No to teraz poprosimy o wytłumaczenie jak dział regulator PID
@mototroter5 жыл бұрын
No to się zacznie. ;-)
@rudyblondyn20465 жыл бұрын
na iautomatyka pl masz kurs
@Wrublos2125 жыл бұрын
@@rudyblondyn2046 Jak poszperasz, to wszystko masz w internecie ;) Sęk w tym, że uwielbiamy sposób przekazu Pana RS i stąd taka prośba. Pozdrawiam
@grzegorztomaszewski35025 жыл бұрын
@@rudyblondyn2046 Nie chodzi o teorię, a o reprezentację elektryczną... :) Regulatory trzeba w tej automatyce jakoś realizować... ;)
@grzegorztomaszewski35025 жыл бұрын
@@Wrublos212 Jasne! :) Ja też uwielbiam posłuchać o czymś, co teraz jest prościuchne, a 30 lat temu na wykładach było "czarną magią" głównie z powodu "przeskoku" w stylu nauczania LO/politechnika i tempa wykładów.... Nie było czasu się nawet zastanowić... :)
@demkodemko54815 жыл бұрын
18:02 Jeśli chodzi o takie spojrzenie ze strony matematycznej, to podobnie jak np. z wyrażeniem (2x=4) i dzielimy stronami przez 2, czyli tak jak całkowanie stronami, a całka z pochodnej funkcji to ta funkcja. Jeśli chodzi o prawą stronę to RC jest stałe, więc możemy wyciągnąć stałą przed całkę i całkujemy tylko Uwe
@piotrbednarski21634 жыл бұрын
12:06 to co powstaje w tym przypadku nie jest nawet w teorii sinusoidą, a jest to przebieg paraboliczny złożony w taką falę czyli jedna parabola zwrócona do góry a druga do dołu ale nie jest to absolutnie sinusoida
@markomarkus65065 жыл бұрын
Podobny wskaźnik miał Adam Słodowy.
@bagstermucha5 жыл бұрын
Dzięki, w końcu ktoś wytłumaczył w prosty sposób czym jest całka.
@sebastiankwiatkowski57695 жыл бұрын
Bardzo proszę omawiać wszystko co uzna Pan za warte uwagi. Nawet te podstawowe informacje i mogą bardzo wielu specom przypomnieć to czym już dawno zapomnieli. Średnią szkołę elektronika ogólnego uczęszczałem w weekendy. Materiał który Pan przedstawia bardzo często jest dla mnie wiedzą którą mnie w zaocznej szkole pozbawiono. Nie będę się też wybielał orłem nie byłem.
@garasz60305 жыл бұрын
Idealny odcinek do spania :) ale i tak miło się ogląda :)
@StefanBrock_PL5 жыл бұрын
Ciekawy materiał, gratuluję. Ale konieczne jest sprostowanie do przebiegów z oscyloskopu. Dołożenie równoległego opornika 100 kOhm do kondensatora 0,1 mikroF zmieniło obwód całkujący w inercyjny, o stałej czasowej 10 ms. To tłumaczy zachowanie się układu eksperymentalnego w chwili 21:11, choć ta stała czasowa to pewno około 50 ms. Dla sygnałów o wyższej częstotliwości integrator zachowuje się jak inercja, ale w zakresie DC już nie. Pytanie dla dociekliwych - jak zachowa się idealny integrator z trójkątnym, symetrycznym sygnałem na wejściu? I co jeżeli offset nie będzie równy zero? Pozdrawiam.
@Paes644 жыл бұрын
Na początku jest przejęzyczenie, zamiast y2*x2 powinno być y2*(X2-x1), bo mnożymy wysokość prostokąta przez jego szerokość.
@robertjakubowski50165 жыл бұрын
Dobry wieczór świetny kanał nigdy tyle nie dowiedziałem się o elektryce informatyce matematyce - takich ludzi nam brakuje w mediach ogólnopolskich za to mamy dziadostwo i już nie będę się pastwił jakiego rodzaju myślę że to jest zbędne - tacy ludzie przywracają mi wiarę w to że coś jednak się zmieni w TV.........................pozdrawiam serdecznie Dobrej nocy .............
@zeasypl5 жыл бұрын
Takich ludzi brakuje w szkołach i na uczelniach.
@tomaszwota14655 жыл бұрын
Kanał na KZbin daje Ci wiarę, że coś się zmieni w telewizji?
@grind185 жыл бұрын
@@tomaszwota1465 A dlaczego nie ? Konkurencja może dla nas dać tylko dobre efekty. Kiedy ludzie zaczną przechodzić na materiały telewizyjne w internecie może coś to tych półmózgów z TVP i TVN i innych gówien dotrze.
@tomaszwota14655 жыл бұрын
@@grind18 masz więcej wiary w ludzi telewizji niż ja. Jak dla mnie to mogliby się wyłączyć na dobre i nie poczułbym różnicy.
@Pawel5837 Жыл бұрын
Świetna robota.
@maciejkrych83605 жыл бұрын
powiem tyle Pan Krzysztof rozpier,,,, system swoją wiedzą !!!
@grzegorztomaszewski35025 жыл бұрын
Podstawami elektrotechniki?...... :-/
@aleksandernowak57034 жыл бұрын
o kurde miałem to na studiach ale zrozumienie zajeło wiele czasu dzieki tobie innym na pewno pójdzie szybciej
@szalinsky935 жыл бұрын
Rozumiem działanie pokazanych układów w praktyce, natomiast wywody matematyczne to czarna magia :)
@Jarodoli2 жыл бұрын
Generalnie materiały na tym kanale są bardzo merytoryczne i bardzo przystępnie omówione, ale jak to w życiu bywa zdarzają się błędy. Niektórych błędów nie powinno być, autor powinien je wychwycić w trakcie montażu filmiku. No, ale wiadomo - własnych błędów się nie widzi. I tak: 10:13 - oczywiście jest mowa o układzie całkującym, nie różniczkującym. Już to wcześniej zostało zresztą zauważone przez oglądaczy . 11:50 - No nie! Nie ma takiej teorii, która by mówiła, że w układzie RC można odwrócić fazę o 180 stopni. To dość gruby błąd. Przesunięcie fazowe w takim układzie musi być mniejsze (co do modułu) od 90 stopni, a w rzeczywistości jest równe arctg(Xc/R), gdzie Xc jest reaktancją kondensatora dla danej częstotliwości. W tym konkretnym przypadku napięcie na kondensatorze jest opóźnione względem napięcia wejściowego (faza ma znak minus). 13:29 - nieopisane osie na wykresach (oj wyleciałbym z klasy za coś takiego :-) ). No dobra, z kontekstu domyślamy się, że chodzi o wykresy prądu w funkcji czasu. Aczkolwiek ze schematu można by sądzić, że układ jest sterowany źródłem napięciowym (oznaczenie Uwe). No i jeszcze cofamy się do 12:10 - Nie! To absolutnie nie jest sinusoida, podobnie jak nie jest nią przebieg trapezowy z 19:32! Sinusoida nie ma ani kawałka prostoliniowego. Owszem, można sobie małe jej odcinki przybliżać do funkcji liniowej, ale to co widzimy na wykresie z 19:32 to nie są małe odcinki. Uzyskaliśmy natomiast odcinki przebiegu liniowego, który jest całką z funkcji stałej, czyli przebiegu wejściowego przybierającego dwie stałe wartości. Całka(u=const)dt = U*t + u0. A to, że powstał trapez wynika z nasycania się lub zatykania wzmacniacza operacyjnego. Podobnie jest z przebiegiem z 12:10. W tym przypadku całkujemy przebieg liniowy, w wyniku czego otrzymujemy przebieg będący funkcją kwadratową. Całka(A*t)dt = A*(t^2)/2 + u0. Napięcia u0 występują oczywiście dla całki oznaczonej, określając warunki początkowe. W tym przypadku mamy więc sklejone fragmenty parabol. które bynajmniej nie są sinusoidami, chociaż można odnieść takie wrażenie wizualne. Prawdopodobnie wyszłoby to podczas analizy FFT przebiegów.
@somokkomos97005 жыл бұрын
Proszę opisać jak działają analogowe maszyny liczące.
@krystoferlando62865 жыл бұрын
2:38 - wkradł się błąd, na początku dobrze y1*x1, ale następnie zamiast y2*x2, powinno być: y2*(x2-x1) itd. ;)
Bardzo ciekawy film. A ja musiałem że różniczka to jest wyniczek odejmowanka.
@grzegorztomaszewski35025 жыл бұрын
W samej idei to dokładnie tak.... :D
@XzulugulaX5 жыл бұрын
11:52 a nie o 90 stopni?
@grind185 жыл бұрын
Tak, wszak całka z sinusa to cosinus, czyli sinus przesunięty o 90 stopni jakby nie patrzył.
@tomekem19674 жыл бұрын
Dokładnie. Widać to zresztą na oscyloskopie. Swoją drogą nie rozumiem też, dlaczego układ całkujący miałby przekształcać prostokąt w trójkąt.
@Skubaniutki1234 жыл бұрын
@@tomekem1967 Interpretacja geometryczna- w wykresie kwadratowym przy zboczu narastającym pole pod wykresem z 0 zwiększa się i przyrost jest stały. Całka z funkcji stałej (do najbliższego zbacza opadającego) jest funkcją liniową, stąd zbocze "rosnące" w wykresie piłokształtnym. Zbocze opadające przecina układ- ujemne pole- analogiczny spadek na wykresie piłokształtnym :)
@noseqp15 жыл бұрын
To może ja już omawiamy podstawy to jakieś generatory sinusa przeanalizujmy lub sumatory sygnałów, jakieś różne rodzaje filtrow aktywnych
@daniel-tk3ct Жыл бұрын
A jak przekształcić sygnał prostokątny w czystą sinusoidę? Pozdrawiam.
@Krzynolgarage5 жыл бұрын
piękna prezentacja
@Piotr-px2xr5 жыл бұрын
witam witam
@bazejwolinski51315 жыл бұрын
Świetny odcinek:D
@dziku16095 жыл бұрын
co to za nuta 2:14 ? pozdrawiam
@pokrec5 жыл бұрын
No, niedługo zobaczymy jutubową wersję Tietzego i Schencka...
@jackm34584 жыл бұрын
5 Lat studiów i nikt nie potrafił w zrozumiały sposób wytłumaczyć czym jest całka a tu w 5 minut ze szczegółami wytlumaczone 😀
@Paes643 жыл бұрын
Ale to tylko połowa prawdy, bo jeszcze są całki nieoznaczone, które są funkcjami. ;)
@grzegorzchrust17183 жыл бұрын
@@Paes64 Ale i one miewają wartości skończone.
@Grivious205 жыл бұрын
w 10:13 powinno być "układ całkujący"
@E...A5 жыл бұрын
To może teraz dla ciągłości serii układ logarytmujący?:)
@grind185 жыл бұрын
ZA !
@bloofromfostershouse51795 жыл бұрын
jak ty dobrze potrafisz wytłumaczyć elektronikę
@sawomirp.39215 жыл бұрын
Czy układ całkujący nie zawsze zamienia przebieg prostokątny w idealnie trójkątny, tylko ze względu na nieliniową charakterystykę kondensatorów elektrolitycznych? Czy jest jakiś inny powód?
@KrzysztofSJK4 жыл бұрын
Nieliniowość C ma tu znikome znaczenie. Powodem jest to, że bierny układ RC z filmu nie jest układem całkującym, ale inercyjnym, który jest tylko przybliżeniem ukł całkującego (w pewnym małym zakresie czasu). Natomiast układ aktywny z idealnym opamp jest układem właśnie całkującym, w praktyce poki się nie nasyci opamp. Autor powinien wyraźnie zaznaczyć tą kwestię.
@ChmurkiNaNiebie4 жыл бұрын
19:57 Czyli pojawiła się składowa stała na wyjściu?
@w91764 жыл бұрын
Raczej chodzi o to, że nie było zerowych warunków początkowych.
@ChmurkiNaNiebie4 жыл бұрын
@@w9176 ?
@jedreo15 жыл бұрын
Czyli jak w jednej kolumnie dam filtr dolnoprzepustowy a w drugiej nie to zaburzę stereofonie? Kolumna z filtrem będzie miała przesunięty sygnał o 180st?
@andrzejlisek5 жыл бұрын
To zależy od typu filtru, poza tym przesunięcie fazowe w filtrach analogowych nie jest takie samo w całym zakresie. Polecam circuit simulator Falstad, tam zmontuj filtr i sprawdź różnicę fazy dla różnych częstotliwości. Stereofonia będzie zaburzona, ale mało prawdopodobne, żeby było zwykłe odwrócenie fazy.
@adammehring75425 жыл бұрын
A czy dwa układy całkujące podłączone szeregowo przetworzą sygnał kwadratowy na sinusoidę?
@bzdety30005 жыл бұрын
Tak, dwa filtry dolnoprzepustowe utworzą jeden o bardzo stromej charakterystyce. Spowoduje to wycinane z takiego przebiegu prostokątnego wyższych harmonicznych, pozostawiając główną składową sinusoidę. Oczywiście efekt zależy od stromości filtra, częstotliwości sygnału i częstotliwości odcięcia filtra.
@grind185 жыл бұрын
@@bzdety3000 To gdybym np. chciał zrobić bardzo selektywny wzmacniacz to co stoi na przeszkodzie bym takich układów połączył szeregowo bez opamiętania ? - rzucam luźno temat do zastanowienia się, gdzieś musi istnieć granica opamiętania się w łączeniu szeregowym takich integratorów tylko nie wiem co ją wyznacza i czym i jak objawia się zbliżanie się do niej.
@Paes643 жыл бұрын
Nie, zniekształcą go tylko. Sygnał prostokątny o wypełnieniu 50% można przedstawić jako sumę sinusoid o częstotliwościach 1,3,5,7 ... itd (nieparzyste) i amplitudach 1/n gdzie n=1,3,5,7, ... itd. Aby uzyskać sinusoidę musiałbyś wyciąć wszystkie sinusoidy powyżej 1, a takie dwa człony całkujące o identycznych elementach w każdym, to dla wielokrotności częstotliwości podstawowej tłumią: dla 3fg - 1/12 dla 5fg - 1/28 dla 7fg - 1/50 fg - częstotliwość graniczna filtru RC czyli niezerują harmonicznych powyżej podstawowej, a więc na wyjściu nie będzie sinusoida a tylko przebieg wypadkowy złożony z sumy sinusoid o innych proporcjach amplitud i faz w stosunku do przebiegu wejściowego.
@Krzychu-bh4rl5 жыл бұрын
Akurat miałem całki na studiach. Lubię liczyć oznaczone :)
@grind185 жыл бұрын
Teraz przynajmniej wiesz, że to do czegoś służy. Ja jak liczyłem to ni cholery nie mogłem znaleźć dla tego zastosowania praktycznego - to jest bolączka naszego systemu edukacji.
@kubazajac5775 жыл бұрын
Mam pytanie gdzie kupować wszystkie elementy elektroniczne? Nie licząc sklepów internetowych typu botland.
@andrzejlisek5 жыл бұрын
Rozumiem, że pytasz o sklepy stacjonarne. W jakim mieście? W Poznaniu, to na ul. Chełmońskiego jest kilka sklepów obok siebie. Na ul. Zielonej też.
@grzegorztomaszewski35025 жыл бұрын
Może warto byłoby poruszyć drugi ciekawy przypadek ładowania stałym prądem? To dałoby szersze pojęcie o działaniu układów RC...
@Paes644 жыл бұрын
Ładowanie stałym prądem masz w tym układzie ze wzmacniaczem operacyjnym. Sprzężenie zwrotne (przez kondensator) utrzymuje na wejściu odwracającym napięcie praktycznie identyczne jak na odwracającym, które jest podłączone do masy, a więc rezystor od strony wzmacniacza jest jakby podłączony do masy. Z tego wynika, że prąd wpływający do kondensatora jest stały i wynosi Uwe/R.
@Marek_Bogdanowicz Жыл бұрын
Jak się nazywa ten program symulujący układy elektroniczne?
@bodzio_stawski187 Жыл бұрын
Falstad :)
@Marek_Bogdanowicz Жыл бұрын
@@bodzio_stawski187 dzięki!
@mtma23535 жыл бұрын
ten i poprzedni odcinek odpowiada na pytanie - dlaczego ludzie zaniechali konstruowania komputerów analogowych? pomimo że mózg tych ludzi działa analogowo. Nawet gdyby i udało się skonstruować analogowy komputer o skali złożoności mózgu człowieka to znajdź kompetentnego programistę :D
@egoline11115 жыл бұрын
Wystarczyło dać prostokąt oraz pół okregu przy końcowej fazie wykresu wtedy to zsumowac i było by bez zniekształceń ponizej. 0.5/ lub mniejszych oglądałem tylko 2 min filmu w pracy jestem jak coś to przepraszam.
@TheFicktion5 жыл бұрын
technikum nr 10 w lodzi na mechatronice - obliczanie calki powinniscie umiec z matematyki, na matematyce - calka? nie bedziemy sie uczyc o tym bo program jest inny... polskie szkolnictwo...
@007meus5 жыл бұрын
całek nigdy nie było przed maturą
@TheFicktion5 жыл бұрын
@@007meus ale i tak sie dostawalo przysłowiowe lachy za nieznajomosc, gdzie sens gdzie logika...
@grind185 жыл бұрын
Gdybym był nauczycielem matematyki to do cholery ciężkiej bym uczył właśnie w ten sposób całek. Czemu ten zapóźniony o jakieś 30 lat system edukacji nie korzysta z dobrych przykładów praktycznych do uczenia tego czego uczą ?
@grzegorzchrust17183 жыл бұрын
@@grind18 Minimum chociaż oswajania z tematem w przyjazny sposób.
@clasyfiks4 жыл бұрын
Ciekawy kanał ale mam dość reklam
@cyklop19775 жыл бұрын
strzalka jak Adam Slodowy :)
@Hi-n-Lo5 жыл бұрын
Errata 10:13 „... układ całkujący...”
@kl1tele2975 жыл бұрын
Iwan to wymyślił
@marekach5 жыл бұрын
podoba mi sie ten kanal RS Elektronika,dales minus uzasadnij to (y)