Varoa ili moljac?

  Рет қаралды 61,637

Uspješno Pčelarenje - Successful Beekeeping

Uspješno Pčelarenje - Successful Beekeeping

6 жыл бұрын

Пікірлер: 45
@midhatbasic6924
@midhatbasic6924 6 жыл бұрын
Doista bih i meni trebala stoka, hvala Joso.
@ivicazunic863
@ivicazunic863 6 жыл бұрын
Hvala na izbrisanom postu, skrivanju istine, i reklami mržnje !!!
@uspjesnopcelarenje-success3342
@uspjesnopcelarenje-success3342 6 жыл бұрын
Ivica Žunić o čemu govorite? Kakva mržnja? Ništa nije izbrisano.
@jura2289
@jura2289 6 жыл бұрын
Hvala.Ovo mi početnici i amateri nebi prokljuvili ni za 1oo godina.lp
@uspjesnopcelarenje-success3342
@uspjesnopcelarenje-success3342 6 жыл бұрын
Pozdrav Mirko i MEDNO!
@redbeck9119
@redbeck9119 6 жыл бұрын
Mirko Panic , e nije mi do dangube , ali da znas ,radi se o prehladjenom leglu , pceli koja nema dovoljnu temperaturu i nema time snagu da izadje iz celije , radi se i o nesavesnom i neupucenom pčelaru , okolo razbacani ramovi i sve u haosu , pcelaru koji ne razlikuje zajednicu od nukleusa , totalno promasen slucaj , jedino sto zna , zna Engleski ! Malolije ?
@josoples915
@josoples915 6 жыл бұрын
Krivo vi to tumačite ili ste to negdje krivo pročitali. Ovdje je to pokazano na slabijem društvu. Jaka društva-turbo društva imaju isto ovakvih problema. Znači kad bi se takve stvari događale sa prehlađenim leglom onda bi se događale u rano proljeće a ne sad u ljeti. To se događa zajednicama kojima plodište nije dirano, znači nije ni prehlađeno. Prehlađeno leglo je sasvim drugačije od ovog legla. To treba razlikovati i znati kako se ta prehlađena pčela leže i gdje završava kad se izleže. Prehlađenu jedinku pčele nehrane međutim ista ispuzi iz košnice. U ovom to nije slučaj, ista odraste i prilikom prvog leta ostane ispred košnice. Najazda varoe u leglu pčele nedozvoljava normalan razvoj te pčele oštećuje joj krila pčela se nemože osloboditi svoje košuljice koju pčele oslobode ista vuče za sobom bijele košuljice a zatak iste zna biti oštećen itd. U svijetu se selektriraju i pokušava se selektrirati matice u kojima su ove bijele glavice prikazane. Znači selekcija zajednica koje imaju nagon da se bore protiv varoe. Pčele se dijelom brane i oslobađaju pčelinje ćelije zato vidimo te bijele glavice. Slično se vidi u košnicama kad pčele ostanu bez hrane i pojavi se kanibalizam. Kad je ćelija otvorena tu onda nema varoe bez obzira što pčela nemože izaći iz ćelije odnosno vide se bijele glavice. Talijanska vrsta pčele u dijelu svjeta se je odhrvala varoi, isto je po naznakama krenula i ova naša pčela. Treba dugo vremena da bi se pčela prilagodila i obranila od varoe. Poneki pčelari tvrde da ovo pčeli napravi moljac. Tumačenja praćenja pisanja pručavanja rade Hrvatski pčelari-profesionalci. Želimo uputiti pčelare o istinitim stvarima ne da bi nekog navodili na krive informacije. Nagađanja i proučavanja su dva različita pojma. Na ovoj snimci nisu nagađanja već istražene činjenice. Ovako ću vam reći varoa je došla u Europu osmdesetih godina pa tako i na ova područja te i u Rusiju. Donesli su je Njemački istraživači iz Azije a pronašli su je na Azijskoj pčeli koja nije Azijskoj pčeli prestavljala probleme. Rusko pčelarstvo je daleko iza našeg i svjetskog pčelarstva. Ako smatrate Ukrainu Rusijom to je druga stvar. Pozdrav za sve pčelara i neka nam je svima svaka godina medna.
@redbeck9119
@redbeck9119 6 жыл бұрын
Joso Ples , mnogo prazne price , oslabljena , polu gladna zajednica ,otvara celije instiktivno i cisti leglo da spreci zarazu , nepokriveno , negrejano ,leglo vec odrasle pcele nenoze da napusti celiju , nema snage i temperaturu tela . Vidim odmah bolesni upletu politiku . Sedamdesetih godina , boravio sam na sovkhozima i kolhozima i tada je bio SSSR , jebi se i ti i Ukrajina , ok !
@redbeck9119
@redbeck9119 6 жыл бұрын
Joso Ples , i slep vidi i odraslu pcelu , gladnu i bezvoljnu , te da je svo leglo nepokriveno , vidi pcelara aljkavog , neobucenog , nepripremljenog za rad , zeljan promocije i slave . Pocetnici , prihvatajte samo knjige i casopisea , predavanja a manite se sveznalica .
@pcelarskisokak
@pcelarskisokak 4 жыл бұрын
Uvod mi je najbolji....pčelari na pčelinjaku uvijek imaju tuđu varou....pozzz
@ivanbrndusic4100
@ivanbrndusic4100 6 жыл бұрын
Klega, i ja proizvodim matice i to na Novom Zelandu zuta talijanka koja ko bajage cisti varou u leglu o cemu ti pises kosta na NZ 1450evra ali cim ostane bez traka za varou ostaje i bez pcela. samo to ne propagiraj. Naucices i shvatices sta je i sta radi m.v.m. to tvrdim i znam. Priznajem odusevljen sam tvojom mastom svaka ti cast.
@josoples915
@josoples915 6 жыл бұрын
E jebiga sad. Očito niste čuli o sipoziju znanstvenika na tu temu. Ovako kažu nevjerujem da lažu. Talijanska vrsta pčele se je uspješno odhrvala varoi na afričkom kontinentu. U ostalom dijelu svijeta nije iz razloga što se je čovjek umješao sa tretiranjem srestvima protiv varoe. Znači preživile su one pčele koje su imale nagon za čišćenjem. I nije to jedina pčela koja se odhrvala varoi ima ih još. Ista osjeti varou u leglu i otvara poklopce legla. Isti se slučaj događa sa carnicom te proizvođači matica na prostoru EU imaju naputak da selektriraju te matice sa tim izraženim sposobnostima. Novi Zeland je daleko iza EU u pčelarstvu. Jedino što su napredniji sa medom manuke koji postiže visoke cijene. Kojim srestvima i na kojoj se bazi koriste sredstva protiv varoe?
@ivanbrndusic4100
@ivanbrndusic4100 6 жыл бұрын
Kolega Joso ja sam komentarisao ono sto si pricao na gornjem video zapisu. Izazvao si veliku paznju i da se ne stekne utisak da to sto si pricao da radi varoa je ne samo tvoja masta nego masta mnogo pcelara koji hoce da prodaju matice cije cerke ko bajage rade o cemu ti pricas ali to je samo masta. Ja ponavaljam da je pcelu koju si izvuko nozem i ostale zadrzavala larva malog voskovog moljca obicno zarobi po tri pcele koje ne mogu da izadju i to je u strucnoj literaturi nazvano ,,celavo leglo" takodje je i trubasto leglo delo larve malog voskovog moljca. Nucices ti to a i shvatices da pcele nikad nece otvoriti gde je larva zbog varoe. Znam ja za sve projekte a znam sve i o tim zutim maticama o kojima si ti pisao , takve gaje i vestacko oplode i prodaju za tih 1450 evra. Toliko su skupe zato sto kazu da imaju te osobine , ja sam kupio dve takve matice i shvato sve o cemu sam pisao, a to da od otvaranja i ciscenja nema nista. Necu dalje pisati o tim maticama ali ne potcenjuj nijednu drzavu i nijednog coveka, previse si pokazao koliko znas u prici na ovom filmu?
@josoples915
@josoples915 6 жыл бұрын
Litreature pisane prije i sadašnja istraživanja nemaju apsolutno nikakve veze. Sadašnje pčelarstvo je daleko odskočilo na pčelarstva unazad 10 godina. Knjige su pisali dosta nestručne osobe ili oni koje nemaju veze sa pčelarstvom. Isti je i slučaj sa leglom snimljenim na ovoj snimci i tumačenju o varoi u zarobljenom leglu. Nije moljac slijepio pčelu već je pečla oštećena u košuljici gdje je bila najazda varoe. Znači utjecaj varoe na ovo stanje zajednice. Neke pčele su se rodile bez krila i vukle su košuljice iz legla. Što je moljac pojeo krila pčeli i slijepio je za voščanu košuljicu a nekima dozvolio da se takve izlegu? Tako oštećena pčela nije opet za niš. Nema veze vi ste jedan od onih koji nevjerujete u ovo. Ali što je poslijedica da su pčele pale u snazi i da je ušao voskovi moljac-varoa. Početna faza je ta na ovoj snimci a posljednja bi bila propadanje zajednice uz najazdu moljca. Svi gledaju zadnju fazu a ne onu prvu opisanoj u snimci. Neka je nama medno jer tako i tako mnogi se pčelari nemogu oko naj običnijih stvari dogovorit kamoli oko ovako velikih. Ja osobno ne reklamiram matice i moje pčele žive sa tim nametnikom a držim je pod kontrolom.
@almirmulac6877
@almirmulac6877 5 жыл бұрын
S čim je najbolje tretirati pčelinju zajednici protiv varoe?.
@uspjesnopcelarenje-success3342
@uspjesnopcelarenje-success3342 5 жыл бұрын
Hvala na javljanju. To je individualna odluka. Koriste se razna sredstva kao oksalna i mravlja kiselina te njihovi pripravci, amitraz, timol, šećer u prahu,... Trebamo se prilagoditi našim uvjetima, tehnologiji pčelarenja i podneblju gdje živimo. Više o ovome u FB grupi Uspješno Pčelarenje.
@Djdarxkg
@Djdarxkg 6 жыл бұрын
Da li ima spasa takvoj zajednici
@uspjesnopcelarenje-success3342
@uspjesnopcelarenje-success3342 6 жыл бұрын
Ima, ali ovisi o invadiranosti te količini pčele koja je ostala.
@redbeck9119
@redbeck9119 6 жыл бұрын
Uspješno Pčelarenje - Successful Beekeeping , ne , sve je u rukama i znanju pcelara . Opstanak pcele i prinos , vise zavise od pčelara nego od pčele .
@homeaccount5090
@homeaccount5090 6 жыл бұрын
darko mitrovic
@beskidzywieckipasieka9652
@beskidzywieckipasieka9652 Жыл бұрын
👍👍👍🙋 i sub
@ivanbrndusic4100
@ivanbrndusic4100 6 жыл бұрын
Neverovatno, sta cujem na vidu , a sa komentarima sam tek iznenadjen, sve se vidi a Vi ne vidite, zalosno. To je mali voskov moljac .
@josoples915
@josoples915 6 жыл бұрын
Voskov moljac nema veze sa ovim na slici. Treba to znati razlikovati. Voskov moljac radi tunele na saću ne i kroz pčelu. Iznad zatvorenog legla znaju biti izdignuti poklopci u nizu a pčele to otvore kad otvore bude trag staza i vide se samo glavice pčela. To je trubasto leglo izazvano voskovim moljcem. Ovdje su ćelije zasebno otvorene i nema veze sa voskovim moljcem. Naravno varoa uradi svoje te naknadno ulazi moljac. Ovdje nije riječ o moljcu već o najazdi varoe. Mi registrirani uzgajivači matica imamo naputak da od takvih zajednica radimo selekciju. Pčele osjete varou i otvaraju ćelije. Talijanska vrsta pčele se je na isti način oduprla varoi. Znači talijanska pčela se je u Africi obranila varoi. Naravno nitko ih sa ničim nikad nije tretirao. Pčelari pripisuju nešto što priije toga nisu skužili. Znači ovo se je dogodilo prije ulaska moljca u košnicu a kad moljac uđe to je sasvim drugačije nego ovo na snimci. Nova istraživanja zapažanja sasvim drugačije piše nego što je prije bilo. Naravno kad sam to snimao bio sam svjestan da ću biti napadnut, paoušalne osnove sa ničim protiv mene nisu utemeljene. Dao sam konkretan dokaz snimku i objašnjenje. Znanstvena istraživanja se pokrepljuju dokazima. Nisu znanstvenici papci koji lažu i manipuliraju ljudima-pčelarima.
@milenkoklobas1696
@milenkoklobas1696 2 жыл бұрын
Sqa
@esadjusic8112
@esadjusic8112 4 жыл бұрын
Ne velim da ti ne znaš, ali ne potcjenjuj Brndu, on je ipak znalac. Po meni, ima tu svega, najviše ljudskog neznanja i nemara, a ruku bih dao da je to put u ATL.
@veroljubsimonovic4582
@veroljubsimonovic4582 9 ай бұрын
Grešiš,ova pčela je jako zaražena varoom ali je dobra higijeničarka i otvara da bi čistila.A ako se napusti društvo dočice do pada imunog sistema koje može izazvati razne bolesti pa i ALT
@savazaric5042
@savazaric5042 15 күн бұрын
kzbin.info/www/bejne/joWcp4SQj7qVn68 Medno!
@abdurahmansuljic8448
@abdurahmansuljic8448 4 жыл бұрын
Poz. Mislim da si tu svoju sramotu i ne znanje trebao rijesiti bez da pokazujes ostalim pcelarima. Tako zapustiti zajednicu je ravno mucenju zivih bica. Pcelari , ako volite i uzgajate pcele neka to bude od i iz srca. Medno svima.
@josoples915
@josoples915 4 жыл бұрын
Ovo nije na mom pčelinjaku.
@petarperovic
@petarperovic 11 ай бұрын
Djeluj na vrijeme i varoa nema šanse ,kad je upuštiš kasno je za reagovanje ,varou moras spriječiti nju nemožeš liječiti
@nikonikic1533
@nikonikic1533 5 жыл бұрын
Nemoj se provaljivati molim te to sa varoom nema veze pobogu si
@josoples915
@josoples915 5 жыл бұрын
Vrlo često znaju pčelari uloviti rojić sa par šaka pčela i staviti ga u nastavak pun saća. Kako to da moljac ne napadne i ne uništi takve zajednice? Ali zanimljivo nikad moljac zdravu zajednicu ne napadne i ne uništi je. Kad varoa uništi zajednicu onda i moljac napada saće ali na ovoj snimci nema veze sa moljcem već sa varovom. Da je moljac tako opasan nikad mi nebi uspjeli spasiti slabije zajednice. Ove godine ima jako puno varoe i bit će velikih gubitaka tako da je varoa predhodnik propadanja zajednice. Na snimci je baš tako kako sam opisao.
@pocucabtgp
@pocucabtgp 6 жыл бұрын
Na tom ramu nema nista hrane. Prihrani ti to
@josoples915
@josoples915 6 жыл бұрын
Zajednica je imala jedan bočni okvir meda. U ovo vrijeme teško se pojavi kanibalizam. Pčele prije zbog hrane napuste zajednicu nego da bi otvarale ćelije i jele ličinke. Nije tako hladno ili kišovito vrijeme da nemogu letjeti. Kanibalizam se događa kad nema hrane i pčele nemogu izlaziti iz košnice zbog hladnoće. Inače kad je toplo vrijeme kanibalizma nema. Pčele kad je toplo znaju izletjeti kao roj iz košnice napuste svoje leglo te se pripoje nekom društvu na pčelinjaku, znači nediraju-nejedu svoje leglo.
Saniranje trutuše i/ili trutovnjače
9:39
Uspješno Pčelarenje - Successful Beekeeping
Рет қаралды 84 М.
matica iz prevjesavavanja legla
2:49
Pcelar. Dragan Zelenika
Рет қаралды 805
버블티로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 116 МЛН
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 21 МЛН
STRESAM LAZNE MATICE
43:24
Duško Tadić
Рет қаралды 352
SKIDANJE VAROE NA JEDNOSTAVAN NAČIN. 19.09.2023
18:48
Marijan Kovacevic
Рет қаралды 36 М.
ČUVANJE SAĆA OD MOLJCA KEEPING HONEYCOMB FROM MOTHS
15:34
honey and milk,med i mleko
Рет қаралды 26 М.
MRAVLJA KISELINA UNISTAVA VAROU
10:34
Milan Dragicevic
Рет қаралды 48 М.
Vađenje meda u julu
22:07
Todor Pesterski
Рет қаралды 9 М.
VAROA TRETMAN
19:13
AGA-MED PCELARSTVO
Рет қаралды 9 М.
Varoa - Mitak tretman #beekeeping #beekeepingrules
9:18
PČELE - Šta ako u julu ne selite košnice, a lokalna paša podbaci? (prihrana i varoa)
8:22
MOJE SELO - TV emisija i magazin
Рет қаралды 43 М.
Tretman protiv Varoe Zadimljavanjem - Amitraz - treatment against Varroa
7:09
Tretiranje varolikom,prvo ove godine
8:15
Priroda Zdravlje
Рет қаралды 3 М.
ОТКАЗАЛИСЬ ОТ КОРМА!
0:59
Бентли и Анжелика
Рет қаралды 1,2 МЛН
Когда понравились вещи подруги!
0:16
Victoria Portfolio
Рет қаралды 351 М.
Не ищите, не найдете.Лучше всех этот рецепт
1:01
Моменты жизни
Рет қаралды 2,1 МЛН