Właściwe reakcje na zmienne nastroje nastolatków | Prof. Marek Kaczmarzyk | Podcast EduAkcji #5

  Рет қаралды 37,757

EduAkcja

EduAkcja

Күн бұрын

Nastolatki często są w nastroju, którego same nie potrafią opisać ani uzasadnić. To sprawa ich etapu rozwojowego. Niestety takie nastroje i zachowania rodzą nieprzewidziane konsekwencje i... wiele nieporozumień. O tym, jak zmniejszyć ilość tych nieporozumień, opowiada profesor Marek Kaczmarzyk, autor szkolenia: www.edu-akcja....
W rozmowie pojawia się neurobiologiczne tłumaczenie tego etapu rozwoju młodego człowieka. Chodzi tu o "mózg społeczny", jego dojrzałość i możliwości czytania emocji. Podane są też standardowe reakcje dorosłych - w szkole lub w domu, które rodzą nieporozumienia...
We wnioskach padają rady - jak znosić zmienne nastroje nastolatków i jak pracować nad sobą, by lepiej rozumieć swoją postawę i nastolatka w takim konflikcie.
Poruszone tematy:
00:55 Miny nastolatków
02:10 Mózg społeczny a mózg nastolatka
02:40 Świadomość siebie u nastolatka
04:30 Brak świadomości siebie źródłem konfliktów
05:20 Nieświadomość a niepanowanie nad mimiką
07:00 Postrzeganie emocji u nastolatka
08:40 Sygnały niewerbalne u nastolatka
09:50 Sygnały niewerbalne a szkoła i nauczyciele
10:40 Komunikacja nauczycieli i nastolatków
11:30 Komunikacja z nastolatkiem: szkoła, nauczyciele i rodzice
13:43 Mimowolny konflikt komunikacyjny w szkole
14:40 Nastolatek i nauczyciel, wzajemne postrzeganie
16:35 Brak świadomości rodzi konflikty
17:42 Neurobiologia a życie codzienne z nastolatkiem
19:25 Jak nie generować konfliktu z nastolatkami?
20:09 Rola pytań
Gość EduAkcji: dr prof. UŚ Marek Kaczmarzyk - ekspert EduAkcji, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, doktor w zakresie nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Popularyzator nauki, autor podręczników i programów szkolnych oraz licznych artykułów i książek. Najważniejsze z nich to „Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu”, „Unikat. Biologia wyjątkowości” oraz „Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej”. Specjalizuje się w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania. W jego szkoleniach i wykładach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli i wychowawców.
EduAkcja to nowoczesny program szkoleń online dla nauczycieli szkolnych, wychowania przedszkolnego oraz rodziców realizowany z wybitnymi ekspertami. Szkolenia zawierają pokazowe zajęcia z dziećmi, po zalogowaniu dostępne są przez 12 miesięcy 24h na dobę. Zarówno dostęp indywidualny lub grupowy dla całej kadry pedagogicznej do platform szkoleniowych można wykupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Po każdym szkoleniu wystawione jest zaświadczenie z jego ukończenia. Zapraszamy!
Szkolenie „Bunt nastolatka” ukazuje młodego człowieka od strony, od której go wcześniej nie znaliśmy. Tłumaczy różnice w postrzeganiu świata między nastolatkiem, z jego mózgiem przechodzącym przez szybkie i intensywne zmiany, a nami - dojrzałymi ludźmi, dla których zachowanie dziecka wkraczającego w dorosły świat zdaje się chaotyczne i pozbawione racjonalności. Dowiedz się więcej: www.edu-akcja....
Subskrybuj nasz kanał (i pamiętaj, aby kliknąć dzwoneczek) → / eduakcja
Poznaj inne nasze szkolenia:
przedszkolne: www.edu-akcja....
szkolne: www.edu-akcja....
Zobacz więcej materiałów wideo na youtube:
Szkoła | Spotkania z ekspertami:
• Spotkania z ekspertami...
Przedszkole | Spotkania z ekspertami:
• Playlist
Szkolenia dla szkół:
• Szkolenia dla szkół | ...
Szkolenia dla przedszkoli:
• Szkolenia dla przedszk...
Konferencje EduAkcji:
• Konferencje EduAkcji
Napisz do nas → bok@edu-akcja.pl
Obserwuj nas:
Strona: www.edu-akcja.pl/
Instagram: / programeduakcja
Facebook: / programeduakcja
EduAkcja. Przyszłość stworzą dzieci
#EduAkcja #mózg #Kaczmarzyk #relacje #dojrzewanie #neurobiologia #szkoła #nauczyciele #uczniowie #nastolatki #kłótnie

Пікірлер: 49
@piotrprs572
@piotrprs572 Жыл бұрын
Świetny filmik. A sama forma wypowiedzieć profesora, przywraca mi wiarę w ludzi z tytułami profesora. 😁
@AnaAnnart
@AnaAnnart Ай бұрын
Świetny filmik ❤ Przepiękni ludzie!!! Skromność i wiedza!❤🎉
@deavea
@deavea Жыл бұрын
Ja generalnie mam wrażenie, że jako dorośli wymagamy od dzieci większego panowania nad emocjami niż my sami możemy nad nimi zapanować (nie krzycz, nie złość się, nie ekscytuj się tak - z drugiej strony "nerwy mi puściły")
@funkdrunk
@funkdrunk 8 ай бұрын
swietna diagnoza! Co wiecej, slabo-wyregulowani dorosli dostarczaja sprzecznych sygnalow i opozniaja proces uczenia sie, szczegolnie jezeli dzieciak nie ma szans sa naturala eksprejse bo zawsze szkola, zadania domowe, obowiazki i marudni dorosli na kazdym kroku
@SylwiaKwiatkowska-l4f
@SylwiaKwiatkowska-l4f 2 ай бұрын
Dokładnie takie samo odnoszę wrażenie. Dorosłym dziecko nie może zwrócić uwagi, mało tego inni dorośli też nie mogą zwrócić im uwagi bo się obrażają. A potem się dziwią że np dzieci są zbyt wrażliwe na krytykę, ale skoro taki właśnie dorosły go wychowywał i takie zachowanie obserwowało dziecko przez lat kilkanaście to nierzadko się zdarza że powiela zachowanie opiekunów.
@monikazuralska6614
@monikazuralska6614 2 жыл бұрын
Fantastyczny temat i rozmowa. Powinno to być poluryzowane wśród nauczycieli i rodziców jako podstawa edukacyjna, społeczna, rozwojowa.
@EduAkcja
@EduAkcja 2 жыл бұрын
Staramy się! Bardzo się cieszymy, że Pani tu trafiła.
@majako79
@majako79 Жыл бұрын
Świetna rozmowa :) Niby to wszystko wiem, ale... zapominam ;) trzeba odświeżać sobie regularnie
@magorzatachrost4875
@magorzatachrost4875 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tę rozmowę. Muszę teraz w sobie przepracować.
@SylwiaKwiatkowska-l4f
@SylwiaKwiatkowska-l4f 2 ай бұрын
Dlaczego ja tego nie widziałam 20 lat temu. Ale cóż lepiej późno niż wcale. Dziękuję za To co robicie.
@EduAkcja
@EduAkcja 2 ай бұрын
Do usług! :)
@megis.1657
@megis.1657 3 ай бұрын
Ja bym chciała jeszcze usłyszeć wyjaśnienie i poradę dla rodziców na temat dziwakowania nastolatków, wydawania dziwnych dźwięków, zaczepianie młodszej siostry, ciągle zaczepki prowadzące u rodzeństwa do konfliktów. Nie da się tego znieść, np jak jedzą posiłek przy stole
@sabinawasilewska7664
@sabinawasilewska7664 7 ай бұрын
cudownie się slucha ❤ ogromne ukłony i podziękowania 😊
@beatajakubczyk1648
@beatajakubczyk1648 7 ай бұрын
wspanialy material, problemy poruszane sa z mojego obecnego zycia z nastolatkiem
@ula4451
@ula4451 Жыл бұрын
super materiał!
@Krisek9
@Krisek9 2 жыл бұрын
Ho ho... znam to wszystko! Bozia mnie lubiła i pozwoliła w porę zrozumieć - nie miałem zatem wewnętrznych rozterek ani konfliktów z podopiecznymi. Wytworzyłem własny pakiet reakcji, które wobec nieznanego mi aktualnego zjawiska były conajmniej neutralne lub rozładowujące potencjalny konflikt. Powiem szczerze, że moi uczniowie czy wychowankowie nie spodziewali się po mnie dziwnych reakcji, i słusznie. To wiele załatwiało. Ale... ja świetnie pamiętam siebie z czasów uczniowskich - chociaż byłem grzeczny, to jednak kłopotliwy. Marku, Twoja lekcja jest bardzo potrzebna pedagogom, zwłaszcza tym czującym się nieswojo wśród podopiecznych...
@EduAkcja
@EduAkcja 2 жыл бұрын
Cieszymy się, że Pan się rozpoznaje w tej rozmowie i, jeśli będzie to możliwe, przekażemy opinię Profesorowi. Pozdrawiamy! Proszę zasubskrybować i podesłać tym, którym się to przyda ;)
@funkdrunk
@funkdrunk 8 ай бұрын
czy mozna gdzie poczytac o twoim "pakiecie"? :) ... Skoro masz temat rozpracowany to warto to opisac (mowie o "Wytworzyłem własny pakiet reakcji")
@bozenalitawa9219
@bozenalitawa9219 8 ай бұрын
Witam 😊dziękuję bardzo za tę wiedzę i konkretny przykład❤
@bozenalitawa9219
@bozenalitawa9219 8 ай бұрын
Dałam link na status na WhatsApp. Kolejne znajome osoby skorzystają. Już podziękowały. Dziękujemy za EduAkcję!!!🥰
@lidiakoktysz9059
@lidiakoktysz9059 2 жыл бұрын
Szkoda, że tak mało nauczycieli ma tę świadomość i wiedzę o mózgu nastolatków...
@EduAkcja
@EduAkcja 2 жыл бұрын
Pani Lidio, staramy się tę wiedzę popularyzować. Każdy kamyczek powiększa lawinę...
@lidiakoktysz9059
@lidiakoktysz9059 2 жыл бұрын
@@EduAkcja Bardzo mnie to cieszy, może dzięki temu wiele nastolatków będzie miało łatwiej. Moje dziecko niestety nie trafiło na tak wyedukowanych nauczycieli i między innymi przez to został skreślony z listy uczniów.
@Aga-xu2qc
@Aga-xu2qc Жыл бұрын
No raczej nie tylko przez miny…
@funkdrunk
@funkdrunk 8 ай бұрын
@@EduAkcja jezeli mowimy o lawinie to warto powiedziec co ma ona osiagnac, bo ja mam nadzieje, ze chodzi o to any obalic system szkolnego niewolnictwa, ktory niszczy cale pokolenia! :)
@marzenabryla9449
@marzenabryla9449 Жыл бұрын
Genialne, szkoda że tak pozno odkrylam Eduakcje. Syn juz pełnoletni, corka 16.
@funkdrunk
@funkdrunk 8 ай бұрын
Mam wrazenie, ze rozmowa mowi o nastolatkach "zniszczonych" przez szkole. Niewyspane, rozdraznione, gnebione, przygnebione, itp. Takiemu to trudno wykorzystac mozg do czegokolwiek, wlaczajac odczytywanie i ekspresje emocji. Dojrzewanie i prefrontal cortex nie tlumacza tego zjawiska, bo dobrze wyregulowane maluchy potrafia swietnie odczytywac emocje majac 5-7 lat. Prawdziwim problemem jest bunt zwiazany z ograniczeniami wolnosci, ktory sie nasila z przyrostem inteligencji.
@genowefagrazyna5815
@genowefagrazyna5815 Ай бұрын
Za wcześnie trzeba wstawać rano. W Angili 1 dna g. pozniej. I co jest korzystniejsze?
@nikodemnerdowski8449
@nikodemnerdowski8449 5 ай бұрын
W wychowaniu czy raczej w szkolnictwie w Polsce nie da się dopuść do selekcji i separatyzmu. Nastolatkowie różnią się znacząco w swoim okresie dojrzewanie, chodź mają swoje, genetyczne i neurochemiczne zależności. Jeżeli system szkolny jest niewydolny i nie sprawny, mimo badań, woli najbardziej zainteresowanych by wprowadzać zmiany z ścisłą konsultacją społeczną. To coś mi się zdaje, że jest to zmierzone, a men to etatyści bez kaszty kompetencji. Jeżeli chodzi perspektywę nastolatków z pokolenia Z i Alpha. To przez niż demograficzny, inflację edukacyjną i akademicką, brak podziału matematyki na grupy zaawansowane i podstawowe szkoła jest miejscem gdzie traci się czas, talent, własne pasję, kreatywność w niedopuszczalny sposób ma się kontakt z społeczną patologia, czy rówieśnikami zaburzony psychicznie tymczasowo lub trwale. Jeżeli miałbym za jakiś posłać dziecko do publicznej szkoły, z państwową myślą "socjalizacji i humanizmu", to nie dziwie tym co z powodu samej szkoły nie chcą mieć dzieci. Ten system prowadzi do tego, że nikt na szkole nie zyskuje, nastolatek ma być uczniem a zyskuje tylko wrogów ze środowiska, rodziców (bardzo często rozwiedzionych, nawet oni w swoich zawodach dostosowali się innej mentalności niż nastolatkowie, a tym bardziej matki maja gorszy wpływ niż nie wyluzowani ojcowie ), nauczycieli i ładnych procesów dojrzewania. Bardzo mnie dziwiły samo-kal i N-mania, no coż jeżeli oceny nie są żadnym wyznaczaniem umiejętności, predyspozycji czy kwalifikacji, a z braku miejsc do szkół średnich dopuszcza się nastolatków nie tylko z zaburzaniami, nie tylko z braki do podestowej matematyki co czynną patologię i u-śledzonych. To ani to nie jest humanizm, ani działania pro społeczne ani socjalizacja. W teorii socjalizacyjnych, nastolatkowie mieliby przez obserwacje i rozwiązywanie problemów ich etapu życia, być zdolni do dojrzałego życia społecznego. A tym czasem kontrasty są nie do pogodzenia, oni się porównują i jeżeli klasa nie będzie równać w dół, to wejdą w tryb nieudaczników, pochłoniętych porażką.
@annamarczak6688
@annamarczak6688 4 ай бұрын
@glubelek
@glubelek 3 ай бұрын
Czy to może się zdarzać u dziesięciolatka?
@jolantakowalska3389
@jolantakowalska3389 Жыл бұрын
We wszystkich filmach, ktore obejrzałam, pada stwierdzenie, że dla dorosłego, w zachowaniu nastolatka, jest coś niezwykłe/niepojęte/niezrozumiałe. Przecież chwilę wcześniej sami bylismy nastolatkami. Już nie pamiętamy, że sami tak robiliśmy i co nami kierowało? 🤔🤷
@funkdrunk
@funkdrunk 8 ай бұрын
w ktoryms odcinku Kaczmarzyk wyjasnia, ze "empatia wstecz" jest trudna ze wzgledu na zmiany w mozgu. W wieku nastoletnim zmiany sa tak szybkie, ze 19-latek moze miec problem aby zrozumiec 15-latka! Pamiec jest bardzo zawodna, a to co nowe wypiera to co stare.
@imkletos7381
@imkletos7381 Жыл бұрын
A co z dorosłymi ? Czy są tacy, co z tego strojenia NieświadomiE min, nie wyrastają ?😢
@Jo79.
@Jo79. 10 ай бұрын
Tak,
@imkletos7381
@imkletos7381 10 ай бұрын
@@Jo79. i co się z tym robi ?
@d..c..
@d..c.. Жыл бұрын
Przyda się...
@tomaszwaldemarski9300
@tomaszwaldemarski9300 Жыл бұрын
Nie zgodzę się trochę, nawet pamiętam jak to było jak sam byłem nastolatkiem :) Tu nie chodzi że nie widzisz min tylko je ignorujesz bo "przeciągasz linę". Dopiero bezpośrednia interwencja może przynieść skutek - a przyczyną nie jest że nastolatek nie czyta min, tylko po prostu ma je w dupie :) Dla nastolatka zawsze są ważniejsze rzeczy niż te przysłowiowe śmieci plus w ten sposób dowartościowuje się po prostu - ale byłem sprytny i im pokazałem, a Ci głupi dorośli szukają jakiś racjonalnych wyjaśnień w neurobiologi :) Z tą miną smutną też nie do końca, po prostu nastolatki to ogólnie są takie "smutasy". Sam taki byłem :) I są po prostu tacy bardziej border line, ze znajomymi chichoczą godzinami, a samemu rano idąc do szkoły zjazd mają i smętną minę...A pytanie co masz taką smętną minę po prostu irytuje bo uwłacza godności że jakiś dorosły się wpieprza w nasz święty stan duchowy :)
@deavea
@deavea Жыл бұрын
ale wiesz, że bycie nastolatkiem w przeszłości nie czyni nas ekspertami od rozwoju mózgu w okresie dorastania?
@tomaszwaldemarski9300
@tomaszwaldemarski9300 Жыл бұрын
@@deavea No nie bo ten ekspert wyraźnie nie pamięta :) I to kwestia jego interpretacji a nie badań, dowodów itp :) W świecie ssaków każdy młody osobnik tak ma jak nastolatek...
@Aga-xu2qc
@Aga-xu2qc Жыл бұрын
Różni są ludzie, a więc i nastolatkowie Ci bardziej pato mają pewnie taki tok myślenia.
@artjar4138
@artjar4138 Жыл бұрын
@@tomaszwaldemarski9300 Nie ma nic gorszego niż przemądrzały nastolatek, a później dorosły.😁
@funkdrunk
@funkdrunk 8 ай бұрын
"ma je w d***" sporo wyjasnia. Moim zdanie, zbyt wiele wagi przyklada sie tutaj do biologii dojrzewania, a zbyt malo do patologicznej socjalizacji systemu zamknietego oraz ograniczen wolnosci w domu i w szkole. Co ciekawe, Kaczmarzyk to potwierdza w innym odcinku (nie potrafie pokazac ktorym). Gdyby dzici byly wolne aby rozwijac sie po swojemu oraz zyly w zdrowych grupach spolecznych, problem "odczytywania emocji" bylby zminimalizowany. Byc moze wiec, zamiast mowic "to normalny objaw niedojrzalosci", lepsza strategia jest aby szukac przyczyn aberracji rozwojowych! Przywrocic wage wolnosci rozwoju!
OCCUPIED #shortssprintbrasil
0:37
Natan por Aí
Рет қаралды 131 МЛН
Маусымашар-2023 / Гала-концерт / АТУ қоштасу
1:27:35
Jaidarman OFFICIAL / JCI
Рет қаралды 390 М.
#198 - Jak działa umysł nastolatka? Rozmowa z Markiem Kaczmarzykiem
33:43
uSawickich Podcast
Рет қаралды 41 М.
Nastolatek - co jest normą w jego zachowaniu, a co powinno nas niepokoić?
21:28
Zerwane SYNAPSY SPOŁECZNE - prof. Marek KACZMARZYK
1:06:27
PlanDaltoński
Рет қаралды 8 М.
Nauczyciel przyjazny mózgowi - dr marek Kaczmarzyk
59:38
Tomasz Królikowski
Рет қаралды 45 М.