Oglądam wszystkie odcinki i jestem pod wrażeniem. Podoba mi się ta łatwość przekuwania logicznego myślenia w działający układ z uwzględnieniem rozsądnych kosztów. Trochę mi smutno, że już pewnie tak nie potrafię. Z przyjemnością będę oglądał kolejne pomysły, jeżeli się pojawią.
@mojemajstrowanie6 ай бұрын
Dziękuję. Wg mnie - zawsze warto próbować. Teraz są inne czasy - mamy gotowe podzespoły w naprawdę niezłych cenach, więc koszt takich zabaw nie jest zabójczy, a efekty przychodzą dość szybko. Warto próbować :-).
@Electester6 ай бұрын
Wyszło pięknie, gratuluję i podziwiam.
@mojemajstrowanie6 ай бұрын
Dziękuję :-)
@1971MRPIOTREK6 ай бұрын
Jestem pod wrażeniem. Świetnie to Pan wszystko zgrał ze sobą. Pomysł super a wykonanie robi wrażenie. Życzę miłych chwil przy odsłuchu z tego sprzętu i kolejnych niesamowitych projektów. Pozdrawiam.
@mojemajstrowanie6 ай бұрын
Serdecznie dziękuję 🙂
@marcinnowak7776 ай бұрын
Naprawdę niezły pomysł i wykonanie. Takie urządzenie się przydaje dla korzystających z urządzeń segmentowych hi-fi. Jakby tak jeszcze dorobić RDS i możliwość odczytu plików FLAC, WAV. itp. na przykład z wbudowanej karty SA albo pendrive' a to byłoby już właściwie wszystko czego potrzeba. No i zawsze można dodać Wi - Fi i obsługę plików z zewnętrznych serwerów np. NAS albo zwykły PC. Tuner internetowy i DAB+. Rozmarzyłem się -;) ale przy Pana zdolnościach i technicznie jest to całkiem wykonalne. Gratuluję. Udostępni Pan jakąś dokumentację dla zainteresowanych projektem? Pozdrawiam.
@mojemajstrowanie6 ай бұрын
Dziękuję. Pomysłów jest dużo :-), a czasu niewiele. Takie jest życie, że doświadczenia nabywamy z wiekiem. Przez wiele lat robiłem różne rzeczy (m.in. intensywnie programowałem w języku C). Teraz, kiedy dość swobodnie mogę łączyć te doświadzenia - wzrok już nie ten, ręka nie tak pewna jak kiedyś, a chciałoby się znaleźć jeszcze czas na inne pasje (np. fotografia, czy gra na różnych instrumentach). Dokumentacji po prostu nie ma :-). To są zawsze prototypy i każdy jest inny :-). Zależy co akurat mam pod ręką. Ale wydaje mi się, że najważniejsze są pomysły. Implementacja, to są szczegóły techniczne. Ważne, żeby rozumieć co z czym i dlaczego ma być połączone, a rozkłady pinów - to na pewno znajdziemy w Internecie. Z oprogramowaniem z kolei jest taki problem, że to oprogramowanie jest ściśle związane ze sprzętem. Wystarczy drobna zmiana w sprzęcie i już program nie będzie pasował. Ale jestem otwarty na dyskusje, można do mnie napisać (kombi@ko.onet.pl) i w miarę możliwości doradzę.
@marcinnowak7776 ай бұрын
@@mojemajstrowanieTemat Pan ogarnął po mistrzowsku. O ile z hardwarem bym sobie poradził i zbudował takie czy inne urządzenie to niestety z softem u mnie słabo. Nie potrafię programować ale coś niecoś napisać prostego. W przypadku potrzeby ogarnięcia czegoś bardziej złożonego nie poradzę sobie, jak na razie...niestety. Dlatego spytałem o dokumentację. Oczywiście w filmach Pan sporo wyjaśnił co potrafię ogarnąć nt. budowy ale wsady do mikrokontrolerów to niestety, tego nie napiszę. Raczej się wyłożę, a czasem by się coś zbudowało. No nic. Będę próbował uczyć się programować. Czy można do Pana napisać, gdyby chodziło o jakiś wsad z tego projektu do własnych eksperymentów? Oczywiście nigdy nie wykorzystałbym tego komercyjnie, a jedynie aby czegoś się nauczyć. Tak dla samego siebie. Ciekawi mnie też użycie układów SoC takich jak np. Mediatek MT 1389 czy ESS Vibratto, Phoenix itp. Czy jest możliwe w domowych warunkach zaprogramować takie układy własnym opracowaniem kodu? I przy pomocy amatorskich programatorów i PC? One często mają wewnątrz identyczne mikrokontrolery jak te, których Pan użył lub podobne. Tylko brak szczegółowej dokumentacji. Jakaś tam jest, w formie pinoutów i opisów w kartach katalogowych czy skromnych układów aplikacyjnych. Więc tak sobie gdybam. Bo można by fajne rzeczy zrobić. A może można Pana poprosić, odpłatnie oczywiście, o napisanie potrzebnego wsadu? Gdyby ktoś miał potrzebę. I ile by Pan sobie policzył za taki plik? Oczywiście, na razie, to tak sobie tylko kombinuję w moim umyśle-;) Są fajne odtwarzacze multimedialne czy CD na bazie takich chipsetów pochodzących z DVD. DVD obsługują przeważnie tylko mp3,wma, jak idzie o dźwięk a ja bym chciał jakieś bezstratne formaty zastosować. Taki MT1389 ma nawet wbudowany dekoder DSD w niektórych wersjach. Niestety softu brak. A może są jakieś strony z takimi gotowymi wsadami, do eksperymentowania, tylko ja nie wiem gdzie szukać? -;) Przepraszam za zbyt wiele pytań na raz. Jeszcze raz podziwiam pracę, dokładność, spokój i staranność. I raz jeszcze, Serdecznie Pozdrawiam.
@mojemajstrowanie6 ай бұрын
Nie znam oczywiście odpowiedzi na wszystkie pytania :-) i mogę się mylić, ale mogę przenieść tu doświadczenia zdobyte podczas programowania pakietu Kombi (którego jestem autorem - kombi.3n.com.pl ). Prace nad jakimś formatem/standardem trwają wiele lat i są wykonywane przez wiele osób. I na koniec albo taki pakiet jest w domenie publicznej (np. format png), albo jest chroniony patentami. W pierwszym wypadku (oprogramowanie wolne) - po prostu korzystamy z takiego pakietu. Nie byłoby ekonomicznego uzasadnienia, aby robić to od zera od początku. Musimy tylko poznać (zrozumieć) w jaki sposób podać dane na wejście i w jaki sposób je odebrać. Ale to wszystko jest w dokumentacji. W drugim wypadku (oprogramowanie licencjonowane) nie możemy tego zaprogramować (choćbyśmy mieli taką wiedzę i dużo czasu) właśnie ze względów prawnych. Takie specjalizowane procesory prawdopodobnie zawierają w sobie już wszystko co trzeba do działania, a ewentualne opłaty licencyjne są w cenie zakupu takiego chipa. Więc tu chyba nie ma tematu napisania wsadu do takiego specjalizowanego chipa. Co my możemy zrobić? Możemy wziąć uniwersalny mikrokontroler i połączyć go z tym specjalizowanym chipem, aby nim sterować. Ale musimy wiedzieć jakich danych on wymaga i jak wykorzystać dane, które z niego wychodzą. Jeśli producent tego nie podaje, to może być z tym problem. Formaty bezstratne są proste w obsłudze, ale ich praktyczne wykorzystanie jest jednak ograniczone (potrzebne są duże pamięci, duże szybkości transmisji, itd.) Oczywiście zapraszam do kontaktu, nie pracuję już zawodowo, ale jeśli będę mógł coś pomóc, czy doradzić, to chętnie to zrobię. Pozdrawiam również
@marcinnowak7776 ай бұрын
@@mojemajstrowanieBardzo dziękuję za obszerną odpowiedź. Chodziło mi o to, że w urządzeniach opartych o ten sam chipset, różnie wyglądają menu i różne opcje są dostępne, albo zablokowane. Przyglądałem się dokładnie wielu takim konstrukcjom, zarówno tanim jak i drogim i stąd dowiedziałem się, że producenci korzystają z funkcji, które akurat im są potrzebne. Np. Odtwarzacze CD firmy Emotiva, oparte o MT 1389 dekodują HDCD, choć producent o tym nie wspomina, ale taka, tania Manta Emperor 072, oparta o ten sam SoC ma w menu tę samą funkcję oznaczoną jako HDCD 1i HDCD 2. Działają. Sprawdziłem to. Emotiva kosztuje kilka tys. zł. a Manta, najwyżej 120 zł. Myślę, że jest to oprogramowanie zawarte w oryginalnych chipach produkcji Pacific Microsonics, PMD 100 i PMD 200. Mogę się mylić. Możliwe, że jest to jakiś odpowiednik. W każdym razie za to producent musiał płacić licencję i był zobligowany umieścić na panelu diodę sygnalizującą dekodowanie. Odkąd Microsoft ma prawa do tej technologii, producenci to obchodzą. Mam tylko kilka płyt CD zapisanych w HDCD. Myślę, że jest to kwestią wsadu, wszystko, a pozostałe funkcje da się odblokować. Są tam i inne rzeczy, takie jak dekodery Dolby Digital AC -3, uprzestrzenniacze SRS TrueSurround itp. Dziękuję za maila. Jak coś to się z Panem skontaktuję i skonsultuję. Miłego dnia. Marcin
@marcinnowak7776 ай бұрын
Chciałbym poprawić, bo mi się błąd wkradł. Oczywiście "karty SD", miało tam być.
@swinkatrampolinka51206 ай бұрын
'elektroda dream fm' wersja big ;)
@mojemajstrowanie6 ай бұрын
:-)
@tomaszrozrusznik43686 ай бұрын
Sporo roboty,ale efekty niebiańskie.Ktoś inny by wyżucił bo stare nie modne nie działa .Jak widzę coś takiego na śmietniku to dla mnie jakbym 1milion znalazł.
@mojemajstrowanie6 ай бұрын
Dziękuję, nie wiem, czy teraz w ogóle produkuje się taki sprzęt (może tak). Metalowe chasis, transformatory w zasilaczach, ładne płyty czołowe (przynajmniej mi się podobają) i te wyświetlacze :-). Ale paru spraw w tym sprzęcie brak (przede wszystkim sterowania pilotem, brak obsługi mp3, bluetooth, itp.). I to jest właśnie piękne - że w taki starym sprzęcie można zaimplementować nowe funkcje.
@tomaszrozrusznik43686 ай бұрын
MP3 zepsuje barwę dźwięku, można dodać ładowarkę usb albo indukcyjną może jakiś chologram własnej roboty.