Inicjatywa "Wirtualna choinka", którą warto wesprzeć: wirtualnachoinka.pl/ facebook.com/wirtualnachoinka
@Jezu-ufam-tobie1234 жыл бұрын
Ludzie odchodzą od kościoła katolickiego bo zagląda do łóżka ludziom.
@paradisetop66654 жыл бұрын
@@polemizator723 leczyć takich zaburzonych kapłanów i zadbać o to, żeby wymiar sprawiedliwości do którego należy ściganie tego typu przestępstw robił to w należyty sposób zgodnie z literą prawa. Powiązanie z władzą mają wszystkie instytucję, kościół nie jest wyjątkiem. Ponieważ polityk, ksiądz lub przedstawiciel innych instytucji mają swoje poglądy polityczne jak i religijne kto im zabroni. Tylko z partiami międzyinnymi PO SLD żaden duchowny nie chcę współpracować. A ja bym chciałbym, żeby znani aktorzy, celebryci, muzycy, sportowcy, dziennikarze, sędziowie, policjanci i żaden inny obywatel nie miał powiązania z władzą w jaki sposób to zmienić? Przestań też już się fascynować grzechami duchownych większości nie z powołania i plotkami o kościele lewackiej propagandy w mediach. Zacznij od siebie odwiedź kościół powszechny przeżyj eucharystie i skorzystaj z sakramentu spowiedzi.
@Shagrath7864 жыл бұрын
@@Jezu-ufam-tobie123 Radzę pomyśleć, chociaż 10 sekund zanim coś skomentujesz, chociażby dla samego siebie, no bo po co się kompromitować? Pozdrawiam...
@Jezu-ufam-tobie1234 жыл бұрын
@@Shagrath786 to nie jest moje zdanie. Po prostu wiem od ludzi ze zataja grzechy zwłaszcza seksualne. Takze uważają że pewne grzechy sekaualne w małżeństwie np ze należy mieć orgazm tylko w narządach płciowych jako bardzo chore i głupie że az głupim trzeba być żeby takie rzeczy grzechy mówić księdzu o orgazmach poza narządem płciowym kobiety.
@on3434344 жыл бұрын
Materiał spoko. ALE. POPRAW DYKCJĘ DO CHOLERY. MÓWIĄ CI O TYM OD LAAAAAAT, OD LAAAAAAAT
@KarolinaDrobotowicz4 жыл бұрын
"Modlitwa dobra to nie taka po której czujemy się dobrzy, piękni [...] Tylko dobra modlitwa to taka po której inni czują się z nami dobrze" Świetnie powiedziane, zapisuję sobie ❤️
@pawehasiuk62724 жыл бұрын
Modlitwa jest wtedy, kiedy lubimy z Nim "tracić czas".
@pawehasiuk62724 жыл бұрын
@SlawekFB Inaczej napiszę, żeby było jasne. Modlitwa jest wtedy, kiedy lubimy z Bogiem "tracić" czas. Jest nam z Nim dobrze, jak z najlepszym przyjacielem.
@mayarek18394 жыл бұрын
chcę tylko jeszcze dopowiedzieć, że miłosierdzie bez prawdy jest fałszywym miłosierdziem.
@gallantonim4 жыл бұрын
i dla mnie najmocniejsze. Przynajmniej po pierwszym razie, bo to warte razów kilka.
@Leoninnus4 жыл бұрын
To jest genialne. Też sobie zapisałem.
@tomie44564 жыл бұрын
Tomku, jesteś moją panią Jadzią
@IlonaHK4 жыл бұрын
Moją też
@mateusz96494 жыл бұрын
I dla mnie... (Ito na avku!)
@rzeprzep42364 жыл бұрын
chyba panią Dzidą xD
@k.ziomek84844 жыл бұрын
Chciałem tylko dać takie świadectwo, że trwanie w czystości w tym ciężkim wieku dojrzewania jest możliwe i nawet nie takie wykańczająco trudne, ale tylko z Bogiem i w jego łasce.
@smoklares97914 жыл бұрын
Jaka sztuka nie uprawiać seksu w wieku dojrzewania, raczej jeszcze w Polsce mniejszość osób przechodzi inicjacje przed 17 i 18 rokiem życia. ? Spróbuj do 30 wytrzymać tak jak ja ;) Chyba że chodzi o masturbacje wtedy robi się problem to fakt
@k.ziomek84844 жыл бұрын
@@smoklares9791 Tak chodzi mi ogólnie o nieczystość cielesną i wzrokową.
@RB-mm7ce4 жыл бұрын
@@smoklares9791 spróbuj do 80 wytrwać jak mój dziadek, wtedy to jest coś
@szymonhawro51114 жыл бұрын
@@RB-mm7ce xD
@civic124 жыл бұрын
@@smoklares9791 Ale bez masturbacji i sexu można żyć i w niczym to nie przeszkadza. Najważniejsze jest Władza nad Samym Sobą,Opanowanie,władza i czucie że się jest tak silnym psychicznie że pokusa nie wygra, A to pozytywnie kształtuje naszą pewnośc Siebie i charakter !
@threezzam49244 жыл бұрын
jest pan bardzo kulturalny, co bardzo szanuje, mimo że zazwyczaj się nie zgadzamy. życzę wszystkiego dobrego!
@kacperchm52534 жыл бұрын
+1
@badwolf5224 жыл бұрын
mam tak samo
@firstratecuntlapper42344 жыл бұрын
@Michał Cizio *choćby
@krzysztofzajac66594 жыл бұрын
@Michał Cizio czemu założyłeś, że Samołyk popiera by lekcje religii odbywały się w szkole? Wielu gorliwych katolików wolałoby, żeby lekcje religii przeprowadzać przy kościele.
@michakendziorek-skolimowsk64704 жыл бұрын
@Michał Cizio Problemem jest te 60% niepraktykujących, myślę, że jakby oni się wypisali, to i religia katolicka w szkołach by zniknęła. Inna sprawa, że w miejscach, gdzie jest odpowiedni odsetek wyznawców innych religii jest nauczanie ich wyznania.
@monikakolarczyk6184 жыл бұрын
Ja mam takie szczęście, że na religii zarówno w podstawówce, jak i teraz w liceum trafiłam na wspaniałych katechetów.
@marikamalinowa36494 жыл бұрын
Ja też znam bardzo dobrych katechetów i naprawdę myślałam, że wszyscy są tacy. Dziwi mnie, że nie ;)
@dorotaj-i15574 жыл бұрын
@@marikamalinowa3649 miło to słyszeć jestem katechetką w szkole podstawowej i kilka godzin w LO.Jak umiem staram się być dla nich, z moimi niektórymi tamtego rocznymi maturzystami do tej pory mam kontakt. Pozdrawiam dużo dobra
@dorotaj-i15574 жыл бұрын
Ucząc w szkole jesteśmy włączenie w system, niestety musimy oceniać itd. Musimy też podawać prawdy wiary, by wiedzieli w co, Kogo wierzą, ale też mówię czym jest wiara dla mnie, też wyjaśniam, że nie chodzi tylko o zaliczenie czegoś, ale o życie.. Dziękuję za podpowiedź. Staram się nawiązać na l. religii relacje. Z niektórymi tamtego rocznymi maturzystami mam do tej pory kontakt.🙂 Błogosławionego dnia
@bladadupa87744 жыл бұрын
..wtedy myślalam , są wspaniali.. Dziś widzę ze BAAAARDZOoo malo mnie nauczyli.. ;(
@dorotaj-i15574 жыл бұрын
To przykre, wzięłam sobie do serca słowa ś. p mojego promotora z katechetki sale Janina który mówił, że katecheta katechizuje całym sobą, swoją postawą na katechezie. Nie twierdzę, że jestem idealną katechetką, ale staram się wysłuchiwać w uczniów, modlić za nich i być dla nich
@TributeXTV4 жыл бұрын
Dziękuję Krzysztofowi Gonciarzowi. Dzięki niemu właśnie przed chwilą obejrzałem najpiękniejszy film na youtubie jaki kiedykolwiek obejrzałem. Tyle miłości i zrozumienia ile dzisiaj usłyszałem do drugiego człowieka... mogę się tylko uczyć od Pana Tomasza. Bóg zapłać :' -)
@KTPRecords4 жыл бұрын
Duży szacunek za to, co robisz. Ten głos jest bardzo ważny.
@justaagusia36084 жыл бұрын
Chodzę do szkoły katolickiej i mamy naprawdę super księdza. Po takiej lekcji WDŻ postanowiliśmy mu się wyżalić i nam wszystko normalnie wytłumaczył. Co pornografia robi z naszym mózgiem i dlaczego ma zły wpływ, jak działa "tabletka po", po co nam jest seksualność i dlaczego jest ważna. Było kilka takich lekcji. I te odpowiedzi naprawdę wszystko nam wytłumaczyły. Zawsze nas wysłucha i spokojnie wytłumaczy. Mieliśmy też w szkole dużo osób niewierzących, a ten ksiądz był ich najlepszym ziomkiem :)
@kindziay65194 жыл бұрын
Ja też miałam takiego katechetę! Byłam chyba najbardziej męcząca uczennicą, cały czas zadawałam trudne pytania, nawet przerywałam jego wypowiedzi jak miałam wątpliwości, ale jego cierpliwość do nas była tak wielka, że potrafił nam zawsze wszystko wytłumaczyć, nawet jak miał wątpliwości, to szukał odpowiedzi dla nas. Dodatkowo to jaką miał relację z żoną (uczyła w tej samej szkole) to było tak motywujące, żeby kiedyś mieć taką z przyszłym partnerem, istny wzór.
@mariankoniuszko6664 жыл бұрын
szkoda że wam nie wytłumaczył co religia robi z mózgiem
@kindziay65194 жыл бұрын
@@mariankoniuszko666 trochę przyzwoitości, twoja wypowiedź jest antykatolicka. To że jesteś ateistą nie czyni z ciebie nikogo lepszego.
@prkp72484 жыл бұрын
@@kindziay6519 rzeczywiście, my nie jesteśmy jakoś wybitnie lepsi. Z dziesiątek tysięcy bogów na tej planecie, my nie wierzymy tylko w jednego (albo trzech) więcej niż wy. Ilościowo patrząc to wy też jesteście ateistami.
@czmychal3 жыл бұрын
@@prkp7248 Albo w takim razie wy też jesteście teistami
@katarzynacichon2494 жыл бұрын
Przyprowadziło mnie tu nawiązanie do filmu Krzysztofa Gonciarza i nie ukrywam, że światopoglądowo bliżej mi do niego, ale cieszę się, że jest ktoś kto o religii mówi w ten sposób jak Ty i zamiast do negacji zachęca do dialogu.
@chochliqu4 жыл бұрын
To mój pierwszy komentarz na yt od lat. Twoje filmy zmotywowały mnie do uaktywnienia się. Słuchanie Ciebie to czysta przyjemność zarówno ze względu na Twoje zdroworozsądkowe podejście do tematów, o jakich mówisz, jak i szacunek, z jakim odnosisz się do innych niezależnie od ich postaw i poglądów, ale przede wszystkim trafia do mnie aura autentycznej miłości do Boga, która jest tak wyraźna w Twoich filmach, że udziela się ona również osobie tak cynicznej, zrezygnowanej i oddalonej od Boga jak ja. W niezrozumiały dla mnie sposób przywracasz to, czego brakowało mi już od dawna - nadzieję.
@magdalena91764 жыл бұрын
Wooow ! Jestem pod wrażeniem filmu! Takich KATOLIKÓW nam - światu - trzeba ! i wszystkim ludziom w Polsce dyskusji na tym poziomie SERCA ! jestem DUMNA z PANA, PANIE TOMKU ! Pod takim katolicyzmem podpisuję się całym swoim sercem !
@oranzada62874 жыл бұрын
Bardzo mi się podoba Twój sposób wypowiedzi, tego, że jesteś taki autentyczny w swoich filmach, że nie wstydzisz się przyznać, że w jakichś konkretnych sferach pracujesz nad sobą i to jest super :). Nie zawsze się zgadzam z tym co mówisz, ale uważam, że oglądanie Twoich filmów bardzo wiele mi daje. Przede wszystkim dają mi bodziec i przestrzeń do rozmyślań i do poszukiwania odpowiedzi na pojawiające się pytania :). Z czystym sercem mogę powiedzieć, że Ty i Ojciec Szustak jesteście "ojcami chrzestnymi" mojego nawrócenia :).
@hubert6544 жыл бұрын
Szacunek ogromny, za kulturę, za pokorę, za konsekwencję, za obiektywizm - dziękuje. Panie Tomaszu, życzę dużo dobrego! PS: nie tylko wierzący Cię oglądają i subskrybują ;)
@annagrzenik39903 жыл бұрын
Dziękuję za ten materiał. Obejrzałam go dopiero albo właśnie dziś! Teraz, kiedy szargają mną wątpliwości, czy dobrze robię, że uczę religii jako katechetka Bóg zapłać, Panie Tomku! Za głos rozsądku, nadziei i Bożego Ducha! Niech Pan dalej daje się Mu prowadzić! Pozdrawiam Pana i wszystkich Pana słuchaczy.
@oulanka14 жыл бұрын
ja tez byłam metalówą i w tamtym okresie nawet powaznie pokłuciłam sie z katechetami w liceum i przestałam chodzic na religię a dziś mimo że nie we wszystkim sie zgadzamy najważniejszy jest dla mnie Jezus. dziękuję serdecznie za dzisiejsze nawracanie, bardzo wazny dla mnie film. z Panem Bogiem!!!
@kamilgrodzki19604 жыл бұрын
Odpowiadając na Twoje pytanie (28:12) do wiary najbardziej przybliżyła mnie wiadomość tego, że wiary nie buduje się na emocjach a umyśle oraz dostrzeżenie wielkiej mądrości płynącej z Biblii. Zrozumiałem przede wszystkim po co są zakazy nakładane przez religię.
@paulinaen86364 жыл бұрын
Jak Ci się Twarz i oczy rozjaśniają, kiedy mówisz o Chrystusie! ❤😇 Pięęęęknie ❤
@jezuschrystus48374 жыл бұрын
Też mi sie to podoba.
@agniesia16714 жыл бұрын
😊😱😍😅
@dominikczupido66834 жыл бұрын
Religię w szkole mam w poniedziałek ale moją lekcją religii jednak są twoje filmy. Bardziej do mnie trafiają. Dzięki
@dawidstach54204 жыл бұрын
Tomaszu, kiedy zobaczyłem pierwszy Twój filmik sprzed dwóch lat Twoja postawa nie była najlepsza - cynizm nie jest najlepszą drogą dotarcia do człowieka... ale zobaczyłem ten filmik po długiej przerwie i widzę mądrego, rozsądnego gościa. Dzięki za świadectwo! Niech Cię Bóg błogosławi!
@bartekbielski54604 жыл бұрын
Kolejny świetny film Panie Tomaszu. Wielkie dzięki za Pana robotę. Gratuluję trafnej analizy i jeszcze lepszego sposobu na naprawę Kościoła. Chcesz naprawiać Kościół, zacznij od siebie... W punkt 👍 z Bogiem.
@ciociabo24 жыл бұрын
Jesteś mądrym KZbinrem niech ci Bóg błogosławi
@jowpie6494 жыл бұрын
Zgadza się z tymi lekcjami religii. Ja do dziś szczególnie pamiętam tylko (i aż) jedną lekcję... jak Ksiądz analizował z nami modlitwę "Ojcze Nasz". Dzięki tej lekcji, do teraz odmawiam ją świadomie 🙂
@karolinzynier38274 жыл бұрын
7:38 Nie, nie zostaje na całe życie. Przez 14 lat chodzenia na religię wbrew swojej woli, starałem się to wszystko jak najszybciej zapominać, wszak matury z religii nie zdawałem i trzeba było na bieżąco czyścić mózg.
@Aleksandelis4 жыл бұрын
Pani Jadzia - tak! W procesie wychowania najważniejszy jest nauczyciel, jego ciepła i mądra osobowość. Taki, którego pamięta się dobrze i z sympatią do końca życia.
@dorotaj.69224 жыл бұрын
Panie Tomaszu! Bardzo się cieszę, że postanowił Pan nagrywać filmy na yt. Wprowadza Pan DOSKONAŁĄ równowagę na arenie internetowej💚
@beatapl37734 жыл бұрын
Dziękuję Ci ogromnie za ten odcinek, bardzo był mi potrzebny bo od tygodnia chodzę zła na mamę za brak tych rozmów i obwiniam ją o swoje błędy w temacie związków, seksu i wszystkiego co się z tym wiąże. Mama nie wiedziała/nie umiała/ bała się (chyba wszystkiego po trochu) jak ze mną o tym rozmawiać i nie miała pojęcia, jak bardzo zmienił się świat od czasu jej dorastania. Strasznie się w tym temacie pogubiłam i choć myślałam, że już ten żal przepracowałam na Fundamencie, to teraz jakoś ostatnie zdarzenia przypomniały mi o tym, jak bardzo chciałam mieć męża i dzieci, na co nie mam teraz szans bo od nawrócenia żyję w czystości i chcę żeby tak zostało - a kto by się zgodził na czystość przedmałżeńska będąc przed 40 - no i chyba szukam winnego moich niespełnionych marzeń o rodzinie. Bardzo szkoda, że nie znałam tych wartości będąc nastolatką, że nikt nam o tym nie mówił i cudownie, że jest chociaż ta garstka, w której jesteś Ty. Pozdrawiam.
@telek79384 жыл бұрын
A ja jestem wdzięczny Panie Tomasz że nagrał Pan taki film.
@Magdalena-ny9if4 жыл бұрын
👍👏👍👏dziękuję za to, co Pan robi Panie Tomku i za to, JAK !!! Pan to robi... to bardzo ważne i pomocne...dziękuję ...Matka 15-tolatka...😉😍
@M437824 жыл бұрын
Świetna katecheza. Chyba brakowało mi czegoś takiego.
@JoannaMiezianko3 жыл бұрын
Gdybym nie wierzyla w cuda to dzis bym zaczela. Ten odcinek odpowiedzial na wiele moich niewiadomych. Ciebie Tomek posyla Pan. Trafiacie celnie! Great Team!🙌❤️
@michfryc2727 Жыл бұрын
Twoje rozumowanie odnośnie sposobu edukowania jest jak najbardziej sensowne. Pytanie brzmi nie jak proklamować religię wśród dzieci (co uważam za nieetyczne) ale dlaczego to robić. Dlaczego coś co jest tylko wiarą (czyli czymś bez dowodów na słowo) ma kierować całym życiem młodego człowieka.
@marlenapastuga50494 жыл бұрын
Mądrego to dobrze posłuchać, zwłaszcza w tych czasach...
@paskipatnerz48554 жыл бұрын
Ja dobrze wspominam lekcje religii. Poza kilkoma wyjątkami trafiałem na naprawdę wspaniałych katechetów, oczywiście wspaniałych jako ludzi, bo jakości ich nauczania nie jestem w stanie ocenić. Po filmie Krzysztofa Gonciarza skonfrontowałem fragment przytoczony tutaj w 5:45 z własnymi doświadczeniami z liceum. W drugiej klasie, na początku roku szkolnego, przyszedł do nas nowy katecheta. Po całym roku zajęć ze średnio utalentowanym pedagogicznie księdzem spodziewałem się niewielkiej lub nawet żadnej zmiany. I chyba bardziej pomylić się nie mogłem. Pan na pierwszych zajęciach zrobił jakby "rundkę" po klasie pytając każdego "Czy określasz siebie jako wierzącego, poszukującego, czy niewierzącego?". Ja odpowiedziałem wówczas, że jestem osobą poszukującą. Nie pamiętam jak podsumował nasze wypowiedzi, ale ja na koniec roku, kiedy niestety już było wiadome, że nie będzie nas uczył, odważnie mogłem określić się jako wierzący. To jeden z najlepszych ludzi jakich poznałem w życiu. Teraz mija już prawie 3 lata od zakończenia jego nauczania nas. I nigdy wcześniej nie byłem tak blisko ateizmu jak obecnie. Uświadomiłem sobie, że cała moja praktyka religijna była tylko dla mamy katechetki. Odkryłem, że chyba żyję w bańce religijnej, bo zawsze spotykałem dobrych ludzi związanych z religią. Rozstrzygam w sobie kwestie wiary i staram się określić moje stanowisko wobec nich. Staram się być "Zimny lub gorący, a nie letni" parafrazując tekst biblijny. Czuję, że teraz potrzebuję kogoś takiego jak ten katecheta z drugiej liceum, kogoś niekoniecznie związanego z religią, ale kogoś, kto trochę mnie poprowadzi. Wyszedł z tego taki długawy potok myśli, mam nadzieję, że chociaż jest logiczny i składny.
@karolklementowski90714 жыл бұрын
Bardzo mocny, dobry film. Sam mam taki motyw gadania ''a ci młodzi to be, źli'', choć sam mam 24 lata. Czyż to nie hipokryzja, pewnie tak. A przecież jak się zastanowiłem wiarę wyniosłem z domu, nie z religii w szkole. A moje zbliżenie nastąpiło dopiero kiedy miałem bardzo poważny kryzys, a sam dziś chciałbym iść dalej, ale ciężko zmienić swoje życie. O wiele łatwiej dużo pisać...
@anetatrymbulowicz50354 жыл бұрын
Jesteś potrzebny i Twoje filmiki 😍
@snapeaasnapeaa75064 жыл бұрын
Tomek, jesteś moją Panią Jadzią :) Nie wiem jak to się stało, że Cię zaobserwowałam, chyba któryś z odcinków Szymona doprowadził mnie do Ciebie. Mimo ogromnej różnicy poglądów bardzo Cię cenię. Mam nadzieję, że nadejdzie dzień, kiedy lewak z katolem będą żyć obok siebie, razem czynić dobro. Pozdrawiam Ciebie, Tomku, i Twoich widzów.
@TomaszMikoajczyk4 жыл бұрын
Panie Tomaszu, jak ja Cię bardzo szanuję!
@karolinanowak1484 жыл бұрын
Na początku: Jestem uczennicą, bardzo wierzącą, chodzącą na religię, nie wychowującą się w katolickiej rodzinie. Od pierwszej klasy uczymy się na pamięć "paciorka" i w zasadzie lekcje co roku są podobne, tylko język trochę inny i kolorowanki z Jezusem na pewnym etapie zniknęły (to nie żart, takie mieliśmy ćwiczenia). Oczywiście, omawiamy sobie, jaki był ten Jezus, mówimy o przypowieściach, ale póki sama się nie zaczęłam wiarą interesować, to ja nawet nie wiedziałam czym się różni grzech ciężki od lekkiego, jak się modlić itd.. Brakuje mi tam emocji (jak w zasadzie na każdej innej lekcji) i żywego Boga. Ale uwaga uwaga - czasy ruszyły do przodu. Teraz nie tylko ksiądz czy katechetka nam mówią co roku o tym samym, ale puszczają nam "chrześcijańską paszę". Świetny postęp.
@mateuszgigon37244 жыл бұрын
Spróbuj znaleźć jakieś duszpasterstwo młodzieży. Nie wiem, jakie masz możliwości, np. jak duża jest miejscowość, z której pochodzisz, ale moja wiara (i wiedza o niej) wystrzeliła dopiero w duszpasterstwie akademickim (choć katechetów miałem albo dobrych albo świetnych). Pzdr!
@karolinanowak1484 жыл бұрын
@@mateuszgigon3724 Ostatnio miałam pójść na pierwsze spotkanie, ale z racji, że wtedy liczba zakażeń wystrzeliła do góry, to odwołali. Dzięki :)
@mateuszgigon37244 жыл бұрын
@@karolinanowak148 Mam nadzieję, że dobrze trafisz. Też zdarzają się poryci ludzie w takich miejscach :P
@jolantatokarz97583 жыл бұрын
Brawo pięknie mówisz prosto i zrozumiałe i przede wszystkim Prawdę ❤️🙂Dokładnie zacznijmy od siebie i wymagajmy od siebie i nawracajmy się każdego dnia. Dziękuję Ci za to świadectwo. Muzyka straszna nigdy nie lubiłam takiego czegoś 😁😍Pozdrawiam w Jezusie Chrystusie❤️
@asia11634 жыл бұрын
Mam 22 lata. Jana Pawła II pamiętam głównie przez jego śmierć. Jego ostatnie chwile, pogrzeb... zawsze denerwowało mnie, że dzieciom mówi się o nim głównie przez pryzmat kremówek... Jestem wierząca od zawsze ale mam coraz bardziej dosyć Kościoła... dość tego, co pokazują "katolickie" media, publicyści.... Dość tego, że coraz częściej to czego nauczał Jezus rozmija się z tym czego uczą oni... Mam nadzieję, że niedługo się to zmieni i poprawie. Film wyraża to, co siedzi również we mnie. Dziękuję za ten głos
@gastherr4 жыл бұрын
Sposób nagrania tego materiału to jak dobra rozmowa przy kawie lub herbacie o tym co ważne w życiu. Dziękuję Tomek, że robisz to co robisz.
@yankesinside4 жыл бұрын
To niesamowite jak świat jest nieprzewidywalny i interesujący. Obejrzałem występ człowieka w koszulce w kwiatuszki, który jak sam mówi o sobie jest mało znaczącym youtuberem w kontekście Pana Gonciarza. I co zobaczyłem intelektualną ucztę w której Pan Gonciarz wcielił się w rolę kelnera lecz nie kucharza. Tak to widzę. Oto przykład na to w jaki sposób internetowi celebryci powinni podchodzić do publicznych występów. Nie wystarczy być kelnerem, aby przygotować prawdziwą i smaczną ucztę. Pozdrawiam wszystkich Pan Gonciarza również.
@Nick-ct7hj4 жыл бұрын
Ach, dziękuję Panu, Panie Tomku za to, że jakoś tak w czasach tego zamknięcia się w domach, jakoś rozgrzewa Pan moje serduszko i motywuje do działania. 😄
@WiktorBernad4 жыл бұрын
Wow, jeszcze nie widziałem tak osobistego Twojego filmu. Bardzo odkryłeś tu siebie i to jest piękne.
@franekgroch64394 жыл бұрын
Tak, dokładnie tak wyglądało, przynajmniej do czasów mojej zawodówki, ale tylko dlatego że trafiłem na świetnego katechetę, który po raz pierwszy zaczął odpowiadać na pytanie czym jest religia a za tym po co jest, a nie co jest w religii. I to jest jedno z ważniejszych rzeczy, pomylili się co do "tego pytania"
@MaggieMe234 жыл бұрын
Obejrzałam jego film i od razu napisałam w komentarzu, że Pan jest bardzo dobrym kandydatem do dialogu :)
@MichaPyka4 жыл бұрын
Lubię niszowego Tomka Samołyka :-) Dzięki niemu dowiedziałem się o Wirtualnej Choince. Dziś kupowałem czarne "złoto" dla siebie, wiec też zakupiłem trochę dla potrzebujących. W tym roku całe adwentowe oszczędności z podjętych postanowień na ten jeden cel. Nie piszę po to, żeby się chwalić, ale żeby Tomek i inni widzieli, że jego droga ma jak najbardziej sens. Dużo sensu. Tak trzymaj!
@sylwiawojciechow79474 жыл бұрын
Dzień dobry ☺ jestem katechetką, która wierzy i z wiarą głosi Chrystusa. Dziękuję za ten film i Pana dobre, mądre słowa.... Pomogły mi.
@michascaletta13622 жыл бұрын
A ja jestem blackpillowcem, miło poznać.
@Marta_suza19224 жыл бұрын
Dobrze, że taki film powstał 🙂 faktycznie czuć Twoje emocje! Nawet mi się udzieliły i pod koniec łezka poszła 🙂 prawie we wszystkim się zgadzam z Tobą drogi Tomaszu, ale dla mnie zabrakło istotnego wątku. Mianowicie rodziców/opiekunów ludzi blisko, którzy mają ogromny wpływ nie tylko na Twoją wiarę, ale na wszystkie aspekty życia. I to od najmłodszych lat. Najpierw są rodzice, potem szkoła, otoczenie etc. Napiszę bardzo ogólnie, że jeśli oni są świadkami i mają relację z Bogiem to dziecko, które to widzi na co dzień też ma inną swoją bazę do budowania wiary. Potrzebna jest nie tylko rozmowa, ale dawanie świadectwa swoim zachowaniem. Dziecko nie wszystko słyszy co mówisz, ale wszystko widzi. 🙂 O tym wspomniałeś, że jeśli bazą jest skała to łatwiej budować po burzy 😉 Ks Piotr Pawlukiewicz chyba pierwszy publicznie podczas konferencji wypowiedział słowa "seks" i "masturbacja" 😉 co było szokiem w latach '90 😉 Dzięki za kolejny wartościowy materiał, obejrzałam wszystko na Twoim kanale i do niektórych treści wracam wiele razy i rozsyłam gdzie się da 😁 pozdrawiam!
@ChwałaImperiumLechickiemu4 жыл бұрын
Dobre panie Samołyk! Tak trzymać i tylko do apokalipsy wytrzymać już nie daleko. Amen
@Ola94O4 жыл бұрын
dobrze, że długo, bo mądrze :)
@gabrielagawor2034 жыл бұрын
Daje do myślenia. Dziękuję
@thebestauntieanna4 жыл бұрын
Panie Tomaszu, Bardzo dziękuję za ten film i za treści, które Pan przedstawił. Więcej takich nam potrzeba!
@madzia73974 жыл бұрын
To było tak mocne i dobre. Wszystkie uwagi trafione w punkt. Dotknięte te newralgiczne punkty, których nikt nie chce dotykać, a tak bardzo tego potrzeba. Szczerość, prawda, obiektywizm. I ta ogromna pokora i skromność. Poruszone tematy i spostrzeżenia były ogromnie potrzebne. Sama jestem młodą osobą i widzę, że właśnie tak ta relacja Kościół - młodzi ludzie działa. Wiele dzięki temu materiałowi zrozumiałam, zainspirowało mnie to i wlało we mnie jakieś ciepło, ogromnie poruszyło. Potrzebowałam, żeby ktoś wreszcie wypowiedział niektóre rzeczy, o których nikt nigdy mi nie mówił, chociaż chodziłam wiele lat do szkół katolickich. Dziękuję za to bardzo!
@muniolka14 жыл бұрын
Dzięki Tomku! Świetna robota :))
@RacherW4 жыл бұрын
U mnie właśnie religia w liceum wyglądała jak religioznawstwo. Na każdych zajęciach ksiądz obiektywnie, podając same fakty mówił o innej religii/poglądzie filozoficznym i odnosił się do panującej kultury w kraju, gdzie dana religia dominuje. Super sprawa! Mnie to tylko ugruntowało w wierze katolickiej i rozbudowało szacunek dla innych religii.
@JagnaLesna4 жыл бұрын
No dobrze, ale ktora z nich jest prawdziwa? Czy te falszywe sa godne szacunku?
@TheMuszka914 жыл бұрын
Jak Cię słucham to aż mi się chce kochać!♥️
@jakubzagrobelny37314 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten materiał. Spójnie i wyczerpująco.
@Poljanka884 жыл бұрын
Brawo! Konkretnie, rzeczowo, kulturalnie i mądrze 😊
@neptune53794 жыл бұрын
Miałam kilka etapów nauki religii, opowiem o tym, co do mnie przemawiało i ukształtowało: 1. Podstawówka: metoda wymagania ale też łatwych, prostych i przyjemnych rzeczy, było zabawnie ale też mówiono o rzeczach trudnych. Dziecko jednak w tym wieku pamięta głównie zabawne rzeczy, łatwe. Z trudnych pamiętam nauki formułek modlitw - jedyna najtrudniejsza rzecz :-) poprzez rzeczy zabawne mam na myśli jakieś kolorowanie, krzyżówki, wspólne gry oczywiście wszystko na temat chrześcijański. Uczyła cudowna zakonnica. 2. Gimnazjum - podejście księdza do nas było jak przyjaciel z przyjaciółmi. Odpowiadał na wszystkie trudne pytania, mówił wprost, jak człowiek. Mówił o życiu, okazało się wtedy, że ksiądz jednak może wiedzieć o zwykłym życiu bardzo wiele. Było dużo żartów, a także powagi. Nie wymagał nic trudnego na egzaminach jak z biologii/matmy. Zawsze chodziło o nasze wewnętrzne przemyślenia, czasami istotne ważne pamięciowe elementy też były - ale zawsze chciał wiedzieć, czy to rozumiemy. 3) liceum - zaczęło się źle. Był ksiądz, który wymagał od nas jak na studiach teologicznych. Trudno było zdać religię na dobrą ocenę. 4) Potem nauczyciel się zmienił, przyszła katechetka. Jej podejście było: wymagające bo jednak traktowała nas jak dorosłych, jednak podejście miała takie same z resztą jak ksiądz z pkt.2. życiowe, odpowiadała na pytania i pokazywała swoim zachowaniem, swoim życiorysem - jak Bóg jest jej potrzeby. Udowodniła, że żyła tym, o czym mówiła. Uczyła ona również fizyki, więc to nie było tak, że była oderwana od rzeczywistości. Była bardzo doświadczoną osobą z umysłem matematycznym, a potrafiła mówić o małżeństwie w taki sposób, że aż sama zapragnęłam żyć jak ona. I poruszyła każdy trudny temat, nie bała się mówić, nie wstydziła się. Co więc wpłynęło: tłumaczenie nawet najbardziej wstydliwych tematów, umiejętność zainteresowania, silna osobowość, podejście przyjacielskie ale jednocześnie wymagające. Tak naprawdę wszystko, co było najlepsze to rozmowa i pytania. Nie filmy, nie testy - rozmowa na trudne tematy, człowiek starszy traktował nas na równi, jako osoby inteligentne. Był czas na żarty i był czas na powagę. Inne elementy poza szkołą: Zajęcia z własnej woli z chóru, rozmawianie z bliskimi/rodziną o Bogu - omawianie trudnych tematów - również bardzo na mnie wpłynęło. Ale gdyby nie punkt 2 i 4 miałabym trudności później, aby zrozumieć wiarę. Dzisiaj mam 24 lata, wkrótce biorę katolicki ślub. Nie jestem idealna, ale chcę iść w życiu z Chrystusem, starać się. Mam nadzieję, że mój komentarz w czymś pomoże, potwierdzi czyjeś zdanie, udowodni, że da się zrobić to dobrze (lekcje religii). Jestem cały czas wdzięczna księdzu, który mnie uczył podstaw, a także mojej katechetce, która uratowała moją wiarę - pogłębiła ją, abym sama chciała szukać i uczyć się. Wiara to nie jest coś, co się zdobywa raz jedną lekcja religii. To wzloty i upadki, uczenie się Boga i pracowanie nad własnymi słabościami. Cieszę się, że w moim życiu były osoby, które mnie nauczyły tego. Plus dziękuję autorowi filmu, że poruszył ten temat. Mam nadzieję, że księża wezmą to sobie do serca i będą się starać. Będą traktować dzieci, jako osoby myślące, będą chcieli z nimi rozmawiać z cierpliwością i szacunkiem. Często o tym dorośli zapominają, że dziecku też należy się szacunek. Pytania i rozmowy :-) to jest kluczem. Uczyłam dzieci młodsze angielskiego, więc wiem, że gdy traktowałam je tak, jak do mnie podchodzili nauczyciele - chciały się uczyć/zrozumieć.
@joanhos4 жыл бұрын
Dzięki, Tomku! 🧡
@SSebson4 жыл бұрын
Ja miałem z lekcjami religii dobre doświadczenia. Paradoksalnie lekcje religii w katolickiej szkole podstawowej (+gimnazjum) do której chodziłem, były nudne, traktowałem je jak wolną lekcję, natomiast w całkowicie świeckim liceum trafiłem na katachetę z pasją, religia była dla mnie intelektualną rozrywką ze względu na wysoki poziom dyskusji lekcyjnych i zaangażowanie nauczyciela.
@jakubknurek37874 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten materiał. Cieszę się, że go opublikowałeś
@amig92634 жыл бұрын
Fantastyczny materiał. Bardzo wartościowe słowa. Zgadzam się zupełnie z Panem w kwestii edukacji seksualnej czy nauki religii w szkole. Wspominam moich katechetów ze szkoły: najpierw lekcje z młodym księdzem, który sam otwarcie nam przyznał, że on już nas nie nawróci, więc nie będzie się przykładał. W ostatniej klasie spotkałam katechetę, który był zaangażowany, często wchodził z nami w dyskusje i sporo osób - nawet niewierzących, chętnie chodziło na lekcje. Bardzo dobrze wspominam ten czas i tego księdza, tak to powinno zawsze działać :D
@annaamandastyle28474 жыл бұрын
Prawdziwy facet potrafi sie przyznac do seoich slabosci i byc kulturalnym. A Ty jestes super! Brawo!👏👍
@krzysiekm9264 жыл бұрын
Muszę przyznać, że pierwszy raz widzę takie lekko "emocjonalne" wydanie Pana, Panie Tomaszu. I stwierdzam, że dodało to tylko mocy odpowiednim słowom. Widziałem Jezusa ciskającego monetami i przewracającego stoły w świątyni. Piękne. Z Bogiem!
@nimraugRAE4 жыл бұрын
Muszę przeprosić iż kiedyś uważałem że kiedyś uważałem za "katolickiego" kabareciarza. Bardzo ważny i dobry głos. szczególnie ten o emocjach, bo to problem wielu grup
@andrzejskutnik80724 жыл бұрын
Robisz dobra robotę żeby tylko chciano cie słuchać dzień bez Boga dniem straconym
@selja34574 жыл бұрын
Myślę, ze napiszę kilka komentarzy, mam panie Tomaszu nadzieję, że nie utoną jakoś mocno wśród innych :) Bo będę pisać w odniesieniu do kolejnych wątków filmu. Religia w szkole Ja mam takie trzy doświadczenia z trzech etapów nauki, jedno neutralne, jedno negatywne i jedno bardzo pozytywne. Neutralnym jest religia w podstawówce. Nie były to lekcje jakoś wiele wnoszące do mojego życia. Wiedzy z tych zajęć wyniosłam naprawdę niewiele. Nauczyłam się rzeczy, które i tak dostrzegałam (np. cykliczności pewnych wydarzeń w roku liturgicznym lub w jakie święto ksiądz ma jakie szaty), oraz kilku piosenek. Religia była lekcją, którą wszyscy lubili - lekcją luźną, często w formie zajęć muzycznych lub plastycznych przy okazji prób przekazania nam jakiejś wiedzy. Ale tak naprawdę te zajęcia nic do życia nie wnosiły. Gdy kończyłam podstawówkę religia, a także sama wiara wydawała się być dla mnie śmieszna. Stopniowo nastawiałam się na najbardziej skrajną formę gimboateizmu, podpartego dowodami przeciw Bogu, które dziś umiem obalić z lekkim wyśmianiem. Takie tam bajki dla dzieciaczków. Więc tym mocniej uderzyła mnie moja religia w gimnazjum. To były zajęcia z katechetą, twardym, konserwatywnym i bardzo sztywnym. Jego zajęcia opierały się na zmuszaniu klasy do przepisywania formułek z podręcznika, wyświetlania filmów z kategorii "chrześcijańska pasza", wkuwania (na zasadzie ZZZ) schematów, modlitw i zasad, oraz na absolutnym braku dialogu. Legendarna już w tamtej szkole i pośród moich znajomych jest sytuacja mojej próby zaczęcia rozmowy z katechetą - kiedy stwierdziłam, że nie czuję się częścią Kościoła Katolickiego. Katecheta stwierdził, że w takim wypadku postawi mi na koniec roku jedynkę i po co w ogóle rodzice zapisali mnie na religię, skoro tak bardzo się "nie czuję". Inna sytuacja, dość pamiętna dotyczyła tłumaczenia "kim jest ateista". Otóż zdaniem katechety nie jest to osoba, która po prostu nie wierzy w Boga - to osoba, która chce zniszczyć Boga, nienawidzi Kościoła i ludzi wierzących, pluje na nich jadem etc. Gdy kolega się wychylił sprecyzować, że nie każdy ateista jest antyteistą i antyklerykałem ten przekrzyczał go, że nie da się nie wierzyć w Boga bez nienawiści do Kościoła. Dodam tak na marginesie, że z tym katechetą mieliśmy też WDŻWR. Te lekcje nie były prowadzone nawet z perspektywy katolickiej etyki seksualnej - to były wykłady z jego ideologii. Aborcja jest zła bo zła, homoseksualizm to choroba psychiczna i trzeba ją leczyć, transseksualizm to wymysł i widzimisię osoby (dobrze, że się słowem nigdy nie odezwał o antykoncepcji)... No, ale do tego jeszcze potem wrócę. Pod koniec gimnazjum dzięki modlitwie i kontakcie z dwoma wspaniałymi proboszczami z mojej i sąsiedniej parafii (polegającym na słuchaniu ich kazań i wysłuchiwaniu znajomych jak to fajnie ksiądz podchodzi do ludzi) jakoś udało mi się dojść do tego, że jednak częścią tego Kościoła Katolickiego jestem. Ale nie wiedziałam jeszcze jak bardzo chcę być. I tu moje pozytywne doświadczenie :) W I klasie liceum zapisałam się sama na religię choć nie musiałam. Okazało się, że zajęcia będą po okienku, miedzy 15 a 17. Za namową wychowawczyni robiąc po prostu wielką łaskę poszliśmy małą grupką na pierwsze zajęcia... I okazało się, że to lekcja warta czekania i siedzenia do wieczora. Nasze zajęcia mają formę wykładów. Nie musimy prowadzić zeszytów, a nie posiadać podręczników. Nie dostajemy ocen, ksiądz nawet nie sprawdza obecności. Po prostu - przychodzimy na lekcję, siadamy w ławkach i słuchamy kolejnego tematu. Dopytujemy - i dostajemy odpowiedź. Wyrażamy wątpliwości - i są rozwiewane. Nasz ksiądz to wspaniały człowiek. Wesoły, skromny, troskliwy... Czasem przynosi nam ciasteczka na lekcję i rozmawiamy opychając się słodyczami... Zawsze można go o coś zapytać, zawsze pomoże. Proponuje nam i zabiera nas na wyjazdy - całonocne czuwania dla młodzieży, pielgrzymki z rekreacją... Na lekcje przychodzą nawet osoby, które nie do końca się określają jako wierzące - po prostu przychodzą pogadać i spędzić czas. A wynoszę z zajęć dużo. Rozumiem więcej, sama szukam, czasem podsuwam problemy. To dzięki religii w liceum dowiedziałam się o istnieniu Bractwa Małych Stópek, którego misja zmieniła znacznie moje zdanie o aborcji. W końcu pojęłam takie rzeczy jak choćby odpusty xD Naprawdę, religia to w mojej szkole przyjemność. Teraz na zdalnych ksiądz uznał, ze nie będzie prowadził lekcji. Jak stwierdził - obawiał się, że nikt nie wejdzie na zajęcia. A my sami napisaliśmy... tfu, nasza koleżanka, która nawet nie jest zapisana na zajęcia napisała że chcielibyśmy zajęcia online. I mamy. I przychodzimy liczniej niż do sali lekcyjnej xD
@TheOtherRiver4 жыл бұрын
Po prostu, wasz ksiądz jest ŚWIADKIEM swojej wiary - jest prawdziwym uczniem Chrystusa :) Doceńcie to... Pozdrawiam!
@wedrownyniedzwiedz8374 жыл бұрын
W 100% się zgadzam - chodzę do technikum. Księży zawsze miałem bardzo dobrych na swojej drodze edukacji i nadal mam, można porozmawiać z nim o wszystkim :)
@Paulina.S.k4 жыл бұрын
Pewnie wiele by można lekcjom religii zarzucić, ale gdyby nie one, nie byłabym dzisiaj osobą wierzącą 💓 Rodzice dali mi tylko -i aż😉- podstawowe sakramenty, natomiast nigdy nie praktykowali i nie rozmawiali ze mną o wierze. Pierwsze Pismo Święte jakie było w naszym domu, było kupione przeze mnie, z uzbieranych przez samą siebie pieniążków (kieszonkowego też nigdy nie dostawałam). Także może to i był taki po prostu "inny przedmiot" ale dzięki temu, że Pan Bóg stawiał na mojej drodze tak wspaniałe katechetki (tylko przez pewien krótki okres w liceum była to siostra zakonna, ale też niezwykle zakochana w Panu Jezusie), ja poszłam za tym, czego uczyły dalej, a dzięki temu pewnego dnia poczułam namacalnie jak Pan Bóg przytula mnie do Swojego Serca i od tamtej pory już nie mogę odejść, nie mogę zapomnieć, jak bardzo bym nie grzeszyła i błądziła, zawsze wracam... 💝
@blackwoj4 жыл бұрын
Paulinko dzięki 🙏🏻 za Twoje Świadectwo i ważny głos w dyskusji...Trwaj przy Bogu🤗💚
@Paulina.S.k4 жыл бұрын
@@blackwoj Dziękuję 😍🔥💓🙏
@Nadia-ys5yv4 жыл бұрын
U mnie bardzo podobna historia! Religia w szkole ma plusy i minusy, ale nie wiem czy, gdyby nie ona, byłabym teraz tu, gdzie jestem. Bardzo chciałam się wypisać z religii w gimnazjum i nie potrafię powiedzieć czemu, ale tego nie zrobiłam i właśnie wtedy zaczęła się droga nawrócenia. Pozdrawiam!😊
@Paulina.S.k4 жыл бұрын
@@Nadia-ys5yv Chwała Panu! 😍🔥💖🙏🕊️
@marikamalinowa36494 жыл бұрын
Ja też przez religie w szkole średniej stałam się wierząca. Katecheta, choć nie był lotny w prowadzeniu lekcji, ujął mnie tym, że naprawdę szanował każdego człowieka. Jego żona była moja matematyczka i podobali mi się jako małżeństwo. Po 15 latach nadal ich odwiedzam, gdy jadę w rodzinne strony. Oprócz tego do tej pory jestem obecna w swoim własnym życiu jako osoba wierząca. I uwaga! On naprawdę był słabym nauczycielem, nie odwalał byle jak roboty...tylko po prostu był nudny. A mimo to ujął tyle osób. Nie jestem jedyną, która dzięki niemu odnalazła Boga.
@rafapakua70004 жыл бұрын
Żałuję, że pod tym filmem (pod Gonciarzowym tak samo) mogę dać tylko jedną łapkę w górę. Oba filmy dają mi ogromną Nadzieję na dialog. Dzięki za filmik, Panie Tomaszu!
@alicjaalicja24464 жыл бұрын
Super film, dziękuję za świadectwo z własnego życia, bo to najcenniejsze.
@veve18284 жыл бұрын
Zgadzam się całkowicie! Dziękuję za twoją działalność, niesamowicie potrzebna w tych czasach!
@lizaka18633 жыл бұрын
A ja mam z bierzmowania imię Józefa. Obrałam sobie za patrona Dawidowego Ojca naszego zbawiciela. Teraz mamy rok świętego Józefa. Więc imieniny przez cały rok. Zamówiłam mszę w intencji mojej rodziny, głównie rodzice, na 19 marca... W Jego święto. Wierzę że żaden inny święty nie zaopiekowałby się nami lepiej. Z Panem Bogiem i Maryją zawsze dziewicą Panie Tomaszu.
@magdalena76724 жыл бұрын
Panie Tomaszu, otwiera Pan moje oczy na wiele spraw. Bóg zapłać 💝
@a.d.34184 жыл бұрын
W punkt, Panie Tomaszu! Racjonalne podejście do rzeczywistości, obiektywizm, wyważona wypowiedź. Ważny film :)
@martatusiakowska26804 жыл бұрын
Świetny odcinek! bardzo sensownie mówisz i masz charyzmę;-) dobra robota! Chwała Panu! pozdrawiam serdecznie
@derogron2224 жыл бұрын
Wspaniały filmik Tomku ^^, plus nie masz się czym martwić o złość którą mogłeś się ponieść podczas kręcenia tego materiału, bo ja osobiście raczej takowej złości nie zauważyłem ^^. Kocham cię jako brata w Chrystusie i cieszę się że po prostu jesteś :)
@ewelinakurzeja35474 жыл бұрын
Świetna wypowiedź. Masz ciekawe i trafne spostrzeżenia, do tego logicznie poukładane 🙏
@pawezimirski3664 жыл бұрын
To Pan jest inspiracją. Postanowiłem wieczorem czytać z synem(7lat) fragment Ewangelii, jako życiowy drogowskaz.
@kamilkasperkowiak4864 жыл бұрын
Tomaszu, Myślę, że wspólnie z Gonciarzem odwaliliście dobrą robotę. On ukazał wszystkie słabości budowania wiary u młodych ludzi. Ty natomiast ubrałeś to we właściwe słowa. Moja postrzeganie religii miało podobny proces. Być może byłbym zupełnie z innej strony gdyby nie moja żona :). Teraz w dorosłym życiu jesteśmy we Wspólnocie małżeństw i myślę, że dla dorosłych ludzi jest to wspaniała droga do wzmacniania, która powinna być moim zdaniem wspomagana przez księży (tzn. jesteśmy prowadzeni przez księdza (nie z parafii)), ale tutaj już spotykaliśmy się z tym, że powstanie takiej Wspólnoty jest "kłopotem" dla księdza. Warto może poruszyć ten temat kiedyś w jednym z odcinków. Z Panem Bogiem!
@elisabethdabrowska78884 жыл бұрын
Tomek jestes prawdziwym dzieckiem samego Boga i zdobywasz dla Niego ogromna rzesze ludzi. Dzieki Ci za to a nagroda czeka Cie w niebie.
@damianliscom4 жыл бұрын
Pięknie! Myślałem, że posłucham chwilkę, bo nie mam czasu, bo Tomka zawsze dobrze posłuchać nawet przez chwilę, a tu wyważony i merytoryczny głos, mimo, że można było pojechać po merytorycznych i niekiedy być może zamierzonych zabiegach Krzysztofa, bo to jednak medialny tygrys i zna wiele trików. Tak mi teraz przyszło do głowy, że to co Tomasz powiedział, to jak komentarz do ustawy - dopiero wtedy wiadomo, o co w niej chodzi :D
@wzgledemtegocoiowszem1434 жыл бұрын
Żeby ewangelizowac i pociągać do Chrystusa trzeba przede wszystkim być SILNYM. Trzeba dobrze czuć się we własnej skórze, być pogodzonym ze sobą i życiem jakie przyszło nam prowadzić. Do tego też mieć pewien psychiczny komfort, że zrobiliśmy/robilmy dla naszych bliskich wszuystko co w naszej mocy by tez byli silni i dobrze czuli się ze sobą. Nikt kto jest w jakimś emocjjonalnym kryzysie nie będzie dobrym ewangelizatorem.
@vollmond18224 жыл бұрын
Fajne jest to ze jednemu bardziej pasuje przekaz Twój, innemu Ojca Szustaka (to chyba ja) a innym jeszcze cos innego. Fajnie ze robisz to kulturalne, szacun. Powodzenia w prowadzeniu kanału! 👍🏻
@inab16674 жыл бұрын
Tomku, czapki z głów! Dziękuję
@SzymonJanowski4 жыл бұрын
Dobrze, że jesteś panie Samołyku!
@szymmon_02294 жыл бұрын
Losie, aż się bardziej chce... chce się budować po takim filmiku, widać że jest na czym. Dziękuję za podejście do mnie jako młodego człowieka i za pracę jaką Pan wykonuje ❤️
@FLORAZPOLA4 жыл бұрын
Często mamy ochotę nawracać innych słowami, przekonywać ich o miłości naszego Pana opowiadając o Nim. Co zrobić jeśli nie chcą o Nim słuchać? Twoje życie, ten Jezusowy styl życia może być wystarczającym zaświadczeniem o prawdzie, czystości i potędze szczerej wiary w Zbawiciela. Bądź Jego najpiękniejszym obrazem i pozwól innym go oglądać 💜 Dzięki za ten film!!! 🔥
@Paszul4 жыл бұрын
Świetny materiał.... Pozdrawiam
@witbull4 жыл бұрын
“Tylko zachwyceni zachwyca innych”. Ks. Krzysztof Grzywocz
@dominikgoos25754 жыл бұрын
Jakoś nie składne jest to zdanie albo mi się wydaje...
@takayakasia26594 жыл бұрын
@@dominikgoos2575 Bo brakuje polskich znaków: Tylko zachwyceni zachwycą innych
@SZPONY_MAFII4 жыл бұрын
SUPER kanał - SUPER TEMATYKA
@TheKrzy65siek4 жыл бұрын
Tomasz, cieszę się, że mówisz o tym spokojnie. Bardzo mi się podoba ten materiał.
@medrek6664 жыл бұрын
Panie Tomku, to totalnie nie moja bajka, patrzymy na świat inaczej, może nie totalnie, ale jednak. To nie ma znaczenia, lubię zaglądać do pańskiej twórczości, aby wyrawć się z własnej bańki i zobaczyć inny punkt widzenia. Podziwiam formę przekazu, kulturę słowa i dyskusji. Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam
@mateuszsienczewski4 жыл бұрын
Tomku! Szacunek za odcinek! Z prawie wszystkim co mówiłeś totalnie się zgadzam! Natomiast w kwestii katechetów muszę się mocno nie zgodzić. Co prawda nie jestem katechetą, ale moja edukacja potoczyła się tak, że w ciągu 12 lat nauki w szkoła miałem religia z 13 nauczycielami. I mimo, że jestem w Twoim wieku, to moje odczucia są totalnie przeciwne. Spośród tych wielu nauczycieli religii, o większości nie miałem żadnych wątpliwości że są głęboko wierzący. Nie brakowało też tego ciepła i troski, wręcz idącego w kierunku cukierkowatości. Jednak jako przez całą szkołę bardziej wierzący niż nie, te osoby jako 'mój katolicki team' w szkole były raczej źródłem wstydu niż powodem do dumy (uczucie podobne jak Mama odprowadzająca do szkoły - wiesz że chce dla Ciebie dobrze, ale jednak obciach). Zarówno wtedy jak i teraz uważałbym religię w szkole jako totalną porażkę, gdyby nie mój ostatni nauczyciel religii w liceum. Ubrana na czarno, w glanach, z wielkim luzem i dystansem do siebie. Totalnie nie wiem, czy była wierząca. Nie modliliśmy się nigdy na lekcji. Jednak otwartość na zdania przeciwne, umiejętność powiedzenia nie wiem i gotowość do tego aby krytykować głupie wypowiedzi kościoła hierarchicznego, a przy tym racjonalne argumenty pokazujące stanowisko, naukę Kościoła - to był szok. Ale pozytywny. Przejście przez poszczególne dogmaty oraz prawdy wiary i skonfrontowanie ich z medialnym oraz powszechnym rozumieniem - a wszystko to normalnym językiem, bez kościelnej nowomowy. To były najważniejsze lekcje religii mojego życia. Dzięki nim tak na prawdę wiem w co wierzę, niezależnie od tego, co próbuje mi wmówić ktoś w TV czy w koloratce. Nauczyłem się, że wiedza i krytyczne myślenie to rzeczy również potrzebne do wiary. Miarą sukcesu było również to, że na te lekcje z czasem przychodziły również osoby wątpiące i nie wierzące. Rozpisałem się... Podsumowując, wiara nauczyciela nie jest niezbędna (chociaż niewątpliwie pomaga). Kluczowa moim zdaniem jest otwartość na drugiego człowieka, jego zdanie, umiejętność dyskusji (podejrzewam, że to jest potrzebne jeszcze bardziej teraz niż za moich czasów) oraz brak postawy wszechwiedzy i 'kościółkowości". Pozdrawiam i życzę powodzenia w kolejnych produkcjach! Szczególnie ostatnio to świetny lek na moje serce. MS
@sawanderas49914 жыл бұрын
To wszystko jest piękne, mnie ewangelie też poruszają, gdyż czytam często i interpretuje ją, natomiast nie jestem w stanie uwierzyć, że to wszystko jest prawdą, a nie tylko dziełem literackim
@Yo2506533 жыл бұрын
Bardzo słuszna uwaga - i świadectwo. Nie ostoi się wiara bez wiedzy i wyjaśniania tzw. dogmatów, czyli historycznych i rozumowych podstaw wiary - a to się uważa za sztywniactwo i przez to Kościół sam sobie robi krzywdę, lekceważąc naukę religii: te szóstki za nic, te piosenki z gitarą, to odrabianie innych lekcji podczas pobożnych filmików, te masowe bierzmowania na "pożegnanie z Kościołem"... Jeśli wiedza o świecie jest tak bogata i wymaga wielu lat nauki, to dlaczego wiedza o jego Stwórcy, o Bogu miała by być prosta, miła i łatwa? Nie tylko edukacja seksualna jest ważna, nawet nie tylko edukacja moralna, a podstawowej edukacji teologicznej brak jeszcze bardziej i coraz bardziej... Przede wszystkim katecheci, księża, rodzice powinni rozsądnie, a nie tylko atrakcyjnie i emocjonalnie - ale też nie tylko jako świadkowie cudownych uzdrowień i spektakularnych nawróceń - uzasadniać to, o co zapytała owa katechetka p. Gonciarza: że Pan Jezus faktycznie był - i wciąż jest! - i Bogiem, i Człowiekiem, że On naprawdę żył i że wciąż żyje. Jeżeli się w to nie uwierzy w sposób rozumny, to ewangelie czyta się jako zbiór fantastycznych opowiadań - i poza liturgią mało kto je czyta sam dla siebie. Przykłady owszem, pociągają ale nie można wierzyć w czyjąś wiarę. Jeśli więc katecheta, ksiądz, rodzic wierzy rozumnie i umie to uzasadnić, to też będzie "świecił". Nawet wtedy, gdy sam nie jest chodzącą dobrocią, gdy nie jest bardzo miły, atrakcyjny ani popularny. Polecam książki Josepha Ratzingera z cyklu "Jezus z Nazaretu", a jeśli będą zbyt trudne - to najpierw wywiady z nim (np. "Sól ziemi"), a także zapomnianą a genialną, moim zdaniem - książkę Romana Brandstaettera, która jest próbą połączenia czterech ewangelii kanonicznych w jedną literacką opowieść (ten sam tytuł). Można je kupić przez internet.
@marianchrzan85924 жыл бұрын
Nie żałuję ani jednej minuty z tych 33.11! Dziękuję.
@jaasass4 жыл бұрын
Fajnie nagrane... Problem polega na tym 29:49 jak mówisz aby każdy łamał swoje ego, szukał Chrystusa, to każdy ksiadz, katecheta, powie ze to robi i czego Ty człowieku wymagasz od nich... Od systemu Kościelnego?! Sam ucz, to zobaczysz jak to jest.... Strzelam na takie myślenie, by trzeba było podać konkretne rozwiązania, zmiany. Może Ciebie zatrudnia do tego 😉