Jen drobnost. Nejprve udělám zahloubení a potom teprve vrtám. Poté je to vystředěné ;-)
@delejteneco4 ай бұрын
Rozumím. Já to mám rád v jednom kroku.
@JaroslavValter4 ай бұрын
@@delejteneco Já taky, to bylo jen obecně k vystředění (nejdřív větší, potom menší).
@delejteneco4 ай бұрын
Ano, u dřeva je to lepší.
@TomSilver_422 ай бұрын
Dobrej trik. Diky. I kdyz vetsinou to delam v jednom kroku prave vrtakama s nasazenum zahlubnikem. a nebo mam extra zahlubnik se stavitelnou hloubkou a jakousi kleci kolem co se protaci takze kdyz dohloubim tak dosedne na material a zahloubeny kuzel je tim padem kolmo k materialu. Ale vystredeni to nehlida. Kde je to jedno stredim od ruky. Kde je to dulezitejsi jedu v jednom kroku. A kde je to super dulezite tam vrtam a pak stredim ale vse upnute ve stojanove vrtacce takze je to souosse diky upnuti.
@sunnyb19814 ай бұрын
Tome, super vychytávka. Jen škoda te teorie. Mohl ste nám to víc úkázat v praxi než polemizovat.
@delejteneco4 ай бұрын
Vždycky to může být lepší. 😁
@jejipritel12044 ай бұрын
Jste nejlepší!
@delejteneco4 ай бұрын
Jak jste na to přišel? 😀
@liborseger38884 ай бұрын
díky Tome
@karelfisnar68554 ай бұрын
Ahojky Mistře, ja pouzivam od Wolfcraftu podobne ftezky. Maji navic plastove dorazove kališky, ktere vymezi přesně zahloubdni. Pro mne idealni. To viš bývalý geodet.
@delejteneco4 ай бұрын
Ahoj, tyhle jsou taky od Wolfcraftu, mám je už asi 15 let. Doraz mám na sloupovce, jinak ve voku. To víš, bývalý strojař a fotograf. 😀
@radioingradioing91194 ай бұрын
Ahoj, drobny problem techto nesymetrickych (jednobrit) frez je, ze po otupeni snadno lamou vrtaky, zvlaste kdyz se to jeste sejde s mimoosovym uchycenim vrtaku. Takze jakmile clovek citi, ze musi vic tlacit, tak nabrousit. Pro par der ok, ale pro tisice to chce vicebrit nejlip s tvrdokovem.
@delejteneco4 ай бұрын
To mě zarazilo jako první, a ve videu je to u zpomaleného záběru vrtání vidět, že ty jednobřité frézy s vrtačkou dost hážou. Takže ani ta přesnost a čistota díry nejsou takové jako u vícebřité. Otupením se to asi ještě zhoršuje, takže souhlas.
@michalsedy5474 ай бұрын
Obkoukal jsem tento zpusob tez z YT videji nejaky patek dozadu. A dlouho jsem se pidil po pripravcich, aby dira pri hlavicku vrutu byla tak akorat pro dany vrut. A hlavne kdyz uz je velikostne ok, aby to clovek neprovrtal vic ci min. Tedy za me super mit pripravek v rozumne cene (pokud to vydrzi par set der ostre) v hexa upinani pro rychlou vymenu mezi bitem na sroubovani a predvrtavanim + ruznost pro nejcastejsi velikosti vrutu. Druhy level je pak druha akucka na predvrtavani a doraz na ta zahlubniky, aby kazda z der byla stejne hluboka!
@delejteneco4 ай бұрын
Tady je to spíš na hlubší díry, které se pak vyplní dřevěným kolíkem. Proto ty zahlubníky mají průměr 6, 8, 10 a 12 mm.
@TomSilver_422 ай бұрын
Na to je dobre mit kombo razovak (sroubuju) a akucka (predvrtavam se zahloubenim v jednom kroku). Ja mam ty samostatne vicebrite zahlubniky nasazene na vrtaky co maji hex stopku .. takze na rychloku do terenu beru jen razovak a menim predvrtani za sroubovaci bit abych netahal dve veci.
@petersvec30704 ай бұрын
Aj pre problematiku zapustania pouzivam tie Berner vruty s cockovou hlavou z martenzitickej ocele s vrtacikom (nieje potreba predvrtavat) uz skoro na vsetko, teda aj na veci do interieru. Niekomu sa bude zdat ze je to drahe ale pre mna je to “uhrada” za 3v1.
@delejteneco4 ай бұрын
Peter, musím poděkovat za rozšíření obzorů. Zjistil jsem, že dokonce takové vruty doma mám (určené na terasy), ale měl jsem za to, že jsou A2. Velmi pravděpodobně to ale budou C1. Pokud někdo dělá stovky vrutů za den, pak chápu to usnadnění, ale v některých případech bych stále volil předvrtání/zahloubení, dokonce i pro tyto vruty.
@petersvec30704 ай бұрын
@@delejteneco Naopak ja som dlznikom. V stavebnictve su veci ktore viem zo vzdelavania, ale veci zo strojarstva a drevarstva ziskavam praxou a zo skusenosti inych (najlacnejsia a najrychlejsia cesta). Aj na tu skusenost s problematikov nepraskajucich vrutov som prisiel nahodou pri praktickej skusenosti. Ked som robil svoju prvu terasu zo sibirskeho smrekovca tak som pouzival vruty ktore zostali na jednej stavbe. Trhali sa strasne (cca kazda 3). To som vtedy netusil ze pricinou je ze to boli A4 lebo to bol zbytok kotviaceho materilu na drevo IPE vedla bazena a chlapi to predvrtavali. To som ja nevedel a len podla vrtacika na hrote som usudil ze netreba predvrtavat. Tak som si bez akychkolvek predchadzajucich znalosti nechal doporucit od Berneru konkretne vruty na moju realizaciu. Boli to tie marteziticke od Berneru. Ten rozdiel v montazi bol neuveritelny. A zase naopak. Zacal som ich pouzivat na vsetko. Aj do dubu, agatu… a zase som po rokoch zistil ze nic nieje 100% lebo zrovna do tychto driev treba A4 kde je 100% nutne predvrtavanie. Takze roky skusenosti poucili ze co sa zda na prvy pohlad rovnake nieje rovnake. A to je len jedna “problematika”. Kolko je este takych ktore povazujem za jasne ale v skutocnosti je to inak len o tom neviem. Apropo to oznacenie C1 nepoznam lebo ja na krabickach Berneru mam oznacenie MAR. Este jedno apropo. Berner uz na terasy ponuka ine vruty TERtec v kategorii MAR a A4. Este som ich neskusal lebo som dlho nerobil ziadnu terasu a mam zasoby z minulosti tych cockovych co pred 10rokmi predavali na terasy a ja ich pouzivam na “vsetko” kde sa daju pouzit (mam asi 5rozmerov)
@kiwibibo4 ай бұрын
@@petersvec3070 ahoj, vidím ze máš skúsenosti s terasami, prosím o radu - ako ukotviť drevený rošt - (hrúbka hranolu 40mm) k podkladovým betónovým kockám hrúbky 40mm... chcem dať 8mm hmozdinu dĺžky 40mm do bet. kocky a durch cez hranol ukotviť vrutom - a tu je otázka - potrbujem nejaký špeciálny? nerez? pevnosť? chcem sa vyhnúť tomu aby časom tie vruty začali praskať a aby sa mi rošt "nerozišiel". ďakujem
@petersvec30704 ай бұрын
@@kiwibibo ja vzdy davam nosny rost na plastove rektifikacne terce. Nielen koli funkcii presneho nastavenia spadovania (aj min spad je pasivna ochrana dreva) ale aj zabezpeci ze rost je plavajuci a respektuje vsetky objemove zmeny dreva (zmeny teplot a vlhkosti su vonku extremne). Najlepsie drevene konstrukcie su tie ktore nebojuju s rozmerovymi zmenami dreva ale ich respektuju. Preto ani nemixujem rozne dreviny terasy a podkladoceho rostu ak su terasove dosky kotvene vrutmi priamo do rostu. Ak sa pouziju nejake drazkove neviditelne priponky tak je tam vacsia tolerancia na mozny posun ale aj tak by som tomu sposobu nedoveroval v dlhodobej zivotnosti.
@delejteneco4 ай бұрын
Tak terasové vruty, o kterých jsem psal, že odpovídají popisu vrutů C1, jsou magnetické, takže se zřejmě potvrzuje, to, co jsem psal. Ty vruty mají nápadně silný dřík ve srovnání s jinými vruty stejného průměru, což té pevnosti také pomáhá.
@luboszama4 ай бұрын
V Dobrovici je prodejna Makity, kde mi pan majitel doporucil vruty KTorpedo, ktere maji brity na zapustne hlave a na spicce brit pro zavrtani, takze neni nutne predvrtavat. Byl jsem trochu skepticky, ale musim rict, ze funguji vyborne a od te doby jine nepouzivam.
@delejteneco4 ай бұрын
Samozřejmě jsem ten světový unikát chtěl poznat, ale našel jsem jen KT Torpedo, což je docela běžný konstrukční vrut. Oni ho sice nazývají stavební, ale je to jen nesprávné označení vrutů konstrukčních. Pro ty je typická právě schopnost použití bez předvrtání díky speciální špičce (není to ale břit jako mají samovrtné šrouby TEX), fréze mezi závitem a dříkem či frézovacím žebrům pod hlavou. Stejně dobře vám budou fungovat konstrukční vruty od Spaxu, Fischeru, Rapi-Tecu či Würthu. A Dobrovice myslíte ty u Mladé Boleslavi? Za týden tam pojedu. 😀
@luboszama4 ай бұрын
Aha. Diky za doplneni. Jo, presne ty Dobrovice myslim. A prodejna je vedle Penny.
@janpapcun64584 ай бұрын
Mám ten systém prvý čo máš ty s frezou od firmy KREG myslím si že lepšia voľba ako tie od Makita tools dík že máš možnosť prezentovat pre nás sleďov ako stále hovoríš ahoj 😀😀😀👍👍👍
@delejteneco4 ай бұрын
Já je mám od Wolfcraftu, kdysi jsem to kupoval v Bauhausu za nekřesťanské peníze, ale fungují, i když s těmi výhradami, které říkám. Ty od Makity dovolují vyvrtat do zahloubení libovolně hluboké v průměru hlavičky vrutu.
@ondrejsafranek31384 ай бұрын
Dotaz. Jak řešíte se svými původními záhlubníky situaci, kdy vrut chcete zakrýt dřevěným kolíkem? Jde mi o průměry záhlubníku, vrutu a následně kolíku? Mám problém, že mi to většinou nevychází 🙂. Díky
@delejteneco4 ай бұрын
Pro tyhle účely je to nepoužitelné. Použiju vrták na kov o průměru nejbližším průměru hlavy vrutu, resp. o průměru dřevěného kolíku.
@ptygr4 ай бұрын
Mě zaujala ta pomaloběžná bruska od Tritonu. Nevim, možná už jsem se na ní někdy ptal, ale jak jsi s ní spokojen? Viděl bys nějaký důvod k pomrkávání po Tormeku? A co kotouče? Taky od Tritonu?
@delejteneco4 ай бұрын
Kotouč je origo a je skvělý, perfektně vyvážený a orovnaný. Ta vývaha u pomalé brusky není zásadní, ale je to příjemné. Však je taky pěkně drahý, ovšem je to 250 mm. Kamenem si otevřu strukturu kotouče, takže to jde rychle, pak rovnou obtahuju. Nevím, jestli je to stroj na celodenní práci, ale na to moje broušení... Tormek má něco za podobné peníze, ale bude to asi s menším kotoučem a bez příslušenství.
@ptygr4 ай бұрын
@@delejteneco Přesně, Tormek má levnější verzi s menším kotoučem, což bych asi hlavně kvůli dlátům a želízkům do hoblíků nechtěl. A ten “dospělý” vycházel s příslušenstvím asi 2x tolik, co Triton, což už je (na to moje broušení 😜) dost. Za to už si můžu koupit Tamrona 28-75 v f/2.8, ten už je ostrej z výroby…
@delejteneco4 ай бұрын
Jestli je něco na to tvoje broušení dost, tak to nepotřebuješ. Tudíž si nekupuj ani Triton, ani Scheppach. A název Tamron sám o sobě ten produkt diskvalifikuje. Ne že by Zuiko bylo o mnoho lepší. Ale na to tvoje focení.. 😋
@ptygr4 ай бұрын
@@delejteneco Zrovna jsem dostal doma céres, že už je mi měsíc připomínáno, abych nabrousil nože. Takže já jdu pro svoje kameny a při broušení budu přemýšlet, jestli Tormek anebo Tamron… 😜
@VBcko4 ай бұрын
Ty záhlubníky se vyrábí po desetině. Já používám 2.7, 3.2, 4.5 a aby pasovalo zahloubení na hlavičku. To musí být hbytý prst na spoušti.
@delejteneco4 ай бұрын
Zahlubníky? Spíš vrtáky, ne? Tyhle zahlubníky mají průměr 6, 8, 10 a 12 mm, aby se otvor nad zápustnou hlavou vrutu dal případně zadělat standardním dřevěným kolíkem.
@Murphy-E4 ай бұрын
Génius 😂
@petrdavid96614 ай бұрын
Nože zásadně brousím o hranu okna v kamionu.... Lze uplatnit i na osobním voze .... Jde o každé zaoblené sklo tak mů6ete brousit i v kuchyni