Przyjemnie jest posłuchac :) Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego co najlepsze w nadchodzącej rocznicy narodzin !
@boguslawxiv16372 ай бұрын
Kolejny świetny materiał , 💪 no i się idealnie składa bo się nad tą kwestią ostatnio zastanawiałem.
@galeonybasni2 ай бұрын
Wszystkiego najlepszego 🎉 I dziękuję za ciekawy materiał
@Igor_TriglavАй бұрын
Dziękuję.
@bartoszrebielak48632 ай бұрын
Idealnie🎉
@janozinski2 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie miłego dnia życząc
@dariuszkandulski2 ай бұрын
Super pogadanka 👍
@andrzejjelinowski15382 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie oraz życzę wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących urodzin .
@kassilarani29482 ай бұрын
No to spóźnione wszystkiego najlepszego, Panie Igorze :) Niech Bogi prowadzą :) Nie mogę życzyć na fb, więc życzę tutaj. Dzięki też za kolejną świetną pogadankę :)
@Igor_Triglav2 ай бұрын
Bardzo dziękuję :)
@PhilipoT872 ай бұрын
Ciekawy temat, dzięki za zwięzłe podsumowanie dotychczasowych wiadomości, czkam na kolejny odcinek .
@tvwhitewolves2 ай бұрын
Pozdrawiam.
@juliakoala1611Ай бұрын
pewnie dlatego , dzisiaj jest tak mało skandynawów , bo od tysięcy lat "cywilizowali" słowian ;)
@Kamil-ob9kt2 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek ze świetną puentą. Wydaje mi się, że powiązanie obcego pochodzenia twórcy z przeznaczeniem posągu dla Słowian jest jak najbardziej możliwe i brzmi realnie.
@Igor_Triglav2 ай бұрын
Dziękuję. Proszę wypatrywać kolejnego odcinka!
@Obserwator992 ай бұрын
Panie Igorze. Hmmm co tak mało subskrybentów? Tematy zacne, przedstawiame z pasją. I chyba każdy Polak winien znać swoje korzenie? Pytania retoryczne oczywiście . Trzymam kciuki i oby Pan nagrywał częściej. Oglądamy z rodzinką.
@Igor_Triglav2 ай бұрын
Dziękuję za dobre słowo. Cóż, miło mieć wielu słuchaczy, ale dla mnie pogadanki to działalność trzeciorzędna, głównie jednak działam na żywo w świecie odtwórstwa oraz pisząc książki i szerzej w wydawnictwie. A na tych mechanizmach społeczno-medialnych trzeba się znać i skupiać. Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam całą Państwa rodzinę!!!!
@Obserwator992 ай бұрын
Dziękuję za odpowiedz. Czy kiedykolwiek jest szansa zobaczyć Pana i ekipę zacnych towarzyszy w pruszczańskiej faktorii obok Gdańska?
@Igor_Triglav2 ай бұрын
@@Obserwator99 Ładnych bodajże paręnaście lat temu byliśmy tam, z moimi Gotami, kręciliśmy materiał filmowy. Szansa zawsze jest, zależy od organizatora i jego potrzeb.
@Obserwator992 ай бұрын
@@Igor_Triglav No tak z Gotami to najbardziej odpowiednie miejsce. Jako ciekawostkę zdradzę że w odległej 19 wiecznej cukrowni odkryto niedawno kolejne gockie artefakty. Wzdłuż Radunii było widocznie kilka gockich osad. No i brzeg był wtedy w granicach dzisiejszego miasta. Wisła jednak naniosła trochę osadu i mamy te nasza Żuławy teraz . Wskazuje się obecnie że to było idealne miejsce do lądowania mitycznych trzech łodzi..Pociśniemy naszych włodarzy i może znów się wydarzy...
@tomskibowski84642 ай бұрын
Ciekawie, bardzo ciekawie, a będzie jeszcze ciekawiej. Badania miejscowe w okolicach odnalezienia posągu mogłyby sporo wnieść. Może się doczekamy?
@lukaszm59712 ай бұрын
Jestem pełen podziwu swobody wypowiedzi. Nie ma przerywników w stylu "yyy", "eee" itd. , itp. Pamięć do faktów historycznych fenomenalna.Chce się tego słuchać,słuchać i słuchać. P.S. Spóźnione,ale szczere STO LAT!!!
@Igor_TriglavАй бұрын
Bardzo się cieszę i serdecznie dziękuję :)
@khaliperius2 ай бұрын
Podobieństwo do rzeźby trackiej z muzeum w Warnie jest bardzo silne. :)
@Igor_TriglavАй бұрын
Dziękuję za spostrzeżenie.
@WojciechSasKierzkowski2 ай бұрын
Temat nomen omen - rzeka bez dna. A może jest tak, że mamy tu do czynienia z wyjątkowym synkretyzmem: bab Wielkiego Stepu + wierzeń Słowian co w tym pasie, na przestrzeni setek lat etno-kotła, nie byłoby czymś zadziwiającym. Spojrzałem właśnie na taką odkrytą w 2022 z Issyk-Kul w Kirgistanie (3 w. p.n.e.) i układ rąk i cała formuła artystyczna jest zadziwiająco podobna. Na jakimś etapie ta forma rzemieślnicza spotkała się z inną wizją kosmologiczną i jest to co jest. W fałszywkę XIX wieczną nie wierzę - za trudne i po nic. Można zrobić ładniej, bardziej pod klienta bo umówmy się - odbiorca owego czasu nie był koneserem z naszą wiedzą i możliwościami porównawczymi. No chyba, że ktoś trzymał klan rzeźbiarzy wielkiego stepu w piwnicy przez setki lat ;)
@Igor_Triglav2 ай бұрын
Dziękuję za głos!
@michachudzikowski13342 ай бұрын
Od czasu tamtych pogawędek doszukałem się kilku analogii, które nie są uwzględniane. Šareni potok idol, wygląda jak górna część ściany z pierścieniem. Stećaki z Jugosławii pokazują korowody ludzi oddzielone poziomymi belkami. Tu mogą też grać Pieczyngowie, którzy gdzieś tam się rozmyli jako etnos. Urodce ze Starego Kazania i inne.
@Igor_Triglav2 ай бұрын
Dziękuję za tropy i wsparcie. Proszę poczekać na najbliższy odcinek. Dla mnie rozmówczyni bomba!
@michachudzikowski13342 ай бұрын
@@Igor_Triglav Jasne, że czekam :) Gdy przeczytałem program tych referatów, może dwa wydały mi się nieciekawe, pozostałe kilkanaście to bomba za bombą :) Muzeum udało mi się pierwszy raz odwiedzić już po wystawie.
@robertajas21992 ай бұрын
Chciałbym zobaczyć te wszystkie tytuły z biblioteczki za Igorem. Nie dałoby się zrobić nagrania w nieco wyższej rozdzielczości?
@Igor_Triglav2 ай бұрын
Haha, jest jakiś odcinek, gdzie "oprowadzam" po swoim gabinecie i bibliotece. Proszę poszukać :)
@michachudzikowski13342 ай бұрын
Chociaż aktualizację, co polecasz i masz nowego na półkach od tamtego czasu. Sporo przecież literatury się pojawia.
@adamdziubanАй бұрын
Lecim z tematem...
@inamina46062 ай бұрын
Szacunek i podziekawania za dobra robote. Ale z reklamami, Kierowniku, tym razem przegiales. Co 4minuty?
@Igor_Triglav2 ай бұрын
Oj, ja nie mam na to wpływu, jak umieszczają. Przepraszam za niedogodności.
@jacekwidor3306Ай бұрын
39:44 Trudno w ogóle sprecyzować jakie to nakrycie głowy, wobec bardzo złego stanu zachowania rzeźby, która zresztą na pewno była wykonana bez detali - może chyba nawet przedstawiać filcową czapkę, najpewniej ogólnie hełm otwarty bez ambicji rzeźbiarza uchwycenia jakiegokolwiek stylu.
@iwopawowski75822 ай бұрын
Już widzę zajazd średniowieczników w komentarzach!
@jankowalski32202 ай бұрын
Dziękuję za materał. Mam nadzieję, że mnie, który nie ma zajawki na prasłowiańszyznę tyko na czystą wiedzę prowadzi Pan prostą drogą:) Bez ideologii. Pozdrawiam.
@Igor_TriglavАй бұрын
Dziękuję za komentarz. Kieruję się pasją i wydaje mi się, że jestem dość krytyczny, co uruchamia filtry zarówno wobec hiperkrytycyzmu, jak hiperoptymizmu. Przedstawiam aktualny stan wiedzy/badań oraz swoje spostrzeżenia a niekiedy i ustalenia.
@dragan2410Ай бұрын
Pan Igor jest debesciak :)
@Igor_TriglavАй бұрын
Dziękuję :)
@bial-2 ай бұрын
Wiem jedno. Germanie go sobie chętnie przygarną. A potwierdzenie szybko się znajdzie.
@alanheraklesalexanderarsal58932 ай бұрын
A może to nie Światowid tylko przedstawienie jakiegoś wodza Słowian. Jeśli wsławił się czymś wielkim i ważnym mógł zasłużyć na upamiętnienie.
@arturos252 ай бұрын
Zabawa dzieci w lepienie bałwana pochodzi z tamtych czasów - bałwany ze śniegu mają hełmy (garnki) oraz dawne uzbrojenie w postaci włóczni (miotły).
@arturos252 ай бұрын
Zachowało się sporo "bab", wykonanych przez Połowców i Prusów, którzy rzeźbili je z kamienia. Ten posąg nie wygląda jak "baba", natomiast przypomina inne dzieła sztuki słowiańskiej, wyobrażające wizję świata, i stąd należy się przychylić, że posąg ze Zbrucza przedstawia istotnie właśnie ją, a nie bóstwo czy też wybitną postać.
@arturos252 ай бұрын
Posągi wodzów to były w całej strefie wpływów koczowników irańskich tzw. b a b y (b a b a = papa, czyli ojciec, przodek), które Słowianie nazywali b a ł w a n a m i (z irańskiego "pahlewan" = bohater).
@arturos252 ай бұрын
"B a ł w a n y" potem misjonarze chrześcijańscy niesłusznie uznali za przedstawienia bóstw i zwalczali, gdy w rzeczywistości były to po prostu świeckie pomniki historyczne.
@undefinednull57492 ай бұрын
@@arturos25Baba jest od bawić (dzieci) tak uważam. b odmienne na w (podobny dźwięk).
@arturos252 ай бұрын
Trzeba nie mieć bladego pojęcia o historii Ukrainy i w ogóle Rusi, żeby wyznaczać jakąkolwiek ostrą granicę między tamtejszymi Słowianami, a koczownikami. Przecież tam silne związki z koczownikami przetrwały do XVIII w.! A sfałszować posągu w XIX w. się po prostu nie dało, bo zwyczajnie nie było takiej wiedzy, która by umożliwiała podrobienie stylu. Nawet dziś to nie wychodzi i podróbki da się rozpoznać na pierwszy rzut oka. Ci, co głoszą takie rzeczy, sami nigdy nie analizowali stylu, w którym wyrzeźbiono posąg, nic o nim nie wiedzą, a wobec tego NIE MAJĄ POJĘCIA, O CZYM MÓWIĄ. Nawet, jeśli próbują pozować na "uznanych rabinów", wypowiadających się z pozycji autorytetu i reprezentujących naukową prawdę. Do tego te teorie spiskowe 🤣... Styl posągu, podobnie jak większości słowiańskich rzeźb kultowych, jest to styl, który początkowo istniał u starożytnych irańskich ludów stepowych. Od nich trafił do ich następców, czyli Turków, oraz do ludów obrzeża, takich, jak Słowianie, Bałtowie czy Celtowie (którzy byli mieszanką górali alpejskich z irańskimi uciekinierami z Niziny Węgierskiej - przypomnę, że pierwotna ojczyzna Celtów to Alpy). Ponadto był jeszcze żywy na drugim planie po chrystianizacji, w sztuce romańskiej. Nie tylko w Polsce (maski z kolegiaty wiślickiej, krucyfiks z portalu kościoła w Starym Koninie) czy Irlandii, gdzie by można się go było spodziewać, ale nawet we Włoszech. Samo podobieństwo stylistyczne posągu ze Zbrucza nie świadczy więc o związkach z koczownikami - poza tymi, które legły u podstaw kultury słowiańskiej jako takiej. Wpływem koczowników jest natomiast niewątpliwie przedstawienie szabli. Zdaje się, że rzeźby koczowników z okresu średniowiecznego przedstawiały w ogóle raczej postacie z kielichami, niż z rogami. No, i były to właśnie te słynne "baby", nie - rzeźby o charakterze religijnym.
@connemaraartania43082 ай бұрын
W Ukraiiiiinie, a nie Ukraaaainie.
@mieczyslawskowronski84622 ай бұрын
> Urząd Bezpieczeństwa Sławian < Imperator Царь Mieczysław Skowroński Ave Cesar ! Sława Sławianie ! Tsar of Slavic People