Tunel pod Sajdakiem - odpowiadamy na komentarze Q&A + bonus

  Рет қаралды 9,655

Nogami po górach

Nogami po górach

Жыл бұрын

Omówienie wątpliwości, które zostały zgłoszone przez użytkowników w komentarzach pod poprzednim filmem.

Пікірлер: 68
@grazynamich222
@grazynamich222 Жыл бұрын
Brawo bardzo dziękuję, ciekawy temat. Powodzenia.
@michall99
@michall99 Жыл бұрын
Włochów zatrudniano podczas prac kamieniarskich, ponieważ znają się na tym fachu. Do tej pory przodują w obróbce kamienia naturalnego.
@micha3308
@micha3308 Жыл бұрын
Witam ponownie. Jeśli chodzi o komentarz Andrzeja Znaki to jest inne zdjęcie pokazujące drogę za wiaduktem w górę gdzie wyraźnie widać , że teren polany po prawej stronie był dużo poniżej drogi,a obecnie jest powyżej poziomu tej drogi. Na starszych zdjęciach widać drogę dochodzącą od tej drogi w prawo pod górę idącą ponad tunelami,a obecnie nieistniejąca. Wiele odpowiedzi na wszystkie pytania dałoby wgląd w dokumenty kolei niemieckich, ale to raczej nierealne,to samo dotyczy dokumentacji kompleksu Rise , które na 100%istnieja ,ale nie ma do nich dostępu z oczywistych względów. Poza tym jest pan za mało obiektywny w stosunku do czyiś domniemywan a na podstawie swoich spostrzeżeń odrzuca pan teorie innych ,choć nie poparte jest to konkretnymi dowodami . I najważniejsze odbywały się tajne spotkania na szczeblach odpowiednich instytucji rządowych od czasów powojennych pomiędzy Niemcami ,związkiem radzieckim,polska ,czy Ameryka w kwestiach tajnych kompleksów ,oraz ukrywanych różnych depozytów na terenach Dolnego Śląska. Nie pamiętam teraz nazwiska ,był to wysokiej rangi oficer niemiecki ze służb sztazi , który dobitnie dawał naszym służbom wywiadu że bez ich zgody nikt niczego nie znajdzie ,lub o czymś się nie dowie jeżeli on na to nie wyrazi zgody, a nie ma takiej opcji że bez jego udziału cokolwiek w tych sprawach będzie ujawnione. Trzeba naprawdę przeczytać tysiące książek i artykułów na temat ll wojny światowej i tego jakie wydarzenia miały miejsce , wojny wywiadow państw w czasie wojny i po wojnie a wiele rzeczy jednak zawsze pozostanie tajemnicą. Dam jeden przykład .Rząd wielkiej Brytanii utajnił wszystkie dokumenty dotyczące śmierci generała Sikorskiego na 50lat . Czemu w 93roku utajnił je na kolejne 50lat czy to nie dziwne , że po tylu latach temat wciąż jest tematem tabu. A cała ta sprawa mega tajemnicza i zagadkowa. Pozdrawiam i zachęcam do pogłębienia swojej wiedzy bo jej nigdy za wiele nie posiadamy ,a ona jest kluczem do rozwiązania wielu zagadek👍🤛🤚
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Proszę o link do innego zdjęcia. Moje zdanie oparłem na danych wysokościowych terenu w tym miejscu. Zbocze po lewej i prawej stronie nie wykazuje cech ingerencji w jego kształt. Mowa oczywiście o terenie przy pierwszym łuku w lewo w kier. Rybnicy Leś. Nie wykonujemy analiz historycznych (to zostawiamy historykom) tylko techniczne, których brakuje.
@micha3308
@micha3308 Жыл бұрын
@@nogamipogorach Domyślam się , ciężko jest znaleźć ważne informacje ,czy zdjęcia tych miejsc, ale trzeba szukać w różnych źródłach. Teraz Ciężko mi będzie podać źródło,czytam dużo książek i artykułów przeglądam internet ,ale nie prowadzę archiwum a zdjęcia w książkach zwłaszcza sprzed kilkudziesięciu lat nie sposób wszystko posiadać od ręki.Osobiscie tematyką ll wojny światowej zajmuję się od ponad 30lat,pochodzę z Sobieszowa i zawsze interesowały mnie takie tematy. W latach osiemdziesiątych dużo chodziłem po sztolniach ,bunkrach i tajemniczych budowlach w lasach ,pałacach i zamkach Dolnego Śląska. Chętnie poznam osobiście nowych kolegów i podzielę wiedzą i spostrzeżeniami. Pozdrawiam jeszcze raz i życzę powodzenia w zgłębianiu tajemnic 👍🤛
@tomdublin8701
@tomdublin8701 Жыл бұрын
@@micha3308 pozdro panowie👍💪🍀🦉
@TB-dp8yp
@TB-dp8yp Жыл бұрын
Myśle, że wszyscy szukający idą złym tropem. Postawmy się w roli kogoś kto chce ukryć pociąg lub więcej pociągów, ma mało czasu i nie chce świadków. Czy schowalibyście cały pociąg w jednym tunelu? Dodatkowo w tunelu dużym, który mógł być kiedyś uwieczniony na jakiś zdjęciach, zostać w pamięci mieszkańców itd... Rolbok - znany system pozwalający na automatyczne załadowanie lub przetoczenie wagonów kolei normalnotorowych na linię kolei wąskotorowej pozwoliłby na zdywersyfikowanie depozytu przez transportowanie nawet pojedynczych wagonów przez system torów wąskotorowych, które były poprowadzone do dziesiątek sztolni. Znane są opowieści o zdemontowanych bocznicach np. na stacji Jedlina i pobliskich ciężkich wiaduktach prowadzących donikąd między stacją Jedlina a tunelem pod Sajdakiem, które mają wyprofilowane łagodnie najazdy. Na geoportalu można zobaczyć 50°42'35.72"N 16°20'38.50"E
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Wysokość sztolni gdzie poruszały się wagony wąskotorowe to całkowicie inna bajka niż wysokość tuneli kolei normalnotorowej.
@TB-dp8yp
@TB-dp8yp Жыл бұрын
@@nogamipogorach zgadzam się ale wysokość sztolni to jest coś co można w bardzo prosty sposób szybko powiększyć
@adjacdob1
@adjacdob1 Жыл бұрын
Trudno mi się z tym zgodzić,- Niemcy są raczej rzetelni w opisach zdjęć, poza tym rozstaw torów na zdjęciu jest o wiele większy, niż za Sajdakiem, jest też różnica w promieniu łuku torowiska.
@krzysztofrb3986
@krzysztofrb3986 Жыл бұрын
Docelowo według planów jakie są na terenie Niemiec. Miejsce do podziemnej fabryki, może być rozpoczęte już prace od drugiej strony. Riese miał mieć docelowo kilka wjazdów i wyjazdów. Docelowo były zaprojektowane specjalne elektryczne pchacze elektryczne. W okolicach miały być dodatkowe strażnicę, do blokowania ruchu podczas przepinania i zabezpieczenia struktur.
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Gdzie dokładnie i jakie pchacze?
@michall99
@michall99 Жыл бұрын
Sprawdźcie z czego wykonany jest nasyp głównie po prawej stronie, głębsze warstwy, portal wjazdowy, konstrukcja tunelu, wydaje mi się że ten plac po prawej stronie służył do składowania melafiru który transportowano tam z Rybnicy Leśnej (jest tam kopalnia tej skały), na geoportalu dobrze widać drogę z kopalni Rybnica Leśna (mogła tam nawet jakaś wąskotorówka nawet jeździć). Analogicznie z drógiej strony jest też nasyp tylko mniejszy i droga wjazdowa która łączy do około góry wjazd i wyjazd z tunelu. Idąc tą trasą w Grzmiącej na końcu ulicy Zdrojowej jest zbiornik po prawej stronie (na google maps podpisany jako bunkier). Mógł służyć dla kolei wąskotorowej jako zbiornik wodny do tankowania lokomotyw lub dla pojazdów wożących melafir jako zbiornik na paliwo. Wydaje mi się to całkiem realne.
@michall99
@michall99 Жыл бұрын
Niestety nigdy tam nie byłem, to tylko moje przypuszczenia 🙂
@michall99
@michall99 Жыл бұрын
Mogły też tam jeździć jakieś lokomobilie parowe transportujące materiały z kopalni.
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Melafiru nie znaleźliśmy w tym miejscu, ale znajdują się tam inne przekruszone skały. Odsyłam do cz.1, tam jest to pokazane i wyjaśnione.
@micha3308
@micha3308 Жыл бұрын
Witam wszystkich pozdrawiam prowadzącego. Jest zdjęcie na tle tych tuneli gdzie na torach stoi rzolnierz niemiecki w pickielhaubie a budyneczek mógł być wartownia dla rzolnierzy pilnujących tuneli . W czasie l wojny światowej mogły być takie wymogi by pilnować obiektów strategicznych. Potem budyneczek był niepotrzebny i został rozebrany,ale może dałoby się znaleźć resztki fundamentów przy torach, pozdrawiam
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Dziękuję. Wspomniane zdjęcie przedstawia tunele po drugiej stronie góry w stosunku do naszych analiz.
@micha3308
@micha3308 Жыл бұрын
@@nogamipogorach Tak zgadza się lecz takie wartownie musiały być po obu stronach tunelu ,co było oczywiste i bezsprzeczne.
@beddccom
@beddccom Жыл бұрын
jejku musiałem dwa razy przeczytać "rzołnierz" aby zrozumieć :)
@micha3308
@micha3308 Жыл бұрын
@@beddccom To telefon tak zmienia ,można się pilnować ,ale po kliknięciu wyślij tekst ulega zniekształceniu😁
@kane7522
@kane7522 Жыл бұрын
Pozdrawiam.
@KamperempoIrlandii
@KamperempoIrlandii Жыл бұрын
Tunel ten jest na mojej liście urbexowej ! Teraz tylko muszę na jakieś wakacje wpaść do PL z Irlandii
@tomdublin8701
@tomdublin8701 Жыл бұрын
Stary polecam jak najbardziej miejscowka przednia moze we wtorek tradycyjnie tam zajade😁pozdro👊🍀🦉👍
@wadysawlachor662
@wadysawlachor662 Жыл бұрын
Wokół takich obiektów zawsze był zajmowany większy teren, przykładowo pod zaplecze budowy tunelu , uzyskania materiału na nasypy , kruszywa albo na składowanie urobku co w tym wypadku bym wykluczył. Moja hipoteza jest oparta na podstawie obserwacji innych obiektów kolejowych: mostów , przepustów , nasypów , tuneli . Równie mógł tam być budynek ochrony tunelu .
@KrzysztofRosinski556
@KrzysztofRosinski556 Жыл бұрын
O ile wiem to niedawno byl remotowany któryś tune i remont robila chyba firma niemiecka . Morze niemcy maja plany tej góra
@ridiger
@ridiger Жыл бұрын
Mówi pan, że zajmuje się obiektami liniowymi i badaniami tych obiektów. To powinien oan wiedzieć, że są robione w ramach remontów linii kolejowych badania georadarowe podtorza lub tuneli - choćby przed remontem tunelu w Trzcińsku. Co do "budynku" między torowiskami przed wlotami do tuneli, to w większości byly stare wagony dla wartowników, którzy pilnowali tuneli. A pilnowali nie tylko podczas wojny, ale przed i po wojnie.
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Badania georadarowe przydają się jedynie przy rozwiązaniach koncepcyjnych i studialnych. Nagram kiedyś o tym materiał.
@janusz4695
@janusz4695 Жыл бұрын
Peron przecież mógł być wybudowany wyłącznie jako osobowy dla pracowników pobliskiej fabryki. Przecież jakoś musieli dotrzeć do pracy.
@adjacdob1
@adjacdob1 Жыл бұрын
Dziwne,- zdjęcie z pociągiem, które jest tak dokładnie komentowane jako podwójne torowisko prowadzące do tuneli - w języku niemieckim jest opisane " Stary Zdrój starszy widok na osiedle "Hartebusch". Znajdowało się ono wzdłuż obecnej ulicy Żeromskiego. Począwszy od ulicy Uzdrowiskowej po Bardowskiego,-
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Błąd w opisie
@torensen4440
@torensen4440 Жыл бұрын
Porównać objętość materiału wybranego z tuneli z tym na hałdach, peron zwyczajnie mógł służyć do wywozu jego nadmiaru..
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Rzekomy peron pojawia się dopiero na zdjęciu wykonanym po 1924 roku, czyli ok. 13 lat po zakończeniu budowy drugiego tunelu. Na zdjęciu z okolic 1910 - 1911 peronu brak a wtedy byłby potrzebny do wywożenia urobku.
@6666600066666
@6666600066666 Жыл бұрын
To jest zbiornik nie żadna studnia :) Rura idzie do zakładu. Jedyna tajemnica tutaj, skąd wziął się ten depozyt urobku. Pod koniec lat 30-stych mocno przebudowywano stary tunel, a więc pierwsze możliwe wyjaśnienie, że to właśnie z tej przebudowy. Trzeba by w tym pogrzebać i zobaczyć jaka to skała.
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Jedno nie przeczy drugiemu. Skała ta sama w jakiej drążono tunele. Wykończenie skarpy betonowe (są pozostałości).
@6666600066666
@6666600066666 Жыл бұрын
@@nogamipogorach No to pewnie z tunelu ten urobek, taka skała, charakterystyczny tuf porfirowy z kwarcem, występuje na tych terenach tylko w bliskiej okolicy. Można teraz oszacować objętość tej hałdy i zastanowić się, czy podczas modernizacji tunelu mogło powstać tyle urobku. A propo, tunel był brany pod uwagę jako schronienie dla pociągów VIPów. NIe mierzyłem go ale sprawia wrażenie obszerniejszego niż ten nieczynny, tor biegnie nie środkiem a z jednej strony jest więcej miejsca i jest dziwnie dużo wnęk. Może to wyjaśnienie całej tajemnicy?
@ghztresd
@ghztresd Жыл бұрын
Chciałbym z tobą porozmawiać. Mój dziadek pracował w pociągu pancernym w Polsce w 1945 roku. Ja też szukam śladów tego pociągu pancernego. 😁
@machefi6539
@machefi6539 Жыл бұрын
Z luźnych przemyśleń jest jeszcze opcja, że wybudowano pierwszy tunel i w planach był tunel po prawej stronie. Było tam przygotowane miejsce. Jednak ze względu na jakieś problemy techniczne, czy ze względu na organizację ruchu budowę drugiego tunelu rozpoczęto jednak z lewej strony. ( Może przy budowie 1 napotkano ciek wodny, czy jakieś problematyczne pęknięcie w materiale skalnym).
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Na zdj z czasu budowy drugiego tunelu teren wyrobiska jest już porośnięty drzewami.
@machefi6539
@machefi6539 Жыл бұрын
Bo być może już nie ruszano tego miejsca, bo 30 lat wcześniej po prawej stronie w czasie budowy pierwszego tunelu np. był problem z dużą ilością wody napływającej z prawej strony. Mimo przygotowanego podejścia dla drugiej nitki jak rozpoczynano budowę pierwszego tunelu z prawej strony, to później nikt nie widział sensu kopać tam, jak lewa strona dawała dużo większe szanse na bezproblemową budowę.
@maciejsiwa3931
@maciejsiwa3931 Жыл бұрын
Witam na zdjęciu widać dwa masz coś z latarniami czyli ten budynek może być po prostu budynkiem gospodarczym na czas budowy skoro są latarnie to znaczy że były Tam wykonywane jakieś prace Lub do ochrony tuneli!?
@tomaszsikora133
@tomaszsikora133 Жыл бұрын
Wyrobisko po prawej stronie wygląda prawie identycznie jak przodek wlotu tych dwóch tuneli istniejących , co jeśli na prawym torze znajdowała się zwrotnica która została rozebrana a wlot trzeciego tunelu , możliwie że nie ukończonego odstrzelony a w nim pozostawiony skład ?.
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
W 1 cz. jest omówienie dokładne tematu.
@beddccom
@beddccom Жыл бұрын
czy analogiczne wloty do tuneli mają takie wyrobiska? Jeśli przy części znajdujemy takie duże przedpola to oznacza że to standard przy budowie. Oczywiście dużo zależy od konkretnego ukształtowania terenu przed planowanym wylotem do tunelu ale na ileś istniejących takich budowli musi być jakaś powtarzalność. Co do zmiany planów to mimo wcześniejszych badań, wykonanego projektu czasem zdarza się że pierwotne założenia są porzucane z różnych względów także nie przesądzał bym jednoznacznie o takiej sytuacji tutaj. Jestem też ciekaw czy odpowiedź nie leży jednak gdzieś w głębokim archiwum urzędu gminy.
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Pozostałe tunele na tej linii nie mają takich wyrobisk, właśnie m.in. z tego powodu podjęliśmy temat. Niemniej zaplecze przy budowie tunelu zawsze musiało istnieć. Budowa takiego obiektu to duże przedsięwzięcie.
@machefi6539
@machefi6539 Жыл бұрын
Jak kamienie graniczne są stare, to po numeracji działek da się coś wywnioskować? Może potencjalny wylot?
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Niestety nie ale pomysł ciekawy.
@los-kom5092
@los-kom5092 Жыл бұрын
ten słupek graniczny z krzyżem maltańskim to tak chyba nie do końca typowo kolejowy spotykam takie w lasach gdzie w promieniu 20 kilometrów nie było zadnej kolei nawet wąskotorowej
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Kolejowy w sensie funkcjonalnym
@zlatanmarzec2281
@zlatanmarzec2281 Жыл бұрын
W jedlinie zdroj jest dużo tych słupków z krzyżem maltańskim templariusze 😊
@adjacdob1
@adjacdob1 Жыл бұрын
Poprawka; nie na osiedle a z osiedla.
@RyszardSzymanowski
@RyszardSzymanowski Жыл бұрын
Słaba trochę ta poleminka z moim komentarzem. Nic na temat warstwic widocznych na mapie. Ich ukośne położenia wobec przebiegu toru wymusza takie wybranie terenu po prawej. Wtedy ewentualne osuwisko lub woda splywajaca z góry wpada w to wybranie, a nie na tor. Po drugie i najważniejsze: żadnej polemiki z obecnością tego wybrania już na mapach z końca XIX wieku? Przecież to świadczy o tym, że mam rację.
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Wybraliśmy najistotniejsze kwestie w tym te związane z ukształtowaniem terenu. Istnienie tego wybrania na mapach z XIXw. zostało stwierdzone w cz.1 co niemalże jednoznacznie wskazuje na przeznaczenie tego terenu pod zaplecze budowy. Wodą proszę się nie przejmować, zawsze przy takich głębokich przekopach będzie wpływać w tor. Kluczowe jest wykonanie właściwego odwodnienia wzdłuż torów i sprawa jest załatwiona (tak jest i tutaj). Niestety gdybyśmy chcieli szeroko polemizować z komentarzami film trwałby 1h i mało kto by go obejrzał do końca.
@tomdublin8701
@tomdublin8701 Жыл бұрын
Richard pozdrawiam 👍🍀👊🚅🍀
@jonaerewitz4444
@jonaerewitz4444 Жыл бұрын
Proponuję zapoznać się z artykułem napisanym przez Tomasza Jurek odnośnie zbiorników na paliwo 😉
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Chętnie, proszę o link.
@ridiger
@ridiger Жыл бұрын
Nie pozwala wstawić linku.
@jonaerewitz4444
@jonaerewitz4444 Жыл бұрын
@@ridiger bez obaw 😊 Twoj text , Twoje informacje 😉
@ridiger
@ridiger Жыл бұрын
ridiger peel Piszę tak aby nie zablokowało.
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
@@ridiger Zapoznałem się z artykułem. Temat samych nisz ucieczkowych łatwy od wyjaśnienia, pozostałe kwestie wymagają analizy w tym terenowej. Za jakiś czas zrobię materiał o tym tunelu. Szkoda, że nie podano nawet przybliznoej lokalizacji tyćh zbiorników, skoro miały istnieć.
@michall99
@michall99 Жыл бұрын
Ten budynek pewnie służył pracownikom pobliskiej fabryki za poczekalnie gdy wracali z pracy, gdy padał deszcz musieli się gdzieś schronić. Jest taki mały bo tylko nieliczne osoby dojeżdżały, większość pewnie mieszkała przy fabryce.
@ukisowian5583
@ukisowian5583 Жыл бұрын
Fajne analizy robicie . Wychozicie w teren , wszystko poparte zdjęciami itp itd . Na mapach lidarowych widac łudząco podobne wejścia do sztolni np. jak w riese (3 równoległe jakby wjazdy)?Współrzędne: 50.84519688967252, 16.31466534612692
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
Gratuluje spostrzegawczości. Obok jest duże wyrobisko i to występuje na mapach jako kopalnia jakiegoś kruszywa. Natomiast 3 wloty nie są zaznaczone, to fakt.
@ukisowian5583
@ukisowian5583 Жыл бұрын
A może ma coś wspólnego z Książem. Zamiast tunelu kolejowego był drogowy? Ciekawe by to było.
@nogamipogorach
@nogamipogorach Жыл бұрын
@@ukisowian5583 Zbyt małe obiekty na tunele drogowe, jeżeli już to sztolnie czy kopalnie.
@ukisowian5583
@ukisowian5583 Жыл бұрын
Racja. Pozdrawiam .
@jankowalski9817
@jankowalski9817 Жыл бұрын
Ja jestem ciekaw kto, przy jakiej okazji i w jakim celu puścił wyssaną z palca bzdurę o trzecim tunelu?
Wałbrzyski szyb "Sobótka" i próba wejścia do Lisiej sztolni
29:35
Secrets of the  Castle "Stary Książ"
19:22
Urbex History
Рет қаралды 325 М.
Cat Corn?! 🙀 #cat #cute #catlover
00:54
Stocat
Рет қаралды 16 МЛН
Looks realistic #tiktok
00:22
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 105 МЛН
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 194 МЛН
Wałbrzyska "Lisia Sztolnia" - zabytek klasy światowej
25:55
Wyprawy LEONA
Рет қаралды 231 М.
Wałbrzych bypass - another mining shaft was found
10:37
Wyprawy LEONA
Рет қаралды 108 М.
Treasure from Wałbrzych
27:31
Łukasz Kazek History Story
Рет қаралды 129 М.
Szpital w Mokrzeszowie -  historia Lebensborn
15:10
ZaHistoryzowani
Рет қаралды 9 М.
Analiza "zagadkowej" sztolni w Kowalowej (Mieroszowie)
19:12
Nogami po górach
Рет қаралды 6 М.
"Ostatnia świątynia Hitlera" niszczeje w oczach
12:33
regionfakty.pl
Рет қаралды 38 М.
Cat Corn?! 🙀 #cat #cute #catlover
00:54
Stocat
Рет қаралды 16 МЛН