Děkuji za další pěkný výlet do kosmu a přeji POHODOVÉ VÁNOČNÍ SVÁTKY☃
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
Krásné Vánoce i Vám.
@astro_zdenek2 жыл бұрын
Asi nejlepší díl Vesmírných Výzev👍
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
Díky. ;-) Rozhodně měl nejvíc hlavních témat.
@astro_zdenek2 жыл бұрын
@@kosmonautixczTV To rozhodně ano😄
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
@@astro_zdenek Listopad toho prostě přinesl hodně.
@iloveaviation7872 жыл бұрын
Listopad byl nejlepší v celé kosmonautiky
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
@@iloveaviation787 Nejlepší asi ne, ale stalo se toho opravdu hodně.
@marcelhudecek2 жыл бұрын
opat skvele informacie diky
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
Díky moc za pochvalu!
@johnhlavacka24812 жыл бұрын
Super, jsem nadšen! Jen mě napadlo - jak se zapalují pomocné rakety na tuhá paliva?
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
Většinou se k tomu používá menší hořák v kanálu uprostřed jejich těla.
@johnhlavacka24812 жыл бұрын
@@kosmonautixczTV Je to hořák na rampě nebo je součástí těla rakety?
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
@@johnhlavacka2481 V těle motoru - většinou bývá nahoře.
@johnhlavacka24812 жыл бұрын
@@kosmonautixczTV Zajímavé! Nahoře? Vím, že po zapálení nelze motor "uhasit", musí dohořet. Je někde na webu k dispozici řez motorem na tuhá paliva? Ať už neotravuji dotazy,
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
@@johnhlavacka2481 Řez motorem na tuhé pohonné látka je velmi jednoduchý. Představte si jej jako komín nebo možná ještě lépe komínek postavený z ruliček toaletního papíru - tím nasimulujete segmenty, ze kterých SRB na SLS jsou. Odshora dolů probíhá celým motorem dutina mířící k trysce. Pohonná směs tedy odhořívá v celé výšce motoru najednou od středového kanálu k okrajům. Mimochodem tvar průřezu tohoto středového kanálu určuje, jaký bude mít motor průběh tahu. Kruhový průřez nabídne v okamžiku zapálení menší celkovou plochu pro hoření než průřez ve tvaru hvězdy. Čím větší plochu k hoření nabídneme, tím více materiálu za určitý čas odhoří, tím více spalin motor vyprodukuje a tím větší má tah, ale zase vyhoří za kratší čas. V dnešní době už je možné odlít zrno tak, že má středový kanál v různých částech motoru odlišný průřez.
@michalpazdera70802 жыл бұрын
Dobrý den. Možná hloupý dotaz. Plánují se nějaké komunikační družice, pro live komunikaci Orionů nebo budoucí Gateway z poza měsíce?
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
Hezký den, Gateway bude právě na dráze, na které bude po naprostou většinu času přímý výhled na Zemi a tudíž i nerušená přímá komunikace.
@michalpazdera70802 жыл бұрын
@@kosmonautixczTV Pravda. Neuvědomil jsem si profil NRHO. Díky
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
@@michalpazdera7080 Není zač.
@frantavychopen82812 жыл бұрын
A potom ještě na Měsíc. Kolik lidí věří že tam byli?
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
Každý, kdo má pět pohromadě a nechce být za každou cenu originální, takže je to naštěstí většina populace. P.S. Pokud chcete začít rozvádět diskusi o údajné nereálnosti programu Apollo, musím vás varovat, že tady nejste na novinkách.cz. Vaše pokusy o argumentaci budou vyvráceny fakty. Jsme kanál o vědě a tudíž u nás hloupé konspirační teorie nemají místo.
@borisnavratil2 жыл бұрын
Franto jsi jen papoušek, který jen opakuje co slyší. Uspokojení konspirátorů, pocit, vidím za roh, vím jaká je pravda a přitom jen papouškuje názor jiných a ani neví koho. Hlavně být zajímavý.
@frantavychopen82812 жыл бұрын
@@borisnavratil Nikdy nic nepapouškuju a protože mě zajímají názory i jiných lidí, tak občas napíšu, abych se dozvěděl pravdu a něco nového. Toto téma se diskutovalo hodně před několika lety a tak jsem se o to zajímal a dozvěděl. Bohužel pravdu nezná nikdo. Dlabem na to popovídám si s někým koho toto zajímá, nebo až Rusko, Čína nebo Indie zveřejní záběry z Měsíce. Zdravím.
@kosmonautixczTV2 жыл бұрын
@@borisnavratil Konspirátoři jsou podle mého dvou druhů. První jen chtějí být zajímaví a jít za každou cenu proti proudu. Je jim jedno čím, hlavně, že jsou v opozici a vybočují z řady. Pak je tu druhá kategorie, u kterých je to dáno spíše psychickým stavem. takový člověk nezvládá logicky zpracovávat informace a odlišit pravdu od lži. Obecně platí, že věda je složitá a konspirační teorie přináší jednoduchá vysvětlení, která přijdou mnoha lidem srozumitelnější, než leckdy složité zákony fyziky. Je to podobné, jako když si naši předkové nedokázali vysvětlit blesky a tak si vymysleli jednoduché vysvětlení v podobě božstev. S konspiračními teoriemi je to podobné. Pro jednoduché lidi poskytují jednoduché vysvětlení složitého světa, byť nesprávné.
@frantavychopen82812 жыл бұрын
@@kosmonautixczTV Kdyby to bylo tak jednoduché, tak tu nepíšete. Ani s těmi blesky to není tak jednoduché. Někteří už se programem Apollo nezabývají, protože to někdo napsal. Jsem optimista a přesto otázky zůstávají.