Výhody mezivýsevu a mezivýsadby mezi stávající zeleninu

  Рет қаралды 23,548

Plodná zahrada

Plodná zahrada

11 ай бұрын

Zdravím všechny příznivce a odběratele kanálu Plodá zahrada. Je vás již přes 30 000. Při této příležitosti, na základě vašeho zájmu, se 29. srpna 2023 koná další jednodenní kurz spojený s prohlídkou Plodné zahrady, na který se můžete přihlásit zde: plodnazahrada.cz/seminar/. Děkuji mockrát za přízeň a těším na viděnou s některými z vás.
-----
V tomto videu si ukážeme, jak mezivýsadba a mezivýsev, v kombinaci s předpěstováním sazenic, umožňuje optimální využití prostoru na záhonu. Záhon díky tomu může být téměř po celý rok plný zeleniny a téměř stále na něm může růst nějaká zelenina, kterou můžeme sklízet.
Při mezivýsadbě využíváme různé rychlosti růstu a vegetační doby plodin. Rostliny s krátkou vegetační dobou lze zasadit mezi pomalu rostoucí odrůdy s delší vegetační dobou. Obdobně lze využít toho, že pomalu rostoucí sazeničky postupně nahrazují odrůstající zralou zeleninu.
Díky mezivýsevu a mezivýsadbě mezi stávající zeleninu můžeme sklízet mnohem dříve a více zeleniny. Rovněž lze využít půdopokryvné funkce mezivýsadby, díky níž se povrch záhonu méně vysušuje a snižuje tak potřebu zálivky. Zároveň je omezen růst plevele a lze mnohem efektivněji a naplno využívat prostor záhonu téměř po celý rok.
Video bylo natočeno 4. června 2023.
PODPORA KANÁLU A ČLENSTVÍ: Pokud se vám naše tvorba líbí, je pro vás přínosem a rádi byste naši tvorbu podpořili, tak vám budeme velmi vděční, pokud se rozhodnete podpořit naši činnost finančním příspěvkem.
číslo účtu: 5417315/0300
IBAN: CZ07 0300 0000 0000 0541 7315
BIC (SWIFT): CEKOCZPP
Za symbolický měsíční poplatek se také můžete stát členy tohoto kanálu ve formách: MALÁ PODPORA nebo VELKÁ PODPORA a podpořit tak naši činnost. Při volbě další úrovně členství ve formě FANOUŠEK získáte dokonce přístup k členským výhodám ve formě exkluzivních videí, kterých bylo natočeno již přes 20 a ke kterým máte přístup po celou dobu vašeho členství. Pro přihlášení do členské sekce klikněte na tlačítko PŘIPOJIT SE pod videem nebo na tento odkaz: / @plodnazahrada
Své dotazy a zkušenosti pište prosím do komentářů.
KONZULTACE: Pokud máte zájem o individuální konzultaci přímo na míru vašim potřebám, tak mi prosím napište na e-mail: plodnazahrada@gmail.com. Jedná se o formu placené služby.
ODBĚR VIDEÍ: Zde se můžete přihlásit k odběru videí z Plodné zahrady: / @plodnazahrada
DALŠÍ TIPY z Plodné zahrady můžete sledovat na:
→ Instagram: / plodnazahrada
→ Facebook: / plodnazahrada
KAMERA A STŘIH: Za kamerou stojí můj šikovný syn Petr, bez kterého by žádné z videí Plodné zahrady nevzniklo. Petr je velmi úspěšný trenér kalisteniky. Pokud se chcete dostat do formy, tak Vám určitě rád pomůže. Na jeho aktivity se můžete podívat zde:
→ KZbin - / mojevize
→ Instagram - / petr.mojevize

Пікірлер: 46
@dagmarbila3230
@dagmarbila3230 11 ай бұрын
Děkuji Vám velmi 😊
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Bylo mi potěšením.:-)
@lenkakrizova6067
@lenkakrizova6067 11 ай бұрын
Děkuji vám Petře za skvělé video. Mám ráda všechny vaše videa, ale nejvíc ty, ve kterých něco jíte. Ta chuť, s kterou své výpěstky jíte je nakažlivá😂
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Děkuji vám mockrát, Lenko. To jste mě rozesmála.:-)) Chuť plodů přes obrazovku přenášet nejde, tak ji trochu zprostředkovávám alespoň takto. Mějte se krásně. :-)
@annahronkova5039
@annahronkova5039 11 ай бұрын
... velmi motivující! Budu zkoušet.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Výborně, ať se daří! :-)
@terezacentrum2044
@terezacentrum2044 11 ай бұрын
Děkuju za prima rady, něco už dělám a jsem rádas, že je to tak jak to má být. Je s Vámi dobře .
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Děkuji Vám mockrát za milý komentář. Vykouzlil mi úsměv na tváři.🙏😊🥰
@hanatvrdikova7167
@hanatvrdikova7167 7 ай бұрын
Mezivýsadbu jsem letos prvně vyzkoušela v novém skleníku. Mezi dozrávající okurky jsem tam zasadila římský salát a pak přemýšlela jak okurky po jejich sezóně citlivě odstranit, abych nepoškodila kořínky už pěkně narostlého salátku. Okurky jsem ustřihla těsně nad zemí a kořen nechala v zemi ... Snad to ničemu nevadí 🤣. Díky moc za vaše videa 🙏 Hanka
@plodnazahrada
@plodnazahrada 6 ай бұрын
Zdravím Vás, Hanko, děkuji Vám za komentář a sdílení. To jste udělala správně, jak nejlépe jste mohla. Půda díky tomu zůstala nenarušená, kořeny okurek se časem rozloží a obohatí půdu o další živiny. Ať se daří!:-) Petr
@milosbriza4589
@milosbriza4589 4 ай бұрын
😉🥰👍
@katkajedlickova6751
@katkajedlickova6751 11 ай бұрын
Dobrý den, Petře,děkuji za Vaše skvělá videa.Mohu se zeptat,jaký osvědčený recept máte na slimáky?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Zdravím Vás, Katko. děkuji mockrát, jsem rád, že se Vám videa líbí. Slimáky pouze sbírám po nebo při dešti. V obdobích, kdy jsou přemnožení, tak je sbírám s čelovkou asi hodinu po setmění (již vylezou z úkrytů, ale ještě nestihnout sníst sazeničky :-), případně i velmi brzo ráno kolem 5 hodin, když je rosa a jsou ještě aktivní, a poté je odnáším do 250 metrů vzdáleného remízku. Tím se postupně na nějaký čas omezí jejich populace. Doporučuji mulčování kompostem a pěstování přímo v něm. Kompost vytváří prostředí, ve kterém se slimáci neradi zdržují.:-) Rovněž pomůže omezit jejich přirozené úkryty (prkna, seno, vysoký porost, tlející tráva aj.), případně je využít jako pasti a slimáky tam pak jenom sesbírat. Široká nárazníková zóna před záhony v podobě mulče z kompostu, písku, štěrku apod. také pomůže. Slimákům bude chvíli trvat než se k zelenině dostanou a mezitím je stačíte sesbírat. Také lze kolem mírně vyvýšených záhonů vytvořit hranu z plechu ohnutého směrem ven ze záhonu, tuto překážku slimáci nepřelezou. Držím palce! Petr
@katkajedlickova6751
@katkajedlickova6751 11 ай бұрын
@@plodnazahrada Moc děkuji Petře za odpověď.Ať se Vám daří a těším se na Vaše další videa,jste pro mě velkou inspirací.
@veronikabernatova1702
@veronikabernatova1702 3 ай бұрын
Dobrý den, díky za tak užitečné a názorné video! Mohu ze zeptat jak široký máte ten záhon mrkev-cibule-salát a pórek (min. 19:00)? Letos bych ráda chtěla poprvé zkusit mezivýsevy a mezisadby celoročně. Zatím v tom plavu, ale ty to Vaše videa mi moc pomáhají. Jinak se slimáky taky máme dost problém. Vše pěstuji v kompostu jako Vy a těm našim vůbec nevadí. Dost se drží ve štěpkových chodnících a jediné co mi loni zachránilo úrodu byl pruh popelu s kousky uhlí. Ještě jednou moc děkuji a krásný den.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 ай бұрын
Zdravím Vás, Veroniko, jsem rád, že video pro vás bylo přínosem. Záhon je široký cca 120 cm. Jinak držím palce se slimáky. :-)
@viktorbilek9454
@viktorbilek9454 Ай бұрын
Zdravim. Hezka videa. Mohu se zeptat, co si myslite o tom, zda na zahony slapat ci ne? Jasne, ze je lepsi neslapat. Ale ja mam zahon 140 cm siroky a z jedne strany je ihned plot souseda. Pokud na nem chci neco delat, musim se bud silene kroutit nebo jsem si na to udelal takovou drevenou konstrukci, kterou posouvam nad zahonem v miste, kde zrovna pracuji, ale je to neprakticke. Letos jsem (doufam, ze naposledy) zahon zryl a on ted krasne dycha. Drive, kdyz jsem po nem chodil, hrozne se ta puda zhutnila. Ale jak rikam, idealni je nechodit, ale v mem pripade je to silena akrobacie navic, pokud se chci slapnuti na zahon vyhnout. Uz bych jej vazne nerad priste zase ryl. Od ted uz budu jen hnojit a mulcovat zeshora. Co si o tom myslite?
@plodnazahrada
@plodnazahrada Ай бұрын
Děkuji za sdílení a komentář. Pokud budete na povrch záhonu každý rok doplňovat 3-5cm vrstvu kompostu, tak po něm klidně můžete i chodit a nic se nastane, také do něj občas šlápnu.:-)
@milanstaffa9337
@milanstaffa9337 5 ай бұрын
Dobrý den ,zajímavá a poučná videa ,bohužel jsem nenašel video jak pěstujete( kopčíte)brambory, když dáváte každoročně jen 5 cm kompostu ? Můžete prosím poradit? Děkuji
@plodnazahrada
@plodnazahrada 5 ай бұрын
Děkuji Vám, Milane, jsem rád, že se Vám videa líbí. V případě výsadby brambor bez rytí můžete lopatkou udělat sadební jamku rozhrnutím kompostu do stran vždy pro každou jednotlivou bramboru (tak, aby se nepromíchala spodní vrstva půdy s horní vrstvou kompostu) nebo na vysazené brambory, třeba do rýhy, položit vyšší, např. 10cm, vrstvu kompostu. Já většinou kombinuji oba způsoby dohromady. Jak přirůstá nať, tak k ní můžete přihrnovat kompost ze stran. Ať se daří! :-)
@zahradavemeste9761
@zahradavemeste9761 11 ай бұрын
Moje zkušenost se společnou výsadbou jahod a česneku není dobrá. Problém nebyl v chuti, ale naprosto rozdílných nárocích na zálivku a hnojení. Nemůžu říct, že by to nerostlo, ale žádné oslnivé výsledky to nemá a samostatné pěstování je rozhodně lepší. Díky za vaše videa a přeji hodně úspěchů.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Děkuji za přání i sdílení vašich zkušenosti. Pokud se pěstuje klasickým způsobem, tak je to tak, jak popisujete. Tím, že pěstuji bez rytí s mulčem z kompostu na povrchu záhonu se podstatně mění podmínky pro pěstování. Kompost má díky své struktuře násobně lepší schopnost vázat vodu, takže ani po přívalových deštích nejsou záhony podmáčené. Zároveň si rostliny z vyzrálého kompostu vezmou pouze tolik živin, kolik potřebují - v zásadě jím nelze žádnou zeleninu přehnojit. Přímo v kompostu lze například pěstovat i mrkev. Přeji hodně radosti na zahradě a bohatou úrodu.:-)
@zahradavemeste9761
@zahradavemeste9761 11 ай бұрын
@@plodnazahrada Hodně jste mě inspiroval v pěstování a i díky vám dnes úspěšně pěstuji bez rytí. S udržením a vstřebáním vody máte naprostou pravdu, jen pokud neprší a jahody chtějí zvýšit zálivku, tak to nesvědčí česneku. Navíc česnek má mnohem vyšší nároky na dusík. Přeji krásný den a hodně pěstitelských a životních úspěchů.
@skaska4024
@skaska4024 11 ай бұрын
Výborný diel, ďakuje za tipy. Len mi nejde celkom do hlavy kto zje toľko cibule a póru 😂. Pre koľko ľudí pestujete?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Děkuji za komentář. Jsem rád, že se Vám video líbilo.:-) Jinak pórku není nikdy dost, navíc zimní odrůdy mohou být na záhonu až do jara a taky mám velkou širší rodinu, se kterou se rád podělím.:-)
@milankrajcovic5962
@milankrajcovic5962 11 ай бұрын
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako sa vám podarilo udržať ten spoločný záhon mrkvi s cibulou tak pekne čístý, pretože ja mám z toho totálnu džunglu, klasicky ste okopávali alebo mulčovali?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Na povrchu záhonu je 5cm vrstva mulče z kompostu, který zabraňuje růstu plevele. Někdy používám i mulč ze zavadlé posekané trávy, který nejenom, že zamezujete růstu plevele, ale protože udržuje povrch záhonu vlhký, tak i snižuje nároky na zálivku.
@milankrajcovic5962
@milankrajcovic5962 11 ай бұрын
@@plodnazahrada Aha, ďakujem.
@milankrajcovic5962
@milankrajcovic5962 11 ай бұрын
@@plodnazahrada Aha dakujem, ja som dal riadky dosť nahusto asi 15-20cm a bál som sa to moc mulčovať aby som nezadusil malé rastlinky
@magdalenablichova3364
@magdalenablichova3364 11 ай бұрын
Dobrý deň, odporúčate mulčovať zeleninu, jahody čerstvo pokosenou trávou?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Zdravím Vás, spíše ne, na mulč kolem jahod je mnohem vhodnější sláma.
@Hades-qy6wm
@Hades-qy6wm 11 ай бұрын
po česneku okurky , po bramborách vodnice , atd
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Paráda. Ať se daří.:-)
@zts9383
@zts9383 11 ай бұрын
Kdy je vhodné období na odstranění slabých zahušťujících výhonků malin?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Od chvíle, kdy je možné je rozlišit od těch silných a vitálních výhonů. Třeba nyní.:-)
@zts9383
@zts9383 11 ай бұрын
@@plodnazahrada Díky, už jdu na to.
@TothovaMilada-uq6ep
@TothovaMilada-uq6ep 11 ай бұрын
Na jeseň nerylujete?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Ne neryji, na podzim, ani v jiné části roku, pouze každý rok přidám na povrch záhonu 3-5cm vrstvu kompostu.
@zdenekdanda8221
@zdenekdanda8221 11 ай бұрын
V letošním suchém roce mi růžičkovou kapustu dokonale sežrali dřepčíci. Stříkáte???
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
Zdravím Vás, jako ochranu před dřepčíky používám netkanou textilii. Chemické postřiky nepoužívám žádné.
@zdenekdanda8221
@zdenekdanda8221 11 ай бұрын
@@plodnazahrada Děkuji, všiml jsem si trvale umístěných oblouků.
@EliskaJanosikova
@EliskaJanosikova 10 ай бұрын
@@plodnazahrada skvělé a inspirativní videa, děkuji za energii, kterou mě vždy předáte…. Na zahradě bojuju se slimáky, kterým nevadí kompost (chystám se na překážky z písku) a když něco vyroste a slimák už hledá jinou zábavu, tak se vrhne do práce dřepčík. Netkanou jsem použila na rukolu a ředkvičku….cestu si drepčici našli…a úkryt v záhybech našel i slimák. 😂 Polniček neměl moc šancí. Možná dřepčíků nebylo tolik, nedokážu soudit. Teď během vysokých teplot se dřepčík pustil do brokolice (i s jiným broukem) a pak přešel na křen, likviduje růžičkovou kapustu a jiné dobroty. Netkanou je potřeba nějak speciálně utěsnit nebo jak na ty dřepčíky vyzrát? Případně slimáky.. 😊 Mám malé dítě, tak ostré hrany zkoušet nemůžeme. Uvažuju už i nad granulemi, ale nerada bych ublížila slepýši (občas se ho mezi kameny leknu) nebo ježkům, kdyby snědli slimáka. Prostě raději bez chemie. Ať se Vám daří.
@user-yv7kt9it3w
@user-yv7kt9it3w 9 ай бұрын
Bohužel veškeré moje pokusy a výsadby a mezivysadby ztroskotavaji na slimacich. Co nevysadim do ochranné roury se samolepici měděnou páskou, nepřežije jejich hladové "nálety".
@plodnazahrada
@plodnazahrada 9 ай бұрын
To mě mrzí. Doporučuji mulčování kompostem a pěstování přímo v něm. Kompost vytváří prostředí, ve kterém se slimáci a hlemýždi neradi zdržují.:-) Rovněž pomůže omezit jejich přirozené úkryty (prkna, seno, vysoký porost, tlející tráva aj.), případně je využít jako pasti a slimáky tam pak jenom sesbírat. Široká nárazníková zóna před záhony v podobě mulče z kompostu, písku, štěrku apod. také pomůže. Slimákům bude chvíli trvat než se k zelenině dostanou a mezitím je stačíte sesbírat. Také lze kolem mírně vyvýšených záhonů vytvořit hranu z plechu ohnutého směrem ven ze záhonu, tuto překážku slimáci nepřelezou. V zimě již hlemýždi ani slimáci nejsou aktivní. Držím palce. Petr
@evickatriskova4876
@evickatriskova4876 11 ай бұрын
Správný zahradník sní do roka kilo hlíny... to vy dokážete...😂
@plodnazahrada
@plodnazahrada 11 ай бұрын
To jste mě rozesmála.:-)) Ale prý stačí jen hrst.:-)
Jak poznat, že je meloun zralý - 10+ znaků
18:52
Plodná zahrada
Рет қаралды 5 М.
ELE QUEBROU A TAÇA DE FUTEBOL
00:45
Matheus Kriwat
Рет қаралды 31 МЛН
1 класс vs 11 класс  (игрушка)
00:30
БЕРТ
Рет қаралды 1,4 МЛН
1❤️
00:20
すしらーめん《りく》
Рет қаралды 33 МЛН
Kompostování I. - výchozí materiály
21:54
Plodná zahrada
Рет қаралды 46 М.
Radkin Honzák: Neil Armstrong byl ukázkový psychopat. Bezchybný a přirozený vůdce
29:23
Výsevy a výsadba v květnu a v červnu pro podzimní a zimní sklizeň
24:21
Pěstujeme zimní zeleninu II.
14:46
Plodná zahrada
Рет қаралды 7 М.
Radkin Honzák: Mýty o strachu? Nepředstavujte si nešťastné konce
32:42
Český rozhlas Dvojka
Рет қаралды 134 М.
Když potřebujete ODOLNÉ  TRVALKY...
33:00
Ekozahrady
Рет қаралды 16 М.
Řez rybízů a angreštu -  ukázka vlivu řezu na úrodu
24:30
Plodná zahrada
Рет қаралды 60 М.
Which gloves are the most powerful?
0:20
Bergdefense
Рет қаралды 11 МЛН
#лайфхак #лайфхаки #советы #viral
1:01
Юра и Вика Лайфхаки
Рет қаралды 9 МЛН
СИМВОЛИЧНОЕ ИСКУССТВО
0:28
В ТРЕНДЕ
Рет қаралды 5 МЛН
Пизанская башня: бесплатно VS платно
1:00
Vlad Slav Show
Рет қаралды 2,6 МЛН
big Baby 😭🍼 @andreyreactions
0:13
Andrey Grechka
Рет қаралды 11 МЛН