W nawiązaniu do potencjalnego odgałęzienia tunelu : 1) Minimalny skos standardowego rozjazdu 1 : 9 przy promieniu łuku rozjazdowego na kierunek zwrotny 150 m. 2) W szczególnych przypadkach możliwe jest zastosowanie rozjazdu o skosie 1 : 7,5 przy takim samym promieniu. Takie rozjazdy nie mogą być zabudowane w torach szlakowych. 3) Minimalna skrajna pionowa (światło pionowe) tunelu to ok. 6 m. Aby zweryfikować możliwość istnienia potencjalnego odgałęzienia tunelu, niezbędne jest wykonanie kilku obliczeń i porównanie ich wyników z warunkami rzeczywistym. 4) W moim przekonaniu mamy tu do czynienia z odgałęzieniem, które nie było przeznaczone dla ruchu kolejowego. Wiele jednak wskazuje na inną strukturę budowlaną, np. komora lub duży korytarz boczny. Film, jak zwykle prima :-)
@Fiorekolej5 жыл бұрын
Ja może nie z okresu pary, ale te piętrusy pamiętam doskonale i też bardzo lubiłem jeździć na piętrze. Miały one jeszcze coś - sąsiadujące ze sobą wagony były osadzone na jednym wspólnym trójosiowym wózku, co dawało charakterystyczny potrójny stukot na wspomnianym przez Ciebie styku szyn. Uwielbiałem ten dźwięk. Zresztą wszystkie odgłosy, jakie wydaje kolej, bardzo lubię - niezależnie czy jest to właśnie takie stukanie na starym szlaku kolejowym, czy przejazd przez stalowy wielki most czy świst powietrza i szum zestawów kołowych francuskiego TGV prującego 320km/h. Ekspertem od promieni łuków na liniach kolejowych nie jestem, ale tutaj jest zdecydowanie za mało miejsca, by jakaś normalnotorowa lokomotywa z wagonami była w stanie skręcić w tak wąski otwór wykonany w ociosie tunelu. Wąskotorówka i owszem, ale nie pełnowymiarowy pociąg. Z pewnością było tam jednak jakieś wejście, o czym świadczy widoczny kawałek całkiem solidnego ceglanego łuku. To musiało być coś sporo większego od niszy ucieczkowej. Na jakiś podręczny składzik materiałów i narzędzi też bym za bardzo nie liczył, bo ten jest przed tunelem, a sam tunel jest na tyle krótki, że nie widzę większego sensu w takim komplikowaniu jego konstrukcji. Może budowniczowie po prostu trafili na pustkę w skałach, jaskinię i zrobili do niej wejście umożliwiające kontrolę jej stanu czy późniejsze jakiekolwiek wykorzystanie. Na coś takiego trafiłem łażąc po nieczynnym francuskim tunelu w kanionie Pierre-Lys w Pirenejach - oto linki do dwóch moich zdjęć tej ciekawostki: www.garnek.pl/railmine/10069713/jaskinia www.garnek.pl/railmine/10069719/jaskinia-w-tunelu Wróćmy jednak na nasze podwórko. Te "mury oporowe" wspierające portal tunelu to przypory - tak się to nazywa. Niekoniecznie muszą one jednak spełniać jakąś konstrukcyjną rolę. Sam przyznaj, że bez nich portal nie byłby taki ciekawy i okazały. Niemcy słynęli z tego, że ich obiekty inżynierskie często były bardzo widowiskowe, o czym niejednokrotnie już pisałem. Doskonałym tego przykładem jest niemiecka linia kolejowa Lahntalbahn łącząca miasta Koblenz i Weltzar. Linia ta posiada aż 18 tuneli na odcinku 53 kilometrów i każdy z nich ma inny portal. Ba, nawet portale jednego tunelu często się od siebie różnią. Wszystkie są pięknie wykonane z kamienia i cegły a większość z nich przechodziła kilka lat temu kapitalne remonty, dzięki czemu naprawdę jest tam co podziwiać. PS. Wstrzeliłeś się z tą Anią co ugotowała tatę idealnie! Właśnie jestem po obejrzeniu dwóch filmów fabularnych opowiadających historię japońskiej jednostki 731 zajmującej się w latach 1942-45 wyjątkowo bestialskimi eksperymentami na żywych ludziach. Dzięki za świetny tunelowy materiał. Pozdrawiam.
@zlatybazant2427 Жыл бұрын
Male jednoosiowe odkryte wagony...
@naszaojczyznapolska59544 жыл бұрын
Przy tej szerokości tunelu bez problemu można było zainstalować rozjazd i skierować torowisko w głąb góry. Człowiek w komentarzu poniżej przepisał z literatury fachowej dotyczącej budowy szlaków kolejowych kilka przepisów technologicznych mających odniesienie do czasów obecnych zapominając lub niewiedząc o tym,iż Niemcy budując torowiska właśnie w okresie II wojny św. bardzo często dostosowywali je do określonych w danym miejscu warunków. Często zdarzały się karkołomne odnogi (rozjazdy) w miejscach z pozoru wykluczających zastosowanie w tym miejscu takiego rozwiązania,tyczy się to głównie dolnego Śląska.
@Z_N_A_K_I2 жыл бұрын
Dzięki za ten koment
@Witq875 жыл бұрын
Fajnie, że cały czas rozwijasz tematykę kanału i nie tylko na sztolniach się skupiasz. Cały Dolny Śląsk obfituje w interesujące miejsca, obiekty i historie warte przedstawienia. Sam jakkolwiek z Opolskiego nie mam tam daleko ale z kilku powodów aktualnie wycieczki w teren nie wchodzą w grę. Jednakże dzięki Tobie (i Leonowi) mam choćby zaoczną możliwość obejrzenia tego wszystkiego. Pozdrawiam i zdrowia życzę!
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Kolej i tunele długo siedziały mi w głowie jako pomysł na robienie filmów ,bo tematyka ciekawa.Teraz gdy muszę odpocząć od sztolni na jakiś czas ze względu na biodra,pomyślałem że to najlepszy moment na taką właśnie tematykę. Pozdrowionka!!!
@Witq875 жыл бұрын
@@KULAWA_EKSPLORACJA Niedawny materiał o wieżach ciśnień też był bardzo na plus, piękne budowle.
@piter22045 жыл бұрын
Ja też z okresu pary. Ja do dzisiaj pamięta przejazdy z Jeleniej do Szklarskiej a może z Wrocławia lata 78-79 i kopcącą lokomotywę. No super!
@wietekeu78195 жыл бұрын
Andrzeju polecam odwiedzić dwie sztolnie w Czarnej Gorze ,przy Zakręcie Śmierci .Jest tam stara kopalnia kobaltu.Hulfe Gottes.Sprawdz dwie nazwy,Tage Rusche i Tiefe Stollen.Zobacz stare mapy górnicze z Katowic tam jest wiele szczegółów. Pozdrawiam
@maciejpiesiak53145 жыл бұрын
Super zobaczyć dobre filmiki po dłuższej przerwie, fantastyczne krajobrazy i super ciekawe miejsca. Trochę inaczej pokazane niż u Darka Kwietnia, ale hybryda była 😜. Dużo zdrowia i siły na kręcenie kolejnych materiałów. Pozdrowienia od Lubelaka 👍🏻
@jamekvod5 жыл бұрын
Możliwe, że w tym miejscu rację bytu miałby Splot torów różnej szerokości. Czyli połączenie rozmiaru standardowego z wąskotorowym. Wtedy również występuje zwrotnica ale z jedną iglicą, czyli półzwrotnica. Takie rozwiązanie sugeruje niższe usytuowanie nadproża ceglanego sklepionego w stosunku do wysokości głównego tunelu. Jednak odejście wąskiego toru również by nie było pod kątem 90'. Musiałoby odchodzić pod mniejszym kątem. Skrzyżowanie raczej tu nie wchodzi w grę, nie widać śladów po drugiej stronie tunelu (toru). Bardzo fajny film. Pozdrawiam.
@Cargul775 жыл бұрын
Co do tematu ''tunelu w tunelu'' to moim zdaniem w tym miejscu przy rozstawie szyn 1435 nie jest możliwe wykonanie takiego profilu łuku. Nasz ''bratni naród'' wywoził wszystko co się dało po wojnie. Częściowo rozebrali linię kolejową 137 tzw. ''PODASUDECKĄ'' zostawiając jeden tor od Kamieńca do Świdnicy i podobnie na linii 276 Kamieniec - Strzelin jest pozostawiony jeden tor. Jak zwykle przygotowanie 1 klasa i ta świetna muzyka w tle dodająca tajemniczości tych miejsc. Pozdrawiam.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Właśnie chodziło mi aby wypowiedział się ktoś taki jak ty,związany z koleją i ,,ujeżdżający" na co dzień lokomotywy i widzi to innym okiem niż ja zwykły laik. Dzięki :-)
@TomaszBorowskiTOM124q5 жыл бұрын
Prawie identyczne wejścia pośrodku tunelu są w Japonii budowane podczas 2 wojny światowej. Pociąg niby normalny zatrzymywał się wewnątrz tunelu i został opróżniony z broni itp własnie do tego wejścia które prowadziło korytarzami do dużych pomieszczeń magazynu uzbrojenia. Wejście to zamykano wielkimi stalowymi drzwiami i nikt z okolic nic nie wiedział co się tam naprawdę znajduje. Warto by poszukać na zboczach tunelu ewentualnych szaftow cyrkulacji powietrza.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy komentarz,przypinam go bo dużo wnosi do tematu.Pozdrowionka!!
@fan.drone.5 жыл бұрын
Były kominy wentylacyjne ze szczeblami stalowymi pozwalającymi zejść, zaspawane kratami nawet ok 100m w bok od tunelu. Zniknęły pod koniec lat 70-tych ub. wieku. Po wrzuceniu kamieni, dźwięk po chwili przypominał wpadanie kamienia w błoto. Sam wrzucałem. Natomiast na początku lat 50-tych w tunelu był prąd i oświetlenie, a jeden z mieszkańców pamięta jak raz jadąc do szkoły w tunelu zauważył rząd świateł w poprzek tunelu. Dla mnie relacja od pewnej w 100% bliskiej osoby.
@Nevirox3 жыл бұрын
@@fan.drone. Bardzo ciekawe. Sam za dzieciaka fascynowałem się tunelem, aczkolwiek były to już lata 2000, zawsze mi coś tam nie pasowało, dziękuję za informację, bardzo ciekawi mnie ten temat i z pewnością wrócę tam jeszcze nie raz w poszukiwaniu odpowiedzi.
@marcinm-szponty51553 жыл бұрын
Ostatnio przechodziłem przez torowisko które prowadzi do tego tunelu. Nawet nie miałem o tym pojęcia. Szłem w Boguszów-Gorce na eksplorację sztolni 🔦 WybieRom się tam ponownie więc podejdę zobaczyć do tego tunelu.
@Z_N_A_K_I2 жыл бұрын
Siema🦉👍
@marcinm-szponty51552 жыл бұрын
@@Z_N_A_K_I YOU! PozdRo 👊
@Falmaa5 жыл бұрын
Dzięki za ten film, bo "obudził" moje wspomnienia z lat 60-tych. Muszę tutaj dodać, że do Mezimesti kursowały pociągi towarowe prowadzone przez parowozy z Wałbrzycha Gł.(była tam parowozownia). Tak na marginesie: fajnego masz pieska. Pozdrawiam.
@sawomirczerniak60323 жыл бұрын
Pamiętam,jak ta linia kolejowa w pełni funkcjonowała ,i pamiętam te transporty samochodów, Skody octawie i 1000MB,na przełomie lat 70/80.Wówczas też byłem w tym tunelu,jak jechał pociąg,było to straszne uczucie,no i ten dym,przez długą chwilę nie można było oddychać i strasznie piekło w oczy.
@OJakub5 жыл бұрын
Andrzeju, jak zawsze świetny filmik. Ostatnio miałem okazję przejechać się szynobusem z Mieroszowa do Wałbrzycha (co można zobaczyć na moim kanale) i zastanawiałem się właśnie, co to za łukowe wejście w skarpie za tunelem. Twój filmik mi to wyjaśnił :) Faktycznie stan torów jest kiepski - dopiero na wysokości Dzikowca pociąg przyspiesza z 30 do 70 km/h i tą prędkość utrzymuje już do Walbrzycha. W każdym razie warto się przejechać, fajny klimat trasy. Co do tematu licznych zgłoszeń po złotym pociągu, jakoś wtedy ruszyła akcja poszukiwania w Mieroszowie podziemi pod górą Jatki, tam za pomnikiem. W sieci krąży filmik, na którym zaczęto kopać i natrafiono na pustkę - na tym filmik się kończył. Czy wiesz coś więcej na ten temat? Osobiście oglądałem to miejsce i w sumie po tej akcji nie ma już śladu.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Zmienił się u nas burmistrz ,nie wiem czy będzie równie przychylny na odkrywanie historii ,ale może okazać się takim samym zapaleńcem jak poprzednik i temat będzie ciągnięty.Na chwilę obecną temat stoi w miejscu.
@OJakub5 жыл бұрын
@@KULAWA_EKSPLORACJA Czyli co, koparka odsłoniła jakąś dziurę, ale przerwali, zasypali i koniec tematu? :-)
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
@@OJakub Z tego co się dowiedziałem,potrzebny jest inny sprzęt i dodatkowe zezwolenia( domniemana sztolnia jest zaraz za pomnikiem ofiar Gross Rosen) Sam wiesz jak to u nas jest ze zdobywanie zezwoleń.
@1I3b5 жыл бұрын
Fajna, klimatyczna wycieczka - dzięki! No i zdrówka życzę.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Pozdrowionka!!!
@taganreaper73045 жыл бұрын
Bita na szynie litera ,,K'' oznacza Hutę Katowice w Dąbrowie, do dziś tak oznaczają materiał.
@domel14105 жыл бұрын
No ciekawe tajemnica z tym zamurowanym wlotem, chyba ze tory by wpadały normalnie pod kątem w ten wlot ale tez mi sie wydaje ze raz za wąski ten wlot zobaczcie sobie wlot do tunelu linii na okecie pl.wikipedia.org/wiki/Linia_kolejowa_nr_440 jaki szeroki tory wpadają łagodnym łukiem, no i za nisko tam faktycznie jest w stosunku do calej wysokości tunelu.Jesli juz to też ostawiam jakis tajny magazyn z rampą rozładunkową trza by georadarem pyknąć albo wiertłem długim dokładnie.Może tam złoty stoi.Dzieki za fajne prowadzenie historyczno-techniczno kolejowe o wiele fajniejsze twoje filmy jak jakies urbexy oni tylko łażą i sensacyjke robią.Kręć wiecej takich filmów z ciekawymi obiektami kolejowymi, zabytkami :)
@marcinbubacz38474 жыл бұрын
oj pamietam tez kopciuchy na plaze takowymi jezdzilem po zaszczyla (dzieciaka)a jestem z okolic gniezna u nas takrze wiele pozostalosci po prusah
@wojciechgryczanka81025 жыл бұрын
najprawdopodobniej plany tego tunelu są gdzieś w archiwach kolejowych we Wrocławiu i nie koniecznie musi to być bocznica ze względu na ilość wody może tam być jakiś szyb odprowadzający który po latach jest już w kiepskim stanie
@antonihennig48735 жыл бұрын
Te nisze są chyba przygotowane na trotyl wypełnia się w całości i w razie potrzeby można tunel wysadzić w powietrze. Wymiary nisz są obliczone tak żeby saper załadowal trotyl i wyburzyl bez powtórki.
@halbog15 жыл бұрын
Pozdrowienia od jednego "parowca" dla drugiego, czyli dla Ciebie:). Świetna opowieść o Annie z morałem - nie wchodź kobiecie w rabatkę bo ci łeb urwie:). Ja za smyka jeździłem z matulą "pietrusami" z parowozem ze Świdnicy do Kłodzka, gdzie w pierwszym okresie służby wojskowej stacjonował mój brat. Ale do tej pory pamiętam to uczucie pary, wiatru i dymu na twarzy:)). Albo wyprawy do Wrocławia, do Zoo... Ech... Powiem ci, panie dzieju, że seria o tunelach kolejowych - palce lizać! Sztolnie to ty może zostaw chudzielcom typu Leona (którego pozdrawiam:)), a filmy o wieżach wodnych i tunelach mniej cię męczą, a efekt myślę że też nie gorszy. Czekam na następny film.
@stefankaziuk72854 жыл бұрын
Warto zwiedzać takie miejsca by poczuć klimat i być może zobaczyć coś więcej niż kamera .Pozdr
@misiukisiu5 жыл бұрын
Uwielbiam tunele i opowieści o marynowaniu ojca. Morał jest z tego taki, że nie należy włazić nikomu w pasję, nawet gdy jest nią grządka. Wyjątek stanowią tunele i sztolnie, do których włazić trzeba. Fajne są kolejowe opowieści, chcemy więcej - infrastruktury w okolicy starczy na kilka lat;-)
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Witaj Kolego !! Kiedy będziesz w Mieroszowie? Znowu soku pomidorowego się napijemy :-)
@misiukisiu5 жыл бұрын
Kulawa Eksploracja Sam się zastanawiam:) Ostatnio koczowałem głównie na pograniczu Czesko-Niemieckim, a właśnie jestem spakowany w Karkonosze:) Potem w planie Słowackie Fatry. Ale jak będę to przywiozę sok, albo coś fajnego:)
@darekdarek30525 жыл бұрын
ciekawe jest też to, że woda wydaje się lecieć z miejsca powyżej tego łuku tak jak by za, za murówką był strop który ogranicza spływanie wody niżej
@DonPedro69015 жыл бұрын
Jestem dopiero w jednej trzeciej filmu, ale już Ci serdecznie dziękuję za te fascunujące wspomnienia! Para, piętrusy, nasze wybryki na torach (myśmy monety kładli ;) ), stukot kół (J.G.-Lublin jeździło przez Nysę!!!, jeździłem do Zamościa tym pociągiem), fakty z historii grabieży sowieckich na naszych ziemiach (byłem ostatnio w Kamieńcu Ząbkowickim - musieli spalić swołocze jedne!)
@BERSERK8045 жыл бұрын
Dobry kanał dobre informacje zaprawzam również na mój kanał pozdrawiam
@piter22045 жыл бұрын
Wróciłeś. Już nie mogłem się doczekać. Pozdro. Za dwa tygodnie śmigam na Góry Stołowe i może uda się coś obejrzeć. Biegam w górach.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Siemanko. A miałem trzy tygodnie postoju ,ale jestem :-) Pozdrowionka!!
@rafazawistowski69414 жыл бұрын
Rosjanie brali wszystko.Tam gdzie linia była dwu torowa to brali jeden tor ,tam gdzie były cztery tory brali dwa.W ramach repatryjacji. Tunel mógł być dwu torowy.
@KOLEJ22DrogaPrzygody5 жыл бұрын
Witam ślicznie łapka w niebo i do kolejnego pozdrawiam 260 👍👌🙏🙌🏆🥇🤴🥇🏆 bipa i parowóz pamiętam
@grzegorzpierzchaa68145 жыл бұрын
Witam serdecznie. Nie zdziwił bym się, gdyby za tą ociekającą wodą ścianą był tunel wypełniony wodą. Jeżeli faktycznie za tym ociekającym łukiem jest pobliska góra, to wiele może na to wskazywać...
@crazynomad67925 жыл бұрын
Kulawy tu mówi , że pamięta :) Pewnie sam tam stał z tą farbą ;) Pzdr jak zwykle film mega.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Nie nie :-) Pracowałem swego czasu w Unisławiu i mam tam znajomych,opowiadali właśnie o takich przypadkach.
@urbexutraconemiejsca91785 жыл бұрын
Super filmik, jest moc BRAWO! 👌 🏆 czekamy na następne. Pozostawiamy łapkę na kanale pod filmem za montaż 👌 🎥 będziemy obserwować kanał 👀
@66666000666665 жыл бұрын
A ten most na pewno powstał później niż linia, może wcześniej był tam jakiś inny?
@MrKiki234 жыл бұрын
Robisz dobry materiał miło się oglada
@marekchoptowy6735 жыл бұрын
Pozdrawiam.Z tego co pamietam to w 1999 roku jezdzil tedy miedzynarodowy pociag z Wroclawia Gl. do Pragi.
@eklgs44565 жыл бұрын
Ale makabryczna historia pięknie córkę wychował.
@heniamichalak79625 жыл бұрын
dziękuję za fajną wycieczkę i trochę historii,
@Tomnord153 жыл бұрын
A jeszcze na początku lat 90-tych były plany żeby powtórnie zelektryfikować linię do Mieroszowa i Lubawki. Niestety nie udało się.
@pawegomoa98915 жыл бұрын
Jednak z tego co widać po jednej stronie najprawdopodobniej to nie tunel a raczej korytarz, magazyn... Inny byłby profil łuku w ścianie. Poza tym łuk jest za nisko na pociąg. Z tego co widzę to jakieś 2,5 do 3 m a tunel ma z 5 lub 6m. Stąd teza o torze odpada. Raczej magazyn...
@st440015 жыл бұрын
Może być też garaż drezyny lub urządzeń energetycznych ta linia była zelektryfikowana
@piotrstanczak76775 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam.👍
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Też pozdrawiam!!! :-)
@4133EWvianen5 жыл бұрын
Strzeż się pociągu !!! Takie znaki powinny być wszędzie na skrzyżowaniach z torami czy w innych tego typu miejscach. Niby dla człowieka wydaje się wypadek z udziałem pociągu jest bardzo mało prawdopodobny to jednak powinien zachować ostrożność nawet gdy nic nie jedzie na torach. Bez jaj tylko z powagą i rozsądkiem . Bo pociąg jest jak burza , niby straszna ale da się przetrwać . Czasami jednak może nas zaskoczyć , a nawet zabić . Pociągi są zawsze nie przewidywalne :/
@pawebuska4185 жыл бұрын
witam i pozdrawiam super filmik oby szło tak dalej do nastepnego filmiku leci łapa w góre hej
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Dzięki Paweł !!
@pawegomoa98915 жыл бұрын
No hej. Nie ma opcji zakrętu pod kątem 90 st ale pod innym jak najbardziej. Warunek jest taki, że taki łuk musiałby mieć 120-140 st. Wtedy bez problemu ale tunel dochodzący musiałby pod górą zakręcać. I tutaj trzeba by obliczyć średnicę skrętu/ łuku czy zmieściły się pod górą... Pozdrawiam
@pawegomoa98915 жыл бұрын
@alexandra łazuta no ok i drogi alexandra jak możesz wspomóc nasze przypuszczenia? Błądzimy czy w czymś mamy rację?
@tommygun60285 жыл бұрын
Fajny odcinek... Pozdrawiam 😁👍🤝
@macinasek100005 жыл бұрын
dzięki za wycieczkę
@st440015 жыл бұрын
Odwodnienie jest wydajne tylko brak gospodarza.Co do bocznego zamurowanego otworu.Wystarczy młot 10 kilogramowy.Uderzamy w ścianę i usłyszymy czy jest tam pusta przestrzeń.Odziedziczyliśmy budowle techniczne które po prostu zostały zgnojone
@marcinkrasicki91195 жыл бұрын
Pozdrawiam. Super filmik masz niesamowity talent do dokumentu.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Talent to mam,ale do marudzenia :-) Ale dziękuję !!!!!
@fenomenrafal5 жыл бұрын
Kolejny bardzo ciekawy film :)
@Z_N_A_K_I5 жыл бұрын
fenomenrafal 😁film się zaciął 😁
@mariangrabka34992 жыл бұрын
Powiem Tobie tak, ( ludzie będą mieli inne zdanie ) powinieneś opowiadać mroczne tajemnice Dolnego Śląska. Jestem z Kudowy i wiem że jest tego bardzo dużo. Takie „ opowieści z krypty” masz talent. Pozdrawiam i oglądam z ciekawością 👍 ”czasami z Żoną 😉👍)
@pawelpetryna12005 жыл бұрын
👍Dzięki!
@tanganikawabrzych68235 жыл бұрын
jak zawsze ciekawy materiał pozdrawiam
@czowiekwschodu5445 жыл бұрын
Dzięki za film i pozdrawiam
@BERSERK8045 жыл бұрын
Dobry kanał dobre informacje zaprawzam również na mój kanał pozdrawiam
@wietekeu78195 жыл бұрын
Kopalnia z 1771 r pare map jest w Archiwum Państwowym w Katowicach łącznie z planami korytarzy i szybów.
@vwborygo5 жыл бұрын
nie używaj zwrotu "na dzień dzisiejszy". . \Film super pozdrawiam
@patryklegnica5 жыл бұрын
Witaj Andrzeju. Tor we wskazanym miejscu w tunelu musiałby skręcać o 90 stopni co przy warunkach kolei normalnotorowej jest praktycznie niemożliwe i to w dodatku w tunelu. Osobiście myślę że to miejsce ze względu na wysoką infiltrację wody zostało zabezpieczone żelbetem bo klinkier jak widać bardzo mocno się posypał. Pozdrawiam
@WojciechKrzeczek5 жыл бұрын
No tak, ale akurat w kształcie łuku? 18:04 widać łączenie klinkieru jako łuk.
@patryklegnica5 жыл бұрын
@@WojciechKrzeczek Zdaje mi się, że ten łuk jest pozostałością po niszy ucieczkowej
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Temat jest otwarty, nikt tego nie zweryfikował (ja przynajmniej takiej wiedzy nie mam). Faktycznie z wjazdem do domniemanego tunelu byłby problem.Może jednak jakiś łagodny łuk,odbicie itp.Nie wiem nie znam się,pokazałem jedynie to miejsce. Pozdrowionka!!
@patryklegnica5 жыл бұрын
@@KULAWA_EKSPLORACJA Myślę, że jeszcze przez kupę lat nie rozwiążemy wielu tajemnic na Dolnym Śląsku. Co do tunelu to ciekawi mnie jego szerokość faktycznie jakby na dwa tory ale poza nim nie jest już tak szeroko.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
@@patryklegnica Tunel ma około 6 metrów szerokości
@Z_N_A_K_I5 жыл бұрын
😉WOW!!!😉 nadrabiasz hurtowo wręcz 😎
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Terminy mnie gonią :-) :-)
@BERSERK8045 жыл бұрын
Dobry kanał dobre informacje zaprawzam również na mój kanał pozdrawiam
@Anekassan5 жыл бұрын
Lokomotywa mogłaby ze składem tam wjechać ale tylko wtedy gdy za tym betonem test tunel nie pod kątem prostym. Jeżeli dalej tunel odbija od tunelu którym idziesz pod kątem dość ostrym to nie byłoby problemu
@sawomirczerniak60323 жыл бұрын
Tym bardziej,że ten ew.tunel byłby pod Dzikowcem.
@TaxiForYouKarpacz5 жыл бұрын
Coś jest zatynkowane, pozdrawiam
@arturciesla68965 жыл бұрын
Tunel na pewno był dwutorowy jednak podczas elekryfikacji usunięto jeden tor przesuwając drugi bardziej ku środkowi, gdyż skrajnia z trakcją jest wyższa niż skrajnia bez. Po rozbórce trakcji przez sowietów tor został na swoim miejscu. Podobny tunel znajduje się w Kamionce Wielkiej koło Nowego Sącza na linii do Stróż.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Dzięki za informację.
@Mario98a5 жыл бұрын
Nigdy na tej linii dwóch torów nie było.
@fan.drone.5 жыл бұрын
@Artur Cieśla autor nie wspomina że po lewej stronie znajduje się przykryty betonowymi płytami szeroki na 1,5m obudowany betonem rów melioracyjny, którym płynie nawet w trakcie suszy ciągle woda
@sawomirczerniak60323 жыл бұрын
Tam nigdy nie było dwóch torów.Z tego,co pamiętam z lat 60tych,to linia była jednotorowa,i przejazd kolejowo drogowy w Kuźnicach tż jednotorowy.
@kamilstrzeleckidrawing83515 жыл бұрын
To oglądamy 👍
@andrzejm.92945 жыл бұрын
Zajebisty film 🎥 łapka w górę i oglądamy
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Dzięki :-)
@coderiese5 жыл бұрын
nic tam nie ma tajemniczego. Badalismy ten tunel kilka lat temu, łącznie z odwiertami kontrolnymi. Nie ma zadnych odnóg bocznych ani zadnych bocznych tuneli.
@Piterr5 жыл бұрын
... i się obudziłeś.
@coderiese5 жыл бұрын
@@Piterr wejdz sobie na www.poszukiwawcza.pl i sobie poczytaj, niedowiarku.
@pablox11NEW5 жыл бұрын
@@coderiese A ile były odwierty 70cm? tu potrzebne są odwierty do 50m.
@aleksanderwojtas66225 жыл бұрын
ten pies to jest również poszukiwacz
@arturberka13965 жыл бұрын
super, pozdrawiam
@przykladowyjurek80405 жыл бұрын
Świetny filmik, jak zwykle miło się słucha narracji. Pytanko: Jakim programem Jędrek obrabiasz filmy ?
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Vegas 15 PRO
@przykladowyjurek80405 жыл бұрын
@@KULAWA_EKSPLORACJA. Dzięki za odpowiedź. Masz kłopoty z bioderkami, proponował bym Ci zrobić film w Świebodzicach. Wprawdzie tam nie ma sztolni, ale są naprawdę fajne miejsca i artefakty z czasów 2 wojny i nie tylko. Na przykład tunel z zamku Książ do browaru w Świebodzicach. Obozy pracy więźniów z Gross Rosen, Góra Wilk z lotniskiem testowym.Fabryki części samolotowych AEG, GEA. Zapory kolejowe i wiele, wiele innych bardzo ciekawych historii. Znając Ciebie, wiem, że potrafił byś tym zainteresować publikę. Myślę, że to by był na tą chwilę super materiał dla Ciebie. Bazuj na książce wydanej przez Rafała Wietrzyńskiego "Świebodzice - Miasto w cieniu swastyki" dostępnej online w PDF. W razie problemów, mogę przesłać. Pozdrawiam.
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
@@przykladowyjurek8040 Dziękuję za propozycje tematów. Będę je powoli realizował. Pozdrowionka!!!
@tomekgrabiasz30075 жыл бұрын
ale super widoczki :) a ja w Holandii nie ma nic płasko jak decha
@BERSERK8045 жыл бұрын
Dobry kanał dobre informacje zaprawzam również na mój kanał pozdrawiam
@pabloeskobar24605 жыл бұрын
Super odcinki wciągają jak piaski pustyni ,dobrze się słucha tak trzymaj 👍
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Dzięki :-)
@jelxd67335 жыл бұрын
temat z innej beczki znalażłem w googlu taki temat: "Reaktywacja górnictwa węglowego na Dolnym Śląsku zaczyna stawać się faktem" czy jest to jakas sciema czy rzeczywiście to ruszy? Jeśli tak to trzymam kciuki.
@BirelMielec5 жыл бұрын
I znów świetny film, oby tak dalej !!!
@Beetle6665 жыл бұрын
Ech pięknie tam u Was....
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Człowiek gdy tu mieszka to te piękne widoki powszednieją, , ale faktycznie pięknie u nas :-) Pozdrawiam!!!
@wydojeCie_5 жыл бұрын
!!!! Bosko !!!! Pozdrawiam :D
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Pozdrowionka!! :-)
@kopa87245 жыл бұрын
Wątpliwe, żeby był tam kiedykolwiek typowy rozjazd, ale raczej boczny, prostopadły korytarz lub wnęka. Kształt i wysokość resztek tego łuku przemawia za tym, że pociągi tam nigdy nie wjeżdzały, ale jeśli nie była to jedynie krótka wnęka, to był to boczny tunel z przeznaczeniem na schron lub magazyn. Możliwe, że przy tak obfitych wyciekach wodnych zwyczajnie się zawalił, lub go wysadzono, a resztki łuku zamurowano. Pozostałości tunelowego stropu łukowego przekierowują teraz wody gruntowe właśnie w taki sposób, jak widać na filmie.
@mariangrabka34992 жыл бұрын
Jak można uzyskać z Tobą kontakt na priv? Dzięki
@prezesfirmy93175 жыл бұрын
Nie ma szans Andrzeju żeby sie tam lokomotywa wyskladala. Natomiast pociąg mógł się zatrzymywać i można by rozłdadowywac wagony
@krzychpol28965 жыл бұрын
Sensowna teoria, i jak widać, ten łuk znajduje się na ścianie, gdzie jest dużo miejsca pomiędzy ścianą a torowiskiem. Ciężarówka mogłaby spokojnie przejechać wzdłuż stojącego składu.
@darekt79345 жыл бұрын
Pod tym kątem jedynie wąski tor i jednostki nie dłuższe jak 3 metry. Pracowałem przy budowie torowisk jak i drążeniu chodników na kopalni. Pozdrawiam były już górnik.
@marekskrzypczak89955 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Przydałoby się zlikwidować ten szum i będzie lepiej. Pozdrowienia dla pieska ;D
@Fendt936ish5 жыл бұрын
Ciekawa ta seria o tunelach. Czekam na film spod Wołowca :)
@mateuszbojaryn18835 жыл бұрын
Jedno wiem , niemieccy inżynierowie góry potrafili przenosić (przykład rozebranego tunelu pod góra Brzezinka) i pewne jest ze jeszcze wiele mamy do odkrycia na naszych terenach. Byłem w rym tunelu niejednokrotnie i jest to bardzo ciekawe miejsce. Pozdrawiam serdecznie .
@2urbi95 жыл бұрын
Poczekamy trochę i woda sama ujawni pomieszczenie, które znajduje się za nią.
@marcinwicinski71375 жыл бұрын
No nawet jeśli tam było pomieszczenie to ta woda mogła tam nanieść tyle piasku że całe jest nim wypełnione i teraz tak się zastanawiam: jeśli ktoś robił tam odwierty czy byłby w takim wypadku w stanie stwierdzić czy ma do czynienia z pomieszczeniem tyle że zasypanym czy błędnie by przyjął że "nic tam nie było".
@5Trot5 жыл бұрын
Andrzeju,to kolejny film który sprawił mi nieopisaną radość...to tak jakby,za PRL-u dostać od rodziców prawdziwą czekoladę...Pozdrawiam Ciebie,oraz twoją towarzyszkę Dodę:-)
@lu9thix4 жыл бұрын
NIe potrzebny skręt lokomotywy, tylko możliwość przeładunku pod przykrywką tunelu.
@Z_N_A_K_I2 жыл бұрын
Brawo👍
@michalkrefta48035 жыл бұрын
Jestem z pomorza z Tuchomia idą przez moja miejscowość tory a właściwie już tylko nasyp Berlin królewiec też mówia że Rosjanie zabrali tory do poniklowania tylko zapomnieli oddać pozdrawiam
@NimrodPW5 жыл бұрын
Oglądając film naszły mnie takie myśli czy obok normalnego toru nie mógł iść tor wąskotorówki, bo coś mi się wydaje że miejsca w tunelu na dwa tory linii normalnotorowych jest tam trochę za mało. Co do samego domniemanego tunelu w tunelu to przy normalnotorowym rozstawie szyn nie ma możliwości takiego wyprofilowania łuku żeby pociąg wpisał się w tor i zmieścił we wlocie do domniemanego tunelu. Przy wąskotorówce zarówno rozjazd jak i wielkość wlotu być może pozwalają na taki manewr. To takie moje przemyślenia po obejrzeniu materiału. Pozdrawiam i życzę równie ciekawych materiałów.
@sq7mrr5 жыл бұрын
Dobry film zawiera dla potomnych istotną informacje i historie o minionym czasie /oby potomni wyciągnęli odpowiednie wnioski /takie są niestety losy naszego Kraju za który nadstawiali głowy i ginęli najwspanialsi ludzie ,najnowsza historia, którą pamiętają jeszcze żyjący ludzie ,coraz ich mniej , rok 1939 porozumienie zawierają dwaj "socjaliści "-zbrodniarze , my Polacy jesteśmy pierwszymi wielkimi przegranymi i to dzięki między innymi części wszawych zdrajców i naszej" romantycznej tolerancji"utrata 1/3 ziem rok 1989 znów daliśmy sie wpuścić w pokrzywy i przez manipulacje komuny i "przyjaciół"znów wdepnęliśmy w euro-gówno 'szwab się na nas zemścił i naszymi rekami zaczął demontować nasz przemysł transport i całą infrastrukturę nie musieli nas napadać .takich lini kolejowych czy tramwajowych jest setki kilometrów .Najdłuższa linia tramwajowa w Europie Ozorków -Zgierz Łódż - Pabianice zostaje zlikwidowana w to miejsce wprowadzają smorody autobusy zawalidrogi, nie przez szwabów czy kacapów ale przez po-papraną władzę a grinpis szuka kornika w P.B. i węgla w Gdańsku.. .
@tomekk60235 жыл бұрын
A czy przypadkiem to nie jest pamiątka po pracach remontowych z lat 80?
@fan.drone.5 жыл бұрын
Wtedy zamknięto na kilka lat dostęp w te miejsce. I dopiero wtedy przeciekło wiele plotek o tunelu w poprzek. Ekipy remontowe mocno zakamuflowały wejścia, które dziś zaczynają się ponownie odsłaniać. W sumie tam od wielu lat nic nie ma. Ale jednak wartość w trakcie ewentualnych konfliktów zbrojnych dla wojska jest bezcenna. Pod jednym warunkiem, że znów nie będą to niemcy, bo oni wiedzą :)
@dzonysenkofski94595 жыл бұрын
Czy nie jest możliwe, że ślad, który wydaje się pozostałością po zamurowanym tunelu jest w rzeczywistości jedynie śladem po infiltracji wody właśnie? W tym jednym miejscu górotwór ma inną strukturę, która sprawia, że wnętrze tunelu przyjmuje większą ilość wody niż odwodnienie jest w stanie odprowadzić. Widać, że tunel w słabym stanie technicznym...
@zlatybazant2427 Жыл бұрын
Nie wexel kolejowy ale mozliwosc obrotu wagonu na obrotnicy v kacie 45° lub nawet 90°. 😁 Pozdrowienia z Zaolzia.
@tajfun485 жыл бұрын
24:10 A to nie są schody jakieś prowadzone w dół? Dokładnie tak samo jest w zamku kamiennogórskim.
@redteacher77974 жыл бұрын
Według internetów to historia Anny Jungnitsch to amerykański humbug!!
@bogwojny47405 жыл бұрын
nie ma mozliwosci skretu lokomotywy parowej,nie ma tam obrotnicy ktora zmienia kierunek jazdy zreszta po jedyncze wagony mialy by tam skrecac osobno ?nie ma mozliwosci skretu/za ,maly promien skretu za wazko .Natomiast byl tam korytarz /zamurowany ew jakas ukryta hala co do przeznaczenia nalezy poszukac w niemieckich dokumentach
@GratPlus5 жыл бұрын
Siemandero :D
@henrykpawetadeusz45385 жыл бұрын
HISTORIA NICZYM LUDOŻERCY Z ZIĘBIC....
@sawomirczerniak60323 жыл бұрын
Przepraszam za błąd lata 60/70.
@ukaszf23775 жыл бұрын
Super szkoda że nie mieszkam 150 km bliżej
@KULAWA_EKSPLORACJA5 жыл бұрын
Jesteś tu bardzo często Łukasz :-)
@ukaszf23775 жыл бұрын
@@KULAWA_EKSPLORACJA chciałbym częściej
@darekt79345 жыл бұрын
Ciekawa sprawa z tym tunelem pod górą. Pozdro
@tomekgrabiasz30075 жыл бұрын
może peron albo schron albo wejście w głąb góry
@grzegorzfedenczuk66835 жыл бұрын
Super. Kręć I opowiadaj więcej. Pozdrawiam.
@bartlomiejsachanek2974 Жыл бұрын
Ten zarys tunelu w srodku tego tunelu gdzie jest duza infiltracja wody jest po stronie wschodniej czy zachodniej ?
@listonoszpat2335 жыл бұрын
Chyba to troche dziwne że delektowano się dokładnym opisem zbrodni a nie ma żadnej wzmianki o procesie i wyroku na krwiożerczą Annę ? walbrzych.dlawas.info/historia/jak-anna-z-langwaltersdorfu-zjadla-ojca-pisali-amerykanie/cid,15116,a
@mirekk17755 жыл бұрын
Sklepienie łukowe świadczyć może ze za ścianą jest tunel. Jednak ani wysokość ani szerokość tunelu nie umożliwia w tym miejscu rozjazdu co najwyżej mógł być to boczny tunel umozliwiajacy przeladunek
@kamilwalbrzych5 жыл бұрын
Zapomniał pan dodać że pod koniec wojny został wysadzony wiadukt bodajże na szczawienku tej linii. ... dlaczego ?
@marcusasus5 жыл бұрын
Rewelacja
@marcusasus5 жыл бұрын
Kulawy zrób odcinek o tunelach pod Wolowcem, tak fajnie technicznie opowiadasz miło się słucha, tylko po remoncie teraz może być to niemożliwe, ale kto jak nie ty. Pzdr 😉