Panie Łukaszu, proszę założyc w końcu autorski kanał na youtube / podcast!!!! Ile można czekać :D
@agabaka35882 ай бұрын
Profesor Niesiołowski -Spano jest zdecydowanie najlepszym wykładowcą w tej dziedzinie. Ogromna wiedza i zdolności dydaktyczne w idealnym połączeniu.
@likeadeerjakjelen58642 ай бұрын
Tak można podziwiać elokwencję, ale dla kogoś, kto zna Stary Testament, to prawdziwy ból serca słuchać tego, co gość mówi o historii Izraela, odwołując się do źródeł biblijnych, ignoruje podstawowe fakty, nie rozumie ich roli i “gdyba”. Bzdury opowiada ten pan:(
@miczuu922 ай бұрын
@@likeadeerjakjelen5864 Napisz proszę, w którym miejscu popełnił błąd.
@piowil2002 ай бұрын
Czy Jezus był żydem?
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
@@piowil200 Tak, Joshua (bardzo popularne imię wymawiane jako Joszuła) (po grecku Jezus) był Żydem.
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
@@likeadeerjakjelen5864 Właśnie o to chodzi, że badania historyków i archeologów pokazują, że Tanakh czyli Torah, Nevi’im i Ketuvim, przynajmniej to Księgi Sędziów jest w ogóle niewiarygodna historycznie. (Od Ksiegi Sędziów z historycznością też nie jest tak "wesoło").
@pawekosiorek83552 ай бұрын
Uwielbiam słuchać wykładów Pana Profesora, ma Pan niesamowity dar do opowiadania o swojej pracy. Dziękuję
@PKowalski20092 ай бұрын
Serdecznie dziękuję za materiał. Prof. Niesiołowskiego nigdy za wiele :) PS. O, wpływy perskie! Ja o to próbowałem dopytywać i doszukiwać, bo dla mnie oczywiste było, że kontakty były. Ale nikt mi nie odpowiadał.
@MaciekMedyj2 ай бұрын
Zoroastryjskie wręcz. Piekło to jedna z tych naleciałości. A w King James Bible (KJV) jest nawet wzmianka, że - parafrazując - "Cyrus Wielki przekazał Izraelitom, uwalniając ich z niewoli babilońskiej, święty ogień i polecił zapalić go w odbudowanej świątyni".
@dilofozaur2 ай бұрын
@@MaciekMedyj diabeł też (jako Adwersarz). Patrz dualizm perski.
@Jacek-Berbeka2 ай бұрын
Wpływy perskie są ewidentne. Dla mnie ciekawe było, że aniołowie mogą wywodzić się z postaci Spentów perskich. W swoim opowiadaniu Zaratusztra kzbin.info/www/bejne/m3ivi616lsSGhc0 użyłem grafiki przedstawiającej Ducha Dobrej Myśli Wohu Manaha jako anioła. Pozdrawiam wszystkich myślących...
@Tinakrystyna2612 ай бұрын
Serdeczne dzięki za Gościa programu.👍 👍 👍 Prosimy o częstsze zaproszenia Pana Prof.‼️‼️‼️
@halinagozdecka81922 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten wykład, pozdrawiam serdecznie
@BalticBlueSky2 ай бұрын
Dziękuję za udostępnienie wykładu prof Niesiołowskiego-Spano. Tej tematyki brakowało po polsku. Więcej i częściej proszę.
@aszpk86302 ай бұрын
@@Astrotaur xd tak, to wielki spisek Chrześcijan żebyś nie znał prawdy. Niestety z ich klatek uciekli tacy ludzie jak Marcin Majewski czy Niesiołowski i zaczynają nagle nauczać. Spokojnie źli krześcijanie już działają przeciwko temu!
@lukaszszczesny48952 ай бұрын
Mogę słuchać tego człowieka godzinami ❤️
@jarosawkonior74972 ай бұрын
Nic dodać nic ująć pigułka prawdziwej historii i logiki z innymi elementami nauki .
@bartomiejlechicki94422 ай бұрын
Było już ich tysiące i będą kolejni..... Bóg jest jeden i zawsze ten sam... Jest nim Pan, Stwórca,Jezus Chrystus.Pamietajmy że u kresu czasów,wielu będzie zwiedzionych... Najwięcej do powiedzenia mają ci którzy mówią,bo uwierzyli w swój geniusz...a praktyka została pogrzebana.Jak jest w tym przypadku?Pozostawiam to pytanie bez odpowiedzi....Kto szuka prawdy,znajdzie ją,proste...Prawda nie może być namiętnością lecz faktem...Problem tkwi w nieposłuszeństwa lub braku zdolności etc...
@jarosawkonior74972 ай бұрын
@bartomiejlechicki9442 Jezusek Chytrusek jest jedyny w swoim rodzaju bo jako bóg wszechmocny , wszechwiedzący, miłosierny i sprawiedliwy powołuje do stanu duchownego , pedofili , morderców i sadystów to faktycznie coś musi mieć nie teges z tą mądrością, sprawiedliwością itd...itd.... odrobinę logiki proszę a nie bajki z mchu i paproci .
@jolantawittek46462 ай бұрын
Profesor świetnie tłumaczy różnicę między prawdą historyczną a literaturą historyczną i jej znaczeniem.
@timeless54862 ай бұрын
Wyborny wykład😁👍👍👍
@ukaszpika45862 ай бұрын
To fantastyczne, że toczy się tak rozbudowana dyskusja pod filmem, czyli myślimy bracia i siostry, myślimy, zaczęliśmy, tego poprzednim pokoleniom brakowało
@Bokar-mv6jg2 ай бұрын
W jakim sensie?
@jaroslaw46572 ай бұрын
Moze wam, mnie nie...
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy wykład o wiedzy której bardzo brakuje w polskojęzycznej strefie. Bardzo dziękuję.
@magdalenamagdalena9098Ай бұрын
Oho. A jak szeroko na świecie rozpościera się ta strefa ?
@JarekKrawczykАй бұрын
@magdalenamagdalena9098 Ta strefa rozpościera się mniej wiecej na ludzi którzy rozumieją jedynie język polski.
@magdalenamagdalena9098Ай бұрын
@@JarekKrawczyk a to jakaś ujma znać jedynie polski język?
@JarekKrawczykАй бұрын
@magdalenamagdalena9098 Oczywiście, że nie. Natomiast to o czym uczy prof. Niesiołowski od lat dostepne w innych językach. Dlatego właśnie pisałem, że takich informacji brakuje w polskiej strefie jezykowej. Który z innych polskich historyków czy biblistów (z wyjatkiem prof. Majewskiego) robi takie darmowe wyklady w mediach społecznościowych?
@Ninja_fotb2 ай бұрын
wykłady pana profesora Niesiołowskiego Spano są bardzo interesujące
@Tomasz_Kowalski2 ай бұрын
Jeśli jest prof. Niesiołowski-Spano, to na 100% będzie oglądane 👍
@dominikkurek11552 ай бұрын
A jak inny Niesiołowski?
@ukaszpika45862 ай бұрын
Obserwuję z fascynacją swoistą rywalizację o słuchaczy Majewskiego i Spano, obydwaj są świetnymi popularyzatorami wiedzy o narodzinach judaizmu i chrześcijaństwa, prof. Majewskiego jak mi się wydaje zgubi ostatecznie wiara w to co sobie dopowiada do tego czego nie da się udowodnić, ta emocja religijna nie da się pogodzić z nauką, ta emocja wypala, i pozostawia pustkę, jest coś pięknego w człowieku myślącym
@MrZabao2 ай бұрын
Mieszasz dwie rzeczywistości - niepotrzebnie. One zupełnie ze sobą nie konkurują 😊 peace
@demaskatorr2 ай бұрын
@ukaszpika4586, też to zauważyłem. Ale u Majewskiego, to raczej lęk przed utratą pracy, więc musi trochę poświrować od rzeczy czasami, by go Kościół nie pozbawił dochodów.
@januszreczynski66392 ай бұрын
@@demaskatorr🤦
@PKowalski20092 ай бұрын
Majewski wychodzi z teologii, Sapno z historii. Majewski nie wyrzeka się katolicyzmu, Spano... nie wiem, ale się domyślam. Obaj są dobrymi popularyzatorami; obaj są też kompetentni i obaj stoją na gruncie nauki. Możesz na to patrzyć, jako na ładną okazję by widzieć na raz dwa skrzydła sporu naukowego (obie w wersji kulturalnej i kompetentnej).
@pirireis64192 ай бұрын
Nie wiem skąd u wielu tu ucztujących bierze się wyobrażenie o konkurencji m-dzy wielkimi profesorami Majewskim i Niesiołowskim-Spanò. Obaj stoją twardo na gruncie nauki natomiast mówią o nieco różnych rzeczach.
@BarBara810102 ай бұрын
Rewelacyjny wykład. Dziękuję.
@zenia17422 ай бұрын
Ciesze sie ze moge wysluchac wspanialego wykladu Temat ten jest dla mnie priorytetowy .ogolnie przecietny smiertelnik ma spore trudnosci ze zrozumieniem historii Izraela jako narodu wybranego. Dziekuje.
@DanielFrontczak2 ай бұрын
1:22:18 kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość - G. Orwell
@jozefnowak243113 күн бұрын
Dziękuję Panu Profesorowi za świetny jak zawsze wykład czekam niecierpliwie na następne pozdrawiam
@dilofozaur2 ай бұрын
Piękny wykład!
@marcus238124 күн бұрын
👍 Wszystko to prawda, ale ktoś musiał stworzył cały ten "nasz" świat wokół nas. Naukowcy powoli dochodzą do ściany w poznawaniu czy to w skali makro czy mikro bo przekracza to nasze możliwości użycia ogromnych energii do przeprowadzenia doświadczeń a akcelerator powinien mieć średnice naszego układu słonecznego. Trzeba też wspomnieć, że znana nam materia i energia stanowi "aż" 5% całego Wszechświata, natomiast w skali mikro a raczej atto też dochodzimy do ściany bo czym mierzyć czy oglądać tak małe cząstki. Można by tak wyliczać bez końca. Cały czas czekamy na takich ludzi jak Einstein, Born czy Heisenberg aby ktoś taki swoim namysłem pchnął fizykę do przodu.
@pirireis64192 ай бұрын
Niestety wyświetlanych informacji i mapek nie widać, przypuszczalnie oświetlenie jest do niczego.
@marjastasieniek3742 ай бұрын
Chciałabym, żeby Profesor Niesiołowski w tematach, które porusza miał porównywalną lub większą popularność głoszenia wiedzy historycznej, niż profesor Marcin Majewski w głoszeniu wersji teologicznej.
@zxcvbnm29592 ай бұрын
Musiałby rowadzic własny kanał. A Majewski też często wskazuje na nieprawdę zawarta w biblii
@miragatka62632 ай бұрын
Różnica między panami jest taka, że prof Spano to naukowiec, historyk, ktoremu wiara w zadne bostwa nie zaciemnia obrazu i faktow, a prof Majewski to wierzący biblista 😂 mówią o tych samych czasach ale poglądy mają różne więc z nich dwoch to Majewski nie jest rzetelnym historykiem.
@jehoszua_zimmermann2 ай бұрын
Przecież Profesor Majewski nie neguje odkryć historycznych ani nie promuje tezy o nieomylności Biblii w kwestiach historycznych.
@dominikkurek11552 ай бұрын
@@miragatka6263Jest rzetelny, oddziela prawdę historyczną od religijnej
@elvissystemski57672 ай бұрын
Po co?
@dominikkurek11552 ай бұрын
Dawniej nazwisko Niesiołowski mnie odpychało, a od kilku lat przyciąga
@George-kr1de2 ай бұрын
+sadze ze nazwisko kaczynski cie przyciaga
@dominikkurek11552 ай бұрын
@George-kr1de nie zgadłeś
@Nuada_silverhand2 ай бұрын
@dominikkurek1155 mam tak samo
@PKowalski20092 ай бұрын
Oprócz Stefana (kiedyś nie cierpiałem, potem u znałem, że cóż... specyficzny człowiek), jest jeszcze Maciej, który powinien przyciągać ;)
@marcinjanik30422 ай бұрын
Tamten też był profesorem, tylko od owadów.
@ArkadiuszKwiatek2 ай бұрын
Odnosnie zakazu czynienia wizerunku i blednego zrozumienia tego przykazania jest ciekawy wykład ks. prof. Chrostowskiego na gruncie etymologii jezyka hebrajskiego. Polecam. A swoją drogą nie da się rozdzielić historii i teologii
@maciekprochniak95392 ай бұрын
Nie da się nie rozdzielić historii i teologii.. teologia to legendy, bajki.. historia to fakty.
@Joanna-hr6zwАй бұрын
Jaka historia i jej wykładnia takie fakty😀 czytałam cv Pana profesora i tu bym poddała w wątpliwość narrację
@janusztorun87952 ай бұрын
Historia starożytna jest najfajniejsza 👍👍👍👍
@kasthamir21 күн бұрын
Zawsze jest tak że im starsza historia tym ciekawsza bo raz że życie wyglądało coraz bardziej odmiennie od dzisiejszego a dwa że coraz mniej wiemy na pewno czyli coraz więcej jest do odkrycia i można popuścić wodze kreatywnej wyobraźni. Historia średniowieczna jest ciekawsza od nowożytnej, starożytna ciekawsza od średniowiecznej, prehistoria ciekawsza od starożytności, a paleontologia ciekawsza od prehistorii a najciekawsze są początki życia, Ziemi i Wszechświata.
@barbarag33652 ай бұрын
Chrześcijaństwo jest bardzo dobrą religią dla władców. Propaguje pokorę i posłuszeństwo. Nagroda czeka w życiu przyszłym. Buntownika można ukarać w imię wymyślonego bóstwa.
@annasliwinska946Ай бұрын
"Czytamy, ale się nie cieszymy"- tekst cudny.
@KT-tj8dw2 ай бұрын
Udało mi się ostatnio zdobyć książkę pana profesora!
@irenawieczorek7321Ай бұрын
Uwielbiam słuchać przekazu profesora .Bardzo ciekawie opowiada.
@grzegorzjankowski-oc1ebАй бұрын
Pan Profesor, zawsze fajnie słyszeć, nawet po czasie
@teresatararuj-skala29292 ай бұрын
Dziękuję za wspaniały wykład
@ewasulima78342 ай бұрын
Miłość dobro radość życzliwość niesienie pomoc drugiemu człowiekowi zupełnie nie ma nic wspólnego z biblią😮im więcej czytasz studiujesz tym bardziej gubisz się w wierze😂każda religia każdy rząd chce kontrolować Ciebie dlatego zostały stworzone🎉a ty człowieku sam musisz znaleźć drogę do Boga ❤praca nad sobą oczy i umysł otwarty i najpiękniejszy dar od Boga bycia Potrzebnym dla drugiego Człowieka 😊❤
@ewagorecka7224Ай бұрын
ludzie jednak są różni..i dobrze jest, kiedy mają prawego nauczyciela ( przywódcę) .. a czy tacy są?...a jeśli już,to nie są dopuszczani by uświadamiać ludzi
@andrzejpolaczek8023Ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję 🙏♥️🤗
@MaciekMedyj2 ай бұрын
Niektórzy śmieją się z turbosłowianizmu, no dobra, ja też, ale jak mamy się śmiać z TURBO, to zacznijmy od Izraelitów.
@user333u32 ай бұрын
Każdy nacjonalizm jest śmieszny jesli się dobrze zastanowić.
@Bokar-mv6jg2 ай бұрын
@@user333u3 Jeszcze trzeba wiedzieć czym jest nacjonalizm, gdzie i dlaczego powstal i odrozniać go od np szowinizmu. Ile narodow, tyle nacjonalizmow, ale wątpię aby ktorys był śmieszny.
@miczuu922 ай бұрын
@@Bokar-mv6jg No ten żydowski mało śmieszny, kiedy jest na poziomie nazizmu, innych ludzi mają za zwierzęta.
@Bokar-mv6jg2 ай бұрын
@@miczuu92 I to jest śmieszne? Judaizm jako ideologia to czysty rasizm, zgadza się, ale to malo smieszne.
@elvissystemski57672 ай бұрын
@@Astrotauri wice wersja. Racjonalizm odmawia wierze prawa do prawdy, przejmując nad nią monopol. // Widzę, że odpowiadam Panu w kolejnym wątku. Pozdrawiam
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
Dla zainteresowanych, kanał MythVision właśnie opublikował wywiad omawiający badania historyka dr. Gad Barnea który dowodzi, że Mojżesz to postać wymyślona w IV w. p.n.e.
@ewagorecka72242 ай бұрын
nie sądzę, natomiast to on właśnie postawił sobie zadanie wprowadzenia tej grupy ludzi w religię przez siebie tworzoną.pewnikiem jest tu istnienie jedynego Boga jako Stwórcy, reszta zaś jest zaczerpnięta od Egipcjan i zmodyfikowana na użytek stworzenia potęgi Żydów..( to tak w skrócie)
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
@ewagorecka7224 Na jakiej podstawie Pani "nie sądzi"?
@januszlepionko2 ай бұрын
Dlaczego nie-Egipcjanie mieliby sobie wymyślić proroka o egipskim imieniu?
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
@@januszlepionkoA jakie imię mieli sobie wymyśleć, słowiańskie!? W wczesnych egipskich źródłach jest opisany Mojżesz, to imię pojawia się bodajże 5 razy w różnych źródłach, tylko że żaden z nich nie ma charakterystyk biblijnrgo Mojżesza. Jest na przyklad jeden Egipcjanin Mojżesz który ma misję stworzenia egipskiego osadnictwa na terenach Palestyny i zakłada tam osadę. To nie jest tak, że Kannanici, w tym protoplaści Hebrajczyków którzy Stalin się z czasen Yahwistami nie mieli kontaktów z Egiptem, czy ich grupy nie mieszkały w Egipcie. Mobilność w epoce brązu była spora, a Egipt był państem tak atrakcyjnym jak dzisiaj jest dla imigrantów atrakcyjna Unia Europejska. Tylko, że nie było tam dużej populacji Kananejczyków, tym bardziej w niewoli, a jeszcze tym bardziej która z Egiptu uciekła, a co dopiero podbiła Palestynę wybijając tantejszą ludność. Przeniesieni do Babilonu Hebrajczycy przecież mieli świadomość istnienia Egiptu będącego jednym z centrum cywilizacji tego okresu.
@januszlepionko2 ай бұрын
@@JarekKrawczyk « pojawia się bodajże 5 razy w różnych źródłach, tylko że żaden z nich nie ma charakterystyk biblijnrgo Mojżesza. Jest na przyklad jeden Egipcjanin Mojżesz który ma misję stworzenia egipskiego osadnictwa na terenach Palestyny i zakłada tam osadę.» - Proszę więc o namiary na te źródła. Zwłaszcza to mówiące o Mojżeszu, który dostał misję stworzenia egipskiego osadnictwa na terenach Palestyny.
@karolw.52082 ай бұрын
Dziekuje za te historyczna uczte.
@leszekmachalski53142 ай бұрын
Nie podniecałbym się tak archeologią. W Polsce jest ważny zabytek niemieckiej fabryki mordowania ludzi - Auswitz znany dziś jako Oświęcim, mylony obecnie przez znanych ludzi jako " polski " obóz. Dodając gorliwe zapędy Niemców i Austriaków o amnezji na tamte wydarzenia, za jakiś czas (oby nigdy) obozy na obecnej ziemii polskiej będą polskie. Jeśli za 2000 lat jakiś archeolog " dobrze " przypisze miejsca do narodowości to mamy jak w banku zbrodnicze polskie obozy mordowania ludności europejskiej . Empiryczność czasami działa w okrutny sposób. Często wygodnictwo i chęć zaskoczenia powala niewinnych.
@raskolnikov00742 ай бұрын
Uwielbiam, jak się drażni tym tępych nacjonalistów. "Polski obóz zagłady" - i ten szczękościsk i te zaciśnięte piąstki :-)
@ketridcarsultyal738Ай бұрын
Zwłaszcza że to Niemcy najczęściej drażnią, a ich fundacje finansują u nas tęczowe campusy proniemieckiej partii rządzącej, której premier dostaje najwyższe odznaczenia niemieckie - order Karola Wielkiego..
@grazynawisniewska920128 күн бұрын
Obóz zburzyć!
@Dominik777762 ай бұрын
Bardzo dziękuję za wykład. Szkoda że pan Łukasz nie ma swojego kanału na KZbin, jak doktor Majewski. Takie wykłady to uczta dla uszu i rozumu. Prawie po 20 latach bycia religijnym dałem sobie spokój z jakimikolwiek bogami. Pozdrowienia
@dominikkurek11552 ай бұрын
Po 20 licząc od kilkulatka?
@Dominik777762 ай бұрын
@ dokładnie 18 lat od 35 roku życia
@olarcheo2 ай бұрын
Trzeba poczekać 4 lata. Jak Niesiołowskiemu skończą się kadencje na Wydziale Historii UW to może wtedy zajmie się internetami. Przynajmniej taką mam nadzieję.
@aszpk86302 ай бұрын
Wstąp bracie do klasztoru wyznawców Innosa, przyjmiemy cię z otwartymi ramionami.
@ewagorecka7224Ай бұрын
Boga można poznać (a raczej Stwórcę) tylko poprzez rozwijanie świadomości.. STWÓRCA to nie przedmiot, nie historią i nie nauka nie religia..
@Zielonawarszawa2 ай бұрын
dziękuję
@szymonpv43102 ай бұрын
Jak zwykle w formie
@elas57972 ай бұрын
wow, wincej, wincej wiedzy dla ludu pracującego co nie ma czasu na dochodzenie sensu
@_yt_40812 ай бұрын
Szkoda że prezentacji nie wklejono inaczej. Nic nie widać. Bez sensu.
@ArturArthurus29 күн бұрын
To prawda myślę że każdy z nas to widzi. I prawdopodobnie nie było jakiejś technicznej próby generalnej bo wtedy może wyłapano by ten mankament
@thebill12142 ай бұрын
Czy tylko mi się wydaje czy ten wykład już kiedyś widziałem na yt? Mam na myśli to że to chyba nie jest jakieś nowe wystąpienie tylko reupload starszego wykładu, mimo to polecam każdemu świetne źródło wiedzy dla zainteresowanych
@marekkubala72542 ай бұрын
Możliwe, że widziałeś podobny wykład wygłoszony gdzie indziej. Ale zawsze warto sobie utrwalić.
@piotrpmkk95362 ай бұрын
57'Ale prelegent nie przedstawia faktów tylko swoje insynuacje - które TEŻ są wiarą
@Joanna-hr6zwАй бұрын
Tak jest👍 Pan Historyk powinien wziąć udział w debacie z no. Ks Chrostowski, który czyta w oryginałach?
@ketridcarsultyal738Ай бұрын
On nawet w to nie wierzy, bo sam mówi, że to jakaś tam prawdopodobna interpretacja ze szczątkowych danych. Naukowcy za 20 czy 30 lat mogą wyśmiać te ustalenia i stworzyć nowe teorię
@butolino2 ай бұрын
To naprawdę interesujące, że ludzie uważają, że to akurat oni urodzili się jako wyznawcy jedynej prawdziwej religii. Nie przyjmując do wiadomości, że każda religia została wymyślona przez człowieka jako próba wytłumaczenia niezrozumiałych praw natury oraz narzędzie do przejęcia kontroli nad innymi ludźmi.
@Dominik777762 ай бұрын
Bardzo dobra uwaga. Pozdrowienia
@michalmi9442 ай бұрын
Każdy z nich ma jedynie prawdziwą
@dominikkurek1155Ай бұрын
Kontroli w pozytywnym społecznie celu
@dorotazawadzka9451Ай бұрын
Świetny wykład!
@grzegorzburszta97782 ай бұрын
Dziękuję panie Łukaszu
@kasthamirАй бұрын
37:20 widzę tu analogię z próbami nakłonienia Afroamerykanów do powrotu do Afryki z której ich przodkowie zostali wywiezieni jako niewolnicy. Nie wiem ilu skorzystało (jeśli w ogóle ktoś) ale na pewno nie była to oszałamiająca liczba.
@ketridcarsultyal738Ай бұрын
Z pomocą Usa założyli Liberię i było to jedyne "niepodległe" państwo Murzynów w tamtej części Afryki. Usa gwarantowały, że żadne mocarstwo europejskie nie uczyni Liberii kolonią.
@WojtekWojtelePrażyn2 ай бұрын
Ciekawy wykład. Czy Pan profesor nie sądzi, że judaizm czerpał z Zaratusztry, tak jak to jest opisane tutaj: kzbin.info/www/bejne/oamQhKhtopZ7iqM Są 2 wersje tej historii (druga, którą wolę jest napisana archaicznym językiem: kzbin.info/www/bejne/m3ivi616lsSGhc0 ). Szczególnie frapuje mnie Epilog tych historii, który jest w opisie pod nimi. Sprawdziłem źródła historyczne i faktycznie Zaratusztra mógł żyć grubo przed powstaniem judaizmu. Czy można prosić o odniesienie się do tej kwestii zarówno Pana profesora, jak i słuchaczy? Pozdrawiam serdecznie.
@oskarkasanji21642 ай бұрын
To jest oczywiste, że Judaizm czerpał z Zaraszutrianizmu. Ów ostatni był a) starszy (co najmniej XII wiek p.n.e.), b) był pierwszą i jedyną w owym czasie religią monoteistyczną.
@WojtekWojtelePrażyn2 ай бұрын
@@oskarkasanji2164 A chrześcijaństwo czerpało z Judaizmu… I koło się zamyka
@elvissystemski57672 ай бұрын
@@oskarkasanji2164dwie uwagi. 1. Echnaton, wiek xiv. Wiem, że monoteizm nie zakorzenił się. 2. Nie wiemy, jak wyglądał wówczas zaratustrianizm. Gdyby poddać go silnej krytyce historycznej, jak tutaj judaizm, to różne poli kwiatki mogłyby powychodzić. Inna rzecz, że Abraham (xviii wiek) jest w tym wyeodzie odrzucony.
@tomasztomasz32562 ай бұрын
Jestem ciekawy trzech kwesti: 1 Jakimi językami włada biegle Pan Profesor? 2.Według Profesora, czego dowodzi "brak dowodu"? 3 Czy według Profesora pojęcia: nieznane, nieprawdopodobne, nielogiczne są synonimami pojęcia niemożliwe?
@lucjawit27742 ай бұрын
Wybitny znawca tematu.
@seastian2 ай бұрын
W chrześcijaństwie to przykazanie, o którym mówi prowadzący dalej funkcjonuje tak samo w judaizmie. Prowadzący myli kontekst i mówi o katolickim podejściu do dziesięciu przykazań. Zresztą nawet w bibliach katolickich ono nie zostało usunięte, tylko ze względów teologiczno-biznesowej uczą wiernych skróconej wersji.
@Bokar-mv6jg2 ай бұрын
Jakiż biznes za tym przemawia?
@seastian2 ай бұрын
@ handel dewocjonaliami i biznes pielgrzymkowy.
@Bokar-mv6jg2 ай бұрын
@@AstrotaurMnie niezmiernie dziwią glosy ludzi nie rozumiejących podstawowej kwestii - katolicyzm to nie judaizm, lecz religia nie tylko odrębna, ale antagonistyczna wobec judaizmu. Odrzucająca jego prymitywizm, mająca wlasne załozenia i zgodnie z nimi wlasną interpretację Pisma. Dzięki temu mamy wspaniałe sztuki jak malarstwo czy rzeźbę, ktore zapelniają galerie, muzea, miejsca publiczne i nasze domy. Czy ktos z was wyobraza sobie, czego by nie bylo, gdyby zastosować literalnie zapis tego przykazania? Na szczęscie tak się nie stało i europejska cywilizacja mogła swobodnie się rozwijać, osiągając poziom ktory dziś jest wyznacznikiem dorobku calej ludzkości.
@elvissystemski57672 ай бұрын
@@AstrotaurPan Jezus = Bóg się wcielił. Widziano go jako człowieka i w postaci przebóstwionej - na górze przdmienienia, po zmartwychwstaniu. Ikonoklazm przestał mieć sens. Choć był prawnie narzucony, jak u Żydów: w Bizancjum, chyba VIII w., u protestantów : xvi w.
@pankamerzysta2 ай бұрын
Czyżby prof. Nie zgodził się na wrzucenie choćby jpegow z prezentacji? Bo nawet ujęcia na ekran są przeeksponowane.
@JacekWysocki-o2i2 ай бұрын
Panie Profesorze, proponowałbym zamiast rzymskiego określenia ziemi Izraela ('Erec Israel') - "Palestyna" - od Filistynów, trochę jak "plastelina", prawda(?), - używać neutralnego, acz biblijnego określenia "Kanaan". Pozdrawiam, skromny 😂Doktorant. P.S. Król Judei - Herod Wielki - był niezlym architektem.
@brttification2 ай бұрын
Kolejny zajmujący wyklada Pana Profesora. Głębia akademickiej perspektywy opowiedzianej w przystępnej, żywej i pasjonującej narracji. Najsłabszym elementem chyba prowadzący, wyraznie nie dorasta. Ale też nie ma się co dziwić, poprzeczka wysoko.
@megimac372919 күн бұрын
Czy moglibyście Państwo udostępnić mapki prezentowane przez profesora?
@jwnysa6 күн бұрын
Finally , someone has courage to say it👍
@אלישגיב-צ9וАй бұрын
Muzeum Izraela w Jerozolimie w zeszłym miesiącu otrzymało od amerykańskiego darczyńcy zbiór ponad 1200 srebrnych monet z okresu perskiego. Wśród nich są najstarsze znane pieniądze z terenu Ziemi Obiecanej oraz numizmat uznany za najstarszą żydowską monetę.
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
Jak można wierzyć w biblijnego Boga Żydów czy chrześcijan, kiedy jest jasne jak słońce, że biblijny Mojżesz nie istniał (Abraham też) stanowi wielką zagadkę przełomu XX i XXI wieku.
@marcinnoga20192 ай бұрын
zagadke? ciekawe dla kogo, w 99% przypadków ktoś wierzy w jakiegoś boga i wypełnia dane rytuały dlatego, że jego rodzice wypełniali te rytuały, ot i twoja wielka zagadka rozwiązana
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
@marcinnoga2019 Z jednej strony tak, ale moi rodzice i dziadkowie, i spora część rodziny, i spora część bliskich przyjaciół wypełniała do śmierci czy nadal wypełnia te rutuały. Może gdyby wprowadzić ten okres i temat to zajęć historii w szkolach, zrobiło by się lepiej. W każdym razie zrobiłoby się ciekawiej na lekcjach z religii ;)
@PKowalski20092 ай бұрын
Myślę, że spoko. Ja mogę uznawać władzę prezydenta Krakowa, mimo że smok wawelski nigdy nie istniał ;) OK, nieco przesadzam, ale to wszystko będzie zależało od rozumienia religii. Możesz wierzyć w JHWH, nie wierząc w historyczność opisów Jego objawienia. Przepraszam za grube porównanie -- możesz wierzyć w Matkę Boską nie uznając objawień w Medjugorie.
@ukaszpika45862 ай бұрын
@@PKowalski2009 ale to jest esencja chyba tych naszych rozkmin: rozróżniać to co wiemy od tego w co wierzymy; wierni w swojej masie w ogóle sobie tym nie zaprzątają głowy
@piotrnowik2 ай бұрын
A Mahomet, Budda, Luter istnieli?
@piotrpmkk95362 ай бұрын
też dziękuję, jednak warto by zadbać aby do internetu przygotować możliwość zobaczenia tego co jest wyświetlane na tablicy.
@BenickiMediaАй бұрын
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury, czy naprawdę tak Ciężko było poprosić o slajdy i wkleić je do filmu? 🤦♂
@marjastasieniek374Ай бұрын
Zainteresowanym podaję link do najnowszego wykładu Prof. Niesiołowskiego o historycznym i ewangelicznym Jezusie kzbin.infoE8sUFdBR28w?si=oIYwkNMbSTrPjW9A A przy okazji Świąt Bożego Narodzenia można poznać ich genezę i inne wykłady o początkach chrześcijaństwa na kanale historyków : kzbin.info/www/bejne/hIi1qamlqMSkj9ksi=lttl4l58thQfVyk-
@ryszardbaran39302 ай бұрын
Profesor ks. Teolog Majewski, stwierdza że ostatnie tłumaczenia pism Egipskich czy to prawniczych czy z księgi Mądrości wykazały że w większości zostały zapożyczone zapożyczone przez żydów II powielone w bibli
@PKowalski20092 ай бұрын
1) Wydaje mi się, że Majewski jest świeckim teologiem ;) 2) Nie wiem, gdzie takie datowanie u Majewskiego. Nie wykluczam, ale wydawał mi się bardziej konserwatywny, czyli datował raczej na VI wiek ;)
@wesluk26082 ай бұрын
Sa pewne podobienstwa. Ale zachecam do samodzielnego porownania obu tekstow. Roznic jest o wiele wiecej. Bylem bardzo roczarowany prof.Majewskim bo przedstawil to tak ze sa to bardzo podobne teksty.
@krystynadabrowska4719Ай бұрын
Skoro nie był Królestwa Dawida czy Salomona, wobec tego na kogo nastąpiła napaść Babilonczykow, zburzenie Świątyni w Jerozolimie i wzięciu Żydow do niewoli babilońskiej????
@drizztgryz2 ай бұрын
Kiedy profesor będzie w Gdańsku?
@51vbxqed2 ай бұрын
No właśnie, kiedy?
@peter131352 ай бұрын
@@51vbxqedBędzie jak tylko wróci z Kalisza.
@piotrnowik2 ай бұрын
Prościej jest wyjaśnić, jak powstało chrześcijaństwo albo zbrodniczy islam.
@Ludka-ru1bx2 ай бұрын
Źródła - niestety nie weryfikowane - piszą, że pierwotnie Jahwe to nikt inny jak wódz/wojownik jednego z dawnych plemion pustynnych. Panował wtedy zwyczaj utożsamia nią bohaterów z bogami/zesłańcami bogów itd. Stąd ten dawny bohater uzyskał miano Boga i zaistniał. Nic nadzwyczajnego.
@PKowalski20092 ай бұрын
Nie spotkałem w poważnych źródłach. Jakiś JHW(H) pojawia się u plemion gdzieś na Synaju (tam gdzieś zauważają istnienie takiego kultu Egipcjanie). Skąd się bierze w Palestynie -- nie wiadomo. Podejrzewa się kontakty handlowe. (Ja bym optował za Mojżeszem, ale jak relacjonuję co mówią, no to relacjonuję.) O dawniejszych źródłach JHWH nigdy nie słyszałem.
@Ludka-ru1bx2 ай бұрын
@PKowalski2009 trudno o materiały źródłowe. Popalone biblioteki. Do biblioteki watykańskiej mają dostęp tylko uprzywilejowany, tak jak i wewnętrzne biblioteki kościelne, nie są dostępne dla świeckich. Wszystko tajne przez poufne.
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
@@Ludka-ru1bxCzyli tymi Pańskimi źródłami są informacje wyciagnięte tak na prawdę z "czterech liter".
@Ludka-ru1bx2 ай бұрын
@JarekKrawczyk nie. Nie weryfikowane czyli nie poparte fizycznymi dowodami jak np mityczna Troja. Póki Scheliman jej nie odkrył, była miastem z mitów. Tak samo jest i w tym temacie.
@Ludka-ru1bx2 ай бұрын
@@JarekKrawczyk nie ma żadnego fizycznego dowodu na powstanie kultu Jahwe. Są to tylko badania sięgając wstecz, dotyczące zasięgu, języka itd. I to daje pewne informacje. Jeśli uważa pan że nie mam racji proszę mi podać twardy dowód na istnienie Jahwe-Boga. Ew zaprzeczenie mojej wiedzy. W kontrze, a nie stwierdzenie że z nosa snuję teorie.
@Ludka-ru1bx2 ай бұрын
Co do chrześcijaństwa to najbliższy korzeniami jest mu kościół egipski. A judaizm doszedł potem w doczepce że swoim starym i nowym testamentem. Że względów - tak sądzę - politycznych. To samo przecież zadziało się u nas. Chrześcijaństwo wprowadzono wypierają eodzimą wiarę właśnie z tego powodu. Zostało narzucone siłą.
@ewagorecka72242 ай бұрын
Dokładnie
@michalmi9442 ай бұрын
Skąd to wziąłeś? Chrześcijaństwo to adaptacja Judaizmu Świątynnego dla gojów przez Pawła(Szawła, Saula). Judaizm Rabiniczny to adaptacja tego samego judaizmu przez wygnanych z Palestyny .ydów
@marial79972 ай бұрын
A owszem, tym razem np. ja jestem nowa 😊 Pozdrawiam.
@sempermalus26742 ай бұрын
Tak tylko na marginesie Piastowie nie wiedzieli, ze są Piastami. Próżno szukać tej nazwy przed XVII, czy XVI wiekiem.
@dominikkurek1155Ай бұрын
A jak się nazywali?
@sempermalus2674Ай бұрын
@@dominikkurek1155 Dom (panujący) Książąt Polskich, panów przyrodzonych.
@dominikkurek1155Ай бұрын
@@sempermalus2674 Ciekawe, nie pamiętam, by.w szkole mówiono, że np. Kazimierz Wielki nie uznawał (legendarnego) Piasta za założyciela dynastii.
@bazejzgrzedek87992 ай бұрын
👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌
@ewalewandowska66062 ай бұрын
Ale facet ,co za wiedza. Dzięki
@Dasza222 ай бұрын
Polecam dodatkowo kanał prpf. Marcina Majewskiego duzo wyjasnia i historycznie i kulturowo w kontekscie ST ;)
@zbyszek29512 ай бұрын
Czy był wprowadzany czy nie, nie ma znaczenia w porównaniu z faktem, że teraz, jest nie dość że wprowadzany w życie, to jest wprowadzany literalnie - jota w jotę jak zapisano w księdze powtórzonego prawa - co międzynarodowy trybunał sprawiedliwości nazwał zbrodnią przeciwko ludzkości.
@DanekR2 ай бұрын
Myślę, że zawodowy religioznawca bez zabarwienia wiary religijnej napisałby podręcznik do religioznawstwa w podobnym tonie, czyli: "Biblia" to w przeważająej części bajko-legendy w stylu "Wiedźmina" czy "Kajka i Kokosza", włącznie z historiami o Jezusie. Zatem "pa pa" Kościele ze swoimi praktykami i wiarą ;)
@DanekR2 ай бұрын
PS Tylko gdzieś tam po cichu przeplata się słówko "prawdopodobnie", "według mnie" ;) Czy w podęczniku też by Pan prelegent tych słówek użył? ;)
@przjusАй бұрын
Fajne ale za krótkie 😉
@BardzoPowaznyUzytkownik2 ай бұрын
Fajny wykład, bez religijnego pierdololo.
@ewasoowinska12352 ай бұрын
Jako chrześcijanka z przyjemnoscią słucham informacji historycznych. Zarzuca się polskiemu katolicyzmowi,że jest zacofany i zabobonny oraz,że odbiega od chrzescijaństwa.
@Bokar-mv6jg2 ай бұрын
A jesteś katoliczką?
@vspxjuliaa2 ай бұрын
Powiedzieć 'chrześcijanin' to jak nic nie powiedzieć. Jest ok. 41 tyś denominacji tego wyznania. A to tylko te zarejestrowane.
@michalmi9442 ай бұрын
Którego chrześcijaństwa z dziesiątków tysięcy sekt, denominacji?
@marcomaniac79792 ай бұрын
Dlaczego Theorie utworzone ze zlepkow i z pustego mialyby byc wiarygodne …sa to tylko czyjes domysly, a wiec nie fakty . Poza tym pierwsi chrzescijanie szerzyli chrzescijanstwo nie przemoca i sila , ktorej nie posiadali,lecz moca slowa i wiary.
@jarkogonzo74322 ай бұрын
1:24 - "Pan to tak tutaj szczegółowo przedstawił - i ja się z tym zgadzam". O łaskawco! Bo mógłby się z prof. Niesiołowskim nie zgodzić. I naucz się człowieku mówić wolniej, bo cię nie można zrozumieć.
@elvissystemski57672 ай бұрын
A to nie można być nieprzekonanym? Jakiś totalitaryzm?
@kkacpersky2 ай бұрын
Nie zgodzę się z twierdzeniem, że Królestwo Dawida czy potomkowie Dawida nie istnieli ,gdyż Stela z Tel Dan sprzed 2500 lat, odnaleziona w latach 90 opisuje wojnę z „Królestwem/Domem Dawida” z perspektywy Aramejczyków. Jest to dość ważna pozabiblijna wskazówka, że istniało tam państwo z którym Aramejczycy toczyli wojnę.
@dominikkurek1155Ай бұрын
Dom Dawida nie musi oznaczać historyczności tego biblioteki jego władcy. npm nasi piastowscy książęta sądzili, że wywodzą się od Piasta Kołodzieja
@joachgluecklich6818Ай бұрын
pan mowi o palestynie. palestyna wowczas istniala czy to tylko po to aby ludzi wprowadzac w blad?
@doppler99999911 күн бұрын
Niestety z żalem wysłuchałem wykładu. Z żalem, gdyż to co usłyszałem brzmi jak usilne naginanie interpretacji faktów pod zadaną tezę. Kompletnie została pomięta kwestia napisania na nowo ("przetłumaczenia") tekstów Tory po Niewoli Babilońskiej.. Kompletnie brak odniesienia do historii starotestamentowych, które są kompletnie bez sensu dla narracji, którą Pan wkłada w usta przywódców. Brak odniesienia do wydarzeń historycznych potwierdzonych w Biblii. Niestety wykład nie brzmi naukowo w takim sensie, że nie widać solidnego warsztatu, wyjścia od zera i przyjmowania jedynie wiarygodnych wniosków. Na zdrowy rozsądek nawet z tego co Pan mówi widać, że może być wiele różnych interpretacji - niekoniecznie politeistycznych. A przecież mamy cały zestaw innych przesłanek. Mamy liczbą gramatyczną pluripotentną, która odnosi się do jedynego Boga o wielu możliwościach, mamy nazwy Boga Jahwe - takie jak El - a więc utożsamianie a nie odróżnianie tych "bóstw". Mamy całą przebogaty materiał historii języka. Mamy 1500 lat wcześniej imiona bóstw w sąsiednich państwach wskazujące na ten sam semicki źródłosłów. Mamy wreszcie w czasach Chrystusa fakt istnienia kultu dawnego rodu królewskiego w terenach górskich, wśród ludności prostej - i całkowicie inny charakter wiary - nie opartej o Prawo, lecz traktującej je jedynie jako zbiór zaleceń "duchowych"? Warto tu jeszcze wspomnieć o wczesnych diasporach i różnicach w ich podejściu. Jeśli zwraca Pan uwagę na proste zjawiska społeczne, to czemu nie dostrzega Pan absolutnie podstawowego w dziejach konfliktu "swawola-odpowiedzialność"? Dlaczego nie widzi Pan zjawisk powtarzających się w dziejach judaizmu, gdzie Żydzi zawsze w każdym kraju tworzyli zwartą, krytykowaną grupę sprytnie przejmującą wpływy i w końcu po prostu wyrzucaną? Zaznaczam, że nie chodzi tu o obronę religii, wiary. Taka interpretacja nie przeszkadza mi w mojej wierze, co więcej osobiście też szukam podobnych różnic w interpretacji oficjalnej i faktach historycznych. Wiem, że Tora jaką znamy została przeinterpretowana pod Niewoli Babilońskiej. Widzę natomiast na tym wykładzie efekt bardzo słabego warsztatu. (Być może wynika to z koniecznych uproszczeń i ograniczeń czasowych).
@knaw352 ай бұрын
Przedziwne dywagacje w komentarzach. Wiara jest fenomenem indywidualnym. Religia jest faktem społecznym. Można wierzyć w boga ale i w płonącą planetę czy czujące ból drzewa. Człowiek ma z trudnych do ustalenia powodów potrzebę wiary. Ta potrzeba może być „zagospodarowana” przez religie (różne). Religia jest świadoma, rozumowa, można do niej przymierzać coś z naszego zasobu narzędzi - naukę. Nauka nie jest właściwa dla rozstrzygania, czy bóg istnieje czy nie. Zatem nauka może odnosić się do religii ale nie tłumaczy wiary.
@dominikkurek1155Ай бұрын
Płonącą planetę?
@piotrpmkk95362 ай бұрын
Ale na pytanie o Zeusa jest odpowiedź w Księdze Machabejskiej.
@znawcawielki476623 күн бұрын
Nie da sie powiedziec czy historie z biblii sa wymyslone. Tak jak sam profesor powiedzial to sa tylko hipotezy.
@amfiteatr_radom23 күн бұрын
Da się. Między innymi tym zajmuje się nauka.
@znawcawielki476623 күн бұрын
@amfiteatr_radom a no skoro tak
@mariarusek185123 күн бұрын
Mi się wydaje że są to historie mityczne. W sensie dosłownym może być niezgodny z prawdą np. historycznie, ale przekazuje pewną prawdę w sensie ideowym
@Maciex2952 ай бұрын
do pana profesora a nie można uznać że to wszystko z tą biblią to tylko mitologia żydowska
@Maciex2952 ай бұрын
@Astrotaur ale mitologia
@grazynawisniewska92012 ай бұрын
Czy to możliwe,żeby nie było Dawida?
@dominikkurek1155Ай бұрын
Oczywiście. Wszystko co o nim może świadczyć poza Biblia, to użyta przez wroga nazwa "dom Dawida"
@8navarra2 ай бұрын
Czy nie słuszniej jest mówić "Biblia mówi" zamiast "autor Biblii mówi"?
@stefarprofeta52772 ай бұрын
Poprawnie jest mówić , że autor księgi albo perykopy szczególnie ten o ksywce jahwista to kłamca.
@JarekKrawczyk2 ай бұрын
Zgadzam się ze StafanProfeta. Dodał bym autor ksiegi - lub autorzy ksiegi, lub redaktor ksiegi, lub liczni redaktorz księgi którzy to czy tamto dodali albo odjęli, albo zmienili - mówi.
@nihilistycznyateista2 ай бұрын
Ja tu pozwolę sobie podjąć się próby odpowiedzi na pytanie w kwestii tego, ze imienia boga się nie wymawia w judaizmie, a odpowiedzi tej postaram się poszukać w ramach tak zwanej kabały. Otóż w takiej nie do końca mainstreamowej wersji judaizmu, a bardziej w takiej ludowej, odwołującej się do rytuałów, które nazwalibyśmy dziś zwyczajnie magią (zresztą wtedy też i w Biblii znajdziemy wiele miejsc, w których działalność magiczna jest potępiana). Otóz sytuacja miałaby wyglądać tak, że w taj całej zabawie chodzi o to, aby panowac nad demonami i złymi duchami, czy też kontrolować ulepione z gliny ożywione golemy. I aby to robić trzeba znac imię istoty, nad którą chcemy miec władzę. A z racji na to, że nikt nie może przecież kontrolować Jahwe - dlatego nie tylko nie wolno tego imienia wymawiać, by nawet nie próbować takiej sztuki, ale wręcz nie należy próbować odkryć jakie to prawdziwe imię jest. I legenda głosi, że co prawda tetragram odpowiada prawdziwemu imieniu boga Izraela, ale nikt nie wie, jak je poprawnie wymówić. Ale na przykłąd Lucyufer próbował i (między innymi) dlatego skończył jak skończył.
@ZdzichaJedziesz2 ай бұрын
Kabala była dużo później od praktyki nie wymawiania imienia JHWH, więc tę hipotezę należy odrzucić
@nihilistycznyateista2 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz jako całośc została ona spisana później, ALE tak samo, jak iblia zawiera jakieś późne powidoki dawnych tradycji, tak i Kabała. To grząski grunt, by tu jednoznacznie mówić co było pierwsze i co na co miało wpływ. A istnieje tez opcja, ze praktyka nie wymawiania imienia była starsza od obu pism i miała ona wpływ i na Biblię i na kabałę.
@ZdzisławNiewiadomski-r5u2 ай бұрын
Judaizm urodził się w 270 r pne. W Aleksandrii . Dr.Ammon Hilman .
@klosiu12 ай бұрын
Jeszcze nie napisałeś kto to jest i jakie ma dokonania. W skrócie pokątny wykładowca w czymś w rodzaju amerykańskiego KULu, z którego został zresztą wywalony. A głównymi dokonaniami są prace o narkotykach, seksie i hermafrodytach w starożytności. Autorytet jak uj, żeby się trzymać jego konwencji :)
@marcinnoga20192 ай бұрын
przed 270 r. p.n.e. rozumiem byl new age,a nie judaizm?
@konradnsa2 ай бұрын
Nie jest problem judaizm ale obecna jego dominująca forma oparta o talmud i wynalazki typu rasistowski gojizm, etc, które mają jeden cel-zapobiec asymilacji.
@PKowalski20092 ай бұрын
@@marcinnoga2019 Zwykle mówi się, że judaizm się pojawił hm... koło I wieku n.e. Ale tu chodzi o "dzisiejszą" religię. Koło przełomu er to się jeszcze zmienia. Mówi się o mozaizmie czasami, o religii Żydów (no, co do słowa to judaizm by pasował), czy wcześniej -- jahwizmie. Tam, mniej więcej do tego czasu, mamy przemiany -- religia ewoluuje.
@jadwiganowak-p3d2 ай бұрын
prof ,Niesiołowski -Spano jest historykiem ,a prof, Majewski jest biblistą
@grazynawisniewska920128 күн бұрын
Dziękuję.
@piotrpmkk95362 ай бұрын
31' Jaka figura? Nie było żadnej figury/obrazu.
@edwardlewandowski54732 ай бұрын
Wszystkim zdrowia i pomyślności w Pokojowej rzeczywistości 🏡 przy okazji Marcin Majewski (religie biblia..)/Wojciech Sady: starożytni 🤚
Takie pytanie: Czy historyk taki jak pan prof. Łukasz Niesiołowski może wierzyć w Boga???
@dominikkurek1155Ай бұрын
Może. Podobnie jak wierzący prof. M. Majewski, który naucza dość podobnie
@Grzegorz21092 ай бұрын
Uczta dla uszu. Gdyby przeciętny chrześcijanin (jakiegokolwiek wyznania) zadał sobie trud wysłuchania takiego wykładu albo przeczytał dobrą książkę na ten temat - nabrałby niebezpiecznych wątpliwości co do astronomicznych bzdur, którymi go dotąd karmiono.
@stefarprofeta52772 ай бұрын
Powód jest prosty bajkopisarze nie wiedzieli nic o Ugarit a w Babilonie nie mieli możliwości zbadać bibliotek to zmyślili bajeczkę , że Abraham urodził się w Ur Chaldejskim około 1800 lat p.n.e. A wiadomo , że te tereny należały do Isin-Larsa. Chaldejczycy pojawili się tam w latach 626-539 p.n.e.