⚠ Podobają Ci się nasze materiały? Chcesz nasz wesprzeć, abyśmy mogli publikować jeszcze więcej ciekawszych treści? Od teraz możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę❗ Można tego dokonać pod tym linkiem: buycoffee.to/world-history-episodes 🙏 Za każdorazowe wsparcie bardzo serdecznie dziękujemy! ❤
@mykytashcherbyna4 күн бұрын
Gdańsk są w planach?
@WorldHistoryEpisodes3 күн бұрын
@@mykytashcherbyna Pewnie, sporo materiałów mamy w archiwum z Gdańska 🙂
@mykytashcherbyna3 күн бұрын
@@WorldHistoryEpisodes dziękuję! Historia nie musi być zaginięta!
@zanetayouse6 ай бұрын
Człowiek przenosi się w czasie ,dzięki takim nagraniom.🎥
@asdasd-nu9ig6 ай бұрын
oby nigdy te "czasy" nie wróciły, hehe
@imieinazwisko29936 ай бұрын
@@asdasd-nu9ig Ech... Choć czasami sobie myślę, że dobrze by było, gdyby wróciły... No, może z małą korektą; żeby była lepsza technologia...
@asdasd-nu9ig6 ай бұрын
@@imieinazwisko2993 Technologia zmienia realia i mentalność więc to co piszesz to trochę utopia
@PrzemekSzewczyk-f2e6 күн бұрын
Jestem rocznik 1979 ale koniec lat 80 tych był taki sam .To był czas, kiedy ludzie powszechnie nosili używane po sobie buty i ubrania ... Ulice nie były zbyt bezpieczne. Czekoladę i pomarańcze widziało się na święta. .taki Stan zawieszenia pomiędzy starymi czasami a nowymi..pierwsze commodore. Wszędzie na nogach..Dobry rower był luksusem..Grało się w dołek monetami i kółka i krzyżyk scyzorykami .. Na wsiach orali końmi i ręcznie zbierano ziemniaki na pryzmy..Kopcowano je.. . non stop msze i wędrowki obrazków po osiedlach .biednie i spokojnie.dosyć szaro i Nudno .Zresztą widać to na filmie Psychotyczny sen...Telewizory z przyciskami bez pilota i czarno- białym kineskopem..Wszyscy chodzili do krawców codzienne dłuugie kolejki po chleb i mleko..Bywało że brakło chleba i mleka . Wielogodzinne kolejki do lekarzy .Bobowit po Czarnobylu dla dzieci..Powszechne pijaństwo i imprezy. Rownież w Milicji.. Prawie nikt nie mial konta w Banku. Pralki na zapisy .Nie wszyscy mieli telefon w domu z kręconym cyferblatem . Bano się księży . Milicja chodziła na codzień w wyjsciówkach. Powroty rezerwy z chustami.. klepanie sztuccami w kaloryfery..jako komunikacja z sąsiadami. Czytanie ksiażek, Pewexy ,wyścigi pokoju. We wszystkich blokach prąd i woda były na ryczałcie, ludzie grzali się przy grzejnikach żarnikowych cale zimy.. 😮 . Co sie dziwić że PRL zbankrutowało . Ludzie kradli co popadło.. kombinowali , zamieniali się.. czekali na paczki z zagranicy. Jak w wielkim obozie .
@AnneMarie098 күн бұрын
Świetne nagranie zupełnie jakby było nagrywane dziś❤
@gosiagorecka3454 Жыл бұрын
Dziękuję za ten piękny dokument!
@marcinsierszulski27696 ай бұрын
Warszawa z czasów mojego dzieciństwa. Niesamowita podróż w czasie. Dziękuję za udostępnienie tego filmu.
@sesylia123Ай бұрын
Nostalgia...człek mial naście lat, byla super muzyka, lista przebojów III od kwietnia ruszyła, ale pod względem takiego zwyczajnego codziennego życia, szczególnie kupno czegokolwiek to było wyzwanie...fajnie było bo... było się młodym, bez szczególnych obowiązków poza nauką, świat ten wokół nas buzował przecież stan wojenny, strajki, zadymy ale nie odczuwalo się jakoś specjalnie lęku...teraz chyba jestesmy bardxo mocno zestresowani a mamy przeciez wszystko w porównaniu do tamtych czasów a jakoś tak bez polotu jest, regres
Moja ulica to Anielewicza 26B. Śmieję się, że pochodzę z getta, ale prawda jest taka, że w miejscu, gdzie stoi ten blok było krematorium KL Warschau.
@naszpanrobert7 ай бұрын
Wszystko pięknie tylko że to nie rok 1982 a 1980 i są w tym filmie na to dowody. Plakat zapowiadający odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców na rogu al. Jerozolimskich i Kruczej. Facet w kolejce do PKO na Nowotki ( obecnie Andersa ) z wpiętym znaczkiem Solidarności, samotna czerwona flaga na budynku KC PZPR. Od 1982 wisiała tam również flaga Polski. I oczywiście brak jakichkolwiek znamion Stanu Wojennego.
@riobravo-u9p6 ай бұрын
Pogratulować spostrzegawczości !
@mariusz076 ай бұрын
Kadry mogą pochodzić z różnych lat. Wcale nie powiedziane że kręcili to tylko w jednym roku.
@naszpanrobert6 ай бұрын
@@mariusz07 O tym że kręcili w 1980 jestem przekonany bo mam na to dowody. O tym że nie kręcili w 1982 też jestem przekonany bo każdy kto przeżył ten rok po prostu to widzi.
@mariusz076 ай бұрын
@@naszpanrobert ja tylko zauważyłem różne pory roku, więc przypuszczam tylko że kadry były kręcone na przełomie dwóch lat.
@XYZabcXYZ9516 ай бұрын
@@naszpanrobert no i co za różnica? co się srasz jakby ci matkę obrazili?
@jakubstanko221112 күн бұрын
W 82 jeszcze mnie na tym padole nie było , pierwsze co się rzuca w oczy to brak tych cholernych reklam które obecnie tak zaśmiecają otoczenie
@rafalrafal34697 күн бұрын
No I brak produktow ktore teraz tak zasmieciaja Regaly sklepow
@jakubstanko22117 күн бұрын
@ co ma jedno do drugiego ? Przecież każdy wie że w sklepach nic nie było….
@andi73c7 күн бұрын
Wtedy o tych zachodnich reklamach się marzyło - Pewex masz teraz wszędzie - kiedyś to były tylko wydzielone sklepy za dolary dla uprzywilejowanych.
@jakubstanko22117 күн бұрын
@@andi73c obecnie często bywam w Holandii półki w sklepach są pełne a reklam na ulicach jednak nie ma więc jak widać jedno bez drugiego jednak może istnieć …
@andi73c7 күн бұрын
@@jakubstanko2211 To ciekawe. Być może szaruga tamtych lat tab bardzo nam doskwierała że Polska nadal musi sycić się np: kolorowym Lego czy Woolite zachodnim płynem do płukania tkanin. 😉
@PocałujmniewdupęPocałujmniewdu3 ай бұрын
Mialem wtedy 9 lat! Piekne, beztroskie czasy dziecinstwa, pamietam jak zbieralismy makulature do szkoly w ramach akcji oczyszczania miasta.
@cubesls6611 күн бұрын
Nawet samochody można bylo myć na ulicy i nikt się nie czepiał 😊
@connectionfailure868 күн бұрын
Słyszę w tle muzykę z serialu "Zmiennicy" :D Rocznik '86 pozdrawia!
@vanPraag6 ай бұрын
Niesamowite. Poznaje swoje podworka pomiedzy blokami na Milej, Smoczej i dalej Niskiej. W tym czasie mialem zaledwie kilka miesiecy i pewnie gdzies tam w bloku na Niskiej 17 walilem w deficytowe pieluchy tetrowe i jadlem kaszki Milupa z trudem zdobyte przez rodzicow. Lezka sie w oku kreci.
@kudlatytrue6 ай бұрын
Pozdrowienia z Okopowej, na przeciwko okrąglaka. Rocznik 83.
@manierwarsaw98206 ай бұрын
Same Blokowiska A Kiedyś Tsm Piękne Miasto I Tramwaje
@szymonlaskowski166Күн бұрын
Brak korków :D
@TomaszTomasz-ot6dl4 ай бұрын
Wehikuł czasu. Niesamowite.
@janio796 ай бұрын
Piękny materiał! Jako zakochany od zawsze w Warszawie, bardzo dziękuję :)
@robertbor17354 ай бұрын
Oglądam te filmy z Warszawy i szukam na nich mojego niebieskiego garbusa który całe lata 80 i 90 stał w centrum w okolicy ulicy Widok ....
@piasetzky5 күн бұрын
Wow 😮 What a sight of misery and despair.. It's incredible how much it has changed in recent years
@seastian9 күн бұрын
Widać jak kierowcy się zmienili, wtedy nie było mowy o ustąpieniu pieszemu na przejściu 😅
@leszekkk58 күн бұрын
31 minuta... facet prawie włazi pod tramwaj... inne czasy...
@jankowalski1236 ай бұрын
To zbliżenie na tabliczkę Miła 18 wzieło się pewnie stąd, że Lanzmann jak wielu innych turystów prawdopdobnie nie wiedział, że adres Miła 18 przed wojną znajdował się gdzie indziej - mniej więcej przy skrzyżowaniu z Dubois. Tam jest dzisiaj pomnik upamiętniający bunkier Anielewicza. Obecnie ten adres to Miła 2. Mieszkam przy Miłej tam gdzie kręcił Lanzmann i często widuję tam turystów z Izraela, raz nawet tłumaczyłem pewnemu staremu człowiekowi, że bunkra Anielewicza powinien szukać gdzie indziej.
@pierrerower65366 ай бұрын
Lanzmann doskonale widzial o zmienionej numeracji ulic . W powstaniu filmu Shoah pomagali mu warszawcy historycy . Sam Lanzmann wsponinal o przebudowanej dzielnicy polnocnej kilka razy w wywiadach , w samym filmie wykorzystano z tego bardzo malo , ale jest tam fragment z kadrem domu ktory stal jeszcze do lat 90 , potem powstalo w tamtym miejscu nowe osiedle.
@YoutubeCommentatorzxcvbnm6 ай бұрын
Kręcili google street view zanim to było modne 😅
@LEMON489 күн бұрын
Wtedy to miałeś ale gogle na oczach 😁 pozdro rocznik 74 👍
@michal.jalochowski8 күн бұрын
@@LEMON48takie białe z żółtą szybką he he 🙂
@majkylnajt81676 ай бұрын
Piękne nagrania. Mimo, że bieda była, przyjemnie się ogląda. Bardzo wartościowe :)
@paradoksalnapl71056 ай бұрын
Jaka bieda? Przypominam, że to było raptem kilkadziesiąt lat po wojnie, kiedy Warszawa odradzała się ze zgliszczy, więc może to tylko tak wizualnie wygląda..."że bieda". Wtedy nikt nie martwił się o pracę, każdy ją miał, każdy czekał na swój samochód opłacany w tzw. przedpłatach, każde dziecko wyjeżdżało na trzytygodniowe kolonie i dwutygodniowe zimowiska co rok... a na tych koloniach były pozaszkolne znajomości, do których się tęskniło. To były piękne czasy, naród był jednością, czy to dyrektor, czy to najniższy zakładowy szczebel - jak były imieniny , to wódkę pili wszyscy razem, dyrektorzy i fizyczni, nikt nie był lepszy ani nie czuł się lepszym od drugiego. Czasy tzw, dobrobytu, które mamy obecnie...to chyba nic dobrego.
@marcinp37896 ай бұрын
@@paradoksalnapl7105 Oczywiscie. Bylo cacy. Umieralnosc niemowlat 9% (na poziomie Bangladeszu, dzis 0,35%), srednia dlugosc zycia 66 lat (najnizsza w Europie, na poziomie Egiptu, dzis jest to 78 lat), 2 telefony na 100 mieszkancow (jeszcze za Albania Envera Hoxhy), 3 samochody osobowe na 100 mieszkancow, tysiace wsi bez kanalizacji, setki miasteczek bez oczszczalni sciekow. Mozna sobie w pewnym wieku wszystko idealizowac (bo kiedys zawsze bylo lepiej), ale tak naprawde byl syf, kurectwo, bandytyzm, narkomania, pijanstwo, zamordyzm, masowa emigracja (jakby dawali paszporty, to polowa by uciekla). Srednia pensja to rownowartosc 20-30 dolarow. A po co ci szarzy ludzie tam tak stoja? Spoleczenstwo bylo jeszcze bardziej podzielone jak dzisiaj, bo kazdy mial jakiegos krewnego w partii albo po drugiej stronie barykady. Kosciol sie panoszyl, byl panstwem w panstwie, podczas gdy pralaci i biskupi rozwlalali sie mercedesami. To sa obrazki z Warszawy, badz co badz stolicy wielkiego europejskiego kraju. A jak wygladala prowincja? Tutaj kawalki z Lodzi tej samej ekipy filmowej. kzbin.info/www/bejne/pYLJY6GkZ92Khsk proponuje toche wiecej realizmu. Niemcy zachodnie tez byly raptem kilkadziesiat lat po wojnie, a ludzie zyli tam jak paczki w masle. Dla porownania obrazki z pod Kolonii z tego samego okresu. kzbin.info/www/bejne/pKDUontvmbmDj6c
@asdasd-nu9ig6 ай бұрын
@@paradoksalnapl7105 XD Ty tak na serio? Teraz mamy najlepsze czasy w jakich przyszło nam żyć. Jeżeli nie potrafisz tego dostrzec to współczuję.
@paradoksalnapl71056 ай бұрын
@@asdasd-nu9ig TO CHYBA NIE PRZECZYTAŁEŚ ZE ZROZUMIENIEM, ALBO DO KOŃCA...
@amonra40466 ай бұрын
@@asdasd-nu9ig Czekaj jeszcze to odszczekasz gdy wojna z ruskimi wybuchnie.
@mewosh_5 күн бұрын
Urodziłem się w 2005 i zawsze fascynuje mnie że kraj w którym żyje tak kiedyś wyglądał
@sayit4626 ай бұрын
Mialem 25 lat w Warszawie po ozenku wynajlmowalem pokoik ! 5.5 m za polowe mojej pensji . Do spoldzielni nalezalem od 10 lat i powiedziano mi w 82 roku ze za miniumum mieszakanie dostane za 12 lat pod warunkiem ze bede dalej placil na budowe tego. Po trzech miesiacach bylem w Austri (Trainskirchen) Dwa lata po tym cyrku 1985 kupilem dom w Australi. Splacilem w ciagu 4 lat. i byl moj.
@metrofox656 ай бұрын
W 1985 roku już nie było tak tanio w Aus za dom w dobrej dzielnicy.
@JF-ee3nn6 ай бұрын
każdy orze jak może
@papparira6 ай бұрын
Paszport w '82 dostałeś?;-)
@amonra40466 ай бұрын
@@papparira esbek lub milicjant w rodzinie
@ulkamara58516 ай бұрын
W kwestii mieszkan niewiele sie zmienilo. Minimalna to 3221 zl na reke, a wynajecie pokoju dla jednej osoby srednio 1500 zl.
@tomasdata36826 ай бұрын
To był kraj wspaniałych ludzi którzy postawili ten kraj i to miasto z ruin.Nie wszyscy byli PRL owskimi bandytami.Tam żyli ludzie których los postawił w to miejsce i ten czas
@parasatc81833 күн бұрын
Non-Pole here. The city looks so gray and dull yet it's the capital of a country that at the time produced works of art, literature, music, and film that were anything but.
@medvedwwa6 ай бұрын
Zachwycają się ci, którzy byli wówczas dziećmi albo byli młodzi. PRL niestety nie był fajny, chyba że ktoś należał do establishmentu lub był wyższej rangi cwaniakiem/kombinatorem żyjącym na bakier z prawem. Perspektywa dziecka jest zawsze inna.
@riobravo-u9p6 ай бұрын
Dokładnie tak .
@jacekjazwinski82086 ай бұрын
Oczywiście, że prawda. Ci, co wtedy byli starzy już się dziś nie zachwycają. Miałem wtedy 23 lata , jadlem i piłem co było, miałem tyle samo do powiedzenia na temat rządzących co teraz i pod tym kątem też nie jest mi fajnie. Każda sytuacja ma swój kontekst i nie można oceniać szczegółu na podstawie ogółu. Mam swoją wiedzę i czyjaś może być odmienna.
@55kawa6 ай бұрын
Fajnie,jak się nie ma niemowlaka,a w sklepach brak mleka,masła i odżywek.Pampersów w ogóle nie było,tylko tetra prana na okrągło.Wiele by pisać,kto pamięta,to pamięta.
@jacekjazwinski82086 ай бұрын
Mój synek urodził się w czerwcu 1982 , więc dokładnie pamiętam. Ale trzeba przyznać, że to był szczególnie szczególny czas. Tak, prałem pieluchy, ale nie uznawałem tego za coś upokarzającego, raczej normę przy niemowlakach. Zakup masła wpisany do książeczki zdrowia dziecka. Ale Milupy i Bebiko nie brakowało. Brakowalo piwa wszędzie poza Pewexem. Wódka na kartki, CPNy nieczynne.Łezka w oku się kręci. Teraz wszystko drożeje ile chce i człowiekowi europejczykowi to nie przeszkadza. Ponarzeka, owszem, ale żeby się buntować? No, chyba, że ktoś ma traktor, to tak.@@55kawa
@GoodBoy-nf7sx6 ай бұрын
Teraz to też trzeba kombinować, czyli nic się nie zmieniło, pamiętam tamte czasy.
@PrzemekSzewczyk-f2e6 күн бұрын
Ten kolorowy film i ta kamera tego Francuza kosztowaly na pewno prawdziwy majątek.. To był towar dla wybranych i bardzo bogatych w PRL.u. jeszcze pod koniec lat 80 tych .Nawet w skladnicach harcerskich tego towaru nie było. Baltona chyba i Pewexy..
@rolandsikora40267 ай бұрын
doskonała jakość
@wodekgrabski18695 ай бұрын
Kręcone na taśmie filmowej która na wejściu ma rozdzielczość 6K. Po obróbce nawet 40K. Nie wiem czemu się dziwicie że materiał kręcony na celulojdowej kliszy ma dobrą jakość. no oczywiście mowie tu o nieśmiertelnej 35 mm.
@guglegugle80759 күн бұрын
Polska Ludowa - moja ojczyzna🫶
@RaeboeAllyet6 күн бұрын
Może i bylo szaro, może i ludzie mniej eleganccy niż dziś, ale jak widze obrazek z kolejki za towarem to relacje międzyludzkie były z pewnością normalniejsze.
@WorldHistoryEpisodes5 күн бұрын
"Pan tu nie stał!" 😅
@skurvoala8 күн бұрын
Korea Północna. Pamiętam tę monochromatyczność z dzieciństwa.
@kzkg3086 күн бұрын
Teraz tak samo. Bloki biało-kremowo-beżowe to obecnie standard budownictwa i super kredyt na 30 lat 😂🎉
@maciejx9879Ай бұрын
Fajnie piesi przemykają pomiędzy samochodami. A ruch jak na początku covida ;)
@Kurkuma108 күн бұрын
Dziękuje bardzo*Super jest sobie powspominać*Szkoda, że film bez dźwięku "z natury"...*Dodanie komentarzy głosowych lub napisów o trasie przejazdu byłoby bardzo interesujące*Pozdrawiam !
@damiangradecki55449 күн бұрын
35 lat wstecz i była tam wielka kupa kamieni, ludzie to potrafią kiedy są jednością❤
@whocares63026 күн бұрын
dobrze widzieć że niewiele się zmieniło.
@becconvideo7 ай бұрын
Some quite nice cars on the road back then. Many western models like the Mercedes /8 220D - 3:29 - not the latest model but in Poland certainly King of the Road 🙂 Otherwise some Trabant and still some Syrena models but western cars to. I wonder the economics of importing western cars into Poland in what was still deep communism (and amidst a strong economic crisis of the early 80ies)
@marcinp37896 ай бұрын
It was possible to import western cars to communist Poland (not so much to other countries in Eastern Block). There were quite a few relatively wealthy pivate entrepreneurs and even farmers as well as Poles working in polish companies contracted to do works abroad in countries like Irak or Libya. Polish seamen were working on international ships. Those people got paid in "real money", i.e. in US dollars. Many poles went to work in the West, mainly Western Germany and US. So there were enough people who could afford to buy a used car in a western country or even a new one in the foreign-currency-only shops called Pewex. Pewex offered cars like toyotas, renaults and VW. There were special agents who got second-hand cars to Poland, mostly mercedes, vw or volvo from Western Germany, Sweden or Austria. They sold them via newspaper ads or on free market called gielda, events hold in all big cities on every Sunday. In port cities many sailors brought US-made cars, so you could sometimes see them in the streets of Gdansk or Gdynia. From the late seventies on, people with private taxi licence brought diesel-engine mercedes for taxis into the country. By the mid 80ies western cars made up to 20% of all cars depending on the place. kzbin.info/www/bejne/bn2TeqyiardrbdU
@polishrocker676 ай бұрын
@@marcinp3789 "There were quite a few relatively wealthy pivate entrepreneurs and even farmers " And that's why Poland, technically, was never a communist country. In a communist system any private economic activity is banned by defintion. Other than that your description is quite accurate and interesting - thanks a lot! As far as the Poles working abroad were concerned - I would also add students doing various summer jobs (in France or Scandinavia), scientitists doing scholarships, artists etc. As a student I worked as a cleaner in Sweden, but it was in the late 1980s - but still before the fall of The Berlin Wall. In the 1970s about 300-500 thousand Poles travelled outside the Eastern Bloc every year, in the 1980s - between 1 and 2 milion. From my personnal memories - in the 1970-1980s I lived with my family in the suburbs of a big city. On my way to school I passed by 3 or 4 private business - car repair shops, a bakery. With each passing year there were more and more of them. And most of the owners possesed cars from behind The Iron Curtain - mostly from West Germany. At that time in total about 30% of Poles lived off some sort of private economic activity - mainly farming but also commerce, services, small maufacturing. Mostly these were companies employing about 3-5 people, but some of them, with time, grew up to many tens. And I can't remember any of them go bust. Cheers.
@paradoksalnapl71056 ай бұрын
Ja 1974 więc coś niecoś pamiętam...a w zasadzie to sporo
@imieinazwisko29936 ай бұрын
Na jaki nośnik - pierwotnie ten film był nagrany? Jak na tamte czasy, to jakość filmu jest naddoskonała!!! :-)
@WorldHistoryEpisodes6 ай бұрын
Trochę tej jakości musieliśmy pomóc :-) Ale tak, zachodnie taśmy, zachodni sprzęt :-)
@imieinazwisko29936 ай бұрын
@@WorldHistoryEpisodes Dzięki za wkład, jaki zrobiliście - uzyskując taką jakość historycznego filmu...
@IsderaCommendatore6 ай бұрын
@@WorldHistoryEpisodes Jakim programem robicie upscale?
@Shatmach6 ай бұрын
Większość filmów w tamtych czasach była nagrywana na taśmy filmowe które pozwalały na nagrywanie w bardzo dobrej rozdzielczości. Po prostu nikt z tego nie korzystał. Wiele starych materiałów jeśli tylko jest dostępna taśma matka zgrywanych jest na nowo w jakości HD.
@grzegorzrasinski27106 ай бұрын
Super BetaMax
@metewawa6 ай бұрын
Czlowiek z pralkami na przystanku ❤
@47Ginter7 күн бұрын
I to nie polarowym automatem (otwieranym z przodu a nie od góry), a „Franią”. 😅😉
@dzonikg6 ай бұрын
I am impressed with smooth asphalt streets ,in most countries now in europe streets are so bad ,full off holes ,uneven ,repaired 100 times and driving even in new car is not very pleasant ,its hard to find single smooth street
@MichalKaczorowski6 ай бұрын
Now we have many more cars that are also heavier. And asphalt technology hasn't changed much. ;)
@MariachiMak6 ай бұрын
It was filmed during the soviet reign, at the beginning of it's fall on top of that. In 1981 the government declared war state due to strong opposition from all the parts of society, people of Poland simply had enough. Even without the army on the streets, avarage Joe could wait for years to get his car ticket (resources allowance system for everything: flats, cars, meat, sugar, vodka etc.), he still had to pay for it and the quality control... well it didn't exist, as well as warranty. Nowadays you will see more cars on the outskirts in 2am, main streets being that empty during the day reminds me of Pjongjang. Those were pretty bad times for people without wealth or 'friend' from the red party.
@dzonikg6 ай бұрын
@@MariachiMak I did not research how was in Poland there i just comment what i see. I am from ex Yugoslavia i visited some other communist countries in 80s.Hungary and Bulgaria were good ,Romania was bad and Albania was totally worst . I never been to Czechoslovakia but heard that they were doing better then rest
@MariachiMak6 ай бұрын
@@dzonikg I know bro, I wasn't expecting you to research it. I've just wanted to add some context to the story, cause the guy from first reply was right but didn't paint the whole picture. Cheers!
@aleksandraadamczyk32226 ай бұрын
URODZILAM SIE W '82❤ dokladnie w pazdzierniku
@xpresstesis960112 күн бұрын
ja w 88 jakbyś chciała się poprzytulać to daj znać
@Obserwator9913 күн бұрын
Zaskakująca ilość samochodów. Wiadomo stolyca ;)
@MjakEmil.6 ай бұрын
38:57 - mówią, że dzisiaj smog wisi nad Warszawą.
@JF-ee3nn6 ай бұрын
wtedy miałeś kopciuchy palące czym popadnie, plus do tego Huta Warszawa działająca na pełnych obrotach
@andrzej8133187 күн бұрын
To nie był smog, tylko piękne, jesienne mgły. Tak, klimat wtedy był zdrowy, a mgły jesienią nikomu nie kojarzyły się ze smogiem. Typowa jesienna szaruga. Warszawski smog, to stosunkowo młode zjawisko, wtedy miasto było mniejsze, ilość aut nieporównywalna, pola uprawne w odległości spaceru od Puławskiej, latem rano nawet w centrum czuć było leśne powietrze nawiewane z licznych terenów zielonych, które później po 89 roku stopniowo zabudowywano, a po 2004 wręcz lawinowo.
@Andrey1989236 ай бұрын
Как же похожи были города советского блока. Похоже и на мой родной город в котором я вырос. Машины только отличаются. В наших городах небыло инностранного производства автотранспорта
@danielbeznosiuk6 ай бұрын
Sowietski Andrey, mamy dosłownie gdzieś ten Sowietski Soiuz. Zostaw Polskę i Warszawę, ta architektura tylko popsuła piękno Warszawy. Nic fajnego w PRL-u oraz Związku Radzieckim nie ma! Ja wyrosłem już w XXI wieku, i kraje/ustrój polityczny TRZEBA BUDOWAĆ PATRĄC na PRZYSZŁOŚĆ i TERAŹNIEJSZOŚĆ, bo to młodzi ludzie będą tu żyli przez kolejne dziesięciolecia, a nie wy z PRL-u. Chcecie, żeby było jak w Rosji?
@danielbeznosiuk6 ай бұрын
PS nie oznacza to, iż ja nie szanuję starszych osób, iż mam coś przeciwko te pytania są naprawdę kontrowersyjne, ale ja wiem jedno, właśnie to, że trzeba żyć tak, żeby ci towarzyszyła przyszłość a nie przeszłość
@oldcarboi98996 ай бұрын
ziomek co ty pierdolisz, jaki sovietzki soyuz? nawet słowo nie padło o Rosji, czy ZSRR masz fobię widząc cyrylicę czy co?
@beatastrzalkowska34446 ай бұрын
@@danielbeznosiukCzłowiek podzielił się prostym prostym spostrzezeniem, bez żadnej gloryfikacji sowieckiego stylu zycia-bazując na swoim życiowym doświadczeniu. A tu taki wywód. Zupełne pomieszanie pojęć. I nie wiem czy tu chodzi o konflikt międzynarodowy , czy o między pokoleniowy. . Kaszanka. I kto temu winien? Oczywiście ten człowiek co na wstępie chciał się podzielić prostym spostrzezeniem.
@fs0cieety6 ай бұрын
Pisz po polsku.
@feliks89456 ай бұрын
Dziękuję za materiał i podróż w czasie. Trzeba obiektywnie powiedzieć, że w latach 80 Warszawa nie była ładnym miastem - typowa stolica państwa z bloku wschodniego... zupełnie inaczej ogląda się Warszawę sprzed 39 roku, kiedy nie została strawiona przez wojnę i zrównana z ziemią przez Niemców... wtedy była naprawdę pięknym miastem.
@jk50423 ай бұрын
A czy ją znasz ze zdjęć czy też zyłeś w tej Warszawie sprzed 1939
@feliks89453 ай бұрын
@@jk5042 Zaraz zapewne powiesz, że przed wojną było też wiele melin, pustostanów, biedy itd. Owszem, na pewno, ale architektura zachwycała... przynajmniej w tych reprezentatywnych miejscach.
@noname-dd3cc10 күн бұрын
To prawda, po ogladaniu wielu nagrań z przedwojennej Warszawy czasami przykro się oglada zdjęcia z czasów komunizmu. Wiem że ludzie maja sentyment bo dużo z nich wychowało się w takiej Warszawie, słyszałam od wielu osób żyjacych jeszcze przed wojna że nie byli zadowoleni ze “współczesniej” wtedy Warszawy, albo nawet po wojnie nigdy nie chcieli już do niej wrócić. Wiadomo, bieda była ale tak niestety było zawsze, nawet w późnych latach 90 część mojej rodziny z Pragi mieszkała w znacznej biedzie i nadal było w tych okolicach niebezpiecznie po zmierzchu.
@milasz91567 күн бұрын
Nie była i nie jest ładnym miastem
@KoMar5516 ай бұрын
lata 80 byly szare, ale auta za to o wiele bardziej kolorowe niz dzisiaj.
@MarcinEasyRider6 ай бұрын
Ale piękne auta stoją 👍😀😀😀
@grzegorzlagut89176 ай бұрын
Syreny i maluchy 😂😂😂
@grzegorzlagut89176 ай бұрын
Syreny i maluchy 😂😂😂
@MarcinEasyRider6 ай бұрын
@@grzegorzlagut8917 dokladnie i jeszcze duze fiaty ❤️❤️
@jelloncapriracer64246 ай бұрын
@@MarcinEasyRideri ciekawostka 2 bliźniacze niebieskie Granady mk2 obok siebie
@krokeman6 ай бұрын
Przynajmniej stoją. W UE będzie większa nędza niż w PRLu. Wy ciągle ludzie nie rozumiecie i śpicie...
@ErykRadziszewskiPL6 ай бұрын
17:42 citroen ds But Plate UK 1973-2001 28:29 dacia 1300 31:44 peugeot 504 mercedes w123 renault 12
@oggeeboggee6 ай бұрын
I would say it wasn’t Renault 12, but Dacia 1300.
@tomekgnu12 күн бұрын
Wszyscy jakby mniej zagonieni niż dziś.
@marcinkarczewski17935 ай бұрын
Wtedy murzyn to była postać z innej planety.
@sawcze793313 күн бұрын
Najbardziej zszokowała mnie jakość tych nagrań. To musiał być jakiś profesjonalny sprzęt i forma zapisu. Porównajcie to z materiałami TVP z tamtych lat. Przy tym to rozmazany szmelc!
@WorldHistoryEpisodes13 күн бұрын
AI trochę poprawiło jakość aczkolwiek oryginalne taśmy również były świetnej jakości. Nagrywali francuzi, sprzęt zagraniczny, może z USA.
@karsi134112 күн бұрын
Kosmiczny materiał jak dla mnie...
@PrzemekSzewczyk-f2e6 күн бұрын
Lata 80 te. Ludzie z nudów znaczki pocztowe zbierali ,żeby mieć poczucie posiadania czegoś wartościowego . Co ciekawe czerwone złoto ze związku radzieckiego było stosunkowo powszechne. . Chyba nie było domu gdzie by nie było tego złota. Kolczyki , charaktrystyczne obrączki . Ludzie powyprzedawali potem..Dzisiaj to ma już inną wartość. Wymierną.
@kubu19826 ай бұрын
I moje Marzenie to samo za każdym razem gdy widzę takie filmy. Zrobić film z identycznym ujęciami współcześnie
@andi73c3 ай бұрын
Super - do dzieła!
@bartekk201214 күн бұрын
29:56 Ktoś z Franią będzie się ładował do tramwaju :)
@4263448266 ай бұрын
Całe miasto bez reklam, bilbordów i innych cudaków które dziś oblepiają każy kawałek wolnej przestrzeni w każdym mieście i przy każdej drodze. Czy możemy do tego wrócić? Chociaż na jeden dzień usunąć te całe bałagany... Pokazać miasto jakim jest.
@manierwarsaw98206 ай бұрын
Przede wszystkim Nie było pobazgrolonych Murów
@amonra40466 ай бұрын
Nie było pięknie było szaro buro i nudno.
@godq36 ай бұрын
W Gdańsku sobie z tym poradzono - uchwała krajobrazowa.
@tastybekonn6 ай бұрын
@@amonra4046 moze i było szaro, brudno, nudno, nie było srajtaśmy w sklepie a milicja pałowała jak się źle uśmiechnąłeś ale za to nie było bilbordów xd takie to priorytety dla niektórych
@blackeer66146 ай бұрын
@@tastybekonn chory jesteś typie jak to wszystko wysnułeś z jego komentarza xd
@chriscollins77198 күн бұрын
W Polsce nigdy nie bylo komunizmu, tylko socjalizm. Wbij sobie to do glowy!
@ЕвгенийК-ю3е6 ай бұрын
Первый раз увидел как купил телефон,решил посмотреть как выглядят города времён соцлагеря
@TheAnnisland6 ай бұрын
Było biednie, kartki na mieso, cukier, alkohol, papierosy, czekoladę - wyrób czekoladopodobny. W wielu domach alkoholizm. Średnia życia znacznie niższa niż teraz. Smogu zimą ile chcieć, ale trzeba przyznać, że były śnieżne zimy.
@grzegorzlagut89176 ай бұрын
Ostatnia zima była śnieżna.
@vulcanitu25786 ай бұрын
Jebać śnieg
@darko2155Ай бұрын
Kartki wprowadzono na żądanie Solidaruchów.
@xpresstesis960112 күн бұрын
@@darko2155 Strajkowali bo był taki dobrobyt
@marcinwziontek182812 күн бұрын
53:40 Trzyprzedziałowy EN-57 !!!! WOW :)
@marcinwziontek182812 күн бұрын
Sorry trzy wagonowy a nie przedziałowy :)
@katarzynaoglada256110 күн бұрын
Tragiczny to był czas i dla mnie. Pozdrawiam i dziękuję 😎👍
@jnk7776 ай бұрын
Co co się zachwycają to proszę pamiętać, że to była Warszawa czyli luksus na tle innych miast. Ta szarość w reszcie Polski była jeszcze większa a ilość tych „luksusowych” pojazdów na ulicach była równomiernie mniejsza od odległości od stolycy
@MichalKaczorowski6 ай бұрын
Dokładnie. Na wsiach królowały furmanki. Mój dziadek Syrenę Bosto zdobył dopiero na początku lat 90.
@tomw8406 ай бұрын
Jest podobny film z 1978 roku nagrany w Łodzi tam dopiero widać jak było szaro.
@Kedziersky7 күн бұрын
Obejrzyjcie sobie Nie lubię Poniedziałku chociażby. Kompletnie drugi biegun pokazywania miasta. Nawet u Barei w filmach jest radość .
@PrzemekSzewczyk-f2e6 күн бұрын
Dokładnie ruch pojazdów jeszcze pod koniec lat 80 tych był żaden na prowincji. Pusto na drogach
@andrzejguz29396 ай бұрын
Sam początek to ul.Miła a poprzeczna to Smocza.Widok od obecnej J.P.II
@Kręcito-paw7 күн бұрын
Też tak przeminiemy
@krzysiekkozio73666 ай бұрын
Mimo, że człowiek miło wspomina lata swojej młodości i spokoju, to jednak nigdy więcej PRL :D Ulice jak w Koreii północnej, 3 auta na krzyż, no ale co się dziwić ruSSki mir :D
@queenxx16906 ай бұрын
Zauważyliście jakie auta były kolorowe a teraz w większości szare czarne i białe czasami niebieski i czerwone za to wszystko inne szare a teraz jest kolorowe
@dariuszkosiec96136 ай бұрын
@@queenxx1690 auta na filmie to zwykle 2 , 3 , 4- letnie rzadziej 7,8,9-letnie, a dziś: 7,8-letnie to średnia klasa, a 12,15,18-letnie to m0tł0ch po POPIS-i€
@civic126 ай бұрын
@@dariuszkosiec9613 takie mamy czasy ;) Sam mam 22 letniego Passata B5 ale igła blacharsko , dupe wozi więc więcej nie trzeba ;) auto ma wozić dupe , nic więcej.
@dariuszkosiec96136 ай бұрын
@@civic12 no ale utrzymanie i naprawy 4 - letniego tak nie drążą, że wożenie dupy jest boleśnie kosztowne przy jakości P0wożenia...
@jk50423 ай бұрын
Tak z ciekawości, a czy byłeś w Korei Pòłnocnej skoro robisz takie poròwnania
@BestofthebestFootball-q7t15 күн бұрын
Takie same czasy były jak teraz tez zimna wojna ze Rosją i wogule ludzie dajemy. Się ogłupić cały czas
@green25912 күн бұрын
28:26 Sami biali ludzie ,zero inżynierów z czarnego lądu na ulicach Warszawy , to były czasy.
@Mahler233210 күн бұрын
pewnie masz małego pindola, co? :D
@toms0007 күн бұрын
@@Mahler2332morda w kubeł lewusie
@nft3Күн бұрын
Oj tak. Szaro, ale normalnie.
@AutodlaKowalskiego2 күн бұрын
Na miejscach parkingowych panowała równość heh..
@vicomtedemousson53248 күн бұрын
Wygląda ładniej miasto niż obecnie.
@skurvoala8 күн бұрын
Chyba nie pamiętasz tamtych czasów.
@vicomtedemousson53248 күн бұрын
@@skurvoala Na szczęście nie. Mieszkam jednak obecnie w Warszawie i jest ona bardzo brzydka. Głównie wynika to z pomieszaniu syfu z lat 90-tych, budynków z PRL (które przynajmniej były jednolite architektonicznie) i ładnych budynków współczesnych. Taka mieszanka sprawia, że miasto wygląda jak potworek.
@PrzemekSzewczyk-f2e6 күн бұрын
Mężczyźni nosili długie włosy i bokobrody , wąsy i spodnie dzwony 😂😂a do nich lakierki.Dzisiaj moda na łysych .wtedy tylko przestępcy lub genetycznie łysiejący..nawet w Wojsku nie mogli lmieć łysiny. Musiały być włosy..
@BogushCh6 ай бұрын
Niesamowity film, tyle szczegółów, ludzie rewelacyjnie ciekawi - indywidualni (nie teraźniejsze korpo-szczury itp.). Kobiety posiadały poczucie naturalnego piękna, mody; piesi z twarzami pełnymi emocji - kompletne zaprzeczenie stereotypów, dot. czasów tamtejszych, . Miasto, choć faktycznie nieco szare, też całkiem znośne - ze skalą jeszcze obszaru miejskiego w ścisłym Centrum (okolice za Marszałkowską do Nowego Świata widziane z wyższego piętra Hotelu Forum), i nie tylko. Najdalsze tereny Nowolipek, Dzielnej itd. fantastycznie nastrojowe - też tam byłem, i na podwórkach, mam zdjęcia tamtych bruków - wszystko poszło w imieniu postępu, "wolności" (ha, ha) i globalnego kapitału. Okazało się, że jest o wiele większy potwór niż PRL.
@kroolis776 ай бұрын
Ciekawe jaki, to PRL strzelał do własnych obywateli z broni ostrej.
@markg15316 ай бұрын
Tusk i Koalicja Zła. A Warszawa była lewacka i nadal jest. Porządni Warszawiacy w większości zginęli podczas wojny.
@S_V_G806 ай бұрын
Co to za samochody, które wyglądają jak radzieckie Łady z czterema reflektorami z przodu?
@MM-lq4xf6 ай бұрын
Fiat 125p?
@S_V_G806 ай бұрын
@@MM-lq4xf thanks
@andrzejkula66426 ай бұрын
To nasze Polskie Fiaty 125p, Łada też miała modele z czterema reflektorami z przodu, chyba nosiły oznaczenie 2106
@adamnowak32799 күн бұрын
Ale perełka.
@WorldHistoryEpisodes9 күн бұрын
Będzie ich jeszcze trochę na tym kanale 😀
@michamakarczyk702012 күн бұрын
Mam 7 lat. Ciekawe co robiłem tego dnia 🙄
@MashupPolska6 ай бұрын
14:04 Ten dzieciak ma dzisiaj z 50 lat i nawet nie wie ze istnieje takie nagranie. Pewnie mialby niezly ubaw gdyby to zobaczyl.
@samk8616 ай бұрын
Jeżeli to jest 1982... to był jeszcze tzw "Stan Wojenny".... a jeżeli 1982 to wtedy była moja pierwsza w życiu wizyta do ambasady USA przy ulicy Pięknej
@amonra40466 ай бұрын
I co dostałeś wizę? Tata czy mama esbek?
@samk8616 ай бұрын
@@amonra4046 Ponieważ według prawa USA nie można się starać o azyl z kraju zamieszkania.. w Ambasadzie USA dali mnie i rodzinie list polecający do Ambasady RFN.. tam dali nam wizy do RFN.. PRL dal nam paszporty w jedna stronę ..lot do Frankfurtu.. W Ambasadzie USA we Frankfurcie wizy i "zielone karty" ...10 dni czekania w RFN na sponsora i lot do wolnego życia w Stanach.. jako ciekawostkę mogę podać.. ze mialem styczność z SB dużo razy.. 13 Grudnia 81 major SB w towarzystwie 3 żołnierzy osobiście pofatygował się żeby mi złożyć wizytę 3 minuty po północy....
@Jtp-x1n8 күн бұрын
Ale czemu dźwięk jest dopiero na końcu , czyżby ktoś "zapomniał" włączyć ..😅
@WorldHistoryEpisodes8 күн бұрын
Nie wszystkie taśmy dźwiękowe się zapewne zachowały :-)
@ShKieLet8 күн бұрын
09:05 pchają malucha
@jantomak88558 күн бұрын
Ludzie normalnie poubierani, dziś biegają w waciakach z logo......
@yagababa666312 күн бұрын
W Polsce był socjalizm, a nie komunizm, to raz. Dwa,w latach 80tych miasta na tzw zachodzie wyglądały podobnie jak nasze.
@Zz343336 ай бұрын
Cudowne lata 80 te.Dałbym dużo by do nich wrócić.Klimat niesamowity ludzie swojscy.
@ryszardadamski6 ай бұрын
Ja pamiętam klimat zniszczenia i schyłku.
@mariusz076 ай бұрын
Tęsknisz tylko do młodości. Te lata były fatalne do życia dla dorosłych ludzi. Jedynie dzieci żyły w beztroskiej ułudzie.
@slawomay57846 ай бұрын
@@mariusz07nic dodać nic ująć. było ciężko. tylko klimat jeszcze działał jak należy.
@NecrosDeus6 ай бұрын
Wrócić jako dziecko chyba. Bo chęć powrotu w tamte czasy, jako osoba dorosła, to chyba przejaw sadomasochizmu. Brud, smród, ubóstwo, kolejki po totalnie wszystko, nawet po gazety, tysiące padłych much na witrynach sklepów spożywczych, których nikt przez lata nie pousuwał, szyby w tychże witrynach też kilka lat nie myte, smród w sklepach i wiecznie brudne podłogi, itd. Chodziło się do kina na kolorowe zachodnie filmy by pooglądać normalny świat, kolorowy i jak w raju. Po seansie wracało się do rzeczywistości wychodząc na szare brudne i śmierdzące ulice. To chęć powrotu kolego do czasów dzieciństwa i beztroski, a nie do tych czasów jako czasów wspaniałych. Twoi rodzice nie mieli lekko, no chyba, że pracowali w tzw. resorcie czy w Wojewódzkim Komitecie PZPR.
@defendfreedom13906 ай бұрын
O... tak... cudowne... Zylismy wtedy. To nasza przeszlosc ale cudownie nie bylo.
@Kedziersky8 күн бұрын
Kto ma doświadczenie z kamerą, chociażby nawet tylko aparatem fotograficznym, to prawdopodobnie czuje że przekaz jest szalenie tendencyjny. Pamiętam Warszawę lat 80 , nawet wcześniejszą i poza smutną szarością posiadała przepiękne miejsca, pełne życia , skromne ale niedostępne do dziś w swym surowym pięknie. Tu mamy marazm potęgowany nawracaniem na wybrane, nieefektowne fragmenty miasta, profesjonalną robotę mającą ukazać biedę i upadek. Każde miasto na świecie można pokazać bez szacunku lustrując jego nieapetyczne fragmenty.
@RobbytSon7 күн бұрын
Ja tu zadnej biedy i upadku nie widze. Wrecz przeciwnie, wysoka kultura, czystosc i duzo samovchodow. Wyglada lepiej niz bardzo wiel miejsc na zachodzie. Brooklyn, Bronx wygladaly wtedy jak strefy wojny.
@ojciecchrzestny442923 күн бұрын
Piękny widok bez wytatuowanych ciot po sterydach i dziwek w leginsach
@WorldHistoryEpisodes21 күн бұрын
Dlaczego tak ostro? :-)
@RobbytSon7 күн бұрын
To jest rowniez cos na co nalezy zwrocic uwage. Kulturowo Polska byla wtedy unacznie wyzej niz dzis. Obecnie to chyba najbardziej zdegenerowany kraj w Europie. Skupisko tanich roboli dla zachodnich firm. Wulgarne, parszywe, durne i wydziarane od stop po morde.
@rolecki7 күн бұрын
Jedź na wieś albo do mniejszych miast nie zobaczysz tego.
@tsnovak206 ай бұрын
I wish someone would do an actual comparison of the same streets and shots but today.
@rafadydkiemmacha75436 ай бұрын
Niesamowite jak świat się zmienił w zaledwie 40 lat.
@peteregroch6 ай бұрын
zaledwie... to jak 1940 i 1980...
@krokeman6 ай бұрын
A za kolejne 20 lat nie będzie polityków. Politycy i urzędnicy będą skazywani jak przestępcy.
@adredy5 ай бұрын
@@krokeman ja mysle ze tylko oni zostana :/
@arkady5556 ай бұрын
Ekipa Claude'a Lanzmana nagrywała to, za pewne podczas kręcenia filmu "Shoah".
@tatr1506 ай бұрын
W rzeczy samej. Nagrywali te widoki "francuzi" od paszkwilu "Shoah" Lanzmanna. Mieli glejt od komuny, pozwalający im kręcić się swobodnie z kamerą filmową po kraju, podpatrywać, przyglądać się, robić takie szaroburosmutne widowisko, a potem je "twórczo" przerobić na obraz dzikiego kraju, pełnego antysemitów i szmalcowników, którzy razem z Hitlerem wybili 3 miliony ż., aby przejąć ich majątki. Mimo wszystko tamte czasy i widoki oglądane oczami, przeżywane na codzień nie wyglądały tak strasznie i siermiężnie. Było miejsce i czas na wszystko, nawet na te tasiemcowe kolejki po starość. Ludzie w swojej masie byli jednak bardziej autentyczni, sobie bliscy, pomocni, życzliwi. Inaczej zmanipulowany przez takich jak ci za kamerą zryw "Solidarności" nigdy by nie zaistniał, tak jak dzisiaj w krańcowo podzielonym, niemożliwie wprost ogłupionym, spętanym jarzmem długów i terrorem bezrobocia narodzie już nigdy odtąd w sposób spontaniczny na taką skalę, się nie wydarzył, a powinien. Byli też psychopaci, bandyci, złodzieje i pospolite szuje, jak zawsze i wszędzie, ale takie jednostki były łatwo rozpoznawalne i raczej izolowane w zdrowym społeczeństwie, najczęściej lgnęli oni do kręgów narzuconej nam obcej władzy. Dziś też władza dalej nie jest nasza, a tylko polskojęzyczna, za to wysyp tych drugich jest nieporównywalnie większy.
@Dark-tg8cj6 ай бұрын
Już robili rekonesans do 447?
@romangraf36808 күн бұрын
Z góry wygląda jak Pyongyang.
@piotrwachowski48416 ай бұрын
Rok mojego urodzenia. Chociaż łatwo wówczas nie było po twarzach tych ludzi widać, że jacyś tacy szlachetniejsi pod względem moralnym, niż ci współcześni. Z pewnością mniej znerwicowani, mniej gnający i spieszący się be celu. A samo miasto, choć szare, to jednak ta szarzyzna jest na swój sposób bezpieczna, urokliwa.
@krzysiekkozio73666 ай бұрын
na pewno byli mniej znerwicowani żyjąc w biedzie i syfie czyli w ruSSkim mirze, na pewno.
@piotrwachowski48416 ай бұрын
@@krzysiekkozio7366 Miłego dnia życzę panie, panie Krzysiu
@Mr_Topek6 ай бұрын
Zwłaszcza ten smog taki piękny. A ludzie nie musieli się śpieszyć, bo czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy. A ta "szlachetność" na twarzach to brak zaufania do kogokolwiek, bo może być agentem czy jakimś konfidentem.
@katarzynaoglada256110 күн бұрын
Byliśmy stłamszeni przez władze, na ulicy się nie rozmawiało otwarcie, a i w domu należało uważać / sąsiedztwo /.
@MarekMarkacki6 ай бұрын
Tyle lat musiałem czekać by jakiś zagraniczniak nagrał wiekopomne dzieło.
@Q36BN6 ай бұрын
@WorldHistoryEpisodes skąd jest to nagranie? Czy oryginał niepoddany obróbce AI jest gdzieś dostępny w wysokiej jakości? Lanzmann musiał masę kasy wyrzucić na same taśmy żeby to sfilmować. Ciężko powiedzieć, zwłaszcza po obróbce, ale jakość samego filmu przypomina taśmę 16mm. (Czyli półprofesjonalna liga). Ponad godzina filmu, a to są niby tylko takie "próbne, przygotowawcze" zdjęcia. Musiało sporo kasy być na to rzucone. Mało tego, sporo ujęć jest statycznych i prawie nic się tam nie dzieje... Filmowane również wielokrotnie... Muszę przyznać, że Warszawie trafiło się wyjątkowe szczęście, że Lanzmann tak drobiazgowo i nieśpiesznie sfilmował to miasto. Byłoby super, jakby ktoś zeskanował te taśmy przynajmniej w 4K/5K, ale to byłoby masę roboty i ogromny koszt, to w końcu przynajmniej godzina materiału...
@WorldHistoryEpisodes6 ай бұрын
Z samej Warszawy było tych "śmieciowych ujęć" znacznie więcej, blisko 3 godziny. Często sceny były powtarzane (tutaj z wiadomych względów zostało to wycięte). Oryginalne ujęcia są w kolorze, aczkolwiek w kiepskiej rozdzielczości, ledwo 480p. Jakość oryginałów jest akceptowalna.
@konikpolny677912 күн бұрын
Muranów?
@MjakEmil.6 ай бұрын
Dlaczego są ucięte fragmenty przejazdu obok fabryki Pfeifferów?
@Isharu21377 күн бұрын
najgorsze jest to, ze duza czesc ludzi z tego filmu doskonale pamietała i wiedziała, przez kogo żyli w takich warunkach :(
@grazynabiedka83598 ай бұрын
Mam marzenie że ktoś opublikuje nagranie z lat 1980-1988 z rejonu Pragi Południe,Grochowa z ulic Chodakowskiej, Mińskiej,Podskarbińskiej, Grochowskiej,Grenadierów.
@michawitek64257 ай бұрын
Wydaje mi się że nikt kto nagrywał w tym czasie filmy w tej dzielnicy Warszawy nie zachował kamery zaraz po próbie nagrania😅
@annamaksymienko93176 ай бұрын
A puste sklepy i kolejki po papier toaletowy tez sa wspaniale?.....!!!
@MjakEmil.6 ай бұрын
Ulica gęsia 40 lat później.
@marcinbeznicku26526 ай бұрын
Spokój, porządek, ilość aut adekwatna do infrastruktury wokół, brak korków, nawierzchnie ulic w dużo lepszym stanie niż dziś, brak głupich reklam, ludzie bez telefonów komórkowych. Super!😊 I można było po takiej warszawie i okolicach normalnie jeździć samochodem/przemieszczać się w normalnym czasie.. ☺️
@Mr_Topek6 ай бұрын
Super! Zwłaszcza że większość populacji nie stać było nawet na malucha!! Ale za***iście!
@marcinbeznicku26526 ай бұрын
@@Mr_Topek pewnie nie było stać. Co się dzieje teraz? Samochodów jest tyle że nie da się normalnie jeździć. Przesada w drugą stronę..
@Mr_Topek6 ай бұрын
@@marcinbeznicku2652 Po to są autobusy, tramwaje, pociągi, metro trolejbusy i inne środki transportu. Zwężanie ulic jest właśnie po to, aby zmusić ludzi do przesiadki, bo miejsca na poszerzanie ulic nie ma a więcej pasów nie rozwiązuje problemów, tylko je pogarsza (USA, Chiny np. Gdzie są 20 pasmowe autrostrady a i tak wszystko stoi)