Рет қаралды 19,280
IH Rendezvényközpont 2019. január 28.
Az ünnepek után (és persze valljuk be, nemcsak akkor) sokan vagyunk, akiknek van némi lelkifurdalása a túlzásba vitt kalóriabevitel, a nassolás, a hirtelen felszedett kilók miatt.
De vajon miért eszünk akkor is, ha nem vagyunk éhesek?
Az utóbbi 25 évben megduplázódott az elhízottak aránya. Pedig soha korábban nem tapasztalt fogyókúrahullám söpört végig a világon. A fogyás szándéka még érthető is a tömeges elhízás esetén, na de miért hízunk a fogyókúrák dacára?
A tudatos fogyási szándék ellen - jóval erősebb - őstudattalan erők hatnak. Az éhségérzetet nem csupán az élettani éhségjelek, hanem bizonyos ősemóciók is kiváltják. Az ember eredeténél fogva gyűjtögető-eszegető lény, aki örömeit és bánatait egyaránt hajlamos elenni. A kövér ember éhes lelkének alagsorában ott élnek kiéhezett elődei, akik ősvágyak formájában irányítják evési szokását.
Mi ez a titokzatos, kontrollálhatatlan őserő? Honnan ered? Mit kezdhetünk vele? Miért eszünk akkor is, ha nem vagyunk éhesek?
Az előadó, Forgács Attila dr. habil. 1985-ben, debreceni harmadéves pszichológia szakos hallgatóként azért kapott ösztöndíjat Chicagoba, hogy az akkor még nem létező gasztropszichológia fogalmát megtöltse tartalommal.
Az evés lélektana című könyve ez ideáig 4 kiadást élt meg az Akadémiai kiadónál. Mindegy is, mert a könyvesboltban már nem kapható, a könyvtárakból ellopták mind, az antikváriumba pedig nem viszi vissza senki, akinek van.
Forgács Attilát ötször választották az év oktatójának különféle egyetemeken. Jelenleg az ELTE Pszichológia kar docense, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője.