No w końcu 😀 tyle czekania na jakieś mądry temat .pozdrawiam wszystkich słuchaczy.
@wujaszekwania27375 жыл бұрын
Bardzo Dziękuję, dobra i ciekawa audycja.
@RBO19745 жыл бұрын
Super dziękuje za merytoryczna analizę
@ulatowska27405 жыл бұрын
Same konkrety 👍 dziękuję!
@wojciechmilewski86225 жыл бұрын
Fajny wykład, zapoznałem się z tym obszarem razem z Tobą, pozdrawiam!
@knaimad845 жыл бұрын
Thnx za materiał. Dobrze się słuchało.
@mariangabriel91965 жыл бұрын
kozak z ciebie mega wiedza i sposób jej przedstawiania oby tak dalej juz jestem twoim fanem
@humanproject55625 жыл бұрын
Dzięki
@Agatella132 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, choć w sposobie przygotowania „prześwituje” charakter akademicki: około 2 x 45 min., sporo powtórzeń (by każdy na pewno zrozumiał), itd. Za to tematyka istotnie jest niezwykle rzadko poruszana i - zgodnie z końcowym hasłem - przyczynia się do walki z niewiedzą. Gratuluję wnikliwej analizy.
@Roz523 жыл бұрын
Ciekawy materiał
@robertkruk87545 жыл бұрын
Ciekawe podcasty, dzieki.
@robertsobczak11315 жыл бұрын
Bardz dobrze przedstawione wizualnie
@Murgraht5 жыл бұрын
Świetny materiał
@pawel95305 жыл бұрын
Swojego czasu zastanawiałem się nad tą wojną z 2001 roku w Afganistanie. Doszedłem do wniosku że nie wolno tej wojny osobno rozpatrywać a należy połączyć z wojną z Irakiem prawie 3 lata później. Wspólnym mianownikiem był jedyny wspólny sąsiad Iraku i Afganistanu. Amerykanie dzięki tragedii z 11 września zbudowali sobie na wschód od Iranu ( w ich mniemaniu) silną bazę wojskową, a w po zajęciu Iraku USA zamknęły Iran w oblężeniu. Wojska amerykańskie ( oczywiście zajęte pacyfikowaniem ruchu oporu) stały na granicy Iranu. Wten sposób być może planowano za Busha rozegrać sprawę Teheranu, ale opinia publiczna standardowe błędy amerykańskie ( zawsze mają problem by nie prowokować miejscowej ludności np znęcaniem się w więzieniach) doprowadziły do zwycięstwa Obamy, który musiał odejść od nie popularnej polityki agresywnego zakładania baz. Przynajmniej ja rozumiem ten konflikt w ten sposób.
@KrzysztofWojczal5 жыл бұрын
Ciekawe spojrzenie. Dziękuję za interesujący komentarz. Nie wiem czy coś w tym jest, ale ma to jakiś sens. pozdrawiam KW :)
@pawepawlak70665 жыл бұрын
Obejrzałem wszystkie Twoje filmy. Od razu zasubskrybowałem bo poruszasz ciekawe tematy i chociaż nie we wszystkich kwestiach mam takie samo zdanie, to na pewno przystępnie się Ciebie słucha i obiektywnie opisujesz sytuację poszczególnych regionów. Tylko jedna prośba, nie weź tego za złośliwość. Chodzi o daty- nie popełniaj proszę popularnego błędu czytając np. rok 2005 jako rok "dwutysięczny piąty". Rok dwutysięczny był raz w roku 2000, niestety wiele ludzi zaczęło od tamtego roku źle wymawiać każdy następny. Poprawnie powinno się mówić rok "dwa tysiące piąty". Jakoś tak mam, że zawsze mnie ten błąd irytuje kiedy go słyszę. Pozdrawiam, czekam na kolejne nagrania, szczególnie interesuje mnie kwestia Nowego Jedwabnego Szlaku.
@KrzysztofWojczal5 жыл бұрын
Dziękuję za czujność i obiecuję poprawę:) KW
@Ph03n1xz5 жыл бұрын
Odcinek super jak zawsze, juz cos wiadomo moze o mozliwosci sluchania na spotify?
@alexfrost22765 жыл бұрын
Zacząłem oglądać, więc może o tym będzie, ale pamietam, że jak my placiliśmy 400$ za gaz Rosji (teraz placimy ok. 200$), to wtedy Rosja płaciła tylko $100 Turkmenistanowi. Dlaczego zatem nie zbudować gazociągu: Turkemenistan (via Morze Kaspijskie) Azerbejdżan -> Gruzja i dalej do nas albo przez Morze Czarne (do Ukrainy i do Polski), albo przez Turcję->Bułgarię-> Węgry->Słowację-> do Polski?
@KrzysztofWojczal5 жыл бұрын
Mogłem o tym powiedzieć, ale generalnie projekt stoi w miejscu (na odcinku Turkmenistan - Azerbejdżan). UE zarzuciła projekt (z uwagi na brak zainteresowania NIemiec - vide Nord Stream II). Nie wiem czy Polska będzie miała siłę go wznowić tak, by działał na korzyść Międzymorza. Dziękuję za merytoryczny komentarz i pozdrawiam :) KW
@mateuszjak46455 жыл бұрын
@@KrzysztofWojczal zdaje sie ze kwestia samego Morza Kaspijskiego wciaz nie jet uregulowana. Tzn nie jest podzielone na wody terytorialne. Przy czym Rosja forsuje ze jest to morze, a Azerbejdżan i Turkmenistan że jezioro. Chodzi oczywiscie o to ze jezioro dzieli sie cale na wody terytorialne i wtedy wody Turkmenistanu i Azerbejdżanu by sie stykały i rure można kłaść, a jeśłi uznamy to za morze to kazdy kraj posiada tylko wody przy brzegu i dalej jest problem.
@excellenttriptravel33915 жыл бұрын
Alex Frost : Syria chciała zbudować gazociąg bezpośrednio na Europę- mieli zdeponowane nawet znaczny procent pieniędzy na ten cel...Efekt znamy wszyscy :)
@slawosz5 жыл бұрын
komentarz dla lepszego pozycjonowania
@Crocodile5005 жыл бұрын
wiecej takich :)
@andreborowski49544 жыл бұрын
O Uranie Pan zapomnial. Bywalem w Kazachstanie dziesiatki razy..okolice Aktau (byle Schevchenko) to kopalnie uranu..tak samo na poludniu przy granicy z Kirgizja...najwieksze kopalnie uranu na swiecie.
@migi11145 жыл бұрын
Nasi politycy powinni uczyć się od Pakistanu, kraj najpierw czerpał ogromne zyski ze współpracy z USA - wojna w Afganistanie, teraz niby dalej jest sojusznikiem USA, ale tak na prawdę czerpie ogromne dochody ze współpracy z Chinami. Szkoda ze my mamy założone klapki na oczy, że wolimy oddać nasz kraj żydom, wszystko żeby tylko dogodzić USA i napsocić Rosji.
@bbzzykkuu5 жыл бұрын
To wyprowadź się do Pakistanu skoro tam taka bajka i mądrzy politycy.
@janryszard36735 жыл бұрын
Nie ma rzeczy niemożliwych ! Dla chcącego nie ma nic trudnego !
@janwan7682 Жыл бұрын
Przydalaby sie aktualizacja, sporo sie zmienilo
@tomaszlech1432 Жыл бұрын
👍
@TB-dp8yp5 жыл бұрын
Azja Środkowa to taka Polska Azji.
@KrzysztofWojczal5 жыл бұрын
Trochę za daleko, ale również jest to strefa buforowa. Różnice są wszędzie indziej. Bogata w gaz i ropę, suchy klimat, brak dostępu do mórz, brak możliwości wykreowania imperium regionalnego (my swoje posiadaliśmy setki lat). pozdrawiam serdecznie KW :)
@MrSelethen5 жыл бұрын
Z rolnictwem jak się pojedzie do Kazachstanu, to widać, że co chwila jakaś ciężarówka z owocami do Rosji jedzie :) Słyną m.in. z dobrych arbuzów. Niestety dużo zwykłych ludzi musi jeździć do Rosji na saksy. Mnie jednak najbardziej zdziwiły polskie farmaceutyki w aptece w Kirgistanu :)
@piotrkowalski95415 жыл бұрын
Duza wiedza fajnie sie sucha
@YanuszMaryan5 жыл бұрын
czy kazachstan jest częściowo państwem europejskim
@ChinskiBiznes4 жыл бұрын
dobre ale przydlugie x1.5 da sie sluchac
@wiesawpilch59755 жыл бұрын
Tezy tego podcastu nie uwzględniaja realnej sytuacji w tym regionie, nie mówiąc o tym, że wartościowanie ważności tego obszaru dla Chin jest niepoważne. W www.chinskikanalinformacyjny.pl z dnia 20.05.2019 będzie umieszczony felieton krytyczny na ten temat. Ukłony
@KrzysztofWojczal5 жыл бұрын
1) Wcale nie zapomniałem np. o Afganistanie. W treści artykułu (tego pisemnego) tłumaczę dlaczego się ograniczyłem do wskazanych państw. Na temat Afganistanu napisałem odrębną analizę. Nigdzie nie napisałem, że Azja Środkowa to tylko 5 wymienionych przeze mnie krajów. Wskazałem, że opisuję ten region w definicji państw postsowieckich. Więc złośliwości z początku nagrania (o tym że o czymś rzekomo zapomniałem) były niepotrzebne :) 2) Azja Środkowa jest w mojej ocenie najważniejsza w kontekście przyszłości rywalizacji chińsko-amerykańskiej i źródeł pozyskiwania surowców energetycznych. Od strony morskiej Chiny mogą być zamknięte. Od lądowej już byłoby trudno. Kropka. Pańskie 1/100 punktów ważności Azji Środkowej w mojej ocenie jest niepoważne. Zwłaszcza, że nie uzasadnił Pan swojej punktacji :) 3) Co do tezy w zakresie niepodległości w wielobiegunowym świecie. Pan mówi, że nie chce słuchać 1,5h nagrania, nie ma na to czasu i to są "bzdury". Następnie nagrywa Pan półgodzinne nagranie odnoszące się do tego, na co nie ma Pan czasu. W którym jedynym kontrargumentem jest to, że nie potrafi Pan sobie wyobrazić tego, żeby tak duże państwa straciły niepodległość, lub utraciłyby część terytorium. Cóż. Nie podejmuję się polemiki. :) pozdrawiam KW
@wiesawpilch59755 жыл бұрын
Sprawa Afganistanu to tylko odprysk dwóch tez, które Pan wymienił na wstępie swojego felietonu. Proszę jeszcze raz przeczytać to co napisałem powyżej. I do tego się odnosić. Ukłony
@KrzysztofWojczal5 жыл бұрын
Zacytowałym Pana :"Nie chce mi się i nie mam czasu na bzdury", ale ponieważ przeczytałem co łaskawie Pan napisał i przesłuchałem co Pan nagrał do końca (z całym szacunkiem ale na drugi raz nie mam chęci), to z czystym sumieniem mogę odrzec, że nie ma do czego się odnosić, bo nie zawarł Pan w swoich wypowiedziach żadnego sensownego argumentu. Pomimo tego, będę tak miły i pozostawię link (reklamę) do pańskiego podcastu. Może ktoś jeszcze skusi się na półgodzinny odsłuch po to, by na końcu usłyszeć, że nie ma Pan czasu na odnoszenie się do kwestionowanych przez siebie tez. pozdrawiam :)
@wiesawpilch59755 жыл бұрын
"... bo nie zawarł Pan w swoich wypowiedziach żadnego sensownego argumentu." Chyba jednak nie dosłuchał Pan tego felietonu. Bo argumenty są i to mocne. Ale..Ukłony
@jacobjo34865 жыл бұрын
Wiesiu zawsze ma rację. Polemika z nim nie ma sensu chyba że się lubi masochizm.
@paulocoval55785 жыл бұрын
Zapotrzebowanie na energie będzie rosnąć. Związane to jest z perspektywą nadchodzących zmian klimatycznych. Rosja i Chiny będą konkurować o wpływy i zasoby Azji Środkowej. Antropogeniczne źródło zmian klimatycznych nie istnieje i jest fikcją. Realnym sternikiem ziemskiego klimatu jest zmienna aktywność słoneczna. Jestem sceptykiem klimatycznym i jestem gotowy do rzeczowej rozmowy w której naukowa argumentacja będzie fundamentem dyskusji.
@adamkowalski4295 жыл бұрын
:)
@tomaszduda67563 жыл бұрын
Teren przy Morzu Kaspijskim jest słabo zaludniony bo dużo surowców tam jest? Brzmi nielogicznie. Zazwyczaj tam gdzie są surowce - tam są ludzie. Poproszę o wyjaśnienie...
@KrzysztofWojczal3 жыл бұрын
Co tu wyjaśniać, proszę spojrzeć na mapę. :)
@tomaszduda67563 жыл бұрын
@@KrzysztofWojczal ok że względu na położenie rozumiem, ale nie ze względu na surowce.
@tomaszduda67563 жыл бұрын
Aha odsluchalem ponownie. Trochę się przeslyszalem. Zwracam honor.
@KrzysztofWojczal3 жыл бұрын
Zdarza się, pozdrawiam serdecznie :)
@tomaszduda67563 жыл бұрын
@@KrzysztofWojczal Na wzajem.
@januszsalamon10293 жыл бұрын
Surowce się wyczerpią co wtedy
@Czajacz5 жыл бұрын
dobry materiał ale nazywaj rzeczy po imieniu - nia Altaj tylko Ałtaj, nie Alamty tylko Ałma-Ata, nie Samarkand tylko Samarkanda itp. tyle w temacie