Рет қаралды 23,896
Emisiju realizovao Naučno-obrazovni program.
Vidik u novom izdanju govori o usamljenosti i savremenom društvu.
Ljudi su društvena bića. Na pitanje koja zadovoljstva najviše doprinose osećaju sreće, većina glasa za ljubav, sigurnost, intimnost i društvenu povezanost, pre nego za bogatstvo ili slavu. Pa ipak u savremenom društvu, u svakom trenutku, približno jedna petina svih stanovnika planete oseća se usamljeno i izolovano a ta usamljenost postaje veliki izvor nesreće u njihovim životima kao i brojnih zdravstvenih problema.
Posle dugog istraživanja autori knjige Usamljenost Džon Kasiopo i Vilijam Patrik tvrde da je nivo na osećaj usamljenosti i genetski predodređen ali da svako može pobeći iz zatvora poremećene socijalne kognicije.
Zašto se osećamo usamljeno, koje su sve posledice tog osećanja, da li samoća može biti i podsticaj za kreativnost, koliko nam u tome može pomoći i porodica, kakvo je stanje u našem društvu i da li osećaj usamljenosti može postati i izvor agresivnosti pitanja su na koje odgovore daju psiholog prof. dr Žarko Trebješanin, filozof prof. dr Radosav Pušić i sociolog prof. dr Veselin Mitrović.
Urednik emisije: Jasmina Vujnović Milošević
Reditelj: Nenad Krkelić
Label and copyright: Radio-televizija Srbije
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!