Alkohol to wspaniały środek rozwiązujący. Rozwiązuje on: małżeństwa, przyjaźnie, rodziny, konta bankowe, komórki wątrobowe i mózgowe. Nie rozwiązuje tylko żadnych problemów!
@daro03526 жыл бұрын
Za to kiedyś jeszcze za czasów studiów tenże właśnie alkohol pomógł mi i to nie raz poderwać nieznajomą panienkę, bo inaczej nie miałbym nawet na to odwagi. Swego czasu również wiele razy panienka upijała mnie nieźle piwem tylko po to abym miał więcej odwagi żeby się za nią brać. Na imprezach też wydaje mi się że gdyby nie alkohol, to nie byłoby żadnej zabawy.
@ziomek87wce5 жыл бұрын
Da się bawić bez alkoholu? Da się, ale po co?!
@osawahn13375 жыл бұрын
Wspaniale rozwiązuje problemy związane z zatruciami pokarmowymi. Można się o tym przykładowo przekonać, nie zapijając potraw na urlopie w jakimś orientalnym kraju.
@piotrryszfa14473 жыл бұрын
@@daro0352 nie wiem czy Ty wiesz co piszesz
@MrForever4ever6 жыл бұрын
Żeby eksperyment był miarodajny powinieneś postawić jesze jedną miskę z samą wodą
@gsmpwkm53716 жыл бұрын
W ośrodku wody czy powietrza co za różnica .... tu i tu nie ma alko
@mmarszalek6 жыл бұрын
@@gsmpwkm5371 To nie o to chodzi.
@kufcio146 жыл бұрын
O tym samym pomyślałem, wątroba mogła po prostu namoknąć przez tak krótki okres czasu, btw taka wątróbka w piwie... mniam aż mi ślinianki poleciały :D
@Trzyzet6 жыл бұрын
Właśnie bo wątroba zrobiła się blada tylko i wyłącznie dlatego że wypłukała się cała krew xD W wodzie efekt byłby identyczny.
@naukatolubie6 жыл бұрын
jakoś dziwnie się wypłukiwała skoro w mocniejszych alkoholach była bledsza
@piaskun19876 жыл бұрын
Hmm, to jest pomysł! Wątrobę zamarynować w piwie czy whisky i na grilla ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Tabukaczin6 жыл бұрын
może warto spróbować ;p
@olekwielki55856 жыл бұрын
Dobry pomysł, warty uwagi
@johnnyj76236 жыл бұрын
Już cię lubię gościu xD
@Maciej_Rowerowy5 жыл бұрын
Swoją, czy cudzą?
@kendrickchase31863 жыл бұрын
@@Maciej_Rowerowy ze sklepu
@marcinprzegalinski3426 жыл бұрын
Eksperyment miarodajny dla kogoś wstrzykującego sobie wódkę prosto do wątroby... albo tak jak by pacjenta podłączyć pod krążenie pozaustrojowe i zrobić pełną transfuzję 5l kwi na 5l 40% etanolu... Swoją drogą ciekawe jak by tak w eksperymencie zalać wątróbkę colą ? Wyjdzie na to że puszka coli szkodzi tak jak całe życie chlania wódy. Eksperyment bez sensu.
@gregorius7906 жыл бұрын
Prawie 10 min. i tylko jedna krótka wzmianka o metabolizmie alkoholu przez wątrobę- słabo.
@wojciechgorka6 жыл бұрын
Panie Tomaszu bardzo, fajnie że tworzy Pan te filmy. Oglądam je z dziećmi (dzieci czekają na nie w każdy piątek i oglądają je z zapartym tchem). Gratuluję! A z komentarzy wynika, że jednak problem alkoholu w Polsce jest istotny bo widać że sumienie niektórych rusza! Pozdrawiam!
@BHBalast6 жыл бұрын
Można było sobie podarować częsć eksperymentową, bo tylko podważa autorytet całego filmiku, gimnazjalista zaprojektwałby lepiej ten eksperyment, w ogóle pomysł jest trochę chory, bo to nie jest takie proste, że alkohol wlewa się magicznie do wątroby i coś tam się z nim dzieje, co prawda wnioski słuszne, ale poziom argumentacji nie lepszy niż w wiekszości fimów o płaskiej ziemi.
@konstruktywnymechanik99256 жыл бұрын
Nie pokazano z bliska kawałków wątroby. Nie wiadomo jak one wyglądały, jak się różniły. Przydało by się zbliżenie na efekty eksperymentu.
@ktk4life4 жыл бұрын
Lubię ten kanał, ale mam uwagi: 1. "eksperyment" z wątróbką jest beznadziejny (sorry, ale tylko to określenie mi pasuje) i nie ma nic wspólnego z tym co się dzieje w żywym organizmie po wypiciu alkoholu 2. Wątroba nie trawi alkoholu! W zasadzie, to wątroba nic nie trawi! 3. Używanie etanolu w leczeniu zatrucia metanolem ma na celu wysycenie etanolem dehydrogenazy, a nie spowolnienie wchłaniania metanolu.
@TestMisja4 жыл бұрын
Oczywiście. Ja zrobiłem niestety lepszy pijąc dwadzieścia lat. Ponad dwa lata temu za jednym zamachem rzuciłem destrukcyjne picie, wstałem z wózka inw. I opuściłem ośrodek dla bezdomnych. Zapraszam na testmisja.
@ktk4life4 жыл бұрын
@@TestMisja gratuluję!
@kriskonieczka51056 жыл бұрын
Ten piąty kawałek powinien być zanurzony w wodzie bo nawet wtedy zmieni kolor
@patrix00106 жыл бұрын
Bardzo słaby materiał straszenie na poziomie "od mastubacji sie ślepnie,, nie merytorycznie a o kacu w sumie nie dowiedziałem sie nic oprócz tego że boli głowa niesamowite odkrycie. Gdyby negatywne skutki zostały szczegółowiej i merytoryczniej opisane ale nie lepiej wrzucić wątrobe do wódki co jest najzwyczajnym oszustwem w kontekście działania alko na organizm. Nic o zaburzaniu gospodarki hormonalnej dlaczego częściej oddajemy mocz czemu chce nam sie pić o wpływie na układ nerwowy ogólnie bardzo słabo
@maciejbaran90255 жыл бұрын
Bylo czemu nam sie chce pic xd?
@Yokamikoo6 жыл бұрын
Ten eksperyment z wątrobą to kompletna bzdura....dlaczego nie zostało pokazane jak wygląda wątroba po zamoczeniu w wodzie, soku i mleku?? zero miarodajności.
@grzywn5 жыл бұрын
Ani sok, ani woda nie ścinają białek. Wystarczy wątroba która nie została użyta do porównania. Twój komentarz nie ma sensu...
@Chiro3C65 жыл бұрын
@@janw4411 dokładnie. Liczba czepialskich mnie przeraża. A tak od siebie dodam - wątroba w wodzie tylko tyle, że napuchnie, i to po długim czasie. Koloru zaś nie zmieni. To by było na tyle
@robertbloch10636 жыл бұрын
Nie bardzo rozumiem co miały pokazać te eksperymenty na początku filmu. Podobny efekt ścinania białek można uzyskać zanurzając jajo czy mięso w gorącej wodzie. Czy to znaczy ze mamy przestać pic herbatę?
@dkwm6 жыл бұрын
Eksperymenty miały pokazać co dzieje się z białkiem kiedy działa na nie alkohol, zachodzi proces denaturacji. Ma to odzwierciedlenie w naszym ciele ;)
@patrix00106 жыл бұрын
Wiesz że temperatura ścinająca białko to tylko troche ponad 50°C
@ysymankut48026 жыл бұрын
@@patrix0010 A nie trochę ponad 40°C ?
@patrix00106 жыл бұрын
Tak ponad 40 już zajdzie denaturacja
@xeno-21376 жыл бұрын
Tak temperatura ścinania białek to ponad 40°C dlatego trzeba zwalczać gorączkę ;)
@pawkapawka-yv1np5 жыл бұрын
Oddychanie szkodzi na palce! Wystarczy wsadzić palec do ciekłego tlenu żeby to sprawdzić. To podobny test jak ten z filmu. Poziom alkoholu we krwi jest mierzony w promilach, a nie dziesiątkach procentów.
@J.S.Arthur6 жыл бұрын
Eksperyment z zalewaniem wątroby alkoholem jest bez sensu, ponieważ w ludzkim organizmie wątroba jest żywa, a jej styczność z alkoholem to styczność jedynie z promilem obecnym we krwi a nie np. 6% jak w piwie. Alkohol na pewno szkodzi, ale ten eksperyment niczego nie udowadnia a jedynie robi z igły widły. Niewielkie i sporadycznie spożywane ilości alkoholu są wręcz zdrowe.
@stanleyek6 жыл бұрын
@MARLENA NAJMAN EL TESTOSTERON oby i mi się powiodło
@Kieru886 жыл бұрын
Ciężko mi powiedzieć czy ten eksperyment był miarodajny, ale w kontekście alko ciężko mówić, że robi z "igły" widły. Alko to są spore widły w kontekście naszego zdrowia i społeczeństwa;)
@Miksuss6 жыл бұрын
@@Kieru88 Ta. Zobacz sobie, jakie odparzenia powodują odchody na naszej skórze. A przecież to wszystko pochodzi z naszego ciała! To samo pokazuje ten eksperyment, zalanie wątróbki jakiegoś zwierzęcia alkoholem sprawia, że się degraduje, ścina i zmienia kolor. Spoko. Jest masa odczynników, które oddziałową z różnymi rzeczami, ale to nie oznacza, że to jest porównywalne z utopieniem organów w danej substancji. Na dodatek różne zwierzęta inaczej reagują na dane związki. Dla takiego np. kota/psa czekolada to zabójcza trucizna. Zależnie od wagi nawet 100 gram może doprowadzić do śmierci. Nie chcę hejtować, ale mam wrażenie, że sam @Nauka. To Lubię oprócz tego, że w wątrobie ścięło się białko nie bardzo miał więcej do powiedzenia na temat tego eksperymentu. Z wątrobą stało się to samo co z jajkiem, nic więcej z tego nie wynikło.
@kaciorx6 жыл бұрын
Podrzuć jakieś wiarygodne źródła tego że jest zdrowe. Z taką pewnością to rzuciłeś, że z chęcią poczytam.
@Miksuss6 жыл бұрын
@@kaciorx Mała dawka 10-30gramów dziennie może działać pozytywnie na organizm. Nie wiem czym dla ciebie jest wiarygodne źródło. Na wikipedii są odnośniki do artykułów naukowych. W google można znaleźć wiele stron, które o tym wspominają. Pamiętajmy, że "dawka czyni truciznę"
@Thekondzioo6 жыл бұрын
bardzo rzetelnie zrobiony film o problemie. poruszyliście tam ważne problemy związane z alkoholem, opowiedzieliście jak działa, jak dla mnie filmik na medal. można spokojnie puścić np. na lekcji uświadamiania w szkole. polecam i leci łapka w górę.
@Pakerek44445 жыл бұрын
Kac jest tak indywidualną dolegliwością, że praktycznie nie ma złotego środka na niego. Każdy musi na niego znaleźć własny przepis. Jak na przykład preferuję alkohole 40%+ bo po piwie mi głowa boli. Do tego zdrowe odżywianie, bez tego nie mogę się obyć jeśli nie zjem przed i nie zakąszam. Oczywiście dochodzi do tego poranne nudności na które mam swój przepis, herbata z miodem. A jeśli już naprawdę mogę nie wytrzymać to rąbię drzewo lub biję żonę. Pozdrawiam, miło się ogląda.
@MisterGandalf6 жыл бұрын
Zabrakło mi tylko w materiale informacji ile i jak często trzeba pić alkohol, żeby było to na tyle szkodliwe, by coś z tym zrobić. Bo jeśli już mała ilość alkoholu ścina biało to jak bardzo to jest szkodliwe?
@bartoszsamoyk74776 жыл бұрын
Król jest nagi! Panie Rożek, szanuję za starania, ale pana inteligencja jest poniżej przeciętnej i robi pan sobie innym krzywdę zajmując się popularyzowaniem nauki.
@aleksat13905 жыл бұрын
Oba eksperymenty pokazywałyby cokolwiek, gdyby alkohol był w stężeniu, które jest możliwe do uzyskania w ludzkim organizmie... czyli powiedzmy 0,25%, czyli 2,5 promila, czyli stężenie 20 razy niższe, niż piwo. Ale wtedy nic by się nie stało. :)
@Pizza679815 жыл бұрын
4:59 już nie będę trzymał swojej wątroby w wódce
@andrejos872 жыл бұрын
Wierz lub nie, ale z przyjemnością obejrzałem ten materiał popijając piwko... Choć miałem nadzieję, że będzie też o jakimś cudownym sposobie na kaca ;)
@ksksksksjsisjilkddkd2 жыл бұрын
Rozmowa o alkoholu zawsze wywołuje dziwne uśmieszki. Tymczasem alkohol to fascynujący temat nie tylko dla chemików i fizyków, ale także biologów, lekarzy i psychologów. W dzisiejszym odcinku cyklu chemicznego zajmę się alkoholem. Nie będę go pił tylko badał. Naukowo. Pokażę jego spalanie i to jak degraduje wątrobę. Powiem o metanolu i etanolu oraz wytłumaczę czym jest kac.
@andrzejlewicki85644 жыл бұрын
Dlatego najlepiej jest zachować umiar podczas picia. Przecież dobra impreza nie musi kończyć się kacem. Warto zjeść pożywny posiłek, nie mieszać alkoholi, robić przerwy w piciu, popijać trunki dużą ilością wody czy soków albo wziąć ze sobą tabletki 2KC, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu podczas spożywania alkoholu.
@TestMisja4 жыл бұрын
Chyba, że już za późno na picie okazjonalne jak u mnie:( Ponad dwa lata temu za jednym zamachem rzuciłem destrukcyjne picie, wstałem z wózka inw. I opuściłem ośrodek dla bezdomnych. Zapraszam na testmisja.
@tb-ts5qj5 жыл бұрын
8:16 dopuszczalna ilość alkoholu we krwi na poziomie 0.8 jest w Walii i Anglii, w Szkocji jest niższa i wynosi 0.5
@ijontichy4715 жыл бұрын
Wiedziałem, ze będzie burza w komentarzach. Ah, jak ten temat jest nam bliski! ;P
@frugon29993 жыл бұрын
Święty tradycyjny alkohol? A gdzie, nie szkodzi a pomaga xD
@radosawzajac6836 жыл бұрын
Etanol również wykorzystuje się w procesach przemysłowych, chociaż pewnie na dużo mniejszą skalę, a to ze względu na jego cenę. W zasadzie jeśli chodzi o zastosowanie etanolu i metanolu jako rozpuszczalnika, to nie ma wielkiego znaczenia którego z nich użyjemy, ponieważ tutaj ich działanie jest bardzo podobne. Różnica to jedynie wyżej wspomniana cena oraz czasami umiejętność rozpuszczania niektórych związków (np. KOH lepiej rozpuszcza się w metanolu niz etanolu). Pozdrawiam :)
@pawekrzysztof16774 жыл бұрын
Życie zaczyna się po pięćdziesiątce. A po dwóch setkach wygląda jeszcze lepiej.
@pawelp-l5 жыл бұрын
Jeżeli 6 litrów wody jest śmiertelne, to wystarczy 40 filiżanek kawy po 150 ml , a nie aż 118 :)
@joansca41215 жыл бұрын
bardzo dobry materiał alkohol uzależnia nieodwracalnie jest to choroba nieuleczalna nawracająca złośliwa
@ALN20065 жыл бұрын
ale jakość postprodukcji, ale studio, ale sprzęt - to lubię!
@qlana33 жыл бұрын
noo, pamiętam jak Pan Tomasz nagrywał filmik siedząc na swoich schodach w domu w japonkach mówiąc o tym, że "godzina bez prądu" ma mały sens poza akcją informacyjną, bo elektrownie i tak muszą przepalić tą moc bo na godzinę nie są w stanie obniżyć produkcji prądu - wtedy go poznałem :D
@krystianks45735 жыл бұрын
Skąd wziąłeś 5 ludzkich wątroby
@gsmpwkm53716 жыл бұрын
Bardzo dobra merytoryczna produkcja, brawo.... yyyy to znaczy na zdrowie 😉
@mrX-wr6mi6 жыл бұрын
ale gdyby nie alkohol to by nie było połowy ludzkości ...
@aloes19006 жыл бұрын
A gdyby nie alkohol, to domy dziecka i rodziny zastępcze byłyby w większości puste i niepotrzebne, bo wiele dzieci wcale by tam nie trafiło.
@jexhusebiskf30345 жыл бұрын
nie miałbym nic przeciwko żeby populacja ludzka była o połowe mniejsza ;)
@ezkin72845 жыл бұрын
Po co robiłeś eksperyment aż z kilkoma rodzajami alkoholu pokazując tylko jeden nawet nie porównując do zdrowej wątroby? Bezsens z twojej strony
@Boomab6 жыл бұрын
Całe szczęście już nie pije i czuję się zajebiście.
@piterekrek6 жыл бұрын
Duzo piles ? Dlugo ?
@Boomab6 жыл бұрын
@@piterekrek Piłem żeby "regulować" układ nerwowy mocno szargany amfetaminą. Trwało to ponad 5 lat aż w końcu się uzależniłem.Dzisiaj jestem wolny od wszelkiego syfu i kocham życie.Doceniam wszystko.
@piterekrek6 жыл бұрын
Pytam, ponieważ interesuję się wszelkimi uzaleznieniami. Czytałem i pisałem na ten temat. Dzięki.
@dariuszreda32915 жыл бұрын
Synu! Zaprawde powiadam ci - NAWROC SIE!!!
@chrisapril1375 жыл бұрын
Osobiście widziałem, jak gość na wsi, po przypieczętowaniu transakcji wali z gwinta 0,75l (wtedy jeszcze takie pojemności były) czystej wódy. Po kilku godzinach widziałem go na mszy o 18ej w kościele. Wyglądał całkiem dobrze.
@deareckpl98144 жыл бұрын
Z tym że alkohol uzależnia to bzdura.Pije alkohol od kilku lat codziennie i jeszcze mnie nie uzależnił.
@przemolo5 жыл бұрын
Na kaca,albo wrecz żeby nie mieć kaca, polecam herbatę czerwoną pu erh. Po chlańsku zapić czerwoną mocną herbatą i rano jest git.
@mefistofeles85214 жыл бұрын
Żeby udowodnić, że takie ilości alkoholu szkodzą wątrobie, należałoby wykonać badania kliniczne, bo badania in vitro nie są absolutnie miarodajne. W tych warunkach wątroba nie jest w stanie przeprowadzać detoksyfikacji w sposób dostatecznie wydajny, nie zachodzi przepływ krwi, nie ma ona dostępu tym samym do niezbędnych substancji, chociażby do tlenu. Nie mówiąc już o tym, że w takiej postaci alkohol nie trafia do niej, a w o wiele, wiele większym rozcieńczeniu. Tym samym także i eksperyment z białkiem jaja niczego nie dowodzi, tylko tyle, że stężony etanol niszczy albuminę. Co jednak z kolagenem i innymi białkami, z którymi rzeczywiście się styka? Owszem, albuminy występują w krwi, jednak stężenie etanolu w tejże jest znacznie, znacznie mniejsze.
@888waldi6 жыл бұрын
Od kiedy alkohol ma dostęp do wątroby?? Do żołądka tak ale tam zchodzi mnóstwo reakcji z cyklu Krebsa gdzie występuje jako półprodukt do budowy reakcji 31.
@888waldi6 жыл бұрын
@10.06.1998(żeby Koko wiedział kiedy mam urodziny)Misiek(bo mam na imię Michał) Cykl Krebsa prowadzi każda komórka , więc alkohol jest im znany . Moim zdaniem , zatrucie powstaje z nadprodukcji odpadu , przy kolejnym 31 - 46 oczku cyklu lub z brakiem możliwości przechowania produktów. Alkohol etylowy jest jedzeniem , bardziej musztardą niż herbatą.
@DanioMoc6 жыл бұрын
Jednak wypiję mniej alko jutro podczas andrzejek 😂 Świetny materiał!
@piter50pl6 жыл бұрын
13 kieliszków? To ja już powinienem dawno nie żyć xD
@830117b Жыл бұрын
Pamiętam kiedyś odcinek programu popularno-naukowego, w którym prowadzący opowiadał o wpływie alkoholu na organizm i skutkach dzialania popijając przy tym wino i lekko się nawet upijając na antenie. Wydaje mi się, że był to David Attenborough, ale głowy nie dam. Tym bardziej, że nie mogę nigdzie tego znaleźć w internecie. Może film jest już zakazany?
@basiap96635 жыл бұрын
Po namoczeniu w zsiadlym mleku również zmienia wygląd. To samo jak w 5% roztworze kwasku cytrynowego. Wątroba w organizmie ne jest moczona. Zanim dotrze alko do wątroby jest rozcięczanaw 5 litrach krwi i dzieje się to stopniowo. Wątroba żyje i przestawia się na tryb toksyny która zna i umie...nauczyła się z nią radzić . Tak się dzieje u osób która dość często pije 2-3 razy w tygodniu . Ne chodzi o ciągi alkoholowe a o wypicie do 05 litra wódki po południu i rano do pracy.Obserwowałm tych gości i dziwilam się ze nawet kaca nie mają kiedy ja po nawet niewielkiej dawce rano chodze do tyłu.Zapytałam jak to jest. Odpowiedz mnie zaskoczyła. Każdy z nich ma kaca po dłuższej przerwie w piciu np 3-6 miesięcy i to przerobili jak zony miały tego dość! Zresztą wcale się nie dziwię temu. Poza tym przy częstym piciu następuje rozrost wątroby czyli powiększenie , tak jak mięśnie podczas treningu.Podczas abstynencji wraca do normy... ciekawe.
@daro03526 жыл бұрын
7:50 powiedzmy że test był przeprowadzany w pokojowej temperaturze. Wiadomo przecież że etanol wrze w wyższej temperaturze niż metanol (78 st, drugi 65 st). W internecie jest mnóstwo filmów jak z puszki po napoju energetycznym czy nawet po piwie można zrobić sobie palnik czyli mini kuchenkę na alkohol do podgrzewania baniaczka z wodą. Przy czym niektóre wymagają procesu podgrzewania spirolu. I tu się zastanawiam czy palnik z metanolem nie zacząłby się palić szybciej... Kolejna sprawa to PH. Może papierek lakmusowy by tak nie reagował ale są dokładne mierniki elektroniczne, mierzące może nawet do setnych części. Ten sam 40% roztwór etanolu vs 40% roztwór metanolu ma dokładnie takie samo PH czy też w jakiś niewielki sposób się różniące?
@inoxvision18255 жыл бұрын
Białko jaja, zawierające 11/100g białka i jego ścinanie jest pokazane jako dowód na "ścinanie białka". Okrutny brak merytoryki..
@taith24 жыл бұрын
Prostym testem na metanol jest podgrzanie, metanol wrze w 64,7 °C, etanol 78,37 °C Dlatego podczas destylacji wyrzuca się wczesną "wódkę"
@bulls-896 жыл бұрын
Moj dziadek ma 80 lat a pil cale życie.. Co drugi dzień.. A prace miał lekka. Jego brat 2 lata młodszy nie pił,ale pracował na budowie.. I jak myslicie, który lepsze ma zdrowie? Tak.. Moj dziadek mimo iz tyle pil za młodu. Jego brat choruje jak nie nerki to serce.. Wniosek jest jeden.. Pic a nie robić.. :D
@ZajebistyTV6 жыл бұрын
Zdrowie zalezy od tysiaca czynnikow. Alkohol to tylko jeden
@bankaihampter28024 жыл бұрын
Wniosek jest jeden. Nie używaj argumentów anegdotycznych
@Kowadelko6 жыл бұрын
Umiesz używać ustnika w alkomacie czy to był żart
@maniek230219836 жыл бұрын
nigdy w życiu nie miałem kaca, nigdy, nawet po ostrym piciu (co najwyżej mam przeciążony żołądek i podrażnioną wątrobę, ale żadnego bólu czy suszenia), a co ciekawsze pół godziny, po wypiciu setki wódki alkomat pokazuje 0,00, po dwóch godzinach od skończenia picia 0,7 l wódki na dwóch również 0,00... Bardzo trudno mnie też upić. Wcale się nie chwalę, a raczej martwię, bo przy takim organizmie o alkoholizm nie trudno...
@kubsons94814 жыл бұрын
Ten eksperyment pokazuje jedynie co się stanie, jeśli się martwą, zwierzęcą wątrobę zamarynuje w alkoholu - tym samym nie pokazuje tego, co powinien, tzn. jak spożyty przez człowieka alkohol szkodzi żywej wątrobie w żywym organizmie ludzkim. Lubię naukę i racjonalne podejście do tematu, rozumiem, że do pewnych eksperymentów trzeba mocno uprościć założenia, ale nie można położyć martwej gałki ocznej na stole i po paru godzinach (kiedy się zeschnie i spęka) wydać werdyktu, że powietrze jest zabójcze.
@ronin8446 жыл бұрын
To nie przypadek że dziś piąteczek :)
@SunCrawler.5 жыл бұрын
lal, wkoncu jakis fajny kanal na polskim yt
@monikakarczmarczyk52153 жыл бұрын
Bardzo dobry program szkoda tylko ze w eksperymencie nie bylo wina w ktorym z tego co mi wiadomo jest duzo chemii Moze warto by zrobic o tym program Pozdrawiam serdecznie i zycze dobrej kontynuacji Zycze blogoslawienstwa Bozego Monika
@aloes19006 жыл бұрын
Ważna uwaga odnośnie filmowania tych pokazów - proszę, aby Panowie Operatorzy podczas eksperymentów wykonywali zbliżenie (detal) na szalki, parowniki, zlewki itp. Oglądałem ten odcinek na telefonie i w chwili spalania metanolu oraz etanolu, ledwo było widać, że tam jest w ogóle jakiś płomień. Filmując celem publikacji na YT warto uwzględniać, na jakim ekranie to potem będzie oglądane. Animacje tez mają zbyt słabo widzialne ikony i zbyt drobne napisy (przykład 5:14). Na 5,5-calowym Samsungu napisy pojawiające się na infografikach były praktycznie niewidoczne, ale po włączeniu filmu na 15-calowym ekranie laptopa okazało się, że tez ledwo da się je odczytać. A poza tym film ciekawy.. Pozdrawiam.
@piotradamczyk8903 Жыл бұрын
Wprawdzie oglądałem to już sporo czasu temu, ale dopiero teraz wpadłem na ten fakt. Panie Tomaszu, a gdzie grupa kontrolna czyli zanurzenie wątroby w czystej wodzie? Przecież pozostałych próbek nie zanurzał pan w czystym etanolu!
@tarafficstory5 жыл бұрын
Ale w białku jaja kurzego jest mało białek. Żółtko polej wódką, Żółtko to organizm w płynie
@marcinluber32942 жыл бұрын
Skąd w alkoholu kalorie? W szkole uczą ze źródłami energię są cukry białka i tłuszcze. Z jakich jeszcze substancji można czerpać energię?
@kacperjaremko39086 жыл бұрын
Ej to jak to jest że potrafię wypić 15 kieliszków wódki na imprezie a następnego dnia nic nie czuje jedynie zmęczony jestem xD
@azazelsnk4 жыл бұрын
Do tej pory myślałem że Pan jest mądrym człowiekiem i często tutaj gościem. Ale w tym filmie zrobił Pan z siebie głupka.. Nie wiem co o tym myśleć, jest mi smutno :(
@tomeczekblendziorjurasz62715 жыл бұрын
Ten eksperyment z wątróbką to bezpośrednie wprowadzanie laików w błąd. Po pierwsze nigdy nie osiągnie się takiego stężenia we krwi, drugie to - próba na nieżywej tkance. Po trzecie - gdyby tak się działo na żywym organizmie, to właściwie pierwsze spożycie alkoholu wiązałoby się z nieodwracalnymi skutkami, niemożliwymi do regeneracji. W skrócie, każdy po pierwszej przysłowiowej osiemnastce miałby nieodwracalna niewydolność wątroby (gdyby alkohol tak spektakularnie jak na doświadczeniu niszczył żywa tkankę). Eksperyment wygląda fajnie, ale tylko wygląda, żadnych racjonalnych wniosków z niego bym nie wyciągał.
@zygaf62526 жыл бұрын
3:56 Myli się Pan. Im dłuższy czas tym szybkość reakcji maleje. 5:20 nie z atomem węgla łączy sìę więcej niż jedna grupa -OH tylko z atomami węglą. W Pana wersji do jednego atomu węgla ma być przyłączone kilka grup -OH podczas gdy do kilku atomów węgla przyłączone są grupy -OH. W warunkach domowych pewnie da się odróżnic metanol od etanolu za pomocą reakcji jodoformowej. Proste odczynniki i sprzęt.
@mmarszalek6 жыл бұрын
Definicja jest dobra, za to Ty bardzo namieszałeś, nie rozumiem o co Ci chodzi. Z atomami? To wg twojej definicji alkohole monohydroksylowe się nie zaliczają do tej definicji. 8:04, poza tym w jaki sposób próba jodoformowa ma to ukazać? Oczywiście też mówimy tu o przypadku gdzie mamy mieszaninę takich alkoholi, rozważanie innych przypadków moim zdaniem raczej bezcelowe, chyba że do celów typowo poznawczych i edukacyjnych.
@zygaf62526 жыл бұрын
Michał Marszałek Jest zła powiedział, że do jednego węgla kilka grup OH. Poza tym sam nie spalał mieszaniny alkoholi tylko czyste alkohole i twierdzi, że nie da się odróżnić. Słuchaj uważnie. A o szybkości też jest ok?
@mmarszalek6 жыл бұрын
@@zygaf6252 Ja mam słuchać uważniej? Powiedział "jedną lub więcej", wiesz co to operatory boolowskie? Radzę poczytać. Sam nie ale co to ma wspólnego z moją uwagą?
@zygaf62526 жыл бұрын
Michał Marszałek Nie słuchasz ale opinię masz. Tylko ty mówisz ni z gruchy ni z pietruchy o mieszaninie metanolu i etanolu. W doświadczeniu spala OSOBNO metanol i etanol. Może komentujesz nie ten film co trzeba? No i te matematyczne wtręty zupełnie nie na temat. Powiedział "do atomu węgla" liczba pojedyncza, łapiesz?
@mmarszalek6 жыл бұрын
@@zygaf6252 Nie ni z gruchy ni z pietruchy, ty za to nadal nie odpowiadasz mi na temat. Miałem oczywiście na myśli to że w domowych warunkach raczej nie będzie takiej sytuacji, że będziesz mieć przed sobą 2 butelki z alkoholem i będziesz rozważać sytuację, w której z nich jest etanol a w której metanol, chyba że np. jesteś niechlujnym chemikiem i trzymasz niepodpisane odczynniki. Dobrze, to zapominając o tym co powiedziałem, powtórzę jeszcze raz, jak miałaby ta próba to potwierdzić? Nie matematyczne, a logiczne i bardzo na temat. Jak już się tak czepiasz to sam bądź szczegółowy bo z twojej wypowiedzi jasno to nie wynika. Rozumiem że chodzi Ci o to że myślisz że prowadzący miał na myśli tylko cząsteczki z 1 atomem połączonym z grupą/grupami, tak? Pomijając w tej chwili alkohole polihydroksylowe jak np. gliceryna? Bo jeśli nie o to Ci chodzi, to serio już nie wiem. Z resztą jeśli czepiasz się o takie sprawy, to nie zazdroszczę Ci nudnego życia. Taki "błąd" podchodzi pod przejęzyczenie.
@Nieom6 жыл бұрын
Wychodzi na to, że jedynym sposobem na odróżnienie alkoholu metylowego od etylowego, jest jego wypicie... :-)
@michaborkowski84575 жыл бұрын
Witam czy nakręci Pan film o mieszaninie alkoholu i Kwasu cytrynowego , czemu taka mieszanina nie powoduje kaca lub go zmniejsza ??
@mylnypozor6 жыл бұрын
Eksperyment z wątrobą fajnie się zaczął, ale ani ne pokazaliście reszty wątrób w porównaniu z niemoczoną, anie ne pokazaliście porównania ich z bliska :/ Więc o kant stołu rozbić. I popieram, że powinna być miska z samą wodą. Sama zmiana koloru wątroby z soczyście czerwonej na bladą za wiele nam ne mówi poza samym faktem odbarwienia :)
@zbigniewstawski27495 жыл бұрын
Na kaca najlepsza jest Howenia słodka/neutralizuje %/.Nie trzeba się wtedy bać chłopców radarowców.Ale jeszcze nie miałem tych orzeszków które właśnie neutralizują % .Może w przyszłym roku będzie kwitła i będą orzeszki🤕😎😁
@sawomirjarzyna74536 жыл бұрын
Dlaczego ja jeszcze nie subskrybuje tego kanalu ?
@januzi25 жыл бұрын
To była ludzka wątroba, czy jaka? :D No i edycja: Jak rozróżnić w warunkach domowych etanol i metanol? Hmm ... hmmm ... gdyby było coś czym się od siebie różnią, jak np. temperatura wrzenia. Wtedy można by podgrzać zbiornik i odparować tę niechcianą część.
@Dav1988iD6 жыл бұрын
Kto z was nie pił alkoholu w Andrzejki ? Łapka w górę.
@punia2016 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał :D
@Soczek16874 жыл бұрын
Panie Tomku, to błąd! każdy powinien choćby ze szkoły wiedzieć ( zależy jakiego miał nauczyciela chemi;) ) że alkohol etylowy i metylowy mają mocno różną temperaturę wżenia! Więc w domowych warunkach, mając zaledwie termometr możemy spokojnie odróżnić dwie ciecze.
@zscorporation6 жыл бұрын
Bardzo przydatny odcinek ! :D
@mariagola20445 жыл бұрын
Niech mi ktoś wytłumaczy ,dlaczego nigdy nie mówi się,że alkohol jest NARKOTYKIEM,czyżby nie życzyli sobie tego producenci ?
@koshimazaki8476 жыл бұрын
Zajebisty odcinek
@chrisw8123 жыл бұрын
wodka watrobkowa ... moze byc pyszna ... whyski watrobkowa brzmi jeszcze lepiej ... byc moze przez przypadek wynalazles super nalewki !!!!!
@krystianbednarczyk94784 жыл бұрын
Ja rozumiem że 6 litrów wody może zaszkodzić bo sam bym pewnie pękł, ale 13 kieliszków wódki to jest śmiech a nie alkohol
@mariuszb.46474 жыл бұрын
Takie polewanie kawałka wątroby to kompletna głupota a nie eksperyment naukowy.
@TestMisja4 жыл бұрын
:) Uśmiechnij się. Hi hi pewnie. Ponad dwa lata temu za jednym zamachem rzuciłem destrukcyjne picie, wstałem z wózka inw. I opuściłem ośrodek dla bezdomnych. Zapraszam na testmisja.
@pokrec6 жыл бұрын
Etanol i metanol pachną inaczej. Etanol ma wyczuwalną słodkawą nutę w zapachu. Metanol jej nie ma. Można to poczuć wąchając jeden i drugi na przemian, ale żeby tak na nos powiedzieć co to-to jest - może być niełatwo. No i wdychanie oparów metanolu to nie jest zbyt mądry pomysł.
@pokrec6 жыл бұрын
Aha, wątroba od samego alkoholu nie dostaje w kość tak, jak od produktów jego przemiany, czyli od aldehydu octowego. Sam etanol w tym porównaniu jest ledwo drażniącą substancją. To aldehyd octowy jest głównie odpowiedzialny za zniszczenia narządów. Etanol zaś - za efekty neurochemiczne, czyli za uzależnienie.
@mmarszalek6 жыл бұрын
@@pokrec Masz na myśli czysty etanol czy spirytus rektyfikowany?
@pokrec6 жыл бұрын
@@mmarszalek między bezwodnym etanolem a rektyfikowanym nie wyczujesz różnicy w zapachu. Bezwodnego nie radzę za to pić. Strasznie odwadnia tkanki w gardle i po małej lufce masz chrypkę przez 2 dni. Wiem co mówię, bo sam tego spróbowałem i powąchałem. Oczywiście metanolu nie próbowałem...
@tutiTD5 жыл бұрын
Sama prawda potwierdzę z autopsji, ale jaki jest sens badania się na filmie wiadomo, że jakbyś pił to byś się nie zbadał, czy to product placement, czy chwyt marketingowy?
@marcsmithsonian97735 жыл бұрын
Alkohol spożywamy z.pokarmem dokancza procesy gotowania i trawienia, tak więc wino do obiadu, to standard dla wielu...
@maciekmoje96716 жыл бұрын
A jak w takim razie wytłumaczyć to,że mnie ani mojego brata nigdy w życiu nie bolała głowa bez względu na to co wypijemy i z czym pomieszamy.
@Sylwestro076 жыл бұрын
Powinno to być jako pierwszy odcinek.Pzdr
@pozytrum6 жыл бұрын
Pierwszy eksperyment to tragedia. Te wnioski? Mąki nie jedz, widziałeś co się dzieje, jak się mąkę do jajka dosypie i wymiesza? "To dowodzi, że 'mąka' jest szkodliwa". Wiele z odcinków ma takie uproszczenia, że to zakrawa o kłamstwo i dezinformację a nie popularyzację nauki.
@naukatolubie6 жыл бұрын
hmmmm chyba nie do końca zrozumiałeś. Ścinanie białka (denaturacja czyli niszczenie jego struktury) to dość poważna sprawa. Coś co niszczy strukturę białek jest dla nas dużym zagrożeniem. Pozdro
@PozytyffTv6 жыл бұрын
Jak krzywda dzieje się na ulicy to mało kto się angażuje. A jak trzeba bronić alkoholu to tysiące wyznawców się zleciało : )
@pozytrum6 жыл бұрын
@@PozytyffTv Co ma piernik do wiatraka? Pomagaj na ulicy, ja pomagam. A nie bronię alkoholu tylko atakuję uproszczenia stosowane w filmie.
@pozytrum6 жыл бұрын
@@naukatolubie Rozumiem sam eksperyment, jednak wniosek, że alkohol jest szkodliwy przy spożywaniu przez ludzi, bo ścina białko, nie jest słuszny. Szkody które wyrządza alkohol nie są związane z denaturacją białek. Aby zaszła denaturacja pod wpływem alkoholu musi być wysokie stężenie, a w naszym organizmie po wypiciu piwa może być niecałe pół promila. Wątroby nie 'niszczy' alkohol tylko aldehyd octowy, co też dowodzi, że kolejny eksperyment działa na wyobraźnię ale nijak nie obrazuje rzeczywistości (nasza wątroba nie bieleje po wypiciu piwa). Nie chciałem poświęcać więcej niż pół godziny na szukanie informacji o tym i nie znalazłem niepodważalnych dowodów tego co piszę, także jeśli masz jakieś źródła na potwierdzenie denaturacji białek (wątroby? czy czegoś jeszcze?) w organizmie to proszę podeślij, tu lub prywatną wiadomością. Chętnie się dowiem jeśli się mylę. Pozdrawiam. Życzę mniej tak krytycznych komentarzy. Jeśli potrafisz obronić zasadność tych wniosków to następnym razem może podaj je w innej formie. A jeśli wypierasz to, że mogło pójść coś nie tak u Ciebie, to polecam "Krótki film o prawdzie i fałszu" Dawida z naukowego bełkotu.
@les777pl6 жыл бұрын
@@pozytrum pomieszałeś kanały i filmy. To nie film U!NB.
@hutnyp996 жыл бұрын
Znam osobę która litra potrafi wypić na raz i tylko kładzie się spać
@JodaPunk6 жыл бұрын
Jak lubię Twoje filmy tak ten muszę "zminusowac" gdyż ten eksperyment z wątroba był bez sensu. Watroba nie dostaje takiej dawki alko jaka pokazana.
@naukatolubie6 жыл бұрын
No przecież to oczywiste że nie. Dostaje dużo mniejsze, ale przez dużo dłuższy czas niż w tym eksperymencie. To był pokaz z którego miało wyniknąć (i wyniknęło), że im większe stężenie alkoholu, tym większe zmiany struktury narządów.
@SzefoMichalek2 жыл бұрын
Jaki zadowolony ze 0,0 wydmuchał, jak alkoholu nie pił 😅 wyczyn roku!
@radosawkagan48505 жыл бұрын
Błąd, metanol i etanol różnią się smakiem. Metanol ma także tendencje by się zabielić wstrząśnięty. I potrafi być cztery razy tańszy.
@oskargajewski59046 жыл бұрын
Super film jak zawsze
@maciejtomkiewicz67335 жыл бұрын
Pić po bolszewicku? Na kołchoźnika? Do kołchozu posłano lektora. "Towarzysze! Alkoholizm to straszliwa choroba społeczna! Od alkoholików odchodzą żony!" Na to mużyk z ostatniego rzędu: "Towarzyszu lektorze! Ale tak szczerze i po bolszewicku! Ile to w końcu trzeba wypić?!"
@osawahn13375 жыл бұрын
Myślę, że niektóre nieodzowne dla życia substancje, chociażby kwas askorbinowy zawarty w soku z cytryny, dałyby podobny efekt.
@AdamKowalski-hb2db6 жыл бұрын
Wczoraj była środa jak w środku tygodnia miałbyś zachlać?
@mateusz52166 жыл бұрын
Znakomite "odtworzenie" działania alkoholu na organizm, takie bardzo naukowe. Bo jak wypijamy, to nic go nie rozcieńcza po drodze, nic nie wchłania, w organizmie nic z nim w reakcje już nie wchodzi, tylko magicznie jakoś potem opatula wątrobę i ona się w nim kisi przed rzutem na patelnie. Rozumiem, że rywalizacja z "dr" Ziębą wkracza w jakąś nową fazę? I sprawdziłem nazwiska z sekcji "współpraca merytoryczna" - też ciekawe specjalizacje. Jeżeli coraz więcej kanałów "naukowych" będzie się tak "specjalizować" w medycynie to niedługo Zięba zostanie umiarkowanym znachorem. W ogóle to się zaczyna robić coraz ciekawsze, kanały naukowe około medyczne robią osoby, które z medycyną mają tyle wspólnego, co "zapytałem lekarzy" (cytat Pana Rożka z któregoś filmu). Kiedyś to się źle dla kogoś oglądającego skończy, to "naukowanie" na polskim YT. Dlatego polecam takie tematyki zostawić specjalistom, w tym przypadku hepatologom, patomorfologom i toksykologom a nie skakać po tematach i robić sobie jaja dla gawiedzi. Tyczy się nie tylko tego kanału, ale też np. Naukowego Bełkotu i wielu innych "naukowych" lekarzy YouTubowych.
@mazgill87806 жыл бұрын
To nie jest w pełni profesjonalny program przygotowywany do badań dla laboratoriów. Wyjmij kija z dupy i doceń to, że ktoś się stara przybliżyć tematykę dla prostej gawiedzi.
@naukatolubie6 жыл бұрын
Mateuszu, nie masz racji nawet na pół milimetra. Ten materiał był konsultowany z dwoma chemikami i lekarzem. Ja sam jestem fizykiem ze specjalnością fizyka medyczna. Każdy mój materiał, który nie jest ściśle z mojej dziedziny jest przed upublicznieniem konsultowany. Pozdrawiam.
@mateusz52166 жыл бұрын
@@naukatolubie Czyli po prostu potwierdzasz, co napisałem. O swoich konsultantach wiele nie napisałeś, za to podałeś informacje o sobie. Dobrze, w takim razie w której OIL mogę Twoje kwalifikacje? Tak z ciekawości pytam. Druga sprawa, skoro skonsultowałeś się z lekarzem, to jakim? I teraz, czy ten "lekarz" potwierdzi sposób działania alkoholu na wątrobę, który pokazałeś na miseczkach? Tak tylko retorycznie pytam.
@naukatolubie6 жыл бұрын
Retorycznie czyli wiesz, czy pytasz bo jesteś ciekawy. Zobacz moje filmy, w ich opisach albo na ekranie pojawiają się konkretne nazwiska. W opisie do tego video też są nazwiska, jak mi nie wierzysz to sprawdź sam kim są ci ludzie. PS. Nic nie potwierdziłem, przeciwnie, napisałem że nie masz racji.
@zabaziomalka6 жыл бұрын
@@naukatolubie Ale on ma rację. Po pierwsze dlatego, że wątroba ma styczność nie z czystym alkoholem, ale tym jednym promilem we krwi. Po drugie dlatego, że podobny proces denaturacji zachodzi kiedy białko ma styczność z wysoką temperaturą.
@dawid96446 жыл бұрын
Lubię popijać winko.
@karolsteamer42886 жыл бұрын
Bardzo.... wiem ze przy operacji watroby nie nalezy polewac alkoholem...I jeszcze chcialbym byc ciekaw jak wyglada watroba polana mlekiem po tym samym czasie ;]
@Kazimierz4383 жыл бұрын
A co jest napisane w księdze Eklezjastyka (Syracha) rozdział 31 wiersz 27 Wino dla ludzi jest ŻYCIEM, JEŻELI pić je będziesz w MIARĘ
@PatrykJagielski6 жыл бұрын
mogłeś wspomnieć, że temperatura wrzenia metanolu wynosi 40 stopni C ;)
@krzysiek61456 жыл бұрын
Wszystko to być może Panie Rożek, jak w takim razie skomentuje Pan medyczny fakt, że ten kto pije temu wątroba nie gnije, hę?