Hahaa, tämä onkin loistavaa. Oma tietämykseni laajeni välittömästi - muutkin toki voisi käydä läpi. Kuvittelin että meillä on vain yksi rahasto, johon kaikki eläkejärjestelmät nojaa... Noissa ajankohtaiskeskusteluissa kun viitataan eläkerahastoihin niin ei ole avattu mitä ne käytännössä on. Kiitos Sami toiveen toteutuksesta! Esim Kiljunen ja Sammallahti keskustelussa Puheenaiheesta oli muhjuista sivumainintaa eläkejärjestelmistä. Laajempi selvitys on kyllä tarpeen.
@samimiettinen Жыл бұрын
Jes, #neuvottelija on asiakastyytyväisyyttä painottava organisaatio. Kantsii heittää jatkossakin jaksotoiveita, teen näitä aika lyhyellä tuumausajalla niin voi tulla yllättävänkin nopeasti toteutukseen!😎
@JuhaSipinen Жыл бұрын
Mikä ongelma on siis kupata julkkarilta enemmän eläkemaksua? Muut, yksityinen puoli siis tavallaan rahoittaa julkkaria kumminkin? Tai valtion eläkekatto? Vai onko se "ihmisoikeus"?
@andrewsangelinos1019 Жыл бұрын
Käy Sami kaikki eläkeyhtiöt läpi. Esimerkiksi KEVA:sta ei varmaan kukaan tiedä mitään.
@samimiettinen Жыл бұрын
Hyvä idea!
@kansalliskonservatiivi Жыл бұрын
Sami on hyvä mies. Perkele että sitä osaa näinä päivinä arvostaa korkealle hänen kaltaisia oikeita miehiä!
@samimiettinen Жыл бұрын
Kiitos🙏
@ST-jv7py Жыл бұрын
Niin kauan kun kuulumme euro-alueeseen, josta on taloudellista nettohyötyä, ei korko-politiikka ole parasta mahdollista Suomalaisille.
@PokerJones Жыл бұрын
Samilla on hyvä ääni. Toimisi vaikkapa äänikirjoissakin.
@tomi71 Жыл бұрын
Eläkerahastot tuottavat voittoa, mutta edes voittomarginaalia ei saa käyttää vaikkapa valtion velkojen maksuun. Miksi näin? Tätähän on tietääkseni ainoana kansanedustajana ihmetellyt Kimmo Kiljunen (sdp). Nythän eläkerahasto tuntuu pelaavan kauas tulevaisuuteen, mutta rahaa tarvitaan NYT. Voi olla, että Kiljusen ihmettely on lyhytnäköistä tai väärää, mutta tästä olisi mielenkiintoista kuulla argumentteja puolesta ja vastaan. Ilmeisesti suomalainen eläkerahasto on ainutlaatuinen koko maailmassa. Ikäänkuin "ylimääräinen" rahakirstu, mutta Kiljusta lainatakseni: Liikaa rahaa, että mahtuisi Suomeen. Onko niin, että istumme rahasammon päällä, emmekä tajua sitä. Pennit kehiin!
@villelukka6965 Жыл бұрын
Ymmärtääkseni rahasto ei tällä hetkellä kerry. Siitä maksetaan ulos enemmän kuin sinne maksetaan sisään. Toiseksi, rahastoihin kertyneet varat ovat vielä jokseenkin uusia. Ennen vuosituhanteen vaihdetta sinne kertyneet varat olivat vain pennosia. Nyt kertyneet varat ovat vieläkin suuriltä osin vielä työelämässä olevian varoja, joten niitä maksetaan vasta kun he eläköityvät.