Chociaż uważam takie przeróbki klasycznych sprzętów za dewastacje, to muszę przyznać, że zrobiona jest bardzo przemyślanie i naprawdę robi duże wrażenie 👍😀 Gratuluję 👍👍
@mojemajstrowanie8 ай бұрын
Dziękuję 🙂
@mojemajstrowanie8 ай бұрын
Ponieważ jest zainteresowanie tym tematem, za kilka (może kilkanaście) dni rozpocznę prace nad kolejną wersją takiego układu (tym razem będzie to zrobione na mikrokontrolerze, więc będzie zdecydowanie mniej elementów do montażu). I każdego dnia będę pokazywał co i jak zostało zrobione. Myślę, że ostatecznie nawet amator będzie mógł to wstawić, a moja rola ograniczy się do zaprogramowania mikrokontrolera. Może to będzie dobre rozwiązanie, bo przesyłanie gramofonu (zwłaszcza ciężkiego Bernarda) to jest zawsze ryzyko. Proponuje też, żeby rozpocząć już dyskusję na ten temat. Czy robimy ze zdalnym sterowaniem, czy z opuszczaniem ramienia, czy z wyświetlaczem, czy tylko sama stabilizacja obrotów. Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły. Warto to omówić, a ja na bieżąco postaram się tak zaprogramować ten mikrokontroler, żeby te oczekiwania spełnić. Może znajdzie się ktoś, kto mógłby na frezarce wyciąć odpowiednie otwory w panelu, wtedy wystarczyłoby takiej osobie wysłać sam panel. Ja to robiłem ręcznie i jest z tym trochę zabawy, wiec gdybym teraz miał każdemu chętnemu (a jest ich wielu) robić to ręcznie, to na nic innego nie starczyłoby już czasu :-). Zapraszam do subskrypcji kanału i dyskusji. Spróbujmy zrobić to wspólnymi siłami.
@swinkatrampolinka51206 ай бұрын
Bardzo ładnie zrobione usprawnienia. Sztuką jest właśnie dodanie nowych fiuczerów, bez uszczerbku na wyglądzie lub innych funkcjonalnościach. Najśmieszniejszy z tego wszystkiego jest potencjometr od balansu. Taki bezużyteczny relikt dawnej mody, niczemu niesłużący :) Ciekawe czy gdyby go zamienić np. na regulację prędkości powiedzmy +- 10% to można by to uznać za dewastację, czy jednak modernizację ? ;). Dosyć odważny pomysł wyświetlanie czasu odtwarzania płyty (jeśli by to miało być faktycznie co do sekundy zsynchronizowane w kontekście start/stop, jak na razie na takie nie wygląda). Ciekawym wyzwaniem było, by zrobienie przeliczenia konta przesuwu ramienia na czas. Żeby można na podstawie odczytanej z wyświetlacza wartości, wybrać sobie utwór na płycie ;)
@mojemajstrowanie6 ай бұрын
Szukałem trochę na siłę jakiegoś zastosowania do tego potencjometru. Wydaje mi się jednak, że możliwość zrównoważenia całego toru gramofonowego nie jest zła. Gdyby np. wkładka nie dawała idealnie równego poziomu na obu kanałach , to możemy ustawić to raz w gramofonie bez potrzeby regulacji we wzmacniaczu. Ale to jest drobiazg, może zostać po prostu nie podłączony. Wyświetlanie czasu odtwarzania płyty jest użyteczne. Pozwala w łatwy sposób zidentyfikować (zapamiętać, zapisać) ewentualne wady płyty, tak żeby przy ewentualnej odsprzedaży, czy wymianie można było precyzyjnie określić uszkodzone miejsca. Można byłoby też (tej funkcji nie ma, ale jest do zrobienia) sumować czasy odtwarzania w celu ustalenia czasu pracy igły. Ewentualne błędy czasu odtwarzania wynikają tylko z różnego ustawienia ramienia w momencie jego opuszczania na początku płyty.
@swinkatrampolinka51206 ай бұрын
@@mojemajstrowanie "..wkładka nie dawała idealnie równego poziomu na obu kanałach.." jeśli różnica była by zauważalna na słuch, to raczej uznał bym taki element za uszkodzony, no ale może za prlu to miało faktycznie takie zastosowanie ;). Liczenie czasu pracy igły to akurat banał gdy wszystkim nadzoruje uc. Ale ogólnie rzecz biorąc wyświetlanie czasu, upodabnia taki odtwarzacz do profesjonalnych laserofonów, co jest bardzo fajnym pomysłem ;). Niestety czas odtwarzania po podniesieniu igły i ponownym opuszczeniu zawsze będzie obarczony niedokładnością co najmniej jednego rowka, nawet gdyby liczyć to precyzyjnie z liczby i konta obrotu talerza, ale tak po prawdzie, jakie to ma znaczenie ? Najważniejsza jest przyjemność z konstruowania i ulepszania !
@mojemajstrowanie6 ай бұрын
Wg danych technicznych średniej jakości wkładka może mieć niezrównoważenie kanałów na poziomie 1-1,5 dB, a wkładka MF-100 ma w parametrach wpisane 2dB. I z czasem (kiedy zachodzi degradacja zawieszenia igły) to ten parametr tylko się pogarsza.
@mrmoonxx53954 ай бұрын
Ten potencjometr oryginalnie był od regulacji prędkości, po przeróbce zmieniono go na reg. balansu żeby jakoś go wykorzystać.
@darismako30787 ай бұрын
👍💪 Po prostu doskonała robota. Gratuluję! Sam myślę o renowacji i upgrade mojego starego gramofonu "Fonica". Dzięki za inspirację😊
@mojemajstrowanie7 ай бұрын
Dzięki :-)
@younghifi8 ай бұрын
Jestem pod wrażeniem poczynionych modyfikacji! Pytanie: w jaki sposób została zrealizowana funkcja balansu sygnału wychodzącego z wkładki? Zakładam że sygnał nie wychodzi już bezpośrednio z ramienia na zewnątrz, tylko musi po drodze przejść przez jakiś układ w gramofonie? Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy?
@mojemajstrowanie8 ай бұрын
Dziękuję za uznanie :-). W oryginale, sygnał wychodzi wprost z wkładki na kabel. To trochę niewygodne rozwiązanie. Zainstalowałem dwa gniazda cinch, a obok wywierciłem otwór i dodałem dwupozycyjny (wciskany) przełącznik. W jednej pozycji sygnał idzie bezpośrednio z wkładki na gniazda. W drugiej pozycji sygnał z wkładki idzie przez przedwzmacniacz. Ale przedwzmacniacz ma charakterystykę liniową (bez korekcji). Chodziło mi o to, żeby bez względu na pozycję przełącznika sygnał mógł być podawany na to samo wejście (phono) wzmacniacza, który ma odpowiednią charakterystykę przejściową. Wzmocnienie przedwzmacniacza jest niewielkie, ale powyżej jedności. Dobrałem je tak, żeby poziom głośności na wyjściu z wzmacniacza był taki sam dla wejścia phono jak dla innych wejść (np. CD). Być może to jest wada mojego wzmacniacza, ale dla wejścia phono miałem trochę słabszy sygnał i po zmianie wejścia musiałem trochę zmieniać poziom głośności. Potencjometr jest podłączony do wyjścia przedwzmacniacza. Oba końce potencjometru do wyjść, a suwak do masy.
@younghifi8 ай бұрын
@@mojemajstrowanie dzięki za obszerne wyjaśnienie. Myślę że to całkiem normalne zjawisko że poziom głośności sygnału wychodzącego z przedwzmacniacza gramofonowego jest zwykle niższy od pozostałych urządzeń z sygnałem o charakterystyce liniowej, ale skoro w taki sposób udało się rozwiązać tą niedogodność to tylko się cieszyć.
@areklegionowo8 ай бұрын
Dzień dobry, czy można u Pana zamówić taka renowacje oraz modyfikację
@mojemajstrowanie8 ай бұрын
Dzień dobry, teraz już nie pracuję, a realizuję pomysły. Pomysłów są dziesiątki, a czasu mało. Może ktoś przejmie ode mnie te pomysły. Dlatego też postanowiłem je publikować. W przypadku gramofonów - jest jeszcze jeden problem - to są duże i ciężkie urządzenia, a ponadto bardzo delikatne. Każda przesyłka grozi uszkodzeniem. Dlatego myślę o przygotowaniu zestawu do samodzielnego montażu. Może to byłoby jakieś rozwiązanie?