Warsztat kodera (#3) Skuteczna nauka szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze

  Рет қаралды 26,921

Pasja informatyki

Pasja informatyki

Күн бұрын

Пікірлер: 57
@Pasjainformatyki
@Pasjainformatyki Жыл бұрын
Partnerem odcinka jest projekt "Jak odzyskać podatki" ▶ jakodzyskacpodatki.pl Ulga podatkowa o nazwie IP Box pozwala nam opodatkować niską, bo 5% stawką PIT, dochody ze sprzedaży praw do kodów źródłowych. Kurs omawia bardzo dokładnie, jak działa ulga oraz przeprowadzi nas krok po kroku przez proces odzyskania nadpłaconych podatków. Warunkiem zastosowania ulgi jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinie programowania. Osoby zainteresowane poznaniem szczegółów zapraszamy do zapoznania się z serwisem oraz dziękujemy dziękujemy autorce kursu, Pani Annie za wsparcie naszej edukacyjnej pracy na KZbin!
@jaroslawsobolewski8100
@jaroslawsobolewski8100 Жыл бұрын
Dawno, dawno, temu (lata 90) uczyłem się pisać programem "Mistrz klawiatury" . Ta umiejętność była mi potrzebna do przepisywania tekstów np. prac dyplomowych, redagowania skryptów itp. Pracując później na składzie materiałów budowlanych , oczywiście brudny magazynier - materiały sypkie. Jakie było zdziwienie klientów, że wpisywanie danych było prawie natychmiastowe, a wystawienie faktury mniej niż 5 minut z wydrukiem na igłówce. W późniejszym czasie podjąłem pracę w Urzędzie, dyrektor jak dowiedział się z jaką prędkością piszę , kożystał z moich usług zamiast sekretarki - nie dawała rady. To była młodość, lecz po wielu latach sprawność , szybkość zanikła. Muszę wrucić do treningu. A na razie hobbystycznie , programuje w C++, i w Pythonie zarówno na Arduino jak i Raspberry Pi. Serdeczne podziękowania za wszystkie kursy. Pozdrawiam.
@MADZIA0606
@MADZIA0606 Жыл бұрын
*magiczna liczba 100 - piszę jakieś 100 WPM, może trochę więcej* *siedzę po nocach, bezsenność, naumiałam się pisania bez patrzenia na klawiaturę* *dużo czytam, jakieś 100 stron/h, a później piszę recenzje* *Dziękuję za dzisiejszy odcinek, pozdrawiam* 👋😊 p.s. na lapku nie używam myszki
@stokrotkasto3916
@stokrotkasto3916 24 күн бұрын
kozacki film, dużo uczy
@EkstraMovens
@EkstraMovens Жыл бұрын
TAK, czekałem od dawna na coś tak bardzo podstawowego!!
@moniaw1399
@moniaw1399 Жыл бұрын
Jak zawsze lekcja z górej półki..Dzięki👍
@mirosawboniewicz6793
@mirosawboniewicz6793 Жыл бұрын
Bardzo fajne rady. Problem się pojawia, gdy podczas pracy masz do czynienia z kilkoma różnymi klawiaturami. Wtedy ciężko się przełączać i pisać bezwzrokowo. :) W pracy korzystam z ... 5 różnych klawiatur. A co do pisania z zamkniętymi oczami... to sporo dała nauka gry na fortepianie. Tam też są klawisze, chociaż trochę większe ;) Polecam zasłonić sobie klawiaturę jakimś kartonem, żeby nawet mimowolne zerkanie na klawisze nie dawało nam odpowiedzi. Potem jakoś to pójdzie.
@itmaker256
@itmaker256 Жыл бұрын
Dobry materiał, ale nadal czekam na materiały o Gicie...
@Laciaty1408
@Laciaty1408 Жыл бұрын
Szukałem od dłuższego czasu takiego odcinka KZbin !!!!
@marcinbiaecki9731
@marcinbiaecki9731 Жыл бұрын
Dzięki, bardzo przydatny film! :)
@mpGrafik
@mpGrafik Жыл бұрын
Znam wielu piszących bardzo szybko. I dlatego mam ważne zastrzeżenie: *Nie wolno nigdy pisać szybciej, niż myśleć!*
@Pasjainformatyki
@Pasjainformatyki Жыл бұрын
:)
@jedrzejkicinski2792
@jedrzejkicinski2792 4 ай бұрын
Dziękuję za super materiał.W filmie padło pytanie jakie są doświadczenia widzów...Moje nie są dobre szkoda, że nikt mi tego nie powiedział wcześniej, ale potym materiale mam nadzieje, że poprawa mojego bezwzrokowego pisania to kwestia treningu bo narzędzia już poznałem i mam je w rękach.😊
@pawcixD
@pawcixD Жыл бұрын
Idealny materiał, ponieważ akurat tego potrzebuję do nowej pracy :D
@panludzik
@panludzik Жыл бұрын
Mam Was :) I już od razu łapa w górę! Super robota.
@tomaszw6449
@tomaszw6449 Жыл бұрын
Ja nauczyłem się na "Solo". Przy tym co było pokazane dzisiaj, to bardzo prosty i toporny program do pisania po angielsku i rosyjsku. Jeżeli chcesz się uczyć programowania, to nauka pisania jest bardzo przydatna. Podstawy podstaw:)
@robertjakubowski5016
@robertjakubowski5016 Жыл бұрын
Jestem z siebie dumny póki co dzień dobry jeszcze tu nikogo nie ma więc nie przesadziłem a tak a propos szybkiego pisania zawsze byłem pod wrażeniem i to wrażenie zostanie ze mną na wieki jak bardzo można być dobrym w te klocki za każdym razem kiedy jestem w jakimś biurze instytucji zadaje to samo pytanie jak pani to robi że tak zwinnie poruszają się pani dłonie a raczej palce po klawiaturze odpowiedź zawsze jest ta sama po prostu nie myślę o tym a szybkość przychodzi z czasem wiem też jak pomaga w tym codzienny trening nic jednak po nim kiedy to nie mamy naturalnych skłonności naturalnego talentu do tego rodzaju wirtuozeri i będziemy pisać swoim rytmem w swoim tempie przyspieszając popełniamy błędy ponieważ za bardzo skupiamy się na pisanym tekście myślimy by jak najmniej ich popełnić a wychodzi zupełnie odwrotnie rekordzistka ma że tak powiem w swoim CV ponad 1000 znaków na minutę .
@jaroslawsobolewski8100
@jaroslawsobolewski8100 Жыл бұрын
Przez wprawę do perfekcji.
@bbbtttt2267
@bbbtttt2267 Жыл бұрын
Czy te wartości przykładowe WPM z 3:55 to dla języka polskiego?
@piotrczembor9870
@piotrczembor9870 Жыл бұрын
Świetny materiał! Osobiście nauczyłem się szybkiego bezwzrokowego około 3 lata temu, niestety tylko nauczyłem, zaraz po opanowaniu tej umiejętności zaprszestałem treningu, przez co moja szybkość pisania pozostała na tym samym poziomie (ok. 80 WPM, wtedy uznawałem to za wspaniały wynik, bo gdy zaczynałem pisałem ok. 25 WPM). Z całego materiału najważeniejsza dla mnie były końcówka, zgadzam się absolutnie, w treningu (którego się ostatnio podjąłem) występują okresy stagnacji, okresy kiedy nic człowiekowi nie wychodzi, wszystkie statystki spadają na łeb na szyje, ale najważniejsze to takie momenty przetrwać. Dla osób które po tym materiale postanowiły się nauczyć szybkiego, bezwzrokowego pisania gorąco polecam stronę touchtyping.guru; w materiale przedstawione są strony jedynie, które moim zdaniem służą jedynie do treningu szybkiego pisania (nie bezwzrokowego), nie ma przedstawionej strony stricte do nauki pisania bezwrokowego, w filmie jest jeydnie wspomniane, że należy próbować. Ta strona działa w inny sposób, tekst podawany domyślnie przez stronę zawiera na początku tylko 4 litery (najpopularniejsze w danym języku), bazując na dokładności i szybkości pisania systematycznie będzie dodawać kolejne litery, aż w końcu zacznie się pisać teksty używając wszystkich liter oraz znaków interpunkcyjnych (ja pisałem zawsze jeden tekst dziennie poświęcając na trening ok. 5 minut dzinnie i opnowałem pisanie bezwzrokowe po 2/3 miesiącach) PS: Pamiętam że na ostatnim live z Pana udziałem, oprócz materiału dotyczącego szybkiego pisania wspominał Pan o materiale dotyczącym szybkiego czytania. Czy możemy się go spodziewać w najbliższym czasie?
@Pasjainformatyki
@Pasjainformatyki Жыл бұрын
Tak, materiał o czytaniu pojawi się także w tej serii, aczkolwiek najpierw odcinek 4 o klawiaturach
@sourcerer_
@sourcerer_ Жыл бұрын
Świetny materiał, sam osobiście zacząłem dosłownie od niedawna z toutch typing - tak na poważnie. Mój najgorszy dzień na chwilę obecną to skromne 50 WPM, A średnio 60 WPM. Kiedy zobaczyłem na liczniku 70, nadal się staram, ponieważ pamiętam jak widziałem 60 i udało mi się przebić do 60... więc 70 też uderzę prędzej czy później. Jeśli powtarzacie coś i zauważycie chociaż iskierkę poprawy to zawsze miejcie z tyłu głowy że da się, i prędzej czy później wam się uda uderzyć to ponownie i z czasem będzie to nowy regular. Pomaga też mi publikowanie tych wyników na microblogu każdego dnia. Jeśli ktoś się przerzuca, a 'przesiaduje w piwnicy' i pisał bezwrokowo ale niepoprawnie palcował to zmiana samego nawyku pisania bezwrokowo zajmie około 3 dni - każdy jest inny ale tyle mi wystarczyło żeby palce poprawnie układać, u innych to mogło nastąpić szybciej. Ten monkeytype wygląda świetnie i dołożę od siebie dodatkowe strony (gdyby ktoś nie chciał szukać) na których możecie poćwiczyć w ENG i PL: typing-speedtest, typingstudy, socialtypingtest, keyhero. Moim skromnym zdaniem, fajnie jest sprawdzić na alternatywnych stronach WPM ponieważ różnie jest z tymi aplikacjami. Jeśli ktoś jest masochistą jak ja, to można zapisywać sobie wyniki w jakieś bazie albo .csv (jakoś ten proces dobrze jest monitorować) Jak ktoś jest 'linuxiarzem' to 'keyboard-driven' środowisko jest na mocny plus, ponieważ macie częsty styk z klawiaturą. Jakiś window manager, zamienniki programów na te z focusem na obsługę poprzez klawiaturę. Warto, i nie słuchacie ludzi co wmawiają wszystkim na reddicie czy gdzieś tam, że to strata czasu. Ich podejście to strata czasu. Nie żebym mówił ludziom co mają robić ale window managery (czy też obecnie 'kompozytory' - wayland things) mają przewagę nad DE. Każdy jak lubi w każdym razie ale polecam. System operacyjny oraz programy kontrolowane za pomocą samej klawiatury to mega komfort. No cóż, całkiem myszki nie wyrzucicie ponieważ taki Nyxt jeszcze nie wspiera yubikey, a gry komputerowe... albo pad albo mata do tańczenia. Pozdrawiam wszystkich, i miłego dnia. Trzymajcie się ludzie!
@Pasjainformatyki
@Pasjainformatyki Жыл бұрын
Dzięki za wartościowy, treściwy komentarz! Zgadzam się w pełni z Twoimi przemyśleniami - faktycznie najważniejsze to regularnie ćwiczyć pomimo łatwości z jaką nasz umysł postara się skorzystać z wymówki czy racjonalizacji. Monitorowanie nawyku / treningu również się bardzo przydaje! Fajne uwagi co do linuxa. Pozdrawiam serdecznie!
@sourcerer_
@sourcerer_ Жыл бұрын
@@Pasjainformatyki Nie wymagam odpisania na to, ale mam taką historię z pracy. Nie wstydzę się tego, ale pracowałem jako operator maszyn. Ta praca, mimo iż monotonna nauczyła mnie czegoś fajnego. By zabić monotonię, zawsze starałem się zrobić coś 'lepiej', 'szybciej' - jakoś te 8 godzin trzeba było wytrwać ... któregoś dnia obierałem uszczelkę i całkiem przez przypadek wykonałem taki 'perfekcyjny' ruch który ściągnął wszystko za jednym machnięciem. Obejrzałem tą uszczelkę i zauważyłem, że nie ucierpiała ... a najważniejsze w tamtym momencie było dla mnie to że pojawiła się nadzieja że mogę jednak to robić instantowo i regularnie ... No i tak starałem się powtórzyć ten ruch, niestety nie wychodziło. Za każdym cholernym razem nie udawało mi się tego powtórzyć. Któregoś dnia 'znalazłem ten ruch' i powtarzałem do zmęczenia, udało mi się nie tylko to rozpracować 'z przypadku' ale również przekuć w nawyk. Niby błahe, ale jeśli widzimy chociaż cień szansy to warto 'pushować'. Prędzej czy później z wyobraźni, stanie się rzeczywistość. Nie zawracam już gitary, miłego dnia! Dzięki za wszystko, i za to że zmieniasz ludzi na lepsze! Wierzę, że wszyscy jesteśmy za to wdzięczni.
@Pasjainformatyki
@Pasjainformatyki Жыл бұрын
@@sourcerer_ Jasne że tak - mam podobnie np. podczas montażu materiałów - też lubię sobie to zgrywalizować i przekuć w nawyk (połączony z metodą pomodoro). Pozdrawiam serdecznie! MZ
@greyishdun
@greyishdun Жыл бұрын
Znałem z linuxa ctrl+u/w ale nie znałem ctrl+backspace w Windowsie. Dzięki.
@adixu77
@adixu77 Жыл бұрын
Kiedy nauczyciel informatyki powiedział, że dostanie 25 szóstek za zrobienie 650 poziomów na typing club (ok 10godzin)
@milek0s888
@milek0s888 Жыл бұрын
Bordzo fajny i przydatny odcinek. Dopiero po nim dotarło do mnie że jednak nie umiem za szybko pisać i przydało by sie to zmienieć. Po jakieś 1h spędzonej na stronie monkeytype chciałem sprawdzić czy może są jakieś specjalne zwroty związane z programowaniem. Jak sie okazuje dostępnych języków jest całkiem sporo a wszystkie można wyszukać wpisujac "code" lube nazwe języka. Polecam popatrzeć.
@bottomek1348
@bottomek1348 11 ай бұрын
Którego palca używacie do wciskania alt(prawego) aby mieć polskie znaki?
@ukasz2981
@ukasz2981 10 ай бұрын
Kciuka
@mioszkordaczuk5475
@mioszkordaczuk5475 Жыл бұрын
czekam na następny epizod WK
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis Жыл бұрын
dziękuję serdecznie. To rewelacyjne wideo. Zacząłem naukę pisania bezwzrokowego. Nie wiem czy wytrwam. Idzie to dopiero 4 dzień i obserwuję znużenie ale zrobię eksperyment - będę pisać. Jeśli po 3 miesiącach się nie nauczę to porzucę to a jeśli się nauczę to programowanie nabierze nowego wymiaru - produktywności. Czasem mam tak że zapominam co i jak chciałem zrobić i już jest inny pomysł który wymazuje ten poprzedni a nie chciałbym żeby tak było. Pozdrawiam! btw piszę bezwzrokowo 11wpm a wzrokowo 68wmp.
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis Жыл бұрын
zawisłem na 103 lekcji edclub i nie mogę nic dalej - 5 dzień nauki i odczuwam porażkę, Niby nie chcę pisać a ciągle pisze. Nie mogę się zająć niczym innym bo wciąż mam wrażenie że lekcja nie jest trudna i powinienem ją przejść w wymaganym czasie z z wymaganą bezbłędnością
@Pasjainformatyki
@Pasjainformatyki Жыл бұрын
Grunt to cierpliwość, też mam taki umysł który wkręca się w grywalizację, polecam po prostu regularnie poświęcać X czasu na trening i progres przyjdzie 💪
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis 11 ай бұрын
piszę w zależności od dnia 35 do 45 wpm - czyli bardzo przeciętnie ale mam duży fun i cieszę się że kiedyś obejrzałem twoje wideo. pozdrowienia w nowym roku 2024.
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis 10 ай бұрын
45-52 obecne wyniki - jestem tak bardzo wdzięczny bo teraz nie muszę mieć podświetlanej klawki i nawet nie muszę widzieć z ułożonymi na nie rękoma. Nawet po ciemku piszę sobie co chcę i sprawia mi to ogromną przyjemność. Mam mega radość że piszę coraz lepiej. Serdecznie pozdrawiam.
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis 5 ай бұрын
Jest!! wyciągam nawet powyżej 70 wpm ale przy bardziej skomplikowanych tekstach z dużą ilością cyfr nawiasów i znaków specjalnych nawet daję dare zmieścić się w 50 - ważne żebym wiedział co chcę napisać. Przepisywanie idzie mi szybciej niż wymyślanie treści i pisanie z głowy. Fantastyczna sprawa i to dzięki temu człowiekowi który nagrał to video. Dzięki Mirek! Zmieniłeś coś w moim życiu swoją pracą i swoją pasją do informatyki zainspirowałeś mnie do rozwoju. Miałem długi przestój a zaczynam czuć flow. Nie jestem w stanie wyrazić mojej radości i wdzięczności za Twoją pracę. Po prostu dziękuję!
@wojciechlesniak6096
@wojciechlesniak6096 Жыл бұрын
..no znacznie wygodniej przewijać stronę spacją.. (shift + space na górę)
@wojciechlesniak6096
@wojciechlesniak6096 Жыл бұрын
nestety tylko w przeglądarkach
@Cyklonus
@Cyklonus Жыл бұрын
👍👍
@sarapasek1126
@sarapasek1126 Жыл бұрын
Dzień dobry, mam pytanie. Czy po przyswojeniu całej wiedzy z HTML, CSS i JavaScript z Pana kanału można śmiało ubiegać się o pracę jako Junior Front-end developer? Jeśli głównym językiem programowania na danym stanowisku będzie JavaScript? Z góry dziękuję za odpowiedź.
@KASNY
@KASNY Жыл бұрын
Będzie poradnik z nginxa?
@DaiMao-j7q
@DaiMao-j7q Ай бұрын
Hejka, właśnie piszę to bezwzrokowo, błędy co słowo hehe ale co mogę polecić dla tych co się uczą. Ogłądajcie Pasję informatyki przepisujcie przykłady z nauki jakiegoś języka html lub c++ a pisanie samo wejdzie w nawyk
@itmaker256
@itmaker256 Жыл бұрын
9:20 Ten sposób nie działa w polu zmiany nazwy (Windows 10 i starsze wersje)
@Pasjainformatyki
@Pasjainformatyki Жыл бұрын
O widzisz, no widać zmiana nazwy traktuje może ten skrót jako jakiś inny znak alternatywny - ciekawe :)
@bartek_argentrol
@bartek_argentrol Жыл бұрын
Dla mnie pierwszy tip do nauki (czegokolwiek) to DFP, a który do zastosowania często jest trudny, żeby nie powiedzić (parafrazując "klasyka" 🙂) prze je banany.... Oczywiście chodzi o Don't Fucking Procrastinate!
@ysy7777
@ysy7777 Жыл бұрын
Kiedy kolejny odcinek z płótna w JS?
@Pasjainformatyki
@Pasjainformatyki Жыл бұрын
Pamiętam o canvasie, póki co pojawi się podcast i potem CTF
@adamnowak514
@adamnowak514 Жыл бұрын
Kiedy 4 odcinek?
@TechPriest1873
@TechPriest1873 Жыл бұрын
za tydzień, bądź za ROk lub dwa... xDDD
@adamnowak514
@adamnowak514 Жыл бұрын
@@TechPriest1873 tudzież 4 albo 5
@Pasjainformatyki
@Pasjainformatyki Жыл бұрын
Jokes aside, temat klawiatur to rzeczywiście mega rozległy temat - ale myślę że na jesień odcinek się pojawi
@Wszef
@Wszef Жыл бұрын
Pierwszy !!!!1!!!1111!!!!
@Pawlo370
@Pawlo370 Жыл бұрын
600 złotych?
@asheytm
@asheytm 7 ай бұрын
Autor filmu chyba nie rozumie pojęcia "stenografia", którym wielokrotnie się posługuje. Stenografia polega na skracaniu słów w celu ich szybszego zapisu. Często sprowadza się to do zapisywania całych sylab pojedynczymi symbolami. Współcześnie stenografia może kojarzyć się ze specjalnymi klawiaturami stenograficznymi, na których jednocześnie wciska się kilka klawiszy odpowiadających sylabom, a komputer na ich podstawie generuje całe słowo. Błędem jest nazywanie "stenografią" szybkiego pisania na klawiaturze.
@dawbra
@dawbra Жыл бұрын
A to nie umiecie tak? ja nawet nie wiedziałem , do puty nie zaczełem gadać z ojcem , nadal pisząc do kogoś wiadomość :D No ale ja to helpdesk jestem.
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН
Леон киллер и Оля Полякова 😹
00:42
Канал Смеха
Рет қаралды 4,7 МЛН
Сестра обхитрила!
00:17
Victoria Portfolio
Рет қаралды 958 М.
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19
Jak klauzulą HAVING filtrować grupy w wyniku zapytania SQL?
4:12
Python od podstaw (#1) Programowanie w Pythonie. Zaczynamy!
29:33
Pasja informatyki
Рет қаралды 107 М.
CTF (#9) Szyfrowanie Vigenère'a
48:57
Pasja informatyki
Рет қаралды 9 М.
Warsztat kodera (#1) Użyteczne skróty i sztuczki w Visual Studio Code
1:15:27
Lekcja 5: Konfiguracja urządzeń sieciowych - zarządzanie środowiskiem sieciowym i konfiguracja
2:00:16
AI, ChatGPT, LLM w edukacji (1/2) Rozmowa Daniel Olkowski i Mirosław Zelent
1:05:54
Desktop Linux obok Windows. Wielosystemowość, obrazy dyskowe
48:52
Pasja informatyki
Рет қаралды 138 М.
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН