Óriási! Pedig eddig nem is hallottam erről, de ösztönösen így alakítottam ki a kertünket. Ezután még inkább erre törekszem, tudatosan. 😃
@agnesschilling78952 жыл бұрын
Az én kicsiny falumban már rengetegen permakúltúrások ! 🙃
@szilviapuzsin69802 жыл бұрын
Szuper téma! Épp én is “beleástam”már magam a témába, ugye ásó nélkül 😂 Markot tudom ismételni, a Kertész kertje videói is éppúgy nagyon hasznosak és klasszak, mint a Marké. Valamint tucat videót tudok én is ajánlani, egy barátom mutatta “be” a munkásságát. Nagyon részletesen mindenről is beszél. Dr Gyulai Iván nagyon érdekesen mesél és szeretettel műveli a kertjét, a benne elő összes élőlény tiszteletével. Szerintem sokunk változásra készül. Alkalmazkodni muszáj és tisztelni kell a természetet. Meghálálja.. 🌼🌺🐝🐞🐜🕸🐌🪳🦅🦉🦆🦎🐍🌿🍀🌳🍄🍁🌷 köszi a videót Mark♥️
@andusia-aa2 жыл бұрын
Akkor ezek szerint én önkéntelenül is permakultúrás beidegződésű vagyok, mert az én kertem is ugyanezen szempontok alapján van kialakítva. Minden növényt úgy választok, hogy az állatvilág azt szeresse és használhassa. Rengeteg féle évelőt, bokrot és fát ültettem, és próbáltam hazai klímát szeretőket választani. Egyedül a füves területet nem tudom meghagyni vadnak, a férjemet még nem tudtam rá kondicionálni, ő nagyon szereti a rendezettséget. Köszönöm a videót, jó vált látni, hogy vannak ilyen kezdeményezések, ilyen szemléletű emberek!
@KertTV2 жыл бұрын
Én is azért szerettem bele azonnal a permakultúrába, mert úgy éreztem abszolút azt a szemléletet testesíti meg, amit ösztönösen követek egy ideje. A gyep nálam is probléma. A család szereti, de közben rettenetesen pazarló része a kertnek. Nálam az válik be, hogy szisztematikusan csökkentem a méretét. :) Csak így tovább!
@andusia-aa2 жыл бұрын
@@KertTV Megsúgom, én is így csinálom. "Na még ide ültessünk valamit, csapjuk hozzá az ágyáshoz." És így szűkül a gyep rész. :) Mondjuk nem szokott tiltakozni. :) Hátul a gyümölcsös részben pedig a fák köré virágmagokat szórok, és akkor már ott se kell fűnyírózni. De amúgy a férjemnek is jó ez, mert most már 1 óra alatt lenyírja a füvet (1500 m2-es a kertünk). Neked is minden jót, és köszi a videóidat!
@evizsiak6 ай бұрын
@@andusia-aaugyan ez van nálam is 😂
@erzsebetremenyiknederi8772 жыл бұрын
46 éve művelek konyhakertet hagyományos módon. De tetszik ez a szemlélet, már mi is hagyunk a fák közt kaszálatlan vadvirágos részt. A fák közé egyéb virágmagvakat szórunk. Vissza a természetbe, ahogy írta Rousseau. Nagyon felháborító, amikor a kínosan nyírt gyep, tiptop udvar, és hetente elégetik a kertben hordóban a műanyag flakonokat.
@czemmelmaria36642 жыл бұрын
Bizony erősen szemlélet váltásra van szükség.Sajnos még a tőbbségnek / meg a hatóságnak/ a zöld sivatag jelenti a rendezetséget. Ezeket a videokat szaktanácsképen a területfelügyelőknek jó lenne ismertetni.
@mihalykun6715 Жыл бұрын
Valóban,én azt mondom méhlegelő,ő azt mondja gaz.☹🕊
@fiucskak Жыл бұрын
Köszönöm szépen
@rhysokelly69332 жыл бұрын
Gyönyörű
@friciworld2 жыл бұрын
Azért ez lassan fog elterjedni. Meg mindig a legegyszerűbb gyorsan letolni fűnyíróval. Persze, ha már az embernek van igénye a kiskertre az jó. Nekem csak egyetlen magaságyásom van, csak hétvégén van időm rá. Pár paradicsom, 🍅 uborka van benne. És beültettem örökös hagymával. Aminek elszórtam a magját és idén szépen elfoglalta az egészet. Eddig nem mertem belőle enni, hadd szaporodjon. Volt a faluban permakulturás próbálkozás. Mondjuk látszik, szerteágazó a téma. Én úgy írtam volna le: ásás nélküli szalmatakarásos kertészkedés. Az előkertem díszkert volt. Semmi extra, tipikus egyszerű falusi. Volt egy terülő boróka ami kinőtte a helyet. Kivágtam. Semmi előkészítés után szórtam pár krumplit simán az alatta lévő csupasz földre. Majd vastag szalmatakarás következett. És meglepő módon nem vitte el a szél. Állandóan nedves volt alatta a föld. Ellepték a giliszták. És gyorsan nőtt a krumpli. Ősszel csak félrehúztam a szalmát, ami félig el volt már korhadva. És a föld felszínén ott volt a sok krumpli termés. Sajnos fel kellett hagyni ezzel, jött az elképzelhetetlen mértékű spanyol csiga invázió. Aki nem látta nem is tudja elképzelni. Sörcsapda és hasonló barátságos módszerek hasztalanok voltak. Korlátlan volt az utánpótlás. Az utóbbi száraz években kissé visszaszorultak azért.
@jaromakai83872 жыл бұрын
Sziasztok. Nagyon érdekelnek a permakultúrás kertek viszont bennem az a kérdés merült fel hogy egy ilyen kertben mennyire nagyon megtalálhatják a helyüket a kullancsok is?! Hiszen házközelben a kutyák, macskák és akár más házi állatot is élveznék biztosan a dzsungel kertet.
@alittaman2 жыл бұрын
Lassan 6. éve igyekszem a permás "rendszer" - én csak a teremtett rendnek nevezem - szerint a kertemet hagyni élni. Egyetlen kullancsot sem gyűjtött be senki a családból. Én napi szinten benézek, már csak a relax miatt is. :)
@okokertpermakultura31022 жыл бұрын
Utóbbi 5 évben egy kullanccsal találkoztam csak. Mivel a diverzitásra törekszem a kullancsot megevő ragadozókat is bevonzom így nem nagy probléma. :)
@jaromakai83872 жыл бұрын
@@okokertpermakultura3102 Megkérdezhetem milyen ragadozók szeretik kimondottan a kullancsokat? Jól tudom hogy a gyöngytyúk is ilyen? Köszi
@okokertpermakultura31022 жыл бұрын
@@jaromakai8387 pl a madarak, pókok vagy hangyák. :)
@valeriafrank34652 жыл бұрын
Sziasztok! Nagyon érdekes a videó. Az a kérdés merült fel bennem, hogy az öntözés ilyenkor hogy van megoldva? Köszönöm :)
@KertTV2 жыл бұрын
Köszi. Ezeket a kerteket egyáltalán nem kell öntözni. Épp ez a lényeg, hogy annyira ellenállóak legyenek, hogy emberi beavatkozás nélkül is életképesek legyenek. Az erdőt sem öntözni senki. 😜
@okokertpermakultura31022 жыл бұрын
Csak nagy aszály idején szoktam meglocsolni, de akkor is csak mondjuk heti egyszer azt ami nagyon szenved :) Egyébként csak a frissen ültetetteket szoktam, a többi elvan. :)
@Fifilafume892 жыл бұрын
Az összes zöldséget meg tudom termelni szinte nulla öntözéssel? És pl a dinnyét ami nagyon vízigényes?
@19likewise752 жыл бұрын
Szerintem sokunkban megfogalmazódott már a kérdés (főleg az idei aszályhelyzet és vízhiány miatt), hogy van-e olyan tudástár, esetleg erre szakosodott kertészet, ahol kifejezetten a hőtűrő, kevés vízigényű évelő növényekről, gondozott gyepet kiváltó növénytársulásokról tudhatunk meg többet, és azt is, hogy hol lehet ezekhez hozzájutni. Ezzel kapcsolatban tudnátok valamit ajánlani?
@andusia-aa2 жыл бұрын
Neked ajánlom a Kertész kertje youtubert, aki pont most nemrégiben indított egy videósorozatot szárazságtűrő évelő virágokról, és csupa olyat sorolt fel, amik bármelyik kertészetben és nem túl drágán meg is vásárolhatóak: kzbin.info/door/Uphprua_mhy-Ua_zLRyGFgvideos Szerintem Márk se haragszik meg, ha itt ajánlom a videóit, mert ismerik egymást. :)
@19likewise752 жыл бұрын
@@andusia-aa Nagyon köszi!! :)
@KertTV2 жыл бұрын
Miklóstól valóban sok okosat megtudhatsz a szárazságtűrő évelőkről és a növényektől összességében. Én is sokat tanulok tőle. De azért ezt a csatornát is érdemes lesz követned a továbbiakban is, mert éppen az idei nyár hatására döntöttem el, hogy az egész kertet áthangolom ezekhez a klimatikus viszonyokhoz, és természetesen folyamatosan be fogok számolni erről és, hogy mit tanultam.
@19likewise752 жыл бұрын
@@KertTV Kedves Márk! Mindenképpen követem a csatornádat, és nagyon várom a videóidat a szárazságtűrő növényekről. Hiánypótló lesz (sajnos).
@valeriafrank34652 жыл бұрын
Megyeri Szabolcsnak is vannak ebben a témában videói és az ökölógiaiintézet csatornán is sok segítséget kap az ember a már említett két forrás mellett (Miklós és Márk) :) De tényleg szükség lenne még több edukációra a témában, én is átalakításon gondolkodom, már kétszer futottam neki kevés sikerrel. A legnehezebb számomra, hogy mi lesz a fűvel?! Mármint ha nem gyep akkor min sétálgatunk majd? jelenleg pusztán a homokos talaj van és az is forró, a locsolás nélkül még a tarack is kiégett :S Azt gyanítom, teljesen máshogy kellene megközelíteni a kertészkedést, hogy alkalmazkodni tudjon ehhez a szélsőséges éghajlathoz, de pl nem merek fagyérzékeny növényt sem ültetni hiába bírná a forró száraz nyarakat, mert igaz, hogy pár éve nem volt igazán hideg tél, de azt is rosszul venném, ha 5 év mulva pusztulna ki a kert fele egy hideg tél miatt.. :S Jó lenne egy igazán szárazság tűrő "fűhelyettesítő" keverék, pl fehér here és hasonlók.. :)
@gergelykorody46626 ай бұрын
kaszálás nélkül miért nem indul be semmilyen szukcesszió azon a tisztáson?
@methtom2 жыл бұрын
Az rendben van, hogy a kert egy-egy részén meghagyod vadra, de nem a félméteres gazba szeretnék kiülni beszélgetni, sütögetni, olvasni. Lombhullató árnyas fákat kell körbe ültetni hogy ne száradjon ki az aljnövényzet, veteményest pedig mulcsolni, nem kell felfedezni a melegvizet
@hajnalkak47252 жыл бұрын
Mikor is készült igazából ez a film, mert ezek a növények már elvirágoztak. Tetszik az egész, de azért megnézném most, hogy néz ki.
@KertTV2 жыл бұрын
Június elején. Nyilván ez a kert sem így néz ki ilyen kánikula után, de akkor is sokkal ellenállóbb egy ilyen kert, mint egy agyonművelt. Ráadásul öntözés nélkül! Réka facebook oldálán (facebook.com/%C3%96kokert-permakult%C3%BAra) szerintem tesz ki képeket amúgy.
@hajnalkak47252 жыл бұрын
@@KertTV Köszi!
@okokertpermakultura31022 жыл бұрын
Pont most töltöttem fel egy rövid videót róla. A kert vezetés keretében látogatható :) kzbin.info1pYjXOXfxV8?feature=share
@HUNOwl2 жыл бұрын
Hát, akinek tetszik, annak biztosan bejön. De akkor maxoljuk ki: nem kell semmi kertészkedés, "beavatkozás", csak épp annyi, hogy csapásokon járni lehessen benne. Minden legyen az állatkáké, mi meg nézegessük őket. Így mentjük meg Föld Anyát! Éppen most van dolgom hasonlóval, ahol egy rokonom 30 éve nem járt, hogy úgy mondjam nem illik bele a falu kulturált képébe. Ezt úgy hozták tudomásunkra, hogy a kerítésen átszórták a szemetet. Berepültek a műanyag palackok. Szerintem el kéne dönteni, hogy hol ásunk bele a környezetvédelembe, hol akarunk jót cselekedni. Úgy gondolom, aki azért növeszt dzsindzsát a falu közepén, hogy ott 1 órát töltsön a 24-ből, annak nem is kell kert, járjon inkább kirándulni!
@KertTV2 жыл бұрын
Azért van átmenet a most jellemző gyep, tuja és térkő meg az ápolatlanság között. Nem kell mindig szélsőségekben gondolkodni. Egy kert miért ne lehetne buja, búvóhelyekkel, árnyékot adó fákkal, miközben mégis ápolt marad?! Erre számtalan példa van.
@okokertpermakultura31022 жыл бұрын
Pont attól nőtt meg ennyire a biodiverzitás, mert én beavatkoztam és tavakat ástam, növényeket ültettem, élőhelyeket alakítottam ki. Nem lenne ennyire magas biodiverzitásban terület, ha én nem avatkoztam volna be.
@anettmarton7637 ай бұрын
Értem én ennek a permakultúrának a lényegét, de a hölgy kertje speciel nem tetszik. Vannak erre sokkal jobb példák is. Ez a kert olyan gazos-kupis hatású, nekem nem ez az elképzelésem egy kertről...
@kentaur8884 ай бұрын
Diverzitas Emberség Szépség Amúgy NINCS KLIMAVALTOZAS@!!!
@gabip.77182 жыл бұрын
Nem is hallottam még, hogy permakultúrának hívják a "jóvanazúgy" kerteket. 🤣 Viccet félretéve, szerintem van átmenet a fű-tuja-térkő és a dzsindzsa között. Nálam is van minden, pillangó, méh, bogarak, süni, gyík, madarak fészkelnek és költenek, de azért van egy kis formája a kertemnek, ha már városban élek. Ágyásszegély, nyírott fű, stb. Ami meg nincs szem elött, ott van dzsinzsás. Szóval azt akarom mondani, hogy ezt kicsit úgy érzem, hogy belemagyarázás, hogy hát nem nagyon akarózik kertet művelni.
@KertTV2 жыл бұрын
A permakultúra egy keretrendszer, aminek az a lényege, hogy minél inkább a természetes rendszereket utánozza. Ezen belül nagyon sokféleképpen lehet kertet csinálni; rendezettebben és rendezetlenebbül. Szóval itt senki nem azt mondja, hogy mindennek pont olyannak kell lennie, mint Rékánál. Érdemes beirni a keresőbe, hogy "permaculture garden" és nagyon sokféle kertet fogsz találni.
@arudam01 Жыл бұрын
ez inkább "a restasszony kertje" kultúra.. ehhez nem kell semmilyen tudomány.. :D csak a sok bla..bla..bla .. a Márkot viszont nagyon "like"-oljuk :)