Lukáši, super video. S většinou souhlasím a myslím si, že spolupráce se "spořkou" o budoucnosti je super věc. Avšak v čase 8:05 se rozchází naše názory. Promiň, ale zrovna tahle výjimka je správné rozhodnutí, jelikož momentálně nemáme dostatečnou produkci el. energie (jakožto ČR) pro dnešní spotřebu + 100% el. vozidel v denním provozu. Taktéž jsou elektromobily momentálně emisně velmi neekologickým řešením. Je důležitý vývoj elektromobilů, ale tak moc je protlačovat mezi společnost a ještě na ně dávat (ekologické) příspěvky je směšné. Nynější moderní dieselové (i některé benzínové) motory jsou velmi efektivní a katalyzátor spolu s dalšími částmi výfuku zachytí markantní procento emisí. Proto v momentální chvíli kdy elektromobilní motory mají efektivitu jen o pár procent vyšší než ty dieselové a baterky do elektromobilů jsou tak emisně náročné nedává smysl to tolik protlačovat. Mimochodem tento komentář jsem si jen tak "nevycucal z prstu", ale beru z informací od svého bratra (5. ročník ČVUT FS, obor motory) a jeho profesorů. Jestli to někdo dočetl až sem, tak Vám děkuji a není to žádná kritika, ale jen můj pohled na věc. Peace. #silnější
@sczcz16252 жыл бұрын
Jsem rád, že to sem někdo napsal, souhlasím :).
@denisakralickova97412 жыл бұрын
Souhlasím. A navíc o proti jiným zemím , kde tu ekologii v tomhle směru jednou opravdu ve velkém (Holandsko, Norsko,...), tak mi tu nemáme tolik obnovitelných zdrojů elektrické energie na to abychom mohli živit elektro mobily.
@nikolapodoubska94802 жыл бұрын
Rozhodně souhlasím, baterky se nám tu za chvíli nákupí a budou horší než plasty
@foxioff2 жыл бұрын
Jj dobrý by bylo aby se předtím než se začnou elektromobily cpát všem někdo zamyslel co udělat s baterkami a jak je recyklovat
@motokolo74342 жыл бұрын
Castecne souhlasim:) Opravdu ekologickym pohledem ale dava smysl verejna doprava a naucit se ji vyuzivat (busy, trolejbusy vlaky...) A nejezdit v jednom cloveku denne autem do prace. Jakakoliv auta nejsou tak efektivni, ekologicka.
@rozi4412 жыл бұрын
Upřímně, o Metaversu jsem se dozvěděla až v tomhle videu a hrozně moc mi to připomíná Oasis z Ready player one. Navíc se to odehrává někdy v roce 2033, takže to není zas tak daleká budoucnost. Kdo ví, možná Simpsonovi nejsou jediná televizní show, která předvídá budoucnost.
@JUSTSOUKUP2 жыл бұрын
Jsem to taky chtěl napsat
@mekatrele21342 жыл бұрын
A to je snad ta původní kniha z 80. let takže to je dost dlouho dozadu tyhle predikce.
@Lordofthelore2 жыл бұрын
@@mekatrele2134 mám pocit, že rpo vyšlo v roce 2011
@kubanit02812 жыл бұрын
Ta Kniha je úplně přesná jako tohle video Četl jsem jí třikrát a hned když jsem viděl tohle video tak jsem měl ten samý vibe
@rozi4412 жыл бұрын
@@kubanit0281 Dobře. Donedávna jsem ani nevěděla, že nějaká kniha na ready player one je, ale určitě si ji musím přečíst.
@prazskasunka28822 жыл бұрын
Co se týče spalovacích motorů.... Za 1) Výroba auta se spalovacím motorem je mnohem méně náročná na materiály než u elektromobilu. Za 2) Problém není ve spalovacích motorech, ale v pohonných hmotách jako takových. Tento problém by se dal vyřešit výrobou syntetickéhých PH, ideálně pomocí chytání uhlíku ze vzduchu. Za 3) Dojezd elektromobilů se časem zkracuje rychleji než se zvyšuje spotřeba aut se spalovacím motorem. Jinými slovy: Po několika letech užívání bude vůz se spalovacím motorem "praktičtější." Za 4) Likvidace požáru elektroauta je daleko složitější než auta se spalovacím motorem. Za 5) Co takhle zavést minimální životnost u automobilů, aby vydržely třeba 20 let? Pokud běžnému člověku vydrží auto 20 let a nebude si co 5 let kupovat nové, mohlo by se vyrobit o čtvrtinu méně aut, což by vedlo k dalším úsporám. (Ještě by bylo dobré garantovat i nájezd, ale to už je otázka pro ty, co to budou regulovat) Za 6) Pokud někdo chce, aby lidé jezdili auty co nejméně, měl by jim nabídnout atraktivní konkurenci (Konkurenceschopné vlaky či MHD) Za 7) Chceme-li ekologická auta, je nutné zavést přísné ekologické normy (Euro 4,5,6...) i mimo evropu. Za 8) Auta nejsou jediný dopravní prostředek, který využívá spalovacích motorů. Mohly by se třeba začít regulovat emise zaoceánských lodí. ...nejen tyto problémy ovšem způsobila jedna věc. Přemnožení lidstva. Holt, je nás tady moc.
@mino666212 жыл бұрын
Pravdou je ze pri priemernej zivotnosti auta so spalovacim motorom sa tuto zivotnost v pohode dozivaju aj sucasne technologicky predpotopne baterie aut.
@honzabeze89012 жыл бұрын
Konecne nejaky clovek, ktery dokaze videt to, ze elektro auta jsou vic neekologické nez spalovaci
@danielaskoupilova8342 жыл бұрын
Se všemi body souhlasím 🙏🏻
@randomnine18632 жыл бұрын
Dobré poznámky, asi jediný komentář mám k bodu 2, kdy zachytávání uhlíku bude i v nejlepších scénářích energeticky náročné. Minimálně kvůli zákonu zachování energie a zákonům termodynamiky nikdy nebude možné postavit zařízení tohoto typu, které bude produkovat více paliva než samo spotřebuje na svůj provoz.
@roxyfoxy75662 жыл бұрын
Souhlasím, hlavně když už baterie auta bude opotřebovaná jak ji chceme recyklovat? 🤣🤣
@zoky____98752 жыл бұрын
Mám strašně rád tyhle videa jenom mě mrzí že se to nedostane k více lidem
@HenryCraftCZ2 жыл бұрын
K těm spalovacím motorům - za prvé, dnes už moderní benzíňáky vypouštějí málo škodlivin, takže se to blíží jako vypouštění škodlivin při výrobě elektřiny pro elektrická auta. A za druhé, běžní lidi si prostě NEMOHOU dovolit elektrická auta.
@DrticSanic30002 жыл бұрын
Navíc je to vtipný jak se ty auta pro osobní užití řeší. Když třeba jen blbej chov psů. Uhlíková stopa je přes polovinu toho co vypustí ty auta :D :D A můžeme pokračovat k tomu že kdyby se celá evropa vypařila tak emise o moc neklesnou. Teda ne tak aby to mělo nějakej významnej efekt. :D A tak dál a tak dál.
@HenryCraftCZ2 жыл бұрын
@@DrticSanic3000True
@majboss5512 жыл бұрын
Právě. Stejně jako se vyvíjí elektromobily, tak se neustále vyvíjí i spalovací motory s větší a větší účinností a menší a menší spotřebou. Takže je nesmysl zahazovat spalovací motory takhle dopředu, když vůbec nevíme jestli v tom roce 2035 budeme mít tolik elektřiny.
@meckintosch2 жыл бұрын
Ohledně té metaverze - to skutečně zavání totalitou, a když vidím své vrstevníky, kteří jsou doslova závislí na výpočetní technice a pro každou další technologickou novinku by udělali cokoli, začínám mít strach, že ona totalita je nevyhnutelnou budoucností. A z toho běhá mráz po zádech.
@zamyczech2 жыл бұрын
Jak souvisí totalita a metaverse?
@filipgrunseich86702 жыл бұрын
@@zamyczech Jeden vůdce, žádné nezávislé instituce pro kontrolu a dodržování lidských práv, pravidla určuje tvůrce, ...
@zamyczech2 жыл бұрын
@@filipgrunseich8670 teď si popsal totalitu, ale co to má společnýho s metaverse?
@meckintosch2 жыл бұрын
@@zamyczech Tak Metaverse bude patřit Metě, kterou řídí Zuckerberg, no a o to jde. Lidé by začali před realitou utíkat do alternativního světa Metaverse, kterou by řídila ústřední postava Zuckerberg. No a kdo ví, kam by to s Metaversí mohlo spět. Před 50 lety by taky nikoho nenapadlo, že život bez počítačů a mobilů by v nynější době byl též téměř nemožný. Před ~100 lety to samé s elektřinou. Co kdyby se Metaverse měla stát něčím, co buď musíš používat, nebo máš smůlu a budeš postavený mimo společnost. On se ten projekt dá dobře využít k mnohému. ALTERNATIVNÍ SVĚT MIMO REALITU.
@zamyczech2 жыл бұрын
@@meckintosch tak dalo by se říct že postavenej mimo společnost už můžeš bejt i teď když nemáš sociální sítě, ale ikdyby si je neměl tak to neznamená že nemůžeš bejt v kontaktu s lidma který to maj stejně jako ty, je to všechno v rámci dobrovolnosti, těžko ti bude někdo držet pistoli u hlavy aby si používal metaverse, a ikdyby ti někdo tu pistoli u hlavy držel tak by to znamenalo že má monopol, což meta nemá.
@michalrolencik2 жыл бұрын
Je sice pěkné že se tady v Evropě s ekologií stavíme na hlavu, ale pokud okolní země nebudou smýšlet podobně bude nám to k ničemu.
@cisartobiasjirikokrda3.2 жыл бұрын
Ten problém je že v jiných zemích bojují o přežití my o udržitelnost..
@Michal-xm9vi2 жыл бұрын
Elektromobily nejsou tak ekologické, jak si všichni myslí... Těch starých nepotřebných baterií, které po těch autech vznikají, se jen tak nezbavíme... Otázka zní, co je teda to pravé...
@filipsiller64249 ай бұрын
lithium no
@hedax_55342 жыл бұрын
Ohledně těch elektroaut ...Jsem zatím stále dost pesimistický. V dněšní době mají automobilky tak přísná pravidla na emise, že i nová auta na klasický spalovací motor jsou už téměr bezemisní. Nehledě na to, že výroba jednoho elektroauta má stejnou emisní stopu jako minimálně rok používání auta se spalovacím motorem. Obzvlášť, když litium těží v Africe malé děti v jeskyních a pak se to stejně převáží obříma loděma přes pulku planety a podobně.
@tomco75142 жыл бұрын
Už jenom přetíženost elektrické sítě při hromadném nabíjení těchto vozů je Problém s velkým P.
@kristiandobias55332 жыл бұрын
Asi tak nemôžem nič iného než súhlasiť
@kaculinka2 жыл бұрын
Hodilo by se video jak té naší planetě vlastně pomoct. :)
@anezkaklimecka73192 жыл бұрын
souhlas!
@jakobydjzbyszek2 жыл бұрын
se spořitelnou přece)sem slyšel prej
@zamyczech2 жыл бұрын
10:40 tady to máš
@tourtherapy95372 жыл бұрын
@@jakobydjzbyszek Spasitelé. :D
@frantiseknovotny26742 жыл бұрын
Kup pole a nech ho ležet ladem.
@peter12712 жыл бұрын
Toto je ten youtuber ktory vie vsetko vysvetlit a objadnit, diki moc!
@janmelichar92982 жыл бұрын
4:33 Apple, amazon nebo tesla? Já bych řekl, že hlavním konkurentem bude Google, se svou umělou inteligencí. S tou má našlápnuto mnohem líp.
@tryhardmaty23072 жыл бұрын
Lukefry děkuji za to ze jsem měl kdysi možnost se účastnit v tvém podcastu a dekuju za ty podepsané autogramy
@fredy3339klop2 жыл бұрын
Budúcnost nás a našej planéty je moja hrozne ťažká téma na vstrebanie a stále na to neprestanom myslieť
@kaojink60872 жыл бұрын
to si teda piš, že nám to není ukradený! věřím, že se nám vše podaří zvrátit včas, než dojde k nejhoršímu. díky za video🙌💥 #silnější
@pipexxinar64442 жыл бұрын
ano svazačko poručíme větru dešti ještě můžeme zastavit války a zavést 80 pohlaví
@ondrejstencl29452 жыл бұрын
Elektroauta jsou ve finále méně ekologická než ta normální. Nikdo neví co dělat se starými bateriemi. A jejich výroba rozhodně ekologická není. Lepší by bylo snažit se najít způsob aby auta poháněná klasickými zdroji vypouštěla emisí méně.
@lukaszavodnik90542 жыл бұрын
Takže podle tebe je ekologičtější vytěžit ropu z vrtu, dále ji převést tankerem (btw 40% všech tankerů na světě převáží právě ropu) a pak ji zpracovat v rafinérii, kde na to musíš vynaložit energii + čím déle používáš spalovací motor, tím větší emise vypouští (průměrná délka auta v česku je 17 let, to ty emise budou 100x horší, než při výjezdu z továrny), oproti elektroautům, které jezdí více a více z obnovitelných zdrojů a poroste to i do budoucna. Dále staré baterie se recyklují (dnes už 95% se dá zrecyklovat, do budoucna to bude více), takže se znovu používají, takže do budoucna se nebudou muset těžit kovy pro tyto baterie, ale bude se pouze recyklovat. Ve srovnání s těmito faktory, spalovací auta nejsou více ekologická. Logicky, elektřina se dá kdykoliv vyrobit, ropa ne. Lepší je si o tom něco nastudovat, než začít psát.
@TenPatrik2 жыл бұрын
@Ondrej Stencl hej súhlasim , a dalšia vec je napr. tažba lítia na tie baterky , zdĺhavý a náročný proces , a z tej ludskej strany radšej počut pod kapotou klasický 4 válec a jazdu si užit než jazdiť vo vysávači na baterkách
@matyastakac30172 жыл бұрын
A nesmíme zapomenout na bezpečnost.Co uděláme když nám hoří normální auto ? Zavoláme hasiče a ti začnou s hašením.A u elektroauta ?Samozřejmě nic “jednoduššího” než ze hasiči (nebo někdo) dovezou na 10 minutách kontejner s vodou a potom budeme čekat několik hodin až dnů než se bezpečně uhasí a auto muže do šrotu. Jak “ekologické”
@ondrejstencl29452 жыл бұрын
@@lukaszavodnik9054 Ne všechna ropa se převáží tankery. Jestli těžíme ropu nebo lithium je podle mě asi jedno.
@ondrejstencl29452 жыл бұрын
@@lukaszavodnik9054 A staré baterie se recyklovat dají ale né ty do aut. Lepší je si o tom něco nastudovat a pak začít psát že...
@filipsebek51452 жыл бұрын
Super video určitě k zamyšlení. A prosím mohl bys udělat video o ekologii (podrobněji).😀
@lukasmilcik58252 жыл бұрын
Plot Twist: za sto rokov tu už nebude sugar denny
@svstudio20482 жыл бұрын
Ani Tary :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
@elanmos13532 жыл бұрын
Jenom stačí odpálit vodíkovkou indii a čínu a je to vyřešené.
@indigon65992 жыл бұрын
pak by ale hromadně crashnula ekonomika, a neměli bychom hromady věcí
@elanmos13532 жыл бұрын
@@indigon6599 čína je v pohodě má omezení na počet dětí. Ale indie nemá protože vzdělání je nikde a lidé se tam koupají v zasviněné řece ganga tak indie je prvním místě na odpal.(jistě odpálit vodíkovkou)
@pipexxinar64442 жыл бұрын
@@elanmos1353 čína nemá omezení na počet dětí a asi jsi zapomněl na to že ti neinteligentní (nejlepší studenti na britských universtách) koupači mají taky jaderné zbraně
@Imme_in_here2 жыл бұрын
Děkuju moc za tohle video!❤🌍
@_GhostMiner2 жыл бұрын
*8:00** co výroba těch baterií do aut?* A ještě by mě zajímalo kdy konečně někdo vymyslí baterii která není taková sračka jako Li-ion/pol apod. 1. Postupně ztrácí schopnost udržet nabití a původní kapacita na tom nic nemění. 2. Nemůžou se nabíjet rychle jinak dochází ke zrychlení zhoršování schopnosti udržet něco. Takže místo 2 minut, co stačí natankovat auto se spalovacím motorem, musíš čekat přes hodinu 3. Zjevně se nemají nabíjet z 0% na 100% protože opět se zhorší jejich kvalita apod. 4. Obsahuje spoustu chemických látek který můžou být škodlivý pokud uniknou do prostředí. 5. Tohle je co dokáže jediná alkalická baterie když její obsah unikne ven: _kzbin.info/www/bejne/mJbFkqaJasaSbtE_ TL;DR sere mě jak všechny normálně dostupný technologie baterií jsou na hovno pro cokoli většího.
@kristiandobias55332 жыл бұрын
Ešte ti tam dodám lítium sa ťaží deťmi v Afrike za hrozných podmienok Požiare ním spôsobené sa ťažko hasia nakoľko lítium nieje tak ľahké uhasiť.
@jankuhr51292 жыл бұрын
Zákaz spalovacích motorů je 3,14čovina... Distributorská síť je na kraji kapacit v létě, když si "pár" domácností zapne klimu... Až si mnohem víc domácností zapojí elektroauto do zásuvky, bude blackout...
@Lels.2 жыл бұрын
Pokiaľ budú v politike taký ľudia ako sú tam dnes alebo posledné roky (či SR alebo ČR alebo aj iné) tak je s nami amen.
@kristiandobias55332 жыл бұрын
Dobre video no 1 Dneska sú lesné požiare niekde bežné no tam kde sú bežné sú prospešné totižto existujú rastliny ktoré svoje semená nevypustia inokedy než pri teplotách lesných požiarov 2 To s tou ropou je čistý blaf už kedysi sa o toto strachovali ale naozaj ropa zrejme nedôjde Inak je toto video super len som chcel poukázať na faktické chyby ktoré sa v ňom vyskytli
@rer7602 жыл бұрын
Je velmi potrebne aby si kazdy clovek vedel rozkazat. Velmi dobry priklad su moji stary rodicia ktory to cely zivot nepoznali. A teraz ked sme im kupili novy tablet tak pri nom stravia HODINY. A inak 𝗦𝗞𝗩𝗘𝗟𝗘 video(☞ ͡° ͜ʖ ͡°)☞
@martinptacek-zelezniceamhd2 жыл бұрын
7:26 - většina autobusů MHD už jezdí na CNG, ovšem teď to bude docela problém, kvůli plynu. Největší problém budou mít města Ostrava, Brno, Kladno, Karlovy Vary a další města, co mají většinu autobusů na CNG.
@michalpolanecky60922 жыл бұрын
Skvělé video o budoucnosti. Se většinou souhlasím (nesouhlasím u 8:05 jak tady už někdo psal). Jen bych chtěl přispět ke teoriím o budoucnosti. Dle mého za 100 let už bude reálná kolonizace Marsu a Měsíce atd. . Neříkám že by jsme měli zapomenout na planetu zemi (stále by jsme se o ní měli starat, i kdyby se to nevydařilo) ale už by jsme měli únik z téhle té situace (vím že asi nepůjde zachránit všechny). Chtěl jsem říci že se nemusí jednat o vyhynutí lidstva. Samozřejmě to takhle vůbec nemusí být a ještě to nebude možné. Doufám že budoucnost bude v pořádku.
@fligo12 жыл бұрын
asi na jednu podstatu si zabudol, a to zatazenie el. siete, nasledky drazovania el. predaj na burze, ale to je stale nic oproti likvidacii a znovunadobudnutia nerastnych surovin co sa tyka baterii
@moldix_2 жыл бұрын
Už v dnešní době můžeme částečně ovládat počasí. V Dubaji se masivně investovalo do dronů, které vzlétnou do troposféry a elektrickými vývoji v podstatě nastartují déšť (tak jako to funguje v přírodě). Otázka jen je, jestli to do budoucna nebude mít nějaké vedlejší následky a nedojde tím ke změně klimatu.
@markr_2 жыл бұрын
Samozřejmě, že to má vedlejší následky, protože když se mraky "vyprší" na povel někde jinde, než jak tomu dochází přirozenou cestou, tak ta voda přirozeně chybí na jiných místech.
@moldix_2 жыл бұрын
@@markr_ to je na jednu stranu pravda, na stranu druhou to je pořád v rámci nějakého koloběhu vody v přírodě. Jde "jen" o urychlení toho procesu, kdy se voda vypaří a následně vyprší. Navíc je Dubai přímořská oblast, kde přirozeně je obrovský výpar vody, a jelikož se srážky mohou okamžitě vrátit do moře, nemuselo by to mít takové škodlivé dopady. Samozřejmě velkou roli hrají mořské proudy, jejich směr a kam srážky proudí (protože široko daleko je v podstatě poušť), frekvence používání těch dronů, jejich účinnost a jistě plno dalších aspektů. Ale od toho jsou jiní lidi, kteří se tímto tématem zabývají.🙆♂
@pivorammy4-pivovarstviamot5162 жыл бұрын
Velmi kvalitní video, největší problém ovšem vidím v těch autech, elektromobily rozhodně nejsou budoucnost, nejsme a nikdy nebudeme schopni vyrobit dostatek "čisté" elektřiny pro jejich provoz. Lidé, co už dnes jezdí v elektromobilech, by si měli zjistit, jak se ta elektřina, kterou své vozy napájejí, vyrábí. Možná budou překvapeni. Proto mě mrzí, že zrovna tohle nebylo v jinak skvělém videu zmíněno. Dle mého názoru je jedinou cestou pro ekologicky šetrný pohon vozidel v budoucnu vodík v kombinaci ještě s jedním (dosud neobjeveným) "palivem".
@zaxrikozax2 жыл бұрын
Vemte si treba film Demolition man nebo Running man - Sou to filmy co taky predpovidali budoucnost a jak se trefily (ne ve vsem pochopitelne)
@lucitakacs8882 жыл бұрын
Hrála jsem hru ve virtuálním realitě, potom jsem se cítila divně a trochu dezorientovaná, myslím že pokud to bude v budoucnu rozšířenější budou lidé, co to nerozeznají od reality , ale můžeme se podívat jak to vypadalo v minulosti, ve virtuálním realitě pro lepší představu, znám sci-fi povídku, kde lidem dávají prášky aby viděli svět krásní, ale ve skutečnosti nebyl, přicházela doba ledová, je to starší povídka, mi to trochu tahle virtuální realita připomněla ☺️
@davidnerad43702 жыл бұрын
To jsem zvědav jak budou lidi přes virtuální realitu souložit, vždyť takhle vymřeme když budeme mimo realitu.
@DaweDown2 жыл бұрын
Z tohohle videa chytám vibe z filmu Wall-E, tlustí lidé zahledění jen do monitorů bez poznání "skutečného" světa a taky trochu matrix, což je dost smutný když se nad tím zamyslíte. A k těm autům serte na to pořiďte si koně
@KubinToci Жыл бұрын
U tvojich videí mi prostě někdy buší srdíčko 😢 nechápu to😮
@pizzaishere8832 жыл бұрын
4:02-4:34 dalo by se tedy říct že kdyby to bylo takhle, Mark Zuckerberg bude autokrat, což je krůček od diktátora, ale jak jsi řekl, o budoucnosti bůžeme poutě básnit. Moc děkuji za video, donutilo mě přemýšlet o tom jak vlastně bude svět za těch sto let vypadat. Děkuji
@Barendol2 жыл бұрын
Z toho, co vím, bych si tipnul, že ropa dojde, až budou fúzní elektrárny.
@romanl3092 жыл бұрын
Ohledně ovládání počasí to není nic nového, to se děje už dávno. Jen pomocí fyziky a chemie
@romanl3092 жыл бұрын
@yasio bolo Nerozumím, co tím bylo myšleno?
@ježišjemesiáš2 жыл бұрын
Pri VR sa bojím toho, že by sa VR začala až moc vyvíjať. Napr. že by sme dokázali skopírovať našu myseľ do VR a prakticky by nám už nebolo treba reálneho tela a celý život by ľudia trávili v "nereálnom" svete.
@Maďarcz-i5i2 жыл бұрын
Snažím se dělat co nejvíc pro to abych byl co nejšetrnější k životnímu prostředí. Ale mám problém že miluju auta se spalovacíma motorama.
@randomespecialties2 жыл бұрын
Auto se spalovacím motorem je šetrňejší než elekromobil. :-)
@Maďarcz-i5i2 жыл бұрын
@@randomespecialties true
@lukaszavodnik90542 жыл бұрын
@@randomespecialties Doporučil bych tohle video k nabrání potřebných informací :) -> kzbin.info/www/bejne/m2GbcmaunqmLbKM
@motokolo74342 жыл бұрын
@@randomespecialties Elektromobily po myslim zhruba tretim roce pouzivani zacinaji byt prumerne ekologictejsi (i pres narocnou vyrobu). Ale ani to neni v zadnem pripade reseni problemu, jde o zmenu ve spolecnosti kde se bude vyrazne vyuzivat verejna doprava - autobusy, trolejbusy, vlaky... Jezdit v tunovy plechovce jeden dva lidi holt neni efektivni.
@Lister88CZ2 жыл бұрын
ja myslel ze u tech elektraren na zacatku jako negativum zminis řešení situace jaderneho odpadu. Ale v te dobre uz ho budeme umet znovu vyuzit... :) - jako zbran moc vyuzitelne nejsou... jsou bezpecne - chtelo by to kouknout na videa martina roty, dany drabove... :)
@V0lkanic2 жыл бұрын
Velice povedené video, zajímavé téma. :)
@filip2cz2 жыл бұрын
1:04 jaderná elektrárna a jaderná zbraň má společnou pouze jednu věc - štěpení jádra. Použití jaderné elektrárny jako zbraň je něco, co je sice teoreticky možné, ale podobně jaké dětské nůžky - neefektivní oproti spoustě jiným věcem.
@markr_2 жыл бұрын
Jenže v tomhle bodě on má zrovna pravdu. Baví se o "jaderné energii", která je obsažena jako hlavní složka jak v jaderné elektrárně, tak i v jaderné zbrani.
@lurycze2 жыл бұрын
"Metaverzum" nemusi byt vlastneno nebo provozovano nejakou jednou firmou ale napriklad decentralizovane na blockchainu. Tim padem je primo ovlivnuje komunita. Prikladem pokusu o vcelku i funkcni virtualni svet je treba Decentraland, Sandbox nebo Bloktopia. Je to docela skoda nezminit vzhledem k tomu ze mluvis o obavach z monopolu
@dexi56832 жыл бұрын
Jako myslím si, že EU se furt strašně snaží, abychom změnili svět a kdo ví co... Ale co takový USA, Čína, atd. Jako to jsou třeba státy, který by měli něco začít dělat. Ale opravdu nevím, jak se máme navzájem podporovat a dokopat státy okolo, aby se taky snažili....
@krystofnovotny60602 жыл бұрын
Kde je další video???
@vojtechpersl42392 жыл бұрын
Docela dobré video.🙂
@Haspra2 жыл бұрын
Doufal jsem ze konecne od někoho uslyším ze je nejhorší je lidská nenazranost a zhyckanost. Ale jak mile to sponzoruje banka ze? Problém vůbec není ve spalovacich motorech ale v tom ze musí lidi mit každých 5 let nové auto misto toho aby se dbalo na to aby jedno auto vydrželo celý lidský život. Nebo každý 3 roky nová TV atd ze...kdyby se dbalo na dlouhodobou vydrz tak by takový problémy nebyli. Ale ne prachy az na prvním místě a pokyn zní prodavej a prodavej...A mimochodem ještě nikdo nedokázal ze za oteplování může člověk. Jak je možné ze před nějakými miliony let tady byla vissi teplota a tu to žádný člověk nebyl a rostlin tu bylo 100krat vic?
@duri73342 жыл бұрын
Hele všímám si jak si každej člověk představuje virtuální realitu tak že se tam lidi zavřou a nebudou chtít ven a zůstanou v té krásné realitě navždy. Ale zamyslete se nad tím co děláte právě teť. Přesně tak nežijete v realitě ale čtete psaný monolog nějakých Jirky ve digitálním světě. Virtuální realita je jen lepší počítač nebo telefon. Vylepšení zážithu z konzumace obsahu. Takže já bych se toho rozhodně nebál. A skvělí video mimochodem.
@niikomik6462 жыл бұрын
To je pěkné video 👍😁
@Tygnar2 жыл бұрын
Skvělé video! Velmi mě tohle téma zajímá a zcela souhlasím #silnější
@peterfranta2 жыл бұрын
Ja sa celkom budúcnosti bojím. Hlavne VR. Ropa nám len tak nedojde. Čo mám objavné, tak to je možno tak do 2080, ale máme extremne veľa nepreskúmanej ropy. Dobré video
@jandajaroslav40732 жыл бұрын
cíle jsou pěkné, ale za jkou cenu se cílů dosáhne je část které se děsím zda se budeme muset vzdát idividuální svobody, kvóty na populaci nebo centrálni technokratickou vládou která bude schopna těchno cílů dosánout za každou cenu. Proto si myslím, že budeme must zakročit k rozhodntím které se nikomu nebudou líbit, ale budou jidním možním řešením. Mohlo by to vést k zničení lidskosti a zda bychom byly ochotni v takové společnost žít jako lidé a ne jako stroje. co se týče energetické závislosti tak je závislá na celkové populaci planety tudýž očividné řešení je eliminovat část populace která je přebitková dříve tuto ulohu plinily časté války a zaostalá medicína zatímco dnes jsou časti světa s přiliš malím přírustkem obyvatelstva (japonsko, evropa) a nějaké část s přílš velkým přírustem obyvatelstva, že místní zdroje nejsou shopny zajistit potravu (affrika). Do budcna bude nutné zajistit perfekní veřejnou dopravu, která eliminuje potřebu lidí vlastnit auto, elektroauto. Možnou náhradou jsou vodíková auta jenž nevyžadují vysoké vtupní náklady a mají schopnost benzínáku. Hlad by se dal vyřešit hipoteticky ala Vlad 3 jenž otrávil všechny hadové tím že je otrvil a vyřešil tím hlad v zemi. bohužel všecny vytyčené cíle vyžadují extrmě pokročilé technologije nebo nehumální řešení a žádná zatá cesta nexistuje.
@hanzobere2 жыл бұрын
Super video
@sebovecak37722 жыл бұрын
Přijde mi že ten ekologický náhled je dost omezený. Je to mnohem složitější a není to jen o Evropě
@sophiaeleanoramunsterova2 жыл бұрын
Každej za sebe co můžeme nejvíc udělat je nejezdit zbytečně autem, třídit a jíst co nejvíce lokálně a rostlinně... Místo toho, aby lidi byli střídmí a dělali ty věci rozumně, se rychle vymýšlí jak ty věci nahradit, aby se lidi nemuseli měnit..
@Lucas444-s4g2 жыл бұрын
Tak uš přemýšlím že země se pomalu blíží k zániku 😃
@vojtagut75342 жыл бұрын
Všechno souvisí se vším! #silnější Díky za tohle super video, doufám, že namotivovalo nějaké lidi chovat se ke své planetě lépe
@terezakotova39072 жыл бұрын
Popravdě řečeno elektroautomobili nejsou úplně cestou, páč výroba barerií nebude o nic ekologičtější. Jen se to ze silnic přesune do továren. Navíc vždy když se dvě auta nabourají, budou se muset naložit na 3 dny do iontového, nebo slaného (už jsem nezapomněla jaký je) roztoku, aby nevybouchli. Takže cesta elektroautomobility neni výhodnější pro životní prostředí. Jinak hezký videjko.
@agee28202 жыл бұрын
O auta se hodně zajímám takže vím že auta na elektřinu znečišťují planetu víc. Jinak povedené video
@mirdaasss70112 жыл бұрын
To oteplování je průser ale bohužel ikdyž se s tím tady serem tak hlavně v číně a indii jim je to jedno a je tam všude a bude bordel a smog. Já bych se hlavně zabýval těmito zeměmi
@kong69662 жыл бұрын
Jen se zeptám ale není zbytečné řešit metaverz když my už to nezažijeme
@jakubotevrel79212 жыл бұрын
3:18 to je pouzdro na foťák?
@bedasgames062 жыл бұрын
Super video👍
@pepavasata67902 жыл бұрын
Metaverse je tak neskutečná dystopie že vůbec nechápu že to je reálná věc 😅
@lukascapek56152 жыл бұрын
K zákazu spalovacích motorů mám já osobně dost negativní postoj, samozřejmě chápu že ekologie je důležitá, ale zároveň nové elektromobily si prostě nemůže každý dovolit......myslím si že je obecně blbost říct si, že od tohoto roku přestaneme dělat tohle a od příštího tamto. Podle mě je prostě lepší snažit se podporovat vědu a výzkum a až přijdeme na řešení, díky kterému si například každý bude moc koupit vlastní elektromobil, tak až teprve tehdy zakázat konkrétně ty spalovací motory. K ekologii se prostě musí, zkrátka jako ke všemu, přistupovat s rozumem😉.
@kamca20632 жыл бұрын
Ohledně aut, fosilní paliva jsou často ekologičtější než elektroauta, nedělám si iluze o jejich těžbě, ale mimo to, že to lithium do baterií těží i děti ve špinavých dolech v Africe, se ta baterie rozkládá X krát pomaleji než auta na fosilní paliva, lithia je za předpokladu, že chceme během pár desítek let všichni jezdit elektricky žalostně málo a funkčnost elektrických aut se zatím ostatním vozidlům vyrovná jen ve městě, tam je elektroauto naprosto super a sám bych o koupi uvažoval. Další věc je, že to ani tak nezáleží na nás. Můj point je, že nás je v EU zhruba 300 mil. (opravte mě prosím, jestli se pletu) a v zemích, jako je Čína, Indie, Pákistán, Afrika a další lidnaté země mimo EU na to kašlou, nebo mají jen prázdné řeči a zatímco my na úkor životního prostředí ničíme naší konkurenceschopnost či dokonce ekonomickou dominanci, zmíněné země nás dohání a se svým násobně vyšším počtem obyvatel nás během pár let bez regulací doženou a ekonomicky zdecimují.
@BMGclips2k12 жыл бұрын
vlastně jsi nic neřekl a z tohodle videa mám neuvěřitelně prázdný pocit
@tybaofficial91842 жыл бұрын
Nechtělo by si to nejdříve ověřit fakta? Uhelný elektrárny jsou svinstvo, tam souhlas. Ale spalovací motory? jasně 20 let starej nafťák problém je, ale už tak 10 let starý auto jsou dost čistý, natož ty novější. Elektromobil jen výroba je tolik emisí, že to dá na moderní spalovák s 60tis km, krom toho hodně emisí je z brzd a ty mají oboje + když se ještě spočítá vybudování potřebné infrastruktury a recyklace baterií, tak jsme někde úplně jinde. A to ani nemluvím o momentální praktické nepoužitelnosti elektroaut (policie, hasiči..). Správná cesta je pracovat na větší efektivitě spalováků + syntetický benzín. Elektro je slepá ulička a nynější nařízení nás akorát posune zpět, ale oni to časem zjistí a zruší, akorát nás to bude stát pár let technologického posunu.
@Ellanoos2 жыл бұрын
Ale co auta na vodík.
@martinjenista8492 жыл бұрын
Neřekl bych že slepá ulička, podle mě je super mít alternativu. Třeba pro mě na dojíždění do práce by se Elektro auto opravdu hodilo.. Takže mít možnosti výběru je podle mě super. Předpokládám že jste to částečně myslel tak, že tlačit jen jedno řešení je špatně a nelze zaručit že je to to jediné a správné.. 😉 = což může vyústit v to, že si na tom ošklivé rozbijeme ústa...
@markr_2 жыл бұрын
Jen poznámka, brzdy mají sice oba typy aut, ale elektromobil brzdí převážně rekuperací a brzdy se používají na dobrzdění, takže spotřeba brzd není stejné. A další věcí je, že nejvíce emisí pevných částic není z brzd, ale z pneumatik.
@martinjenista8492 жыл бұрын
@@markr_ nevím odkud jste čerpal, ale co mě učili na škole a slyšel jsem / četl jsem v různých článcích. Opravdu aktuálně největší emise jsou z brzd/brzdových destiček. Je možné, že to bylo myšleno jako že u El aut je to z pneu ale v součtu jsou to budou určitě brzdy. - precijen se opotrebovávají více než pneu.
@markr_2 жыл бұрын
@@martinjenista849 Čerpal jsem také z toho, co si pamatuji ze školy a z článků. Je sporné, co se opotřebuje více. Když si vezmu největší znečišťovatele, tak jsou to kamiony, které moc nebrzdí, ale pneumatik si sjedou hned 10 najednou. Každopádně je jedno, jestli brzdy nebo gumy, jde ale o to, že většina si pod pojmem emise automobilů představuje pouze spaliny z výfuku, ale je třeba myslet i na drobné pevné částice, jejichž produkce se radikálně nezmění zavedením elektromobilů.
@ninjicekcz42502 жыл бұрын
Spousty lidí tady vyjadřuje své názory k elektro autům, tak já taky přidám něco (co možná už bylo napsáno ale opakovat to nevadí). 1, Výroba elektro aut vytváří podstatně víc skleníkových plynů než výroba aut spalovacích a aby se to vyrovnalo (i s provozem) museli bychom elektro auto mít několik let (a to nezmiňuji fakt že 40% z elektřiny u nás je z uhelných elektráren) 2, Světově nejsou materiály na náhradu všech spalovacích aut elektrickými 3, Dojezd, elektro auta mají dojezd tak 400 km za ideálních podmínek tj. když nejedeme rychle, venku je teplo na úrovni pokojové teploty, náročnější systémy jsou vypnuty takže v zimě můžeme skončit na dojezdu 150 km a pak je tu ještě snížení efektivity baterií 4, Nabíjení, nikde prostě není dost nabíječek aby šlo nahradit (třeba i z 50%) spalovací auta, elektro auta se nabíjí asi hodinu než jsou nabita na 80% , všude jsou tak maximálně 4 nabíječky na jednom místě, takže každý bude čekat, spojíme-li si to s omezeným dojezdem, jsme v pytli 5, Ten největší problém je že to prostě naše elektrická síť neutáhne, a nikde jinde to neutáhne optimálně, už teď je problém nabít víc autobaterií aby vše fungovalo a co teprve elektro auta, zrovna tam kde bydlím ani není možnost navýšit tu síť pro jednu budovu tak aby to nevyhazovalo síť s 2mi elektro auty v ulici, jak si asi mají lidi co bydlí v panelácích, když pomineme elektrickou síť a její problémy rozhodně každý nemá garáž, jak si lidi mají nabíjet auta? natahovat prodlužky z oken k autům? asi ano. Německo co má podstatně lépe připravenou elektrickou síť než většina států na světě a asi všichni v Evropě má s nabíjením elektro aut problém, pak je tu taky fakt že loni elektrika z Česka zachránila Německo od 200 black outů. Svět jak je teď prostě nemůže přejít na elektro auta a řekl bych že 13 let tomu moc nepomůže museli by se najít jiné způsoby výroby elektro aut, zvýšit dojezd, rychlost nabíjení, počet nabíječek a hlavně výrazně posílit elektrická síť aby to fungovalo. A k metaversu, k tomu nemám co říct kromě otázky, viděli jste Ready Player One? Řekl bych že takhle to s metaversem dopadne, plus spousta propagandy
@betynecka2 жыл бұрын
Miluju tvoje videa! ❤️
@grettt77672 жыл бұрын
super video, si top
@zamyczech2 жыл бұрын
7:55 Je fér zmínit že výroba automobilů je jednim z nejdůležitějších průmyslových odvětví v ČR. Přikládám odkaz : cs.m.wikipedia.org/wiki/Automobilov%C3%BD_pr%C5%AFmysl_v_%C4%8Cesku
@simonn9132 жыл бұрын
O tomhle tématu je super seriál na netflixu s názvem jaká je budoucnost?, potom je na toto téma film s názvem Ready Player One doporučuji zhlédnout oboje
@Maslo6292 жыл бұрын
Ten Metavers mi trošku připomíná film Ready Player One.
@ellieslanska1402 жыл бұрын
Skvělé video a myslím si že ten svět ve virtuální realitě od Mety nikam nevede #silnější
@jirifait11582 жыл бұрын
Ono bude/je určitě problém i v tom, že máme určitou slepotu, nebo jak to říct a problém s ekologií spousta lidí nevidí. A tato slepota má dokonce dvě roviny. Jednou je to, že opravdu fyzicky nevidíme ty problémy které jsou, protože to ani není žádoucí. Třeba to, že zelenina, která neodpovídá normě danou řetězci se v lepším případě zkompostuje v horším vyhodí na skládku bez dalšího využití (viděl jsem hromadu kedluben, které neměly ø 8 cm, ale třeba "jen" 6cm, které řetězec odmítl převzít v hodnotě cca 250.000 Kč, která byla tedy určena k zaorání a co vím, tak v fabrice na jablka, která byla v dětském pořadu se vyřazovala jablka, která například byla žlutá místo zelených, jinak byla v pořádku. U těch předpokládám, že šla na skládku, ale doufám, že se pletu) A druhá rovina slepoty spočívá v tom, že už ignorujeme bordel, který je kolem nás. Viz moje zkušenost z práce (pracuji jako průvodčí), kdy mi přijel vlak z myčky a já si v něm připadal velmi nepříjemně, protože v něm nebyla ani čárka fixou nebo jiné stopy po vandalismu, který už ani nevnímám a stejně to platí i u lidí, kteří jsou denně vystavováni podobným rušivým elementům (vandalismus, reklama, bordel atd.)
@FilipKrizek2 жыл бұрын
7:40 Ale to je blbost... Není divu, že vyjednala vyjímku, však je to nesplnitelný. Momentálně je největším alternativním palivem elektrika, což je sice hrozně hezký, ale na to, aby takový auta měli všichni není hotová infrastruktura a za 15 let ani rohodně nebude. NA to abys mohl predikovat konec prodeje toho starého, musíš mít vhodnou alternativu, kterou dosud my ale nemáme. Takže je skvělý prohlašovat benzín - velký špatný, ale co takhle se zamyslet nad tím problémem více do hloubky, možná bys pak zjistil, že představa, že všichni můžou mít elektroauta je blbost a nic lepšího nemáme.
@anezkastrnadova2 жыл бұрын
Jedno nám to teda určitě není, každá maličkost udělaná pro planetu je zároveň i pro nás samotné :) #silnější 🌍
@dobryden.62412 жыл бұрын
Budoucnosti se někdy opravdu bojím...
@venti5722 жыл бұрын
3:42 tak trošku mi to připomíná film Ready player one
@kubanit02812 жыл бұрын
A jestli jsi četl knihu tak ta je Téměř jedna ku jedné jako to co řekl
@Just_Mee6662 жыл бұрын
no, jestli v metaversu, pujde chodit nakupovat do obchoďáku, tak třeba tam budou mít konečně otevřeno víc pokladen než v realitě 😁
@haffnafakcz2 жыл бұрын
6:00 na co koralovy utesy kdyz mam mc
@tomkopomko77422 жыл бұрын
Velmi dobre uvedeny detail, ze SPALOVACI motory...ty vznetove tedy Diesely produkuji spise saze
@Yatori992 жыл бұрын
Budu citovat svého kamaráda: "Naše doba je jedinečná, protože poprvé v historii lidstva se budoucnosti bojí mladí, ne staří." Souhlasím s ním, ale jsem optimističtější, protože podle všeho jsme v tom většinově zajedno a snad se nám podaří ten obrovský časový dluh za posledních 200 let dříve či později stáhnout.
@ann_kiss2 жыл бұрын
Chce se mi z toho brečet celý svět bude plný robotů nechci změnu 😭😭😭😭😭😭😭😭
@frantiseknovotny26742 жыл бұрын
Metaverse je ďáblovo dílo. Stačí se podívat na jejich trailer s těmi třemi mladými lidmi. Je tam několik prvků, např. Saturn v pozadí, zobrazení zvířat apod., které jsou spojovány s vyjevením samotného zla. Rozhodně ruce pryč od toho.
@GUYPETRON2 жыл бұрын
Virtuální realita Zuckebrga (nevím jak se píše) v roce 2122 je podobná jako v Ready Player One
@Beny_xx2 жыл бұрын
A tohle všechno je ještě děsivější a uvěřitelnější, když si člověk pustí Ready Player One a nebo si přečte knížku. Mrazí mě z toho až za ušima.
@novotnak_60992 жыл бұрын
Kapitán America občanská válka- Sokovijská smlouva, podle mě se tohle odehraje irl proti tech gigantům
@MirekNovak0072 жыл бұрын
Já.... Já chci žít v minulosti.. Opravdu budoucnost se mi hnusí
@DroneQuadcopter2 жыл бұрын
Sleduju tu video ve 3 ráno, v pokoji na západní straně rodiného domku mám aktuálně 30°C a to tu jsou otevřené dveře, ventilka a jede větrák....
@rotten48042 жыл бұрын
Já se snažím na budoucnost moc nemyslet já se raději držím hesla no future
@Nika_96202 жыл бұрын
Pamatuji si jak mi babička asi 12 let zpátky vyprávěla, ze tady přijdou lidé z Afriky a budou nas vyvíjet kvuli vody. Asi neco na tom bude.
@pipexxinar64442 жыл бұрын
když jim potopíme čluny tak ne
@ptokyn38602 жыл бұрын
Super video Lukáši! Je fajn, že se snažíš tyto důležité informace šířit mezi lidi. Akorát nemůžu souhlasit, že vyjímka pro spalovací motory je špatná, někteří už to tu v komentářích dobře rozebrali, tak to nebudu také rozebírat. Jen bych doporučil udělat trochu hlubší research na všechny témata, ikdyž se zdá že to asi není potřeba 😄
@motoracek2 жыл бұрын
Hele lukefry, s těma elektromobilama to není až tak jasný. Baterky do nich se vyrábí z lithia kvůli němuž se drancuje příroda, a to auto ti vydrží 10 let a pak ho musíš vyměnit. No nevím...
@annamariekamenicka53632 жыл бұрын
tak kolik normálních aut ti vydrží 10 let?
@motoracek2 жыл бұрын
@@annamariekamenicka5363 skoro všechny pokud je budeš udržovat. A hlavně nestojí půl mega v základu
@Martin_Ptacek2 жыл бұрын
A co baterky, který se nevyrábí z lithia a vydrží milion kilometrů?
@prokycestovatel2 жыл бұрын
Už hrozi požáry i v republice. A da se vyhnout i kandidatury Tomia Cvokamury na Hrad?
@filippozivil66412 жыл бұрын
Byl jsem v rovníkové Africe a ti lidé tam jsou úplně okay. Žádná emigrace se nekoná, naopak plánují veliký ekonomický a populační růst😎
@anmari92 жыл бұрын
Je hezké snažit se snížit emise na nulu atd. Ale je potřeba si uvědomit, že jediná Evropa to nespasí. Koukněte třeba na USA, Čínu a jiné. Vypouští do ovzduší miliony látek, ne-li více, třídění jako u nás neexistuje a to samé se týká emisí, které jsou v těchto zemích mnohem větší, jelikož jejich tolerance je také jinde. Takže by to chtělo začít tady, zrovna Evropa je podle mě na tomto nejlépe a pokud by ve stejném duchu jeli i tito giganti tak by to pak bylo celé jinak
@jakubbelobradek86322 жыл бұрын
Bělobrádek je můj strejda a máš pravdu luky. Má divný někdy divný názory