Ustawienia Radia dla PPGanta

  Рет қаралды 2,095

SKRZYDŁA MAZOWSZA PPG Pionki

SKRZYDŁA MAZOWSZA PPG Pionki

Жыл бұрын

Jeśli filmy które nagrywam podobają Ci się możesz mnie wesprzeć i kupić paliwo na kolejne loty, abym mógł znowu nagrywać dla Ciebie. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
buycoffee.to/na-paliwo-do-mot...
Link do programu na PC do programowania radia typu Baofeng i inne.
chirp.danplanet.com/projects/...
Link do strony Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego z pełnym opisem legalnego wykorzystania i ustawienia częstotliwości radiowych używanych przez paralotniarzy.
psp.org.pl/stowarz
yszenie/instrukcja-uzytkowania-sieci-radiowej-psp/
Link do materiału filmowego "Paralotniowa Łączność Radiowa"
• Paralotniowa Łączność ...
Oczywiście jak to bywa przy montażu są też wpadki. Zdarzyło mi się wklepać literówkę w wyrazie Rozmowy. Więc wybaczcie :-) dwa razy musiałem chyba wklepać "Mo" i wyszło Rozmomowy.

Пікірлер: 9
@Paraptaszeek
@Paraptaszeek Жыл бұрын
Pytanie szerokość kanału 12,5khz(?) w filmie na końcu pokazana jest korespondencja na 2 m i 70 czy to trzeba ustawić dodatkowo?
@skrzydlamazowsza
@skrzydlamazowsza Жыл бұрын
Tak ustawienie kroku 12,5khz. W filmie jest korespondencja pierwsza z 2m a druga z 70cm dla porównania. Naszym zdaniem tj. Kolegów z którymi latam lepiej jest zdecydowanie na 70tce.
@JacekS005
@JacekS005 7 күн бұрын
,, ...ton jest po to, żeby nikt nie zakłócił ....." uważam, że takie stwierdzenie mija się z rzeczywistością. Żadne tony nie pomogą i nie uchronią przed zakłóceniami, gdy ktoś trzeci (w dodatku złośliwy np. transmituje muzykę - a trafiaja się tacy) na danej częstotliwości zacznie nadawać z dużą mocą. Kod tonowy jedynie chroni użytkownika radiotelefonu, przed relacjami kierowanymi nie do niego, zapewniając mu ciszę w słuchawkach, natomiast nie chroni przed zakłóceniami podczas prowadzenia rozmowy.
@skrzydlamazowsza
@skrzydlamazowsza 7 күн бұрын
@@JacekS005 No niestety kolego nie zgodzę się z tobą. Jestem radioamatorem i akurat wiem o czym mówię. To CTCSS ma na celu wyeliminowanie wszelakich zakłóceń tj. z silnika, strobo a i rozmów innych pilotów. Nikt podczas rozmowy jednego pilota z drogim nie jest w stanie wejść i swoją nośną przeszkodzić w rozmowie. Po to jest ta funkcja. Wyróżniamy CTCSS odbiorczy i nadawczy. Zapraszam do sieci w celu zapoznania się z funkcją w radiotelefonach. Pozdrawiam
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss Жыл бұрын
Jeśli radiostacja jest używana z spod kurtki to pasmo 70 cm będzie lepsze bo bliskość ciała mniej tłumi krótszą falę, z drugiej strony to pasmo jest bardziej toksyczne dla organizmu. Mikrofony powinny być różnicowe a przynajmniej dynamiczne. Najlepiej nie mocowane bezpośrednio do kasku a poprzez materiał tłumiący. Dobrze pamiętać aby nacisnąć przycisk nadawania i dopiero po sekundzie mówić, aby nadajnik zdążył się włączyć a odbiornik także włączyć u odbiorcy. Najczęściej ludzie naciskają przycisk za późno, lub nawet gdy już coś mówią. Radiostacje są duże szybsze od telefonów ale nie są "Bogami", wymagana jest choć ta sekunda na zadziałanie, w telefonie długo trzeba czekać na zadziałanie i nikt do niego nie mówi (chyba) przed czasem. W mikrofonie dynamicznym przed przedwzmacniaczem można użyć potencjometru o wartości 1 K ohm aby obniżyć siłę sygnału by mikrofon nie odbierał tak głośno lub tak wiele hałasu.
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss Жыл бұрын
@MaksPL Nie ja to pierwszy zmierzyłem, jako zawodowy projektant anten przenośnych podaje tylko dane już dawno temu pomierzone przez wielu i przyjęte. Pod przykryciem kurtki i dotykając ciała antena na 450 Mhz wygeneruje więcej mocy promieniowania w przestrzeń. Tym bardziej że antena na 450 Mhz jest mniej skracana i niższy udział ma jej wewnętrzna indukcyjność w stosunku do obciążenia pojemnościowego ciała człowieka.
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss Жыл бұрын
@MaksPL Gdyby radiostacja w paśmie 150 Mhz miała antenę pełne 1/4 fali oraz jej obudowa - obudowa radiostacji była z przewodzącego materiału lub stosunkowo duża np. 18 cm długości i cała byłą by wypełniona polem masy i innych obwodów to jest szansa ze urządzeń paśmie 150 Mhz wygeneruje więcej energii promieniowania w przestrzeń. jednak większość nowoczesnych radiostacji jest w małych obudowach niewystarczających do tak wydajnego promieniowania jak taka sama obudowa w paśmie 450 Mhz. Przewodzące elementy podłączone do bieguna masowego anteny stanowią obciążenie falowe dla sygnału w.cz. przez to pewnej wielkości moc w.cz może zostać doprowadzona do pinu sygnałowego anteny. Dla obudowy typowej 12 cm wysokości oraz 5 cm szerokości i 25 mm głębokości obudowa jest rezonansowa w paśmie około 450 Mhz, to polepsza warunku odbioru sygnału gdy urządzenie stoi bez trzymania dłonią lub jest trzymane opuszkami pojedynczych palców w jej górnej części niemal na wysokości anteny. W paśmie 150 Mhz każda obudowa jest zbyt mała by osiągnąć rezonans i tym samym efektywniej promieniować oraz stanowić niską oporność falową umożliwiającą doprowadzenie większej ilości mocy do pinu sygnałowego anteny. Można spróbować użyć anten dłuższych w pasmie 150 Mhz jednak trzeba wiedzieć że fala taka jest większej wielkości fizycznej ( 3 razy) i znacznie bardziej jest tłumiona bliskością jakichkolwiek elementów przewodzących prąd jak tez w mniejszym stopniu izolatorów które stanowią przewodzenie tzw. urojone. Przewody do mikrofonu i każde inne stanowią przeszkodę jeśli są na wysokości anteny i w jej pobliżu. Z tego powodu większość Państw wybrało pasmo 450 Mhz do pracy dla wszelkich służb poza leśnymi i wojskiem, lasy silnie tłumią pasmo 450 Mhz. Szczególnie gdy radiostacja jest noszona przy pasku i operowana mikrofono-głośnikiem to pasmo 450 Mhz góruje nad pasmami o niższej częstotliwości. Według norm bezpieczeństwa i to tych amerykańskich gdzie normy są bardzo 'luźne' radiostacja podczas pracy nadajnika musi być oddalona od ciała człowieka o minimum 5 cm dla mocy 4 W. Obecnie od dwóch lat także w Polsce obowiązują te normy czyli 61 V na metr. Do niedawna mieliśmy normy ZSRR o warunku bezpiecznym 7V na metr i niedopuszczalne było użycie radiostacji o tak dużej mocy przez operatora niewojskowego bez przeszkolenia i znajomości zasad bezpieczeństwa. Policja i inne służby do 1989 roku nie miały prawa korzystać z radiostacji przenośnych o tak dużej mocy, potem nastał chaos, mimo prawa nie stosowano się do niego. W instrukcji radiostacji legalnych jest opis o 5 cm odstępu minimalnego z naciskiem aby antena była jak najdalej głowy i ciała z uwagi na zasięg i bezpieczeństwo.
@hugolapaz4085
@hugolapaz4085 Жыл бұрын
​@@arkadiuszweiss ale brednie!!
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss Жыл бұрын
@@hugolapaz4085 Proszę o naukowe wytłumaczenie.
Z wizytą u Wojtka Pierzyńskiego w SCOUT Dynamic Sport Poland część I
13:30
SKRZYDŁA MAZOWSZA PPG Pionki
Рет қаралды 847
Paralotniowa Łączność Radiowa
25:01
SKRZYDŁA MAZOWSZA PPG Pionki
Рет қаралды 9 М.
Osman Kalyoncu Sonu Üzücü Saddest Videos Dream Engine 170 #shorts
00:27
Мы никогда не были так напуганы!
00:15
Аришнев
Рет қаралды 4,4 МЛН
Универ. 13 лет спустя - ВСЕ СЕРИИ ПОДРЯД
9:07:11
Комедии 2023
Рет қаралды 6 МЛН
When You Get Ran Over By A Car...
00:15
Jojo Sim
Рет қаралды 5 МЛН
Spotkanie krótkofalowców ŁOŚ 2024 z Radioszynką
13:38
Gadu Gadu w Balonie - rozmowa z pilotem Marcinem Nowakiem
40:31
SKRZYDŁA MAZOWSZA PPG Pionki
Рет қаралды 272
Hiroyasu IC-980 Pro - pierwsze wrażenia | Vlog 30
26:34
WilkVlog
Рет қаралды 2,8 М.
Wilczy Szaniec-WSTRZĄSAJĄCE ODKRYCIE!! Co znaleźliśmy pod podłogą Göringa?
24:22
Budowanie nalotu po PPL(A) | Początek przygody
7:06
Michał Trzaska
Рет қаралды 1,9 М.
Moster wylądował - w Serwisie Pro-Fly
6:48
SKRZYDŁA MAZOWSZA PPG Pionki
Рет қаралды 285
LOT AKROBACYJNY z Mistrzem Świata i Polski Dariuszem Mazurem
12:50
SKRZYDŁA MAZOWSZA PPG Pionki
Рет қаралды 2,3 М.
Test napędu  Vittorazi Moster 185 po serwisie
7:22
SKRZYDŁA MAZOWSZA PPG Pionki
Рет қаралды 255
recenzja radia do nasłuchu straży
8:18
Kristof Piter
Рет қаралды 19 М.
Leglock in MMA 🤪 #shorts
0:17
Riccardo Ammendolia
Рет қаралды 1,4 МЛН
Ronaldo’s Father 🤍
0:20
midaillyfootball
Рет қаралды 1,8 МЛН