Mamy nadzieję, że nie było aż tak strasznie. Ciekawe ile osób uciekło sprzed monitora, gdy Leszek zapowiedział, że będzie lekcja... matematyki :-)))
@1212MrAhmad4 жыл бұрын
Coś pięknego. Gratuluję wiedzy i doświadczenia. Jestem kolejarzem w stopniu toromistrza i jeszcze nikt tak pięknie, matematycznie nie wytłumaczył mi geometrii rozjazdu zwyczajnego (chociaż dla nas to rutyna, 190, 300, 500, 205 na S42). Dziękuję.
@PMMH04 жыл бұрын
Miło mi, że ta "lekcja" przydała się również komuś od prawdziwej kolei. Pozdrawiam kolegę "drogowca". L.L.
@m.q-zersky474 жыл бұрын
Sam mistrz i to w swoim żywiole. Piękny wykład. Oj gdyby Pan był moim nauczycielem matematyki Panie Leszku. Dziękuję za film.
@darun712 жыл бұрын
Świetny odcinek 👍
@waldekprezner41724 жыл бұрын
Jak pan Leszek pokazuje to takie proste 🤔, dzięki 😎
@PMMH04 жыл бұрын
Bo to jest naprawdę proste. L.L.
@pawkapawka-yv1np4 жыл бұрын
Dzięki tej prezentacji młodzi ludzie mogą przekonać się do czego przydatna jest w praktyce geometria oraz jak w wykonywaniu rysunku technicznego pomaga deska kreślarska.
@jarekfranczyk8804 жыл бұрын
Świetny wykład. Dzięki!
@bibiannad4 жыл бұрын
Mój ulubiony jutuber, obok Makłowicza. Przepraszam, nie wytrzymałam. Podziwiam!
@PMMH04 жыл бұрын
Tylko zamiast rolady z modrą kapustą "gotuje" oglądającym np. połączenie torów równoległych rozjazdami o jednakowych skosach :-)))
@Marcinst444 жыл бұрын
Witam. Jestem obowiązkowo. Pozdrawiam
@marcinhoffmann10644 жыл бұрын
Film o rozjazdach zwyczajnych więc dopytam. W jaki sposób wyznaczamy geometrię tych "niezwyczajnych"? Domyślam się, że przy tzw. "anglikach" praktycznie tak samo (czy jest może jakiś inny sposób?) Co z w przypadku rozjazdów typu Y lub łukowych?
@PMMH04 жыл бұрын
W przypadku rozjazdów krzyżowych (oraz skrzyżowań torów) sprawa jest wręcz banalna. Znając długość rozjazdu i kąt zwrotu nie trzeba niczego liczyć. Wystarczy przeciąć dwie linie (dwie osie torów) pod kątem rozjazdowym i odmierzyć od tak powstałego punktu (ŚGR) połowę długości rozjazdu w każdym z czterech kierunków. Ot i wszystko. Jeżeli kogoś będzie interesowało gdzie rozpoczyna się i kończy łuk w rozjeździe krzyżowym to znając promień R i kąt zwrotu wyliczy sobie styczne T, odmierzy te wartości od ŚGR i - już.
@tadziollo4 жыл бұрын
A ja powiem tylko, że jestem pod wrażeniem, przepraszam musiałem obejrzeć 2 razy 👍😁
@PMMH04 жыл бұрын
Zachęcamy do oglądnięcia tego filmu jeszcze i trzeci raz, jeśli miałoby to zaowocować wdrożeniem w czyn tematów, które omówił Leszek.
@piotras58154 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, ale mam małe pytanie. Po co wam rozjazdy TT?
@PMMH04 жыл бұрын
Nam (modelarzom z Grupy PMM H0) nie są one do niczego potrzebne, ale o wyjaśnienie spraw związanych z geometrią rozjazdu poprosili nas modelarze z Grupy TT. Omówienie rozjazdów w tej wielkości jest, więc, niejako ukłonem w ich stronę. A geometria - niezależnie od skali - jest zawsze taka sama.
@piotras58154 жыл бұрын
Mam rozjazd o długości L=240mm i kącie alfa 15°. Możecie podpowiedzieć gdzie mam wyznaczyć ŚGR?
@PMMH04 жыл бұрын
Proszę położyć go na dowolny skaner (szynami do szyby), zapisać obraz np. w rozszerzeniu .jpg lub .tif i przysłać na skrzynkę poczta@pmmh0.pl Wówczas pomożemy. Długość i kąt to za mało do określenia parametrów rozjazdu. Gdyby był jeszcze znany promień łuku toru zwortnego, to można spróbowac bez rysunku (skanu). Ale mając tylko długość i kąt - się nie da. L.L.
@piotras58154 жыл бұрын
@@PMMH0 skan już wysłany
@PMMH04 жыл бұрын
@@piotras5815 OK
@PMMH04 жыл бұрын
Obliczone. Jest to rozjazd zwyczajny, w którym łuk toru zwrotnego przebiega przez całą długość rozjazdu. Łuk ten ma promień R=908 mm (w oryginale to byłoby 79 m, a zatem rozjazd nadaje się do zastosowania na torach... tramwajowych!). Styczna tego łuku ma długość 119,5 mm i takie też są podstawowe wymiary rozjazdu: a=p=p1=119,5 mm. Dodam tylko (a właściwie powtórzę), że długość całkowita rozjazdu wynosi 239 mm, a kąt zwrotu 15 stopni (czyli jego skos wynosi 1:3,732). L.L.
@piotras58154 жыл бұрын
@@PMMH0 wielkie dzięki! PS. Wiem że rozjazd jest nie na miejscu (ma za dużą wartość kątu alfa) i rozglądam się za innymi np. 10-12° firm Roco i Tillig
@leszekmac35484 жыл бұрын
Panie Leszku, przyznam że miałem problem z tymi wartościami które przedstawiają producenci rozjazdów, a dobranie dwóch rozjazdów różnych producentów to już był horror. Mam pytanie ale w drugą stronę: mam konkretną stację i tylko mapę satelitarną układu torowego na geoportalu, czy da się z niego określić jakie to powinny być rozjazdy?
@PMMH04 жыл бұрын
Określenie jakiego typu rozjazdy leżą w oryginale na podstawie geoportalowej mapy może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe (chociaż - kto wie - te ortofotomapy są coraz lepszej jakości), ale modelowe rozjazdy z pewnością dałoby się dobrać. Proszę o podesłanie tej mapy na naszę skrzynkę e-mail'ową. Zobaczę co da się z tego zrobić. L.L.
@tomek24824 күн бұрын
@@PMMH0 A czy prawdziwe zwrotnice są jakoś opisane by sprawdzić typ rozjazdu. Też się zastanawiam nad realistyczną małą stacyjką
@PMMH024 күн бұрын
@@tomek248 Oczywiście. Na każdej stacji jest komplet tzw. Meyryk rozjazdowych, a tam podane są ich charakterystyki i wpisywane są wyniki pomiarów z kolejnych badań i sprawdzeń. Ale nie jest to dokumentacja powszechnie dostępna.
@pt4774 жыл бұрын
Teraz zrozumiałem, dlaczego Pan tak mocno skrytykował "szlakowy" rozjazd ówczesnej firmy Pilz
@PMMH04 жыл бұрын
Tak, ten rozjazd ma łuk wyłącznie na długości zwrotnicy, więc pomimo niewielkiego kąta zwrotu (z tego, co pamiętam 7,5 stopni), jego promień jest "tramwajowo-zabawkowy".
@pt4774 жыл бұрын
@@PMMH0 Moim zdaniem we wszystkich rozjazdach, istotna jest kwestia samej krzyżownicy. Te, w których jest mniejszy, lub większy fragment wykonany z tworzywa, mogą stwarzać problem z powolnym i płynnym przejazdem przez małe, dwuosiowe lokomotywy. Najlepszym rozwiązaniem jest krzyżownica całkowicie metalowa, którą można polaryzować odpowiednio, do położenia iglic.( m. inn. ROCO 2,5mm. )
@PMMH04 жыл бұрын
@@pt477 A, to zupełnie inny temat. Konstrukcja elementów składowych rozjazdu to również ciekawy temat, ale bez związku z jego geometrią. Na razie zajęliśmy się tematem układu geometrycznego rozjazdów i połączeń torów. Na analizę elementów konstrukcyjnych rozjazdów z pewnością też nadejdzie czas. A - tak na marginesie - modelowe rozjazdy powinny (czytaj - MUSZĄ) mieć krzyżownice metalowe z możliwością ich polaryzacji. Inaczej będą tylko... zabaweczkami do puszczania po nich kolejek.
@pt4774 жыл бұрын
@@PMMH0 Nie chciałem wychodzić przed szereg, ale widać, że wiele firm idzie moim zdaniem na łatwiznę, lub redukuje koszty. Przy takim rozwiązaniu wystarczy mała nierówność, by małą, dwuosiową lokomotywę unieruchomić na rozjeżdzie.
@PMMH04 жыл бұрын
@@pt477 Weinert (firma produkująca MODELE, a nie zabawki) nigdy na taką łatwiznę nie poszedł. Ostatnio Tillig robi modelowe rozjazdy wyłącznie z metalowymi krzyżownicami.
@DJMuNiO4 жыл бұрын
Modelmania może teraz sprzedawać te rozjazdy z filmu z dopiskiem : namaszczone przez L.L. :)
@mariuszdemkowicz27154 жыл бұрын
Lechu leć z tym tematem dalej. Np wstawki międzyrozjazdowe lub łukowanie rozjazdów.
@PMMH04 жыл бұрын
Dwa kolejne odcinki są już gotowe :-) Emisja - wkrótce.
@mariuszdemkowicz27154 жыл бұрын
@@PMMH0 Medziora na obowiązkowe szkolenie zaproście ;) Szkoda, że jego tak ładnie wykonane makiety mają tak fatalnie wykonane układy torowe.
@PMMH04 жыл бұрын
@@mariuszdemkowicz2715 Mówić i pokazywać możemy. Przymusu bezpośredniego raczej nie użyjemy :-)
@jakubczyz51594 жыл бұрын
Chyba trójkąt prostokątny
@PMMH04 жыл бұрын
??? Ale gdzie? Rozjazd zwyczajny geometrycznie jest zazwyczaj trójkątem równoramiennym "z ogonkiem", a nie prostokątnym.
@SuperProlux4 жыл бұрын
Panie Leszku, po co Panu ta flaga na ramieniu??? Po co ta emanacja patriotyzmu?
@trainbrains4 жыл бұрын
Flaga kraju to normalna rzecz dla uczestników międzynarodowych imprez modelarskich.
@PMMH04 жыл бұрын
@@trainbrains Dokładnie tak.
@pawkapawka-yv1np4 жыл бұрын
Jeśli nie czujesz związku z ojczyzną, to tak jakbyś nie miał miejsca na ziemi. Tam gdzie teraz mieszkasz zawsze będziesz obcy, a dowiesz się o tym dosadnie, gdy przestaniesz być użyteczny dla tubylców. Kopną cię jak ogryzek żebyś wracał do miejsca, którego tak nienawidzisz, a od którego nie możesz się oderwać - nawet na YT wciąż oglądasz filmy po polsku.
@SuperProlux4 жыл бұрын
@@pawkapawka-yv1np Oj, chłopie... nie oceniaj ludzi po sobie. Płacę podatki m.in. na Twoją emeryturę a mój związek z tzw. ojczyzną guzik ma do tego
@pawkapawka-yv1np4 жыл бұрын
@@SuperProlux Widzę, że zachodnie wpatrzenie w siebie masz tak daleko posunięte, że dyskusja nie ma sensu. Miłego onanizmu moralno-intelektualnego.