Jak se pozná že "ví o čem mluví"? Podle nějakých důkazů co pro svá tvrzení předložil, nebo jen "líbí se mi co říká a když se mi to líbí, tak důkazů netřeba" ?
@biofitnesssk2 жыл бұрын
Pán Medřický je úžasný človek. Vďaka za ďalší rozhovor 💪 zároveň je fakt smutné že sa ešte stále tato problematika svetla vôbec nerieši. Taktiež aj pri projektovaní domov a bytov aby celá domácnosť bola nastavená podľa princípov biologických hodín, kde by ludia videli extrémny rozdiel. Bohužiaľ nevzdelanosť, lenivosť, biznis... sú silnejšie ako zdravie. No nič nevadí. Aspoň sa to pomaličky dostáva medzi ludi aj keď bohužiaľ niektoré indivíduá zo seba hrajú hrdinov že takéto veci riešiť nemusia a potom skončia s 10 typmi liekov, ktoré užívajú do konca života, ktorý je ale kvalitou úplne inde. Je rozdiel život v posledných rokoch žiť alebo prežívať. (Samozrejme hrajú tam rolu aj iné veci ale všeobecne) 💪 vďaka za rozhovor a komentár pridaný kvôli algoritmu 💪😁
@matousrybka4982 жыл бұрын
Do háje víc takových hostů. A klidně opakovaně ty samé, jestli jste něco nestihli probrat! Tomu říkám kvalitní a přínosný kontent :)
@amperak2 жыл бұрын
Jako smysl to dává. Na mobilu teda filtr modrého světla mám zaplej celý den a přijde mi tak displej normální. Chlapík mne donutil nad tím světlem docela bádat, děkuji. Docela chválím, že mají produkt technicky vymyšlený a je tam regulace teploty. 65°C teplota je super! Asi to má většina drahých žárovek, ale teplota je bohužel to, co žárovky ničí.
@Lister88CZ2 жыл бұрын
Přes den nám nijak neškodí modré světlo... Stejně je všude :)
@HynekMedricky2 жыл бұрын
@@Lister88CZ Ve dne je důležitější azurová energie (mezi modrou a zelenou) Modrá sice ve dne je, ale je vyrovnaná DEEPRED. Modrá z umělých zdrojů světla (svítidlo, displej) Harmbul Blue Light 415-455 nm nám dlouhodobě škodí, protože není balancovaná Fotobiomodulační energií. Máte pravdu, že modrá ze slunce nám nevadí.
@vinetousafir96892 жыл бұрын
Tohoto pána sleduju už delší dobu. A je paradox, že tak důležité téma, s kterým se každý občan dnes a denně potkává, není nijak pořádně řešeno. Je nabíledni tuhle osvětu šířit, jenomže málokdo si tohle uvědomuje. Koneckonců i já v tuto dobu svítím nepřirozeně si do očí, abych napsal tuhle zprávu. Je to smutné. Rozhodně by se to melo vysvětlovat na školách dětem a rodičům. Minimálně omezit tento trend. Nebo pochopit. Pro běžného konzumenta, se obávám, je tohle neuchopitelné. Ale zaplať pánbůh, že člověk jako Hynek dostává prostor v mediích.
@cholia83892 жыл бұрын
To není žádný paradox, přesně takhle systém funguje. Soustředit pozornost na věci, které nepotřebujeme a ignorovat to, co je pro nás dobré a zdravé.
@zdenekbart2 жыл бұрын
vynikající host. 👌🔝
@T0miix64522 жыл бұрын
Pan Hynek se hrozně dobře poslouchá, a ví o čem mluví. Super podcast👍
@krtekcz842 жыл бұрын
Ten pán má pravdu. sleduju ho už dlouho. Půjčíli sem si od něj žárovku a už sem ju nevrátili ale rovnou koupili. Bez ní už nechodíme spát. Pěkně poctivě 90 min před spánkem červené světlo a knížku a spíme jak miminka ;-) doporučuju
@tripone2 жыл бұрын
Velmi zaujimavy clovek a rozhovor... diky!
@martinovycestycz2 жыл бұрын
rozhovor jsem si fakt uzil, skvele doplneni knizky "Proc spime"
@HodnotoveInvestovani2 жыл бұрын
Zajímavý rozhovor. Děkuji za něj. 👍🙂
@skeewee662 жыл бұрын
Jo to můj táta taky vždycky říkal, že na růžovou se už rozjíždí (oranžová), tak jsem mu vždycky říkal, ať to pak kdyžtak řekne policajtům, že jel na růžovou :D.
@barborahoskova62102 жыл бұрын
Neskutečně zajímavý 👏🏻
@nikolapazderkova31342 жыл бұрын
Dnes je to vážně zajímavé.
@tomino2662 жыл бұрын
Kdyz se tak divám na to Standovo Logo...hmmm... Červený celou dobu!
@petrslaba21312 жыл бұрын
Medřický je dobrý, myslím, že je opravdu potřeba se zamyslet nad tím čím se svítí a podle mě ty pouliční světla, klidně ať třeba po 23. Se vypnou a zapnou až zase k ráno, k čemu to svítí? Jen pro pár opilců co jde z hospody? Ti co jedou v autě tak světla mají. A taky jak říkal Hynek, že je to levný, tak s tím všichni machrujou, má pravdu Chvíli jsem pracoval v jedné firmě na výrobu svítidel a něco o modrém světle jsem zaslechl, ale mám pocit, že se to řídilo pouze přáním zákazníka. Nějaké otázky o světle a jeho spíše bezpečnosti jsem si už položil před pár lety, vycházel jsem ze svého pocitu a teď mi docela do toho sedí, to co říká Hynek.
@jakubvojtisek61812 жыл бұрын
Ne, to není dobrý nápad. I kvůli bezpečnosti by mělo světlo svítit i večer. Je to základ naší infrastuktury. Lidé mají noční směnu, studenti mohou být ve studovně večer, dodává se zboží v noci do obchodů. Život už dneska není jen denní...je to i luxus dnešní civilizace - že to je možné. Dříve by to nešlo. V noci fakt není vzhůru jen pár opilců - to platilo možná tak v totalitě. A co se týče zdroje světla - postupně se zavádí LEDky u pouličních lamp. I často nesvítí tak výrazně.
@ingridlaskova18782 жыл бұрын
@@jakubvojtisek6181 Jak říkal sám Hynek, měla by se přenastavit celá společnost.
@HynekMedricky2 жыл бұрын
@@jakubvojtisek6181 Pane Vojtíšku, o ztlumování a zhasínání se uvažuje v době nočního klidu (22-5 hod), v té době není venku až ani 10 % populace. Civilizace si přispěla světlem v noci vyšší incidencí “civilizačních” onemocnění. Podívejte se na starý, ale stále platný dokument CBC LightOut Melatonin, je tam mapa světelného znečištění a výskytu rakoviny prsu, překrývá se. Světlo v noci se zdá prospěšné jen lidem, ostatním druhům nepřináší žádný benefie, právě naopak. Nežijeme na planetě sami. Doma si klidně sviťte, čím chcete, ale nové veřejné instalace LED jsou z hlediska vyzařování energie krátkých vlnových délek v 99,9 % horší než původní HPS. Tímto tempem se do roku 2030 dočkáme vymírání druhů.
@janvalecka76062 жыл бұрын
Super host!
@hanz47982 жыл бұрын
V Ostravě se večer autobusy rozsvítí na modro v interiéru. Stejně tak v domově pro dlouhodobě nemocné, mají noční modré světla, fajn asi pro zaměstnance aby na noční neusínali, ale pro pacienty to určitě správné není.
@HynekMedricky2 жыл бұрын
Asi si někdo moc poslouchal song, modrá je dobrá :-) Ale modrá není dobrá ani ve dne, azurová je ve dne skvělá, v noci je špatná modrá, azurová i zelená.
@Te4m3r2 жыл бұрын
Výborný host
@josetteswata2 жыл бұрын
Já to říkám furt že když jsem v práci 12hodin na umělém světle a s umělým vzduchem tak mě to neskutečně ničí
@vvochozka2 жыл бұрын
Ono to bude hlavně těma dvanácti hodinami.
@kiwi43542 жыл бұрын
dobrej stream, pochvala
@sulista-consulting2 жыл бұрын
Je vzdy hezke videt cloveka ktery vi, o cem mluvi!
@tkanpo2 жыл бұрын
Jestli to chápu dobře, problém není primárně modré/zelené světlo jako takové, ale jeho nadužívání v době, kdy bychom měli (jít) spát. Osobně preferuji na práci přes den denní bílou kdy na to co dělám, potřebuji vidět. Je ale pravda že večer či brzy ráno mi toto světlo již není tolik příjemné. To se dá ale vyřešit CCT LEDkami. Dále je důležité mít dobrý zdroj a LEDka jako taková by měla mít co nejvyšší CRI. Zrovna to CRI je parametr, na který se často zapomíná a mnoho výrobců/prodejců tento parametr ani neuvádí. Osobně pro mě je minimum alespoň 80, ideálně 90+. Ovšem dokud tu lidem bude stačit to, že si koupí nejlevnější pásek bez ohledu na parametry, pak ho nalepí přímo na zeď a nakonec se diví, proč je to světlo nepříjemné, pásek na povrchu nedrží a do roka odejde, tak se to v tomto ohledu jentak asi nezmění. Přitom by stačilo to udělat pořádně... Nemohu ale souhlasit s tím, že by se na pouliční světla měly používat oranžové sodíkové výbojky. To světlo je všechno jen ne přirozené, CRI má kolem 20 (pro mě je to spíš taková oranžová tma - ale věřím tomu, že doma na malé přisvícení to nemusí být špatné - viz oranžový režim té lampy) a minimálně jako pro řidiče je pro mě LEDka mnohem lepší. Ovšem rozhodně mi v tomto případě nevyhovuje studená bílá, zde preferuji denní, spíše teplou bílou. Mimochodem jednou z nejlepších investic byly zatemňovací závěsy na okna.
@HynekMedricky2 жыл бұрын
Popisujete to správně :-) Jen s tou sodíkovou výbojkou to není úplně tak jak píšete, CRI je jen metodika, to číslo nic neříká o spektru, CRI hodnotí 8 barev metodou Ra (R1-R8), nebo dalších Re (R9-R15) je to metodika z roku 1965, až se bude hodnotit CFI 99 barev bude to lepší. V noci je HPS naprosto dostačující pro chodce ( všechna vozidla mají přední reflektory) Bílé LED světlo je už dnes v noci nepřijatelné. Přední LED reflektory (dnes 6000K) by fungovali stejně dobře 2700 K, největší počet receptorů přispívající do vidění řidiče jsou L čípky max. ~565 nm (tyčinky nechceme aby přispívali do vidění na silnici, vytvářejí obraz nebarevný, neostrý a pomalý) Mezopické vidění (rozsah 0,005-5 cd/m2) displej palubky ~15 cd/m2 v noci, semafor 3000 cd/m2, přední reflektory protijedoucího auta 200.000 cd/m2 tyčinky jsou saturovány na několik minut, většinou fungují jen za tmy v přírodě, ve městě ne. Zatemňovací závěsy chválím :-)
@vaklaf2 жыл бұрын
Žárovku jsem si objednal. Na studenou bílou svítí hrozně málo. 6W mi nestačí na osvětlení ani místnosti 3x4 metry. Na teplou bílou nečekám moc velký jas, ale taky mohla svítit víc. V podstatě ji používám jenom na oranžovou. Dále mě hrozně štve, že když ji chci přepnout na bílou, tak musím vypínačem blikat hrozně pomalu, aby to bliknutí žárovka zaregistrovala a přepnula se z oranžové. Nápad se mi moc líbí, ale za ty prachy by na tom mohli experti ještě trochu zapracovat. Vracím.
@HynekMedricky2 жыл бұрын
Vitae 6/5/2W je určena do lokálních lamp (pracovní stůl, křeslo, u postele) ideálně s neprůsvitným stínidlem aby světlo neoslňovalo. 12m2 (3x4m) LED 6W jako hlavní světlo? i malé dítě ví, že je to slabé, to je jako si vzít plavky a divit se, že vám je venku v zimě chladno :-) Raději to vraťte Vitae není pro vás.
@vaklaf2 жыл бұрын
@@HynekMedricky Děkuji, za odpověď. Citace z vašich stránek: "Nejlepší pro stropní svítidlo je bilý krok, oranžový krok je ale v pořádku například pro WC". Z toho jsem pochopil, že bílý krok je vhodný pro stropní svítidlo i jinde než na WC. Možná kdybyste na stránkách uvedl, že ta žárovka není vhodná do stropních svítidel jinam než na záchod, tak byste tady nemusel točit o malých dětech a plavkách.
@HynekMedricky2 жыл бұрын
@@vaklaf Očekávám, že naši zákazníci vědí, že 6 W neosvítí místnost 12 m2, proto to přirovnání s plavkami :-)
@jakubvojtisek61812 жыл бұрын
Dobrá - ale třeba barevná televize a CRT monitory jsou už taky docela stará věc. Pokud má tedy ,,tvrdší" modrá složka v umělém světle takhle velký vliv, neměli by už být pozorovatelné nějaké efekty dneska?
@HynekMedricky2 жыл бұрын
CRT krátkých vlnových délek vyzařuje méně než LED TV. “Tvrdší” modrá už si vybírá oběti, podívejte se na statistiku nárůstu “civilizačních onemocnění”
@josetteswata2 жыл бұрын
Juuuu půjčím si žárovku
@yinloveyang2 жыл бұрын
Jo, pán jde spát ve 21 hodin a já až ve 21:30 h odcházím z práce, když mám odpolední :)) Pak se někdo diví, že to mají jiní nastaveni jinak.... Není to zdravý, ale velká část lidí to vykonává, mnozí musí v dnešní době dělat i noční směny a někteří dokonce dělají jen ty noční směny.
@pityu20022 жыл бұрын
Takto si predstavujem šarlatána
@Jerry_99972 жыл бұрын
To znám, kafe teda nepiju, ale už jsem si jednou osolil kakao. 😂 Čaj určitě někdy taky, ale to si nepamatuju. Tak mě to naštvalo, že jsem na každou dózu nalepil lístek s velkým nápisem SÚL a CUKR. 😂 Ženská ti vynadá, seš blbej, že nepoznáš rozdíl. Ale když to bereš po hmatu, protože na tom místě vždycky byl cukr a někdo to přehodil, tak to nemůžeš poznat. Jak nikdo nemá E27? My ho máme ve všech místnostech kromě jedné.
@mrpropervole2 жыл бұрын
Můžete založit novej tajnej řád světlářů. 😎🤣
@maxbiagi30912 жыл бұрын
Podcast kde by teď nebyl tento pán jakoby nebyl 😂 Éra Vávry skončila, nastupuje pan kouzelná žárovka 😀
@MT-ij4if2 жыл бұрын
Hynek byl dřív, viz. Cukrfree, Brocast. Měl jsme dvě žárovky v nájmu když žena kojila. Ale nebyl jsme schopný to využít a hledět do toho hodinu a půl před každým spánkem, aby to jakože mělo smysl, je nemožné (žádná TV, mobil, nic). No a světlo jako takové je tak slabé, že si prostě stejně člověk musí rozsvítit něco normálního. Machr na světlo to je, ale žárovka je jen pro úzký okruh lidí, co ji dokáží využít.
@HynekMedricky2 жыл бұрын
Je třeba tyto nové informace předávat, jinak si lidé světlem zhorší kvalitu života. Světlo je nesilnější Zeitgeber, cirkadiánního rytmu. Bílé LED tu máme teprve 22 let, většina lidí si neumí světlo vybrat, takovou schopnost jsme nikdy neměli, nebylo to zapotřebí, slunce svítilo vždy správně.
@HynekMedricky2 жыл бұрын
@@MT-ij4if Tak alespoň, při tom kojení pomohla. Patrně budete mít více zelených čípků než červených. Někteří lidé by zase chtěli, aby oranžová svítila ještě méně :-)
@eifel8102 жыл бұрын
znovuvynalezl kolo (CCT svítidlo), hloupá (bez sítí), a chce za to přes 2 tisíce ... Stando, a prodejce hrnců budeš mít kdy?
@michalxiaomi26802 жыл бұрын
Péťo prosím prozraď co jsi vymyslel ty za svůj dokonalý život. Nikdo tě přeci nenutí si tu žárovku koupit. Je to tvoje volba, za co utratis své těžce vydělané peníze. Trochu se nad tím povznes, hoď 10kč do automatu na kafe, kup si tatranku a hurá na směnu 🙃. Hezký zbytek dne....
@siloton2 жыл бұрын
Nejhorší je ten clickbait. Jak má bejt člověk nestrannej k něčemu, co nás "pomalu zabíjí"?
@martinskolnik29032 жыл бұрын
To jste si z rozhovoru odnesl tu nejdůležitější informaci. 👍
@maxbiagi30912 жыл бұрын
Tohle je taky "smart" 😀 jen se musíš naučit "cvakat" 😂 Na tohle dělat americký patent nemělo cenu, jelikož to je na průměrného Američana moc složité a moc "uvažovaní a práce" 😂😂😂. Mam doma CCT smart Futura, stála 200kč a měniš si bily a oranžový nebo to jde i nastavit od kdy do kdy.
@eifel8102 жыл бұрын
@@michalxiaomi2680 Michálku, když sem napíšu že vysavač s wifi, pozve si mě taky Standa ? :D
@lenkacervena80932 жыл бұрын
Běžná domácnost potřebuje třeba 20 žárovek.. odhadem.. a maj různý závity? Já si nekoupím ani mobil za 40 000 (max. je pro mě 5 000, a i to je na přístroj na volání zbytečně drahý) ani si nekoupím žárovku za 2 000. Světla omezit všude, nežijem jenom v Praze! Když jdu večer kolem zavřenýho kadeřnictví a vevnitř jede obrazovka.. demence. Nesnáším světelnej smog!!
@HynekMedricky2 жыл бұрын
Naše žárovky E27 se používají jen v lokálních lampách (u postele, u křesla a na pracovním stole, případně v koupelně a WC) ostatní místa se používají svítidla kde jsou LED diody přímo spojené s tělem svítidla pro dokonalé chlazení. Uznávám, že cena je jen pro 1% společnosti, ale proto jsme vytvořili službu bulbsharing za 49 Kč měsíčně. Někteří lidé si jí i přenášejí jako notebook :-) Přesně jak píšete, zhasnout v noci se musí všude, světlo v noci vyžadují jen lidé, pro ostatní druhy, kterých je na planetě většina, nemá světlo v noci žádný benefit.
@aldom12 жыл бұрын
Pan Medřický je kapacita. :) Snad ho vyslyší i na vyšších místech.
@user-nh5ut2cy7g2 жыл бұрын
Příliš moc reklam, až to člověka nasere
@jiricibulka35182 жыл бұрын
Snad guru Medřický pak Stanislava odháčkoval.
@TomPro42 жыл бұрын
kolik je pánovi? přijde mi dost nevyspaný :)
@amperak2 жыл бұрын
v době natáčení ze zbvyklý spát.
@ingridlaskova18782 жыл бұрын
Pán už chodí spát v deset.
@HynekMedricky2 жыл бұрын
@@ingridlaskova1878 V zimě většinou už ve 21 hod :-)
@kareljanda79272 жыл бұрын
Jo člověk kterej se bez internetu neobejde, bude něco vyprávět životě našich předků.....
@FPKcz2 жыл бұрын
kdyby tak věděl, jaký blbosti říká o "světelných technicích"... Těší mě, že alespoň o světle samotném něco ví.
@HynekMedricky2 жыл бұрын
“Světelní technici” jsou vlastně energetici. Patrně si neuvědomují jaké negativní účinky svou prací způsobují. Vliv světla na organismy jim nikdo neřekl, jinak by nemohly vznikat projekty, které dnes plní obce a města VO a interiíry kanceláří a škol. Co udělali, podle vašeho názoru, za posledních 10 let pro snížení nadužívání bílého světla v noci, nebo pro zlepšení kognitivního výkonu lidí v interieru ve dne ?
@vvochozka2 жыл бұрын
Tvrdit, že barvy nejsou definované a hned v dalším větě přiřadit vlnovou délku azurově je komické.
@amperak2 жыл бұрын
říkal že člověk nemá barvu definovanou, pouze se ji naučí dle toho jak na danou situaci reaguje okolí. Samozřejmě z tohoto principu vznikl spektrometr, který měří vlnovou délku. ale ani ten přístroj neřekne jaká to je barva, řekne jen technické parametry a na základě těch odhadne barvu.
@wow-hs5by2 жыл бұрын
Nevim stando, pokud svitis, tak jsi doslova soucasti problemu. Nemuzes si doma svitit a zaroven bojovat za ekologii.
@marekblaha78342 жыл бұрын
Přesně, ekolog musí žít bez elektřiny a v jeskyni, jinak přece káže vodu a pije víno 🧐😂🙄
@jaykay73562 жыл бұрын
modré světlo Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
@dogfighter55342 жыл бұрын
homeopat přes světelnou techniku, to je to poslední co nám tu chybělo
@MrLolekmartin2 жыл бұрын
Nelíbí se mi, když host chce zavést axiom, že svítit v noci není správné a snaží se nedovolit to ani zpochybnit. Evidentně mu chybí kritické myšlení, to nemám rád...
@HynekMedricky2 жыл бұрын
Člověk je jediný druh, který používá světlo i v době kdy má spát, kdy miliony let byla tma. Co by se na tomto faktu dalo kriticky zpochybnit, podle vašeho názoru ?