Czym jest wędkarstwo sportowe według Państwa? Co robić z kormoranami? Zapraszamy do wyrażania opinii. Jeżeli mają Państwo pomysł na kolejny temat debaty to proszę podać je w komentarzach. W naszych debatach staramy się poruszać tematy które mogą wydawać się kontrowersyjne, ale o których trzeba rozmawiać żeby poznać różne punkty widzenia. Miłego dnia! :)
@MoNiaTubeYou8 күн бұрын
Jak dobrze że łowienie na Wisłoku w Rzeszowie jest etyczne, bo od razu idę z nastawieniem, że nic nie złowię bo tam już nic nie ma :)
@19811981diesel4 күн бұрын
Słucham już drugi raz Pana Redaktora i widzę że prowadzi debatę w sposób jaki już dawno w naszych mediach zanikną.Gratuluje !!!Takich dziennikarzy i takiej kultury prowadzenia debaty nam potrzeba !!!!!!
@Malysandacz8 күн бұрын
Ta Pani mija się z prawdą. Naukowcy nie są absolutnie zgodni co do tego jak i czy ryby odczuwają ból. Pewne jest natomiast, że nie odczuwają w taki sposób jak my.
@polak93327 күн бұрын
A co jest lepsze-poczuć ból czy być zjedzonym?
@Daanik7 күн бұрын
@@polak9332 jak mysliwy odstrzeli pol ryja dla sarny ale ona przezyje to tez jest spoko bo lepiej dla niej ze zyje?
@Szczepan-uo2rv5 күн бұрын
Dokładnie, były badania gdzie usypiano ryby i kaleczono je w dosyc istotny sposób. Po wybudzeniu reagowały naturalnie. Żerowały normalnie , nie stwierdzono zadnych anomalnych zachowań. Pewnik jest jeden, że nie odczuwają bólu w taki sposób jak człowiek.
@BirdsBoxTV5 күн бұрын
No tak bo nóg nie mają więc ich nigdy nogi nie bolą...
@greymetal1841Күн бұрын
Nieprawda. Owszem, są badania naukowe, które nie potrafią udowodnić, że ryba odczuwa ból. Ale to nie znaczy, że wg tych badań nie odczuwa. Poza tym gros badań dowodzi, że ryby kaleczone ból odczuwają. A dywagacje na temat jak ten ból jest, są raczej niepoważne.
@PIOTR1308samara8 күн бұрын
Dziecko można zabić a ryby nie. Koniec świata
@bakster0113 күн бұрын
I koniec dyskusji szach mat !!!
@wiesawwojcik81658 күн бұрын
W Niemczech nie wolno wypuścić a w Anglii zabrać ryb , dlaczego pani o tym nie powiedziała ?
@andrzejpietkiewicz46056 күн бұрын
Nie tylko w Anglii
@lurespl5 күн бұрын
w Niemczech można wypuszczać, ale nie można niepotrzebne męczyć. Czyli nie mierzyć, robić sobie zdjęć itp.
@TrotkaTra-t2f3 күн бұрын
@@lurespl Znajomy w Niemczech wypościł rybę i pozbył się karty wędkarskiej na 5 lat.
@DanielDaniel-nq3ib2 күн бұрын
Bo u Szwabów lewactwo u władzy ,chrom nas Panie od tych szaleńców
@TataKacpisiaКүн бұрын
Bo to nie pasuje do tezy Ps najlepszy był przykład phi Butanu
@Pawełek-j8d7 күн бұрын
Miałem taką sytuację że okoń urwał mi się z wbitym haczykiem . Po pięciu minutach złowiłem go w tym samym miejscu moją przynętę miał wbitą w dolną wargę . Kompletnie nie przeszkadzał mu świeżo wbity haczyk w dalszym polowaniu . Nie twierdzę że ryby nie czują bólu ale nie wygląda to tak jak u ludzi czy ogólnie ssaków .
@piotrcieciera34533 күн бұрын
bo nie czują w takim rozumieniu jak my , pani biolog albo ma podstawowe braki w wiedzy albo poszła w eko lobby
@kamils303914 сағат бұрын
A co ma ryba zrobić z hakiem? Nie ma ręki by go wyjąć kieruję się instynktem i musi polować dalej..
@Pawełek-j8d14 сағат бұрын
@@kamils3039 nie ma Pan chyba żadnej wiedzy o zachowaniach ryb o tym jak one żerują jak drobne zmiany w otoczeniu mogą wpłynąć na ich zachowanie. Jestem przekonany że ryby nie czują bólu w naszym rozumieniu ich układ nerwowy nie może być tak wrażliwy i czuły jak u ssaków nawet ze względu na to w jakim środowisku żyją. I na jakie bodźce są narażone .
@kamils303914 сағат бұрын
@@Pawełek-j8d to chyba oczywiste że identycznie nie mogą odzywać bólu.. Ryba i człowiek to zupełnie inne organizmy. Ale zapewne odczuwają jak większość tak złożonych zwierząt. Odczuwanie jest im potrzebne do przetrwania rozwoju..
@wojciechgarbarczyk82128 күн бұрын
TRZEBA OGRANICZYĆ POPULACJĘ KORMORANÓW -kiedyś obcy gatunek , okresowo występował w Polsce tylko na pomorzu.
@radosawcelmer31644 күн бұрын
Kormoran nigdy nie był obcym gatunkiem☝️
@wojciechgarbarczyk82124 күн бұрын
@radosawcelmer3164 Był. Doucz się. Przylatywał tylko okresowo i zasięg występowania to POMORZE. A teraz zimuje i zajmuje ponad 60% naszego kraju.
@radekka18214 күн бұрын
@@radosawcelmer3164 Ale nigdy nie występował w takiej skali jak teraz. Należy go masowo eksterminować
@wojciechgarbarczyk82124 күн бұрын
@radosawcelmer3164 To co Kormorany w zimie robią na rzekach to masakra ryb.
@radosawcelmer31644 күн бұрын
@@wojciechgarbarczyk8212 Pomorze jest częścią Polski więc to rodzimy gatunek który również zasilał kompleks pojezierza mazurskiego.
@grzegorzniewegrzynek72798 күн бұрын
Czy schroniska dla psów i kotów są etyczne
@mateuszboniecki33582 күн бұрын
Jestem wędkarzem, ale słuchanie Pani profesor to dla mnie czysta przyjemność. Głos, logika, szacunek dla drugiej strony i słuchacza. Top... tak samo jak cykl tych słuchowisk!
@dunderszpryc89178 күн бұрын
Gdzie ta pani była jak zatruli Odrę i miliony ryb i innych organizmów wodnych zdychały???
@pawelr.62578 күн бұрын
A co ta pani mogłaby zrobić jak ścieki juz poszły? Co za idiotyczne spostrzeżenie. Pomyśl zanim coś napiszesz...
@arkadiuszwitos7758 күн бұрын
@@pawelr.6257 w takim razie gdzie była przed zatruciem Odry
@pawelr.62578 күн бұрын
@arkadiuszwitos775 A co to ona siedzi przy zaworach? To że jest biologiem jednym z wielu w Polsce to nie znaczy zea do tego dostęp. Więc nie zadawaj dziecinnych pytań. W sumie po sposobie twojego rozmumowania może jesteś dzieciakiem
@Marek19757 күн бұрын
i ciągle zatruwają !
@pawelr.62577 күн бұрын
@@Marek1975 To nie sraj i nie wrzucaj patyczków do uszu do kibla. Powinieneś napisać "zatruwamy" a nie zatruwają...
@JanX-wg1my8 күн бұрын
A kurczaka to już nie boli ciemnota.sarne też nie boli .
@ryboow-tajnikispinningu8 күн бұрын
Im bardziej naukowiec skręca na lewo, tym bardziej odkleja się od realiów. Szczupak chwyta płoć, ta szarpie się w jego paszczy i udaje się jej uciec. Poraniona, z rozprutym bokiem, pływa i żyje. Mija pół roku, rok i rana się zabliźnia! Gdyby ryby odczuwały ból o takim nasileniu jak ludzie, ten przypadek z płocią, byłby koszmarem. Czy złowienie płoci na haczyk przez wędkarza i uwolnienie jej, można porównywać z życiem płoci po ucieczce z paszczy szczupaka? A co z Kormoranami? Część ryb po ataku stada kormoranów jest poraniona i ginie. I co w końcu z przyduchą czy zatruciem wód? Setki ton ryb giną pod lodem czy w wyniku zatruć wody. Czepianie się wędkarzy to skrajny populizm, temat zastępczy.
@maciejkosiba62938 күн бұрын
Pani ewidentnie skręca w prawo opowiadając o tradycjach i innych bajkach
@RadosławSobieszczyk7 күн бұрын
@@maciejkosiba6293 Bzdura. Realizuje wytyczne, o których od 2020 słyszymy głośno.
@maciejkosiba62937 күн бұрын
@@RadosławSobieszczyk czyje wytyczne ? Ufoludków w foliowych beretkach? Pani ma ewidentnie prawoskrętne poglady opowiadajac o "tradycyjnym zabijaniu" iscie Trumpowski sposób myślenia.
@Daanik7 күн бұрын
Wniosek z tego ze szczupak jest nokillowcem a kormoran miesiazem
@cybularz6 күн бұрын
Co z ołowiem w wodzie, ile ton zostawiają go hobbyści???
@roberts69866 күн бұрын
W zeszłym roku chodziłem na ryby w grudniu. każdy szczupak poniżej 45 cm był ciągnięty za ogon a mniejszych nie było wogóle. W tym roku już nawet płotek nie ma. Tak kończy się pier... problemów przez Zielonych.
@filip76165 күн бұрын
Kliknąłem bo aż mnie zaciekawiło ale jak posłuchałem 5 min co ta pani ma do powiedzenia to mi ręce opadły
@andrzejmurdza85378 күн бұрын
Różnica merytoryczna w dyskusji jest oczywista. Piotr Konieczny pracujacy "na wodach" znający aspekt wedkarski i ichtoologiczny i Pani biolog coś tam czytająca o etyce i antropolog amator, a nad wodą będąca dwa razy w roku na spacerze. Nierówna walka w dyskusji. Nokaut wedkarski. Brawo Pan Piotr. Tylko edukacja wedkarska może odmienić pogląd o wędkarzu "drapieżcy" a to mit i przeszłość. Nowoczesny sport wedkarski to przyszłość i oktywna ochrona ichtiologiczna wód.
@RokiFishBoa6 күн бұрын
Jako wędkarz totalny i propagator wędkarstwa wśród dzieci, muszę się z tobą niezgodzić. Różnica merytoryczna była zdecydowaie po stronie Pani biolog, co zresztą zauważył sam profesor. Nawet gdy prof. został poproszony o dowód naukowy na te 90%, to mówił bzdury o żołądkach kormoranów - co jest absurdem, bo przecież nie mamy pewności czy w skład tych 90 proc nie wchodzą jeszcze bakterie, brak warunków do tarła, chemia/sól w wodzie, opryski itd. Pani biolog przedstawiła swój pkt. widzenia, a taki sam ma 90proc moich znajomych, którzy nie wędkują. Etyka jest względna i pani biolog podparła to argumentem z wegerarianinem. Mnie osobiście mierzi, jak ludzie sterylizują psy i koty albo obcinają im ogony - żeby były piękniejsze (od niedawna jest to już nieetyczne). Ja mam taką etykę i nikt ze znajomych, którzy mają psy - nie chce się ze mną zgodzić. I mają takie prawo. W pewnych rejonach świata te same psy można zjeść na obiad i kwestia sterylizacji może mieć wpływ ewentualnie na smak. Etyka jest zależna od szerokości i długości geograficznej oraz od epoki, w której się żyje. Akurat Pani biolog nic mi nie chciała narzucić, a wszedłem tutajt w zasadzie tylko po to, żeby sprawdzić czy tak się stanie. Pełna kultura i przedstawienie swoich poglądów nie krytykując innych za ich poglądy.
@adamlisiecki61195 күн бұрын
Nowoczesny sport wędkarski to seksualne zboczenie -łowią rybki, całują i wypuszczają. Ja też łowię, ale po to żeby rybkę usmażyć. Odpoczywam nad wodą i przy okazji zdobywam trochę zdrowego jedzenia nie faszerowanego antybiotykami i hormonami.
@kamils303914 сағат бұрын
Pan Piotr potrafi słuchać że zrozumieniem i w trakcie docenił słowa Pani biolog.. Ale są ludzie co widzą tylko czarno biało
@ppprofishing5 күн бұрын
Świetna rozmowa. Piotrze - wielki szacunek i gratulacje!
@AleksandraFarion-q4q7 күн бұрын
Bardzo ciekawa debata, na wysokim poziomie. Konkretne, trafione pytania, dobrze przygotowani goście. Czekam na następne debaty
@danielbryl4528 күн бұрын
Pani profesor mam nie zbite dowody na to że kormorany się przyczyniły na brak ryb w 3 rzekach i zdegradowały jeden z najwiekszych zb. W pl.
@Iga...1ga..1g4.8 күн бұрын
Nie zbite tylko niezbite dowody :) No chyba, ze masz zbite dowody tzn. ktoś je zbił ;)
@danielbryl4528 күн бұрын
@Iga...1ga..1g4. słownik nie raz błądzi:)
@wedkarz53657 күн бұрын
Ja się odniose na Podkarpaciu mogę stwierdzić 2 rzeki zajechanie przez te szkodniki
@RokiFishBoa6 күн бұрын
@@wedkarz5365 ale ta kobieta nie mówila, że kormorany nie są winne. Poprosila o dowód naukowy na to, że ubytek 90% to efekt kormoranów. Ten pan nie byl w stanie na to odpowiedzieć i mówil coś o żolądkach kormoranów- totalne bzdury. Przecież oczywiste jest, że w tych 90% zawiera się poza kormoranami jeszcze brak skutecznego tarla, chemia w wodzie, wycinki i regulacje rzek (cień), choroby itd.
@finnegancamous83406 күн бұрын
Niezbite dowody, czyli posiada Pan dokładne dane na temat zjedzonych ryb przez określoną liczbę kormoranów, którą można odjąć od dokładnie policzonej liczby wszystkich ryb występujących na danym akwenie? Jeśli nie ma Pan takich danych, to pana pewność jest zwykłym złudzeniem. Populacja kormorana w PL od lat jest stabilna i odpowiada jasno na przeżyźnienie wód - kormoran jak lekarz, z rzek czystych wynosi nadmiarowe biogeny, czyli właśnie bialoryb. Oczywiście że oddziałuje silniej na tereny na których nie było ich wcześniej - ale to chwilowe, liczba ptaków się ustabilizuje i ryby, jako organizm wyjątkowo plenny przystosuje się do tego. Na to trzeba lat, trzeba patrzeć na to nie w ludzkiej perspektywie, tylko dużo dłuższej - lodowiec ustąpił z naszych terenów 11 tysięcy lat temu, to bardzo niewiele, a co dopiero mówić o dwóch dekadach globalnego ocieplenia.
@YOGI-wo6jf6 күн бұрын
Tytuł przed nazwiskiem nie gwarantuje inteligencji, często bywa jej zaprzeczeniem, jak to często można zobaczyć...
@andrescalvo89077 күн бұрын
Świetny głos prowadzącego
@Malysandacz8 күн бұрын
Nie jestem architektem i nie wypowiadam sie na temat zasad projektowania budynków. Nie jestem piekarzem i nie będę piekarzom mówił jak mają piec chleb. Dlaczego pani profesor sugeruje komuś co ma robić w wolnym czasie? Skoro nie łowiła nigdy ryb i nie ma o tym zielonego pojęcia to po co sugeruje, żebym poszedł nad wodę fotografować kwiatki? To jest bezczelność.
@cybularz6 күн бұрын
Nigdy nie prowadziłem obozu koncentracyjnego, więc nie będę mówił, czy to etyczne czy nie.
@mrright34395 күн бұрын
A co mają wspólnego porządne zawody ze zwykłym hobby i rozrywką ?
@JanNowak-w9b4 күн бұрын
Dla mnie to ludzi z takimi poglądami jak ta idiotka tylko pod mur i jazda
@mateuszboniecki33582 күн бұрын
Pani profesor jasno na początku programu podkreśliła, że przedstawia swoj światopogląd i nikomu go nie narzuca. Jako prof. biologii myślę, że na temat biologii wodnej (ichtiologii) może się wypowiadać... nawet biorąc pod uwagę Twoje odklejone standardy ;)
@Malysandacz2 күн бұрын
@@mateuszboniecki3358 jako ichtiolog uważam, że jednak nie powinna się wypowiadać na te tematy bo wyraźnie widac, ze puntem wyjscia jest tutaj ideologia. Gdyby haczyk w pysku ryby powodował jakieś ogromne cierpienie to co pani profesor powie na temat jakiejkolwiek ryby drapieżnej pożerającej okonia, jazgarza czy ciernika? Jeśli ktoś nie łowił ryb, nigdy ich nie uśmiercał, nie miał z nimi fizycznie do czynienia, nie hodował ich, nie przeprowadzał tarła to po prostu niestety nie powinien absolutnie wypowiadać się na takie tematy.
@andzej748913 сағат бұрын
Pan Łukasz prezentuję się bardzo dobrze w roli prowadzącego. Słuchamy razem z małżonką z przyjemnością debat, które Pan prowadzi. Wysoka kultura osobista i doświadczenie. Bardzo ciekawa rozmowa.
@ZbigniewP-h1f3 күн бұрын
Świetna, merytoryczna dyskusja. Żeby tak jeszcze w polityce!
@wzemu4205 күн бұрын
Wypowiedź Pani Ewy sprowadza się do: LEPIEJ ZABIĆ RYBĘ NIŻ DAROWAĆ JEJ ŻYCIE. Gdyby było tak na świecie jak by chciała nasza "Pani Biolog" to świat ryb pod wodą by się skończył... Nie wiem czy Pani Ewa wie o czymś takim jak "poziom środowiskowy" i jakie są skutki gdy pewnego gatunku zrobi się na pewnym obszarze zbyt dużo. Zostawmy na wodzie tylko rybaków, aby każda wyciągnięta z wody ryba NA PEWNO ZGINĘŁA... Zostawmy w spokoju te biedne kormorany, niech wyjedzą wszystko czego rybacy nie zdążyli wyłowić... Nasz przedstawiciel Piotr Konieczny poradził sobie świetnie i "zaorał" moim zdaniem wszelkie psełdo argumenty Pani Ewy. Kto jak nie wędkarze jako pierwszy zgłosi że nad wodą jest coś nie tak, kto najlepiej wie jaki jest rybostan naszych wód, posprząta śmieci na brzegu i komu najbardziej zależy na tym aby pływały w naszych wodach piękne okazy. Na pewno nie żądnej krwi Pani Biolog która twierdzi że każdą rybę po wyjęciu z wody trzeba zabić, i to jest bardziej etyczne niż jej uwolnienie... No coś tu jest mocno nie tak xD Zakaz C&R w niektórych krajach to z kolei pewna niedojrzałość społeczna a nie przykład którym powinniśmy się sugerować. Założę się że gdy ryb już całkiem zabraknie to zakaz wypuszczania zmieni się na całkowity zakaz zabierania, ponieważ DAROWAĆ RYBIE ŻYCIE JEST CZYMŚ DOBRYM! Poza tym w Anglii już jest zakaz zabierania ryb, o czym nie wspomniano w debacie, a u nas w Polsce jest widoczna różnica między klasycznymi łowiskami PZW a No Kill. Pani Ewa chyba nigdy nie widziała żywej ryby skoro twierdzi że mają one "amimiczny pysk"... Radzę przyjrzeć się takiej rybce jak "krąp". Poza tym sum czerwonoogonowy, piskorz i pewnie kilka jeszcze innych gatunków ryb potrafi wydawać z siebie dźwięki. Moje synapsy współczucia nie są zresztą zależne od tego czy słyszę te wnerwiające 3kHz, wystarczy że coś ŻYJE, czuje i się rusza. Od 22:33 zacząłem mieć bardzo nieprzyjemny grymas na twarzy. Mam poczucie że Pani Ewa chce tu zmanipulować i przedstawia kwestie w taki sposób aby wydawało się że tylko jeden sposób myślenia jest słuszny Dziękuję i pozdrawiam
@adamlisiecki611937 минут бұрын
Uważasz ,że zakaz C&R to niedojrzałość społeczna ? A ja uważam , że w naszej kulturze nie ma miejsca na zabawę kosztem cudzego cierpienia. Dlatego są kraje gdzie np. zakazano polowań z nagonką na lisy. Łowię ryby żeby je zjeść, bo lubię ryby. Niewymiarowe wypuszczam, a wymiarowe przeznaczone do zjedzenia najczęściej od razu uśmiercam. Z łowisk no kill nie korzystam bo właśnie takie łowienie uważam za nieetyczne. Możesz czasem przeczytać na forach wędkarskich że ktoś trafił na stado okonków, złowił 100 szt i wypuścił bo były małe. Ale zabawa była świetna... No rzeczywiście świetna zabawa- nabić na haczyk i wypuścić 100 okonków. Ja w takim wypadku zmieniam miejsce i szukam większych ryb.
@rafalkuszpyt2522Күн бұрын
Bardzo mi się podobało. Wielki kciuk w górę.
@Jerzzzzzy6 күн бұрын
Jako wędkarz i magister biologii ze specjalizacją w ichtiologii powiem tak że żaden biolog który nie miał praktycznego styku z wędkarstwem nie ma prawa go krytykowania. Pozdrawiam
@cybularz6 күн бұрын
Trynkiewicza też niech nikt nie osądza.
@SaigonSaigon-yr5jd8 күн бұрын
Zaniedlugo wędkarze to będą tacy rzymianie za okupacji. Nagonka się nasila
@wiesawtomkiewicz40388 күн бұрын
Kobieto przecież kormorany jedzą około 1 kg dziennie! Jeśli w na dany odcinek rzeki wpada 5000 kormoranów to w jeden dzień zjadają 5 ton ryb !
@radosawcelmer31644 күн бұрын
Skąd masz takie informację,babcie z pod klatki schodowej ci to powiedziały?😂😂😂
@Micha-uj9or2 күн бұрын
@@radosawcelmer3164gość ma rację bo tyle zjadają wydra też parę kg zje
@radosawcelmer31642 күн бұрын
@@Micha-uj9or Kormoran średnio zjada do 0,5kg ryb dziennie.
@stanislawmallek23358 күн бұрын
Zbudować własny światopogląd, ale w de czy w innym kraju robi się TAK! Jakoś nie przekonuje mnie.
@dunderszpryc89178 күн бұрын
Bo w innym kraju tak robią to i my też tak samo musimy😂 śmiechu warte😂😂😂
@Daanik7 күн бұрын
@@dunderszpryc8917 w pozostalych sprawach swiatopogladowych caly czas was tresuja ze macie byc jak owce na zachodzie i wam to nie przeszkadza
@jankoczogista67388 күн бұрын
Świetny materiał, konfrontacja realnej wiedzy z naukową teorią. Pozdrawiam redakcję
@sawomirbaszczynski80588 күн бұрын
Świetna debata, kulturalne I szanujące rozmowcę starcie poglądów, rzadkie u nas .Szkoda że, większość komentarzy świadczy o tym, że ich autorzy nie dorośli do poziomu programu.Ale cóż, zawsze najwięcej do powiedzenia mają ci, co nie mają pojęcia o czym mowa I o czym mówią.
@dunderszpryc89178 күн бұрын
Czyli piszesz o sobie😂 nie wiesz co się dzieje w świecie wędkarskim, nad wodami a się wypowiadasz o osobach które komentują i mają wiedzę na takie tematy
@Daanik7 күн бұрын
100%
@grzegorzniewegrzynek72798 күн бұрын
Co Pani robi w wolnym czasie, telewizor , kot , pies a może " małpka" ja nie chcę takiego relaksu
@MG12345-g8 күн бұрын
Pani biolog zapomniała wspomnieć jak wędkarstwo wygląda w reszcie zachodniej europy- Anglia, Francja, Hiszpania, Włochy, Czechy, Skandynawia. Wędkarstwo tradycyjne słodkowodne tam nie istnieje, wszystkie ryby się wypuszcza a mimo tego ryb nie brakuje. Całkiem przypadkiem wymienione zostały tylko 2 państwa gdzie obowiązuje nakaz zabierania ryb przy czym w przypadku naszych zachodnich sąsiadów jest to bardziej kwestia polityczna wszak w rządzie mają zielonych. Debata stronnicza, pytania są tak ułożone, że sugerują niechęć do wędkarstwa sportowego.
@RadosławSobieszczyk7 күн бұрын
Tutaj chodzi o proces zamykania wędkarstwa. Skoro otwarcie powiedziano, że ma być narzucony weganizm oraz skrajnie ograniczone przemieszczanie się (+ zakaz prywatnych aut), to takie wędkarstwo jakie znamy stoi w sprzeczności z tymi wytycznymi. Już Wody Polskie próbowały temat uwalić - 1 opłata krajowa, ale w wysokości 2500 zł (taką kwotę rzucili dla sytuacji posiadania wszystkich wód PZW) sprawiłaby, że jakieś 70-80% wędkarzy by zrezygnowało.
@aj-ug2yp6 күн бұрын
Trochę mijasz się z prawdą , w Szwecji są limity ile można zabrać ryb , przy łowieniu łososi są pewne ograniczenia ale to jest uzależnione od rzeki i opiekuna - gminy , można zabierać ryby ale jest zasada że jesteś w stanie je zagospodarować. Na wodach gdzie występują ryby łososiowate Szwedzi traktują szczupaki jak szkodniki i wyrzucają je na brzeg , jak ich poczęstowaliśmy kotletami że szczupłego to szybko zmienili zdanie cz do ich walorów smakowych😊
@maciejkosiba62938 күн бұрын
Bardzo kulturalna debata. Szkoda tylko ze taka krótka. Pan Dyrektor mialby tam zdecydiwanie wiecej do powiedzenia
@chinczyk2484247 күн бұрын
Konkretna debata, ciężko jednoznacznie stwierdzić kto ma rację ponieważ temat dość sporny. Redaktor świetnie się spisał.
@barsliw4 күн бұрын
Bardzo łatwo. Spor praktyka i bywalca wód z zieloną wariatka z akademickiej bańki.
@jaroeien6 күн бұрын
Od 36 minuty sam zacząłem Pani współczuć.😢
@grazynakowalczyk40977 күн бұрын
Jakich dowodów naukowych na wyjadanie ryb przez kormorany oczekuję p. Prof.jakiś przykład.
@lechwedkarz79415 күн бұрын
Ryby nie czują bólu w rozumieniu ssaków. Nie mają kory nowej, tak jak ssaki, gdzie powstaje ból. Czują stres, choć stres to nie to samo co ból. Czy czują jakąś formę bólu innymi częściami mózgu pytanie pozostaje otwarte...
@pawelberndt55284 күн бұрын
Jestem wędkarzem lapie i wypuszczam ryby. Lapanie na żywca powino być zakazane.
@Reiner-oy6uh4 күн бұрын
"Większość uczonych uważa" ---------- Większość uczonych nie zgadzala się z Kopernikiem i Galileuszem
@andyk7811 сағат бұрын
A na poważnie bardzo dobra dyskusja. Czy macie w radio Rzeszów więcej? Czy to cykliczna audycja?
@sebastiangrzanka67574 күн бұрын
Bardzo ciekawa i potrzebna debata. W nauce zachodzi ciągła zmiana, walka paradygmatów, nowe stopniowo wypierają stare tak kształtuje się nauka. Trochę dziwi mnie wypowiedź Pani Profesor, która odniosłem wrażenie ma ogromną wiedzę z zakresu biologii i wypowiada się tylko w granicach tej nauki nie wychodząc poza jej ramy, natomiast mniej wiedzy z zakresu współczesnego wędkarstwa i jego metodologii . Polacy są bardzo skutecznymi wędkarzami mamy 2mln wędkujących, gdyby każdy wędkarz zabierał ryby tylko wymiarowe, zgodnie z przepisami, pomijając niestyty częste zmienne typu zabieram wszystko co złowię efekty dla ekosystemu byłyby o wiele gorsze niż zwracanie rybą wolności! To mnie bardzo zaskoczyło. Potrzeba głodu - raczej mało kto łowi żeby ją zaspokoić i tego nie zmienimy, wędkarzy przybywa z roku na rok, praktycznie każdy może wędkować. Nauka taka jak biologia powinna za tym podążać i inaczej patrzeć na kwestie wędkarstwa sportowego inaczej zostanie w tyle. Wypuszczane dziś ryby przeżywają, stosuje się maty,haczyki bezzadziorowe, odkażacze do ran po haczyku, istnieje cała procedura jak postepować z rybą po złowieniu. Nie przyjmę więc tezy Pani Profesor o modelu tradycyjnym wędkarstwa, bo Pani paradygmat jest przestażały i wypiera go model no kill, który gwarantuje przeżywalność złowionych ryb. Wędkarstwo tradycyjne często niszczy ryby wiekowe, matki, które są gotowe do rozrodu. Pani Predesor przytacza kraje Europy wygodne, dla swojej tezy modelu tradycyjnego zapominając o krajach, w których obowiązuje zasada no kill (Anglia). Bez wątpienia ryby odczuwają ból, zgadzam się częściowo z opinią Pani Profesor odnośnie kormoranów. Dla mnie jednak korzystniejszą wizję dla ryb zaprezetował w debacie Pan. Temat etyki to temat rzeka. Zwrociłbym uwagę natomist na inne kwestie wędkarstwa współczesnego: niestety wielu wędkarzy pozostawia śmieci nad wodą. Rozwój technologii pozwala na zlokalizowanie ryby i podanie jej przynęty pod nos, to co najmniej kontrowersyjne kwestie. Tony zanęty lądują w wodzie. To istotne dylematy, których mi zabrakło. A to niestety prawdziwe wady wędkarstwa xxi wieku. Plusem tego modelu jest właśnie wypuszczanie złowionych ryb. Jako wędkarza, najbardziej cieszy mnie wypuszczenie złowionej ryby na wolność, obcowanie z naturą i szacunek do niej, bo tego uczy wędkarstwo i za to je kochamy. Ważne, aby wędkarze swoją postawą nad wodą nie dawali podstaw do utrwalania negatywnych sterorypów na ich temat. Pozdrawiam i dziękuję za interesujący temat.
@dariuszbogon7425 күн бұрын
To sa 2 rozne pespektywy myslowe: jedna pesrpektywa myslowa to etyka i ranienie ryb (jako wedkarze je ranimy) i druga perspektywa to znikajacy swiat dzikich zwierzat, jakimi sa ryby. Zgadzam sie z Pania Biolog, ze jestem nieetyczny lowiac ryb. Nieetyczny tez jestem, gdy jem kurczaka, prosiaka, czy ges. Jako nalezacy do gatunku homo sapiens (sapiens?) z definicji gatunku jestem nieetyczny, bo albo zabijam zwierze, albo rosline, by przezyc. To nieistotne, czy robie to sam, czy ktos za mnie (rzeznik, rolnik). Etycznie i tak biore odpowiedzialnosc za smierc zywych organizmow, jakie zjadam. Dzieki zabijaniu i zjadaniu zyje. Pogodziłem sie z tym, ze zycie etyczne nie jest. Mi szkoda, ze rzeki pustoszeją. A ochrona ryb ma nieporownywalnie slabsze lobby, niz ochrona ptakow, czy dzikich zwierzat w lesie. I ta dysporoporcja warto, by byla dyskutowana. Oczywiscie byloby super, gdyby na nowo ustabilizowala sie rownowaga gatunkow i ich proporcje. Ale to niemozliwe, do czasu, kiedy my jako ludzie dominujemy. Dobrze byloby sie dogadac, ile powinno byc np kormoranow, by zachowac stado dzikich ryb, ktore zapewni przetrwanie gatunku w sensownej ilosci. Co to znaczy? Nie wiem, ale warto otworzyc dyskusje na ten temat. Na pewno da sie to wydyskutowac. I choc nie bedzie to latwe, to jest to mozliwe:) co sadzicie?
@CudakzLelowa5 күн бұрын
Abstrahując od spraw wędkarskich, zwróciłem uwagę na rzecz w tym programie najcenniejszą .. Otóż Pani Profesor stwierdziła, że .. SPIERANIE się i DEBATA są istotą NAUKOWEGO podejścia do KAŻDEGO problemu ! .. A co słyszymy od lat w ,,głównym ście ku''? .. - Że ,,naukowe'' są poglądy jedynie słuszne ! .. I ,,naukowcami'' są wyłącznie - nie wiadomo przez kogo wybrani - ,,eksperci'' ! .. Szacun Pani Profesor !
@piotrpaszkiewicz17232 күн бұрын
Jak dzwonilem do wydziału ochrony środowiska w Rzeszowie ze zwirownie nad sanem wypuszczaj pluczke co powoduje na tej rzece ogromny wzrost glonow i roslinnosci wodnej a takze zamula rzeke,to zostalem spłukany jak w sedesie przez pania ktora odebrała telefon. Bo wiadomo do kogo należą żwirownie. Lepiej z tymi gosciami nie wojować. Co nie?
@RybaPLarmwКүн бұрын
Też lowię ryby i też nie wyobrażam sobie zabić rybę wszystkie wypuszczam i nie jem kurwica mnie trafia jak widzę że ktoś je ryby
@Aldek3337 күн бұрын
Nie rozumiem jaka jest różnica w ukłuciu się ryby sportowo a amatorsko 😊
@krzysztofwitkowski45653 күн бұрын
Widziałem co się stało z setkami ryb wypuszczonych po zważeniu przez zawodników, wiele z nich pływało brzuchami do góry i zjadały je mewy , dwugodzinny pobyt w siatce , słońce i obijające je fale bardzo osłabiają ryby. Kiedy ryba zostaje wyciągnięta z dużej głębokości w szybkim tempie , nurkowi to zajmuje kilkanaście minut, to nie zdąży zrobić dekompresji, jej pęchrz się powiększa tak że czasem wychodzi gardłem , ryba nie może się ponownie zanużyć , azot może się wydzielić w postaci pęcherzyków gazu, powodując poważne uszkodzenia w narządach
@MichaelOrlowski-i3b8 күн бұрын
Witam serdecznie, mam nadzieję, że Pani Profesor przeczyta mój wpis. Otóż ja mieszkam w Niemczech ponad 20 lat, posiadam polską i niemiecką kartę wędkarską. Przepisy niemieckie podważają tutejsi wędkarze. Tutaj jest mało albo wale nie ma populacji białorybu… dlaczego? Dlatego, że wychowani na przepisach wędkarze zabijają ryby żeby je zjeść, ale tylko polują na drapieżniki ( bo te smakują), tutaj nikt białorybu nie łowi. Te postępowanie tak napędziło rozwój drapierzników, wręcz pobudziło np szczupaka i okonia, że te dwa gatunki są gatunkami „plagowymi”, co ciekawe aż tak, że zmniejszyła się populacja sandacza, którego przysmakiem jest „ babka”. Z drugiej strony tego ptactwa to tutaj jest o wiele za dużo…A teraz proszę sobie zadać pytanie o wędkarstwo sportowe. Otóż wędkarz sportowy łowi głównie białoryb, którym się zarybia. Jak przestaniemy pobudzać zarybianie to będziemy mieli tylko drapieżniki, które wszystko wyżerają, tak samo jak ptaki. Problem jest zawsze z teorią i praktyką. Pani zna się tylko na teorii, ale praktyka wygląda inaczej. I tylko i wyłącznie przez prawo, które było i jest błędne w Niemczech jest teraz problem z białorybem.
@finnegancamous83406 күн бұрын
Pan chyba żartuje z tym "pobudzaniem". To są tylko Pana wizje, niepoparte niczym, nawet obserwacją, jak owo "pobudzenie" miałoby wyglądać od strony biochemicznej. Populacja buduje się od dołu - od liczby ofiar. Jeśli jest bardzo dużo drapieżników, to mają ogromną bazę żerową, nie tylko w postaci bialorybu. To zadne pobudzenie, to po prostu odpowiedź środowiskowa - dużo ofiar, dużo drapieżników. Dużo bezkręgowców, dużo minogów, dużo bialorybu, dużo drobnych piskląt - powodów dużej liczby drapieżników może być wiele i każdy przypadek należałoby rozpatrywać osobno a nie tak jak robi to Pan.
@PIOTRKOWALSKI-e4h9 күн бұрын
Pan dyrektor Piotr Konieczny (praktyk) całkiem merytorycznie i w większości się z Nim zgadzam natomiast Pani profesor (teoretyk) niestety nie zdobyła mojego uznania. Cała dyskusja,w moim odczuciu zmierza do tego aby wyeliminować jakiekolwiek mięso z diety większości ludzi. To tak w bardzo dużym uproszczeniu.
@tytus85518 күн бұрын
Proszę pana, tu nie chodzi o eliminację spożywania mięsa, a o możliwe minimalizowanie bólu zwierząt. Pomijając nawet omawiane wędkarstwo, zwierzęta na ubój mogą być traktowane w sposób humanitarny i zabijane praktycznie bardzo szybko bądź nawet po znieczuleniu lub hodowane w sposób sadystyczny w małych klatkach, szprycowane tzw. "sterydami" i innym syfem i zabijane w sposób okrutny. Z drugiej strony wracając do wędkarstwa, to pod tym względem zmieniło się dużo na plus: używanie podbieraków, haczyki tzw. bezzadziorowe, nowoczesne kołowrotki z regulacją hamulca znacznie zmniejszające opory przy szarpnięciach ryb, użycie odpowiednich mat do ostrożnego wypuszczania ryb oraz płynów odkażających. Istnieje również potencjał we wsparciu wędkarzy w pracy ichtiologów. Pomysłów jest wiele. Jak już wspomniano, wędkarze najczęściej jako pierwsi alarmują o poważnych zagrożeniach wód ratując przy tym duuużo więcej ryb. Wielu wędkarzy zbiera śmieci nad wodą nie tylko po sobie (niestety nie wszyscy) w myśl zasady "leave no trace". Niestety nie zgodzę się również z panem, że pani profesor jest tylko teoretykiem. Większość badań naukowych to zajęcia praktyczne, teoretyczna jest analiza wyników owych badań. Wędkarze też korzystają z wiedzy o rybach otrzymanej od ichtiologów. Pozdrawiam i dobrego dnia życzę.
@robertguziecvitasc77828 күн бұрын
@@tytus8551 Zadajmy sobie pytanie, czy możliwy jest etyczny kontakt z naturą , zwierzętami etc. Czy hodowanie rybek w akwarium , pozbawianie ich wolności i możliwości życia w naturalnym środowisku jest etyczne? Czy używanie środków chemicznych, zatruwanie środowiska rybom, które nie mogą się przez to rozmnażać, żyć , oddychać, zadaje mniejszy ból niż wbicie haczyka? Czy obrona przed zwierzęciem, np. niedźwiedziem ( użycie broni, pozbawienie go życia) , który nas zaatakuje w swoim środowisku w obronie swojego terytorium usprawiedliwia naszą potrzebę obcowania z naturą, potrzebę turystyki szlakami krajoznawczo-przyrodniczymi? Czy zabicie muchy czy komara usprawiedliwia nas, skoro za drobny ból zabieramy życie? Ten sposób rozumowania kieruje nas na manowce...
@wojciechgarbarczyk82128 күн бұрын
@@tytus8551 Co za głupota - znieczulać przed zabijaniem .Czyli ta pani męczyła i skazywała na cierpienie ryby aby zrobić sobie dobrze w papierach.
@wojciechgarbarczyk82128 күн бұрын
@@tytus8551 Czy kapustę przed podaniem też będziesz znieczulać ?
@tytus85518 күн бұрын
@@wojciechgarbarczyk8212 Panie Wojtek , jak panu szprycowanie zwierząt sterydami i innym syfem nie przeszkadza , to pana sprawa. Ale nie dziw się pan potem, że ludzie spożywający takie mięso nie wiedząc czemu chorują. A druga rzecz, jak pan idziesz do dentysty wyrwać zrąbanego zymba, to po jakiego grzyba bierzesz pan znieczulenie? Idź pan do kowala, jak to drzewiej bywało, przynajmniej taniej bydzie i lepij 🤣"
@Jolly-Sid6923 сағат бұрын
Wszystko zmierza ku temu, by zlikwidować łowiectwo i wędkarstwo.
@wiktorklaszczynski70605 күн бұрын
myśle że szczupak jest zadowolony że go wypuściłem zamiast zabić.
@wojciechmichalec73325 күн бұрын
etycznym jest rozcinanie tysięcy żab w ten sam sposób lub masakrowanie hektarów białych myszek - jak widać naukowiec ma wyższą etykę...
@Pawlo755 күн бұрын
W latach pięćdziesiątych było 5 koloni kormoranów w polsce a teraz jest 75 dużych koloni szacunkowo około 120 000 sztuk gdzie każdy zjada około 0,5 kg ryb dziennie co daje 60 ton ryb dziennie a w skali roku jest to 21 900 ton ryb a przypomnę że produkcja karpia rocznie wynosi około 18 000 ton .Kormoran lub raczej współczesna szarańcza nie ma naturalnych wrogów poza orłem .
@JanX-wg1my8 күн бұрын
Pani profesor. Skąd pani wie że ryby niewymiarowe nie boli a te wymiarowe już cierpią. A jak na morzu traluja sieciami to te ryby się cieszą że je na Hama duszą to one są uradowane aż podskujaz radości. Dalej kurczaka pani je ..?on sam sobie odciął głowę z ciekawości ciekawości.?? 14:27 ciekawości???
@dunderszpryc89178 күн бұрын
Ta Pani to tytuł profesora w chipasach chyba znalazła😂
@andrzejb63807 күн бұрын
@@dunderszpryc8917pokemon tazo 😂😂😂
@dunderszpryc89177 күн бұрын
@@andrzejb6380 😂😂😂
@Jagermeisster3 сағат бұрын
Pani profesor: JEJ zdaniem (i dopuszcza inne podejście) sam akt łowienia dla sportu jest nieetyczny, ale uważa że wędkarstwo wpływa na wody pozytywnie i podkreśla rolę wędkarzy w utrzymaniu wód, za największe zagrożenie uważając zrzuty ścieków, regulacje rzek. Komentujący debile-mięsarze którzy tylko zobaczyli tytuł: porównywanie do aborcji, rzucanie obraźliwych komentarzy nie mających nic wspólnego z materiałem czy z wypowiedziami pani profesor. To niestety pokazuje stan części polskiego wędkarstwa, czy może szerzej społeczeństwa, nie tylko wędkujących, które musi wymrzeć. Niestety, jeżeli ktoś nie jest w stanie nawet skupić swojej uwagi przez 40 minut żeby zapoznać się z wypowiedziami dyskutantów, wychodzi z założenia że debata to jakaś „wojna” gdzie są przegrani i zwycięzcy, to może powinien wrócić pod swój kamień. Cytując klasyka, przed internetem tylko rodzina wiedziała żeś debil. Na szczęście są jeszcze ludzie merytoryczni jak oboje dyskutantów i masa wędkarzy i biologów która próbuje uczynić wody lepszymi, mimo różnych podejść, nie bawiąc się w jakieś kibicowanie podziałom i wkręcanie wszędzie ideologii. Przypomnę że w tej debacie nie chodziło o to czy WYGRA wędkarz czy biolog, jak zapewne wiele ameb po wyższym kursie walenia w bęben myślało - tylko o to żeby przeciwstawić dwoje ludzi o różnym podejściu, ale wspólnym celu, tak aby dojść do być może nowych wniosków i zachęcić do przemyślenia tematu z dwóch różnych perspektyw. Bardzo mi przykro że wyjście czasem ze swojej strefy komfortu powoduje u większości spazmy w postaci przywoływania wszystkiego do bieżących wydarzeń politycznych, ale pokazuje to też że większość z komentujących jedyną wiedzę jaką posiada czerpie z serwisów informacyjnych bo to ich jedyne źródło odniesienia.
@wojciechgarbarczyk82128 күн бұрын
Widziałem co kormorany potrafią . Na Dąbrowie małej , jeden kormoran co dzień zjadał dwa małe węgorze z zarybień , tak się nauczył . Rybacy znali sprawę ale rozkładali ręce bo ochrona.
@andrzejb63807 күн бұрын
Moim zdaniem to tytuł naukowy profesora, w przypadku tej pani, jest bardzo "pośrednim dowodem" na wiedzę w praktyce, a nie w teorii. Niemcy nie są centrum i pępkiem świata. A przykładem na demoralizację ludzkości dzięki lewactwu, a to jest dżuma.
@TomaszGrek7 күн бұрын
Zatruli Warte odre gdzie ona była
@Pawlo755 күн бұрын
Mam pytanie do pani jaka jest różnica między kormoranem a szczurem poza tym że jeden lata a drugi biega i jeden jest chroniony a drugi niszczony .
@DjBigoOsS8 күн бұрын
Ile razy zdazylo sie ze ryba podczas holu nie walczyla dlaczego ?
@radosawcelmer31644 күн бұрын
Płakała z bólu 😂😂😂😂😂😂😂
@polak93327 күн бұрын
PO czterech głębszych Pani Presor mówiła by do rzeczy.
@sgaz35368 күн бұрын
Kormorany i nurogęsi do odstrzału….
@catfish12858 күн бұрын
I Kłusole
@MoNiaTubeYou8 күн бұрын
@@catfish1285 i mięsiarze
@aj-ug2yp6 күн бұрын
Gdzie widziałeś stada setek sztuk nurogęsi , jeżeli wiesz jak wygląda nurogęś , to jeszcze dowiedz się jakimi rybami się żywi bo zimorodki też żrą ryby więc według ciebie są do odsrzału ,
@TomaszGrek7 күн бұрын
Zatruli Warte odre gdzie ona była całe rzycie wypruli z rzek😢
@lukistream6 күн бұрын
Na szkoleniu w Rzeszy
@flypike225 күн бұрын
Może by pani profesor, wyszła poza „bańkę” akademickiego myślenia. Naukowe dowody, że kormoran w pewnych określonych miejscach jest szkodnikiem? Mojżesz chodził ponoć po wodzie, miliony ludzi w to wierzą chodząc do kościoła i nikt się nie pyta o naukowe tego dowody… ;)
@ukszlito46854 күн бұрын
Łowienie ryb to w pewnym rodzaju badania i nauka przyrody czyli to co biolodzy i naukowcy robią na co dzień robiąc np eksperymenty, oznaczając,chipując etc
@silverrat98008 күн бұрын
Nowe badania dowiodły że rośliny również odczuwają, oraz grzyby bo to odrębne organizmy.
@w-492 күн бұрын
Fajnie fajnie. Myślę, że to wędkarstwo powinno byc ale oczywiście trzeba to właściwie uregulować i też te stare ustawy 'odświeżyć' bo może nie koniecznie są złe ale trochę trzeba w tej erze cyfryzacji i internetu trochę dostosować, by łatwiej można było te przepisy interpretować.
@catfish12858 күн бұрын
11:24 dokładnie tak!
@mati1988k5 күн бұрын
Aj tam, ludzie sobie przekłuwają najrozniejsze miejsca żeby założyć kolczyk. A to że ryby odczuwają ból nie oznacza, że sa go swiadome i odczuwają go tak jak my.
@PredatorTeamSco8 күн бұрын
Podajcie mi Humanitarny sposob pozbawienia zycia(zabicie) ryby, zwierzecia itd. Jak zabijanie moze byc humanitarne? Co, mam jechac z ryba ktorą chce zjesc do Holandi po eutanazje?Samo w sobie słowo :Zabijanie" ma znaczenie nie humanitarne.
@RadosławSobieszczyk7 күн бұрын
W przypadku akwarystyki za taką metodę uchodzi zamrożenie. Ryba wraz ze spadkiem temperatury przechodzi w specyficzny stan stagnacji, więc w momencie przejścia stanu skupienia z ciekłego w stały jest już nieświadoma.
@SLOSORZ5 күн бұрын
Sportowe zle ...miesiarskie dobre . To tak jakby ktos lubil kielbase z konia i to jest ok a ten ktory jezdzi konno dla zabawy to juz nie jest ok.
@marcinstokfisz1332Күн бұрын
Lepiej zrobić odlowy kontrolne trzy dni przed wigilią
@lyricsoverbarsnas59257 күн бұрын
W Niemczech "złów i wypuść" jest nielegalne?😅
@elmurderoshotta22 сағат бұрын
Zależy w którym landzie (województwie) W niektórych jest absolutny nakaz W innych "normalnie" Można dostać mandat a nawet konfiskatę karty za wypuszczenie ryby
@MoNiaTubeYou8 күн бұрын
Nie ma żadnej korelacji że kormoran= mniej ryb, a wiadomo że je ryby czyli wychodzi na to że kormoran kupuje ryby w Biedronce do jedzenia 🤣
@radosawcelmer31644 күн бұрын
Jak by policzyć ilość rybożernych zwierząt to ilość kormoranów stanowi margines ☝️
@piotrmarchewka84746 күн бұрын
Widzę że pani profesor sugeruje że kormorany nie tworzą szkód albo że raczej to nie jest w 100 procentach pewne ,wiec myślę że trochę pracy w terenie po żerowaniu kormoranów przynajmniej w terenach południowej Polski otworzyło by oczy i umysł jakiego kalibru jest to szkodnik i jak destrukcyjne mogą być braki działań zaradczych odstrzał płoszenie itp w przyszłości w naszych wodach. .Jeśli chodzi o zło jakim jest sport wędkarski i jak destrukcyjne są jego praktyki w mniemaniu pani profesor warto by spojrzeć jeszcze na aspekt leczniczy obcowania z wędką w szczególności wśród ludzi z przewlekłą depresją czy syndromem po urazowym ,gdzie miałem przyjemność uczestniczyć jako instruktor . O wpływie na zwalczanie nałogów wśród młodzieży i pobudzeniu do zamiłowania do piękna przyrody i rekreacji związanej z wędkarstwem chyba nie trzeba mówić w świecie gonitwy i ciągłej pracy , o zawiązywaniu się więzi między ludzkich i poznawaniu świata . Dyrektorowi Piotrowi wielkie podziękowania za bardzo konkretną i merytoryczną rozmowę w obronie Polskich ryb,wytrwałości i sukcesów życzę w nadchodzącym roku .
@klimatxxl4 күн бұрын
Ryba jest zdrowa i wpływa na wszystko. Wędkuje i jak mam chęć zjeść świeżą rybkę to zabiorę i nikt nikomu do tego
@wiktoruznamski85406 күн бұрын
Pięknie, gdy adwersarze starają się dojść do prawdy, a nie nawalają się ideologicznymi pałami.
@michajerzak57167 күн бұрын
bzdury ta kobieta opowiada ... spotkal sie praktyk z teoretykiem a jak wiadomo z zycia pratyka niszczy teorie na calej linii i w tej debacie jest tak samo ona cos tam czytala cos tam wie ale tak naprawde to same domysly. Dam prosty przyklad skaleczy sie kot czy pies w pysk to nie ma takiej opcji zeby zaraz wrocil do zerowania bo go to boli bo odczuwa dyskomfort i musi mu sie ten pysk zagoic zanim zacznie znowu konsumowac a jak jest w przypadku ryb? Ryba zaraz po zlowienu i wypuszczeniu dalej wraca do zerowania da sie tą sama rybe zlowic w ciagu jednego dnia 2 razy teraz skad to wiem tak? Łowi sobie znajomy ryby ja siedze obok ma branie zacina ryba mu sie zrywa z hakiem po holu trwajacym jakies 30 skund i uwaga mija nie wiem godzina ta sama zerwana ryba bierze na drugi zestaw kolega ja wyciaga i skad wie ze to ta sama ryba a no bo ma zerwany haczyk w pysku i uprzedzajac domysly ze to inny haczyk nie nie byl to inny haczyk a ten wlasnie zerwany. Haki maja modele rozmiary kolega wie na co lowi ok daje kolejny przykład facet lowi szczupaka wypuszcza go zrobil sobie foto na pamiatke nazajutrz wraca w to samo miejsce lowi szczupaka robi foto i porownuje i o dziwo ta sama ryba wziela dzien po dniu ryby nie czuja bolu tak jak sie ludziom wydaje a taki belkot to moga tylko mowic ludzie co sie nie znaja o czym mowia zapytajcie dowolnego wedkarza jak holowac rybe zeby hol byl spokojny kazdy powie ze trzymajac wedke nisko dlaczego a no bo i ryba odczuwa ze cos jest nie tak cos ja ciagnie stawia opor ale stosunkowo niewielki ale jezeli uniesiemy wedke do gory co sie dzieje wyrywamy ja z naturalnego srodowiska ryba dostrzega ze juz jest cos bardzo nie tak i zaczyna mocniej walczyc bo broni sie przed niecodzinna sytuacja jak by czula bol to by od razu tak samo reagowala nie zaleznie od techniki holu. Dalej mam pisac podajac przykaldy zeby polozyc kres tym bzdurnym gadkom o bolu i cierpieniu? Zaraz bedzie ze drzewo podczas scinania tez odczuwa bol albo ze trawe boli jak sie po niej chodzi. Zeby sie wypowiadac to trzeba wiedziec o czym sie mowi a nie tylko poczytac to i owo. Gdyby nie wedkarstwo sportowe to by nie bylo setek komercji pelnych ryb a dla samego jestestwa tych ryb to raczej istotna kwestia bo gbyby nie bylo tych lowisk to i tych tysiecy ryb by w nich nie bylo.
@TomTom-mx6rd5 күн бұрын
W jaki sposób Ci mądrzy naukowcy doszli do wniosku , że ryby odczuwają ból? Chyba musieli im go zadać? Więc o czym rozmawiamy? Gdzie jest różnica? Rozumiem ,że ta mądra pani nie używa kosmetyków i je tylko trawę? Rozumiem , że jest bardzo zawiedziona tym , że istnieje łancuch pokarmowy i ryby umierają w cierpieniu . Rozumiem , że codziennie walczy aby kopalnie nie wpuszczały do rzek miliony litrów solanek i zanieczyszczeń. Rozumiem, że pani jeździ elektrycznym rowerem lub samochodem , bo jest eko,. Patrząc na panią zaczynam wierzyć , że dzieci są faktycznie są zostawiane w kapuście przez bociany. Rozpieprzamy środowisko od lat ale zawsze znajdą się hipokryci lepsi i mądrzejsi od innych. Kobieto ciuchy i kosmetyki , które masz na sobie przyniosły więcej cierpienia ludziom, niż to o czym pieprzysz.
@wojciechgarbarczyk82128 күн бұрын
Żeby odczuwać ból trzeba posiadać świadomość . Czy ryby posiadają samoświadomość ?
@dunderszpryc89178 күн бұрын
Piotr Piskorski jest z wykształcenia ichtiologiem i On mówi że ryby nie odczówaja bólu tak jak ludzie, czują jakiś dyskomfort ale nie ból taki jak np człowiek. Paweł Oglęcki też tak twierdzi
@wojciechgarbarczyk82128 күн бұрын
@dunderszpryc8917 Dokĺadnie jak robak nadziewany na haczyk.
@Daanik7 күн бұрын
@@dunderszpryc8917 Piotr Piskorski jak wiadomo wszedl w rybia skore by to stwierdzic. Nastepnie wszedl w skore Piotra Piskorskiego i lansowal wszelkie teorie ktore pozwalaly mu sukcesywnie zwiekszac sprzedaz przynet wedkarskich
@wojciechhejnar38227 күн бұрын
Pies nie ma świadomości a odczuwa bol
@Daanik6 күн бұрын
@@wojciechgarbarczyk8212 kasowanie komentarzy. Nie ladnie
@witekpol8 күн бұрын
Pani profesor ... świat nie kończy sie na Niemczech i Szwajcarii. W zdecydowanej większosci krajow jest dokladnie odwrotnie. I nikt tam nie powie, że to zabijanie jest etyczne... bo to wypuszczanie zapewnia dobry rybostan. Zwlaszcza w dzisiejszych czasach kiedy mamy nieograniczone możliwosci sprzetowe. Piotrze, widzę że nie ustajesz w walce z wiatrakami, podziwiam 👍 P.S. Radiowy głos redaktora, w moich stacjach brakuje takiego... A tak w ogóle pani profesor chce uczyć etyki Piotra Koniecznego. To tak jakby Kubicę chciała uczyć jezdzic autem.
@jacekszalkowski38728 күн бұрын
Czyli wędkarz który zabiera ryby do domu jest etyczny a ten co wypuszcza jest nieetyczy. To ja jestem czasem etyczny a czasem nie jestem😂😂😂
@iwishbigfish5 күн бұрын
Jedyne co boli, to myślenie
@pablokarpblog1157 күн бұрын
Wojna czy pokój? Kto bardziej cierpi ?
@aleksanderdomanski527 күн бұрын
Obecne przepisy są do zmiany. Wystarczy przeczytać zalecenia NIK po kontrolne uprawnionych do rybactwa.
@waldemarkowal4804Күн бұрын
Kiedyś czytałem że kormoran zanim zje jedną rybkę upolowana to 70 rani
@TataKacpisiaКүн бұрын
Ta pani zapomniała że człowiek jest również jego nawyki i zachowania również są częścią natury. Tak jak naturalne dla kormorana jest polowanie na ryby tak dla człowieka łowiectwo.. Drugą sprawą jest jak wyglądać powinno naukowe badani wpływu kormorana na populację ryb?
@MegaKaracha7 күн бұрын
Jakie to badania mówią że ryby czują ból? Bo ja wam mówię że nie czują bo nie mogą. Nie mają takiej możliwości mózgowej
@elmurderoshotta22 сағат бұрын
Odczuwają ból w innym mniemaniu. Nie jak ssak.
@Roman-no5pi6 күн бұрын
Jakie wiarygodne dowody naukowe o bólu ryb przedstawila ta pani? Jakie przedstawiła dowody naukowe na to ze kormorany na podkarpaciu nie odpowiadaja za spadek populacji ryb w rzekach podkarpacia? Żadne - bo takimi nie dysponuje. Powolywanie sie za Anglie czy Niemcy nie jest dowodem w sprawie ryb na podkarpaciu 😂
@ArturKorzen7 күн бұрын
Naprzeciwko tej Pani powinien siedziec Pan Piskorski.
@piotrboruch82536 күн бұрын
Tak na prawdę nie wiemy co i jak odczuwają inne organizmy. Nie wiemy co czuje stułbia, a co mrówka. Ale wiemy że można złowić tę samą rybę która odczuwa tak samo jak człowiek po raz drugi już godzinę później po pierwszym złowieniu Etyka kształtowana jest przez społeczeństwo tyczy się ona humanitarnego traktowania z szacunkiem do stworzenia bądź już w kategorii do jedzenia Bardziej etyczne jest używania pojedynczych haków bezzadziorowych niż dwóch kotwic z trzema grotami itd I zgadzam się że od 36 minuty Pani profesor została zmieciona przez pana Piotra I jeszcze jedno gdyby nie tacy ludzie jak Piotr Konieczny nasze rzeki byłyby puste bez ryb i może i bez kormoranów bo one po prostu nie miałyby co jeść
@BabiniczNaLitwie5 күн бұрын
Roczna opłata na 2024 r. to było ok. 500 zł. Te pieniądze (oczywiście co nie zginie w kieszeniach betonu z PZW) idą również na zarybianie!
@JakubFajtanowski8 күн бұрын
Myślałem że się poczapią przy tej dyskusji . A tu nic.
@michaaniszewski94569 сағат бұрын
Ludzie jako gatunek są egoistyczni i ekspansywni . Robimy co chcemy bo możemy ( dominując na planecie nie patrzymy na potrzeby innych organizmów) wycinamy lasy, drenujemy pokłady zasobów naturalnych , hodujemy w cierpieniu zwierzęta i dopuszczamy się tysiąca innych nie moralnych czynności. Teraz prowadzimy wewnętrzne debaty co jest etyczne a co już nie . Pani profesor po kanapce z szynką na śniadanie , w skórzanych bucikach, wymalowana szmineczką ( pewnie testowana na zwierzętach) prawi o tym, że rybę boli wbity haczyk - śmiech na sali. Jednym z pierwszych znaków, że jako cywilizacja wchodzimy na wyższy poziom szacunku do świata wokół, będzie zanik tego typu debat bo wali hipokryzją na kilometr
@Jack90-l4n5 күн бұрын
Czyli jakbym przyszedł do Pani biolog do domu i wyjadłbym jej z lodówki całą zawartość, a w trakcie dochodzenia moim żołądku stwierdzono by pokarm właśnie z tej lodówki, to nie jest naukowy dowód. Tak to mamy rozumieć?
@pablokarpblog1157 күн бұрын
Wędkarze zadają rybie ból, ale ryby mają większe zmartwienia. Jak taką osobę można dopuścić do publicznej wypowiedzi.
@belmondziakwtransie49957 күн бұрын
Ciekawe jak zieloni, tacy jak Pani Profesor, wyobrażają sobie wprowadzenie zakazu wędkarstwa? Ja w ciągu ostatnich 3 lat miałem kontrole RAZ. A jestem na rybach tak lekko ze 100 razy w roku, wliczając szybkie strzały na godzinkę jak i calodniowe zasiadki. Będą latać dronami? Przypomnę, że w Polsce wedkuje okolo 2 mln ludzi
@pawelfiedorczuk5 күн бұрын
Ryby nie cierpią i nie odczuwają bólu w sensie ludzkim, choćby dlatego że mają inny układ nerwowy, który fizycznie nie pozwala im na takie same odczucia jak ma człowiek. Jeżeli chodzi o badania są tez badania które przeczą badaniom które przytacza Pani. Zawody wędkarskie to jednak aberracja wędkarstwa.