Oglądam ten odcinek nasty raz i wciąż coś nowego wyłuskuje. Gratulacje za tak wykonaną pracę.
@MAHAKALA864 жыл бұрын
Mój tato latał iskierkami, szkolił innych pilotów, był oblatywaczem i miał 1sze miejsce w lataniu akribatycznym szybowcami w wpj.Rzeszowskim . 🙂 Fajny film kupa fajnych wspomineń, pozdrawiam💪🙂🍻🍻
@SuSukhoi26 күн бұрын
Mój tata, też latał na TS-11 Iskrze. 😊
@lotnictwoiludzieaviationan62667 жыл бұрын
Świetny kanał i filmy, gratuluję inicjatywy i czekam na więcej. Mam tylko jedno uzupełnienie. Jeśli chodzi o konkurs na samolot szkolno-bojowy dla państw Układu Warszawskiego to sprawa nie była do końca polityczna, można by nawet powiedzieć, że w tym przypadku polityka zeszła zupełnie na drugi plan. W konkursie brały udział trzy samoloty Jakowlew Jak-30, Aero L-29 Delfin i właśnie Ts-11 Iskra. Jak-30 został odrzucony na samym początku okazując się dużo gorszym od konkurentów. Co do L-29 i TS-11 sprawa przedstawiała się następująco. Andrzej Abłamowicz wspominał iż "Delfin" cechował się minimalnie lepszymi osiągami jednak "Iskra" miała lepsze charakterystyki pilotażowe. Decydujący okazał się ostatni lot sprawdzający na próby silnika. Z Abłamowiczem poleciał sowiecki generał, również pilot doświadczalny. W skrócie podczas prób silnika doszło do jego zgaśnięcia, które nastąpiło na wysokości 8000 metrów. Andrzej Abłamowicz zgodnie z procedurą próbował uruchomić silnik wielokrotnie. Sowiecki generał zgłosił już nawet gotowość do katapultowania się, a to dlatego iż przy awaryjnym uruchamianiu silnika należało wyłączyć wszystkie niepotrzebne odbiorniki prądu (przyrządy nie działały). Wejście w chmury w których podstawa wynosiła wówczas 400 metrów, a pułap 3500 metrów, bez przyrządów prawdopodobnie skończyłoby się tragicznie. Tuż przed wejściem w chmury, udało się jednak uruchomić silnik i samolot bezpiecznie wrócił na ziemię. Jednak to prawdopodobnie zaważyło nad wyborem nie " Iskry", a "Delfina". To w dużym skrócie, pełny opis tego zdarzenia można przeczytać w książce Henryka Bronowickiego - "Pilot Doświadczalny" którą serdecznie polecam.
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
Dziękuję za uzupełnienie. Historii ze zgaśnięciem silnika nie znałem. Czytałem natomiast wspomnienia członków ekipy zaangażowanej w udział Iskry w konkursie, że były tam jakieś układy rodzinne, i czyjś zięć czy ktoś miał zostać w Pradze ambasadorem i został... Prawdy nie odkryjemy, ale niezależnie od konkursu u nas Iskra się zapisała w historii.
@lotnictwoiludzieaviationan62667 жыл бұрын
Ta sprawa z układami rodzinnymi też jest mi znana i może rzeczywiście coś było na rzeczy. Szkoda, że tego konkursu wówczas nie wygraliśmy. Ile to by było dodatkowych miejsc pracy, i jak wówczas mogła by się rozwinąć firma PZL WSK Mielec możemy sobie tylko wyobrazić. Wrócę jeszcze do książki i korkociągów. Henryk Bronowicki pisze tam o tych problemach z korkociągami w Dęblinie. Instruktorzy w pewnym momencie złożyli skargę i prośbę o sprawdzenie konkretnych egzemplarzy samolotów w próbach korkociągowych przez pracowników WSK. Pracownicy polecieli z instruktorami na wspólne loty. I co się okazało?, Instruktorzy popełniają błędy przy wprowadzaniu w korkociąg co powoduje problemy przy wyprowadzaniu. (Nie dociągali maksymalnie drążka) To powodowało złą trajektorię wejścia i nieprawidłowy korkociąg. Po wizycie pracowników WSK i odpowiednim poinstruowaniu, problemy zniknęły. Iskra to wybitnie dobry samolot szkoda iż nie był rozwijany, ten konkurs w 1961 roku mógł w tym pomóc, niestety. Jeśli chciałbyś robić odcinek o Irydzie (co było by super), to książka Bronowickiego jest obowiązkowa. Choć może najpierw "'Bies"? :) Jeszcze raz, gratuluję kanału, i czekam aż pojawi się również na FB.
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
Bies jest w niedalekich planach. Przed Irydą mnie powstrzymują różne sprzeczne polityczno-techniczne informacje. Na FB niestety nie będzie, bo przez chwilę było ale stronę kanału FB zablokował, wyjaśniłem to w jednym z poprzednich filmów.
@JacekJankowskiExOriente5 жыл бұрын
@@listonoszpat233 XI Nie konfabuluj.
@vitalydudnik8814 Жыл бұрын
We wszystkich sowieckich książkach napisano, że Jak30 osiągnął najlepsze wyniki w zawodach, ale postanowiono pomóc braterskiej Czechosłowacji i dlatego zamówiono L29.
@mariuszkieres9625 жыл бұрын
Byłem mechanikiem TS 11 . "Moja" Iskra jest teraz pomnikiem w Łasku - 1230 szkoda że nie można dodać tu zdjęć bo mam kilka z czasów wojska. Mam wiele wspomnień z lotniska i z obsługi tego samolotu.
@ettit62833 жыл бұрын
Kurde, nigdy nie byłem "we wojsku", i teraz trochę tego żałuję...
@clayjohny24643 жыл бұрын
Super film oczywiście łapka w górę 👍🛫 i oglądam 😃 pozdrawiam.
@mieczysawfilipowicz62642 жыл бұрын
Super ciekawe gratulacje pozdrawiam serdecznie &&&
@rwski15 жыл бұрын
Z dużym sentymentem podchodzę do Iskry latałem na niej w Radomiu ładna delikatna linia.
@ettit62833 жыл бұрын
Zapomniałem dodać że bardzo fajny kanał! Się mi podoba! :D
@czes8817 жыл бұрын
Gratuluję pomysłu i wykonania. Oglądam z wielką przyjemnością i czekam na kolejne ciekawe materiały.
@dariuszbasista414211 ай бұрын
WSK PZL Rzeszów, to główny producent. Klepać płatowce jest dużo prościej, niż wyprodukować silnik lotniczy. Silnik to podstawa. Szkoda tylko, że tak mało o tym na tym kanale. Bez napędów to można sobie latać szybowcami w Bezmiechowej.
@konradk7607 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny pouczający filmik. Z niecierpliwością czekam na następne. Pilot RC
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
+niepijecoli kaboom W tym tygodniu wyjątkowo nie trzeba długo czekać.
@pawelhuczewski27723 жыл бұрын
Mieszkałem w Radomiu na osiedlu Ustronie. Nad moim blokiem latały iskry , latały też potem samoloty odrzutowe jak były pokazy lotnicze . Pewnie mój blok był na przedłużenia pasa startowego (albo coś w tym stylu ). Ale to był huk , normalnie samoloty odrzutowe nie latają tak nisko jak wtedy . Raz Iskra chyba się zjebała , lądowała gdzieś awaryjnie . Zwykłą drogą dla samochodów ciągnęli ją na lotnisko, zbiegowisko było , każdy mógł zobaczyć Iskrę z bliska (widocznie było tak blisko że nie opłacało się transportować złoma w inny sposób). Mówię o czasach schyłkowych komuny , teraz w Radomiu na lotnisku to jest niby jakiś cywilny port lotniczy (a tak naprawdę to nic się tam nie dzieje ). Zobaczę na mapie w necie, czy faktycznie mój blok był na przedłużeniu pasa. Sprawdziłem od mojego bloku do początku pasa startowego jest 2,87 kilometra, linia pomiaru na mapie jest prawie przedłużeniem pasa startowego (coś ze 3-5 stopni ma odchyłu -zawsze samoloty leciały od strony "wsi " nad moimi blokami kończyły robić zakręt -łuk ).
@janlllsobieski2647 жыл бұрын
Nigdy nie zapomnę tego dźwięku i świstu :)
@gembowicz3 жыл бұрын
W latach 2011-2014 pracowałem w wsk Rzeszów i sporadycznie robiliśmy niektóre części do SO 3.
@Azawakh19746 жыл бұрын
Nic nie wspominałeś o Iskrze 200BR, jednomiejscowym prototypie samolotu bojowo - rozpoznawczym, który powstał tylko w jednym egzemplarzu i aktualnie znajduje się w muzeum w Drzonowie.
@motooilermotooiler95975 жыл бұрын
Bardzo fajny kanał. Będę tu zaglądał.
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Dobre ciekawe pozdrawiam
@MrBula40 Жыл бұрын
Polacy w akrobacji byli zawsze w czołówce i wiele razy mistrzami swiata..
@tomaszzielinski36427 жыл бұрын
wiem, że ciężki temat:) Jedna stoi u nas we Wrocławiu. samolot II fazy szkolenia... szkoda, ale powiem Ci, że robisz świetną robotę:) Gratuluję i polecam innym,.
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
+Tomasz Zieliński Dzięki. I tak myślałem że skupię się bardziej na starszych i cywilnych projektach, ale wybieram różne i cieszę się z miłego odzewu.
@wojciechwiper33584 жыл бұрын
Witam miałem udział w montażu postumentu który widać na zdjęciach w Mielcu 😁
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Super. A postawiono już na postumencie Lima?
@davidcosta88915 жыл бұрын
Please excuse my writing in English. I fly airshows in the USA with the TS-11 Iskra. I would appreciate any assistance in parts, maintenance, expertise in this aircraft. I want to preserve and promote this great Polish aircraft in the USA.
@Krzemieniewski15 жыл бұрын
There is polish Iskra in USA and you are pilot?
@Zabytki_Nieba5 жыл бұрын
No problem with English. Hi. Iskra is widely flown in Poland, we have an aerobatic team you know, many Iskra's preserved in museums and PZL Mielec factory still functioning, now as a part of Sikorsky corporation. I know people who used to maintain it as a newly made type, this may be of some help. PLease get in touch with me via mail mareksiuta@e.pl and if there are any specific questions or problems I'll do my best to help. Is this the only Iskra in the USA? I know of one flown there.
@bogdanbogdanoff51645 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba chyba zrobiłeś błąd w adresie, nie słyszałem nigdy o domenie e.pl
@Zabytki_Nieba5 жыл бұрын
To nie jest błąd, tak ma być. Najgorzej że niektóre sklepy internetowe po wpisaniu tego maila wyświetlają że jest błędny i nie ma tam komu powiedzieć że nie. 😟
@bogdanbogdanoff51645 жыл бұрын
A to nietypowy adres. Moja pomyłka
@donpablitos6 жыл бұрын
W hamulce wyposażone są tylko koła podwozia głównego, natomiast kółko przednie nie posiada hamulca jest "samonastawne" i nie jest sterowane za pomocą orczyka. Skręcanie polega na przyhamowaniu danego koła podwozia głównego.
@jangiedrojc38405 жыл бұрын
widziałem że błysneły ci oczy jak mówiłeś na końcu o iskrze jest to sentyment szczególnie dla ciebie i właśnie masz u mnie plusa
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Fajne pozdrawiam serdecznie
@tomaszzielinski36427 жыл бұрын
Może pociągnąć temat samolotów wojskowych i powiedzieć coś o IRYDZIE?:)
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
Tomasz Zieliński Ciężki temat z tą Irydą. Jeszcze się chyba aż tak nie rozkręciłem 😓
@PSS_14 жыл бұрын
Niech żyje Mielec - potęga lotnicza
@RychuTNT6 жыл бұрын
Będzie kiedyś coś o PZL Skorpion? :)
@Zabytki_Nieba6 жыл бұрын
Będzie. Myślę że jeszcze w tym roku.
@mariuszszefo17326 жыл бұрын
Delfin wygrał z trzech pozytywów jakie posiadał a jakich nie miała Iskra,miał ręczny awaryjny system zrzutu owiewki kabiny,bardzo trudno go było wprowadzić w korkociąg[margines bezpieczeństwa dla szkolonych młodych pilotów] i mógł operować z naśiąknietych wodą i błotem pasów ziemnych i trawiastych.
@paf80155 жыл бұрын
nie można o tym mówić bo tak to wygląda jakby Czesi byli lepsi niż Polacy i wszyscy to wiemy , że są głupcami i nic nie wymyślą nawet że Zetor to polska konstrukcja
@patrykwisniewski63597 жыл бұрын
rzucam pomysł zrobienia filmu o salamandrze ,mamy takową na aeroklubie w Gliwicach
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
Jak tylko jest szansa przyjechać i nakręcić Salamandrę, to będzie mi bardzo miło.
@patrykwisniewski63597 жыл бұрын
można się zgadać
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
Patryk Wiśniewski Tak zrobimy, tylko po weekendzie, bo będę w Rybniku. A laszować też można 😎 ?
@patrykwisniewski63597 жыл бұрын
ulc dopuścił do lotu w wakacje bedzie pierwszy lot
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
Patryk Wiśniewski No to super okazja na film! 🎥 📈
@dariuszordyniak48015 жыл бұрын
Tak sugeruje ,że autor tych ciekawych filmów jest bardzo do Olafa podobny.
@WiedzminSzczecin7 жыл бұрын
Wo :D Idealnie! to następna Iryda - jak to było z nią naprawdę? :)
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
Irydę mam obfotografowaną i mam różne materiały na jej temat, rozmawiałem też swego czasu z osobami znającymi sprawę bliżej, ale odpowiedzi na pytania jaka była prawda o Irydzie z tego stworzyć się nie da...
@bogdanbogdanoff51645 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Taka pewnie historia jak z całą dekadą lat 90. Złodziejstwo i sabotaż przemysłu.
@maxpayneau4 жыл бұрын
20 tys złotych???? strasznie drogo, skąd taka cena?
@przemeko63105 жыл бұрын
Może filmik o samolocie Su-7, Su-17, Su-20 i Su-22?
@leonlew18836 жыл бұрын
Będoc oficerem mw kiedy pierwszy zobaczyłem tą konstrukcję, ledwie powstrzymałem się od śmiech, - skrzydło na wysokości biodra pilota - jak szybowiec
@Zabytki_Nieba6 жыл бұрын
W niektórych szybowcach ze wzniosem było nawet wyżej.
@leonlew18836 жыл бұрын
Wcześniej widzałem na lotnisku mig23
@JacekJankowskiExOriente5 жыл бұрын
Stąd "jamnik".
@rednelli Жыл бұрын
Twoje niedomówienia... Gra kolorów w filmie, obrazki pomagające pojąć przemilczane zdanie... Wzorcowy, wzorowy wspaniały Pan Wykładowca.
@GaryFlymore6 жыл бұрын
hi, I love this Jet! I fly RC Jets and want one of the Iskras***** Gary
@Zabytki_Nieba6 жыл бұрын
The only way to have an RC Iskra is to build one from scratch as far as I know. But I've seen an I-22 Iryda model made as a slope glider, but looking true to scale.
@Razor_6 Жыл бұрын
TS-16 Grot mógł być pierwszym w Polsce samolotem naddźwiękowym. Niestety decydenci nie zatwierdzili projektu, bo nie było hajsu na budowę prototypu. Ten samolot byłby lepszy od Iskry!
@larsurlich8675 жыл бұрын
Robisz kawal dobrej roboty, lubie Twoje filmiki, ale tak gwoli scislosci napis ISKRA nie jest wygrawerowany, a tylko wytloczony , wiem czepiam sie, pozdro :)
@Zabytki_Nieba5 жыл бұрын
Tam od razu "czepiam"... Fakt, że jest to wytłoczone.
@krzaq40435 жыл бұрын
A czemu radar pogodowy w wersji morskiej promieniuje?
@kamilsp7fll Жыл бұрын
Chodzi o promieniowanie elektromagnetyczne z nadajnika radaru, nie ma tam żadnego promieniowania jonizującego. Piktogram jest niezbyt szczęśliwie dobrany, ale za to wygląda groźnie.
@oberon59326 жыл бұрын
Powiem tak o Iskrze. Hindusi się modlili o to aby zakupić później Irydę.
@katoda17 жыл бұрын
Jest Pan podobny do Olafa Lubaszenki:)
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
+katoda1 Akurat tego to jeszcze nie słyszałem 😕 Zobaczymy czy podobną karierę zrobię.
@loczkek6 жыл бұрын
Jestem z Mielca
@rafakulig49356 жыл бұрын
ja też z Mielca
@fokeuu5 жыл бұрын
też (:
@rafal9894 Жыл бұрын
też:)
@androfiliosna19036 жыл бұрын
Gdyby zastosowano w tym samolocie skosny uklad skrzydel np jak w Migu 15 i 17 mogloby to zwiekszyc predkosc tej maszyny.
@Krzemieniewski15 жыл бұрын
Ale predkosc ladowania takze by wzrosla, a mial byc szkoleniowy...
@androfiliosna19035 жыл бұрын
@@Krzemieniewski1 Mozna zawsze zastosowac spadochron do wychamowania predkosci przy ladowaniu jak w Migach , pozatym samolot szkoleniowy wcale nie musi byc wolny.
@bogdanbogdanoff51645 жыл бұрын
@@androfiliosna1903 No ale czy całym punktem iskry nie miało być szkolenie w locie poddźwiękowym? I bycie względnie bezpieczniejsza maszyną dla zielonych pilotów zanim przesiąda się do szkoleniowego miga
@piotrbabkiewicz38123 жыл бұрын
@@bogdanbogdanoff5164 W tamtym okresie pilot z Iskry trafiał do SbLim. Tam mógł się przyzwyczaić do samolotów o większych osiągach.Problem zaczął się gdy SBLim zniknęły a paliwozerna Iryda nie miała szans aby zastąpić Iskrę.
@Maciej.013 жыл бұрын
Dlaczego godzina lotu własną Iskrą jest tak droga?
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Własną pewnie będzie taniej, ale własnej nikt nie ma i jak ktoś chce to oferowane są turystyczne loty Iskrą, gdzie 15 minut kosztuje 5000PLN, i to liczone nie stricte jako lot, tylko od uruchomienia do zgaszenia silnika.
@Maciej.013 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Dziękuję
@ANIA7518 ай бұрын
@@Zabytki_Nieba Aż taka droga że nikogo na nią nie stać?
@dariuszordyniak48015 жыл бұрын
Cześć nie wiedziałem że Olaf Lubaszenko interesuje się lotnictwem.
@Zabytki_Nieba5 жыл бұрын
Bo chyba nie 😉
@tomaszzielinski36427 жыл бұрын
Hmm.. trzeba powiedzieć przy tej okazji , że ... i kto... nas sabotował:)
@JacekJankowskiExOriente5 жыл бұрын
Nikt. Poczytaj kommenty uważnie.
@jarekronin7 жыл бұрын
Wiem , że się czepiam, ale raczej prędkość Mach= 0,8 a nie 0,8 Macha. Sam materiał rewelacyjny :)
@JacekJankowskiExOriente5 жыл бұрын
Czepiasz się. Liczba Macha.
@chwalibogowo3 жыл бұрын
Dzisiaj nie do pomyślenia, żeby Polska mogła coś samodzielnie produkować , w tzw. wolności. Dziś tylko montujemy.
@maniak3033 жыл бұрын
To tak nie działa. Po prostu standardy komunistyczne według których była robiona iskra są kompletnie inne niż standardy zachodu. Mamy takie a nie inne rządy że po prostu zamiast budować przemysł od podstaw to podwyższamy podatki. Tu nie chodzi o te że ktoś nas kontroluję, tu chodzi o to że źle wykonaliśmy restrukturyzuje państwa.
@lechnnowakowski82435 жыл бұрын
Jedna Iskra stoi w Powodowie koło Wolsztyna.
@bkrplusa3 жыл бұрын
Dodanie powera w samolocie tlokowym na podejsciu do ladowania ( w przypadku gdy jest za daleko od progu pasa) nie spowoduje ze doleci dalej . Przy niskiej predkosci podejscia powerem kontroluje sie wysokosc a nachyleniem nosa predkosc
@lostinspace0136 жыл бұрын
Godzina lotu kosztuje 20 TYSIĘCY ZŁOTYCH ??? Jak ? Dlaczego ?
@Zabytki_Nieba6 жыл бұрын
Dużo pali (700l/h), zużywa trudno dostępne i drogie części, zmniejsza swoją wartość i czas do serwisu (resurs), wymaga wykwalifikowanej obsługi (i pilota i naziemnej) i musi być w tym jeszcze zysk na hangarowanie, ubezpieczenie, utrzymanie... To i tak o wiele taniej niż godzina lotu np. Spitfire'em. Chyba że komentarz należy rozumieć "Jak ? Dlaczego ? [tak tanio]?
@lostinspace0136 жыл бұрын
No nie :) Dlaczego tak drogo :) Dzięki za info.
@trochymiak7 жыл бұрын
A czy Delfina nie wybrano już, po Praskiej Wiośnie, tak aby towarzysze Czescy mieli jakiś "sukces"?
@Zabytki_Nieba7 жыл бұрын
+Piotr Trochymiak Konstruktorzy Iskry wspominali że stały za tym jakieś prywatno-rodzinne kwestie. Ale kto to dzisiaj ustali...? 🔐
@oberon59327 жыл бұрын
Podobno to była kara dla nas za ucieczki polskich pilotów na Migach - 15.
@JacekJankowskiExOriente5 жыл бұрын
Nie.
@sylwester27126 жыл бұрын
po co robili nowy płatowiec iryda skoro nie miał on wnosić nic nowego względem iskry ?? najważniejszy był nowy silnik i awionika
@bogdanbogdanoff51645 жыл бұрын
No nie da się dopasować nowych flaków do skorupy zaprojektowanej w latach 50 tych
@piotrbabkiewicz38123 жыл бұрын
Iryda to dwusilnikowa Iskra. Nawet awionika i inny osprzęt lotniczy były z jej epoki. W epoce PRL wydawano majątek na armię i środki przyznane na rozwój Irydy były zbyt małe, w dodatku powstawał nowy silnik do Irydy ( wersja rozwojowa przestarzałego silnika Iskry) co jeszcze bardziej ograniczyło fundusze na Irydę.
@nanab2564 жыл бұрын
20000zł/h wychodzi spalanie ponad 12000litrów/h, czyli jakieś 2000l/100km :D
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Jakim cudem 12000 litrów paliwa za 20000 PLN? Musiało by być po 1,60 ☺
@nanab2564 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba PKN orlen podaje własnie taką cenę :) www.orlen.pl/PL/DlaBiznesu/Paliwa-lotnicze/Strony/Cena-paliwa-JET-A-1.aspx
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Rzeczywiście. To jakieś pandemiczne ceny, w styczniu było prawie po 3PLN najmniej...
@piotrgleba28303 жыл бұрын
9:26 dużo Pan pije? Nie, większość rozlewam...
@MALAHOR186 жыл бұрын
Może to pierdolenie o tym, że iskra jest naddźwiękowa wynika z tego że komuś kiedyś tyle udało się osiągnąć w locie nurkowym na dopalaczu jak w MiGu-15
@Zabytki_Nieba6 жыл бұрын
Nie było dopalacza.
@MALAHOR186 жыл бұрын
Czyli ludziom coś się uroiło.
@bogdanbogdanoff51645 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Czy płatowiec w ogóle by wytrzymał takie nurkowanie? Chyba nie z tymi skrzydłami
@MALAHOR185 жыл бұрын
@@bogdanbogdanoff5164 A ma to jakieś znaczenie przy tej konstrukcji?
@bogdanbogdanoff51645 жыл бұрын
@@MALAHOR18 No proste sobie generalnie nie radzą dobrze w prędkości naddźwiękowej, tyle wiem
@macbu19765 жыл бұрын
podsumujmy ile żyć zabrał Ts 11... do dnia dzisiejszego.. i nie tylko w Polsce. Dlaczego przestarzała konstrukcja nadal po 90 roku była podstawowym samolotem szkoleniowym dla Mig 29 i Su 22... Nasze lotnictwo niestety to DNO... ostatni raz miało coś do powiedzenia w latach 70 tych... a potem umieralnia... no i BELL dla Papiurza zamiast sokoła dobił wiertaloty, a śmiertelny wypadek na Irydzie zamknął projekt i tak zostaliśmy zmuszeni do kupienia g..., które nawet nie zagrało w TOP-GUN... ;)
@domado9993 жыл бұрын
Sterowane przednie kółko i klimatyzowana kabina? Oj chyba pan się zagalopował.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Trochę tak... Chociaż kółko skręcało przy hamowaniu różnicowym.
@krzysztofdembinski713817 күн бұрын
Ale trzeba powiedzieć ze piloci nazywali Iskre latającą trumną, przede wszystkim ze względu na słaby silnik który nie wybaczał błędów. .
@RysiekQwerty4 жыл бұрын
Choćbyś częstował miodem to jacyś debile zawsze dadzą łapkę w dół. Nie wiem czy to z zazdrości czy jakiejś choroby neurologicznej?
@paf80157 жыл бұрын
ten samolot sie wogule nie nadawal do szkolenia pilotow z 266 maszyt 100 sie roztrzaskalo o ziemie bo on neidarobal blendow w pilotaźu jak by na takim samolotie przechodili szkolenie przyszli piloti ukladu warszawskigo, to wogule niemial by kdo latat´ zresztom nikt go teź z tego powodu nie kupowal oprocz indow i ani w Indii go dlugo nie uźywano
@TheGrzes19666 жыл бұрын
"..neidarobal blendow..." przyznaj się specjalnie tak napisałeś ?
@laserniebieski7684 жыл бұрын
Nie masz pojęcia o czym piszesz. Iskier wyprodukowano 424 sztuki, w katastrofach utracono 32. Indie zakupiły 50 szt. użytkowały Iskry do 2004 r, prawie 30 lat.
@mieczysawfilipowicz62642 жыл бұрын
Super ciekawe gratulacje pozdrawiam serdecznie &&&