Kacper jak Ty zajebiście prowadzisz te filmiki. Na prawdę świetnie się je ogląda. Brawo.
@adrtec2 жыл бұрын
Ten płaszcz spadochron to nie taki był głupi, dziś przecież wiele osób skacze w stroju latającej wiewiórki (wingsuit). Można powiedzieć, że ten płaszcz to był taki wczesny projekt dziadek tego stroju.
@knopigames2 жыл бұрын
Tak, FarCry 5 i 6 jest tego przykładem. :D Sławny strój do szybowania.
@Adam_Lyskawa2 жыл бұрын
Większość tych wynalazków sama w sobie nie była głupia. Dziwi mnie za to głupota wynalazcy, który bez WIEDZY, czy jego wynalazek zadziała po prostu ryzykując własne życie sprawdza. To jest ultra głupie. Przecież na spadochronie (jakimkolwiek) można zrzucić zamiast żywego człowieka przykładowo (najtaniej) zwyczajnie wystarczająco ciężki kamień. No nie wiem, potrzebna jest zdumiewająca głupota, żeby jako JEDYNY test nowego wynalazku wybrać taki, gdzie można z dużym prawdopodobieństwem zginąć. Co do naszej Marii Skłodowskiej-Curie ona najmniej zawiniła. Kto w tamtych czasach spodziewałby się, że jakiś kawałek metalu do którego się za bardzo zbliżysz może cię zabić po latach? Nie zrobiła nic głupiego, w odróżnieniu od naukowców po niej, którzy już znali zagrożenia a mimo wszystko powodowali idiotyczne wypadki w których sami ginęli, najczęściej jeszcze zabierając ze sobą innych, jak w przypadku diabelskiego rdzenia (Demon Core).
@andrzejdubiel32632 жыл бұрын
Szybuje, ale nie ląduje w nim - do samego lądowania już wykorzystywany jest spadochron. Jest jeden znany przypadek, gdzie ktoś wylądował w tym stroju bez spadochronu - lądował na stercie kilku tysięcy kartonów. Te szybowanie bardzo fajnie wygląda z kamery, którą ma lecący, ale jak spojrzy się na to z dużej odległości to wyraźnie widać, że lecący szybciej przesuwa się w dół, niż w poziomie.
@adrtec2 жыл бұрын
@@andrzejdubiel3263 To prawda, dziękuję za poprawienie mnie
@pmkPolishME2 жыл бұрын
@@andrzejdubiel3263 "Szybciej przesuwa się w dół, niż w poziomie" haha to sie nazywa zdolność szybowcowa, i jest zależna od wielu czynników. Największy stosunek lotu w poziomie do opadania będzie w skokach z gór gdzie pomaga w tym ciepłe powietrze , czynników jest wiele, ale co tam nie wiem to się wypowiem bo widziałem film na YT
@Sobolllo2 жыл бұрын
Lądowań zawsze jest tyle co startów, ale nie każde jest udane ;)
@ADR1991pl2 жыл бұрын
Przeciez dokladnie to powiedzial
@NygussMusic2 жыл бұрын
A uda są dwa 😂
@kirmarks022 жыл бұрын
No nie wiem jak maszyny nie ma to chyba nie mam mowy o lodowaniu
@kacperbrak85272 жыл бұрын
"Lądowanie - ostatni etap lotu, następujący po zniżaniu, złożony proces sprowadzenia statku powietrznego (samolotu, szybowca itp.) na lądowisko." "Lądowisko obszar na lądzie, wodzie lub innej powierzchni, który może być w całości lub w części wykorzystywany do startów i lądowań naziemnego lub nawodnego ruchu statków powietrznych." :>
@WatFat2 жыл бұрын
Lot z reguły jest dobrą rozrywką. Niektórzy tak bardzo się rozrywają, że pozostają tam na zawsze.
@gikergiker73962 жыл бұрын
Wszystko pięknie ładnie ale Skłodowska-Curie nie wynalazła promieniowania a po prostu je odkryła. Dlatego nie powinna znaleść się w zestawieniu o wynalazkach a raczej o odkrywcach ponieważ to dwie różne rzeczy
@qergewhd24462 жыл бұрын
Też o tym pomyślałem. Oczywiście nikt jej nie będzie ujmował osiągnięcia, ale mimo wszystko jest to odkrycie, a nie wynalazek.
@mo0r1832 жыл бұрын
Multi x Merghani 🔥🔥🔥 kzbin.info/www/bejne/eqbWnat8e8Rna6M
@LuceKSzachista2 жыл бұрын
No to teraz Kacper pora na odkrywców 😀
@witoldwitoszekrecords32532 жыл бұрын
Masz rację, ale wystarczy jak autor zmieni tytuł na "wynalazcy i odkrywcy, których zabiły ich wynalazki i odkrycia", albo "wynalazcy, których zabiły ich wynalazki i odkrywcy, których zabiły ich odkrycia". Jak to pięknie brzmi.
@barsztik2 жыл бұрын
Tak dokładniej, to promieniotwórczość odkrył Henri Becquerel. Najpierw uznał, że uran świeci w wyniku fosforescencji (czyli najpierw musi być nawświetlony), potem sam poprawił swój błąd i uznał, że uran "świeci" niewidzialnym promieniowaniem nawet bez naświetlania. Skłodowska-Curie rozwijała prace nad promieniowaniem i razem z Henri i Pierrem dostała swojego pierwszego Nobla.
@rcflyerpl2 жыл бұрын
Z tym, że Maria Skłodowska-Curie nie odebrała nigdy „statuetki”. Laureaci Nagrody Nobla otrzymują, oprócz znacznej kwoty, Medal Noblowski (skądinąd złoty) i dyplom. Co innego laureaci Oscara.
@pawezielke52602 жыл бұрын
,,Marie Curie wynalazła promieniowanie, leczenie promieniowaniem i śmierć przez promieniowanie." -rdzeń faktów, Portal 2
@hiddenself2 жыл бұрын
@@wielkoduszny7401 Koło wynalazł żuk gnojarek.
@widelecwyczynowy57572 жыл бұрын
autor zapomniał tylko o tym geniuszu co wymyślił gilotynę dla rewolucjonistów francuskich, którzy z wdzięczności dali mu skierowanie na usługę wykonaną jego wynalazkiem x]
@sawomirwalen19362 жыл бұрын
Racja XD
@magorzatanapiorkowski98762 жыл бұрын
Czyli jak dobrze rozumiem dali mu skierowanie na zabicię się
@widelecwyczynowy57572 жыл бұрын
@@magorzatanapiorkowski9876 dali skierowanie, na nfz.. do dr. Kata x]
@jacek19292 жыл бұрын
Mylisz się, nie zginął na gilotynie
@artankozak25572 жыл бұрын
Aż mi przypomniałeś Byka z Brązu i jego konstruktora
@Mantek4302 жыл бұрын
Jakby nie patrzeć, to ten wagon z napędem turbośmigłowym wydaje się mieć więcej sensu niż "wynalazek" Ferdka Kiepskego. W materii wynalazków lotniczych, które przyczyniły się do śmierci swoich twórców, warto wspomnieć np też o Ottonie Lilenthal,który pracował z różnymi typami szybowców, z zamiarem instalowania w nich napędu. Właśnie na kanale Mentour Pilot był jednego razu poruszony wątek pierwszych katastrof lotniczych, za czasów, kiedy to statki powietrzne dopiero mierzyły się z fazą prototypów.
@michalkalinowski2922 жыл бұрын
Ten aerowagon miał lotniczy silnik tłokowy, nie turbośmigłowy - to spora różnica
@tiemanowo2 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek. Proszę o więcej!
@dobryrusk2 жыл бұрын
Mała poprawka - Marię Skłodowską Curie zabiło jej odkrycie, nie wynalazek. Jaka jest różnica? Dość duża... Odkrycie - Coś co już istniało, a człowiek to odkrył, dowiedział się o istnieniu tego, zbadał to. Wynalazek - Coś co nie istniało, a człowiek to stworzył, wynalazł. Pierwiastek był odkryciem, czymś co już było, tylko zostało odkryte. A tak poza tym, to fajny film.
@kryniov1112 жыл бұрын
Polon ma 33 izotopy z czego rzaden nie jest stabilny. Izotop 209 nie wystepuje naturalnie w przyrodzie a jest uzyskiwany z bizmutu. W postaci izotopu 210 wystepuje skrajnie sladowo przy rudach uranu. (7,4×10−11 g 210Po ) na jeden gram uranu. Wymagana jest destacja próżniowa aby w ogole mówić o ilosci wykazującej promieniowaniu alfa. Podobnie ma sie sprawa z Radem. Bez wynalezienia metody uzyskiwanja określonego izotopu o odpowiedniej czystości nie byloby mowy o zadnym odkryciu. Jesli więc przychodzisz pouczac to pouczaj chociaz zgodnie z faktami.
@bartomiejmichna5592 жыл бұрын
jak dla mnie to zależy wszystko od interpretacji bo możliwość latania czy jeżdżenia z napędem rakietowym też istniała wcześniej tylko oni odkryli jak to wykonać.
@LeszekSlowinski2 жыл бұрын
1:20 Czy ten na środku to aby nie jest towarzysz Wiaczesław Michajłowicz? Ten okular, ten wąs na to wskazuje.
@WatFat2 жыл бұрын
Ostatnie słowa wielkich wynalazców: -To działa!
@TakNaMarginesie2 жыл бұрын
Nagrody Nobla mają formę statuetek czy medali? ;)
@n.i.e.p.y.s.k.u.j.2 жыл бұрын
Poproszę więcej takich ciekawostek, szczególnie, jeśli będą zahaczały o medycynę i militaria :)
@rzmij2 жыл бұрын
Dawaj drugą część 🙂
@SaycoRa2 жыл бұрын
"Ilość" jest słowem opisującym rzeczowniki niepoliczalne. Te,które policzyć można jak starty i lądowania nazywamy "liczbą".
@kotolter83702 жыл бұрын
faktycznie opłaca się dodawać filmiki w niedziele?
@robertszkorup79642 жыл бұрын
Dawaj drugą część.
@mik123462 жыл бұрын
Na bank w pierwszym przypadku wszyscy byli narąbani w 3 dupy.
@mo0r1832 жыл бұрын
Multi x Merghani 🔥🔥🔥 kzbin.info/www/bejne/eqbWnat8e8Rna6M
@NygussMusic2 жыл бұрын
Mogło tak być 😂
@djfreezy9872 жыл бұрын
Zaczęliście panem Abakowskim, to może jakiś odcinek o szalonych napędach kolejowych? Niby wspominaliscie o amerykańskim Black Beetle i niemieckim Schienenzeppelin, ale mozna by dorzucić rosyjski SVL czy choćby szwajcarskie parowozy elektryczne.
@Bzhydack2 жыл бұрын
Nic nie pobije francuskich turboodrzutowych kolei poduszkowych.
@djfreezy9872 жыл бұрын
@@Bzhydack nazwa brzmi jak jakieś ultra drogie i ultra szybkie pociągi... sypialne xD
@ksaveriusz2 жыл бұрын
Ciekawe, czy wynalazca miecza od niego zginął 🤔
@hiddenself2 жыл бұрын
To zależy, czy nim wojował :)
@boryskondzio Жыл бұрын
Bo jeśli nie używał to cały czas miał go w pochwie 😂😂😂
@marekwojcik95572 жыл бұрын
Super pasta do zębów też była z chyba z radem
@wezyr84222 жыл бұрын
super kanał
@skivalxxx2 жыл бұрын
rób drugą część ;)
@patryk_gra2 жыл бұрын
4:00 zatonął ten okręt podczas boju prawdopodobnie dlatego że załoga udusiła się
@olo12992 жыл бұрын
To jeszcze nic. Najgorsze co chyba się zdarzyło u podwodniakow to zatopienie ubota przez kapitana który źle obsłużyl kibel i zatopil okręt 😂 Gowniana śmierć....
@patryk_gra2 жыл бұрын
Pidolisz
@berakfilip2 жыл бұрын
9:21 biedna kobieta nie stosowała kremu z filtrem
@kirmarks022 жыл бұрын
To tak jeśli chodzi o łudź podwodna nie uczyli się na błędach. Co do wyliczeń z samolotem to akurat kłamstwo statystyki. Możecie sprawdzić jak mi nie wierzycie.
@kw30882 жыл бұрын
Bardziej przyzwoite byloby porownanie bezpieczenstwa przebycia kilometra roznymi srodkami przewozu, lub statystyka smiertelnosci wypadkow samochodowych i lotniczych.
@WatFat2 жыл бұрын
Nie łudź się
@hiddenself2 жыл бұрын
Ja jeszcze ani razu nie zginąłem.
@PiotrekMik2 жыл бұрын
Może jakieś pozytywne informacje :)
@messorem64762 жыл бұрын
1 od kiedy nobel to statuetka? 2 wynaleźć a odkryć to całkiem odmienne pojęcia.
@jb-img16382 жыл бұрын
Po obejrzeniu i wysłuchaniu przychodzi do głowy tylko jedno powiedzenie , aczkolwiek jest zbyt ekstremalnie radykalnie wstrząsające aby je cytować , a większość i tak go nie zrozumie oraz stwierdzi co ma piernik do wiatraka .
@janwadek43302 жыл бұрын
można od razu przewinąć do 0:47 sek
@kamilmesnes64482 жыл бұрын
Kacper wszystko ok czekam na cz. 2 materiał i narracja na 5
@kamilczyzkowski12132 жыл бұрын
Pierwszy raz tu trafiłem a tu wita mnie Kacper Lipski ale zajebiście
@szaryszwej52812 жыл бұрын
jak by przeżył twórca aero wagonu to i tak by go zabili sowieci na pewno znaleźli by jakiś powód
@hiddenself2 жыл бұрын
A myślisz, że kto rozkręcił szyny?
@letsplaymar12722 жыл бұрын
Życiowa rada Jeśli nic nigdy nie stworzysz nie zginiesz
@tarczownikovstolecki12142 жыл бұрын
czekam na drugą cześć
@bd-uy6et2 жыл бұрын
Wiecie że 1942 wagony również były napędzane Żydem
@waldemarrudolf62502 жыл бұрын
Czyli zostałem przekonany, żeby nic nie wynajdywać.
@SaycoRa2 жыл бұрын
Nie wiem jak "eksperci" wyliczyli to ryzyko wypadku samochodowego na około 30 000 razy wyższe od lotniczego,ale się domyślam. Prawie na pewno wzięto pod uwagę liczbę wypadków/katastrof i tyle.Kto by się przejmował faktem,że samochód dawno stał się codziennością dla setek milionów ludzi podczas gdy przeloty nie były,nie są i nie będą codziennością nawet w państwach rozlewających się na całe kontynenty jak USA czy Chiny,owszem lata się tam częściej niż w Europie (z wyłączeniem europosłów),lecz to i tak wobec częstotliwości z jaką korzysta się na świecie z samochodów statystycznie bez znaczenia. Upraszczając gdyby ruch lotniczy był tak intensywny jak samochodowy to by można powiedzieć,że jest tak znacząco bezpieczniejszy. Żaden samochód nie jest w stanie jednorazowo przetransportować tylu pasażerów co przeciętny samolot,więc każdy udany lot znacząco winduje statystyki jeśli bierzemy te liczby pod uwagę.
@sawomirwalen19362 жыл бұрын
Nie wiem czy ci napisać,, XD”, czy co, ale się domyślam XD( właśnie dlatego, że nie każdy ma swój własny samolot… a mało tego, nawet jak go ktoś ma to nie zawsze może nim sam latać katastrof lotniczych jest mniej niż wypadków samolotowych… lecz i tak przy skali tego ile osób dziennie jest obsługiwanych przez linie lotnicze sądzę, że stwierdzenie,, samolot jest lepszym środkiem transportu” jest w punkt[ poza tym co miał na celu twój komentarz? Jest to ciekawostka mówiąca, że gdyby każdy miał swój samolot to by było więcej katastrof lotniczych, czy podważasz bezpieczność samolotów?])
@kirmarks022 жыл бұрын
Masz rację ale głupio to napisałeś bo akurat tutaj jest użyta magia statystyki
@SaycoRa2 жыл бұрын
@@kirmarks02 Inteligencja nie musi iść w parze z madrością.
@kirmarks022 жыл бұрын
@@SaycoRa to wiem, miło że od ruzniasz
@SaycoRa2 жыл бұрын
@@sawomirwalen1936 Podważam pojawiającą się w wielu mediach tezę,że samoloty są x razy bezpieczniejsze.Uważam,że należy porównywać rzeczy porównywalne i z tego samego powodu nie rozumiem jak można zestawiać system Windows śmigający na sprzęcie kilkudziesięciu różnych producentów i niezliczonych składakach z MacOS w przypadku którego producent sprzętu i oprogramowania jest jeden. Jeśli chcemy już porównywać rzeczy nieporównywalne to jednak w mojej ocenie należy uwzględnić różne istotne szczegóły np. fakt,że jeden zakończony sukcesem przejazd jednego kierowcy daje jedną przetransportowaną osobę,a jeden samolot to już osób kilkadziesiąt lub nawet kilkaset.Jak to policzyć żeby zestawienie było wiarygodne nie wiem,trzeba by zapytać specjalisty od statystyki.Oczywistym wydaje mi się jednak,że zestawienie 1:1 będzie tu ogromnym nadużyciem i trzeba tu zastosować wzór niwelujący przewagę lotnictwa.
@Jamajczak2 жыл бұрын
Dziura Ozonowa xD
@LeszekSlowinski2 жыл бұрын
Radziecki kandydat nauk Jewgiennij Ozonow jako pierwszy odkrył tę dziurę nad Kremlem, lecz władze nie dopuściły do opublikowania tego odkrycia. Dopiero amerykańscy naukowcy (ci sami którzy udowodnili żs tzw. amerykańscy naukowcy nie istnieją) potwierdzili tę tezę. Dziś nazywamy to zjawisko "dziurą Ozonowa".
@hiddenself2 жыл бұрын
@@LeszekSlowinski Ozonow dokonał tego odkrycia już po tym, jak Łańcuchow odkrył rodzaj reakcji.
@jokerpl122 жыл бұрын
A Skłodowska-Curie też była kobietą?
@mastapiasta2 жыл бұрын
Kopernik też XD
@Entrix21372 жыл бұрын
świetny kanał polecam Magda Gesler
@BenyMafia2 жыл бұрын
Fajneeeee
@UlyssesSane2 жыл бұрын
Sporo merytorycznych błędów.
@mastapiasta2 жыл бұрын
No i co z tą dziura ozonową? Od.lat cisza o tym. Czyżby to ściema?
@krokodyl16662 жыл бұрын
Według nowych badań, ani się nie zwiększa, ani zmniejsza. I prawdopodobnie nie ma na nic wpływu. Efekt cieplarniany inaczej działa.
@kw30882 жыл бұрын
@@krokodyl1666 W ten brak wplywu to bym nie UV
@szymonszelest98092 жыл бұрын
Nie ma dziury ozonowej ozon sam sie odtwarza podstawy chemii :)
@sawomirwalen19362 жыл бұрын
Jeszcze mi powiedz panie Heisenberg, że przecież elementarną wiedzą z dziedziny chemii jest to jak powstaje niebieska meta i każdy powinien to wiedzieć. A poza tym to się mylisz, zjawisko dziury ozonowej istnieje i jest cholernie niebezpieczne, to że się ozon odnawia nie sprawia, że możemy się rozejść i nie ma problemu, więcej ozonu się rozkłada niż się go odnawia, więc problem jak najbardziej istnieje… na rynku monetarnym taki stan byłby katastrofą… i wyobraź sobie, że w zakresie ekologii też jest to katastrofa( więc nie rozumiem sensu twojego komentarza)
@grzeskalisz64822 жыл бұрын
.
@kubabal4267 Жыл бұрын
Ne gro
@adrianszalewicz639 Жыл бұрын
Pani Maria była odkrywczynią a nie wynalazczynią :)
@Liseekkk2 жыл бұрын
Co jest jestem drugi ps super film będzie
@jezyk822 жыл бұрын
Yyy ok? Może napisz jakiś sensowny komentarz
@Memerosz2 жыл бұрын
Kogo to obchodzi
@kixxuvvv2 жыл бұрын
ale przecież to już było
@JustinekFilms2 жыл бұрын
ale tylko dwa razy, no i trochę inny był tytuł to może być
@ADR1991pl2 жыл бұрын
O spadochronie na pewno bylo
@tarantuluke2 жыл бұрын
I nie wróci więęęęcej
@7SKai2 жыл бұрын
Trzeci
@Memerosz2 жыл бұрын
Kogo to obchodzi
@7SKai2 жыл бұрын
@@Memerosz powinno nikogo ale jak widzę jednak kogoś
@abcede38972 жыл бұрын
Pierwszy xd
@Memerosz2 жыл бұрын
Kogo to obchodzi
@abcede38972 жыл бұрын
@@Memerosz #nikogo, ale jak taki z Cb Ockham, to po co to pytanie? xd
@tylkoprawda98312 жыл бұрын
ABORYGEN CHCE BYĆ POLAKIEM, ALE NIE ZNA ROTY kzbin.info/www/bejne/r4XCc4CIbpllbNE