ViaExplore - Pitva #8 Laboratorní zdroj Matrix MPS-3005LK-3

  Рет қаралды 28,326

ViaExplore

ViaExplore

Күн бұрын

Ve videu ukazuji střeva zdroje Matrix MPS-3005LK-3. Dále upravuji napájecí vstup zdroje pomocí supresních obvodů a přidávám regulátor otáček ventilátoru.
Slíbené odkazy:
Zdroj: goo.gl/ebXiHn
Kondenzátory Cx, Cy: www.ecom.cz/fil...
NTC termistory: en.tdk.eu/blob/...
www.viaexplore....

Пікірлер: 149
8 жыл бұрын
Když jsem si dělal zdroj, aktivní odvětrávání tepla z chladiče jsem vyřešil s pomocí germaniového tranzistoru skřípnutého mezi žebra chladiče, který slouží jako detektor tepla - mezi C - E se otevírá cca pří 40st , no a ten je zapojen do báze nějakého už křemíkového tranzistoru s větrákem. Mám to asi 15 let a je neuvěřitelný, jak perfektně a navíc naprosto proporcionálně (lineárně) to funguje :-))) Díky za všechna Tvá videa! Jen tak dál!!!
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Musím se přiznat že germaniový tranzistor jsem ješte v ruce neměl a ani nikde nepoužil, v každém případě dobře vědet o této jeho vlastnosti. Rádo se stalo :)
@marekxara5318
@marekxara5318 4 жыл бұрын
Neuvěřitelně nadčasové a užitečné video. Díky moc.
@TheLP98
@TheLP98 8 жыл бұрын
Ahoj! Perfektní video, prosím víc takových pitev. Konečně někdo rozumě a jednoduše vysvětlil princip vstupního filtru + význam Cx/Cy, vůbec jsem nevěděl že to má něco společného s bezpečností.
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
Popisoval to amatér. Vôbec nie praktik so skúsenosťami. Z celého videa som potreboval iba to, že či má zdroj viac otáčkové potenciometre. Má, ale iba na reguláciu napätia. Že usmerňovacie diódy absolútne neunesú 5A, v mostíku 2,5A trvalo je jasné aj laikom! To čo tam pridal k vypínaču je absolútne nepostačujúce, vlastne vyrobil o dosť veľký problém naviac formou možného výbuchu ako toho prďavého varistoru, tak toho absolútne poddimenzovaného vf filtra Shurter... Ak by som toto učil v škole, idem sa hnabiť. Toto nemôže byť vodítko! A ani nesmie! Proste dobré je len to, že to ukázal otvorené. Pánko asi nepoznajú prúdový chránič, ktorý je aj v školských laboratóriách predpísaný. Alebo aspoň oddeľovací transformátor. To že ide o pekný čínsky šmejd bolo jasné aj bez otvorenia. Ale je to lacná stredná trieda napájacích zdrojov, čo by kto čakal. Mňa desí aj dosť rozdielna svietivosť displejov zo 7-segmentoviek. Zdroj mal byť symetrický. Teda to nevysvetlil. On je len dvojitý, resp. + jedno pevné napätie naviac. Do továrenského výrobku I. triedy nesmiete zasahovať a podľa tohoto amatéra to naozaj nikto nikdy nerobte!!!
@stefanmikoczi9164
@stefanmikoczi9164 2 жыл бұрын
@@karolk6800 Video je dosť nekvalitné robené,ak sa pomýli min 3x šruter namiesto Schurter,tak je to prd.Tieto lineárne zdroje nevykazujú nejaké rušenie do sieti,a ak má rušenie zo sieti tak správny nadimenzovaný filter.Hluk ventilátorov sa dá znížiť výmenou rezistoru na bimetalovom spínači na chladiči,keď už nevie ako sa to volá,asi to vidí prvýkrát v živote.A keď mu vyrazí istič,tak to riešim soft štartom, nie varistorom.
@stefan_cz12
@stefan_cz12 4 жыл бұрын
Perfektni video. Mam doma podobny zdroj a vyhazuje mi jistic. Dekuji za inspiraci.
@lubos2736
@lubos2736 6 жыл бұрын
děkuju za videa , dost se z toho dá naučit , a hlavně pochopit funkci zapojení
@Edisson.
@Edisson. 5 жыл бұрын
Ahoj, je to sice trochu s křížkem po funuse, ale to co je namontovaný na tom chladiči není žádné NTC, ba ani PTC či nějaká jiná sonda, jsou to bimetalový termostaty s pevně nastavenou teplotou, ten odpor je pak jakýsi bočník, při studeném chladiči jede ventilátor skzevá odpor, stoupne li teplota termostat sepne a větrák se rozjede na plný točky. Hodně úspěchů přeje ;) Tom
@janrajnoha9554
@janrajnoha9554 4 жыл бұрын
Dakujem, fakt som sa zase naucil nieco noveho :)
@vladimirmrva599
@vladimirmrva599 4 жыл бұрын
Vyznáte sa, výborne.!
@tonogtube
@tonogtube 8 жыл бұрын
Mal som rozobraný podobný zdroj od rovnakého výrobcu. Okrem toho že tam horeli dva rezistory musel som vymeniť takmer všetky elektrolity. Inak tá úprava na videu je super. Keď tak pozerám na tvoje vybavenie dielne čo takto pitvu teplovzdušnej stanice :D
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
+tonog Zatím funguje, moc se mi do ní hrabat nechce, ale zamyslím se ještě nad tím. Děkuji :)
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
Píše sa elektrolyty... Áno, na tých výrobca dosť ušetril. Úpravy sú nevhodné a dosť nebezpečné.
9 жыл бұрын
Díky za toto video, zase jsem o něco chytřejší :-)
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+Roman Štec Rado se stalo :)
@maiklmaly
@maiklmaly 7 жыл бұрын
Opět super....poučné, přínosné. Big Like!
@Viaexplore
@Viaexplore 7 жыл бұрын
Děkuji :)
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
A v čom???
@00CaVen00
@00CaVen00 9 жыл бұрын
Mám podobný zdroj z vnějšku, ale uvnitř je to stejné. Ty ventilátory jsem předělával taky. Ono to co jsi jmenoval jako NTC tak to v mém případě byly termostaty. když to bylo chladně tak se uplatňovali sériově zapojené odpory v napájení ventilátoru a když se to zahřálo myslím na více jak 70°C tak se termostaty sepnuly a překlenuly samotné odpory. Vyřešil jsem to jednou 556 kde jedna polovina řídí malý ventilátor podle teploty transformátoru a druhá polovina má sériově zapojené NTC čidla z každého chladiče.
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+Vaclav Zita Něco podobného mě taky čeká, toto jsem řešil prozatím (dost možné že mě to takto pár let i vydrží :D).
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
NTC a PTC sú termistory. Nič iné. S navzájom opačnými charakteristikami. Jeden typ teplom stúpa odpor, o druhého zasa klesá - tým sa inak hovorí aj prúdový limitér a sú takmer v každom CRT monitore či ATX zdroji ako nadprúdová ochrana. Aby to nevyhadzovalo istič. Lebo pánko nepozná ističe radu C16. Tie bežné radu B16 sú príliš rýchle... P spoľahlivosti a bezpečnosti pánkových úprav nemôže byť ani reči...
@petervalasek6664
@petervalasek6664 8 жыл бұрын
Nazdar, mám nutkanie Ti poďakovať za tvoje videá. Len tak ďalej.
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Peter Valasek Dakujem. Takáto zpráva vždy potěší :)
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
Ja vôbec nie. Ale snaha tu je, len to prosím Vás nikto nerobte, čo ten pán nabádzal k tým úpravám...
@nesertemne2
@nesertemne2 8 жыл бұрын
pěkně sis to prošel a asi jsi tím ten zdroj i zachránil jen ten omezovač proudového nárazu bych dal až za pojistku, když se prorazí Cy tak ti odejde pojistka a už si nešáhneš na živé. zdarec 😉
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
JJ, dobrý postřeh. Děkuji :-)
@cenbac5080
@cenbac5080 6 жыл бұрын
Pěkný video,a jenom taková malá technická nad těma tranzistorama to překlenutý odporama je vratná tepelná pojistka,která po ochladnutí sepne a překlenutý to je z důvodu toho,že při zátěži,když to hřeje ten chladič a rozepne to velký proudy,tak aby se ještě někdy ta pojistka vrátila..
@astalavistatomi
@astalavistatomi 5 жыл бұрын
Pefektní. Díky moc
@TESTSTACK
@TESTSTACK 8 жыл бұрын
Perfektni videa, diky za tvoji energii - hodne poucne. Vubec bych se nebal dat nekam tlacitko "Donate" :-)
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Již se stalo, viz web www.viaexplore.com/p/donate.html Děkuji za hodnocení :)
@KUBA64official
@KUBA64official 9 жыл бұрын
To izolování desek tavnou pistolí dělám taky. Když pak potřebuju něco opravit, tak vyříznu zalamovaním nožem čtverec kolem daného spoje a po opravě zase zakápnu. Jinak s podobnou pistolí (zelená Extol) mám jen ty nejhorší zkušenosti. Pokroutil se plastový kryt, tyčinka se zasekávala a lepidlo teklo všudy kromě hrotu. taky se to strašně přehřívalo. když jsem si koupil novou a tuto rozebral, tak byla plná lepidla. Teď mám Pattex a jsem spokojený. Chtěl bych se zeptat, jestli použití NTC termistoru nemůže kmitat v cyklu: ohřev termistoru => menší odpor => snížení teploty => zvýšení odporu => ohřev
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+KUBA64 Velice dobrá otázka. Kmitat to může, ale vzhledem k umístění pólů na nízkém kmitočtu (díky tepelné setrvačnosti/kapacitě), bych to typoval na hodně utlumený kmit. Čili spíš by se to jevilo jako ustálený stav. Muselo by se ale jednat o spotřebič, který by byl přímo závislý na napětí potažmo proudu, který odebírá. To je dost nepravděpodobné vzhledem k typickému chování spotřebičů. Dynamika NTC termistorů je v řádů sekund, čili kmitočty 1Hz a méně.
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 5 жыл бұрын
Předně, chtěla jsem si ten zdroj koupit. No, už nechci, tam je otřesně nablito, navíc přepínání odboček na toroidu, no, já nevím, ale budiž, ono by se to sneslo. Toroidy se obecně vyznačují vyšším prodovým nárazem, nicméně 16A jistič by to rozhodně vyhodit nemělo, takže si dovolím tvrdit, že ten jistič je vadný a prostě bych ho vyměnila. Použití termistoru bohužel nic moc neřeší, protože pokud dojde k vypnutí a zapnutí v rychlém sledu, je termistor zahřátý a opět to letí. Navíc jsou na tom termistoru ztráty. Řešením je přemostění termistoru pomocí relé, které sepne s nějakým časovým odstupem. Je lépe nechat tam termistor (dost často se dává jen rezistor, který se následně přemostí), protože pokud přemostění selže, rezistor následně hoří. U termistoru se to nestane. Jakmile se přemostí, tak vychladne a problém se vyřeší. Softstart pochopitelně dává smysl kvůli kondenzátorové baterii, ikdyž jak se přepínají ty odbočky, tak to stejně bude házet rány. Tohle bych opravdu řešila výměnou jističe, protože ten je zjevně vadný. Případně na té větvi visí moc věcí, v tom případě to chce asi další přívod. Ono to chce primárně změřit proud tou větví. Pozor na ty univerzální plošňáky, přesněji řečeno na jejich izolační pevnost a totéž platí o chrchlometu. Věci, které jsou nevodivé do 50V se na 300V mohou chovat dost odlišně. Né že by ty univerzální desky nešlo použít, ale celkem dobré přehřát pady v nepoužité oblasti, ony odskočí a tím se vyrobí izolační mezera. Prirozeně se to musí dělat s rozumem, aby se neporušila vlastní deska. Regulace těch ventilátorů. Ty součástky na chladiči jsou normální mechanické termostaty, nikoliv termistory. Ventilátor je při nízké teplotě napájen přes ty rezistory zapojené přes vývody těch termostatů. Pokud termostat sepne, zkratuje rezistor a ventilátor jede naplno. Je to jednoduché a prakticky se na tom nemá co podělat, bohužel z toho plyne, že se musí ventilátory točit poměrně rychle i naprázdno, protože tam jsou bohužel levné mrchy s velkými rozběhovými proudy. Použití regleru z PC zdroje není úplně dobrý nápad. Upřímně řečeno, nevím jak jeho termistor přidělat na chladič, asi nejlépe je navrtat díru a zalít, ale ani to nefunguje úplně dobře, takže bych na to šla nějakým přišroubovatelným snímačem. Navíc je potřeba dvojmo. K tomu, ventilátory použité v tomto zdroji mohou mít jiné rozběhové a minimální proudy, pokud se ten ventilátor zastavi, pak mu patrně zdechne jedna z cívek a neštěstí je na světě. Já osobně bych tam dala AC ventilátor (kvůli výkonu a snesitelnějšímu zvuku) a prostě ho těmi termostaty zapínala/vypínala. A to nezávisle na síťovém vypínači aby se to případně dochladilo. Naco se to tam má točit trochu. Obdobně by se daly použít i ty, co tam jsou, jenže to bohužel dojde do situace (a s tím regulátorem z PC zdroje to nebude jiné), že se to při zátěží prostě rozběhne naplno (nebo téměř naplno) a takhle to pojede trvale a už to nevypne. Když se tam dá opravdu výkoný ventilátor, tak to bude řvát chvíli, ale pak se to zas vypne. A vnitřek zdroje asi nebude stavěný na nějaký 20W ventilátor, proto bych to vyřešila AC ventilátorem (navíc si ještě odstraním další zdroj zvlnění a rušení, AC ventilátory jsou normální asynchroňák). Prostě DC ventilátory jsou špatně, už to bzučení co to produkuje mě neskonale vytáčí. Navíc ty termostaty, co tam jsou, uspínají 230V bez větších problémů. Ono celé to chlazení by chtělo předělat, protože je to navržené dost debilně. Ale tam by to chtělo předělat toho daleko víc. Už třeba ty nablité kabely. Licny pájené rovnou na vývody tranzistorů a ještě to vylepší tím, že to zafouknou do smršťovačky. Jako CO to proboha je??? To je prostě bastl master level. Tohle se dalo dělat naposledy s TO-3 pouzdry, ale tady to prostě vyvalí nohu z pouzdra, najde dovnitř marast a tranzistor zesne. Tohle bude mít životnost 10 let maximálně. A to se štěstím navíc. Minimálně bych celý ten bok vzepřela do plošňáku a do něj pak připájela ty vodiče, ale to pořád neřeší, že tam něco vede přes půl zdroje. Ty tranzistory prostě měly být zboku připájené do pevně přichycené desky. A potom na ní mohou být další součástky. Další věc. Jak je možné, že s nulovým napětím na výstupu mi to po stažení proudu na nulu na nepřipojeném výstupu spadne do CC režimu? Tohle prostě bez připojené zátěže za všech okolností musí držet v CV režimu. Tam se zase neřešily symetrie operáků, z čehož plyne, že to nejspíš bude s teplotou cestovat. Tohleto člověk opravdu chce. Aby toho nebylo málo. Proč vypnutí výstupu vypne i indikaci napětí? Prodle čeho pak má člověk nastavovat napětí? Ono to totiž nevypíná výstup, ono to nejspíš natvrdo zavře tranzistory v lineární regulaci, čímž se z toho stává funkce víceméně naprd. A těch věcí je tam prostě daleko víc, jako proč ty displaye proboha nejsou všechny červené! No asi by to tak bylo moc čitelné a to je špatně. Já beru že je to levné, ale jsou věci, které tam výrobce mohl udělat ANIŽ by to nějak zásadně zvýšilo cenu. Prostě to chtělo jen zaplatit namísto študáka/čínského inženýra zkušeného vývojáře, což by sice, ano, sežralo nějakého čtvrt mega, ale vzhledem k počtu vyrobených kusů to vychází tak na korunu na kus (kdoví jestli), protože tohle se vyrábí už dobře 10 let a je toho jak hnoje.
@Viaexplore
@Viaexplore 5 жыл бұрын
Naprosto s tebou souhlasím. Zdroj zatím jede, ale moc mu nevěřím.
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 5 жыл бұрын
@@Viaexplore Já se nedivím. Jak jsou v něčem nablita taková katastrofální klubka drátů, tak je jen otázkou času kdy nějaký upadne a otázkou štěstí, zda v ten moment tomu zdroji výstupní napětí padne na nulu, nebo vystřelí na maximum. Ta druhá varianta se dokáže nepříjemně prodražit. Ostatně ten přiskřípnutý vodič k tranzistoru hovořil za vše. Opravdu bych uvažovala minimálně o přidání nějaké desky do které by se zapájely vývody těch tranzistorů z jedné strany a kabely z druhé. Tu desku pak jde přišroubovat buď k chladiči nebo k bedně přes úhelníky či distanční sloupky a je klid, tohle je totiž jenom otázka času kdy se některému z těch tranzistorů vyvalí nějaká noha a pak to přirozeně bude stát navíc ty tranzistory. A možná bych tu kabelovou zběř zkusila nějak vytvarovat, vyvázat a zalakovat a to i za cenu, že by se některé musely měnit. Já vím, že to dá spoustu práce, proto jsem právě ráda, že jsem ten zdroj nakonec nekoupila, protože je mi jasné, že bych to nevydržela a prostě tohleto udělala.
@tony_iv_cz
@tony_iv_cz 8 жыл бұрын
A kdo si všiml, že v čase 5:47 na hlavičce toho kondenzátoru je kapička cínu?
@404Anymouse
@404Anymouse 9 жыл бұрын
Já si nedávno koupil 30V5A zdroj od Koradu, z eshopu reworkstation. sice teda jeden kanál, ale v řadě mají i dvoukanálový+5V jako tenhle. Cenově jsou podobný s tímhle, nicméně digitálně řízený, s rotačníma enkodérama. Větrák mají regulovanej dobře, mají čtyřmístný displeje a programovatelný verze jsou jen o málo dražší. Na programovatelnej jednokanálovej 30V5A od Koradu dělal recenzi Dave Jones.
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+404Anymouse Dave Jones je legenda a všichni by jsme si měli z něho brát příklad. Tento zdroj byl "z nouze ctnost", čili opravdu jsem věděl, že to bude shitka. Ale že až taková to jsem fakt nečekal. Kritérium bylo jasné, 2 nezávislé kanály a alespoň 3A, tak jsme vzali ten 5A ať je zichr. Ono moc recenzí na tento zdroj není. Tak doufám, že toto video je dostatečné jako recenze. Ten zdroj co máš, není náhodou spínaný?
@404Anymouse
@404Anymouse 9 жыл бұрын
+ViaExplore Nene, jsou lineární, jsou těžký a při měnění napětí cvakaj odbočky. Jinak, co jsem srovnával s metrixem, ty vícekanálový Korady nemaj přepínání series/parallel/independent. Nechci odstraňovat záruční plombu, ale při pohledu ventilačními otvory nevidím žádný trimry.
@MdlaBaria
@MdlaBaria 9 жыл бұрын
+404Anymouse Taky ho mám, už pár let (kupované ve stejném obchodě :)). Bohužel trochu začíná zlobit ten rotační enkodér (přeskakuje někdy na opačnou stranu) ale pořád se s tím dá žít. Jinak ten korad má ještě USB + RS232, což se dá někdy taky využít pro vzdálené řízení.
@rubenmendez2970
@rubenmendez2970 3 жыл бұрын
Hello. I have a faulty MPS-3003L power source. I do not speak Russian. Do you have the information in English or another language? Thanks very much
@Matrix_2003
@Matrix_2003 2 жыл бұрын
Hi, you can contact us for maintenance, our email is sales@szmatrix.com
@martinspacek4922
@martinspacek4922 5 жыл бұрын
Díky za video a vysvětlení. Mám s rázem a jističem taky problém, ale nemůžu do nového zdroje vrtat. Neporadíte někdo, jestli neseženu obdobný nadproudový/filtrační obvod jako samostatný externí, který jen použiji jako předřadník zdroje?
@tomashovorka2117
@tomashovorka2117 5 жыл бұрын
Tak si uštípni kabel a dej to na kabel 😂
@michalkristek7043
@michalkristek7043 6 жыл бұрын
Z čeho vedou ty zdířky ty které jsou 16:36 na pravé straně
@electribobcz4838
@electribobcz4838 8 жыл бұрын
Ahoj tvoje videa jsou skvělé. Jenom se chci zeptat jestli by si nenatočil jak se na hotový plošný spoj tisknou potisky součástek. Jinak tvoje tvorba a videa mě inspirovala na tolik že jsem šel na střední školu elektrotechnickou.
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Ahoj, jsem rád že tě to inspirovalo. Popravdě netuším jaká technologie se skrývá za potiskem na PCB. Bude to nejaký síťotisk ale bez reálného stroje to jen těžko natočím.
@electribobcz4838
@electribobcz4838 8 жыл бұрын
ViaExplore Děkuji za odpověď.
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
Tak buď veľmi opatrný. Toho amatéra by som za učiteľa nechcel. Aj on sa má ešte čo učiť.
@aequitas1606
@aequitas1606 9 жыл бұрын
super :) jestli máte zájem,tak doma mám zesilovač s toroidním trafem,mám ho tam už asi 4roky a ještě jsem se k němu nedostal,zapajenej by měl bejt,dělal to jeden student,ale jevím jestli funguje,nebo jestli je oživenej. pokud by jste chtěl,tak by se to mohlo udělat jako další video že by jste ho vyzkoušel jestli funguje :) mělo by to bejt 2x 150w (po vyzkoušení vrátit) :D
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+Kamil Kotek Námětů na video mám jak maku, děkuji za nabídku a hodnocení videa. Přiznám se, že jsem rád že v tom honu popadnu kameru a něco sesmolím. Třeba takový KUBA64 by na to mohl mít čas, co? :)
@VejvyCZ
@VejvyCZ 9 жыл бұрын
Pěkné video, mám podobný zdroj stejné značky. Jen bych rád připoměl, že odpor ( udává se v ohmech ) je ta hodnota a součástce se říká rezistor ( nezáleží, zda je smd, klasický, apod... ).
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+Vejvy CZ Které minutě videa se týká tvá připomínka? Děkuji. :)
@VejvyCZ
@VejvyCZ 9 жыл бұрын
+ViaExplore 6min 19 vteřin
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+Vejvy CZ Jo takto :) Ano, řekl jsem výkonové odpory, ale správně to má být výkonový rezistor s odporem 0,3 ohmu (jestli jsem správně dekódoval označení 5W R3J). Děkuji za upozornění.
@rubenmendez2970
@rubenmendez2970 3 жыл бұрын
Cześć. Przepraszam za tłumaczenie, ale nie znam polskiego i musiałem skorzystać z tłumacza. Mój zasilacz oscyluje. Myślę, że moje potencjometry napięcia są brudne lub zepsute. Nie odczytano numeru części. Czy możesz mi podać numer części lub wartość? Wielkie dzięki
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Schválně kdo si všimne v čase 2:08 tu otevřenou diodu :-/ ...
@Elekron5556
@Elekron5556 8 жыл бұрын
Otevřená dioda je časovaná bomba ,nikdo neví kdy se prorazí :D
@Real_Sparkk
@Real_Sparkk 7 жыл бұрын
Ja
@menosobota552
@menosobota552 9 жыл бұрын
13:53 jaké zařízení umí odpraskávat zdroje? Jinak dík za to schéma obvodu omezující napěťové špičky.
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+David Šigut Ahoj, jakékoliv s velkou indukčností, kapacitou, nejlépe připojené na 230V a porouchané se závadou (typicky frekvenční měnič, záložní zdroj a pod). Rádo se stalo :)
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
Človek. Alebo pripoj vonkajšie napätie. Stačí skratovať medzi sebou rozdielne napríklad + póly.
8 жыл бұрын
Ahoj, mohl bych poprosit o typ výkonových tranzistorů? Z videa vypadá, že se jedná o TRANSUN 30UC408, ale nemohu nic vygooglit. Případně pokud by jsi věděl o náhradě NPN výkonových tranzistorů 2N3055 nějakými, současně sehnatelnatými v ideálním případě v pouzdře TO 220, byl bych vděčný. Jako dobrá náhrada je KD503 (rovněž nesehnatelná) a v pouzdře TO3. Jedná se rovněž o regulovatelný zdroj model PS- 305D, který se dělá pod mnoha značkami. Díky
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
A co třeba BD712 a BD711, jsou to 12A tranzistory. Ty by taky mohli fungovat, či? Nebo třeba BD911 a BD912, ty maj Ic=15A.
8 жыл бұрын
Proudově by byly dostačující, jen ztrátový výkon u původních tranzistorů je 150W. U BD je 90W.
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Na 150W ti TO220 nebude stačit. Stačí tedy větší pouzdro. Tady najdeš complementarní pár: cz.farnell.com/webapp/wcs/stores/servlet/Search?catalogId=15001&langId=420&storeId=10156&categoryId=700000004650&sort=P_PRICE&showResults=true&aa=true&sf=502,707&pf=1010015335,1010030404,1010052207,1010078483,1010086199,1010105136,1010158892,1010158937,1010169498,1010169618,1010191684,1010201939&vw=
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
Tranzistorov KD503 je plno. Majú výhodu, že majú medenú základňu! Dobre tepelne vodivú a hlavne nehrdzavejúcu.
@gyurjar7854
@gyurjar7854 4 жыл бұрын
Hello Everybody! I can't find the schematics! / Matrix mps-3005l-3 / Can you help me? Thank!! ;)
@koblyha
@koblyha 3 жыл бұрын
Ahoj prosímtě jaké že to používáš kleště na odizolování kabelů v tomto videu ? Pořád nějak nemůžu trefit ty "správný" :)
@Viaexplore
@Viaexplore 3 жыл бұрын
TOTO: www.gme.cz/odizolovaci-kleste-proskit-608-369a nebo TOTO: www.gme.cz/odizolovaci-kleste-proskit-cp-369ae
@koblyha
@koblyha 3 жыл бұрын
@@Viaexplore Děkuji.
@andrejbrnak4363
@andrejbrnak4363 8 жыл бұрын
Sledujem ťa už niaku dobu, pačia sa mi tvoej videa, chcem sa ťa spítať. Ten schurter čo si použil pri uprave zdroja, chcem len vedieť tvoj nazor. Použil by si to na zosilovač alebo by si mal aj niake lepšie riešenie na odfiltrovanie vf???
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Záleží na spotrebe zosilovača a jeho potrebách. Do 2A sa dá toto použit, nad 2A už je potreba iný. VF filter pre prívod napájania sa dá poskladať aj z diskrétních súčiastok. Asi by som radčej kupil hotovu vec alebo to kuchol z ineho pristroja. Ďakujem za hodnotenie.
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
Zosík treba asi od 30 KHz do niekoľko MHz odrušiť. Táto jeho ochrana je strááášne prúdovo poddimenzovaná!
@JoeDhirk
@JoeDhirk 9 жыл бұрын
+ViaExplore ......rozbor neakeho elektronkoveho zosilovača? mňa konkretne by zaujimala funkčnosť a vylepšenia podane ako v tomto videu :)
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+Joe Dhirk já myslím že video o elektronkach tento kanál nemine :)
@edgarkoterle
@edgarkoterle 9 жыл бұрын
Nebolo by jednoduchšie si ten euro konektor vybrať a tak pajkovať? :D A odizolovať väčšiu dĺžku aby sa bužírka nezmrštila od pajkovania :D Ináč veľmi chválim teoretický rozbor, je to veľmi dobre a prakticky vysvetlené. Takýchto učiteľov by trebalo do elektrotechnických škôl, lebo my sme toto všetko v škole mali ale viac o tom viem z tohto videa ako zo školy.
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
Jasne ze bolo :D ale mal som asi piatok 13teho a vobec mi to nemyslelo. Dakujem za pochvalu, som rad ze to splnilo svoj ucel. Taketo veci sa zial ani na VS neucia.
@carisfun
@carisfun 9 жыл бұрын
+ViaExplore na VŠ se neučí skoro nic, jenom samé nesmysly :)
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+nopolicko Nebýt VŠ, na kterou jsem chodil, tak bych s vědomostmi nebyl na této úrovni a pravděpodobně by tento kanál ani nevznikl. Tu praktickou stránku mě dala práce, kterou jsem měl během studia. Teorie s praxí mě pak teprve dala to pravé ořechové. ČVUT mě hodně dalo a za to jsem jim vděčný. Bez praxe by mě to ale bylo k ničemu.
@carisfun
@carisfun 9 жыл бұрын
+ViaExplore neco Vš da, to mas urcite pravdu, ale v realite to je o necem uplne jine.
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+nopolicko Přesně, realita nemá růžové brýle a v tom je ten háček. Věci nejsou ideální a už vůbec ne tak dokonalé jak si je umíme matematicky popsat.
@tony_iv_cz
@tony_iv_cz 8 жыл бұрын
Dávám sledujícím otázku: Proč je tam 5V 3A výstup?
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
Ka napájaniu číslicových IO, napríklad TTL, Atmelov a podobne.
@tonogtube
@tonogtube 8 жыл бұрын
Spomenieš si ešte na presný typ toho varistoru ?
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
+tonog Ci pána, snad ho vyštrachám ještě ze šuplíčku. Je to VCR14D431K kupovaný v GME: www.gme.cz/varistor-vcr14d431kar-p119-916
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
S20K250 je to 1W Siemens, on tam dal nejaké prdítka. Treba ho dať pred primárne vinutie za poistku.
@DolezalPetr
@DolezalPetr 6 жыл бұрын
To jsou tyhle věci tak drahý jo? No nevím, to bych si to raději postavil sám, nebo alespoň bych se o to pokusil :D Trafo a pár tranzistorů a nějaký ten jednoduchý zdroj pro začátečníky na nějaké to blbnutí z toho mám do pár hodin hotový, ale je mi jasné, že koupit hotový se všemi možnými funkcemi a hlavně bezpečný je určitě lepší.
@karolk6800
@karolk6800 6 жыл бұрын
No schválne si to vyskúšaj! Aj to meranie prúdu a napätia a možnosti zapojiť Tvoj zdroj do série a potom oba paralelne. To sa nebudeš stačiť čudovať!
@Edisson.
@Edisson. 5 жыл бұрын
U regulátorů se jako čidla používají (neříkám že vždy) KTY
@johngeorge4173
@johngeorge4173 9 жыл бұрын
Ahoj nevíš jáké má rozměry to DPS optického pojítka?
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+John George 150x70mm
@johngeorge4173
@johngeorge4173 9 жыл бұрын
díky.
@JiriKaplan
@JiriKaplan 9 жыл бұрын
Ty tebou nazývané "NTCčka nebo PTCčka" jsou vratné tepelné pojistky s pevně nastavenou teplotou buď spínaní, nebo rozpínání, měly by být součástí tepelné ochrany. Těžko říct, co tím výrobce zamýšlel, jestli spínání ventilátorů při určité teplotě nebo odpojení napájení při přehřátí. Podobné tepelné pojistky jsem viděl i v mikrovlnných troubách a NF zesilovačích.Proč máš to NTCčko tak blízko toho SCHURTERU? Nemůže ho to při vysokém odběru "protavit" ?Mám zdroj HY3005, výrobce VA Instrument. Pasivní chlazení 3x2N3055. Řekl bych, že je lepší než KORAD, který je za podobnou cenu. Akorát má ovládání analogové, žádné paměti a podobné kraviny.
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+Jiří Kaplan Ty cylindre co jsou natvrdo na chladiči hned nad těma výkonovými tranzistormi jsou opravdu spínací. Pravděpodobně nějaký bimetalový systém. Ve videu jsem to blbě pojmenoval. Jinak to NTC se zahřeje tak maximálně na 100°C, víc to nedá (toto si pouze myslím, nepočítal jsem to).
@JiriKaplan
@JiriKaplan 9 жыл бұрын
+ViaExplore Ano. Koukal jsem dodatečně, že mi už někdo předběhl a ze zkušeností popsal, jak to ve zdroji "skokově" funguje. Mělo by to být bimetalové.A 100 stupňů je dost, ne? Jinak pěkný zdroj.Jediný co mi štve na svém HY3005D který je výrobkem VA Instrument (MASTECH) je, že nemá podsvícené displeje. Ale jinak na to moje domácí žvýkání to stačí..
@tomashovorka2117
@tomashovorka2117 5 жыл бұрын
Podle mě vírobce zamíšlel že když je teplota pod př. 80 tak je tepelka rozelá a přes odpor teče př. Poloviční proud a když se chladič ohřeje víc jak př. 80 tak se proklemuje odpor a ventilátor bere maximální proud
@vasekdvor
@vasekdvor 8 жыл бұрын
Měl bych dotaz @ViaExplore . Dělám jeden projekt s arduinem a chtěl jsem se zeptat je lepší navrhnout desku s 7805 nebo jej vynechat a napájet desku rovnou ze stabilizovaného adaptéru ze sítě ? Popřípadě jej napájet z adaptéru a na desku vložit ještě 7805 ?
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Těžko říct. V každém případě je zichr mít na vstupu 7805 a poté citlivé věci. Je potřeba si ale spočítat případné výkonové stráty. Alternativou může být spínaný zdroj. Pokud je ale k dispozici kvalitní adaptér s 5V výstupem, tak bych se 7805 ani nezabíval. Transil o hodnotě 6V8 bych tam ale rozhodně dal. Mam pocit že ale arduino má stejně svůj stabik na desce.
@vasekdvor
@vasekdvor 8 жыл бұрын
Díky moc za odpověď, Arduino použiji Mini Pro což má samozřejmě SMD 7805 v sobě takže o něj si starost nědělám, jde jen o ty ostatní komponenty jako jsou senzory (průtoku vody, reed switch,LCD display, Dalas teploměr atd..). O spínaném zdroji v SIP (System In Package) jsem již přemýšlel jednou jsem jej dokonce použil páč jsem nechtěl na desku rvát chladič k 7805. (SIP jsem tenkrát použil obdobný tomuto: www.ebay.com/itm/5W-DC-DC-Buck-Converter-Step-down-5V-36V-to-5-12V-Power-Module-Replace-7805-7812-/282048618934?hash=item41ab6861b6:g:o9MAAOSwkl5Xf1K5)
@vasekdvor
@vasekdvor 8 жыл бұрын
Mohu poprosit nevíte o nějakém kvalitním zdroji 5V ze sítě ? Myslím že alespoň 2 A. Vím že je to moc ale radši naddimenzovávám.
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Co třeba toto: www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-rs-15-5
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Nebo na DIN lištu: www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-mdr-10-5
@krystofmacek
@krystofmacek 9 жыл бұрын
kdes koupil ten tr. zapalovac?
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+kryštof Macek Zde :) www.ges.cz/cz/mikro-horak-mhc356-GES07713529.html
@petervalasek6664
@petervalasek6664 8 жыл бұрын
Nemal by si chuť rozpitvať solárny menič SMA 10 000 TL ?
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Peter Valasek POBOX jsem jeste neudelal. Ale mam to v planu. Pak mohu pitvat veci co me lidi poslou.
@petervalasek6664
@petervalasek6664 8 жыл бұрын
Nemem problem Ti to zobrať osobne. Ak dohodneme termin zoberiem Ti to.
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Vďaka za lákavú ponuku, ale musím odmietnuť. Až bude POBOX a budem mať dostatok priestoru na random veci, potom bude možnosť.
@petervalasek6664
@petervalasek6664 8 жыл бұрын
Ok, ďakujem za odpoveď
@giopm9430
@giopm9430 5 жыл бұрын
Muy buena fuente... Yo tengo la matrix mps-3010L-1
@peterdonhonesto9486
@peterdonhonesto9486 4 жыл бұрын
no tanto. tiene sus pegas
@theradiodragon2awo
@theradiodragon2awo 6 жыл бұрын
Hernajs on zemřel nebo lenost zasáhla ??
6 жыл бұрын
Zije, akorat ho zasahla zmena priorit. Lenost je na stejne urovni jako predtim. :)
@theradiodragon2awo
@theradiodragon2awo 6 жыл бұрын
@ 😁 budu hádat Děti?
6 жыл бұрын
@@theradiodragon2awo Zatim ne, na tom se pracuje :D Ale zmena prace a rozdelane veci kolem baraku.
@theradiodragon2awo
@theradiodragon2awo 6 жыл бұрын
@ aha ok tak pracuj a dělej kolem domu aby tady nebyla taková pustota
@mireksvarc
@mireksvarc 4 жыл бұрын
evidentne kvalitni UPS nebo akululator starsi nez 2 roky
@Roman88W
@Roman88W 8 жыл бұрын
člověk by si řekl že když se v tom hrabeš tak poznáš základní součástky jako bimetalovej termostat (čas 9:07 ) který je přemostěný odporem aby se větrák točil přibližně na polovinu a při dosažení určité teploty se rezistor zkratuje a větrák se točí na plné obrátky. pro snížení hluku stačí pouze zvětšit hodnotu odporu připájeného na nožičkách termostatu Dále ti doporučuji přečíst: Základy elektromagnetické kompatibility >> Žlutozelený vodič MUSÍ deskou s filtrem procházet a né tam končit !!
@Roman88W
@Roman88W 8 жыл бұрын
správně si měl na konektor napájení přípájet pouze jeden žlutozelený vodič ten by prošel filtrem a byl zakončený očkem a připojen na šasi zdroje a součastně v tom místě (pod stejným šroubem) musí být další očko a z něj pokračovat žlutozelený vodič a ten by BEZ PŘERUŠENÍ spojoval střední svorky na panelu. (bez přerušení znamená jeden vodič v kuse! žádné klemy! což by si měl znát z ČSN/EN)
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Nenapaldo mě to v tom okamžiku, kdy jsem to točil a přitom bimetal znám dobře (a ano znám i základní součástky). Co se týče toho žlutozeleného vodiče tak to moc dobře vím, viz schéma zapojení které jsem následně kreslil. To že jsem to tak nezapojil v reálu není v tomto přípádě chyba, je to obyč linearní zdroj, EMC a EMI je naprosto irelevantní u tohoto typu řešit. Navíc ten zdroj má atestaci, jinak by ho nesměli prodávat na českém trhu.
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Znám ČSN/EN a to co píšeš měl udělat výrobce, dokonce jsem to i krytizoval viz čas 10:28. Nechápu proč na mě hážeš takový flame, styl jakým si to napsal se mě rozhodně nelíbí a mohl si to napsat i normálně :-( Navíc jsem potřeboval urychleně vyřešit vyhazovaní jističe a ne jestli se mě někde hromadí mV kvůli blbé kabeláži.
@xxJerry19xx
@xxJerry19xx 8 жыл бұрын
2,5 mm je absolutne minimum medzi L a N a taku izilacnu medzeru tam na tom plosaciku univerzalnom nemas urcite. A slusny design ma 4mm...
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 5 жыл бұрын
A ještě to napaplá chrchlometem neznámých izolačních vlastností.
@jirgen6247
@jirgen6247 8 жыл бұрын
nechtěl bys udělat video se stykačema? :) y/d reverzace s krajnima polohama a tak ? :) a jednoduše to popsat? :) pro lajky :) teda jestli nejseš jen slaboproudař :)
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Zajímavé téma, popravdě toto jsem vždy řešil frekvenčním měničem. Logiku na urovni stykačů jsem naposled dělal na Průmce :-o
@jirgen6247
@jirgen6247 8 жыл бұрын
a doteť se to všade učí :D hold ti inženýři nechápu že se to dá vyřešit třeba PLCčkem
@martinneveceral6160
@martinneveceral6160 5 жыл бұрын
@@jirgen6247 No, ono je přepínání Y-D totiž základ a proto se pořád učí. Inženýři vědí, že se to dá udělat třeba PLCčkem, ale také ví, že na to místo PLC za 20000 Kč stačí použít časové relé za 300 Kč. Ono jde totiž o to, k jakému účelu a na jaké zařízení se to má použít. Navíc je to ve většině případů komplexnější otázka co se tam použije :) ale k tomu dojdete po několika letech praxe ...teda pokud jste se dostal přes znalost Y-D ;) Pak máme samozřejmě ještě Softstartéry a Frekvenční měniče. Takže - ať se Vám daří a stane se z Vás další šikovný "elektrikář" ...a věřte ... neznám nikoho ze svých kolegů, kdo na to na škole nenadával :D :D
@lednan.8482
@lednan.8482 3 жыл бұрын
Mohl by si odpustit ony hloupé komentáře a vulgarizmy! Kazí to dojem, obzvláště, ve veřejné prezentaci.
@robertkovar8710
@robertkovar8710 2 жыл бұрын
Stejne elyty použiva i Genius, nejsou nic moc a brzo odchazi..
@petrdolezal4952
@petrdolezal4952 9 жыл бұрын
ja Možna
@kamilschmied7356
@kamilschmied7356 8 жыл бұрын
Hele, super videa, jen tak dále, nenechej se znechutit idiotama typu Roman W.
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
Ahoj, děkuji za podporu. Jirka má nahodou celkem dobré komentáře, jsou konstruktivní a to vítám. Existují však individua, který umí pouze hate bez konstruktivní kritiky.
@kamilschmied7356
@kamilschmied7356 8 жыл бұрын
Šmarja pano, se omlouvám p. Jiřímu Kaplanovi, myslel jsem tím pana Romana W. Tímto to napravuji.
@tony_iv_cz
@tony_iv_cz 8 жыл бұрын
To, že ta práce nevypadá moc hezky, tak si s tím nedělej hlavu. Je to schovaný v bedně tam, kde to nikdo nevidí.
@VejvyCZ
@VejvyCZ 9 жыл бұрын
Přeji pěkný večer, video jsem viděl dnes ráno a jelikož mám ten samý zdroj ( cca. 4 roky starý ), jsem se rozhodl otevřít i svůj zdroj a natočit krátké video, neberte to prosím, jako reklamu na můj kanál. V mém zdroji bylo vše v pořádku. kzbin.info/www/bejne/sIakgGBjjJmWndE
@Viaexplore
@Viaexplore 9 жыл бұрын
+Vejvy CZ Ale vůbec to nevadí, jsem jen rád, že někdo dělá i video response. U mého zdroje je navíc písmeno K v názvu. Pro domáce bastlení a testy zdroj bohatě stačí. Pro přesná meření a labolatorní práce už nikoliv.
@DerpyLoveMuffins
@DerpyLoveMuffins 7 жыл бұрын
uwu
@krystofmacek
@krystofmacek 9 жыл бұрын
kdes koupil ten tr. zapalovac?
@Viaexplore
@Viaexplore 8 жыл бұрын
www.ges.cz/cz/mikro-horak-mhc356-GES07713529.html
Vyspělé laboratorní zdroje Riden RD, DPS a DPH
20:29
Jiří Bekr
Рет қаралды 19 М.
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 55 МЛН
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 108 МЛН
The Best Band 😅 #toshleh #viralshort
00:11
Toshleh
Рет қаралды 22 МЛН
Мен атып көрмегенмін ! | Qalam | 5 серия
25:41
Etching Silicon with Plasma - Reactive Ion Etching (RIE)
11:40
Sam Zeloof
Рет қаралды 74 М.
K čemu je dobrý regulovatelný zdroj a jak ho nastavit?
22:05
Laboratorní zdroj GVDA SPS H3010
14:22
Jiří Bekr
Рет қаралды 15 М.
Programovatelný zdroj RD-6012 z číny překvapil! 60V 12A
18:46
Polská Čína koupená na Allegru
46:25
Killeroz
Рет қаралды 113 М.
ViaExplore - Návod #10 Pájíme podomácku pouzdro LQFP64
18:07
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 55 МЛН