Uwielbiam prowadzącego i jego kulturę wypowiedzi. To takie rzadkie w dzisiejszych czasach.
@andrzejsztacheta10368 жыл бұрын
+zlotamaska1 to prawda również to doceniam, dobrze wychowany człowiek :)
@aluette18 жыл бұрын
💟
@bradomfast8 жыл бұрын
+zlotamaska1 Z kim przystajesz takim się stajesz. Od Ciebie zależy w jakich kręgach się obracasz.
@bradomfast8 жыл бұрын
+zlotamaska1 Z kim przystajesz takim się stajesz. Od Ciebie zależy w jakich kręgach się obracasz.
@X_DD8 жыл бұрын
Taka ciekawostka: Wydaje ci się tylko, że to wychowany człowiek dlatego, że mówi mądre rzeczy i w tle leci muzyka klasyczna. Nigdy nie oceniaj książki po okładce! Nie mówię, że nie jest wychowany, tylko to, że nie znasz go, a mówisz jaki jest :D
@mirosawzotorowicz80428 жыл бұрын
zamiast zgłębiać tak zaawansowana naukę polecam zająć się znacznie prostszym zagadnieniem, fizyką kwantową.
@thaku7598 жыл бұрын
haha, wygrales
@rokov138 жыл бұрын
+maciej złotorowicz Mój mistrz :D
@aluette18 жыл бұрын
😅😅😅
@suchyczowiek24608 жыл бұрын
+maciej złotorowicz Kurde chciałem dać łapke, ale masz 123 i trochę szkoda psuć takiej pięknej liczby ;___;
@hankacyganka8 жыл бұрын
:D
@naukowy.belkot8 жыл бұрын
Jeżeli dźwięk wyda Wam się momentami dziwny to niestety moja wina. Cały czas mam duże problemy i w tym filmie chciałem przetestować kilka nowych rozwiązań, które momentami wypadły średnio. A ze względu, że film jest okolicznościowy to nie było już za bardzo czasu na powtórkę od zera...
@michaczajka38548 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot Polecam zajrzeć na film Rocka o tym jak montuje filmy (dosyć niedawno był wstawiony), sporo mówi tam o dźwięku.
@XAD2228 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot ten fakt o kolorach to przecież jakaś głupota... przecież każdy facet potrafi rozróżnić te same kolory co panie, chyba, że jest totalnym nieukiem...
+XAD222 Można też potrafić rozróżniać te same kolory będąc totalnym nieukiem. Pomyśl o tym.
@MTWODZU8 жыл бұрын
+Ko Panek ... powiedział ten, który nigdy nie strzelił literówki. Zacytuję komentarz, który komentujesz, bo najwyraźniej nie potrafisz czytać ze zrozumieniem "...film jest okolicznościowy to nie było już za bardzo czasu na powtórkę od zera..."
@najedzonykot83447 жыл бұрын
Nie zwróciłam uwagi na problemy z dźwiękiem, bo w czasie słuchania kroiłam na desce kuchennej. :) Bardzo ciekawy odcinek. Jeżeli chodzi o kolory, to pamiętam, jak kiedyś Tato prosił mnie, abym znalazła jego "żółte" buty. Zaczęłam szukać. Nie mogłam sobie przypomnieć, aby Tato miał na sobie kiedykolwiek takie coś. :) Okazało się, że "żółte" buty były brązowe. Ja-pier-dziu. Szukałabym do tej pory. To jest... 40 lat.
@MrPumparapum6 жыл бұрын
Tak samo jak tato powiedział mi, abym przyniosła niebieski śrubokręt oraz czerwone kombinerki. Śrubokręt był zielony a kombinerki brązowe :D
@najedzonykot83446 жыл бұрын
MrPumparapum - to w sumie nie jest aż tak źle ! :)) - Zielony to jest niebieski z żółtym, a czerwony jest składową brązu. ( to znaczy brąz można zrobić z różnych składowych, mówię to jako grafik ) Wynika z tego, że mężczyźni widzą kolory jakby... w połowie. Ciekawe, co na to np. Vincent van Gogh, Józef Malczewski, czy Jan Matejko ?
@krzysztofkrajewski2602 жыл бұрын
To sobie coś wytłumaczmy: istnieją dwa kolory: czerwony i nieczerwony. Ok? Pozdrawiam :D
@michawoznica27148 жыл бұрын
Like za Bacha
@aluette18 жыл бұрын
👍
@ewelinagorska90168 жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał, byłoby super jak zrobiłbyś odcinek o tym dlaczego słońce chwilę przed zachodem może mieć zieloną poświatę, o zorzy, duszkach i dziwnych piorunach :)
@astroamateur90272 жыл бұрын
Niektóre z tych zjawisk zostały wyjaśnione przez scifun'a, polecam ten kanał.
@gabajamrozinska33478 жыл бұрын
Najlepszy prezent na Dzień Kobiet to filmik Naukowego Bełkotu! Zaraz po czekoladzie, oczywiście :)
@abcdezxyz47728 жыл бұрын
Kobiety nie mówią więcej, one po prostu używają większej ilości słów by to samo powiedzieć.
@franol76 жыл бұрын
Trafne.! To samo dotyczy rozrozniania kolorow.
@JaneRoland6 жыл бұрын
Hm, trochę jak prawnicy i urzędnicy...
@JaneRoland6 жыл бұрын
@* nie * Zwłaszcza twój nick XDDD
@whiteraven9964 жыл бұрын
@@JaneRoland i politycy
@eureka92172 жыл бұрын
@@whiteraven996 I pisarze
@usz14448 жыл бұрын
To z kolorami to zwykła ignorancja wielu facetów, bo kulturowo przyjęło się, że jak ktoś odróżnia więcej kolorów, to jest niemęski (żeby nie mówić pedalski xD). Oczywiście jest to żałosne i sam przyznaję, że moje oko jest czułe nawet na najmniejszą zmianę jednej ze składowych RGB, a jako programista gier mam non stop styczność z programowaniem grafiki. Oczywiście nie znam nazwy każdej barwy i bardziej rozpoznaje je jako #ffbf00 (jasnopomarańczowy) ale jednak. Dlatego śmieszy mnie ta odwieczna gównoburza na temat rozpoznawania barw w zależności od płci. Każdy bez problemu przy odrobinie wysiłku dostrzeże różnice w 2 nawet bardzo podobnych barwach, a przy odrobinie chęci nawet nauczy się ją poprawnie nazywać.
@X_DD8 жыл бұрын
Po prostu wszyscy mają to w dupie
@Marta_z_Dabrowy8 жыл бұрын
Racja. Gdyby mężczyźni byli tak upośledzeni w rozpoznawaniu kolorów, jak się to im stereotypowo przypisuje, nie mogliby pracować w branży projektowej - czyli grafika, ilustracja odpadają; poza tym skąd w takim razie wzięli się ci wszyscy słynni malarze? Myślę, że stereotyp o kolorach wymyślili sami mężczyźni, bo to bezpieczna "wada", którą mogą zaprezentować. O kobietach lubią mówić, że te np. źle prowadzą samochód, nie umieją przybić gwoździa albo dużo gadają, więc w tym kontekście "nie odróżniam limonkowego od żółtego" jest kpiną, przymrużeniem oka: "Jesteśmy tacy doskonali, jedyna nasza wada to taka pierdółka, a wy jesteście głupie i tylu rzeczy nie umiecie". Na tej samej zasadzie wszędzie radzi się, by na rozmowie o pracę na pytanie "jaka jest twoja wada" odpowiedzieć: "jestem uparty/a", bo to nie jest jednoznacznie złe. To taki sprytny myk psychologiczny. ;)
@X_DD8 жыл бұрын
^ feministyczny bul dupy here
@pietrek16028 жыл бұрын
@marta s - "No tak, był eksperyment naukowy, ale wy i tak wiecie lepiej, "bo koleżanki gadają o pięciu rzeczach naraz", a poza tym "to była pewnie próba tylko na 50 osobach", albo "pewnie to urządzenie włączało się (złośliwie?;) facetom wtedy, kiedy dużo mówili, a kobietom, kiedy mówiły mało". Jak zwykle, nauka sobie, a stereotypy sobie. :/". Trochę dziwne, że wcześniej wypominasz komuś, że nie zgadza się z faktem, a teraz sama nie zgadzasz się z innym faktem ;)
@lukasp858 жыл бұрын
Niestety ale daltonizm dotyka praktycznie tylko facetów, i sam mam taki problem, potrzebuję dużo światła, aby odróżnić czasami bardzo różne kolory, jak brązowy z czarnym czy szary z zielonym. Z ok. 20 tablic Isihary odczytam może TRZY litery lub cyfry. Jest to wada genetyczna, mój brat ma podobnie.
@halinalewicka20537 жыл бұрын
Dopiero dziś się dowiedziałam o Pana stronie. Bardzo mi się podobają Pana filmiki chociaż nie wszystkie potrafię zrozumieć. Dziękuje ślicznie. Dowiaduję się o wielu ciekawych rzeczach. Pozdrawiam i czekam na następne.
@PolishSausage8 жыл бұрын
Chyba jestem kobietą
@czowiekjakis88438 жыл бұрын
+JM Animacje Kiedy zobaczyłem punkt z empatią też tak o sobie pomyślałem ;--;
@mctomass8 жыл бұрын
Widać brak męskich wzorców i degenerację społeczna.
@czowiekjakis88438 жыл бұрын
mctomass Polecam piosenkę Dezertera "Facet".
@NorbertzCzarnolasu8 жыл бұрын
Współczujecie np. Trynkiewiczowi?
@NorbertzCzarnolasu8 жыл бұрын
Bo ja mu współczuje.
@MsGfdfh7 жыл бұрын
chyba błąd jest prąciki odpowiadaja za rozpoznawanie kształtów a nie barw. Od barw sà czopki ;) Kanał epicki
@emiliakohut75957 жыл бұрын
Dlaczego wszyscy twierdza,ze skoro kobieta ma dwa X to ma dwa razy wiecej tego co one koduja. w kazdej komorce przeciez zachodzi inaktywacja jednego z Xow. Wiec dziala tylko jeden z nich.
@danio5658 жыл бұрын
tak się zastanawiałem apropos kobiecych łez... czy powtórzono to badanie sprawdzając reakcję na męskie łzy? to jest czy podawano mężczyzną plastry nasączone łzami innych mężczyzn? być może rzekoma substancja zmniejszająca poziom testosteronu nie występuje jedynie we łzach kobiet ale też i mężczyzn.
@przema00g5 жыл бұрын
Lepiej nasączyć waciki męską spermą i dać kobietom do wąchania . I sprawdzić czy te panie które miały waciki z nasieniem bardziej napakowanych testosteronem mężczyzn były mniej wybredne wobec przedstawianych panów
@Kasia-Kempinguje.KazikTV8 жыл бұрын
Kolejny świetny i ciekawy filmik. P.S. Też mam problemy z dźwiękiem i jak dla mnie świetnie Ci wyszło.
@AmethystSakuraWolf6758 жыл бұрын
Dobry firm jakość świetna a ciekawostek nie znałam ,oby tak dalej ;)
@smiesznefilmiki62358 жыл бұрын
Myślę że mógłbyś zrobić odcinek o Mendelejewie i dokładnie objaśnić nam funkcjonowanie jego sławnej tablicy ;D
@piotrekrusi8 жыл бұрын
*czopków, w 1. punkcie opowiadasz o pręcikach mając na myśli czopki :) Pręciki zapewniają widzenie w odcieniach szarości oraz kształtów czy ruchu
@naukowy.belkot8 жыл бұрын
+piotrekrusi Nie wiem jak to wpuściłem... sorry.
@aluette18 жыл бұрын
😈
@maxter6919798 жыл бұрын
w końcu to tylko naukowy bełkot 😉
8 жыл бұрын
Badania badaniami, ludzie i tak zawsze "wiedzą" swoje ;) Czyli kto więcej mówi? :D Ale informacje jak zwykle bardzo ciekawe i szczególne, o niektórych wcześniej w ogóle nie słyszałem
@gosiamysera60498 жыл бұрын
Cudowny odcinek! :D
@MTWODZU8 жыл бұрын
Widocznie panie widzą w palecie 48-bitowej, a panowie w 24-bitowej z dodatkowym 8-bitowym kanałem alfa, odpowiedzialnym za poziom przezroczystości stroju pań ;)
@krakowisia8 жыл бұрын
Jak dla mnie tekst o tym, że "u mnie wszystko dobrze" na Wyspach Brytyjskich jest mało miarodajny... W końcu to standardowa formułka języka angielskiego. :p
@ladrok978 жыл бұрын
Właśnie. Mnie kiedyś na angielskim uczulali, że pytanie anglika jak się czuje jest głupie, bo i tak odpowie, że ok :D
@krakowisia8 жыл бұрын
Głupie, ale "tak wypada".
@MrDomestos988 жыл бұрын
Czy będzie odcinek o różnicach w odczuwaniu bólu?
@miajjjjjj8 жыл бұрын
Jak zawsze świetny film:). Chociaż akurat dzisiaj miałam 4 godziny ćwiczeń o wzorku (fizjologia) i ostatni punkt rankingu pominęłam.. wybacz :P
@naukowy.belkot8 жыл бұрын
+miajjjjjj To dobrze, bo z jakiegoś powodu nazwałem w nim czopki pręcikami i tego nie zauważyłem... my bad
@pslodo7 жыл бұрын
Tak jak lubię i szanuję kanał, tak daję wielkiego minusa za szerzenie mitu o widzeniu barw. Mężczyźni odróżniają tyle samo odcieni co kobiety. Mit pochodzi z tego że kobiety przywiązują większą uwagę do nazewnictwa. Dla mnie zielony, to zielony, mimo że widzę różnice jasności i nasycenia, zawsze będzie zielony, tylko inny niż drugi zielony. Kobiety dorobią do tego różne nazwy. Zawsze dojrzę że błotnik w samochodzie ma ciut inny odcień, kobieta nie zwróci uwagi. Za to to kobieta dojrzy że tapicerka na fotelach w salonie nieco się różni, ale mężczyzn to zwyczajnie nie interesuje i dlatego nie stwierdzą różnicy.
@franol76 жыл бұрын
Podzielam twoja opinie !
@elliepink21646 жыл бұрын
Niekoniecznie. Tak jak mężyźni częściej są daltonistami, tak kobiety częściej dysponują szerszą widzialną paletą barw.
@JaneRoland6 жыл бұрын
Dorabiają nazwy, bo chcą zminimalizować ryzyko nieporozumienia. Ja zwykle używam określeń "jasnozielony", "ciemnozielony" dla rozróżnienia, i to mi wystarczy, nie wyznaję żadnych pistacji czy limonek, mimo, że jestem kobietą (chociaż akurat określenie "turkus" używam do określenia koloru niebiesko-zielonego w proporcji50/50, odchyły w obie strony włączam do ogólnego zielonego lub niebieskiego, nie tworzę żadnych morskich malachitów). Ale kiedy ktoś chce znać jakąś szczegółową charakterystykę*, to porównuję kolory, np. zielony jak świeże liście bukowe, żeby ten ktoś wiedział, że mam na myśli ciepły zielony z większą częścią żółtego niż niebieskiego. Nazywanie przydaje się w pisaniu, żeby tekst nie był monotonny, to urozmaica opis, np. gdy piszę, jak wyglądało niebo o wschodzie słońca. Gdyby napisać "Było biało-niebiesko-różowe", to byłoby to nudne i nikt nie chciałby czytać książki z takimi opisami. A zatem - należy umieć używać prostych, podstawowych nazw kolorów, bez wdawania się w szczegóły, kiedy to jest mniej ważne i ważniejsza jest związła forma komunikatu, ale przydaje się też umiejętność nazywania lub porównywania odcieni pomniejszych, żeby wzbogacić język albo skonkretyzować przekaz. Każda z tych form jest ważna, zależy od sytuacji. _____ przykład sytuacji: -Panie doktorze, mój pies robi zieloną kupę. -Jak zieloną? -No, taką jasną, ale bardziej turkusową niż seledynową. -Oj, niedobrze. Bardziej seledynowa to objaw niegroźnego zatrucia substancją roślinną, ale turkusowa może oznaczać groźne zatrucie chemikaliami.... W takich przypadkach ograniczone nazewnictwo kolorów może być groźne dla psa, bo weterynarz może postawić niewłaściwą diagnozę.
@aleksanderdziedzic80928 жыл бұрын
Jeśli chodzi o kłamanie, to jest to tłumaczone czynnikiem kulturowym. Chodzi o aspekt wspólnotowości vs sprawczości, gdzie ta pierwsza cecha dotyczy w większym stopniu kobiet, ta druga zaś w większym stopniu mężczyzn. Tak przynajmniej twierdzi prof. Bogdan Wojciszke - psycholog społeczny i laureat "Polskiego Nobla". Przyznam, że ogarnięty badacz z niego, a słynie w kręgach psychologicznych ze swoich prac, badań, książek na temat psychologii miłości.
@jowita48487 жыл бұрын
Ej kurcze spodobało mi się tu... leci sub, zostaję! 🙆🙆🙆
@Arzdnej8 жыл бұрын
Ja myślę, że ta cała sprawa z kolorami, różni nas raczej ze względu na sposób myślenia a nie przez lepsze oczy. Ja jak najbardziej widzę różnice między tymi wszystkimi kolorami, którym kobiety nadają nazwy i wiem o jaki kolor chodzi kiedy ktoś powie o turkusowym. Tylko dopóki taki dokładny zakres nie jest mi potrzebny, to go nie używam, bo i po co. Kobiety operują w środowisku w którym rozróżnianie odcieni jest przydatne (kolory i odcienie pudrów, szminek, farb do włosów, ciuchów), więc operują szerszą bazą słów opisujących kolory, bo częściej tego potrzebują. My potrzebujemy tego najwyżej przy malowaniu czegoś, a to raczej nie jest tak często jak kobiety malują siebie, czyli często codziennie ;-)
@dawidm21957 жыл бұрын
Kobiety lepiej rozróżniają kolory bo w przeszłości w społeczeństwie zbieracko-myśliwskim to one trudniły się zbieraniem i musiały dostrzegać subtelne różnice w kolorach dojrzałych owoców. Mężczyźni zaś polowali, dlatego lepiej dostrzegają ruch potencjalnej zwierzyny. Są to pozostałości ewolucyjnego dostosowania się do otoczenia.
@mikoajbojarski72418 жыл бұрын
jeśli ktoś (bez urazy) jest robolem i mówi na śmietankowy, ekri i biały biały oraz zostaje poddany takim testom no to ja pierdole
@LadyGanjaa696 жыл бұрын
Uwielbiam to, jak wypowiadasz się o kobietach
@maciejszymanski23866 жыл бұрын
Anegdota (ale prawdziwa). W klubie studenckim w szatni została czyjaś kurtka po dyskotece. Podeszła do niej jedna ze stałych bywalczyń, powąchała, i powiedziała - - To takiego Krzyśka z Rakowca. - A ty go znasz? - spytałem. - Oj tam zaraz znam. Chodziliśmy do jednej podstawówki kiedyś. Od paru lat go nie widziałam. Jeden z przysłuchujących się temu ochroniarzy uderzył się otwartą dłonią w czoło i westchnął - - O, k..wa. Ją powinni zatrudnić na lotnisku zamiast te psy co szukają narkotyków. Moja żona twierdzi, że to zupełnie normalne. Kobiety zapamiętują większość zapachów, mężczyźni w większości w ogóle nie zwracają na nie uwagi.
@Kapibar8 жыл бұрын
Mało mówię, jestem wiecznie chory, nie lubię nikogo, mam duży (niedziałający) mózg, prawie zawsze kłamię (albo kłamię że nie kłamie?), lubię, gdy ktoś płacze (nie lubię ludzi :d) i znam tylko trzy kolory... uff, nie jestem kobietą... kappa
@LukaszSkyWalker6 жыл бұрын
Dzięki!!
@uRbanwLondynie8 жыл бұрын
Oj kobitki dzis wszostko o was i dla was :)
@nataliaw75466 жыл бұрын
Jestem kobietą a nie lubię mówić, mogę cały dzień siedziec sama w pokoju i byc cicho :D
@veksu98 жыл бұрын
" Odwalam jakiś naukowy bełkot aby zaruchać " Tak można tłumaczyć ten film :D
@przasnik-l6k5 жыл бұрын
jak żeś prostacki jak PełOludy to jak najbardziej, dziki elektorat:(
@TheGoDave8 жыл бұрын
W tytule jest błąd powinno być 7 ciekawych rzeczy które nauka wydaje się, że wie o kobietach Nawet jak masz pewność, że wiesz, to i tak nie wiesz .
@majkimo26347 жыл бұрын
Hee :)
@a.od-reszki46744 жыл бұрын
A foxp-2 to nie jest przypadkiem jeden z "genów mowy"? Ze ludzki wariant powoduje rozwój języka? Prof. Na uw z biologii mówił na Dniu Darwina. Niestety nie pamiętam jak się nazywał. Byla jakas rodzina, gdzie większość miala mutacje FoxP2 i oni nie byli jakoś bardzo glupi(nie wiele ponizej średniej)ale nie potrafili rozumiec języka i sie nim poslugiwac.
@AshiRonin8 жыл бұрын
A może by tak zrobić odcinek o srebrze koloidalnym?
@loverofemptiness26726 жыл бұрын
Nauka nauką, ale jak przedstawisz je kobietom to i tak beda musiały postawić na swoim nawet wbrew faktom i logice. Tyle ja wiem o nich
@whiteraven9964 жыл бұрын
Współczuję środowiska w jakim się obracasz.
@danielmalec19838 жыл бұрын
jak mawiał poeta: "Lap dance is so much better when the stripper 's cryin' "
@bijgomeza39495 жыл бұрын
To z tymi kolorami - one po prostu potrafią nazywać te kolory, bo mają doświadczenie z powodu częstego kupowania ubrań i wykonywania makijażu - są precyzyjme, mają wiedzę - to nie cecha genetyczna tylko umiejętność nabyta. Taki Jacyków pewnie też potrafi rozróżnić seledynowy od turkusowego, lub słomkowy od jasnokremowego.
@PinkamenaPolska7 жыл бұрын
Biologicznie jestem kobietą, do tego artystką a mój ojciec rozróżnia więcej kolorów ode mnie. Czy to źle?
@patrykc.74667 жыл бұрын
Pinkamena Polska niet
@Pysia.to.belja.6 жыл бұрын
Muszę częściej płakać.
@arbdf78146 жыл бұрын
Jak można wybitnie chylić czoła, padłam ze śmiechu.
@winstonknowitall41816 жыл бұрын
A goździk gdzie?
@barteq18138 жыл бұрын
Generator bólu głowy! jebłem :D
@igulla6668 жыл бұрын
"Pręcików mamy 3 rodzaje, każdy z nich reaguje na inną barwę [...]" To czopków mamy 3 rodzaje i one są odpowiedzialne za widzenie barwne, wkradła się mała pomyłka.
@julahamada138 жыл бұрын
Jakie jest prawdopodobienstwo na odziedziczenie choroby psychicznej i jesli bym odziedziczyla, czy choroba byłaby dla mnie grozniejsza niz dla mojego przodka? Głównie chodzi mi o schizofrenie.
@NowegoSwiataPorzadek8 жыл бұрын
#faq_nb Jak powstaje tęcza? Pytanie niby proste, ale nie interesuje mnie prosta odpowiedź, którą znają wszyscy, ale to dlaczego rozszczepione światło tworzy łuk, a czasem kilka łuków
@beti87866 жыл бұрын
Kobiety są skrupulatne,pracowite i b.dobrze zorganizowane!
@dawidjabonski55795 жыл бұрын
to nie jest zasada i nie każda kobieta
@sarumun68123 жыл бұрын
I dlatego wnoszą do pkb 30% stanowiąc połowę społeczeństwa. Bzdury gadasz.
@beti87863 жыл бұрын
@@sarumun6812 sam jesteś bzdurą kobiety dłużej żyją i są zdrowsze, mężczyźni piją, pala i dużo jest otyłych.
@sarumun68123 жыл бұрын
@@beti8786 Żyją dłużej bo nie muszą zapieprzać na emeryturę kobiet.
@Kapibarec8 жыл бұрын
1:43 16 000 < 15 000 ?
@Julia-yc2ki6 жыл бұрын
0:07 Czy jeżeli wydaje mi się, iż jestem Obojniakiem to jestem z Merkurego?
@rigux77398 жыл бұрын
przeczytalem tytul i stwierdzam ze film to 100% fake
@tempt66697 жыл бұрын
Dwa pomysły-pytania: 1. Czy kobiety lepiej czują zapachy (skoro było o kolorach)? 2. Wpływ seksu na zdrowie.
@aluette18 жыл бұрын
Ciekawe jak te cechy (np zdolność do rozpoznawania większej ilości kolorów) wypadają u osób transsexualnych. myślę, że to bardzo interesujące zagadnienie. 🙆
@ladrok978 жыл бұрын
Zbiłeś mi ćwieka, wiesz? Jeżeli jakaś różnica jest uzależniona od hormonów, to osoba transseksualna powinna nabywać te cechy (bo takie osoby przyjmują hormony z tego co się orientuję). Reszta rzeczy powinna zostawać pomimo zmiany płci. Tylko takie rozwiązanie przychodzi mi do głowy xD
@serrit05494 жыл бұрын
Płeć jest biologiczna
@eureka92172 жыл бұрын
@@serrit0549 Ciekawe, czy osoby uhm, czujące się inną płcią, mają też bardziej podobne mózgi do płci którą się czują? I czy to dlatego się nią czują?
@franol77 жыл бұрын
+ Uwaga! Naukowy Bełkot Mam bardzo powazne watpliwosc jesli chodzi o teze -"rozroznianie kolorow" i sugeruje jednak bardziej doglebne a nie stereotypowe potraktowanie tematu. Uwazam ze rozrozniamy kolory jednakowo(!) tylko ze mezczyzni maja tendencje do uogolniania a wiec grupowania kolorow(i nie tylko) a kobiety rozbijania ich na detale a wiec "uszczegolowiania " ich . Chodzi wiec raczej o rozne metody, miedzy mezczyznami a kobietami , w podchodzeniu do zadania ,a nie samego procesu widzenia(!) Kobieta nazwie kolory szegolowo odwolujac sie do znanych sobie asubstancji np cytrynowy,( cytryna) slonecznikowy( kwiat slonecznika) czy pomaranczowy( pomarancza) , podczas gdy mezczyzna skupi je( bo ma taka tendencje do generalizowania) w jedna grupe o nazwie "zolte",choc rozroznia je tak samo jak kobieta. Tojest wiec kwestia metody rowiazywnia tego zadania pt ."rozroznij kolory". Tablice z kolorowymi cyframi do wykrywania Daltonizmu pokazuja ze mezczyzni tak samo rozrozniaja kolory jak kobiety.Inaczej by nie widzieli cyferek z pewnych kolorow.! choc wykrywaja czesciej u mezczyzn Daltonizm ale to odrebna kwestia. Poza tym mezczyni jako malarze -artysci wykazuja wieksze zroznicowanie tzw palety kolorow niz kobiety. Uwazam wiec ze to wierdzenie jest fałszywe (!) ze mezczyni inaczej widza kolory ! Roznica polega raczej na umiejetnosci NAZYWANIA ( nadawania nazw) roznym odcieniom a wiec bogactwa słownictwa niz na rzeczywistej zdolnosci do rozrozniania kolorow. Prosze zwrocic uwage ze ponizej " pslodo" tez zwrocil uwage na to samo
@JW20778 жыл бұрын
Jeśli chodzi o rozróżnianie barw to wydaje mi się, że kobiety wcale nie widzą ich więcej tylko my sugerujemy się stereotypami, a poza tym to skąd mieliśmy się tych nazw nauczyć?
@martadanters886 жыл бұрын
Jestem kobietą, i choć umiem rozróżnić dobrze odcienie typu ten jaśniejszy o tonę od tamtego, to i tak jestem jak typowy facet - zielony to zielony, a nie jakiś kosmiczny trawnik,limonka i inne bzdety
@nancyaddams60928 жыл бұрын
Myślę, że jeśli chodzi o kolory to wpływa na to wiele czynników, jak np. to że kobiety zwykle w dzieciństwie bawią się lalkami gdzie wybierałyśmy sobie kolor włosów, ubranek itp. to że kobiety częściej jednak farbują włosy i muszą wybrać odpowiedni dla nich kolor z różnych odcieni czerwieni, brązu czy blondu, nie wspominając o cieniach do powiek czy innych kosmetykach, to że kobiety w większości lubią otaczać się kolorami ścian, mebli i dodatków jakie lubią a faceci z tego co widzę raczej mają to gdzieś. Także nie wiem czy akurat płeć ma coś do rozróżniania kolorów w sensie biologicznym, a bardziej nasze upodobania bo wątpię w to, żebym ja np znała się bardziej na kolorach niż np, jakiś bardzo zniewieściały transwestyta.
@X_DD8 жыл бұрын
Nie, faceci po prostu mają to dosłownie w dupie :v
@ladrok978 жыл бұрын
Raczej tutaj chodzi o to, że mężczyźni nie potrzebują znać tych nazw, bo i po co?? Idą, kupują bluzkę w jakimś odcieniu zielonego i wszystkim mówią, że kupili zieloną. Z tego też powodu nie widzą sensu w uczeniu się tych nazw. Przecież zielony, to zielony :D
@psemeq8 жыл бұрын
skoro powiedziałeś o tym dodatkowym kolorze teraz zacznie się w google - wyszukiwanie gdzie to kupić można, gdzie to dostać, by być lepszą kobietą i się wyróżniać na tym punkcie :P
@kwasnybazej89608 жыл бұрын
Ta strzałka w kontekście istoty białej trochę niefortunnie wylądowała na wzgórzu. Chyba wynika to z uproszczenia grafiki bowiem znajduje się tam mnóstwo skupisk ciał komórkowych.
@MoonShinyy6 жыл бұрын
Chociaż te różnice mogą być także równe wiec to też zależy 😊 Ale różnić jest tylko 3 😊 Chyba ze ktoś zmienia płeć to 2 👍 Wiem bo sama takiego kolege z klasy 😊
@andrzejsztacheta10368 жыл бұрын
Dawidzie czy ty jesteś na zdjęciu w życzeniach od facetów z okazji Dnia Kobiet na wykopie?
@naukowy.belkot8 жыл бұрын
+Andrzej Sztacheta Tak, ja.
@andrzejsztacheta10368 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot tak myślałem że to Ty albo jakiś sobowtór :)
@AAAAAAA7398 жыл бұрын
wspaniałe istoty
@tomaszwojnicki38564 жыл бұрын
Kobiety można porównać do matematyki w pewnym momencie nie ogarniasz ani Kobiety ani matematyki
@Dulk96 жыл бұрын
Z tym gadaniem to może i tak jest, ale nie w moim otoczeniu. Ja prawie w ogóle nie gadam, bo nie lubię, a Baby w okół mnie napierdalają i mielą tym ozorem, że aż czasami się żyć odechciewa. Zwłaszcza przez telefon. Ja powiem 5 słów podczas rozmowy, kiedy one mogą 20 minut bez przerwy gadać. Może kwestia grupy kontrolnej. Na ilu grupach były przeprowadzane te badania?
@MasterDobek8 жыл бұрын
Funkcją pręcików jest widzenie w słabych warunkach oświetleniowych i określenie kształtów. Z kolei w komórkach czopkowych wyrożniamy 3 typy. Każdy posiada inny barwnik (S,M,L) i odpowiada za percepcję barwy podstawowej (kolejno niebieski, zielony, czerwony). Pozdrawiam.
@naukowy.belkot8 жыл бұрын
+Mr. Unbelievable D Wiem. Mój błąd - nie wiem jakim cudem bo w notatkach do scenariusza mam dobrze i już wcześniej o tym opowiadałem w różnych filmach też nazywając wszystko tak jak powinno być nazwane. Przepraszam
@MixMario19118 жыл бұрын
Urządzenie włączało się w nieodpowiednich momentach.
@TheBurner81pl8 жыл бұрын
Z tym widzeniem kolorow to chyba nie do konca tak... co innego potrafic nazwac dany kolor a co innego dostrzec roznice. Faceci sa wzrokowcami, wiec chyba jednak widza kolory lepiej, choc nie potrafia ich nazwac :)
@Patronikus6 жыл бұрын
Część z rzeczy, o których opowiadasz w tym odcinku jest wynikiem mniejszej ekosensytywności kobiet.
@kolego348 жыл бұрын
Kobiety więcej ogólnie mówią od facetów! test miał błąd ponieważ nie uwzględnił tego że obecnie wiele informacji ludzie a zwłaszcza kobiety wymieniają po przez fb,sms. By test był wiarygodny trzeba by było zabrać kobietą taką możliwość i wtedy wynik był by pewnie zupełnie inny :) bo chyba każdy z nas przyzna że kobiety znacznie więcej piszą i spędzają na tym więcej czasu niż faceci. Więc prosze pierw pomyśleć czy test został wykonany prawidłowo do końca i czy jakiś inny czynnik nie ma na niego wpływu.
@BHBalast8 жыл бұрын
+Cezary Czary Mary Ogólnie to jest tak, ze faceci częściej rozmawiają o czymś, a kobiety rozmawiają po to, żeby po prostu porozmawiać, wymienić się emocjami. Może to przez to mówi się, że kobiety mówią więcej, nie wiem.
@kolego348 жыл бұрын
+BHBalast Może lepiej się w to nie zagłębiać :D
@BHBalast8 жыл бұрын
***** Masz rację, są prostrze tematy. Np. fizyka kwantowa xD
@ladrok978 жыл бұрын
To jest właśnie magia, której nie pojmuję. Jak z kolegami rozmawiam na jeden temat i nagle ktoś proponuje zmianę tematu, to zapada cisza. Jak dziewczyny rozmawiają, to wydaje się, że mają 250 innych tematów do obgadania
@BHBalast8 жыл бұрын
ladrok97 Bo u dziewczyn temat sie nie liczy, u faceta temat musi być mniej wiecej logiczny, sensowny, a dziewczyny czasem lubią po prostu o czymś porozmawiać i się pośmiać, choćby to była rozmowa o rosnącej trawie. Wiem, to dla nas trudne do zrozumienia.
@drosophilamelanogaster31217 жыл бұрын
KOBIETY GÓRĄ! :)
@hemigwaypl8 жыл бұрын
jak zdrowie po operacji? :)
@naukowy.belkot8 жыл бұрын
+szymon kasperek Jakbym nie chciał wracać do gry w kosza to bym powiedział, że dobrze. Ale, że bardzo chcę, to jeszcze do dobrego miesiąc pracy...
@drosophilamelanogaster31217 жыл бұрын
Hej, girls! Jaki jest wasz ulubiony kolor? Ja sie wacham pomiędzy habrowym, czernią, hebanem... Czasami lubię też kolor malinowy, oraz truskawkowy róż^^
@whiteraven9966 жыл бұрын
Szkarłatna czerwień :)
@greyprogrammer6 жыл бұрын
Osnośnie kolorów wydaje mi się że nie chodzi o lepszą umiejętność rozróżniania odcieni kolorów u kobiety ale o to że dla każdego z nich potrafią one przyporządkować konkretną nazwę. Według mnie mężczyźni widzą różnicę pomiędzy malchitowym, limetkowym, limonkowym, pistacjowym, turkusowym i każdym innym. Nie używają jednak tych nazw i grupują je jako odcienie zielonego. Dlaczego ? Nie wiem. Może autor podjąłby się wyjaśnienia ?
@jakubhusak16244 жыл бұрын
Co do kolorów - kobiety je lepiej rozróżniają (nazywają, wartość bezwzględna), a faceci odróżniają (porównują, względna). Ale - oczywiście - w masie. Indywidualnie może być zupełnie inaczej.
@DanioMoc8 жыл бұрын
Jako mężczyzna czuję się jak debil w porównaniu do kobiet po obejrzeniu tego materiału :DDD xD
@generakuj94438 жыл бұрын
+Piezo Zgubne uczucie, kobiety są duuużo mniej kumate od mężczyzn, takie są przynajmniej moje obserwacje.
@synthiamcneil13417 жыл бұрын
Generał Kuj Bzdura.
@MrPumparapum6 жыл бұрын
Może większa kłamliwość mężczyzn jest od tego, że są mniej empatyczni? Jeżeli kobieta kogoś okłamie, to częściej będzie się zamartwiała i myślała o tej osobie i tym kmałstwie niż mężczyzna.
@juliawisniewska38297 жыл бұрын
ale generalnie, nie można mówić, że kobiety mają więcej materiału genetycznego poprzez posiadania dwóch chromosomów X, bo ta różnica w ilości genów jest rekompensowana tym, że w komórkach kobiet jeden z X-ów jest dezaktywowany (ciałko Barra) aby właśnie nie było znacznych różnic w genomie więc lepsze działanie układu odpornościowego nie powinno być chyba tłumaczone posiadaniem dwóch chromosomów X? Czy jednak jest inaczej?
@CarlAllenPL7 жыл бұрын
Ad 2. Mój narząd Jacobsona wydaje się być zupełnie szczątkowy. Jakoś nie odbieram wcale tego rzekomego "zapachu kobiety" ani ich łzy nie działają na mnie bardziej niż gdy je oglądam na wideo. Również w trakcie zbliżenia to nie chemia na mnie działa tylko inne bodźce. W gruncie rzeczy, zdolność do efektywnego porozumiewania się nabyliśmy w skali ewolucyjnej niezbyt dawno. Być może więc nasz gatunek znajduje się na ścieżce ewolucji, pod koniec której nie będzie już komunikacji opartej na feromonach (o ile po drodze nie powyrzynamy się do nogi).
@powstaniec_polski_xxi3 жыл бұрын
Patrząc na ksieżniczki ławeczkowe z ich księciami ortalionu to śmiem wątpić o tej empatii
@TheHonorekpl8 жыл бұрын
broń obOsieczna, a nie obósieczna ( obój czy oboje ? )
@ladrok978 жыл бұрын
Masz coś do Osiecznej?? Nie podoba Ci się nasze jezioro? :D
@TheHonorekpl8 жыл бұрын
Tak, dokladnie to mialem na mysli ;D
@miquelme56056 жыл бұрын
Może bawię się w archeologa, ale a propos odporności i dwóch aktywnych chromosomów X: ktoś tu chyba zapomniał o lionizacji. Wiem, że nie jesteś biologiem/genetykiem, ale jest to niesamowicie rażący błąd a wniosek z niego płynący błędny.
@pajaczekEclipse6 жыл бұрын
pomyliłeś czopki z pręcikami. Czopki są komórkami reagującymi na barwę, pręciki reagują na intensywność oświetlenia.
@wojtekzomkowski43298 жыл бұрын
W internetowym teście na kolory (ustawianie odcieni na takich paskach) miałem 4 błędy na 200 odcieni i wyszło że jestem lepszy od kobiet, statystycznie oczywiście :P
@monalisa25747 жыл бұрын
Wojtek Zomkowski Gratuluję xD
@przasnik-l6k5 жыл бұрын
idź zapisz się do "wiosny", prawdopodobnie jesteś gejem, taki żarcik;)
@97orton8 жыл бұрын
[P] Dlaczego po popołudniowej drzemce jesteśmy bardziej zmęczeni?
@djlukas19838 жыл бұрын
+Kuba Nejkri Za długa drzemka. Ta nie powinna być dłuższa niż 20 minut, bo chodzi o to żeby nie zapaść w tryb głębokiego snu. Gdzieś na YT był filmik na temat snu (albo od Naukowego bełkotu, albo od Nauka to lubię) gdzie było to fajnie wyjaśnione.
@kamilr95187 жыл бұрын
Kobiety sa empatyczne... To żeś powiedział.
@waldemarlang78684 жыл бұрын
Kiedyś tam były..😁
@kamu3118 жыл бұрын
Fajnie wszystko wyjaśniasz wielki plus,Ciekawe chciał bym widzieć słyszeć jak bys nagrał o wszystkich kłamstwach albo inaczej rozważył wszystkie dowody na to ze nie ma kosmosu ziemia jest plaska,jak byli we dwoje na ksiezycu odlatywali statkiem a ktos nagrywa jak odlatuja ,jak wtargali takiego gogarda i dwa rowery jak cisnęli się kapsule ,I Wszystike kłamstwa nasaa Prosze obejrzyj ten film najelpiej 3 odcinki i je z komentuj po swojemu,bo naprawdę jeśli jest jak biblia pisze a wszyscy jestesmy niby chrześcijanami powinniśmy w to wierzyć,jestem zwykły chłopak i podchodze do tego z wielkim dystansem ale naprawde daje do myślenie i rożważenia,sorry za bledy pozdroo
@Torsan08 жыл бұрын
Z tym że u kobiet jeden z chromosomów X przybiera formę silnie skondensowanego ciałka Baara i nie występuje tam ekspresja genów. Chyba że coś przespałem O.o
@kamil12108 жыл бұрын
Może w teorii tak to wygląda, ale w praktyce nie ma to nic wspólnego z prawdą. :)
@katarzynakinasiewicz89104 жыл бұрын
Ten odcinek utwierdził mnie w tym, że chyba nie jestem kobietą XDDDD
@leii13066 жыл бұрын
Ja słyszałam ze rozpoznawanie większej liczby kolorów (podobno szczególnie odcieni czerwieni) wiaze sie z tym ze przez wiele tysiecy lat ewolucji czlowieka kobiety zajmowały sie zbieractwem, a mężczyźni łowiectwem. No i kobiety wyewulowaly lepsza zdolność rozpoznawania kolorow aby lepiej oceniac stopien dojrzania owoców. Mężczyznom ta zdolność nie była potrzebna, im np. bardziej sie przydawało szybsze dostrzeganie obiektów w ruchu. Nie wiem co za to odpowiada na poziomie genetycznym, ale wątpię ze dotyczy tylko 50% kobiet które miałyby 4 rodzaj komórek światłoczułych.
@franol77 жыл бұрын
A czy nie jest tak ze widzenie kolorow to nie przypadkiem kwestia sklonnosci kobiet do dzielenia wlosa na czworo? Kobiety uwielbiaja szczegoliki ,a faceci uogolnienia. Kobiety maja tendencje do wiekszego rozdrabniania poprzez nazewnictwo(!) ,to co facet kwituje np slowem "pomaranczowy" .Jest ten kolor dla niego pewnym spektrum( zbiorem kolorow w ktorych pomaranczowy jest w srodku), od ciemnozoltego do brazowego poprzez pomaranczowy ale kobieta woli rozbic to na kilka nazw kolorkow typu"cytrynowy, malinowy, morelowy,sliwkowy, slomkowy " itd Ja uwzazam ze to kwestia tendencji do uogolniania u facetow ,a u kobiet rozdrabniania na szczegoly.
@Unknown-ko9ei8 жыл бұрын
Dzięki, zapomniałem
@olarymarz62417 жыл бұрын
Brzydsza część społeczeństwa? Niemki?
@loverofemptiness26726 жыл бұрын
Powiedziec ci hrzydkie niemiecko slowo? Niemka 😂
@kokodryl40784 жыл бұрын
Moim zdaniem film ten ma jedną zaletę, którą powinno się zauważyć. Mianowicie nie śmieje się tylko z jednej płci , lecz z obu. Nie liczyłem, ile żartów było na temat mężczyzn, a ile na temat kobiet, ale fakt faktem padają tu żarty na temat obu tych grup społecznych, co pewnie też wpłynęło na odbiór odcinka, także sprytne posunięcie, panie UNB.
@JB19788 жыл бұрын
Chciałeś się podlizać żeńskiej części subskrybentów :P
@julbar258 жыл бұрын
też mi się tak wydaje. :P
@laurucik54308 жыл бұрын
hahaha udało mu się
@kudikudi7 жыл бұрын
To teraz wiem czemu mój brat na niebieskiego hiacynta mówi non stop że jest fioletowy...