Рет қаралды 12,583
Facebook: / infouprawa
Mail kontaktowy: infouprawa@gmail.com
Zioła uprawa. Uprawa ziół. Jak uprawiać zioła. Instruktaż uprawy - wskazówki, porady, własny zielnik. Siew, sadzenie. Własne zioła w domu i ogrodzie.
Zioła o których będzie uprawa:
Bazylia, Cząber ogrodowy, Estragon, Hyzop lekarski, Kminek zwyczajny, Kolendra siewna, Kozłek lekarski, Lippia, Lubczyk ogrodowy (magi), Maggi włoskie, Melisa lekarska, Mięta, Ogórecznik lekarski, Oregano, Rozmaryn lekarski, Stewia (naturalny słodzik), Szałwia lekarska, Tymianek, Żywokost lekarski.
Zioła - coraz popularniejsze w uprawie, szczególnie w uprawie doniczkowej. Zioła mają różne wymagania, ale jest trochę porad, pasujących do uprawy przynajmniej większości z nich.
Oto informacje o uprawie ziół:
Wiele ziół, oprócz uprawy w gruncie, można też uprawiać spokojnie w doniczce, nawet w domu. Jest to więc fajne bo w domu można zrobić sobie taki kącik ziołowy i mieć świeże przyprawy pod ręką.
W przypadku uprawy w doniczkach, warto żeby te doniczki miały dziurki.
Większość ziół jest łatwa w uprawie, w szczególności gdy mamy już gotową sadzonkę. Wtedy to powinien sobie poradzić praktycznie każdy.
Sadzonki ziół można kupić nawet w marketach. Tam są jednak tylko podstawowe zioła, więc polecam udać się do jakiegoś centrum ogrodniczego, tak mniej więcej w maju.
Jak kupimy sadzonki ziół, to warto je posadzić do większego pojemnika, no albo do gruntu.
Wiele ziół najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym.
Zioła w sporej części nie mają wielkich wymagań, jeśli chodzi o glebę i nawożenie. Należy jednak pamiętać, że jak jest dobra gleba i da się raz na jakiś czas nawozu, to rośliny lepiej rosną. Ja jeśli uprawiam w doniczce, to wybieram niezłej jakości ziemię uniwersalną lub ziemię specjalnie przygotowaną do uprawy ziół.
Wiele ziół lubi glebę, która ma wapno. Nie uprawiajmy ziół w bardzo kwaśnej ziemi, czyli takiej, którą wykorzystuje się na przykład do uprawy borówek, czy też rododendronów.
Dodatkowo bardzo ciężka gleba raczej będzie kiepskim rozwiązaniem. Za to bardzo dobrym powinna być gleba lekka, przepuszczalna.
Co do nawożenia to jest różne, od 2 razy w ciągu całej uprawy do nawożenia co 2 tygodnie. Są nawozy do ziół, można użyć też nawozów uniwersalnych. Do tego kompost będzie dobry, nie używałbym natomiast świeżego obornika.
No i nie nawoziłbym ziół przed zimą i w jej trakcie.
Są zioła jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Niektóre z nich dosyć mocno się rozrastają, są ekspansywne. Warto to wszystko uwzględnić przy zakładaniu zielnika w gruncie.
Jestem jednak zdania, że przy uprawie doniczkowej nie trzeba się tym przejmować. Ja to sadzę zioła na 2 sposoby.
Pierwszy to uprawa ziół osobno, po jednym rodzaju w jednej doniczce. Drugi to połączenie różnych ziół w jednym pojemniku. Ja w doniczkach sadzę zioła ciaśniej, niż to sugeruje ich rozstaw. Bardziej w pojemnikach zioła traktuję jako jednoroczne.
Rozmnażanie ziół jest różne. Z nasion to jest najpopularniejsze, ale też można z kłączy, podziału, z pędów. To już zależy od danej rośliny.
Podlewanie jest różne, tak żeby gleba była tylko trochę wilgotna, lekko wilgotna albo wilgotna. Rośliny wody najbardziej będą potrzebowały w trakcie suszy. No i raczej nie doprowadzajmy do tego, aby ziemia była bardzo mokra.
Warto odchwaszczać glebę wokół roślin, przynajmniej na początku uprawy. Też dobrym zabiegiem jest spulchnianie gleby co jakiś czas.
Zioła mają różne terminy zbioru, ja często zbieram po prostu jak mam potrzebę, ale też jest taki sposób z większymi zbiorami, że w części ziół, robi się je bezpośrednio przed kwitnieniem lub na początku kwitnienia.
Dodatkowo lepiej jest zbierać podczas suchej pogody, gdy już nie ma porannej rosy.
Kevin MacLeod: Drankin Song - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
Źródło: incompetech.com...
Wykonawca: incompetech.com/