft
6:07
HomebuiltHELP
Рет қаралды 4,4 МЛН
STOP Using Hose Clamps WRONG - LEARN A BETTER WAY
3:50
Silver Cymbal
Рет қаралды 1,4 МЛН
Jak najít střed kruhu
3:36
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 61 М.
Gumová koncovka odsávání - zasuň hadici jako po másle!
3:38
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 27 М.